De nieuwe Volkswagen is er! Meningen van anderen Reveil onder Zoeloes van magie en hekserij Eenheid bij geestelijke gezondheidszorg Een kanttekening Duitse kerk dominees naar Voor geestelijke verzorging vakantiegangers stuurt 31 Holland ZWAARDEMAKER Een woord voor vandaag BUISMAN Beroepingswerk Ontmoetingsdag in Utrecht TTle IJlijWan V t ONZERZIJDS VORMING OF VERVORMING /"AVER het algemeen kan er reden zijn tot grote waardering voor het vor- i mings- cn soholingswerk dat op initiatief van het bedrijfsleven en ook J het organisatieleven wordt ondernomen. Vele ondernemingen trekken jaarlijks grote bedragen uit voor de scholing van haar personeel. Een grote werkgeversorganisatie ais het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft daartoe onlangs nog het kostbare conferentie-oord De Baak laten bouwen. Daarnaast doet de vakbeweging wat zij kan om haar eigen kader op te leiden, haar bestuurders de meest gewenste scholing te geven en In het algemeen leder, die betrokken Is bij het omvangrijke werk van de vakbeweging, de noodzakelijke vorming te bieden. Niet zonder enige verbazing hebben wij dezer dagen echter kennis genomen van de oprichting van zogenaamde „Outward-bound"-schoIen. Een aantal grote ondernemingen heeft een stichting opgericht, die de instelling cn In standhouding beoogt, van deze scholen in Nederland. De naam van deze scholen is uit Engeland komen overwaaien en leent xich eigenlijk moeilijk voor vertaling. In de oorlogsjaren ls dit schooltype in Engeland ontataan, toen een Engelse reder erover klaagde, dat Jonge zeelui bij scheepsrampen zich zo weinig kloekmoedig gedroegen. „Outward-bound" betekent zoveel als: het schip kiest zee, de trossen zijn los gegooid, en de tocht met al zijn risico en inspanning gaat beginnen. Op deze Engelse scholen kregen de Jongens, veelal niet ouder dan 15 tot 20 jaar, een harde training zowel lichamelijk als geestelijk. De jongens moesten leren snel verantwoordelijke beslissingen te nemen waarvan veel afhing. Veel werd daarbij ook gevraagd van hun lichamelijk uithoudingsvermogen. Dit soort scholen werd in Engeland ontworpen door een voor de nazi's gevluchte Duit ser, Kurt Hahn. De scholen waren in Engeland tijdens de oorlogsjaren een typisch uitvloeisel van de oorlogsomstandigheden en in zoverre kan men er begrip voor hebben. Dat thans een aantal grote ondernemingen in Nederland ccn dergelijk school type nog eens gaan Invoeren, bevreemdt ons. We hebben thans weer te maken met normale omstandigheden en ook schollngsvormen dienen nu aan meer normale criteria getoetst te worden. Dezer dagen wordt een zogenaamde „Outward-bound"-school geopend in het oude kasteel Moermond bij Renesse op Schouwen-Duivcland. Ongeveer 100 jongens zullen hier aan een cursus kunnen deelnemen. De cursusgelden, die over het algemeen wel door de onderneming, waarbij de werknemer in dienst is, sullen worden betaald, bedragen f 300 per deelnemer. Jongens van 15 tot 19 Jaar zullen hier een zware lichamelijke en geestelijke training krijgen ter vorming van de persoonlijkheid. Een officier, uit het Nederlandse leger Is benoemd tot directeur van het Instituut. WIJ hebben bezwaar tegen een dergelijke geforceerde persoonlijkheidsont wikkeling bij Jonge mensen, van wie toch gesteld moet worden, dat zij gees telijk nog onvolwassen zijn. En afgezien van deze geforceerdheid hebben wij er bezwaar tegen, dat men hier aan persoonlijkheidsvorming wil doen, zo helemaal In het algemeen, met wegdenking van elke levensbeschouwing, alsof dit mogelijk ls. De indruk wordt gewekt, dat men hier, behalve op de werkkracht van de werknemer, ook beslag wil leggen op zijn persoonlijkheid, deze persoonlijk heid althans zo wil vormen, dat de arbeidsprestatie er nog extra door gesti muleerd wordt. We leven in een tijd van de verheffing van de arbeider: de tijd dat de ar beider tot fabrieksslaaf werd gemaakt hebben we lang achter ons, maar we zullen er voor moeten waken dat de werknemer niet opnieuw, maar nu langs heel andere weg, tot slaaf van het bedrijf wordt gedegradeerd. De Duitse Evangelische Kerk heeft besloten om de Duitse zo mergasten, die de Nederlandse badplaatsen bezoeken, niet gees telijk in de steek te laten. Niet minder dan 31 Duitse predikan- (Advertentie) neemt vaker ANDERZIJDS WONINGBOUW Onder de titel „Aannemen.Huizen" heeft de Partij van de Arbeid een brochu re uitgegeven, waarin kritiek wordt gele verd op het woningbouwbeleid van het hui dige kabinet Het Vaderland ia het daarmee niet eens en meent, dat deze bro chure »p e.