Jlicuuic jTdhsrlje (ütmraitl Regering laat PLAN- WILSVEEN vallen 04A Abbas premier van Algerij e? Bedden konden niet door raam NIEUWS in één oogopslag Arbeidstijdverkorting bij Spoorwegen per 28 mei UZIET HETER AAN AF 15 instanties omkopen BON Opstand tegen bewind-Castro Wel district mèt Wassenaar Zoetermeer een grote stad V f Leidse verfhandel „d le Valk" n.v. Vakbonden handhaven standpunt (»HTA) Spanning stijgt in Leopoldstad FORD ZATERDAG 4 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Eenenveertigste jaargang no. 12116 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: DT. E. DIEMER CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD „Stantvosticft is abfblmn tngn bert in tcgljenspoei" Weg naar Nederland Zie pagina 9 De Gaulle en Ferhat Abbas zouden gunstig hebben gereageerd op een voorstel van president Bourguiba van Tunesië om voor vier jaar een voorlopige Algerijnse regering (twee Fransen en twee Algerijnen) onder Abbas als premier het bewind in han den te geven. Daarna zou een volksstemming moeten volgen. Het Franse leger zou geleidelijk moeten worden teruggetrokken. De bouw van Wilsveen is waarschijnlijk van de baan en Zoe- termeer zou dan zijn grootse uitbreidingsplannen kunnen ver wezenlijken. Wel wordt gedacht aan een district als boven- gemeentelijk orgaan, waarin ook Wassenaar zou moeten worden opgenomen. Uit Cuba worden ongeregeldheden tegen Castro's bewind ge meld en uit Leopoldstad ernstige botsingen tussen Kongolese militairen en Soedanese V.N.-troepen. Het college vain rijksbemiddelaars zal een uitspraak moeten doen in het geschil tussen de directie der Ned. Spoorwegen en de vakbonden van spoorwegpersoneel over het tijdstip van in voering der arbeidsverkorting bij de Spoorwegen. De twee overlevenden van de uit zes leden bestaande beman ning van de RB-47, die vorig jaar juli door de Russen werd neergeschoten, hebben verklaard dat het toestel zich niet boven Sowjet-grondgebied bevond, maar boven de Barentszee. Het comité Nassi (Nationale steun spijtoptanten Indonesië) heeft in een adres aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer met klem aangedrongen op versnelling van de toelating van spijtoptanten in Nederland. TAEZE poes mag zich de sch oonlheidskam- pioene van Frankrijk noemen, althans in haar (Perzisch blauwe) klasse. Bezoekers van de inter- maitionale Parijse huis dierententoonstelling hebben haar naam ge speld: Caprice de Martin- vil'le want een poes van deze Masse heeft een eigen voor- en achter naam! Een mooie kat dus ook een aardige kat? Zo'n beest dat je thuis hebt voor de .gezelligheid? Dat komt be- delen om een stuk worst en het vlees uit de kast steelt als het de kans krijgt' Dat kopjes geeft en spint als het er behoefte aan heeft en dat soms als een dolleman door het huis te keer gaat? Zo'n kat waar. van mensen houden, onver schillig of het beest nu mooi is of niet in de ogen van deskundigen en onver schillig de vader en de moeder nu wed raszuiver iwaren! Daarom zullen we ook nooit naar zo'n tentoonstel ling gaan kijken. Dat mooi- zijn is geen hoofdzaak het kat-zijn is hoofdzaak. Precies zoals het bij men sen is: de uiterlijke schoon heid is maar één facet van het (mens-zijn en zeker niet het belangrijkste facet. Daarom alleen al is al dat „miss"-gedoe mis! Afgezien nog van ander misselijk ge doe dat by dat „miss"-gedoe een rol speelt! Heus, de uiterlijke schijn heeft toch al genoeg invloed dn deze wereld. Eerder is het nodig te leren daar doorheen te zien dan dat men die nog eens extra moet gaan accentueren. En dan komen we hier by de krant: de redactie van een goed-geredigeerde krant zal erop uit zyn die uiterlyka schyn wat opzy te schui ven, zal ernaar streven u het wezen van de dingen te doen zien, zoals het werke lijk is. Alles by elkaar een reden voor u om voor onze krant propaganda te maken. Waar. by de bon u helpen wil! U kont noteren als nlenwe abonnee: (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet vaD toepassing Is). