Uw probleem is het onze KRONIEK Felle discussie over hervormd persbeleid Communistisch filosoof aandacht voor individu Gouden feest van Geref. kerk van Venlo ANDERZIJDS Ruim 1,5 miljoen voor Rode Kruis Anema strijder voor Christus Een woord voor vandam Krijgt Nederland oecumenisc| Couturier-centrum t Oostduitse pers hekelt presidium Duitse kerkeda| I Jezus en Sommige mensen zijn van me ning dat een lagere trap van welstand verkieslijker is voor het christendom dan de huidige situa tie, aangezien tn het verleden ie gebleken dat de mens door ge brek afhankelijker wordt van God en zo naar Hem wordt toegedre ven. Prof. W. Kremer is van mening dat de vreze des Heeren geen vrucht van de omstandig heden is, maar een zegen van God. In het christelijke-gerefor meerde weekblad „De Wekker" schrijft hij hierover ondermeer het volgende: 'POCH kan de vraag opkomen of in de Evangeliën niet blijkt dat de armen bij de prediking van Jezus op aarde een zekere voor rang genieten, ja. of niet juist aan hun adres het evangelie der ver lossing gericht is. Een enkele blik in het N. Testament doet ons zien dat de armen daar herhaaldelijk genoemd worden. Zegt Christus niet met nadruk, als Hij optreedt de armen in de Synagoge, dat Hij gekomen is om de armen het evangelie verkondigen cn handhaaft Hij genover Johannes de Doper,"" op diens vraag of Hij de Christus is, niet dat dit juist een trek van Zijn werk is dat de armen het Evangelie verkondigd wordt? Daar bij, ln de Bergrede schijnt ook de voorkeur van Jezus naar de armen uit te gaan. Bij Lukas worden de armen zonder meer zalig gesproken naar het schijnt. Niet ten onrechte heeft men van het evangelie van Jezus Christus gesproken als van ,.het evangelie der armen". Is met dit spreken van Jezus, dat niet iets nieuws is, maar duidelijk doet doorklinken wat reeds in het O. Testament door de profeten gezegd werd, welvaart zoal niet veroor deeld dan toch minstens jgevaar- lljk geacht voor het deelgenoot, schap aan de schatten en gaven van het koninkrijk Gods? NU is naar twee zijden dit spre ken des Heeren misverstaan. Niet weinigen hebben hier gelezen dat de eigenlijke prediking van Je zus een sociale strekking had. Hij predikte de verheffing der armen en sprak zijn „Wee U over de rij ken uit. Zo heeft men Christus wil len maken tot een beschermer van het verpauperde proletariaat, de profeet die een nieuwe maatschap pelijke orde verkondigt. Het ko ninkrijk Gods is dan eerst gekomen wanneer deze orde doorbreekt en christenzijn is dan zich voor deze nieuwe orde inzetten. Anderzijds heeft men de „armen" waarvan Christus zo telkens spreekt willen zien als alleen maar „geestelijk" armen zonder meer. Hun armoede heeft met hun posi tie in het leven niets te maken; het gaat hier alleen om een geestelijke gesteldheid, die de burger van het koninkrijk Gods kenmerkt die hij ontvangt als een gave van dat rijk zelf. Deze uitersten geven echter geen van beide de juiste zin van het spre ken des Heren weer. Hij heeft niet maar het oog op de armoede in het sociale vlalc van het leven, maar ook niet zonder meer een geestelijke gesteldheid die volko men losstaat van de situatie, waar in iemand leeft. LIET gaat hier in het spreken van ■I-l Christus inderdaad om een ar- moede van bijzonder karakter. De ze armoede werd enerzijds bepaald door uiterlijke omstandigheden en anderzijds aoor de geestelijke ge steldheid, waarin zij deze doorleef den. Deze „armen" wisten zich de minderen tegenover de elite die de toon aangaf. ZIJ zijn de achteraan- komers m de ogen van velen. Zij zitten in vele opzichten aan de on derkant van het leven. In het Jodendom van Jezus' da gen was enerzijds een liberale stro ming. die zich breed maakte, en met loslating van de bijzondere plaats van Israel als volk des ver- bonds, neigde naar het culturele en politieke leven. Aan de andere zijde waren er de Farizeën, die zich „rijk" waanden voor God door hun algehele wijding aan de stipte naleving van de wet Gods. De klei ne man had daarvoor noch de tijd, noch het geld. De „armen" zaten dus van meer dan één kant in de druk, de verach ting, en werden tot de achteraanko- mers gerekend, die door de elite waren afgeschreven. En zij dragen de druk daarvan. -Er is een vraag bij hen: wie wijst ons de juiste weg? En onder hen waren velen, die Juist hoopten op Gods ingrijpen. Zij zijn „arm" in eigen en andyrer schatting. Meer dan