-n heel slimme manier de ver antwoordelijkheid voor de woningnood af wentelt op de tegenwoordige regeerders. Het blad schrijft: „Zo werden tegenover elkaar geplaatst het aantal in de oorlog verwoeste woningen en de nieuwbouw in de afgelopen 15 jaar, een vetbouding van een op acht. Als men dat zo bekijkt is inder daad de oorlogsschade al lang ingehaald, dat was een peuleschillctjc, waar de na-I oorlogse regeerder* geen zorg aan hebben gehad. Maar de oorlogaachide was wel wat groter. Een veelvoud van dc honderd duizend woningen was min of meer ern stig beschadigd, het onderhoud was Jaren lang verwaarloosd. Gebouwen waren ver nield of zwaar beschadigd, wegen cn brug gen onklaar gemaakt, enz. Behalve de ver nieling cn de beschadiging was er jaren lange stilstand. Waarom wordt nu de oorlogMchado en bagatelle behandeld? Hierdoor wordt de indruk gewekt, dat het inhalen daarvan vol ledig is geschied en wel op een betrekke lijk gemakkelijke wijze. Dit ia echter een drogreden. De naoorlogse regeringen heb ben het reusachtige probleem van de oor logsschade in de bouwsector met onvol doende middelen bestreden. Do huren wer den jarenlang op een te laag peil gehou den, aannemers en arehiterten werden be lemmerd door een warwinkel van admini stratieve bepalingen van regeringen die eensdeels natuurlijk wel de woningnood wil den opheffen, maar andersdeeU het wo- ninghezit wilden nationaliseren. Daardoor heeft het opheffen van de oorlogsschade veel langer geduurd dun In andere secto ren waar het particulier initiatief tot ont plooiing kwam en de overheid aich een wijze zelfbeperking oplegde. Volgens de brochuro is de woningnood een gevolg van de structurele veranderin gen in de bevolking. Die structurele ver- anderingen zouden aan een ^evola ziin van de blijvende werkgelegenheid, do vastere loonvorming en de grotere sociale zeker heid. Deze argumenten worden genoemd omdat ar paradepaardjri van de socialis ten zijn, mot name de loonvorming en de sociale wetgeving. Wat houdt nu dat woord structurele verandering in? Een mooi woord dat de indruk wekt dat de maatschappij fundamenteel ia veranderd. Daar ls echter geen sprake van, men kan hoogstens stel len dat de vraag naar woningen wat gro ter is geworden dan voor de oorlog, waar bij men ovengena wel moet bedenken, dat de uitdrukking „voor een oorlog" een moei lijk begrip I». Het hangt er immere van af of men het oog heeft op de jaren van voorspoed dan wel van tegenspoed. Maar goed, grotere vraag naar wonin gen dus. Waarom spreekt de Partij van de Arbeid van een structurele verandering? Wel dut leidt de aandacht van het eigen falen af. Want als men stelt, dat er spra- ko is van een structurele verandering, dan is gemekkelijker de schuldvraag af te nhoiv.n. M.I. k«, I.n bijv. htt p.rtleu- liere bouwbedrijf verwijten dat het nog steeds particulier is. Daardoor wordt ech ter weer verdoe*old. dat de naoorlogse re geringen tekort aiju geschoten. Dat de vraag groter aod worden doordat de wel vaart toenam, is natuurlijk een bekende taak. do naoorlogse regeringen hadden er dus voor moeten aorgen, dat er meer ge bouwd kon worden, maar dat hebben rij "Tet'^olf Ie. dat de huidige regering met de, laten we maar zeggen, gebakken peren ai». De kwade .oeialiatlaeha erfenis moet verwerkt worden In het huidige re geringsprogram. Ia dit kwantitatief moeilijk „p le lossen, wat anderen verknoeid heb ben trekt men niet in ren luttel aantal Ja ren recht. In ieder geval past het de so cialisten nlrt de