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Het bewind en de persoon van Fidel Castro schijnen niet meer zo populair te zijn op Cuba, waar in de provincie Oriente zelfs opstandelingen in bot sing zijn geweest met strijdkrachten van de regering. Volgens onbevestig de berichten zouden beide partijen zware verliezen hebben geleden. Men vermoedt, dat de opstandelingen in Oriente een nieuw front willen vor men. Prof. Antlhur Sohlessiniger, d'ie door president Kennedy naar Latyns-Ameri- ka was gestuurd om uit te zoeken hoe de zaken, daar staan, heeft gisteravond na zyn terugkeer verklaard dat Castro lang zo geliefd niet meer is ails een jaar ggleden. Men ziet hem nu als een sym bool van een communistisch bruggehoofd dan als een sociaal hervormer. DE MINISTERS Van Aartsen en Toxopeus zijn van mening, dat een oplossing van het ruimteprobleem voor de Haagse agglomeratie niet gezocht zal moeten worden in de bouw van een nieuwe stad Wils veen. De bewindslieden van volkshuisvesting en bouwnijverheid en bin nenlandse zaken zijn zo vernemen wij uit departementale kringen tot de overtuiging gekomen dat de bouw van een nieuwe stad op Zoeter- meers grondgebied op zoveel weerstanden stuit, dat een andere weg ge kozen zal moeten worden om uit de moeilijkheden te komen. Wel zijn de beide ministers van oordeel, dat er een bovengemeente- lijk lichaam een district Groot- Den'Haag moet komen, waarbij Officiële dè Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven al er van: Wienese ladders Sphinx kwast-en Sata Pistolen «ALK LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend cngros LEIDEN. Tel. 33909 dan ook de gemeente Wassenaar be- I trokken zal moeten zijn. In dit te vormen district zullen tal van ge meenschappelijke problemen aan de orde kunnen komen, die gezamen lijk tot een oplossing zullen kunnen worden gebracht. Voor wat de woningbouw betreft dit Is slechts één van de vele vraagstuk ken, die om een oplossing vragen denken de ministers in de eerste plaats aan een uitbreiding van Zoetermeer. Een zienswyze, die dus geheel overeen- stemt met de gedachte van het provln- ciaal bestuur en met het aanbod en de suggestie, zoals deze door het gemeente bestuur van Zoetermeer zowel in een adres aan de Tweede Kamer ais In een brief aan het Haagse gemeentebestuur zUn neergelegd. Dezer dagen hebben de ministers Van Aartsen en Toxopeus een informele be spreking gehad met enkele leden van het college van gedeputeerde staten, o.w. de commissaris der koningin, mr. J. Klaasesz en de gedeputeerde mevrouw mr. Chr. de Ruij ter-de Zeeuw, mr. H. van Riel en A. C. A. Deerenberg- Bij deze bespreking, die door de be windslieden mede was belegd om uit de impasse te komen, is o.m. naar voren ge komen, dat een oplossing van het ruimte probleem der Haagse agglomeratie, zoals de gemeentebesturen van Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Nootdorp en Leid- schendam zich in 1957 met de indiening van het plan-Wilsveen zich hadden ge dacht, niet mogelijk is. (Zie vervolg op pag. 9) T^ERHAT ABBAS, de leider van de A Algerijnse regering in balling schap, moet gedurende een over gangsperiode van vier jaar aan het hoofd komen te staan van een voor lopige coalitieregering in Algerije. In die tijd moet het Franse leger gelei delijk uit Algerije worden terugge trokken om de weg vrij te maken voor een plebisciet over de uitein delijke status van het land. Dit zou de inhoud zijn van het plan, dat de Tunesische president Bourguiba heeft besproken met president De Gaulle en met Ferhat Abbas. die in principe gunstig hebben gereageerd, zo hebben betrouwbare zegslieden verklaard. Het Is mogelijk, dat een groot aantal details zal worden gewijzigd, voordat een akkoord kan worden bereikt. Het plan zal echter de basis moeten vormen van komende besprekingen tussen «De Gaulle en Abbas. Naar verluidt beoogt het de vorming van een kabinet van twee Fransen (geen kolonisten) en twee Algerijnen, met Abbas als premier. Het Franse leger zou zich geleidelyk moeten terugtrekken en binnen vier jaar geheel Algerye moeten verlaten. Daarna zou een volksstemming gehou den moeten worden, zoals De Gaulle die in 1959 heeft voorgesteld. Zouden de Al- gerynen voor volledige onafhankelyk- heid stemmen dan zyn er voor de Fran sen in Algerye drie mogelykheden: 1. Het Algerijnse staatsburgerschap met volledige politieke en economische rech ten. 2. Het blijven worten in Algerye als Frans staatsburger met de garantie van dezelfde economische rechten en privi leges als de Algerijnen, 3. Vertrek uit Algerye. De concessie voor oliewinning in de Sahara zou in handen blijven van de Franse maatschappij, die haar winst voor de helft zou afdragen aan de Al gerijnse regering, zoals dat ook in Irak en Saoedi-Arabië gebeurt Er wordt op gewezen, dat het plan tegemoet komt aan een aantal ernstige bezwaren, die tot nu toe een regeling in de weg stonden. Het plan beoogt byv. terugtrekking van de