Fondsen willen overleg over verpleegtarieven Jubilerende vorstin door het hele volk gehuldigd .„Wij vertrouwen l De Zon gaat op Franse bases in Marokko worden eerder ontruimd I A A "4 I V AA Jl i i a S' U S' i a Vijf slachtoffers bij ongelukken Genegenheid ondertoon van manifestatie Ds. Zandt wordt donderdagmiddag ]>egraven In kader nieuwe prijzenwet Op basis van landelijke afspraken Fabriekscomplex in Beek en Donk uitgebrand MAANDAG 6 MAART 1961 Op 24 maart is het vijftien jaar ge leden, dat een der grootste schakers dezer eeuw dé grootste, zeggen som- imigen overleed. Dat was Alexander Aljechin, onderwerp van talloze anek doten, gehaat en bemind, geestelijke vader van de Aljechin-verdediging, v schepper van misschien de diepste en ft fraaiste combinaties. a Uit een van zijn vele ontmoetingen 2 met Bogoljubow stamt onderstaande i stelling. Aljechin, met wit, toverde op dit moment een briljante, dwingende 10 combinatie op het bord, die Bogoljubow vijf zetten later tot opgeven bewoog. Het is een combinatie van Aljechin, dus zoekt u even. w W> Wfa m. m M W M E m e Wit: Kg 1, Df7, Tal en Tfl,-La3 en Is Lc 4, pi a 2, c 3, d 5, g 2 en h 2. 5'; Zwart: Kh 8, Dd 8, Ta 8 en Te 8, Lb 6 nl en Lc 8, pi a7, b 7, c 7, d4, g 7 en h 7. 0 Opgave: zoek voor wit de combinatie w die zwart in vijf zetten tot opgeven dwingt Dam-vraag 67 J De stand in het probleem van de J heer J. H. H. Scheyen te Kerkrade was Ir! deze: U Zwart 16, 8, 9,14,18,19, 22,23,26, 36. )j Wit 20, 29, 33, 34, 35, 37, 39, 4142, 46, 47. 5; De oplossing luidt als volgt: 37-31, 26x48; 41-37, 48x31 of 26; 46-41,14x25; 47-42, 36x38; 33x42, 31 of 26x48; 39-33, 48x30; 35x4, 23x34; 33-28, 22x33; 4x2 Bridge In een viertallenwedstrijd krijgt u als Zuid de volgende kaarten: Sch. 7 6 3, Ha. V 8 2, Ru. 9 5, KI. A H B i Noord is gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat onder constant pas sen van Oost-West: Noord 1 schoppen - Zuid 2 klaveren - Noord 2 schoppen - Zuid? 1 Wat zou u thans bieden" J Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 3 4 5 6 7 IS 19 Horizontaal: 1. Italiaans Alpenmeer op de Tiroolse grens kaasworm; 2. onderaards afvoerkanaal lelieachtig gewas; 3. behoeftig persoon - schei kundig element (afk.) telwoord; 4. wijzer van een kompas gem. in Zee land; 5. voorzetsel uitgestorven vo gelsoort meisjesnaam; 6. lichaams deel schiereiland tussen Rode Zee en Perzische Golf; 7. wijze ongaar ne; 8. begrip rivier in Duitsland; 9. buitenhaven vreemde taal. Verticaal: 1. projectiel nummer (afk.); 2. schijn of voorkomen ri vier in Zwitserland stok; 3. verdicht verhaal in proza familielid voor zetsel; 4. mikpunt dwaze gewoonte; 5. voegwoord schraal voorzetsel; 6. scheikundig element koning van Basan; 7. biersoort rivier in Sibe rië boodschapper; 8. muzieknoot water in Friesland voedsel duin vallei. 9. eenmaal gem. in N. Bra bant. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 4 tomaten, 5. brutaal, 6. toen dra, 7. redelijk. Vert.: 1. voorloper, 2. Santander, 3. fevaarlijk. In de afdeling televisiebuizen van Philips te Stadskanaal is zaterdag een ernstig ongeval gebeurd dat aan de 32-jarige gehuwde heer G. Knoop v uit VVildervank het leven heeft ge- 'v kost. De heer Knoop kwam bij zijn werkzaamheden tussen de smeltma- i chine te zitten en was op slag dood. Op de Harderwijkerweg in Nun- !Ispeet is zaterdag de 49-jarige motorrij- ir ]der J. Wiske uit Oud-Beyerland om het I n leven gekomen toen hij met grote snel- ^heid achter op een voor hem rijdende n sleperswagen reed. De bijna 83-jarige Amsterdammer o J. Eijnikel, die zaterdag door de kolen- ajhandelaar Roos uit het water van de Lijnbaansgracht werd gered, is in de ga loop van de daig in een ziekenhuis over deden. De man, die slechte ogen had, 20. was pardoes het water ingelopen. In Arnhem is zaterdag het twaalf jarig meisje E. Stellaard uit Arnhem, die "e. bij een bushalte stond te wachten ge dood, toen een bestelwagen, die in bot sing was gekomen met een bus, recht op haar inreed. De 25-jarige Hermen Mons uit Harderwijk is zaterdagmiddag met zijn bromfiets in de Schoenmakerstraat in Harderwijk gevallen. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis In Zwolle overgebracht, waar hij kort na aankomst k overleden. KLEURIG EN FLEURIG SCHOUWSPEL OP PLEIN VOOR HUIS TEN BOSCH (Vervolg van pag. 1) REEDS 's morgens vroeg waren honderden auto's uit de elf Nederlandse provin cies en uit de Noord-Oost-Polder door vlaggend Nederland naar vlaggend Den Haag vertrokken, waar ze rond het middaguur door de politie kundig naar het Malieveld werden gedirigeerd. De Inzittenden met oranje getooid vormden een groot deel van de „Koningkrfjksgroep": herenleden van de Federatie van Oranjevereni gingen en van de Bond van Chr. Oranjeverenigingen en dames, die vrouwelijke beroepen vertegenwoordigden. Onder hen waren mevrouw J. Roggebrand, platte landsvrouw uit Dreisohor en mej. C. de Bruin, nettenboetster uit Scheveningen. Zuid-Holland werd vertegenwoordigd door de heer J. RL Schotborgh uit Rijswijk. In de zalen van de Dierentuin kwa men even later ook de negen studeren den van de eilanden van de Antillen, de veertien Surinaamse studenten en de elf Papoease jongeren happen in een aman delbroodje en drinken van een dampen de kop koffie of chocolade. Deze korte lunch vormde een van de moeilijkheden, waarover de organisatoren Johan Bode graven en Jac. Kleiboer zich het hoofd hebben gebroken, want om de vierdui zend deelnemers op tijd bij Huis ten Bosch te krijgen moest dit noodzakelijk „oponthoud" worden ingepast. Gelukkig liep alles volgens het tijd schema en er werd me ruige zucht van verliahting geslaakt, toen tachtig bussen met min of meer verzadigden van de Dierentuin naar de Leidsestraatweg ver trokken, waar zij zich kort voor drie uur achter het neergelegde grastapijt opstelden. WERELDKAMPIOEN V/"OOR ELKE GROEP ging de vlaggc- drager en helemaail vooraan liep met de Nederlandse vlag Henk van der Grift, de wereldkampioen schaatsen, die op zijn revers de gouden sportonderschei- ding droeg hem zaterdag verleend. Achter dc vertegenwoordigers van Nieuw-Guinea kwamen zes hoornbla zers, een ruiter met de Bernhardstan- daard en dertig ruiters met de stan daards van de bij de Kon. Ned. Federa tie van Landelijke Rij verenigingen en de (Vervolg van pag. 2) Ds. Zandt wordt donderdagmiddag om half vier begraven op het kerkhof te Kampen. Aan de begrafenis gaat een herdenkingsdienst vooraf. Deze begint 'om twee uur in de Broederkerk eveneens ln Kampen. Op het Kamperkerkhof heeft ook de echtgenote van ds. Zandt haar laatste rustplaats. In de herdenkings dienst zal voorgaan ds. D. van der Ent Braat uit Monster. Als opvolger van ds. Zandt zal waarschijnlijk worden aange wezen ir. C. N. van Dis. De Tweede Kamerfractie zal hierover zich nog na der beraden. In de vakature die door het overlijden is ontstaan, dient ook te wor den voorzien. Als eerst aangewezene komt hiervoor in aanmerking ds. P. J. Dorsman, Ned. Herv. predikant te Stap horst. Een van de medeleden van de Tweede Kamer dr. H. W. Tilanus, fractieleider van de Christelijke-historische Kamer fractie zei naar aanleiding van het over lijden dat hij ds. Zandt als mens altijd zeer gewaardeerd had. Ds. Zandt was een vriendelijk en aangenaam collega, al ben ik het met zijn opvattingen niet altijd eens geweest". Dr. Tilanus heeft ds. Zandt meegemaakt vanaf het begin van diens Kamerlidmaatschap. Zoals men weet maakte de heer Tilanus reeds in 1922 deel uit van de Tweede Kamer. Socrales-arrestanten nog niet in vrijheid De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige hechtenis van de bij de Socrates-affaire betrok ken Heilige Daad-ambassadeurs Jolle J. en M. J. J. V. opnieuw met 30 dagen verlengd. De Goudse zakenman H. E. W. die de dag na Kerstmis onder verden king van valsheid in geschrifte werd