eens worden zij ook neergebogen, ootmoedigen genoemd; armen naar den geest. Zij nebben nog oor en hart voor het spreken des Heeren. En het is tot hen dat Inzonderheid de prediking der beloften van het koninkrijk uit gaat. Het is dan ook niet juist om zon der meer uit de prediking van Je zus te willen aflezen dat net maat schappelijk op de onderste sporten van de ladder staan een opstap geeft voor het koninkrijk Gods. DE GRONINGER hoogleraar prof. dr. P. A. van Stempvoort heeft enige tijd geleden in „Else- viers Weekblad" een artikel ge schreven onder de kop „Bekneld hervormd persbeleid". Hij bracht daarin scherpe kritiek op de in houd van het grote blad „Her vormd Nederland" en het werk van het Hervormd Persbureau. Dit artikel heeft nu een vervolg gekregen in een ingezonden schrij ven van de voorzitter van de raad voor de zaken van pers en publi citeit der Ned. Hervormde Kerk, prof. dr. A. J. Bronkhorst, waarop prof. Van Stempvoort dan weer zijn geladen antwoord geeft. Prof. Bronkhorst wilde publiekelijk antwoorden op de kritiek van prof. Van Stempvoort Elsevier brengt zijn brief breeduit over drie kolom. „Vreemd", zegt de voorzitter van deze hervormde persraad. dat dit „bekneld persbeleid" dan toch maar meebracht dat van een non-conformistisch man. als prof. Van Stempvoort blijkt te willen zijn, in de laatste drie jaargangen van ..Hervormd Nederland" niet minder dan dertien ar tikelen werden geplaatst, waarvan het laatste 29 oktober 1960. Vreemd dat ln dit blad, dat vrijwel nooit iets heelt' te schrijven over de geestelijke verzorging van de krijgsmacht, de laatste jaren tot twee maal toe een artikelenreeks over het werk van de legerpredikanten ver scheen en op 29-8-'59 een uitvoerig ar tikel over het werk op Beukbergen en de Kroeskamp. Vreemd dat prof. Van Stempvoort niet heeft ontdekt dat in dit blad, dat met geen woord over de chris telijke vrouwenorganisaties heeft te schrijven, onlangs een reeks interviews heeft gestaan met de voorzitsters van de grote christelijke vrouwenorganisa ties, de NCVB incluis, naast vele arti- REVALUATIE Vandaag nog enkele commentaren van weekbladen op de herwaardering van de gulden. Elsevie rs Weekblad schrijft o.m.: „Waren er geen andere wegen? Naar onze mening waren die in ons land nog in ruime mate aanwezig. Wtf hebben nog kunstmatigheden te over, die w\j hadden kunnen opruimen aleer w\j door een revaluatie ons bedrijfsleven, en vooral ons exporterende bedrijfsleven in een moeilijker concurrentiepositie plaatsten. Als wij de heatedingen willen terugdringen, waarom gebruiken wij onze zogezegd overkokende welvaart dan niet om ons woningproblcem op te lossen en eindelijk tot reële huren te komen? Onze pachten en grondprijzen zijn nog steeds kunstmatig veel te laag: waarom benutten wij onze welvaart dan niet eerst om reële verhoudingen te herstellen? Kunst matig ia onze loonpolitiek, in feite ook onze rentepolltiek waarom gebruiken wij onze welvaartsriiimte niet eerst om deze kunstmatigheden uit de wereld te helpen? Met al die euvelen der kunstmatigheid blijven wü nu zitten en intussen gaan wij tot revaluatie van onze munt over. De import wordt daardoor verruimd en wie nog goed van vertrouwen is moge op lagere prgzen hopen en onze export, levens belang van Nederland, wordt verzwaard in onbekende mate. Want laat niemand toch denken, dat 5 procent hogere export prijzen ook zullen leiden tot een export daling met precies 5 procent! Wie in Brazilië of Ghana met zijn offerte S proeent te hoog is, krijgt nul en niet 95 procent op het rekest. De invloed van 5 procent duur der te worden op de internationale mark! valt niet te begroten. Dit fs de reactie van Vrij Neder land: .Jlet valt niet mee om veel wijzer te worden van al het commentaar dat naar aanleiding van de revaluatie van de gulden is verschenen. Men kan zich voorstellen dat ren veelgeplaagde huisvrouw zich ondanks de Kamerdebatten nu nog afvraagt of zij er beter van wordt. Men zou zeggen van wel, want l>ij elke devaluatie ia zij er slechter van geworden, omdat, zoals de deskundigen haar toen onmiddellijk konden vertellen, de invoer duurder werd. Die wordt nu ongeveer vijf procent goedkope) Maar als men dan hoort dat degenen die naar het buitenland met vakantie gaan. jveinig van de revaluatie zullen profiteren, Wn weet men het weer niet. Wie naar Frankrijk of Spanje gaat, zou er toch iets aan moeten hebben. Wjj