Franse troepen voor de volksraadpleging en laat het aan Abbas zelf over, de stemming te regelen. Voorts levert het een grote bydrage ter bescherming van de wederzijdse be langen met betrekking tot de olie in de Sahara. Er wordt geen gewag gemaakt van een statenbond van Algerye met Marok ko en Tunesië, maar er staat ook niets in het plan, dat in stryd met deze ge dachte kan worden geacht. Onbevestigde berichten melden, dat de Algerynse na tionalisten De Gaulle gevraagd hebben, Abbas op 17 maart voor besprekingen ln Parys te ontvangen. ZU zouden voorts van mening zfjn. dat een wapenstilstand in Algerye slechts een gevolg van en geen voor waarde voor rechtstreekse besprekingen tussen Dc Gaulle en Abbas kan zyn. Er zyn in Parys nl. weer stemmen op gegaan. die eerst een akkoord over een bestand eisen, voordat politieke bespre kingen kunnen beginnen. Koning Hassan II van Marokko is gisteren officieel tot Koning uitgeroepenWe zien hem hier tijdens zijn eerste toespraak tot het volk vanafdetroon- In Nepal waren de Britse koingin Elizabeth en prins Philip eregasten tijdens een jacht op een rinoceros. Drie honderd olifanten en honderden drijvers hielpen mee. Op de foto kijkt de Vorstin fin de „howdah" een kleine olifant) naar de laatste faze van de jacht: het doden van het kolossale dier. Ook nu weer is er in En geland een storm van protest opgegaan. De vakbonden blijven op hun stand punt staan, dat de arbeidstijdverkor ting bij de Spoorwegen met ingang van de zomerdienstregeling moet wor den ingevoerd en niet zoals de direc tie van de Nederlandsche Spoorwegen wil, met ingang van de winterdienst- regeling. Dit hebben vertegenwoordigers van deze vakbonden vanmorgen in Den Haag medegedeeld, in een bespreking die op het departement van verkeer en waterstaat is gehouden en waaraan on der meer werd deelgenomen door de staatssecretaris van verkeer en water staat en de president van de Nederland se spoorwegen. De directie van de spoorwegen en de vakbonden waren het er al geruime tijd met elkaar over eens, dat arbeids verkorting kon worden ingevoerd zón der consequenties voor het personeelbe- stand of de dienstverlening en zonder dat de tarieven behoefden te worden verhoogd. De vakbonden hebben zich van meet af aan op het standpunt ge steld, dat deze arbeidstydverkorting moest worden doorgevoerd met ingang van 28 mei 1961, dit, zoals zij verkla ren, in verband met de noodsituatie die in het spoorwegbedrijf is ontstaan. Op grond van het Buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen en de gedrags- lyn voor arbeidstijdverkorting, zullen de bonden zich nu wenden tot het college van rijksbemiddelaars om daarvan een uitspraak te verkrygen. Ook zal men nota's zenden naar de minister van ver keer en waterstaat en naar de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Vlag uit op 6 maart In verband met het koperen rege ringsjubileum van de Koningin zal op maandag 6 maart van de openbare ge bouwen worden gevlagd (nationale driekleur met oranjewimpel). De heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad, is vanochtend naar Hollandia vertrokken, uitgeleid door mr. J. A. Jonkman en de heer J. A. Beuge, namens de minister en staatssecretaris van binnenlandse zaken. jyfAANDAG gaan in heel Nederland de vlaggen uit. Dan is koningin Juliana twaalfenecnhalf jaar onze Koningin. De viering zal sober zijn, maar hartelijk. Zij moge vóór alles gekenmerkt zijn door de dankbaarheid. Over de eeuwen gerekend betekenen deze twaalfenecnhalf jaar slechts een kort tijdsbestek. Maar zij waren, als heel de tijd die wij beleven, vol van belangrijke, vaak aangrijpende gebeurtenissen. Onze wereld is een wereld in beweging en on rust is er allerwegen. De betrekkelijkheid van de mens dringt zich dagelijks aan ons op. De spanning waarin wij verkeren weerhoudt ons niet zelden van dc dank voor het goede, dat evengoed ons deel Is. Die dank moge nu eens overheersen. Nog herinneren wij ons dat ontroerend ogenblik van de inhuldiging, horen wij die woorden „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?", klinkt in ons na „De Heer is mijn Herder". Kan men ootmoediger dan op deze wijze een levenstaak aanvaarden, zo geheel afziende van zichzelf cn vertrou wend op God? Maar is heel het bewind van onze Vorstin niet gestempeld door wijsheid en ingetogenheid en vindt men er van dag tot dag niet in terug de lief de voor de medemens, een liefde die haar verklaring vindt in de eerbied voor de