Chr. politieke partijen moeten zich instellen op eenwording van het draaiboek Agenda voor Leiden Statenkring Leiden Chr.-Hist. Unie Ds. Ter Steege (Overveen) beantwoordde twee vragen Leiden op 1 na dichtstbevolkt Leiden schiet over 100.000 Cross-kwartet in de foyer Vragen aan B. en W. Leiden over verkeer zware bussen Pearl Harbour-Hiroshima aangrij penei filmj ournaal NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 4 MAART 1961 Zaterdag: .Ons Centrum, Hooigracht, 2.30 uur: Propagandamiddag Jeugd Automobiel Club. Legermuseum, 2.30 uur: Excursie Vola. 1 Het gulden Vlies, 3.30 uur: Herdenking i-jarig bestaan genootschap „Kennis is lacht", en receptie. De Burohit, 8 uur D.O.B. met „Gieren |>p 't veilig nest", van H. Mc Pherson. Restaurant Van der Heijden. 8 uur: Leerlingenavond. Mantien Opdam. Foyer gehoorzaal, 8 uur: Propaganda- eontactavond Contactcommissie Reserve- Gemeentepolitie. De Burcht, 7.45 uur: Feestavond IKI, Voorschoten met cabaret-variété Eddy de Valk. Maandag Schouwburg, 8 u.: Hoofdstad Operette int „Wiener Blut" van Jdhan Strauss. Stadsgehoorzaal, 2.30 en 8 u.: Mode- Groniheid, „Couture de Paris s". Vergulde Turk, 8 u.: Leidse midden- sentrale, S. Menken en F. j over „Verkorte werkweek en Rapenburg 91, 8 u.: K. en O.-cursus .Verkenningen in de ruimte", T. de Th. van der HEIJDEN 1H van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 28405 Dinsdag Gebouw Stille Rijn 13, 8 uur: Hulp- jveren. Geref. Zendingsbond, spr. ds. Van der Ent Braat. De Burcht, 8 u.: Kon. Zeemanecollege „De Groninger Eendracht", kap. J. D. J. (Postraa over Groninger kustvaart. Stadsgehoorzaal, 8 u.; Populair K. en O.-concert door het Promenade Orkest olv. Benedict Silfoerman. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1, 8 u.: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, tdr. p. Leenhout® over ,31auwwieren". Schouwburg, 8 u.: Rotterdams Toneel pet „De Spaansohe Brabander" van (Brederode, voor K. en O. Oegstgeest, Witte Huis, 8 u.: [Ledenvergadering aid. Rijnland Rode Woensdag Vergulde Turk, 8 u.: Jaarvergadering (vereniging „Koninginnedag". Restaurant Van der Heijden, 8 u.; ^lodeshow Futura. Filmzaal academie, f en 9 u.: LAK time la Iva.ke Lakenhal, 8 K. en O.-ooncert Amerikaanse cellist Jules Eskin. Kerkzaal aoademdsoh ziekenhuis, 12.50- 120 «-J Middagpauzebijeenkomst. Donderdag Restaurant Van der Heijden, 8 u.: Modeshow Futura. Prytaneumaolder, 12.15 LAK-zolder- ^oneel. i Vergulde Turk, 12 30 u.: Koffie - altijd Mij voor voor Nijverheid en prof. dr. J. P. H. van der Want „Bevordering van bloembollen- ivm. onderzoekingen op het Casino, 7 u.: Filmeerie K. en. O., ilom, van Herbert Viktor. I Schouwburg, 8 u.: Toneelgezelschap Ensemble met „De huisbewaarder", van fcrold Pinter, voor K. en O. Doelenkaizerne, 8 u.: Gezelschap fieumer met Porgy en Bess. I Stadsgehoorzaal, 9.30 uur vm. Alge mene vergadering Vereniging van on- öerwijzers en onderwijzeressen in inspec- m Lekten. Vrijdag iDen Haag, Kurhaus, 8 u.: Couture Ried, Show Printemips 1961. Filmzaal academie, 12 20 u.: LAK- ilms. Gulden Vlies, 2.30 u.; Ned. Vereniging Huisvrouwen, mej. W. Knottenbelt ,Het gezin in de beeldende kunst". Schouwburg, 8 u.: Toneelgroep 'le met „De huisbewaarder", van >ld Pinter, voor K. en O. De Doelen, 5.30 u.: Rijnlandse club van '.-Chr. werkgevers, ds. C. Aalders „De kunst van het luisteren". Pieterskerk, 745 u.: Avondgebed. 1 Remonstrantse kerk, 8 u.ds. J. Th. Mackenzie over „De mens en zijn ge- p„ tneenschap". !)