Jlicuute JTeiksrife (üirarant Gulden 5 procent duurder geworden Commentaar „WIJ VERTROUWEN" Reigers groeiden in tal en last Afkoelend effect op hoogcon j unctuur Beurs bleef heden dicht NIEUWS in één oogopslag- Kongolese leger strijdt tegen troepen van V.N. Regering besloot vannacht Duits voorbeeld (revaluatie Mark) te volgen Gekeurd geluk BON Hoe duur wordt' t buitenlands geld? Gewonde man op straat gevonden Negen doden bij vlieg ongeluk Blije hulde voor Koningin Symbool van dankbaarheid Eerste kievitsei naar Koningin Kasavoeboe op Madagascar M A AND AG 6 IM A ART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. H3iJ contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N A T ION AA L DAGBLAD „Stantoasticfi it gMltvtn tngn hert in legljenspotT Eenenveertigste janrgung no. 12117 ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is. dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou begeren, maar ook zo moot dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dat doen mag...~„... II. M. DE KONINGIN 6 september 1948 GROTE gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit het geldit ook voor de sport. De Chinezen op deze foto zijn namelijk niet bezig met het inpaikken van eieren maar met tafel- tennieballet j es. Op 6 april begint in Pe. king de strijd om het we reldkampioenschap tafelten. nis en deze gebeurtenis be tekent ook voor de indu strie een hausse. Zo is men al geruime tijd bezig het „Gymnasium voor Werkers" (typisch communistische naam voor deze grote in- door-sporthal!) om te bou wen tot een tafeltennislust- hot, niet slechts voor de spelers, maar ook voor de toeschouwers. Er verrijzen tribunes die aan 15.000 men. sen zitplaats bieden. En grote zorg wordt be steed aan het materiaal. De Internationale Tafeltennis Federatie heeft een balletje goedgekeurd dat de fraaie naam draagt .Double hap. piness" dubbel geluk. Daarvan worden er nu dui zenden vervaardigd, stuk voor stuk gekeurd en alle maal netjes ingepakt In kleine zakjes. Opdat geen deelnemer of deelneemster gedupeerd zal worden door een mislukt balletje. Of door welke andere fout in het materiaal ook. Dat deze wedstrijden ln Peking worden gehouden, is merkwaardig. Het con tact tussen rood-China cn de westelijke wereld ls slecht en er dringen maar weinig objectieve berichten door het bamboegordijn heen naar buiten. Op vreem delingen uit het westen is men bijzonder weinig ge steld en nu schijnt het dat het tafeltennisballetje toch door het gordijn heen gaat en (misschien) een klein gaatje zal boren in dit Chi nees-communistische pant ser. Vandaag, op maandag, krijgt u in onze krant weer heel wat sport voorgescho teld. Het is niet uitgesloten dat u het helemaal niet in- teressant of belangrijk vindt. Daarom is het goed even aandacht te schenken aan dit internationale facet van de sport. Men kan dit facet overschatten maar men behoeft het ook niet te ondersohatten! D kunt noteren als nlenwe abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag bet boek „Tip l'arade' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) TAE NEDERLANDSE GULDEN wordt met vijf procent in waarde vcr- hoogd. Na een zitting van de raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad, die vier uur en vijf en veertig minuten duurde van gisteravond acht uur tot 's nachts kwart voor één, heeft de minister van financiën prof. dr. J. Zijlstra namelijk aan de pers medegedeeld, dat de regering besloten heeft de gulden te revalueren (in waarde te ver hogen) met een overeenkomstig percentage als de Duitse Mark. De Nederlandsche Bank trok hedén haar officiële aan- en verkoopkoer- sen voor valuta's in. Men mag aannemen, dat dinsdag een nieuwe notering kan worden vastgesteld. De regering is voornamens dinsdag bij het begin der zitting van de Tweede Kamer een verklaring over deze waardeverho- ging af te leggen. Op een vraag naar de gevolgen van deze maatregel deelde minister Zijlstra mede, dat gelijk bekend het wetenschappelijk effect van een revaluatie op het economische leven afkoelend is. Behalve de ministers mr. J. M. A. G. Luns en mr. J. M. L. Th. Cals namen