MOSKOU WACHT OP TEGENVOORSTEL Geneeskrachtige kruiden RB-47-vliegers zeggen hoe liet werkelijk ging „Buiten Russisch grondgebied" WITTE KRUIS Spaak: Kritiek op Ver. Naties Vrouw doodgestoken Wake van 72 uur tegen apartheid D U RYEA r De Sowjetnota aan Bonn abee parketvloeren Reeds begonnen toekomst hi een doftie Kij, TOCH IS HET ZO! s BALIEMVALLEI Minister Toxopeus is niet bereid de Tweede Kamer een overzicht te geven van de gebeurtenissen in de Baliemvallei in Nederlands Nieuw- Guinea, die geleid hebben tot een onderzoek van de kant van het be stuur en later tot een strafrechtelijk onderzoek door de toenmalige pro- V cureur-generaal mr. G. W. von Meyenfeldt. Het socialistische Kamerlid T mr. Kranenburg had om een dergelijk overzicht gevraagd, maar in ant- woord op zijn schriftelijke vragen deelt de minister mee, dat hij de voor lichting aan de Kamer over deze zaak beperkt wenst te houden tot de vertrouwelijke nota, die staatssecretaris Bot op 18 januari aan de leden van de vaste kamercommissie voor Nieuw-Guinea heeft gezonden. De regering is bereid om genoemde commissie eveneens per vertrouwelijke nota een overzicht te verstrekken van de botsingen tussen politie en be- h woners van de Baliemvallei, die in december van het vorig jaar plaats hadden. Minister Toxopeus is het niet eens met de conclusie var» mr. Kranenburg, dat deze gebeurtenissen niet op een geslaagde pacificatie wijzen. Een dergelijke gevolgtrekking kan naar zijn mening slechts wor den overwogen, wanneer de pacificatieperiode geheel achter de rug zou zijn, wat nog niet het geval is. Over de samenstelling van het bestuurs- en politiepersoneel in de Baliemvallei sinds januari 1958 zijn, aldus de minister, inlichtingen aan de gouverneur verzocht. Deze zullen de Ka mercommissie zo mogelijk tegelijk met het overzicht over de botsingen van december worden verstrekt. SPOORWEGONGELUKKEN De spoorwegongevallenraad heeft de minister van verkeer en water staat in kennis gesteld van zijn voornemen een onderzoek in te stellen naar het ernstige spoorwegongeval dat op 21 november 1960 te Woerden gebeurde. Zoals bekend ontspoorde daar een d-trein met Engelse verlof- gaande militairen, op weg naar Hoek van Holland, vermoedelijk omdat te snel een wissel gepasseerd werd, op een plaats waar een snelheids beperking van 40 km/u. was voorgeschreven. Dit ongeval kostte twee mensen het leven. Het onderzoek is in een openbare zitting van de Spoorwegongevallenraad te Utrecht op maandag 10 april in het paleis van justitie aldaar onder voorzitterschap van mr. H. R. de Zaaijer. Pas na ontvangst van de daarop betrekking hebbende gegevens kan de raad beslissen, of ook een onderzoek zal worden ingesteld naar het ernstige spoorwegongeluk dat op 22 februari van dit jaar in Geldrop gebeurde. WOONWAGENS Minister Klompé (maatschappelijk werk) laat thans nagaan of er re den is om de wet op de woonwagens en woonschepen te herzien. Zij deelt dit mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting van haar departement. In dit stuk schrijft zij voorts geen mogelijk heid te zien om de totstandkoming van goed geoutilleerde regionale woonwagenkampen te bespoedigen. De twee overlevenden van de uit zes koppen bestaande beman ning van het in juli vorig jaar door Russische jagers boven de Ba- rentsz-zee omlaag geschoten Ame rikaanse RB-47-vliegtuig, kapitein John McKone en kapitein Freeman Olmstead, hebben gisteren op een persconferentie bijzonderheden be kend gemaakt over hun ervarin gen bij en na de luchtaanval. Zy