- Zaterdag ■d l Gulden Vlies, 3 uur: Diploma-uitrel- in png aan jonggezelzetters en -drukkers. i» r"™ it. Casino (7 en 7.30 uur): zal wind it: (18 jaar). ie Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mes r j«r>- ej i I/ixor (2.30, 7 en 9.15 uur): Pearl Har- bour - Hiroshima (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): vrijdag tot en met maandag: De vijand kwam fcnachts (14 jaar); dinsdag tot en met ponderdag: Ik en de kolonel (14 jaar), I Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De ballade iVan een soldaat (14 jaar). n[ Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De grote nt (bedrieger (14 jaar). en Tentoonstellingen us Trappenhuis academie, schilderijen van Jan van Goethem, Jacques van der an Heijden en Jean Leering (tot 1 april). Lakenhal, Tentoonstelling groep Atol en ttot 27 maart) TAs. D. TER STEEGE van Overveen -"-Z heeft gisteravond in een ver gadering van de statenkring Leiden van de Chr.-Historische Unie, ge houden in het wijkgebouw Rehoboth te Leiden, een antwoord gegeven op de vraag, of christelijke politiek in deze tijd nog mogelijk is. Hij kwam tot een bevestigend antwoord, maar vond dat toch niet zo vanzelfspre kend als de vraag hellicht zou doen vermoeden. De predikant noemde het allerminst een retorische vraag, waarop het antwoord al bij voorbaat vaststaat. „Ik heb maar één principe", zo begon ds. Ter Steege. „En dat is, dat ik geloof in Jezus Christus als mijn persoonlijke Heiland en als Verlosser van deze wereld. En met dat ene principe probeer ik in deze wereld een weg te vinden. Ik moet voortdurend een keuze doen en dat is dan een keuze afgeleid van dit principe. Die keuze wil ik niet tot principe verheffen. Mensen die uitgaan van hetzelfde prin cipe doen soms een andere keuze, ook een andere politieke keuze". Ds. Ter Steege dacht aan de vraag, of het ohristendom niet bezig is langzamer hand uit Europa te verdwijnen. Bij hon derdduizenden zwaaien in onze tijd chris tenen af om met groot verlof te gaan. Is niet de Kerk op vele plaatsen ingekrom pen tot een formalistisch gegeven? Is het niet beter, in alle nuchterheid dan maar over te stappen op de louter sociale en economische structuur, zonder meer? Trouw blijven Tegenover deze vragen stelde ds. Ter Steege de aanwezigen voor, de christelijke politiek toch trouw te blijven. Hij dacht in dit verband aan de plaats van de christen in deze wereld, juist nu deze plaats meer en meer een eenzame gaat worden. Als de honderdduizenden afzwaaien, blijft een relatief kleine groep dienstplich tigen over. Het besef tot die groep te behoren betekent bepaald niet een verheffing boven en een distanciëring van de anderen. Het kan wel beteke nen dat wij een bepaalde roeping hebben, namelijk de roeping om te blijven strijden voor het behoud van een christelijke cultuur, voor de handhaving van de bijbelse normen voor het maatschappelijke leven, voor de verwachting dat wij in het poli tieke leven de rol blijven spelen van de stemmen en misschien zelfs wel van het geweten van de natie. Ten opzichte van dit laatste wenste ds. Ter Steege niet te worden misverstaan. „Wij hebben geen enkele reden hoogmoe dig te zijn. Die roeping kan ons alleen maar deemoedig stemmen; wij moeten be schaamd niét verwaand zijn. Wij zijn ge roepen fakkeldragers te zijn van het licht van het Evangelie". De predikant meende, dat het, als r deze rol wil spelen, in praktische zin noodzakelijk is bij elkaar te blijven. Hij dacht aan de handhaving van het chris telijk onderwijs, dat buiten de christelijke partijen niet al te zeer in vertrouwde handen is. alsmede aan de positieve bij drage van de christelijke politiek aan de werkzaamheid van de Kerk en de door werking van de reformatorische opvattin gen. Eeuw van oecumene Het tweede deel van zijn causerie wijdde de Overveense predikant aan de verhouding christelijk-hisborisch en anti-revolutionair. Uit zijn erva ring ds. Ter Steege is pastor van een christelijk lyceum kon hij zeg gen, dat vooral bij de jongeren een tendens aanwezig is om de christe nen in de verschillende politieke par tijen te ooördineren. Wij leven, ker- Zie voor stadsnieuwe ook pagina 4 Zoekt n een CERO-CASSETTE van 40.