alle ministers, alsmede de meeste staatssecretarissen en o.a. prof. P. de PROF. DR. J. ZIJLSTRA afkoelend Als andere landen niet het Nederlandse en Duitse voorbeeld volgen, zal de koers van de buitenlandse geldeenheden als De dollar wordt f 3,62 in plaats van f 3,80. De Westduitse mark blijft f 0,9041. Het pond sterling wordt ongeveer f 10,13 in plaats van f 10,64. De Franse frank daalt van f 0,775 tot f 0,738, de Belgische frank van 0,076 tot 0,072, de Zwitserse van f 0,877 tot f 0,835. Voor de definitieve cijfers zal men echter tot dinsdag moeten wachten. Onderzoek „wreedheden'' in Nieuw-Guinea gevraagd De premier van Malaya, tengkoe Ab- doel Rahman, heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Dag Ham- merskjöld, verzocht „persoonlijk berich ten over door Nederland bedreven wreed heden in Nieuw-Guinea te onderzoeken". Hij zeide dat dit een van de agendapun ten is, die hij zal voorstellen op de woensdag te Londen beginnende gemene- bestconferenitie. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Amsterdamse politie in de Klei ne Kattenburgerstraat een zwaar gewon de man, de 29-jarige A. de B. gevonden die vijf messteken gekregen had, waar van een in zijn buik. Gisteren werd de dader, de 24-jarige zeeman J. L. K. aan gehouden, die een volledige bekentenis aflegde. Hij vertelde dat de ruzie was ontstaan door het aanbieden van een glas bier. Een zesmotorige vliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht is gisteravond tus sen Hawaii en de vliegbasis Biggs in dc staat Texas neergestort. Alle negen in zittenden kwamen om het leven. Het toestel van het type Kb 50 had tot taak straaljagers van benzine te voorzien. Vlak voor de landing op de vliegbasis Biggs explodeerde het toestel. De piloot had vlak voor het ongeluk contact met de verkeerstoren op het vliegveld opge nomen. Voorzover men kan nagaan was alles toen nog in orde. Wolff, directeur van het Centraal plan bureau, en prof. S. Posthuma, direc teur van de Nederlandsche Bank, aan de beraadslagingen deel. Overleg met Benelux Minister Zijlstra heeft nog verklaard dat er overleg was gevoerd met de cen trale banken en de ministers van finan ciën van elgië en Luxemburg. De tijd ontbrak om de overige Euromarktlanden te raadplegen. De Duitse revaluatie had het namelijk noodzakelijk gemaakt snel een beslissing te nemen, vooral omdat het gewenst is dergelijke ingrijpende geldhervörmingen gedurende de week- wisseling te doen vallen. (Zie voorts pagina 6) Volgens een bepaling van dc minister van financiën bleef vandaag de Amster damse effectenbeurs gesloten. Het was de leden van de Vereeniging voor de ef fectenhandel de gehele dag niet toege staan in Nederland hun bemiddeling te verlenen bij de aan- en verkoop van ef fecten en voor eigen rekening effecten te kopen of te verkopen. Alle beurzen voor de geld- en fondsen handel waren vandaag gesloten. De dag van heden wordt voor de geldleningen, als bedoeld in afdeling 5 der Beursvoor- schriften 1914, niet als werkdag be schouwd. De Nederlandsche Bank deelt mede dat de indicatiekoers van de gulden ten opzichte van de dollar f 3.59>/4 tot 3.64", is. Ook de wisselmarkt bleef vandaag ge sloten. Er is vanmiddag alleen notering opgemaakt van buitenlands bankpapier. Onze gulden wordt geherwaardeerd met een percentage van rond 4,75, gelijk aan dat van de Duitse mark. Daardoor wordt de koop kracht van de gulden versterkt, de uitvoer duurder en het prijsniveau gestabiliseerd met wellicht een kleine daling. Kongolese militairen hebben gevechten ge leverd met Soedanese en Canadese eenheden van de V.N.