Hieume £ditóri)c (üouranl Commentaar KINDERBIJSLAGWET ontmoet veel verzet te lijf Samengaan F.L.N. en Franse leger V.S. gaan de luistervinken Minder inspecties op Sowjet-gebied NIEUWS in één oogopslag Pleidooi van Mollet: (rita) Honderden tonnen Russische wapens naar Laos Liefdes verdriet Doet Kennedy concessies Doodstraf voor Joseph Ortiz Demonstratie bij aankomst van „Proteus" Ernstige brand in woning gouverneur Rockefeller VRIJDAG 3 MAART 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel, 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dl. E. DIE MER r.HRISTELIJK-?iA TION AAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 12115 „Stdnt»astl(fj is ghcblmn mya hert ia UyfjeaspytT Helpende handen heelden wonden Zie pagina 2 Het ontwerp van de Algemene kinderbijslagwet hangt als een ernstige dreiging boven het kabinet-De Quay. In de Tweede Kamer is gebleken, dat in ieder geval de fracties van de VVD, de CHU, de PSP en de CPN het ontwerp, zoals het nu is, niet zullen accepteren. Om de Russen elk argument uit handen te nemen om zich te verzetten tegen een verbod van proefexplosies met kernwapens zou president Kennedy akkoord gaan met een belangrijk klei ner aantal inspecties op Russisch grondgebied dan eerst werd verlangd. Terwijl president De Gaulle wacht op de volgende stap van Ferhat Abbas tot het openen van besprekingen, heeft de Franse socialistische leider Mollet de mogelijkheid geopperd de FLN- strijdkrachten samen met het Franse leger in Algerije te doen zorgen voor de handhaving van rust en orde tijdens de over gangsperiode. De straten van Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Ka- sai, zijn uitgestorven, nadat woedende Kongolese militairen, die de dood van drie soldaten wilden wreken, vierenveertig Afrikaanse burgers hadden gedood. De V.N. hebben de eis van president Kasavoeboe tot ontruiming van het vliegveld van Leopoldstad naast zich neergelegd. In dit nummer een beoordeling van de nieuwste film van Fons Rademakers, Het Mes, naar een scenario van Hugo Claus, die gisteren in première is gegaan. TN DE TWEEDE KAMER zijn de eerste voorpostengevechten geleverd over de komende kinderbijslagwet De regering heeft laten weten, dat zij aan de wet wenst vast te houden. Het is bekend, dat met name de K.V.P. sinds lang hecht aan een regeling, als in deze wet vastgelegd. Andere partijen kunnen aan de wet minder gemakkelijk steun geven. De heer Oud, die zich de vrijheid wil voorbehou den tegen te stemmen, maar niet gaarne debet wil worden aan een kabinetscrisis, meent een uitweg te hebben gevonden In het voorstel om de wet tot „een vrije kwestie" te maken. Hetgeen betekent, dat de Kamer zonder consequenties voor het kabinet kan tegenstemmen. Het kabinet is overigens van mening, dat de Kamer zich dan al te licht van de zaak zou af maken. Er vallen bij deze wet argumenten pro en contra aan te voeren, die echter veelal minder een principieel karakter drazen dan een beleidskarakter. Voor de K.V.P. ligt deze wet echter duidelijk principieel. Onder deze omstandigheden, waar dus in de bestrijding het principiële niet over weegt, zijn wij van oordeel, dat de Kamer goed doet, aan het principiële verlangen van de K.V.P. tegemoet te komen. Dit betekent niet, dat niet ook. langs de weg van het amendement, in het wets ontwerp alsnog wijzigingen kunnen wor den aangebracht. Maar de opzet van de wet zit de K.V.P. hoog en aan te nemen valt, dat zij aan die opzet niet wenst ge tornd te zien. Wie in deze aan de K.V.P. tegemoet komt, mag straks van de K.V.P. tegemoetkoming verwachten in zaken die hem principieel hoog zitten en waarin de K.V.P. wat onverschilliger gezind is. Het is, dunkt ons, een kenmerk van goede democratische gezindheid, dat men de principiële overwegingen ook van anderen zwaar laat wegen. Zo denkt blijkbaar eveneens het kabinet erover. De