— of 400. V. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. T EIDEN HEEFT meer perioden van ruimtegebrek gekend. Om streeks 1670 woonden binnen de wallen ongeveer 80.000 mensen op circa 196 ha. De grenswijziging van 1896 bracht een winst van 366 ha., die van 1920 een van 690 ha., zodat de oppervlakte van Leiden thans onge veer 1260 ha bedraagt. Daarop wo nen 96.000 inwoners. Een publicatie van het Centraal bureau voor de Statistiek, „Bevol king der gemeenten van Nederland op 1 januari 1959", toont aan. dat Lel den na Den Haag de dichtstbevolkte gemeente van Nederland is. Er woon den hier toen 95.882 mensen (46.898 mannen en 48.984 vrouwen) op een oppervlakte van 12.40 vierkante kilo meter. Dat geeft een bevolkingsdicht heid van 7732,4 per km2 land. De dichtheid van Den Haag is 9332.9 Die van de bij de annexatie betrok ken gemeente: Oegstgeest 975 inwo- ners per km2, Rijnsburg 1796, Val kenburg 383, Voorschoten 955, Zoeter- woude 232. Verbouwing aan Lange Diefsteeg Namens de heren C. L. Fu en T. F. Ye heeft architect S. Abelman uit Leiden het verbouwen van een Chinees-Indisch restaurant aan de Lange Diefsteeg 13-15 aanbesteed. De inschrijvingen waren van: K. de Fey, Leiden, f 38.000; C. Guyt, Lei den, f 37.250; fa: C. W. Limdenhoff Zn. Leiden, f 36.700 en C. Meerburg, i^ci- derdorp, f 36.408. Het werk werd aan de laagste inschrijver opgedragen. kelijk gezien, in de eeuw van de oecumene. Men lette slechts op een jongerenbeweging als Jeugd en Evangelie, die representatief is voor een groot deel van de -Hervormde en Gereformeerde jeugd. De ouderen staan nogal sceptisch tegen over dit eenheidsverlangen. Die tegenzin is, naar het de predikant voorkwam, meer een zaak van sfeer en milieu. Zij missen bij de anderen iets van de ruimte en de armslag die zij voor de Unie zo typerend vinden. Ds. Ter Steege achtte het nodig, dat de Unie zich op deze tweeërlei visie bezint. „Wij moeten de durf hebben, de vragen die hier liggen onder ogen te zien. Er zal een tijd komen, waarin een eenheid moét ontstaan", zo voorzag hij, „willen de christenpolitici in de Nederlandse samen leving althans nog een duidelijk geluid kunnen laten horen". De nood zal ons worden opgelegd. Het wordt tijd, dat wij ons hierop instellen". Nog deze eeuw Ds. Ter Steege zag een parallellie met de Herv. Kerk en de Geref. Kerken. Een kerkelijk hoogleraar heeft verklaard van mening te zijn, dat de eenwording van beide Kerken nog in deze eeuw kan wor den verwacht. De predikant meende, dat deze voorspelling een behoorlijke kans van slagen heeft. Het kwam hem voor, dat ons land de politieke eenwording ook nog in deze eeuw zal beleven. „Wij zul len deze ontwikkeling positief en bewust moeten begeleiden. Het samengaan zal een zaak van zijn of niet-zijn worden", zo besloot hij. Er volgde een uitvoerige bespreking. De vergadering stond onder voorzitter schap van de heer J. de Geus te Wasse naar. Wegens vertrek naar Amstelveen nam de heer D. Hendriks afscheid van de Statenkring. Ook de heer L. J. Bijl te Oegstgeest ging uit het bestuur. Gekozen werden