gearresteerd, blijkt inmiddels op vrije voeten te zijn gesteld. De officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker heeft om zijn invrijheidstelling verzocht, omdat hij voortzetting van de voorlopige hech tenis niet langer noodzakelijk achtte. Ned. Kaïh. Bond van Landelijke Rijver- entgingen aangesloten verenigingen, aan weerszijde van ieder van die standaard dragers reden twee ruiters. Zij stelden zich op aan twee zijden voor het bordes. Nauwelijks daar aangekomen en ter wijl de paarden onrustig heen en weer dansten, de oren trillend overeind, zette het mannenkoor Die Haghe Sanghers. staande voor het bordes, onder leiding van Jos Franken de plechtige zegebede „Domine Salvam fac reginam nostram" In. In. VROVINCIEVLAGGEN Zesenveertig leerlingen van de tuin bouwschool Huis te Lande uit Rijswijk liepen langzaam naar de kroon, terwijl de Marinierskapel van de Kon. Marine, de kapel van de Kon. Luchtmacht en de Kon. Militaire Kapel van links en rechts door de oprijlaan marcheerden. De mu ziekkorpsen werden vergezeld door zes tig leerlingen van de zeevaartschool en visserijschool uit Scheveningen. verdeeld in vijftien groepen, die elk de vlaggen meevoerden van de elf provinciën, Su riname. de Antillen en de Oranjevlag. Daarop volgden als een kleurig lint de deputaties van de gemeenten een i, een vrouw en een kind van 12M jaar en in vele gevallen ook de bur gemeester en van de vlaatsen uit de IJsselmeerpolders, die zich rond de vlag- gemasten van de provincies, waaruit zij kwamen, opstelden, voorop stond de ln klederdracht gestoken schilddraagster. Voor Zuid-Holland was dit mevrouw N. Parlevliet-Schoneveld uit Katwijk aan Pienbroek-Schapebout uit Axel. Uit Em- meloord de 12Vz-jarige Tiny van der Meet. Achter deze schildendraagsters werd een zee van oranje en rood-wlt-blauwe vlaggetjes geheven, die de provinciale vlag omringden BUIGEN EN NIJGEN rpOEN WERD HET langzaam stil op het grote plein en klonk de begroe ting door Paul van Steenbergen: „Hier voor de trappen van het Huis ten Bosch strekt zich vandaag het hele Koninkrijk in al zijn delen voor uw voeten uit", waarna alle vierduizend koningin Ju liana groetten met een buiging of mili tair saluut, terwijl de vaandels en vlag gen nijgden. De „koninikrijksgroep" ging naar voren en de roffel klonk. De mannen, vrouwen en kinderen uit de provincie de strofe horend, die op hun geboortegrond sloeg, zwaaiden met hun vlaggetjes en hieven de schilden met de naam van hun gemeente omhoog, Geen strafvervolging voor geënsceneerde aanranding Er zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen de militair, die vorig jaar februari in Oudewater een aanran ding zou hebben geënsceneerd, waarvan de Bussumse burger-amgtenaar van het ministerie van defensie de heer J. F. van der Putten volgens zijn zeggen de dader had moeten zijn. De auditeur-militair, mr. W. J. Smits, deelde mede, dat „van enig door een militair gepleegd strafbaar feit niets is gebleken, zodat er van onze kant dan ook geen aanleiding bestaat iets te on dernemen". „Het is ongelooflijk", luidde het com mentaar van de heer Van der Putten, nadat hij kennis had genomen van het bericht, dat geen strafvervolging zal worden ingesteld. „Het feit dat deze zaak met zoveel bewijzen niet wordt vervolgd vind ik zeer ernstig", voegde hij er aan toe. nadat zij hot plechtig „Wij vertrouwen" hadden laten opschallen tegen de muren van het paleis, op welks bordes koningin Juliana soms zichtbaar onitroerd deze hulde onderging. De grote kroon in heit midden van het grasveld was nu geheel gevuld met tul pen en Paul Steenbengens stem bezong het nieuwe land, welks vertegenwoordi gers met een grote zeven ton wegende sleuvengraver-draaineennachine acte-de- presence gaven. BLOEMSTUK HPLJDENS het uitspreken van de laatste strofe van het gedicht liepen vier vrouwelijke studenten naar het bordes een enorm bloemstuk meedragend, be staande uit