mededeling immers, gisteren aan de Kamer gedaan dat het kabinet eenstemmig met het ontwerp akkoord gaat, kan alleen betekenen, dat die een stemmigheid zich bijvoorbeeld ook uit strekt tot de liberalen. Wanneer deze te gemoetkomendheid een crisis tussen rege ring en volksvertegenwoordiging kan voorkomen, brengt zij trouwens haar eigen beloning met zich. De bevolking van de Sovjetunie zal op 5 en 19 maart haar plaatselijke raden kie zen. De involed van deze organen is zeer beperkt, al tellen zij bijna twee miljoen leden, die door het blok van communisten en partijlozen kandidaat zijn gesteld. Wost-Duitsland zal in 1961 in tiitaal 4144 miljoen mark voor hulp aan het buiten land uitgeven. In de afgelopen drie dagen zijn in China aware regens gevallen, waardoor een ein de is gekomen aan de droogte die ver schillende gebieden heeft geteisterd. „Wat een geluk, dat het maar één keer per dag avond is. i Jü kunt noteren als nletr |i>P abonnee: (naam) (straat) (woonplaats) rm*Betallng geschiedt per week/ en maand'kwartaal/per giro i en (Doorhateo wat niet van er)' toepassing la). >en. Als bewijs van dankbaar- •50 held awerzUds. ontvang Ik ■9®graag hel boek „lip-Parade" op onderstaand adres: (naam) 1 (straat) (woonplaats) Honderden tonnen Russische wa pens en munitie uit Noord-Vietnam stromen het noorden van Laos bin nen, zo schrijft de New York Times van vandaag en het blad voegt eraan toe vernomen te hebben, dat er tal van Noordvietnamese technici naar Laos worden gestuurd. Onder de Rus sische wapens bevinden zich de mo dernste artilleriestukken. De communisten in Laos schijnen vastbesloten te zijn de macht in het ge hele land over te nemen, hetzij door een oorlog, hetzij door politieke manoeuvres. Een kleine storing die boven de Noord zee onstond aan het front van een depressie bij Groenland, deed gisteravond de wind tijdelijk flink toenemen en ver oorzaakte plaatselijk regen. Na het voor bijtrekken van deze storing begon de luchtdruk snel te stijgen, zodat het hoge- drukgebied waarvan de kern met een luchtdruk van bijna 1040 mb boven Frankrijk ligt zich over onze omgeving en Duitsland uitbreidt. Langdurige op klaringen zijn hiervan het gevolg. Aan gezien er in de komende nacht ook wei nig wind zal zijn moet in het binnenland op nachtvorst worden gerekend. Een ac tieve depressie trok in de afgelopen nacht vergezeld van een uitgebreid stormgebied. langs IJsland naar het noordoosten. Deze storing zal morgen weinig invloed op het weer in onze om geving uitoefenen. Daarom kan verwacht worden dat het droge en vrij zonnige weer zal aanhouden. Zonnig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht weinig wind Hier en daar mist en In het binnenland nachtvorst. Morgen overdag zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zon en maan: Zon op: 7.21, onder 18.24; maan op 20.37, onder 8.12. Tendens: stijgend Stand gisteren: 768 HET WEER DN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 8 c d M ÜG> per Vliaa Ee.de De Bin rwenie Emdh Zd -utmb He:sirvld Stoclch OF o K.>penh Aberdeen Lonoen Adam Bru-eol Luxemb ParIJ» Bordeaux Grenoble Nice Ber.Qn Frankfort MUnrhen ZUrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Begrado Athene Rome AJacdo Madrid Ma orca Lissabon 1. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. gh. bew. gh. bew. regen mist mist gh. bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. gh. bew. gh. bew. regen regen 1. bew. L bew. j. T7ERLIEFDE mensen doen dikwijls dwaze 5P dingen wie hert hen kwalijk neemt is waar- 0P schijnlijk nooit zelf ver liefd geweest! j Deze laatste gedachten- gang moet ook de politie van Tokio gevolgd hebben. Het zit namelijk zo. In To kio is een universiteit. Een der studenten dezer univer siteit werd verliefd op een medestudente allemaal heel normaal want het komt nv overal ter wereld voor. Het meisje