burgemeester Q. Waverijn van Koudekerk aan den Rijn en de heer M. van der Voet te Oegstgeest. Herkozen de heren C. Rijlaarsdam te Zoeterwoude en A. Eigenbrood te Voorhout Overzicht Leidse veemarkt Aanmerkelijk minder schapen, maai' meer rundvee Het voorjaar nadert en de weersgesteldheid Is tot op heden gnnstig. Vooral gis teren kwam dit tot uiting bij de gebruiksveehandel. Er was beduidend meer aanvoer dan vorige week, totaal bijna 100 meer. Op de markten van de afgelopen weken ging het nog niet zo best. Gisteren kwam de gang er een beetje in. Nog wel kalm aan maar toch trok een extra beest weer meer de aandacht. Het geeft moed voor de toekomst! in de week werd' het echter weer iets beter. Rottendam meldde een vrij goede han del en Groningen eveneens. Alkmaar; voor de varkens bestond minder animo dan gewoonlijk matige handel met lagere prijzen. Leiden jl. dinsdag nog dezelfde prijzen als vorige week doch met moeite en een slepende handel. De beurshandel van gasteren leefde In de hoop op export naar Frankrijk. Biggen en lopers weren er iets meer dan vorige week. Over het algemeen zijn er minder dan enkele maanden ge leden. De handel was stug en duur. Notering: slagers varkens f 1.931.95, big gen f 5258—65, lopers f 85105. zeugen f 350-425. Kaasmarkt. De aanvoer is momenteel niet groot. Gisteren zijn zes partijen Goudse kaas verkocht mat een goede handel en hogere prijzen. Melkkoeien f 8251150; vare koeien f 550900; vaarzen en pinken f 325650. Op de slaohtveemarkt waren een goed aantal nl. 300 dieren aangevoerd. Over het algemeen een rustige tot goede han del en prijzen van f 2 653.20 per kg ge slacht gewioht. Met de vette kalveren wil de aanvoer wel maar ondanks een redelijke export- vraag waren er over het algemeen dalende prijzen. Ditzelfde geldt voor alle markten de afgelopen week. Nuohtere kalveren; een grote aanvoer en een vlugge handel, zij het met iets mindere prijzen, hetgeen niet te ver wonderen is. Dit beeld ziet men elk jaar om deze tijd. Notering: vette kalveren f 1.802.60; nuchtere kalveren per kg levend gew. 1.201-48; nuohtere kalveren levend gew. per stuk f 25—55. Wolvce. Deed deze diersoort het vorige week iets minder, gisteren was het duur der in prijs, hetgeen mogelijk een gevolg was van de kleine aanvoer nl. slechts 800 stuks. Notering f no140. Sommige vlezige dieren hoger. Wij hoorden van een boer, dat gisteren zijn schapen gemiddeld f 100 weidegeld hadden opgebracht. Voorwaar, de scha pen doen het goed! Ook de fokschapen waren redelijk te plaatsen met wat lagere prijzen. De varkens met name de slacht- varkens lieten over de gehele linie weer enkele centen per kg vallen., later Het is wel zeker, dat in Leiden niet de honderdduizendste inwoner zal worden geboren en dat het dus van spectaculaire feestelijkheden rond dit met altijd voelbare spanning ver beide moment verstoken zal blijven. Het zal alleen door een grenswijziging binnen afzienbare tijd over de 100.000 inwoners kunnen komen. Als het van zijn normale groei afhing, zou Leiden er, naar het zich laat aanzien, nog lang op kunnen wachten. De laatste jaren is de aanwas der bevolking op vallend gering. Het zal de stad straks misschien een prettig gevoel geven, dat zij zich in eens tot de „groten" in den lande mag, rekenen, al is het zonder inspanning van eigen kant. Krijgen de grenswijzigingen in de Leidse agglomeratie hun beslag, dan zal een nieuwe Leidse gemeenteraad moeten worden gekozen. Omdat Lei den boven de 100.000 inwoners komt, mag het aantal raadsleden van 37 op 39 worden gebracht. Er kan ook een zesde wethouder worden