-troepen in Banana (waar de Kongolezen de overwinning behaalden) en in Matadi (waar de strijd nog niet beslist schynt te zijn). Volgens onbevestigde berich ten zullen ook president Kasavoeboe en Gi- zenga, leider van de Loemoembistische rege ring in Stanley stad, de rondetafelconferentie in Malagasy bijwonen. Tussen Frankrijk en Marokko is een akkoord getekend, volgens hetwelk de nog overgeble ven Franse militaire bases in Marokko twee jaar eerder dan was overeengekomen zullen worden ontruimd. Op 1 oktober moet deze ontruiming haar beslag hebben gekregen. Ds. P. Zandt, die vandaag 81 jaar zou zijn ge worden, is zaterdagmiddag in Delft overle den. Ds. Zandt, die na het overlijden van ds. G. H. Kersten voorzitter werd van de Staat kundig Gereformeerde Partij, is vele jaren fractieleider van de S.G.P., in de Tweede Ka mer geweest. Door de aankomst van de Proteus in de mon ding van de Clyde is het mogelijk geworden, dat de Ver. Staten voortaan permanent twee met Polaris-raketten uitgeruste atoomonder zeeërs in dienst hebben. (Van een onzer redacteuren) FAIEPE GENEGENHEID blonk in veler oog en ontroering maakte zich van allen meester, die er vanmiddag getuige van waren hoe mannen, vrouwen en kinderen uit alle delen van het Koninkrijk der Nederlanden onder plechtig tromgeroffel naar het bordes van Huis ten Bosch toeliepen om hun Koningin hulde te brengen. döbeitoon geklonken in een gedicht van Ed. Hoornik: „Zij aüLen, hetzij kind of man of vrouw, bewijzen U door hier te zijn, hun trouw." Koningin Juliana, die met haar gezin en gevolgd door de voorzitter van de beide kamers der Staten-Generaal, de ministers, de gevolmachtigde ministers van Suriname en de Nederlandse An tillen. de vice-president van de Raad van State, de elf commissarissen der Koningin en de burgemeester van 's-Gfavenhage rond drie uur op het bordes versoheen. nam deze manifesta tie minzaam lachend en wuivend in ontvangst. Het was ook een bont en vrolijk door de stralende voorjaarszon beschenen schouwspel, dat zich voor haar oog ontrolde: Gelukkige mannen en vrou wen en kinderen, die oranje en rood- wit-blauwe vaantjes in de wind lieten wapperen. Vrouwen in klederdracht met schilden de provincie aangevend, die ze vertegenwoordigden. In kleuri ge kleding gestoken jongeren uit de West en uit Nieuw-Guinea, voorts rui ters. in groot-tenue gestoken militaire muziekkorpsen, televisiecamera's met druk werkende technici en radiorepor ters, die rad pratend trachtten de luis- Meer dan vierduizend zich zeer éénvoelenden stonden toen voor het paleis, terwijl de vlaggen van Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen langzaam warden gehesen en ieder terugdacht aan die 4e sep tember in 1948 toen prinses Wilhed- mina het „Leve onze Koningin" als eerste voor onze nu jubilerende vorstin aanhief. En als een symbool van dankbaarheid markeerden tienduizenden tulpen, door 1214-jarige kinderen uit alle provin cies aangedragen cn neergelegd door jonge meisjes de grote kroon, waar van de contouren in het pas aange legde grastapijt voor het paleis waren uitgespaard en waarboven, tien meter hoog. de Oranjevlag fier wapperde omgeven door de vlaggen van de ko- nihkrjjksdelen en van dc elf provin ciën. Schallend cn juichend steeg het hoera-geroep hoog boven het Haagse bos uit. Toen had reeds de sonore stem van Paul van Steenbergen in dit nationaal hul- teraare dit blije festijn mee te laten beleven. (Zie verder pagina 7) De heer J. Witteveen te Vaassen in Gelderland heeft zaterdag een (hel eerste!) kievitsei gevonden. Hij vond het ei in een weiland tussen Vaassen en Weinum. Het ei is een week eerder gevonden dan vorig jaar. De 13-jarige Gerrie Reinerink uit Tubbergen was toen de /indster. De Koningin heeft vanmorgen op pa leis Soestidijk het ei van de heer Witte veen (23) ontvangen. Bij de aanbieding van het ei was tevens aanwezig de bur gemeester van .Epe, mr. C. N. Renken JAE NEDERLANDSE REGERING heeft er geen gras over laten groeien, de revaluatie van onze gulden heeft die van de Duitse Mark snel gevolgd. De Duitse revaluatie was stellig een opmerkelijk feit. Volkomen verwoest cn terneergeslagen uit de oorlog gekomen, heeft Duitsland een dusdanige welvaart weten op te bouwen, dat het gedwongen werd dc mark voor het buitenland duur der te maken. Reeds moest dc vraag rij zen: welke zullen de gevolgen zijn voor ons land? Ten opziehte van Duitsland is na het besluit van de Nederlandse rege ring de beantwoording van deze vraag 'heel wat gemakkelijker geworden Ne derland houdt eenvoudig met Duitsland ge lijke tred. En voor het overige? Wij kun nen ons indenken, dat onze regering over het te nemen