tulpen, orchideeën (speciaal per vliegtuig uiit Nieuw-Guiena aange voerd), arathoriums uit Suriname en stre- litaia's uit de Antillen. Mej. Annelies Kappeijne v. d. Coppello bood het H.M. de Koningin aan, waarbij meisjes uit de rijksdelen de oranjelinten ran het bloem stuk droegen. Daarop klonk het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus hoog boven het Haagse Bosch uit, waarna de duizenden een driewerf hoera lieten horen. Aan het roepen en zwaaien van de vlaggetjes kwam nauwelijks een eind. Ook niet in het grote défilé dat als een grootse slot apotheose er op volgde en waarin de vier op 6 september 1948 geboren kin deren meeliepen, die aan de Koningin waren voorgesteld. De deelnemers verlieten het plein van Huls ten Bosch lopend in de richting Bezuidenhoufseweg. waar de autobussen op hen stonden te wachten. Ze werden naar de Dierentuin en hun eigen auto's teruggebracht. Hier werden de lunch pakketten voor de terugreis uitgereikt. De manifestatie „Wij vertrouwen" waarin een volk zijn jubilerende draag ster van de kroon huldigde, was ten einde. Paul Steenbergen sprak tijdens het nationale huldebetoon het volgende gedicht uit: Hier voor de trappen van het Huis ten Bosch strekt zich vandaag het hele Koninkrijk in al zijn delen voor Uw voeten uit. Ik maak mij even van de andren los. Maar tegelijk al sta ik dan apart komt, wat ik zeggen ga, ook uit hun hart. Hun stemmen klinken in mijn woorden mee: de slem van Nederland, stemmen van overzee. Zij allen, hetzij kind of man of vrouw, bewijzen U, door hier te zijn, hun trouw. Ook op die dag, toen U de troon besteeg, toen U de scepter en de kroon verkreeg en plechtig op de Grondwet hebt gezworen, werden, in stad en land, kind'ren geboren: jongens en meisjes die U hier ziet staan. Het voorjaar kijkt U uit hun bloemen aan. Daar zullen ze op gras een kroon van leggen, een kroon, die meer zegt dan mün woorden zeggen GRONINGEN Mijn lichaam is van klei cn zand en veen. Diepe kanalen trekken door mij heen. Een waddenrijk ligt voor mijn kust te blinken. Zeevogels zien het rijzen en verzinken. FRIESLAND Niet in mijn dorpen en mijn elf steden, niet in mijn meren en mijn heerlijkheden ben ik het meest mijzelf, maar in mijn taal: het instrument waardoor ik ademhaal. DRENTE Geen kudde trekt meer op de schaapskooi aan. Waar heide stond, zie ik nu halmen staan, en olie, dik als stroop, welt uit mijn grond, waar gisteren nog turf op hopen stond. OVERIJSEL Schoorstenen schieten uit mij op en dampen. Tot in mijn bossen hoorbaar is het stampen dat door mijn steden trekt. Mannen en vrouwen lossen elkander af aan de getouwen. GELDERLAND Uit al mijn landschappen kijk ik U aan; heide en bossen voeden mijn bestaan; maar waar rivieren door mijn heemden stromen, krijg ik een ziel en dan word ik volkomen. UTRECHT Al ben ik klein, ik ben het middelpunt. Ik geef het weerbericht, ik sla de munt. En nergens komen zoveel wegen samen, gelijk de sterren en de zon beamen. NOORDHOLLAND Vuurtorens mogen lichten aan mijn stranden, hoogovens ijzererts tot ijzer branden, geen sterker vuur, geen hoger vlam dan in mijn ziel, dan in mijn Amsterdam. ZUIDHOLLAND Hoe ook geschonden, hoe ook platgebrand, mijn hart herstelde zich stormenderhand. Grotere bekkens graaf ik, dieper gangen om alle wereldschepen te ontvangen. ZEEEAND Eén ding klinkt door in al mijn monologen: wij moeten leven met de dood voor ogen. Maar dieper dan mijn nood is mijn vertrouwen dat wij, de zee bevechtend, 't land behouwen. NOORDBRABANT Ik ben zo moederlijk, zo gul, zo rond, zo jubelend, alsof er op mijn grond geen bitterheid bestaat of ongerief. In al wat leeft heb ik het leven lief. LIMBURG Wit als communiekinderen zijn mijn hoeven; wit de terrassen van mijn mergelgroeven, maar zwart de streek van duisternis en roet, waar ondergronds een veldslag in mij woedt. HET NIEUWE LAND De meeuw die vroeger over water vloog verwondert zich; hier viel de aarde