gekozen, maar men mag met vijf volstaan. Lei den heeft nog niet zo lang zijn vijfde wethouder. De Sleutelstad wordt dus een part ner van de gemeenten boven de 100.000. Deze zijn: Amsterdam, Apel doorn, Arnhem, Breda, Eindhoven. Enschede, Den Haag, Groningen, Haarlem, Hilversum, Nijmegen, Rot terdam, Tilburg en Utrecht. Zondagavond zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal het bekende Cross-kwartet medewerken aan een bijzondere getuigenissamenkomst van het Leger des Heils. Het kwartet, dat bekend is als team van zingende evangelisten, werd ruim acht jaar geleden opgericht in na volging van het Amerikaanse „King's men" dat bestond uit een viertal stu denten van de Taylor University en dat medewerkte aan de campagne van „Youth for Christ" in ons land. Het Cross-kwartet trad vele malen voor de radio en televisie op en van hun gospels en negro's zijn vele grammofoonplaten in omloop. De po pulariteit van dit kwartet reikt, tot ver over onze grenzen. Zij traden op in België, Duitsland en Noorwegen en, in combinatie, met de even popu laire „Zingende Zusjes", werkten zij mee aan een evangelisatie-campagne in Barcelona. Ik en de Kolonel REX (Van maandag af). Onder de titel „Ik en de kolonel" gaat de film „Mijn beste vijand" schuil, een verras sende Amerikaanse hulde aan de strijd van de Europese Joden tijdens de twee de wereldoorlog. Gespeend van iedere sentimentaliteit en van iedere dramatiek heeft men een humorist van Joodse bloede dit monu ment gestalte doen geven en het is wer kelijkheidsgetrouw geworden. De Jood met zijn vindingrijkheid, met zijn ge wend zijn aan het lijden, met zijn ge duld in tegenslagen, zijn berusting in nederlagen en zijn altijd doorsijpelende humor is levensgroot uitgebeeld en hoofdfiguur van de film is een nieuwe Eeuwige Jood geworden, maar nu als waardig representant van een sterk ge slacht, dat in het lijden van eeuwen een krachtbron voor eeuwen heeft gevonden. De humorist die men voor deze subtiele vertolking heeft gekozen, is Danny Kaye, de man van formaat, die een jaar van zijn leven opofferde om gelden te ver zamelen voor invalide kinderen; die vlak na de oorlog in een brandend pas sagiersvliegtuig boven de oceaan de mensen aan het lachen wist te maken, dat een paniek werd voorkomen en het vliegtuig een veilige noodlanding kon maken. En Danny Kaye, die in de luchtige films een glimlach weet te combineren met geschater, toont zijn nieuwe gave om een ernstige rol te vertolken met een overrompelende virtuositeit. (Virtuoos). De vijand kivam 's nachts REX. De oorlogsfilm „De vijand kwam 'snachts" (All the young men), geregisseerd door Hall Bartlett, is niet uitgestegen boven het bekende cliché- werk. Ook ditmaal ziet men dus weer stoere knapen, die opwaarlijk „heldhaf tige" wijze aan het front (in Korea) hun plicht vervullen. Al spetteren de grana ten nog zo hard. de bekende soldaten humor ontbreekt niet.Tussen de bedrij ven van het oorlogsgeweld door voelt praktisch iedere soldaat zich verplicht zijn levensverhaal te vertellen. Ook de rassenhaat wordt er nog bijgehaald. De regisseur heeft het nodig gevonden het Zweedse boksfenomeen Ingemar Jo hansson voor deze film aan te trekken. Deze bokser heeft echter niets voor te stellen en had voor hetzelfde geld van het doek kunnen blijven. (Lekker knokken). Tussen de bladzijden Kring Leiden over de vrije tijd De kring Leiden van Geref. mannen- verenigingen vergaderde gisteravond. De spreker van deze avond was de heer P. van der Heide. Zijn onderwerp was „De vrije tijd". Hij wees erop dat er naast de arbeid bij de werkgever