voelde ook wel iets voor de jongeman en dus trok hij de stoute schoenen aan (of misschien ging hij wel zonder schoenen, want de Japanse gebruiken op dit punt kennen we niet zo') en maakte zijn opwachting bij papa en mama, die, naar j hij hoopte, zijn schoonpapa en -mama zouden willen worden. Hier helaas neemt het ver haal een droeve wending: papa zag niets in de student en verbood hem verdere om gang met zijn dochter. Zo iets is heel erg! In slapeloze nachten woelden door des studenten hoofd vele plan nen eindelijk kwam hi) tot een besluit hoe hij de onvermurwbare vader zou kunnen dwingen. Hll klom des nachts in een (wat futuristisch) beeld dat staat j in de tuin van de universi- teit en weigerde naar bene den te komen tenzij pa zijn toestemming zou geven. De politie kwam eraan te pas maar wist er ook geen raad mee. Zij waarschuwde de brandweer die met lad ders uitrukte en een brand weerman voerde een vastbe raden gesprek met de ver liefde het hielp niet. En hier moet men de politie g' prijzen: zij nam geen dwang- g1 maatregelen. Zij praatte eens met een vriend van de ent jongeman, die klom op de w brandweerladder en zijn ,n aanbod om te bemiddelen i bij schoonpapa bracht dan eindelijk de student ertoe I zijn hoge standplaats te ver- laten. Hoe het afgelopen is we weten het niet Maar als u zoveel volharding toont bij 50 het winnen van nieuwe abonnee's voor ons blad, dan is uw succes bij voor baat verzekerd! Dat weten we wèl! neemt aan dat de afluister- installatie al enkele jaren eerder was ontdekt. Aan deze spionagepraktij- ken-op-hoog-niveau hoopt men nu, door experts aan te trekken, die doorkneed zijn in de geheimen van de elek tronische afluistertcchniek. nog krachtdadiger een einde te maken, dan tot nu toe hel geval is geweest. Een kordate vrouwelijke agent van de Stockholmse politie is de toestand goed meester ter wijl zij de achterbank van een politieauto met twee boeven deelt. De man rechts werd ge arresteerd juist toen hij bezig was bij een juwelier een ruit in te gooien. De voeten links be horen tot een man die gegrepen werd nadat hij met een mes in een café amok had gemaakt. De mannelijke) politiechauffeur had de man in de achterbak van de auto gestopt. ll/TAANDAG ts het 12^2 jaar geleden dat Koningin Juliana in Amsterdam werd ingehuldigd. Het koperen regeringsjubileum zal met een sobere manifestatie voor het Huis ten Bosch in Den Haag worden gevierd. Ter gelegenheid van het feest maakte Max Koot deze staatsiefoto. j^ENNEDY zou besloten hebben, de Sowjetunie een belangrijke concessie te doen bij de onderhande lingen over het staken van de proe ven met kernwapens. Deze onder handelingen worden op 21 maart in Genève hervat. Hij zou volgens de New York Times en de New York Herald Tribune bereid zijn, in te stemmen met een aanzienlijk kleiner aantal inspecties op Russisch grond gebied, dan aanvankelijk werd ver langd Dit zou het belangrijkste punt zijn van een aantal nieuwe voorstellen, die Ame rikaanse deskundigen in samenwerking met Britse collega's hebben uitgewerkt. De concessie heeft ten doel, de Russen elk argument uit handen te nemen om zich te verzetten tegen een verbod van proefexplosies met kernwapens, dat voor het Westen aanvaardbaar is. Kennedy is van oordeel, dat de Russen die hard- nekkig vasthouden aan minimale inspec tie eveneens belangrijke concessies moeten doen om te kunnen voldoen aan de door de Ver. Staten en Engeland gestelde eisen. Indien de komende besprekingen bin nen twee maanden vruchteloos blijken te zijn, zal Kennedy door het Ameri kaanse ministerie van defensie en de atoomenergie commissie onder zware druk worden gezet om een hervatting van de proefexplosies met kernwapens te gelasten. Deze proeven werden twee- en-een-half jaar geleden stopgezet by ie opening van de Geneefse onderhande lingen. Amerikaanse en Britse