verklaarden dat hun toestel zich niet boven Russisch zeegebied bevond, toen het door Sowjetjagers werd bescho ten. „Ongeveer vijf uur na ons vertrek van een Britse basis zagen wij op zeker duizend meter boven en achter ons een Russische jager. Wij vlogen op dat ogen blik op ongeveer 9200 meter hoogte over de Barentsz-zee, ongeveer 90 km van de Russische kust", aldus McKone en Olm stead. „Plotseling begonnen zij te vuren, waardoor ons toestel onbestuurbaar werd." Advertentie DE echte PIJNSTILLER Een maand gaat snel voorbij i~Neem de angst voor nare dagen weg door Witte Kruis in huis te nemen. tabletten, poeders of cachets. Officiële installatie koning Hassan II Koning Hassan II van Marokko is gis- teren olficieel tot koning uitgeroepen, als opvolger van zijn zondag overleden vader Mohammed V. Op zijn rit van het koninklijk paleis naar de koninklijke moskee, voor het vrijdaggebed, verbraken duizenden Ma rokkanen het politiecordon om de nieuwe, 31-jarige koning toe te juichen. Tevoren had koning Hassan vanaf een drie meter hoge troon een toespraak tot de bevolking van Marokko gehouden. Naast deze troon was een kleinere troon opgesteld, bestemd voor 's konings jon gere broeder, prins Moulay Abdallah. Deze zetel bleef echter leeg. De reden hiervoor werd niet bekend gemaakt. Ferhat Abbas, de premier der ..voor lopige Algerijnse regering" zat tijdens de installatieplechtigheid op een ere plaats, aan de rechterzijde van de troon. Paul Henri Spaak, de aftredende secretaris-generaal van de Navo, heeft zijn ernstige teleurstelling uitgesproken over de rol die de Verenigde Naties te genwoordig spelen. Hij zei dat wat men nu „durft te zeggen" in de V.N. „schan delijk" is. „De Veiligheidsraad treedt niet meer discreet op. maar laat ieder land toe. dat gehoord wil worden. Het principe van het handvest dat in de binnenlandse aangelegenheden van de leden niet moet worden ingegrepen, wordt niet meer respecteerd", aldus Spaak. „Wat er nu Kongo gebeurt kan eens ook bij de an dere leden gebeuren". Spaak leverde zijn kritiek op een af- scheidslunch van de buitenlandse pers in Parijs. Slechts de twee vliegers slaagden erin zich met behulp van hun para chute in veiligheid te stellen. Zij werden opgepikt door een Russische trawler, waarna zij naar de gevange nis in Moskou werden gebracht. Ge durende de eenzame opsluiting in de eerste drie weken van hun gevangen, schap verloren zij alle idee van de tijd, doordat er 24 uur per dag licht brandde in hun schaars gemeubileer de cellen. „Verschillende malen gaven ze ons ver klaringen die ze hadden opgesteld en waarin stond dat we opdracht hadden.de Russische grens te overschrijden", ver telden de vliegers. „Ze wilden dat we die tekenden, maar dat hebben wy gewei gerd." Zij vertelden dat ze verscheidene malen naar de andere bemanningsleden hadden gevraagd, maar geen inlichtingen kregen. Van een van hen is zeker dat hij om het leven is gekomen: zijn stoffelijk overschot is door de Russen uitgeleverd. De drie andere bemanningsleden zyn als vermist opgegeven. „Strijdkrachten in Europa te gering'' „De N.A.V.O. staat voor een crisis van de eerste grootte, tenzij Amerika op zijn minst nog een divisie zendt om andere landen aan te moedigen ook meer strijd krachten ter beschikking te stellen". Dit heeft Robert Strauss-Hupe, de directeur van het Amerikaanse instituut voor bui tenlandse politiek van de universiteit van Pennsylvanië gisteren verklaard. Voor de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen zei hij, dat Europa met nog geen veertien divisies zich niet voldoen de kan verdedigen. Hij meende dat de N.A.V.O.