arbeid gedaan moet worden voor het Koninkrijk van God. Wij beschikken tegenwoordig wel over meer vrije tijd dan voorheen, vooral ook door de vrije zaterdag, die als een lawine over ons is gekomen, maar de vraag is toch, wat wij ermee doen. Hoe besteden wij dit op christelijke wijze? Spr. dacht aan de arbeid op kerkelijk, politiek en sociaal terrein. Er ligt hier ook een duidelijke taak voor het gezin. Ook ten aanzien van de vrije tijd geldt de norm: liefde tot de naaste. Zemlingsavond De hulpverlening Leiden van de gere formeerde zendingsbond houdt dinsdag avond aoht uur een zendingssamenkomst in het gebouw Stille Rijn 13. Spreker is ds. Van der Ent Braat te Monster. Het raadslid dr. J. Winsemlus heeft het college van B. en W. een aantal vragen gesteld over het toegenomen verkeer van zware autobussen. Zij luiden als volgt: 1. Is het aan het college van Burge meester en Wethouders bekend, dat sinds de opheffing van de stadstram en de tramverbindingen met Katwijk en Noordwijk het verkeer van zware auto bussen zeer is toegenomen? En dat deze stijging van het verkeer met name op de invalswegen als Hoge Rijndijk en Rijnsburgerweg als overlast wordt on dervonden? Beschikt het college ov:r statistische gegevens inzake deze ver andering in verkeersfrequentie? 2. Is het aan het college van Burge meester en Wethouders bekend, dat he lende percelen hierdoor schade lijden, om te zwijgen van het toegenomen ge vaar voor de vele schoolgaande kinde ren? 3. Wil het college mededelen, welke maatregelen met het oog hierop zijn ge troffen? Welke andere maatregelen denkt het college voor de naaste toe komst te nemen gezien de bijkans on houdbare toestand op sommige weg- vakken? 4. Kan het ooilege mededelen of de autobussen van de apenbare diensten: a. menigmaal harder rijden dan het voorgeschreven maximum van 50 km? en b. in het algemeen met te harde banden rijden? Indien deze vragen positief worden beantwoord, welke maatregelen denkt het college dan dienaangaande te tref- fen? 5. Moeten de rails in de Rijnsburger weg nog rond Vz jaar blijven liggen in verband met de wens van de N.Z.V. Mij. om de remise te Rijnsburg geduren de die tijdsperiode te blijven gebruiken' Wordt de dringend nodige reconstructie van de Rijnsburgerweg op grond van deze overweging met eenzelfde periode uitgesteld? Is het college zich ervan bewust, dat door deze vertraging dc nadelen eenzijdig worden afgeschoven, niet alleen op de bewoners en huiseige naren aan deze weg, maar ook op de normale weggebruikers? Acht het col lege speciale maatregelen voor de duur van deze periode van l/z jaar gewenst? En zo ja, welke? 6. In het college bekend met het feit, dat autobussen vooral op de stille urer 's ochtends vroeg en des avonds veel tijds boven de maximumsnelheid over de Rijnsburgerweg rijden? 7. Kan het college ervoor zorgdragen, dat de bij de wet voorgeschreven snel heid ook op die tijdstippen niet door openbare vervoersdiensten wordt over schreden, o.m. door voldoende politia- toeizicht? 8. Is het college bereid in verband met het bovenstaande op korte termijn het gehele probleem van het openbaar stads- en streekvervoer in een nota aan de raad uiteen te zetten, o.a. in samen hang met het z,g. rapport Wieder? LUXOR. De geschiedenis van de Pacific-oorlog van Pearl Harbour (het verpletterende begin) tot Hiroshima (het absolute einde) is door Franse cineas ten onder leiding van Perry Wolff op een aangrijpende wijze aan de hand van authentieke Japanse en Amerikaanse filmjournaals tot een nieuw leven ge komen. Uiteraard hebben de Fransen om de journaalgedeelten