droog. Vergane schepen rusten in mijn koren. Ik ben nieuw land; ik ben maar pas geboren. Levende op dezelfde aarde, maar toch gescheiden van elkaar, Verbeiden die vier meisjes daar, de dag, de ongeëvenaarde, waarop zij voor het eerst elkaar aankijken en herkennen zouden. En zie, die dag is daar. Vier meisjes, maar symbolen tegelijk Van de vier delen van het Koninkrijk. (Van onze sociaal-econ. redactie) De kans is groot dat de zieken fondsen straks betrokken zullen worden bij de bepaling van de prij zen, die de ziekenhuizen hun patiën ten in rekening brengen. De fondsen hebben althans het georganiseerde ziekenhuiswezen gevraagd de ver pleegtarieven voortaan in onderling overleg vast te stellen. Daarbij heb ben zij in zoverre al een gewillig oor gevonden, dat het verzoek on derwerp van gesprek gaat worden. Het gesprek zal worden gevoerd tussen de centrale organisaties van ziekenfond sen enerzüds en de stichting Het Neder lands Ziekenhuiswezen alsmede de Ver eniging van r.k. ziekenhuizen anderzijds Volgens dr. H. Vesten uit Oisterwijk, ge delegeerde bij de Federatie V.M.Z., mag verwacht worden dat binnen enkele maanden wel reële afspraken zullen zijn gemaakt. Er is dan ook wel enige haast bij. Want op 1 januari 1962 treedt de nieuwe Prij zenwet in werking. De wet laat onder andere de ziekenhuizen de vrijheid zelf de tarieven vast te stellen onder ge bruikmaking van vrij maatschappelijk overleg. Tot nu toe bepaalde het ministe rie van Economische Zaken nog altijd de prijzen. Is dat vrije overleg niet binnen enkele maanden in kannen en kruiken, dan zal ongetwijfeld het ministerie van Sociale Zaken moeten ingrijpen. De fondsen hebben de nieuwe wet aan gegrepen om bij de vaststelling van de tarieven betrokken te worden. Zij heb ben daar alle belang bij, zo vertelde ons dr. Vesten. De bedden worden ten slotte gemiddeld voor 80 procent ingenomen door fondspatiënten. Bovendien gaat ze ker 35 procent van de fondsuitgaven weg aan verpleegkosten. Het is dus begrijpe lijk dat men niet alleen over de tarieven geïnformeerd wil worden, maar er ook wel over wil meespreken. OVERLEGORGAAN De ziekenfondsen hebben voorgesteld een landelijk overlegorgaan in het leven te roepen, waarin het algemene prijsbe leid van het ziekenhuiswezen wordt be paald en dat richtlijnen verstrekt, waar op plaatselijk het overleg over de tarie ven kan worden gebaseerd. Die richtlij nen zouden normen moeten geven voor de wijze, waarop de prijzen per zieken huis worden berekend. In speciale ge vallen ware hiervan met wederzijdse In stemming af te wijken. Waar men plaat selijk niet tot een akkoord over het af te sluiten contract komt, zou bij arbitrage beslist moeten worden. Bij deze voorstellen zijn de fondsen uiteraard uitgegaan van de bestaande situatie, dat bij ziekenhuisopname de verpleegkosten volledig worden vergoed gedurende de eerste 70 dagen. Men zou zich namelijk ook wel een ander systeem van vergoeding kunnen voorstellen, bij voorbeeld uitkering van een vast bedrag per verpleegdag. Invoering van dit systeem zou het verlangde prijsoverleg overbodig maken. Maar dr. Vesten bleek dit systeem allerminst aanbevelenswaar dig te vinden. Het geeft veel minder ze kerheid cn werkt tariefsverhoging in de hand. Vrees ongegrond In sommige ziekenhuiskringen staat men nogal sceptisch tegenover de voor stellen van dc fondsen. Men vreest dat z(j zich teveel met het Interne medisch cn economisch beleid zullen gaan be moeien. Deze vrees Is volgens dr. Vesten ongegrond. De ziekenfondsen willen al lerminst zeggenschap over zaken, die tot het eigen beleid van de ziekenhuizen behoren. ZIJ willen slechts praten over wijze waarop deze factoren op de prijzen van Invloed zijn. Uiteraard zijn Investeringen, uitbrei ding van het aantal bedden, aantrek king van specialisten, salarissen van ver pleegsters, om maar enkele punten te noemen, ter beslissing van de zieken huisbesturen en de colleges van regen ten zelf. Maar als het bijvoorbeeld gaat de verdeling van de kosten over zaal en klasse, dan zouden dc fondsen er toch wel graag in gekend willen worden .Dit raakt ten slotte de besteding van het zieken fondsgeld. 