huidige regering op at punt te verwijten dat het gebrek aar tl- zie beeft. VERTICALE PRIJSBINDING In Nederland zijn vele zaken aan voorschriften gebonden. Som migen menen wel. dat je daar voor juist in Nederland moet zijn. Er bestaat in Nederland echter nog een handelsgebruik, dat in ve le andere landen verboden ls. Dit verbod geldt bijv. in Canada, Frankrijk, de Scandinavische lan den. Japan en ten dele ook in Engeland en Duitsland. Met dit handelsgebruik bedoelen we de zogenaamde verticale prijsbin ding. Enige tijd geleden heeft de minister van economische zaken een studiecommissie ingesteld, die moet nagaan of ook voor Neder land de verticale prijsbinding niet verboden zou moeten worden. De redactie van De Gids, orgaan van het Christelijke Nationaal Vakver bond, wijdt deze week een artikel aan dit onderwerp en komt daarbij tot de conclusie, dat afschaffing van dc verticale prijsbinding in het belang zou zijn van de con sument. De Gids schrijft het volgende: De verticale prijsbinding maakt het mogelijk, dat de fabrikanten voor hun artikelen bij voorbaat be palen. wat wij er bij de winkelier voor moeten betalen. Wanneer men margarine wil ko- fen van een bepaald merk. of een romfiets. wanneer men het nieuw- «te succesboek van prof. Bouman wil hebben. of een elektrisch scheerapparaat merk X. dan be taalt men overal dezelfde prijs. Of de winkelier veel of weinig service biedt, of hij het thuis laat bezorgen dan wel de klant het zelf mee neemt de prijzen liggen altijd zijn rftj (gesteld en i keilers zijn verplicht, zich eraan le fabrikanten vastgesteld en de wln- houden. Zelfs komt het wel voor dat een groep fabrikanten, die allen dezelf de soort artikelen maken, met el kaar afspreken, wat hun artikolon in de winkels zullen kosten. Dan sturen zij controleurs op pad, om na te gaan of de winkeliers zich wel aan de vastgestelde prijs hou den. Als é*n van hen daar beneden gaat. dan wordt hij verder van le veranties uitgesloten. Er is dus een grote groep artike len ln bijna alle branches, dlc door dit systeem van verticale prijsbin ding ln feite aan de concurrentie wordt onttrokken. De enige ma nier. die een winkelier nog heeft om ook met dit soort artikelen te concurreren en zodoende nieuwe klanten aan te trekken, is, dat hij het gaat zoeken ln uitbreiding van zijn dienstverlening. De kruidenier komt horen en bezorgen, winkeliers van duurzame gebruiksgoederen sturen folders rond met een ant woordkaart met betaald antwoord Cn men kan het artikel bijvoor beeld een paar dagen gratis op proef krijgen alvorens tot aankoop te beslissen. Maar wanneer iemand om welke reden dan ook van deze dienstverlening, die natuurlijk geld kost. geen gebruik maakt (u weet bijvoorbeeld precies welke stofzui ger u hebben wilt en hoeft hem dua niet eerst op zicht te hebben» dan moet men toch dezelfde prijs betalen als de klant, dio wel van die kostbare service gebruik maakt, Concurrentie door middel van la gere prijzen is domweg verboden. Wanneer er een merk van één of ander artikel op de markt wordt gebracht, dan heeft de fabrikant daarvoor de medewerking van de winkeliers nodig. Die koopt hij dan, door voor dat merk aan de winke lier een grote marge, dus een grote winst toe te staan. Het ls duidelijk dat iedere winkelier liever een ar tikel verkoopt, waaraan hij 20 ct verdient dan een artikel waaraan hij bijvoorbeeld maar 12 ct. ver dient. Voor dat nieuwe merk zal hij dua meer zijn best doen. Dan komen de andere merken een beetje in de verdrukking, maar die andere fabrikanten grijpen dan ook al gauw naar het middel, om ook hun marges te vergroten. Eigenlijk zouden zij de prijzen kun nen verlagen maar dat doen ze niet. In hun pogingen, om de be langstelling van de winkelier voor hun merk terug te winnen, verho gen zij de marge en de klant be taalt meer dan hij eigenlijk zou behoeven te betalen. ln Canada, waar dit systeem een paar jaar geleden bij de wet werd verboden, heeft men eens een on derzoek ingesteld, hoe het met marges voor de handel is