met elkander te verbinden van tijd tot tijd enkele in scène gezette beelden moeten tussen voegen, maar over het algemeen hebben zij de op zichzelf dikwijls verbijsterende journaalfragmenten laten spreken. Het is een knappe film geworden in het bijzonder door het licht, dat ge worpen wordt op de geestelijke achter gronden van deze strijd: het in wezen feodale Japan, dat zich slechts van de Westerse techniek bedient om de eeuwenoude machtsdroom te verwezen lijken. De mystieke Japanse „bushido" (de traditionele heldencode) botst op het rationele Westerse staatsmanschap en de oorlogstechniek. Bijzondere aandacht wordt in deze film dan ook gewijd aan De grote bedrieger TRIANON. De gote bedrieger is een verhaal, dat herinneringen opwekt aan dat van de Kapitan von Kopenick Fred Temara die in het leger niet bij do officiersopleiding kan komen, vervalst zijn naam, om zo zijn uoel te bereiken. Dit is het begin van- een reeks verval* singen: achtereenvolgens kloosterling, gevangenisdirecteur. marinearts en schoolmeester! De hele geschiedenis ls op werkelijk heid gebaseerd, maar toch valt het moei lijk aan te nemen, dat iemand die niets van de geneeskunde afweet op een avond niet minder dan 19 mensen op een slingerend schip kan opereren. Zo zijn er meer ongeloofwaardige staaltjes, die de film beslist afbreuk doen. Toch is de film amusant. Niet zo zeer om de werkelijk burleske situaties die erin voorkomen, maar om de brutale kuiperijen van Temara. waar iedereen intrapt. (Amusant). Ballade van een soldaat STUDIO. Na het zien van de film Ballade van een soldaat, zal men moe ten toegeven, dat de romantiek toch een kunstvorm is. die volop reden van be staan heeft. Van dc eerste tot dc laatste meter beseft men. dat de maker. Grigori Tsjoechrai in filmtaal een romance heeft willen vertellen over zomaar een sol daat en men begrijpt, dat het geenszins de realiteit heeft willen uitbeelden van het verbitterde, onmenselijke oorlogs bedrijf. Hij heeft alleen een soldaat wil len tonen, die temidden van alle ellende en oorlogsleed de eenvoud *'an het op recht mens-zijn heeft vastgehouden en dat is in wezen een idylle temidden van de ondergang. Dit is een film der ontmoetingen. De mooiste is die met het jonge meisje, dat eerst zo verlegen was. Het is een liefdes geschiedenis zo mooi en zo leer verteld, als men zelden en zeer weinig op het filmdoek tegenkomt. De regisseur is er in geslaagd zijn film totaal vrij te hou den van alles wat niets met zijn thema te maken heeft. (Iets moois en goeds uit Rusland.) Kamikazes, de Japanse zelf moordvliegers van het einde van de tweede wereldoorlog. de Japanse „kamikaze's" (de zelfmoord- vliegers) die de opdracht kregen hun eigen vliegtuig te pletter te laten vallen op de Amerikaanse oorlogsschepen en zo de vijand te vernietigen door zelf onder te gaan. Japan heeft 19.000 kami kaze's gehad, die 164 Amerikaanse oor logsbodems hebben vernietigd en de landing bij Okinawa hebben voorkomen. Daarom bleef de Amerikanen nog maar één middel over om deze waanzin te vernietigen: Hiroshima. De Japanse „Go den der vernietiging" moesten zelf ver nietigd worden. Een vreselijk einde van een afschuwelijke krijg. De film is in drie delen gesplitst: 1941 (de aanval op Pearl Harbour en het onder dc voet lopen door de Japanners van Azië en de Archipel); 1943 (de Amerikaanse tegenweer beginnende bij de moeizame verovering van Nieuw- Guinea en de invasies op de eilanden in de Pacific, die als vliegtuigoases moes ten dienen voor de moordende bombar dementen op Japan) en 1945 (de eind fase besloten met de