33 Het was allemaal zo verschrikkelijk klein en het vloeide zo dooreen.... heel vaak kon een mens helemaal niets meer zien. Vaak probeerde men zichzelf en anderen iets wijs te maken. Dan sloeg men de bijbel op, ging met een stokje langs de regels en dreunde een lange litanie op. Men begreep weliswaar niet, wat men „las", maar het maakte aan alle kanten een goede indruk. Nie mand kon dan nog beweren, dat men een verdool de heiden was, en men gaf de kinderen een goed voorbeeld. Schande, als iemand niet kon lezen! Hoewel algemeen erkend werd, dat de school meester goed werk deed, zag men hem toch niet voor vol aan. Alleen die arme drommels werden schoolmeester, die op geen enkele andere wijze hun brood konden verdienen- Eriksson had een jaar of tien geleden zijn been heel leijk gebroken: het kostte hem heel wat moeite een zeis te zwaaien en voor de jacht was hij helemaal onge schikt geworden. Zijn benoeming tot onderwijzer redde zijn gezin van de ondergang. Aan het eind van het schooljaar kreeg hij voor elk kind. dat hij les had gegeven, een schepel graan. Eriksson hield school in een van de bakhuizen van het dorp. Men had banken verzameld, waar op de kinderen zaten en hogere, die als tafel dienst deden. In de buurt van het stookgat had de onder wijzer zijn tafel en stoel neergezet. Naast de deur stond een ton met water en een houten nap, waar van de kinderen zo nodig gebruik mochten ma ken. En het was vaak nodig, want wie zoveel leert, krijgt een droge keel. Er was ook nog wat geleend huisraad, want het was nu eenmaal ge woonte, dat de schoolmeester voor zijn eigen eten en drinken zorgde. Een bed bewees, dat het bak huis de schoolmeester ook tot slaapgelegenheid diende. Johannes Eriksson placht vroeg op te staan. Om vier uur stak hij het vuur al aan en maakte zijn bed op. Terwijl de koffie gezet werd, waste hij zich en kamde zijn haar en baard met een ko peren kam. Hij dronk zijn koffie en stak zijn pijp aan. En dan kon hij met zijn dagwerk beginnen. Hij behoefde weliswaar geen reken- en schrijf- schriften te corrigeren, maar hij had toch wel ar beid. De boeren van het dorp waren van mening, dat de schoolmeester ook een beetje echt werk moest doen, en daarom gaven zij hem hun netten, die geboet moesten worden. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NOR DH Vele uren later legde Eriksson de gebpete net ten opzij. Het was tijd voor het tweede ontbijt. Het was buiten nog donker, maar het zou gauw beginnen te schemeren en dan kwamen de kin deren. De weken gingen voorbij met gestaag werken. De kinderen kwamen elke ochtend het bakhuis binnen met het nieuwe testament, het gezangboek en de catechismus onder de arm. De beginnelin gen hadden een eerste leesboekje met een stokje om aan te wijzen. De verschillende lessen volg den elkaar zonder onderbreking op. Zij beston den uit lezen, uit het hoofd rekenen en het beant woorden van vragen. Schrijven werd niet onder wezen, want dat was een kunst, die zelfs de schoolmeester niet verstond. Nog helemaal afge zien daarvan, dat het een nutteloze kunst was. Van de cijfers leerden zij alleen de romeinse. waarbij Eriksson de nodige beperking betrachtte. Het cijfer XII was het hoogste. Hoger behoefde een kolonist niet te gaan, als hij de balken van zijn huis bij een eventuele verhuizing wilde mer ken. Het lezen was het belangrijkste. Daaraan hechtte Eriksson heel veel waarde. De beginne lingen mochten het eerste leesboekje niet weg leggen, voordat zij elk woord zonder spellen konden lezen, en de gevorderden moesten duchtig zwoegen op de catechismus en het nieuwe testa ment. Wie had leren lezen bij Johannes Eriksson mocht niet haperen, als de dominee hem vroeg