ontwape- ningsdeskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat zij uiterlyk 31 mei moeten weten, of de Russen serieuze belangstel ling hebben voor een akkoord met rede- lyke inspectiewaarborgen. Een militaire rechtbank In Parijs heeft gisteren de 43-jarige caféhouder Joseph Ortiz, een van de belangrijkste verdach ten In het barricadeproces, by verstek ter dood veroordeeld wegens zijn aan deel in de Europese opstand van januari 1960 ln Algiers. De zich thans in Spanje bevindende AJgierse afgevaardigde Pierre Lagaillar- de werd veroordeeld tot tien jaar dwang arbeid. Vier beklaagden zijn eveneens bij verstek veroordeeld tot gevangenisstraf fen en dwangarbeid terwijl 13 beklaagden zijn vrijgesproken. JJET AMERIKAANSE de partement van buiten landse zaken heeft een be drag van 2,5 miljoen gulden gevraagd om experts aan te trekken voor het opsporen en uitschakelen van geheime microfoons in gezantschap pen en ambassades. Met na me die afluisterapparatuur, die met de huidige middelen niet te ontdekken zijn. Gisteren is deze nogal om vangrijke begrotingspost in een commissie van het Ame rikaanse Congres behandeld. De directeur van dc veilig heidsdienst van het departe ment van buitenlandse za ken, William O. Boswell, heeft naar aanleiding van het voorstel verklaard dat 98 procent van de tot nu toe gevonden afluisterapparatcn door de eigen veiligheids dienst van het departement zijn opgespoord. Het uitscha kelen van dergelijke appara tuur wordt echter de laatste tijd aanzienlijk bemoeilijkt door het feit dat de elektro nische afluistertcchniek zo zeer is verbeterd. Bij de bespreking in dc commissie is ook de Ameri kaanse adelaar aan de wand in de Amerikaanse ambassa de in Moskou, die in zijn binnenste een microfoon ver borg, ter sprake gekomen. Vorig jaar heeft Henry Cabol Lodge tot voor kort leider in de V.N. de adelaar laten zien in een vergadering van dc V.N., wat de nodige sen satie heeft veroorzaakt. Men (Van anze parlementsredactie) VIJF VAN DE ACHT Tweede-Kamerfracties hebben gisteren, bij de voortgezette begrotingsbehandeling van sociale zaken, hun standpunt ten opzichte van het omstreden wetsontwerp Algemene Kinderbijslag verzekering kenbaar gemaakt. De liberalen, christelijk-historischen, paci fisten en communisten bleken voor dit voorstel in zijn huidige vorm weinig of niets te voelen, in tegenstelling tot de KVP-fractie, die er zeer voor geporteerd is en hoopt, dat het nog dit parlementaire zittingsjaar kan worden afgehandeld. De socialisten en anti-revolutionairen hielden hun standpunt geheim, maar van de a.r. fractie wordt aangenomen, dat zij niet tegen zal stemmen. Hetzelfde kan niet worden gezegd van de staatkundig-gereformeerden, die gisteren overigens niet aan het debat deelnamen. Het Amerikaanse moederschip voor polarisduikboten, „Proteus", is vanmor gen om half tien by de ingang van Holy Loch ln Schotland aangekomen. Daar werd het door sleepboten op sleep geno men. Langs de oevers staan betogers met borden, waarop herinnerd wordt aan de kernbomaanvallen op Hlrosjima en Nagasaki. Zoals bekend zal de Proteus, die 9.700 meet. dienst doen als moederschip voor een vloot Amerikaanse kernduikboten, uitgerust met polarisraketten die onder water kunnen worden afgeschoten. Een groep Jonge Brjtten is van plan de ingaing van Holy Loch te blokkeren met bootjes. De Britse politie en marine hebben echter maatregelen getroffen voor een vlotte vaart. Zes betogers in bootjes hebben later een poging gedaan bij de Proteus te ko men. De bootjes sloegen om en de inzit tenden kwamen in het water terecht. Ze werden door de politie opgepikt en ge arresteerd. Het ontwerp Algemene Ktaderbyslag- wet vormt, wellicht nog meer dan de Mammoetwet, een byzonder heet hang- yzer voor het kabinet-De Quay. Zoals de kaarten nu liggen, iykt een verwerping bepaald niet uitgesloten. Misschien lukt het de K.V.P. de socialisten in meerder heid achter zich te krUgen, maar dat is allerminst zeker. Mocht het voorstel er niet komen, dan zal dit naar alle waar- schyniykheid leiden tot een ontslag aanvrage van (ln ieder geval) de K.V.P.