atoombom op Hi roshima). „Pearl HarbourHiroshima" is een vreselijke oorlogsfilm, maar als histo risch document van elementaire waarde, want de hele oorlog (d.w.z. in zijn mi litaire gedaante de kampen en an dere Japanse wandaden komen niet aan bod) wordt hier In vogelvlucht over zichtelijk vertoond. (Verbeten strijd tegen Japan). zal win erven CASINO. In de gloeiend hete zo mer van 1925 werd in Dayton, Tennes see, een proces gevoerd, dat als het „apen-proces" dagenlang de voorpagi na's der kranten van opwindend nieuws voorzag. Clarence Darrow verdedigde hier de onderwijzer John T. Scopes, die terechtstond wegens het onderwijzen van Darwins evolutietheorie, hetgeen als wetsovertreding gold in staten waar de zogenaamde fundamentalisten in de meerderheid waren. De gemoederen raakten zodanig verhit, dat het negen dagen durende proces een soort kermis werd, waarbij het gejoel en geschreeuw niet van de lucht waren. Een haatcam pagne tegen de onderwijzer gaf hem het aureool van een martelaar. Stanley Kramer heeft deze oude ge schiedenis knap in beeld gebracht, de op gewonden. rumoerige sfeer voortreffelijk benaderd. Indrukwekkend zijn de angst aanjagende manifestaties van massa hysterie en het optreden in de rechts zaal van aanklager en verdediger, rol len vertolkt door Frederic March en Spencer Tracy. Dankzij de leiding van Kramer bereikt het acteertalent van deze reeds op jaren zijnde filmspelers een grote hoogte. Wat de regisseur tot het maken van deze rolprent heeft bewogen, werd ons echter niet geheel duidelijk. Eerder had hij rassendiscriminatie en atoom bom-dreiging tot onderwerp en er wordt gesteld, dat hij nu de vrijheid van den ken aan de orde stelt. Mocht dit waar zijn, dan vinden wij, dat Kramer beter een ander voorbeeld had kunnen kie zen. In het onderhavige geval immers was niet zozeer de vrijheid van denken in het geding als wel de vrijheid kinde ren een bepaalde theorie te leren, een theorie, die door velen in die tijd op zijn minst als aanvechtbaar werd be schouwd. Op zichzelf is dit ook een belangwekkend probleem, waarmee men evenwel beslist niet zo spoedig zal klaar zijn als met het eerder genoemde. Afkeurenswaardig zijn natuurlijk al tijd fanatisme en bekrompenheid van geest. Daarmee rekent de film grondig af. Teleurstellend vonden wij hetgeen de verdediger aanvoert om zijn cliënt vrij te pleiten. Hoewel het met fanatici moeilijk praten is. had hij toch zeker aannemelijk kunnen maken, dat de evo lutie-theorie niet beslist met de Bijbel in strijd behoeft te zijn. Nu krijgt men veel te veel de indruk, dat men onge lovig moet zijn om de wetenschap te kunnen volgen. (Uitstekende sfeertekening). Het Mes LIDO. -- Gisteren reeds is een artikel in deze courant gewijd aan de film van Fons Rademakers Het Mes. vervaardigd naar een scenario van Hugo Claus. In prachtige filmbeelden is hier vastgelegd liet begin van de puberteit in de ziel van een eenzame jongen, opgroeiend op een Limburgs kasteel cn steeds stotend op de wereld der volwassenen, waarvan hij niets begrijpt. Het is een gave film geworden met een volwassen gegeven. Hier is eindelijk eens geen concessie gedaan aan de publieke smaak maar is ernstig gepoogd een literair gegeven met filmmiddelen tot een werkelijkheid te transponeren. Wij verwachten van dit produkt van de Ned. Filmproduktie Maatschappij njet direct een commercieel succes, al thans niet in ons eigen land, maar wel licht zal voor deze Nederlandse film in het buitenland grote belangstelling be staan. (Volwassen Nederlandse film).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3