kunnen ons niet aan de idee onttrekken, dat de gewone man de voordelen van een revaluatie zullen ontgaan. Het schijnt nogal moeilijk te zijn prijzen te verlagen, veel moeilijker dan om ze te verhogen. Wjj wachten enigszins sceptisch af." Advertentie Eervolle benoeming prof. Wulfften Palthe De International Academy of Astro nautics. die haar hoofdzetel heeft in Pa rijs, heeft besloten om prof. dr. P. M. van Wulfften Palthe, directeur van het Nationaal Luchtvaartgeneeskundig Cen trum te Soesterberg. te benoemen tot lid van de academie en wel van de afde ling life scientists. Prof. Van Wulfften Palthe is de tweede Nederlander, die de eer te beurt valt in deze academie te worden opgenomen. Het vorig jaar werd dr. Ir. J. M. J. Koot uitgenod te treden tot de afdeling tech tenschappen. Dr. Kooy behoorde tot de eerste groep buitenlandse geleerden, die m het verband van de internationale ruimtevaartacademie werd opgenomen. Zoals bekend fungeert prof. dr Theodor von Karman als voorzitter van de aca- ésmie. (Advertentie) Roggebrood is Itkktr Breng eens wat afwisseling in de broodmaaltijden. Zet zo nu en dan Ten Hoeve's ROGGEBROOD op tafel. Gezond en voedzaam voor jong en oud. Trage eters worden grage eters. Rog gebrood is stevige kost en toch uiterst licht verteerbaar. Goed voor de spijs vertering. LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen een pakje. UW BAKKER HEEFT HET. VRAAG HET UW. BAKKER Adam Schaff. een vooraanstaand Mar xistisch theoreticus in Polen, is van me ning dat het communisme de strijd om de geest van de mens gaat verliezen tenzij de communistische filosofie zich gaat bezig houden met het probleem van het Individu en diens bestemming. In twee artikelen in het weekblad Przeglad Kulturalny (Cultuuroverzicht) bepleitte hij een fundamentele wijziging in de traditionele Marxistische denkwijze en verweet hij de communistische filoso fen veronachtzaming van kwesties die betrekking hebben op „de zin van het leven". Volgens hem hebben „idealistische" te enstanders van het communisme tot lusver een monopolie op dit belangrijke >unt Er is een fout begaan door zulke oelangrijke cn waardevolle kwesties over te laten aan ideologische tegenstanders door erover te zwijgen, meent hij. Schaff is de voornaamste Poolse partij- Geref. Zendingsbond naar Kenya Ook de Gereformeerde Zendings bond (G.Z.B.) krijgt een nieuw zen dingsterrein. Op dezelfde dag dat de zendingsarts dr. F. C. de Waal uit Makassar terugkeerde, arriveerde ook de delegatie van de G.Z.B. die onderhandeld had over de overname van een zendingsgebied in Kenya op Schiphol. De directeur van de G.Z.B., ds. J. de Lange, vertelde bij aan komst dat zijn zending vanaf 1 juli a.s. de verantwoordelijkheid zal over nemen van het zendingswerk in het district Eldoret. Dit is een werk dat zijn oorsprong vond in een emigratie van Zuidafrikaan- se boeren naar Kenya, waar zij poog den een nieuw bestaan op te bouwen. In 1908 werd daar een Ned. Hervormde Kerk gesticht. Twintig jaar geleden be gon deze gemeente met zendingswerk, maar dat is zo gegroeid dat de groep 3.anken die dit werk steunde het niet .anger kan dragen. Het ligt in de bedoeling dat begin 1962 de Lunterse predikant ds. C. J. P. Lam naar dit veld zal vertrekken, terwijl waarschijnlijk nog dit jaar de verpleeg ster mej. G. Stuurman zal vertrekken om zich ergens ln een ziekenhuis in te werken. „Onderweg" met pasen Het paasnummer van het gerefor. meerde evangelisatieblad is verschenen, maar ziet er eerder uit als een folder dan als een blad. Grote foto's maken deze uitgave aantrekkelijk. Een bijzon derheid is dat er kennelijk overleg ge weest is met radiopredikanten. Het the ma van dit blad dat alleer. al een oplage van 200.000 exemplaren Amsterdam zal verspreid worden is „U komt er wel uit." Dit is tevens het morgen van de Zwijndrechtse predikant, ds. S. v. d. Veen. over het „Konvent van kerken" en van ds. G. Toornvliet lover Radio-BloemendaaL theoreticus en dogmaticus. Zowel tijdens als na het Stalinistische tijdperk was hij de belangrijkste verdediger der orthodoxe communistische opvattingen, ook ln de revisionistische periode na de revolutie in Polen van oktober 1956. In Intellectuele kringen te Warschau toonde men zich verbaasd over de plot selinge wending in Schaffs benadering der Marxistische filosofie. Men verwacht te dat de beide artikelen door de ortho doxe Marxisten