besluit diepgaand heeft beraadslaagd. Het geschiedde bovendien tengevolge van dc omstandigheden, op een ongewoon uur. Een punt van ernstige overweging zal stellig zijn geweest, of onze uitvoer van een besluit als dit niet al te ernstige re percussies zou gaan ondervinden. Voor het buitenland, behalve Duitsland immers wordt Nederland duurder cn voor ver- scheidenen van onze exporteurs is de con currentie reeds niet licht. In hoeverre de revaluatie onze uitvoer zal gaan afremmen, moet worden afge wacht. Bij het nemen van haar besluit heeft de regering kennelijk aangenomen, dat de gevolgen voor onze export niet onoverkomcnlijk zullen zijn. De Duitse revaluatie had trouwens Ne derland min of meer in 'een dwangpositie gebracht, waarop wel een even parate als ingrijpende maatregel diende te volgen. Voor onze overige situatie is dc geno men beslissing buiten twijfel gunstig. _Dc Nederlandse burgerij is er in feitelijk in komen op vooruitgegaan. Bovendien mag enige daling in hel prijspeil niet uitge sloten worden geacht, hetgeen, met een afgenomen druk naar loonsverhoging, voor onze binnenlandse politiek alleen maar welkom mag heten. Waarbij komt, dat ook voor de vakan tieganger het buitenland uitgezonderd uiteraard Duitsland wat goedkoper is geworden, iets waarvan bij het smeden van vakantieplannen met genoegen zal worden kennisgenomen. De maatregel zelf ten slotte wijst er tevens op, hoezeer wij leven in een pe riode van actieve regeringspolitiek, ook voor wat betreft onze financiën en onze economie. Ons volk valt gelukkig te prijzen, dat het in deze moeilijke dagen aan het hoofd van dc betrokken departementen mannen mag weten die het ook in het treffen van zulke ingrijpende besluiten vertrouwen kan. Drie mannen verdacht van brandstichting De Tilburgse politie heeft drie mannen, verdacht van brandstichting en. poging tot oplichting, gearresteerd en opgesloten. Vórige week zondag brandde in Tilburg een woonwagen, eigendom van een 26- jarige grondwerker en afkomstig uit het woonwagenkamp te Beek en Donk. uit. Omdat de laatste tijd herhaaldelijk branden in woonwagens worden gemeld toog de politie extra nauwlettend op on derzoek uit, mede omdat de man zich terstond tot de dienst van sociale zaken te Tilburg wendde om ondersteuning. Veel factoren doen vermoeden, dat er bij de brand opzet in het spel is geweest met het kennelijke doel daarna een be roep te doen op de gemeenschap, die al eerder, zoals onlangs in Moergestel, voor geld en een nieuwe wagen zorgde in een dergelijk geval. FJET Europese hogedrukgebied heeft het afgelopen weekeinde niets aan kracht ingeboet. Het centrum bevindt zich bij de Alpen en de luchtdruk is nog steeds ongeveer 1040 mb. Aan zijn noord flank verplaatsen de depressies zich met grote snelheid langs IJsland naar Noord- Noorwegen, waar ze vervolgens in een oud depressiegebied bij Spitsbergen ver dwijnen. De storingen voeren steeds weer zachte lucht naar Noord-Rusland. Het hogedrukgebied wordt hierdoor nauwe lijks aangetast zodat dc vooruitzichten voor het weer gunstig blijven .De mid- dagtemperaturen zijn ongeveer 5 graden boven normaal. Zondag werd in Limburg en Oost-Brabant 15 graden bereikt. Voor 18.30; maan op dc nacht blijft er een kans bestaan op laatste kwartier. vorming van mist en kan opnieuw nacht vorst worden verwacht. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: HET WEER IN EUROPA Droog, overwegend zonnig cn zacht weer. Vannacht plaatselijk nachtvorst en Rapporten hedenmorgen zeven uur hier en daar mist. Zwakke tot matige wind nit zuidelijke richtingen. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 7 maart: zon op 7.14, onder Tendens: stationair Stand gisteren: 774 onder 9.28; 10 maart Twaalfeneenhalf jaar geleden In het afgelopen weekeinde heb' ben gevechten plaatsgevonden tussen Kongolese legereenheden en Soeda nese en Canadese troepen van de Ver. Naties. De gevechten in Banana eindigden in een overwinning voor de Kongolezen, die om de havenstad Matadi schijnt nog onbeslist te zijn, maar gevreesd wordt, dat de V.N.