Heer? Als volk vertonen wij een opmerkelijke verscheidenheid. In tal van opzichten gaan onder ons de wegen uiteen. Niet zelden lijkt het, of onze gedachten zich meer bezighouden met hetgeen ons ver deelt dan met hetgeen ons samenbindt. Maar mogen wij ons niet vergissen. Zou ons accentueren van de verdeeldheid niet soms ook mogen worden uitgelegd als een erkenning-in-het-binnenste van de diepere verbondenheid? Ook de polemiek immers kan een vorm van de communi catie zijn, zeker niet het minst binnen het verband van een volk. Het koningschap is een van die waar den, en niet de minste, die wij als volk gemeen hebben. Aan dat koningschap houden wij vast en zo ook leggen wij de banden met elkaar. Een koningin als Ju liana maakt voor ons allen minder dan ooit de eerbied voor het koningschap moeilijk. Bijzonder veel hebben wij aan haar ook voor deze periode van twaalfenecn half jaar te danken. Moge zij zich ook voor de komende tijd bij de volvoering van haar hoge roeping gedragen weten door onze liefde en vooral door ons ge bed. Wij twijfelen niet, of morgen zullen in alle bedehuizen èn de dank èn het ge bed oprijzen, die ook een vorstin, regeren de immers bij de gTatie Gods, niet kan ontberen. Haar schild ende betrouwen zijt Gij, o God de Heer. „Rita, stop even. Zal papa jou nu weer eens een eindje duwen?" TIET MOOIE WEER schijnt niet op te 11 kunnen, want ook tiidens het week einde blijven wij dicht bij het centrum van een hogedrukgebied liggen. Dit hogedrukgebicd beslaat vrijwel geheel West- en Middeneuropa. De tempera tuur stijgt in de middag tot 11 d 12 gra den en in de vroege ochtenduren komt plaatselijk nachtvorst voor. Een groot verschil met de eerste maartweek van 1947, toen het 12 graden vroor. Het ziet er naar uit dat dit hogedruk gebied nog enkele dagen in de buurt blijft, zodat het zonnige weer met voor begin maart hoge middagtemperaturen, nog enkele dagen zal aanhouden. Tendens: stationair Stand gisteren: 774 Dc Bilt verwacht tot morgenavond: nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag zonnig weer, met zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Vannacht ln het binnenland plaatseiyk Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 7.18 u.; onder 18.26 u.; maan op 21.45 u.. onder 8.36 u. Maandag: zon op 7.16 u., onder 18.28 u.; maan op 22.54 u., onder 9.00 u. Laatste kwartier 10 maart. In Leopoldstad is de spanning tus sen Kongolese troepen en de Ver. Na ties nog groter geworden. Al het V.N.-personeel kreeg gistermiddag opdracht tijdig de kantoren te verla ten en rechtstreeks naar huis te gaan om botsingen te voorkomen met Kon golese legereenheden, die door de straten trekken. Voordat deze opdracht werd verstrekt, hadden zich ernstige botsingen voorgedaan tussen Kongo lese militairen en Soedanese V.N. troepen In de marine-basis Banana. J)E BEWONERS van de nieuwe gemeentewonin gen aan Heerenveens K. van Heerenstraat zijn bij het be trekken van hun huizen voor een wel bijzonder vreemde en onaangename verrassing komen te staan. Toen zij met hun huisraad naar binnen wilden bleek na- bleek een probleem. Dc draai melijk dat de entree naar de van de trap is zo, dat de weg pas gebouwde huizen zo naar boven voor een dergelijk smal is, dat verscheidene onmisbaar stuk huisraad niet meubelstukken er met geen toegankelijk is. Het raam in mogelijkheid naar binnen de benedenkamer, dat groot konden worden gewerkt. Met het gevolg dat een belang rijk gedeelte van de inboedel bulten moest blijven. Zelfs een bed met een breedte van zo'n 1.30 meter genoeg zou zijn om een bed door te laten, is vast. De enige overgebleven methode is nu de bedden via de bo venramen naar binnen te brengen. Deze ramen zijn ongeveer een meter In het vierkant. Een ledikant van 1.30 meter breed kan hier nog juist dia gonaal doorheen worden ge wrongen, als tenminste eerst het raam uit de sponningen wordt gelicht. De praktijk heeft inmiddels Dc Hcercnvecnse dienst gemeentewerken vat hel pro bleem nogal laconiek op. Het komt vrij veel voor dat meu belstukken via de bovenra men naar binnen moeten worden gewerkt, zegt men. De situatie bij de woningen echter geleerd dat dan zowel aan de K. van Heerenstraat bed als sponningen ernstig vindt men daarom niet on beschadigd worden. gewoon.... U ziet het cr aan af:'s werelds GROOTste kleine wagen Vraag proefrit bij ELAMi Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden,Tel33MI

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1