in en buiten Polen onder vuur zou worden genomen. Resultaat 1960 De inzamelingscampagne van het Ne» derlandsche Roode Kruis heeft ln 1960 een gunstig resultaat gehad. Voor de eerste maal werd een bedrag van an derhalf miljoen gulden overschreden. Er werd namelijk door het Nederlandse volk 1.547.260 (vorig Jaar 1.475.417) bijeengebracht. In dc gemeente Den Haag werd gemiddeld per Inwoner het dubbele gegeven van wat per hoofd van de bevolking der steden Amsterdam en Rotterdam aan bet Roode Kruis ten goe de kwam (resp. 24,4, 12,5 en 11 cent). Van de elf provincies was het bedrag in Zuid-Holland het hoogste met 208.659. In de provincie Zeeland werd 60.484 bijeengebracht en in Noordhol land 153.348 (de cijfers van Den Haag, Rotterdam en Amsterdam zijn in voor gaande cijfers niet opgenomen). De afdeling, die in 1960 procentsge- wijs van het streefbedrag 1 per ge zin). het meest bijeenbracht was St. Philipsland in Zeeland met 508 procent. In Zuid-Holland was dat Ooltgensplaat met 236.4 procent en in Noord-Brabant Dinteloord met 190,5 procent. In de „grote stedenwedstrijd" werd de afdeling Den Haag voor de twaalfde achtereenvolgende maal eerste met 80, procent van het streefbedrag. Subsidiëring van inaatsch. werk onder ongehuwde moeders In de staatscourant van 10 maart wordt een voorlopige subsidieregeling met toelichting gepubliceerd, op grond waarvan de minister van maatschap pelijk werk het maatschappelijk werk ten behoeve van ongehuwde moeders kan subsidiëren. De nieuwe regeling gaat er o.a. van uit dat de hulpverlening aan deze bij zondere groep speciale kennis en erva ring vereist terwijl ook rekening moet worden gehouden met het feit. dat om begrijpelijke redenen bij voorkeur de hulp wordt ingeroepen van functiona rissen buiten het eigen woon- en leefmi lieu. In het kader van deze regeling is o.a. subsidiëring mogelijk van tehuizen voor ongehuwde moeders, voor zover het geen tehuizen voor justitiële plaat singen betreft kelen over de CJVF enz. Hoe kan het ook anders als de voorzitster van een der grootste hervormde vrouwenorgani saties (niet de HVD) lid van de dage lijkse redactie is. Waarom is het ineens een geborneerd standpunt van Her vormd Nederland als het de IKOR-pro- gramma's wekelijks aankondigt, terwijl dit op niet ander6 dan een afspraak be rust van de kerken, die bij de Oecume nische Raad zijn aangesloten in ver band met het feit dat het IKOR geen omroepvereniging is en geen eigen pro grammablad neeft Het werk van de omroeporganisaties wordt met belang, stelling gevolgd, hun muziek- en t.v.- programma's onpartijdig beoordeeld." Prof. Bronkhorst beëindigt zijn brief met de woorden: „Trouwens als het zo bekrompen toeging als prof. Van Stemp voort zijn lezers wil doen geloven, was het volstrekt onbegrijpelijk hoe het her vormde pnblictteitswerk 15 Jaar na de oorlog nog altijd stevig overeind staat, zij het dan niet op een zuil." Antivoord Prof. Van Stempvoort blijkt van deze vrij felle woorden niet heel erg geschrok ken te zijn. Hij trekt geen woord in van wat hij heeft geschreven en voegt er nu aan toe onder meer na er op gewezen te hebben dat hij die dertien artikelen alleen maar geschreven heeft om zijn pleidooi voor een breed beleid te onderstrepen: „De aandacht besteed aan de geestelijke verzorging van de krijgsmacht, staat In geen verhouding tot de aandacht besteed aan het strikt- hervormde apostolaatswerk. Zou de raad het verhoudingspercentage over b.v. de-laatste tien jaren durven te pu bliceren? Ik vrees van niet. Het niet- eigen-kerkelijke werk laat men rustig in een donker hoekje staan. Speciaal de gereformeerden worden vergeten. Maarmen is zeer oecumenisch." De opmerking dat het werk van de omroepverenigingen met belangstelling wordt gevolgd noemt de Groninger hoogleraar „een publieke leugen". Hij citeert nog uit twee brieven naar aan leiding van zijn artikel ontvangen,en uit een stuk uit de „Zeeuwse Kerkbode". Dan volgen „twee verbaasde vragen" van prof. Van Stempvoort: „Hoe kan ie mand die al meer dan zeven jaren in Brussel werkt (en daar hoewel overbe zet, prachtig werk doet) nog voorzit ter van een voor de geestelijke conjunc tuur zo gevoelig lichaam als een raad v?of pers en publiciteit in Nederland zijn? Tenzij de ziel ook van deze raad eeltig geworden is. En: Hoe kan men een secretariaat van de synode combi neren met het hoofdredacteurschap van een weekblad als „Hervormd Neder- land"? Dit laatste ls een dagtaak: moet dit tenminste zijn „wil men niet, zoals onlangs een van mijn collega's overko men is, deze na bijna twee maanden op zijn brief met bezwaren antwoorden. Een teveel aan synodale bestuurswijs heid kan bovendien nooit gunstig wer ken op de zozeer gevraagde openheid van het blad. Waarom een theoloog eind redacteur? Zij kunnen veel, maar de eindredactie van een weekblad? Ik denk voor zo'n functie meer aan de mannen of de vrouwen van het „vergeten ambt". Prof. Van Stempvoort beëindigt dan zijn artikel met «en goede raad aan de hervormde raad voor pers en publici teit: „Haal de bezem er eens door, maar publiceer niet teveel verweer- schriften." Op de nieuwe algemene begraaf plaats te Zeist is zaterdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de woensdag aldaar op 85-jarige leeftijd overleden dichter en schrijver Seerp Anema. Ds. P. Kuyper, gere formeerd predikant te Zeist, hield ir, de aula een meditatie, waarin hij de overledene beschreef als iemand, die veel stryd heeft gekend. „Deze strijd heeft Anema voorname lijk gestreden op het terrein van de esthetiek. De schrijver wijdde o.m. een studie aan Salomo's Hooglied, waar over hij een vierdelig standaardwerk liet verschijnen. Op dit werk is des tijds de kritiek niet uitgebleven. Noch tans heeft Anema, al werd dit door zijn lezers niet altijd begrepen, immer gestreden voor de eer van Gods naam", aldus spreker. „Zyn werk was meer dan een hobby; het werd in dienst van Christus verricht". Aan de groeve sprak ds. Kuyper de geloofsbelijdenis uit, waarna een zoon van de overledene dankte voor het be toonde medeleven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kantens (Gr.): H. v.d. Laan. kand. te Voorburg. Bedankt voor Deventer, zesde pred. pl.J. Noordmans te Tjamsweerd.; voor Wezep: C. Vos te Bennekom. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Leiden, vac. dr. F. H. von Meyenfeldt: E. Haverkamp te Minnertsga, die bedankte voor Veen- dam en Zwolle. Bedankt voor Wetsinge-Sauwerd: H. Langenburg te Drijber. Benoemd tot hulppred. te Zaandam, wijk Zuid: H. G. Meynen, em. pred. en hulppred. te Oostzaan. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg, vierde pred. pl.: W. G. de Vries te Lei den. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Veenendaal, vac. W. Heer- ma: T. Brienen te Mussel en M. W. Nieuwenhuijze te Amsterdam-W. Beroepen te Apeldoorn-Z.: W. de Joode te 's-Gravenhage-Z. Bedankt voor Maassluis: J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Hengelo (O.), tweede pred. pl.: J. Broertjes te Utrecht GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen: A. F. Hon- koop te Goes. Frans comité voor Chateau Méridon Dezer dagen is in het Institute Neer landais te Parys geïnstalleerd het Fran se comité voor het volkshogeschool- werk. zoals dat Dlaats vindt op het chateau de Méridon door de voorzitter der vereniging tot stichting van volks hogescholen, prof. dr. H. D. de Vries Reilingh. De heer Sadi de Gorter, attaché voor pers en culturele zaken bü de Neder landse ambassade te Parijs, hield een causerie over de betekenis van de we derzijdse contacten tussen Frankrijk en Nederland. De heer Jean Laborey. een der leden van Franse comité sprak zijn waardering uit over de gestage wijze. waarop de Nederlandse volks hogescholen sedert 1946 talrijke Fransen ontvangen hebben. Niet minder dan 8297 Fransen namen deel aan een der 234 cursussen, die als onderdeel van het Europese volkshogeschoolwerk in Ne derland werden eehouden. Voorts leidde deze samenwerking met de volkshoge scholen en de stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland er toe, dat 489 jonge Fransen een stage van 3 of 6 maanden in Nederland vervulden. De heer Albéric Gombert sprak als directeur van Méridon, over de grote rol. die het Franse comité zal kunnen vervullen, om voor de honderden Neder landers. die naar Méridon komen, de kennismaking met de Franse cultuur en de Franse bevolking nog intensiever te maken, dan thans reeds het geval is. Sedert 1946 namen ruim 9000 Nederlan ders deel aan cursussen od Méridon. Madame Salvy wees od de stimulerende werking, die nersoonliike ontmoetingen met jonge Nederlanders op Méridon voor Franse studenten hebben gehad. Als Jezus Christus voor de laatste keer naar Jeruzalél trekt met de dood voor de ogen, blijven de teleurstelling Hem niet bespaard. Neem