- mililairen een ernstig tekort aan munitie hebben gekregen cn op tussenkomst van andere eenheden 'achten. Het is niet bekend, hoeveel doden en gewonden er zijn gevallen. Acht van de negen Canadezen, die de radioverbindin- TAE IN ARTIS genomen onze natuurmonumenten uitblijven. Ofschoon men in is er een aantal geschoten, de reden van dat het teveel maatregelen zijn een Dit zcdr- E- F- Jacobi, di- Artis direct bij de eerste nes- in de hoop dat dc overige, aan nestelende reigers al dierenvriend dus ook ons recteur van Artis, in de uit- tclpogingen tien, vijftien tientallen exemplaren hier- sinds jaren werd verjaagd. gave „Artisnieuws" naar aan- nesten tegelijk begon met door zouden wegtrekken, het- Mogelijk door de groei van zeer onaangenaam. Even on- leiding van de invasie van het uitstoten van de bouwsels geen helaas niet het geval de kolonie in het Oosterpark aangenaam als b.v. het jaar- reigers, ^ic dit jaar 'n nes- in de boomtoppen, een overi- was, aldus dr. Jacobi. Afge- en Frankendaal en misschien lijks doden van duizenden telplaats in Artis hebben ge- gens gevaarlijk karwei, dat zien van het feit dat de rei- ook door het uitstoten van zilvermeeuwen en honderden zocht' Hun aantal acht de di" regelmatig moet worden her- gers voor Artisdieren bestemd de nesten op de laatste plaats recteur boven het maximaal haald, bleek al spoedig, dat voedsel oppeuzelen, waren is het aantal reigers sinds vo- jongc aaiscnoivers, wat gc- toelaatbare cn van dien aard dit niet voldoende was de in- de lasten, die zc het publiek rig jaar zeer sterk toege- beurt voor het behoud van dat maatregelen niet konden vasie te keren. Ten einde raad bezorgden er in hoofdzaak nomen. gen in Matadi onderhielden, zijn onge deerd in Leopoldstad aangekomen. Van de negende heeft men nog niets verno men. De gevechten spruiten voort uit de veronderstelling van de Kongolese mili tairen, dat de V.N.-troepen hun leger wil len ontbinden. In alle delen van Kongo, waar troepen van Moboetoe gelegerd zijn, doen zich van tijd tot tijd soortgelijke in cidenten voor. Wellicht proberen de Kon golezen met deze aanvallen de V.N. er van te doordringen, dat een complete oor log het gevolg zal zijn van pogingen, tot ontwapening over te gaan. In overleg met de regering in Leopoldstad zullen de V.N. nog geen (Indonesische) troepen naar Ma- ♦°.di zenden. Ook zonden vandaag en morgen geen pogingen worden gedaan, Banana te her overen. De Kongolezen zullen trachten, een wapenstilstand te sluiten. He' verlies van Matadi zou voor de V.N. een ernstige bedreiging betekenen, omdat de bevoor rading grotendeels vla deze haven ge schiedt. Intussen zijn de meeste Kongolese lei ders op Madagascar gearriveerd, waar vanavond de rondetafel-conferentic over de toekomst van Kongo moet beginnen. Volgens niet bevestigde berichten zou president Kasavoeboe vandaag op tijd op het eiland arriveren om aan de bespre kingen te kunnen deelnemen. Ook Gizen- ga, de leider van de door hemzelf uit geroepen tegenregering in Stanleystad, de hoofdstad van Oostprovincie, zou met een vliegtuig van de Verenigde Naties de reis naar Madagascar hebben aanvaard. Vermelden we nog, dat president Nkroemah van Ghana in de Ver. Sta ten is gearriveerd. Hij zal een onder houd hebben met president Kennedy. Bij aankomst verklaarde hij, dat het Kongolese probleem door de Afrika nen moet worden opgelost, omdat an ders door de grote mogendheden de koude oorlog naar Afrika wordt over gebracht. 1 D. Helder Ypenburg Vliss. Eelde De Bilt Twente Elndh.» Zd.-Llmb. Helsinki Stock h. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen ZUrich Locarno Wenen Innsbrudk Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Mallorca Lissabon mist onbiw n% ;t mist mist onbew onbew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. gh. bew zw. bew. onbew. mist onbew onbew. onbew. onbew. onbew m.regen zw. bew. h. bew. 6neeuwb. onbew 1. bew. I. bew. zw. bew. gh. bew 1. bew. 1. bow. windstil windstil windstil windstil windstil windstil windstil £3 (JÜTA) „Leuk, dat je mc nu al komt feliciteren, Tommy, maar het feestje begint pas vanmiddag om vier "iur...,"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1