iets voor te lezen. Het tweede school-semester begon op Drieko ningen, het zou tot Pasen duren. Aan het eind van de week kwam Arne Persson naar het dorp, hij nam zijn intrek bij Alfred Henriksson. De vrou wen spitsten de oren. Wie ogen ia het hoofd had. behoefde geen twijfel te koesteren over zijn be doelingen. Dc tijd was nu wel niet zo erg gunstig, maar per slot kan een vrouw ook in de winter laten zien, wat zij waard is. Als de proeftijd goea was verlopen, kon de bruiloft tijdens de mid zomer-feesten gevierd worden. Zou het meisje van Akkafjall nu eigenlijk ook niet naar Granvik moeten komen vroegen de vrouwen elkaar om haar schoonouders te be wijzen, dat zij stal en huis kon beheren? Er moest toch iets aan de hand zijn: Elof Henriksson had haar geen seconde uit het oog verloren, toen zij in september naar de kerkedag was gekomen' De keuze was misschien niet eens zo slecht. Als het meisje even flink was als haar moeder, zou Elof niet bang hoeven te zijn, dat de nood bij hem zou aankloppen. Met Judith stond de zaak wel een beetje an ders, als zij naar Akkafjall zou gaan, maar wie weet kwam er van haar ook nog wel wat terecht, als zij in goede handen kwam. Een vrouw be hoort zich aan één man te houden, zij mag geen schande over haar familie brengen! En Arne was ongetwijfeld de goede man. Hij zou zijn vrouw niet toestaan zich met anderen te bemoeien. Nog afgezien daarvan, dat niemand dat zou durven proberen. De vrouwen van het dorp waren het er over eens, dat de oudste dochter van Henriks son blij mocht zijn, als zij naar Akkafjall kon gaan. Ook Arne zou wat water in de wijn moe ten doen. Ook al kon men op hem als echtgenoot niets aanmerken, hij woonde toch in een rare buurt, die voor een eerbaar meisje niets aan trekkelijks had. Hij zou Judith moeten nemen of van trouwen moeten afzien. Arne bracht zijn plannen niet ter tafel op de eerste avond van zijn verblijf in Granvik- Dat verwachtte ook niemand, want dergelijke ge wichtige zaken moeten behoedzaam worden aan gepakt. Hij sprak met Henriksson over de jacht; iedereen geloofde graag, dat hij al voor Kerstmis vier wolven had gedood. Toen hij alleen was met 'ef 'uaSeiA apjeedaq do pjooMjue fiq je3 'joja met Ella ging het goed! Toen het etenstijd ge worden was, liet hij zich de maaltijd goed sma ken; zonder ook maar één keer met de ogen te knipperen, hield hij stand onder Judiths vurige blikken. (Wordt vervolgd) Een bandenvernicuwingsbedrijf in Beek cn Donk bij Nijmegen (Tyresolesl is gisteren grotendeels vernield door brand. Het begin van dc brand werd ontdekt in de produktie-afdeling die spoedig in lichterlaaie stond. De afde ling, met de machines die erin opge steld stonden, brandde geheel uil, even als het kantoor van de fabriek, alleen de expeditie-afdeling bleef behouden. De oorzaak van de brand is onbekend. Het bedrijf was verzekerd. De veertig man personeel van het be drijf zullen voorlopig te werk worden gesteld in dc vestigingen van het ge troffen bedrijf tc Groningen en Naar- dcn. Door een 2-1-uur produktic hoopt men het produktieverlics van hef be drijf op tc vangen. Krachtproef Een moeilijk punt In het toekomstige overleg zal ongetwijfeld zijn dat de de legaties in het landelijke orgaan geen bindende overeenkomsten kunnen aan gaan. Theoretisch zal dus geen enkel ziekenhuis, evenmin als een fonds, aan de richtlijnen gebonden zijn. Maar dr. Vesten bleek in de praktijk niet zo veel moeilijkheden te verwachten, al sprak hij in dit verband wel van een krachtproef. De ziekenfondsen staan trouwens in hun verweer ook niet geheel machteloos. Wil een ziekenhuis niet meewerken, dan kunnen de fondsen hem immers nog al tijd een groot aantal patiënten onthou den. Waar de bedden, zoals gezegd, voor meer dan driekwart door fondsleden worden bezet, is dit een middel dat wel niet zomaar zal worden gehanteerd. Een andere moeilijkheid bü het ko mende overleg Is dc vraag wie moet