bijvoorbeeld Marcus tien, dcfê worden drie teleurstellingen beschreven, die alle drie Z- hart moeten hebben gewond. Het begint al met de vraag van de Farizeeën. Zij kom^ Hem vragen naar het recht van scheiden, maar zij infei seren zich helemaal niet voor het antwoord. Het gaat er alleen maar om Christus in een theologische strik te uanJ Er staat: zij „vroegen Hem om Hem te verzoeken". Dtfnü zijn het geen verzoekingen door de duivel, maar door mensj Het is echter duidelijk, dat de Boze lagen legt. Eigenlijk doet het antwoord van Jezus op deze vraag er i toe. Men mag nooit een antwoord op een pertinente sfrf vraag gebruiken om er een theologie op te bouwen. De kfi waar het hier eigenlijk om gaat is, dat Mozes schreef: „n het oog op de hardheid van uw harten". Daarmede wordt wetgeving van Mozes op zijn plaats gezet. God gaf 2 wetten, omdat de mens niet wilde gehoorzamen. De u| toont aan, dat wij zondaars zijn. Daarom moest er m\ Christus om wat wij niet konden te doen. Uit binnen- en buitenland waren in het afgelopen weekeinde voor aanstaande oecumenische figuren, uit de reformatische, de oosters- orthodoxe en de rooms-katholieke wereld, bijeen op het landgoed Schapenduinen in Bloemendaal. Deze conferentie, een eerste ont moeting met een besloten karak ter, diende tot bezinning op het werk van wijlen abbé Paul Cou turier uit Lyon en op de zeer eigen oecumenische activiteit, die daarop gevolgd is. De sprekers over christelijke eenheid „in het voetspoor van abbé Paul Couturier", zoals het algemene the ma luidde, waren diens oud-leerling père Beaupère uit Lyon, en Coutu riers vriend en biograaf père Villain uit Parijs. Père Mlchalon, die te Lyon het werk o van Couturier voor de eenheid voortgezet was verhinderd. Hij wh vervangen door mejuffrouw M. Blip van de abdij van Schotenhof. De conferentie stond onder leiding f de predikant der Waalse gemeente Haarlem pasteur Baudral, promf% van Couturier's apostolaat in Net land. |U M Men deelde ons mee dat op deze ij, ferentle, de mogelijkheden om onderL terkerkelijke leiding te komen tot oprichting van een oecumenisch (r turlercentrnm, nader zfjin onderzo Een beslissing hieromtrent heeft de ferentle gezien de vele aspecten een degelijke opzet nog niet Kleutergebitten controleren Op de vandaag in het stadhuis te Hil versum gehouden jaarlijkse algemene ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde heeft de heer G. J. H. Hofte Koesveld, directeur-arts van de Provinciale Over ijsselse Vereniging „Het Groene Kruis" de suggestie geopperd om te komen tot kleutertandzittingen. De financiering hiervan zou volgens hem moeten ge schieden als bij de schooltandzorg, na melijk 75 ziekenfonds en rest gemeen te. De provinciale besturen zouden voor een beginkapitaal zorg moeten dragen. Het zou wenselijk zijn, zo besloot hij, tot kleutertandzittingen te komen, waar de gebitten van de kleuters 3 x per jaar worden gecontroleerd en behandeld. Dit kan het Deste via de consultatiebureau- ruimtes geschieden en daar de kinder- hygiëne provinciaal is georganiseerd, ook het beste provinciaal worden opge zet. Ook pleitte hij nog voor opleiding van jeugdtandverzorgsters. (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van tal van au toriteiten en genodigden heeft de Gereformeerde Kerk te Venlo za terdagmiddag ter gelegenheid van haar gouden feest, een herden kingsbijeenkomst gehouden. Deze sfeervolle bijeenkomst, waaraan een Duits koor muzikale medewerking verleende, stond onder leiding van ds. J. C. Everaars predikant van de jubi lerende kerk. Met eerbied en dankbaar heid herdacht ds Everaars in zijn her denkingsrede ds. H. Dekker als de grond legger van de Gereformeerde kerk in Limburg, alsmede zijn opvolgers. Ook gewaagde spreker van de grote dank baarheid voor wat in de afgelopen 50 jaren is bereikt en voor de medewerking van de overheid. Als voorzitter van het jubileum-bouw. comité bood de heer J. J. Looyen ver volgens als feestgeschenk een bedrag aan van ƒ8.140,57 dat door verschillende akties oijeen is gebracht ten behoeve van de uitbreiding der vergaderruimte voor de jeugd. Ds. Everaars deelde nog mede, dat het totale bedrag van het bouwfonds nu is gestegen tot 10.640. Hierna volgde een lange rij van spre kers. Ds. J. Struys, predikant van de Ned. Hervormde gemeente te Venlo, wees er op. dat de rook van 50 jaar geleden is opgetrokken en dat er thans