- minlsters en daarmee natuurlyk tot de val van het kabinet. Alvorens zich echter aan sombere voorspellingen te wagen, zal men eerst het resultaat moeten afwachten van het komend overleg tussen de re gering en de Kamercommissie die de openbare behandeling van het ont werp voorbereidt. Het gesprek zal be trekking hebben op het voorstel, zoals het er nu ligt, zo zei minister Van Rooy met nadruk. Mogelijk wordt bij die gelegenheid (door het aanbrengen van wijzigin gen?) nog de basis voor een of ander compromis gelegd. De minister hoopte gisteravond, dat het overleg nog vóór het Paasreces zal kunnen plaatsvin den. (Verslag zie pag. 11) Z"1 UY MOLLET, de leider van de Franse socialisten, heeft de mogelijkheid geopperd, dat het Al gerijnse bevrijdingsleger van de FLN samen met Franse militairen in Algerije de orde zullen handhaven in de overgangsperiode, waarin het naar onafhankelijkheid groeit. Het was voor het eerst, dat een vooraan staand politicus openlijk zulk een suggestie heeft geuit. Mollet verklaarde ook, dat er een soort internationale garantie achter een rege ling van de Algerijnse kwestie zou moe ten staan. Hij dacht hier niet aan de VN of de NAVO, maar kennelijk doelde hij op Tunesië en Marokko, de buurlanden van Algerije. De socialistische leider wees er op, dat onmiddellijk na het staken van het vuren een zeer moeilijke eii gevaarvolle periode zal aanbreken. Ter voorkoming van moor den op grote schaal is er naar zijn mening geen andere oplossing dan de aanwezig heid van een gewapende macht De om vang en samenstelling van die macht zal zorgvuldig overwogen moeten worden. Persoonlijk is Mollet dus van oordeel, dat de FLN van wat men in Parijs nu nog de „rebellen" noemt, deel van die macht moeten uitmaken. Intussen wordt het feit, dat de drie Noordafrikaanse leiders (koning Hassan van Marokko, president Bourguiba van Tunesië en Ferhat Abbas van Algerije) in Rabat overeenstemming hebben be reikt over de nu te volgen gedragslijn, in Parijs als een goed voorteken be schouwd. President De Gaulle wacht nu op de eerste stap van de leiders van de Algerijnse regering in ballingschap, waar van Abbas de leider is. BELLA M VRIJ? Er wordt rekening gehouden met de mogeiykheld, dat de Franse regering nu spoedig Ben Bella en de andere Algerijnse verzetsleiders, die ter hoogte van de Franse westkust op het eiland lie d'AIx gevangen zitten, in vryheid zal stellen. Men veronderstelt in Parys, dat zü reeds naar een verblyfplaats in de omgeving van de Franse hoofdstad zijn overge bracht. Verwacht wordt dat Abbas hen zal benoemen tot lid van de delegatie, die met de Franse regering over de toekomst van Algcrye moet onderhandelen. Gouverneur Nelson Rookefeller van fl«?i staat New York en zijn vrouw hebben! in de nacht van donderdag op vrijdag in nachtkleding hun brandende amb;s- woning in Albany moeten verlaten. Het huis dat veertig kamers telt, liep zware schade op. Onder andere verbrandden schilderijen ter waarde van ongeveer 300.000 dollar (omstreeks f 1.150.000), welke Rockefellers voorganger, Averell Harnman, in de ambtswoning had laten hangen. De particuliere kunstverzame ling van de Rockefellers liep betrekke lijk weinig schade op. De gouverneur en zijn vrouw moesten het huis verlaten via een raam op de tweede verdieping. Ook het personeel kon door de brandweer in veiligheid worden gebracht Prins Bernhard is gisteren van Zwit serland naar Innsbrück in Oostenrijk ge vlogen en vandaar per trein doorgereisd naar Sankt Anton. HU heeft zich daar by prinses Irene gevoegd

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1