gegaan. Het bleek, dat deze marges in het algemeen een daling hebben ver toond en dat de opheffing van de verticale prijsbinding, het herstel dus van de prijsconcurrentie ook voor de merkartikelen, geleid heeft tot een daling van de prijzen, die de klanten moeten betalen en dus tot een verhoging van de algemene welvaart. Deze onderzoekingen, die ook in andere landen zlln uitge voerd. en daar tot dezelfde conclu sie hebben geleid, geven steun aan de opvatting dat verticale prijsbin ding als regel tot hogere prijzen leidt. Een bijkomend nadeel is nog dat door dit systeem de middenstand geen mogelijkheid meer heeft tot het voeren van een eigen calcula tie cn prijspolitiek. Om een voor beeld te noemen: wij zien hoe lan ger hoe meer in de levensmiddelen branche de zelfbedieningswinkel en de supermarket tot ontwikkeling komen. De kracht van deze bedrij ven ligt ln het bieden van minder service en het opvoeren van de omzet door uitlokkende tentoonstel ling waarbij alles ,,voor het grij pen'' ligt. Het systeem van de ver- ticale prijsbinding maakt het voor een groot aantal merkartikelen ech ter onmogelijk, de voordelen van dit winkeltype in de prijs aan de klan ten ten goede te laten komen. Soms gaat die zelfbedieningswinkel er dan toe over, om naast de al gemeen bekende merken voor een bepaald artikel ook een eigen merk in de winkel te nemen, dat dan te gen lagere prijs kan worden ver kocht. hetgeen dan echter leidt tot een uitbreiding van het assorti ment en dus tot een verzwakking van de efficiency. Het ls zo langzamerhand wel al- Jemccn bekend, dat verhoging van e welvaart niet alleen een zaak iSa die door middel van loonsver- n kan worden bereikt, maar prijsontwikkeling daarbij een grote rol speelt. Advertentie ten zijn beroepen om de komende zomer enkele maanden naar Ne derland te gaan om daar op plaatsen, waar veel Duitsers ko men, de geestelijke verzorging van de vakantiégangers op zich te nemen. Dit werk geschiedt in overleg met de Nederlandse Hervormde Kerk. Het ge volg is dat de synode zich reeds heeft lericht tot dc gemeenten in het kustge- jied en hen heeft opgeroepen om deze Duitse predikanten te helpen zoveel het In hun vermogen ligt. In een soort herderlijk schrijven voor de kustplaatsen wordt er op aange drongen de Duitse predikanten, die naar Nederland komen om daar Duitse kerk diensten te leiden in badplaatsen en campings, aan het begin van het va kantieseizoen aan de Nederlandse ge meente voor te stellen. Bovendien wordt er de nadruk op gelegd dat in alle pen sions het adres van deze predikant be kend moet zijn. In de brief worden de hervormde ge lovigen en in het bijzonder de kerkera den opgeroepen de Duitse kerkdiensten hulp te bieden. De kerkeraden worden verzocht hun Werken en wljkgebouwen open te stellen, medewerking te verle nen met koren en organisten en waar mogelijk door een kinder-oppas in te stellen tijdens de Duitse dienst, de ouders In de gelegenheid te stellen deze diensten bij te wonen. Overleg De synode heeft tevens voorgesteld om aan het einde van het seizoen een gemeenschappelijke Hollands-Duitse godsdienstoefening te beleggen om de ontstane band te versterken. Gevraagd wordt om de vakantiegangers in de ge legenheid te stellen om werkelijk de rust en tijd voor bezinning te vinden die zij nodig hebben en waar mogelijk de ker ken ook tijdens de weekdagen open te houden. In deze brief van de synode aan de gemeenten in de kustplaatsen wordt ook aangedrongen op gemeen schappelijke wljkavonden voor gemeen teleden en Duitse vakantiegangers. De Hervormde Kerk is er dus dit jaar al vroeg bij om de geestelijke verzor ging van de duizenden Duitse vakantie gangers, die naar ons land komen in goede banen te leiden. ZIJ heeft contact opgenomen met de Duitse organisaties die de predikanten naar Nederland stu ren om een vorm van overleg te vinden, zodat al het werk van de Duitse kerk niet buiten de Nederlandse kerken om zal gebeuren. Pries ter jacht en massa-arrestaties in Hongarije Een roomskatholieke bron