-landen in staat moeten zijn tachtig divisies op de been te houden. Turkije zou volgens hem t.wee divisies naar het centrale front moeten over brengen. „Deze maatregelen zouden onze positie steviger maken bij de onderhan delingen over een vermindering van de spanning over Berlijn", aldus Strauss- Hupe. In de beroemde antiekzaak van de antiquair Louis Meier in de Londense wijk Charing Cross is gisteren de 50- jarige mevrouw Batten, echtgenote van de bekende beeldhouwer doodgestoken. Mevrouw Batten was tijdelijk in dienst van de antiquair. Over de motieven van de moord is nog niets bekend. De dader is voortvluchtig. Vierenveertig Britse parlementsleden allen Labour met uitzondering van een liberaal zijn van plan een wake te houden van 72 uur voor het gebouw waar woensdag de conferentie van premiers van het gemenebest begint. Het uoel van de demonstratie is een stil protest te houden tegen de apart heidspolitiek in Zuid-Afnka. De conferentie zal bijgewoond worden door onder anderen de Zuidafrikaanse premier Verwoerd. .,Ons doel is een stil en waardig ge tuigenis tegen de euvelen van de apart heid." aldus heeft een van de organisa toren verklaarc. „Er zullen geen span doeken zijn en geen leuzen geroepen wor den. Maar we zullen er zijn". De .vake zal dinsdag te middernacht beginnen, enkele uren voordat de formele openingszitting begint. De oeriode van 72 uur werd gekozen omdat bij de schietpartijen in Sharpe- ville en Langa verleden jaar 72 negers om het leven zijn gekomen. Advertentie maïzena maakt Uw groenten zo lekker. Papoealeiders willen land een nieuwe naam (W.-Melanesië) geven In een vraaggesprek met het Maleise weekblad „Pengantara" hebben enkele leden van de zojuist gekozen Nieuw- Guinearaad hun mening gegeven over actuele problemen. Nicolaas Jouwe zag als eerste taak het verlenen van steun aan de internationale vaststelling van de positie van Nieuw-Guinea. Verder dacht hij dat de Nederlandse regering enkele maatregelen zou kunnen nemen om het zelfbeschikkingsrecht te verankeren. Hij dacht bijvoorbeeld aan een naamsveran dering: Nieuw-Guinea of West-Melanesië in plaats van het huidige Nederlands Nieuw-Guinea. Ook pleitte hij voor con tact met Australisch Nieuw-Guinea. Mr. O. de Rijke voelde ook voor de naam West-Melanesië. Tevens brak hij een lans voor de vorming van een econo mische basis en de opleiding van een geestelijke elite. Marcus Kaisiepo ver klaarde onder meer voor een Melanesische federatie te voelen. Hij meende dat de status van het land moet worden gezien vanuit de belangen die het heeft als deel van het gebied van de Stille Oceaan. Nieuw-Guinea moet niet worden bezien vanuit een Nederlandse. Engelse of Ame rikaanse belangensfeer, zo zei hij. Advertentie Verkoudheidsbacillen zijn «Is de dood voor Dit doosje betekent. protektie tegen infektie In St. Nazaire wordt voor de dienst Le H av re-Southampton- New York het 68.000 ton meten de schip „France" gebouwd. De „France" wordt het langste pas sagiersschip ter wereld. De lij nen van de boot worden markant gebroken door twee schoorste nen met vleugels. De rook zal niet boven uit de schoorstenen komen, maar uit de vleugel- toppen. In de jongste Russische nota, die op 17 februari aan de West- duitse regering is overhandigd, verklaart de Sowjetunie zich be reid, „constructieve tegenvoorstel len van de Westduitse regering over het sluiten van een vredes verdrag te bespreken". De