optreden voor dc particuliere patiënten. Als men bedenkt dat de meeste parti culieren toch wel een ziektekostenver zekering zullen hebben afgesloten, zou den de betrokken verzekeringsmaat schappijen tot het overleg kunnen wor den toegelaten. Maar het probleem Is dat deze maatschappijen en fondsen niet ge organiseerd zijn In een centraal orgaan dat voor hen kan optreden. Daarom Is dit nog een punt, waarvoor men niet direct een oplossing ziet. Minister matigt slraf Bulgaarse student De tuchtcommissie van dc landbouw hogeschool te Wagcningen had de Bul gaarse student L., die wegens poging tot doodslag op de hoogleraar mevrouw Reinders op 28 juni 1960 door de recht bank te Arnhem is veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, de toegang tot de hogeschool ontzegd voor de tijd van drie jaar. De Bulgaar is van deze tucht maatregel in beroep gegaan bij de minis ter van landbouw cn visserij. Deze heeft het besluit van dc tuchtcommissie ge wijzigd, in zoverre dat de Bulgaar ge durende drie jaar geen collegezaal mag bezoeken, maar wel wordt hij in de ge legenheid gesteld examens te doen van 1 juli 1961 af. Verder is hem voor de duur van drie jaar de toegang ontzegd tot de praktische oefeningen, doch de minister heeft deze maatregel voor het laatste Jaar voor waardelijk gesteld. Proces (pgen doklcr O. begint op 16 maart Het is vrijwel zeker dat ondanks de ziekte van de president van dc recht bank te Leeuwarden, mr. H. J. van Maa- nen, de voortgezette behandeling van het proces tegen de voormalige arts uit Berkel dr. O. op 16 maart te Leeuwar den normaal doorgang zal vinden. Zoals bekend kon de rechtbank op 1 mei van het vorige Jaar geen vonnis wijzen in het vergiftigingsmysterie in dc gevangenis tc Leeuwarden, aangezien de verdachte nog aan het psychiatrisch onderzoek moest worden onderworpen. Er is thans een psychiatrisch rapport uitgebracht door prof. mr. dr. P. A. H. Baan, hoog leraar aan de Rijksuniversiteit tc Gro ningen. Bij het onderzoek, dat dokter O. heeft ondergaan cn waarbij hij zich nauwgezet hoeft gehouden aan het ver zoek van de rechtbank om het de met het onderzoek belaste doktoren niet nodeloos moeilijk tc maken, is niets ge bleken van de invloed die dr. O. volgens bepaalde verklaringen in het proces van vorig jaar op anderen zou kunnen hebben gehad. Voorts is dr. Baan tot de conclusie gekomen, dat dr. O. mogelijk een lichte geestelijke afwijking heeft, doch dat hij stellig niet ontoerekenings vatbaar of zelfs maar verminderd toe rekeningsvatbaar ls. De nog resterende Franse bases in Marokko zullen in oktober a.s., twee jaar eerder dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, worden ontruimd, al dus is in Rabat medegedeeld. Er is tussen Frankrijk en Marokko een desbetreffende overeenkomst ge tekend. Volgens Marokkaanse functionarissen heeft koning Hassan de Tweede na zijn troonsbestijging dc vorige week presi dent De Gaulle over de ontruiming ge sproken. De onderhandelingen hebben in het geheim plaatsgevonden. De overeenkomst werd door koning Hassan in een speciale radio-boodschap bekendgemaakt na de eerste vergade ring van het kabinet sinds het overlijden van koning Mohammed de vijfde. Volgens de minister van voorlichting Alacui, Ls de overeenkomst door de Ma rokkaanse bevolking met grote instem- ming begroet, omdat de bases als een militaire bezetting van Marokko werden beschouwd. Het vertrek van do laatste Franse soldaat zou het laatste grote beletsel voor normale samenwerking tussen bel de landen wegnemen aldus de minister. Deze ontruiming begint op 1 april en zal op 1 oktober moeten zijn voltooid. In Parijs zei men dat dc bases dienen voor de opleiding van militairen cn dat ze om technische redenen eerder konden worden verlaten. Deze belangrijkste re den zou zijn. dat dc opleiding voor lucht macht en marine thans in zuid-Frankrijk plaats vindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7