vriendschappelijke relaties zijn ontstaan. Hij vroeg zich echter af of we over 50 jaar weer terug moeten komen om geluk te wensen óf dat we dan bijelkaar feest moeten vieren Namens de r.b. gemeenschap compli menteerde pastoor-deken M. Strijkers, die er op wees dat we niet zo ver van elkaar staan als men wel denkt. De grote vijand van ons is echter het ongeloof. HU herinnerde aan het streven naar samen werking en hoopte dat deze samenwer king en waardering mogen groeien. Burge meester De Gou van Venlo bood namens het gemeentebestuur gelukwensen aan. Men ts geneigd bU een kleine kerk van een minderheid te spreken. Dit achtte spreker tegen de achtergrond van de oecumenische gedachte echter niet juist. WU prijzen ons gelukkig, dat we ook ln ons zuiden protestantse kerken hebben, hierdoor ontstaat begrip en waardering en rUpt het oecumenische inzicht ook tegen gevaren die ons van de zUde van de antichrist belagen. Tenslotte sprak ook nog dr. H. Dekker, 'zoon van de eerste gereformeerde predikant ln Lim burg. Het besluit van het presidium tes de Duitse kerkedag om deze grofv tweejaarlijkse conferentie toch s Berlijn te houden en niet in Leij* heeft het misnoegen opgewekt van1, kranten in Oost-Duitsland. De k# ten schreven reeds dat opnieuw f bleken is dat de Duitse christe dansen naar de pijpen van de taire kliek in de kerk. Onder i werd- gezegd: „De kerkedag in lijn zal net als de beruchte confef' tie van evangelisten onder misbr' van het christendom de spanninger en om Berlijn weer opnieuw verser? pen en staat ontspanning en een de verstandhouding in de weg." Het is nu bekend geworden, dat Oostduitsers visa wilden verstrel aan 10.000 bezoekers uit West-Duit en aan 5000 uit West-Berlijn. Bovei zouden nog 1000 visa verstrekt woi voor oecumenische leiders elders uil wereld. Op de vraag of er ook visa verstP, zouden worden aan kerkelijke leifO* als bisschop Dibeüus, Lilje, Kunsten prof. Thielicke werd gezegd, dat zijp hoorden tot de ongewenste vreemdé gen die zeker geen visum zouden krüier De opvolger van Dibelius. de niê| bisschop Scharf uit Oost-Berlijn, nog gepoogd om een overeenstem™^ te verkrijgen, maar het ls ook hem gelukt L E Nieuwe vereniging Surinaamse student^ Op 6 maart is in Amsterdam ontkel den de Surinaamse Studenten VeLn ging, afdeling Amsterdam. Deze vr niging werd op 2 mei 1948 door enf Surinaamse studenten In Amsterdam! gericht. Alle bescheiden van de veir!! ging zijn overgedragen aan een nil f opgerichte vereniging, de Verenif0® van Surinaamse Studenten in Ami dam. Het bestuur bestaat uit: mej^ van der Geld, voorzitster, U. W. Ir" bron, secretaris en H. Lamur, penn~ meester. De V.S.S.A. stelt zich o.m. ten <rn. De behartiging van de belangen vai Surinaamse studenten in de ruimst#^ van het woord. Hieronder verstaatle Het vertegenwoordigen van de J: naamse studenten in Amsterdam K< groep; het oprichten en instandho^", van een lokaliteit: voorts alle ander£ tiviteiten welke dienstbaar zijn aar0 aelangen van de Surinaamse stude#^ Oe bevordering van de stoffelijke»'" geestelijke belangen van Surinamese mede die der Surioamers in het meen. Dit tracht zij te bereiken lok door het organiseren van wetensch«| lijke voordrachten en geregelde dti sies over het al hetgeen voornoemde» langen raakt. 6e: Vraag: Wanneer ik als kamerbewo ner een huis koop (geen nieuw) mag ik dan een gedeeite daarvan zelf bewo nen? Geeft huisvesting daarvoor toe stemming als bij of na aankoop een gedeelte leeg is of leeg kamt? Antwoord: Uit Uw brief maak ik op, dat het hier een ander huis betreft, dan het huis waarin U thans een ka mer bewoont. Wanneer de koop het huis betreft, waarin U een kamer bewoont, kan al les blijven zoals het is. omdat U ver gunning heeft die kamer te betrekken. Komt er meer ruimte vrij. dan is U afhankelijk van toestemming van bur gemeester en wethouders om het vrij gekomen gedeelte te bewonen. Hier over zijn geen voorspellingen moge lijk. Wanneer het een ander buis betreft, ls het raadzaam een voort>ehoud te maken in het koopcontract en informa ties ln te winnen bij het bureau huis vesting der betrokken gemeente. Vraag: Hoe kan ik het beste een moet dit zand steeds verversen tot de vleK is verdwenen. Vraag: Ik heb een mooi kamerplant- Je. De naam weet ik niet. maar ik sluit een blad in mijn brief. Dit staat al vijf maanden in een gewoon ver warmde kamer. Ik geef het bovenop water op