kwestie van een vredesverdrag met Duits land is de grondslag van de be trekkingen tussen de Sowjetunie en West-Duitsland, aldus de nota. Verder wordt daarin gezegd, dat de als resultaat van de tweede wereld oorlog vastgestelde grenzen, onveran derlijk zijn. Ieder weldenkend staats man begrijpt, dat die grenzen defini tief zijn. Wanneer een regering tracht daarin verandering te brengen, bereidt zij er zich waarschijnlijk ook op vodr daarvoor oorlog te voeren. De Sowjet-regering wijst erop, dat het sluiten van een vredesverdrag niet afhankelijk kan worden gesteld van de hereniging van Duitsland en van een onlwapeningsverdrag. Vredesver drag en ontwapening zijn op zichzelf staande aangelegenheden. Beide kwes ties aan elkaar te verbinden kan al leen maar de regering van zowel de ene als van de andere zaak vertragen. Dc Sowjetunie beschuldigt de West duitse regering ervan zich hardnekkig tegen iedere samenwerking met en toenadering tot Oost-Dutsland te ver zetten en tegenover de Sowjet-zone een vijandge politiek te voeren. Daardoor belemmert de bondsregering de enig mogelyke weg tot herstel van de een heid van Duitsland. De Sowjet-regering herhaalt, dat haar voorstel tot regeling van de kwestie West-Berlijn voor dit gebieds deel de status van vrije stad te geven, gebaseerd is op het sluiten van een vredesverdrag met beide Duitse sta ten. Mocht de bondsregering evenals over een vredesverdrag aannemen voorheen een negatieve houding tegen- dan zal zij zichzelf van de mogelijk heid beroven haar belangen in West- Berlijn rechtstreeks te behartigen. In dit verband wyst de Sowjet-rege ring erop, dat haar standpunt de mo gelijkheid van een voorlopige regeling der kwcstie-Rerlijn vóór het sluiten van een vredesverdrag niet uitsluit. Mocht na afloop van de overeenge komen termijn geen vredesverdrag met de beide Duitse staten tot stand zijn gekomen, dan zal de Sowjetunie te- samen met andere landen die zulks wensen, geen vredesverdrag met Ocst- Duitsland sluiten. Dat zal dan tegelij kertijd het einde van het bezettvigs- regiem in West-Berlijn met alle daar uit voortvloeiende consequenties be tekenen. De Russische regering wijst beschul digingen als zou zij West-Duitsland een „gedicteerde vrede" willen opleggen, van de hand. Het Russische ontwerp voor een vredesverdrag niet Duitsland is geen ultimatum. In de Wilhelminasingel in Pijnacker is het 2'A-jarig zoontje van de familie Van der M. spelenderwijs te water ge raakt en verdronken. ■^hci abee Abee parketvloeren voor iederj beurs e ieders huis, v tussenliggende kwalite uit ca 1) houtsoorten huisbaar Bezoekt de van de voordelen van i vele ■iten en pripen. Keus in vele gevsllen ver- oonzaal en overtuig u Abee parketvloeren Den Haag, van Boetzelaerlaan 90. rel. 55 55 64 Amsterdam, Corn. Schuylstraal 7, iel. 79 92 25 Rotterdam, Brennersiraat 7}, telefoon 52502 Uirecht, Korre Janssrraat 17, telefoon 20092 Arnhem. Steenstraat 88, telefoon 20116 Alkmaar. Koningsweg 82, telefoon 37)0 Bli|ham (Gr Schoollaan, telefoon 204 Ds W. Fijn van Draat CLKE periode van de wereldtijd stelt de eigen eis-des-tijds en wie dat vereiste ziet e»i biedt heeft voor een tijd of wat de toekomst. Zo komt tenslotte elk ras of volk aan bod met die speciale potenties van hoofd (zo nu en dan) óf hart (bij tijd en wijle) óf hand (meerdere ma len). Soemeriërs, Azteken en de oude Chinezen, ook Egyptenaren, Grieken en Romeinen mochten allen een groots maar ook altijd weer anders gekleurd verleden voltooien. Het Westen" kon zo het „Vasco da Ga- ma-tijdperk" aan en dook er in: bij na heel het Oosten en Zuiden van onze planeet werd immers door ons gezocht, bezocht en beheerd. Ook dat is voltooid verleden. Thans worden geheel nieuwe vragen gesteld en totaal andere antwoorden moeten gegeven worden in de wereld van vandaag voor de wereld van mor gen. 