kamertemperatuur. Tot nog toe deed de plant het prachtig maar de laatste dagen valt er elke dag één blad af. Wat zou de oorzaak zijn? Antwoord: De plant heet peperomia magnofolia foLvar. en komt oorspron kelijk uit Brazilië. Zij verdraagt een droge kameratmos feer en vraagt een lichte niet-zonnige standplaats, 's Zomers moet zij veel water hebben. Een maal in de week moet men het blad sponzen of afstof fen met een zacht stofkwastje. In het voorjaar en de zomer moet men wekelijks kunstmest geven. In de winter moet men niet te veel water geven en zeker geen mest. Stekken geschiedt door het afnemen van zijscheuten. Deze plaatse men in een flesje water voor een zonnig ven- ster en na het wortelschleten kan men scheur in een plastic regenmantel net- deze oppotten in een grondmengsel van twee delen bladaarde, twee delen oude jes dicht maken? Antwoord; Bij de drogist kan men plastic lijm kopen. Aan de onder- en bovenkant kan men dan een stukje doorschijnend plastic plakken. Men be denke echter dat doorgaans de lijm na enige tijd weer los laat. Raad van lezer: Voor verwijdering van petroleumvlek uit een kleed be- s'aat ook een ongevaarlijk middel. Men stroole droog wit zand op de vlek en daarin trekt dan de petroleum. Men koemest en een deel schelpzand. Wanneer men het bovenstaande in acht neemt, zal de plant de bladeren niet laten vallen. Vraag: Hoe en van waaruit worden de tramwissels bediend? Antwoord: De wissels van de elektri sche tram worden bediend door de wagenbestuurder. Kort vóór de wissel ls op de bovenleiding een schaats aan gebracht Komt da stroomafnemer (beugel, pantograaf) van de tram met die schaats in aanraking, dan kan de bestuurder door al dan niei de motor- stroom in te schakelen de wissel naar rechts of links laten bewegen. De stroom naar de motoren van de wagen stelt via de schaats op de bo venleiding een relais in werking (er gens in de buurt in een kastje tegen een paal of buis gemonteerd) en deze op haar beurt bestuurt de elektromagne ten van de wissel op de juiste wijze. Vraag: Hoe hoog mag een spaarte goed zijn om nog vrij te blijven van be lasting? Antwoord: Het spaartegoed behoort tot het vermogen van de spaarder en is voor belasting slechts van belang in dien het gehele vermogen met inbe grip van het spaartegoed hoog genoeg is om onder de vermogensbelasting te vallen. Voor de inkomstenbelasting is slechts de rente van het spaartegoed van be lang Valt men onder de inkomstenbe lasting dan moet ook het kleinste ren tebedrag worden opgegeven. Voor de inkomstenbelasting wordt geen aanslag opgeiegd indien het zui ver inkomen niet meer bedraagt dan 8000, het onzuiver inkomen voor minder dan ƒ8000 bestaat uit aan loon belasting onderworpen Inkomsten uit één bron en voor niet meer dan 200 uit andere inkomsten. Vraag: Hoe kan ik een witmarme ren toonbankplaat blank houden? Antwoord: Men kan het marmer op frissen met een papje van poetspoeder met citroensap. Daarna moet men met water en zeep naspoelen en vervolgens Soed afspoelen met schoon wK locht het nodig zijn, het mair6 weer te polijsten, dan kan men fei mengsel nemen van 88 gram teify tijn, 2 gram lijmwater en 10 gram®£ te was. Met dit mengsel op eenf' nellen doek. kan men het ma ie: stevig opwrijven. Daarna moet llro> nawrijven met dezelfde doek. Vraag: Onlangs volgde ik een L, op van Tip parade om een panf=" te persen met een in koud stijfse111 ter natgemaakte doek. Het pak isP° rig geworden maar mijn strijkijzer van onderen helemaal bruin. Hoe 1 ik die aanslag verwijderen? f r Antwoord: De bruine aanslag op?r strijk vlak van het strijkijzer zal verdwijnen, wanneer U dit behae& met een lanje met spiritus. )ec Vraag: Bij welke instantie m% zijn om een geldig legitimatiebeu» te krijgen? Het behoeft niet directtL paspoort, een bewlls van NederlanT schap of een toeristenkaart te zijn.r. gaat slechts om een legitimatie binnenland voor inning van gelde4011 afhalen van aangetekende stukken.' lang is zulk een bewijs geldig? Antwoord: Aangezien U hierbifl: hoofdzaak met de posterijen zal tel. ken hebben, kan U het beste op' postkantoor een legitimatiebewijs j gen. U moet dan in persoon vera^d nen en twee goedgelijkende pas(4,„ meebrengen. De kosten bedragen lfl tig cents. Zo'n bewijs kan U onbepaalde gebruiken, en aan te nemen valt, ook andere instellingen hiermede ge gen zullen nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2