't Zou kunnen zijn dat nu de mo derne Chinees juist dat te bieden heeft wat zeer werelds gesteld! deze wereldperiode vereist. Maar meerdere volkeren staan te dringen bij de drem pel. Van alle zorgen en noden die deze zo jonge staten en onvolgroeide maat schappijen besprin gen is er één nood wel de ergste en gevaarlijkste: het onvoorstelbaar te kort aan goed ge vormd kader: aan, op z'n Russisch, intelligentsia. Laten wij thans niet, terwiUe van de goede sfeer, spreken over het „waardoor en waarom". Trou wens. pas wanneer de zware deksel van de Portugese koloniën is gelicht kunnen de schuld vragen naar aale debiteuren verzon den worden. Voor onze illustratie is het „slechts" van belang dat wij die zwarte cirkel met daarbinnen die leegte plaatsen: die ene allergrootste nood dezer volkeren. En in de tweede plaats mag dan nu als stelling onder die cirkel geponeerd worden: wanneer wij die zwarte cirkel niet doorbreken en die leegte niet te lijf gaan (met excuus voor het opgeroepen beeld) dan is 90 pet van al het geld dat naar de ze gebieden gaat verloren geld: in fei te waarde-loos; averechts werkend, 't Gaat nu eindelijk eens niet om geld, om dingen, om zaken (en zaken doen) om verdienen, maar om dienen, om houding en verhouding, om mensen! Om de jonge mensen van jonge vol ken. Omdat deze volkeren vooral door dit probleem aangegrepen zijn doen zij het gevaarlijkste wat hun jonge sta ten doen kunnen: zij zenden denk U dat eens in' hun room, hun toe komstige bovenlaag, al wat maar be gaafd genoemd kan worden, ver weg: ver van gezin en dorp en gemeen schap en volk. Naar de andere kant van de wereld letterlijk en figuur lijk en vragen deze kinderen zich zo snel en zo vol mogelijk te voeden aan de Alma Mater van Londen en Pa rijs, van Brussel en Amsterdam, van Lund en Heidelberg van Ithaca en To kio vandie andere studie-ste den komen straks wel aan de orde. Zo zit dus een deel (en wat voor deel!) van Azië en Afrika„onder ons". De enorme verschuivingen in en wij zigingen van ons wereldbeeld in enke le jaren tijds dringen zich in de stra ten onzer steden, met levend illustra tiemateriaal aan ons op. Zij onthullen iets van ons verleden en zij dragen de toekomst van Azië, in onze steden, met zich om. Een toekomst al of niet in sym-fonie met ónze toekomst. „De aanwezigheid van bijna 2000 In donesische studerenden in Nederland is door de Nederlandse universitaire gemeenschap in het algemeen te wei nig als voorrecht en als taak ge- Ds. W. Fijn van Draat ving zijn pastorale loopbaan aan na aan de V.U. theologie gestu deerd te hebben in het toen nog „nieuwe-land" van de Wie- riiigermeer; vandaar naar Bel gië: voor Rooms-Katholieken en Protestanten, Vlamingen en Ne derlanders; vandaar naar West- Java van 19391946 waarbij drie jaren „onder** de Japanners. Van Bandung naar Overveen en van Overveen weer naar Azië, nl. „Azië-in-Europa": studenten predikant onder de in Nederland en omgeving studerende „Oos terlingen". zien": stelling 20 behorende bij de dissertatie (1959) van een onzer Is- lam-kenners: Dr. W. A. Bijlefeld. In de plaats van „Indonesische" kunnen we ook studenten uit elk willekeurig genomen A.A.land noemen; in de plaats van Nederland wel bijna ieder ander Westelijk land; naast de „universitai re gemeenschap" beslist ook de hele volksgemeenschap van hospita tot en met groot-zakenman. Zijn er volkeren die deze eigenlijk* nood van de A.A.gebieden wèl begre pen hebben, daar zicht op hadden ook in dat noodzakelijke: prévoir? Die het „door hadden" dat deze volkeren, gezien hun verleden en heden, geen cent hadden om de dure studie en be huizing en kleding en boekerij van hun spes-patriae te dekken. De volkeren die dit zagen, doorhad den. begrepen en grepen zijn er. Achter het gordijn. Natuurlijk zagen ze nog meer: nog verder: de ongelooflijke, fantastisch* kansen en mogelijkheden die in en achter die nood zomaar voor het grij pen en oprapen lagen tot in lengte van dagen. Want na het voltooid verleden (enke le acntergebleven gebieden daargela ten) van de gebondenheid komt nu de tijd van de nieuwe verbondenheid. En wie dat ziet en grijpt die hééft het. Wel nooit zullen de enkele miljarden die daarin geïn vesteerd raken zo goed belegd zijn! DE SCHRIJVER Een aantal middenstan ders in Purmerend gaat gezamenlijk een groot warenhuis stichten. Een van hen is eigenaar ge worden van 2000 vier kante meter grond in het winkelcentrum, waarop twintig winkels en een koffiebar zullen verrij zen. Deze winkels vor men zowel uit-als in wendig een geheel. I Bij sloping van een oude woning in Reemster is een wapenopslagplaats ontdekt, waarin zich een grote hoeveelheid sten- guns, handgranaten, pa tronen en dozen explo sieve stoffen van Engel se en Duitse makelij be vonden. De kluizenaar, die de woning tot voor kort had bewoond, ver klaarde van niets te we ten. Op 65-jarige leeftijd heeft een inwoner van 't Italiaanse dorpje Costa du Rovigo (provincie Venetië) ontdekt dat zijn hart en milt rechts en zijn lever en het boven ste deel van zijn maag links zitten. Hij heeft zich altijd goed gevoeld. Het Amerikaanse federa le bureau voor de lucht vaart heeft het bewijs van luchtwaardigheid verstrekt aan de Boeing 707-120 b, die met een kruissnelheid van 1025 km per uur het snelste straalverkeersvliegtuig ter wereld wordt ge noemd. In Israël heeft het nieuwste boek over het proccs-Eichmann van Mosje Pcarlman groot opzien gebaard. iDe schrijver geeft in dit boek niet alleen bijzon derheden over de arres tatie van Eichmann, maar beschrijft ook wat voor verklaringen van de beklaagden in het ko mende proces te ver wachten zijn. Ter viering van het ko peren jubileum van de door Nederlandse emi granten opgerichte spaar-en leenbank Sint Willibrord in Londen (Ontario, Canada) zullen volgende week 200 Cana dese Nederlanders met speciaal gecharterde K.L.M.-vliegtuigen op Schiphol aankomen. Dr. J. Brinkhoff, histori cus in Nijmegen, heeft van het college van re genten van het Cellen- broederenhuis De Ellen dige opdracht gekregen hiervan en van andere broederschappen van middeleeuwse oorsprong de geschiedenis te schrij ven. Zijn eerder geschre ven werk over dc ge- j schiedenis van de heide Nijmeegse weeshuizen is nooit uitgegeven omdat hij aanmerkingen had gemaakt op het vroegere bewind. 537) We kunnen gerust aannemen dat de natuurmens over ons onbeken de gaven beschikt (e), die hem in staat stelden in de natuur de middelen te vinden die hem genezing en ver zachting van ziekten en pijnen schonken. Voor hem was de gehele wereld als het ware één grote apo theek en hy ontleende zyn artscnyen aan het rijk der mineralen zowel als aan het planten- en dierenrijk. Het duidelijkst is deze levensbeschouwing wellicht tot uitdrukking gebracht in de Apocriefen (Sirach 38:4): „De Heer laat de geneesmiddelen uit de aarde groeien en de verstandige ver acht ze niet". Wèl staat ons heden ten dage een hele voorraad geneesmiddelen ter beschikking, wèl kan de medisch» wetenschap bogen op een formidabel* kennis van de wer king en het wezen van het menselijk organisme en van de aard en de wer kingssfeer van vele geneesmiddelen, maar de schat aan dierlyke- en plantaardige artsenijen die door hon derden van geslachten werd bijeen gegaard. is destijds veronachtzaamd en is daardoor grotendeels teloor ge gaan. Er Is betrekkelijk weinig meer over en nu Is het te laat om deze kennis weer op te diepen. Hiervan kan de wetenschap overi gens weinig verwijt worden gemaakt want de kennis der geneeskrachtige kruiden Ls In de loop der tijden zó verfomfaaid door allerhande beoefe naren, er is zóveel magie en kwasl- grleerdheid tussendoor geweven, dat zU zichzelve te gronde heeft gericht. Een enkel voorbeeld zal dit kunnen aantonen. Reeds sinds heugelijke tijden hebben de zeelieden op lange reizen te lijden van scheurbuik, die ontstaat wanneer uitsluitend groente uit het vat wordt gegeten. Een pro- baat middel hiertegen was het lepel blad, eventueel gecombineerd met myrrhe. Maar ziet nu eens. hoe dit geneesmiddel ons door een schrijver uit de 18de eeuw wordt gegeven: (Tegen scheurbuik) „is zeer dienstig den extract van lepelbladen, of be reidt deze drank: neem sap van lepelbladen, van duyvekervel, van clchoreisap, van waterkers, sap van berkenboom, sap van venkel en een pint rinsche wijn, kook het en giet het door een wollen lap en geef er van te drinken op de nuchtere maag." Dit recept is een interessant voor beeld van halve en onbegrepen kennis, waardoor de uitwerking: van een goed middel te niet werd gedaan. Scheurbuik ontstaat immers door ge brek aan vitamine C, en alle genoem- 1 de planten bevat ten inderdaad deze stof, die echter wordt vernietigd door het spul te ko ken en er boven dien nog alcohol bi) te gieten. Omdat de aard en de werking der geneesmiddelen niet werden begrepen, smokkelde Jan en alleman tussen de van ouds her overgeleverde recepten datgene, wat hij dienstig achtte en daaruit is het zonderlinge ratjetoe van genees kunde, bijgeloof, fllosophle en magie ontstaan, dat terecht de weezin en achterdocht van de moderne weten schap heeft opgewekt. Maar met het overboord zetten van de ballast z(jn ongetwijfeld ook enkele paarlen weg geworpen die aan oude volken be kend z(jn geweest, doch die voor ons verloren zijn geraakt. Tusaen twee haakjes, de lied es- dranken nit de oudheid hebben we tot voor kort als volstrekte oplichte rij beschouwd, doch ook dit spul blijkt een wetenschappelijke verantwoorde achtergrond te hebben gehad! Daarover een volgende keer! Dus zijn de beur zen zeer ruim: de ouders in Kenya en Ghana, in India en Pakistan, op Bali en op Ceylon, *n Uganda en m Ka meroen behoeven niet meer krom te liggen; toch wordt zoon en dochter op gevangen, gekleed, gevoed, verwarmd en van vele boe kend) voorzien. Begrepen door de Prof. die zijn taal geleerd heeft. De Universiteit bin nengeleid over de voor hen epiciaal ontworpen brug. Zo stromen zij binnen, golf na golf, in een steeds breder wordende A A. studentenstroom: naar Praag en naar de DDR, naar Budapest en naar Mos kou. naar Polen en naar Peking. En ook hier geldt: ,,de kinderen dezer we reld gaan met meer overleg te werk". Over dit beslissend* wereld-gebeuren siepelde slechts iets door in ons Wes ten. Ik meen dat het Reuter was dat ons iets vertelde over heftig toornen de Afrikaanse studenten uit Moskou. Klachten over discriminatie en een pak slaag. Brieven aan Aziatisch* en Afrikaanse staten ter waarschuwing. We lazen deze berichten over Omer en Dunkaal en Omar Okullo (uit Moskou verwijderd) eerst even met ontzetting: waren zij daar? Maar gelukkig: al les was weer gered: zij waarschuwden en gruwden. Ondertussen evenwel, ondanks en zelfs door deze storm in dit glas water, werd mijn wens droom (maar dan door ons ergens in Europa of liever en beter: in Azië en in Afrika opgericht en gefinancierd!) bij Moskou gerealiseerd. Daar en daar alleen: de nieuwe „Universiteit voor de Vriendschap der Volkeren", spe ciaal ingericht voor en gericht op de jongeren van de A.A. gebieden en die van Zuid-Amerika. En ondanks Reu ter en Omor Okullo waren er direct al 25.000 gegadigden uit die gebieden. Nu zijn er 500 geselecteerden aange nomen. Zeer snel wordt de „capaci teit" opgevoerd. De rest kan nog op al die andere inrichtingen van hoger onderwijs terecht. Zes faculteiten zijn van deze universiteit „voor de Vriend schap" enzovoort, al in vol bedrijf: techniek (thans de koningin der we tenschappen in de plaats van „onze theologie") landbouw, medicijnen, na tuurwetenschappen, letteren en wijs begeerte, economie en recht; de rec tor magnificus is Prof. Sergej Roem- janzew ex-vice-minister van hoger on derwijs. Drie sociale organisaties zit ten in de top: „Bond van verenigin gen voor vriendschap en culturele be trekkingen met het buitenland", de centrale Raad van Vakverenigingei» en het „Solidariteitscomlté voor de Azia tische en Afrikaanse landen". Dit is grandioos. Dit kon en kan ook bij ons en door ons. Door de zes of de zeven of door ons alleen. Wij zouden het zelfs beter kunnen, dacht ik. Dege lijker, onpolitieker, aangepaster. Eer biediger ten aanzien van afkomst en geestelijke cultuur. Maar wij deden dit niet; wij refereerden en confereer den zonder tot die opzet, tot coördina tie en coöperatie te komen, tot die daadwerkelijke dienstverlening die zo den aan de dijk zet. Die ogenblikke lijk te integreren is. Zoals dat ook dankbaar op de grote dag-der-opening in Moskou vertolkt werd door studen ten uit Nigeria, Irak, Panama Su dan, India. Columbia. Zoals ik ze hier dikwijls in moei lijke omstandigheden in uitdunnend aantal, zie gaan door de straten van Parijs en Hamburg, van Leiden en Den Haag; zo weet ik ze nu in al gro ter aantallen daar; maar: wei-ver zorgd. Het zijn de jongeren, die snel ler dan waar ook ter wereld promo tie zullen maken in hun Staat in hun Maatschappij; die eerder dan waar ook ter wereld enorme verantwoorde lijkheden te aanvaarden en te dragen hebben; wier actieradius voor de eerstkomende tijd zo wijd de nieuwe tijd in en zo ver de wereld van het Zuiden en Oosten in zal reiken. Want de studenten van nu en hier en vooral „daar" zijn de docenten van morgen want om met de woorden van Amar uit Uganda te besluiten: „Wir wollen Universitëten in unseren eige nen Landern. Wir könncn nicht ewig in kalte Lander reisen und lange Jahre von Zunause fort sein; wir wollen Uni- versitaten mit afrikanischen Gesin- nung." Advertentie Schilder 't fleurig Schilder 't vlak Met veel gemak CETALAC Vrijdag 10 maart zal de Veiligheidsraad onder voorzitterschap van de Ameri kaanse permanente gedelegeerde bij dc VN., Adlai Stevenson, bijeen komen De agenda vermeldt het vraagstuk der Por tugese kolonie Angola.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5