heeft ver klaard dat de Hongaarse communisti sche politie de afgelopen twee weken meer dan 3000 personen, voor het me rendeel priesters, heeft gearresteerd. De bron die niet met name genoemd wenste te worden doch var, wie bokend is dat hij contact onderhoudt met Hon garije, deelde mee dat tot de massa-ar restaties opdracht is gegeven om onge regeldheden te voorkomen als de Russi sche troepen het land verlaten. Volgens deze bron doen geruchten de ronde over een op handen zijnde terug trekken der Russische troepen. Hij ont leende zijn mededelingen aan een hoogst betrouwbaar persoon" die een Het 17de hoofdstuk van Mattheils, dat handelt over het komend lijden van de Heiland, eindigt met een merkwaardig verhaal, dat veel weg heeft van een sprookje. Petrus betaalt met geld uit de bek van de vis het hoofdgeld van de tempel. Dit hoofdgeld wordt in het Oude Testament zoengeld ge noemd. Iedere Israëliet moest een halve sikkel aan de tempel betalen, waardoor de tempeldienst in stand werd gehouden. Dit was maar niet zo een belasting die geheven werd, maar dit geld had tevens een geestelijke betekenis. Verzoening met God wordt maar niet kosteloos verkregen (zie Exodus 30:11-16). Het geld van Christus wordt aan Petrus gevraagd. Maar als hij bij de Heiland komt, herinnert deze hem aan zijn belij denis door te zeggen: „Van wie heffen aardse koningen belasting, van zonen of van vreemdelingen?" Prinsen heb ben over het algemeen een belastingvrij inkomen. Petrus had gezegd, dat Christus de Zoon van de levende God is. Hij behoefde dus geen belasting te betalen, het zoengeld niet op te brengen, omdat Hij niet met de Vader verzoend behoefde te worden. Toch betaalt de Heiland, maar meer dan dat. Petrus vindt niet slechts een halve sikkel, maar een hele. Christus betaalde de prijs van de verzoening niet alleen voor zichzelf, maar ook voor Petrus en zo vinden wij in deze merkwaardige geschiedenis weer het volle evangelie, van een Heiland die ons met God kwam verzoenen en de prijs betaalde, die wij niet kunnen betalen. VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ook als 't poederkoffie is NED. HERV. KERK Beroepen te Middelburg, vac. P. F. Th, Aaldcrs: G. J. Rijks te Oosterland. Aangenomen: dc benoeming tot vicaris to Dendermonde (België): mej. M. E Warner te De Bilt; de benoeming toi conrector-stafdocent van „Kerk en We reld" te Driebergen: T. Poot te Middel- harnis. Bedankt voor Biezelinge en Evers- dijk: W. B. de Weerd te Nederhorst den Berg: voor Bruinisse: C. L. Verbaas te Monnikendam: voor Hasselt: J. v. Wier te Putten. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oosternijkerk, Exmorra- AUlngawier cn Tjerkwerd: L. R. Krol, kand. te Schevenlngen; te Zandvoort: P. J. O. de Bruijne te Zaandam. Bedankt voor Dordrecht: P. Honkoop te Yersekc. Examen*. De classis Barendrecht heeft pracp. geëx. en beroepbaar verklaard: J. de Waard, Waalwijk 187 te Rijsoord en M. Kievit, Havenstraat 47 te Numans- dorp. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Vlaardingen: A. Vergunst te Rotterdam-C. Bedankt voor Nieuwerkerk, Schevenin- gen, Tricht en Vlissingen: Chr van Dam te Rotterdam-Z. week geleden uit Hongarije is gevlucht en die zaterdag ln Rome arriveerde. De Hongaarse autoriteiten maakten begin februari de arrestatie bekend van verscheidene roomskatholieke geestelij ken en enige Hongaarse aristocraten. Volgens de zegsman zouden de massa arrestaties kort nadien hebben plaats gevonden. L'Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, meldde vorige week dat de Hongaarse communisten een „show proces" aan het voorbereiden zijn. Ben te Durban voltooid onderzoek van de Nederlander J. W. van Nleu- wenhulsen van de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam heeft aan het licht gebracht dat toverij en heksen- praktijken onder de Zoeloes weer aan het opleven zijn. De heer Van Nieuwenhuisen bezocht Zuld-Afrika ln het kader van een uit wisseling van studenten en heeft de levenswijze van de Zoeloes ln de Val lei der Duizend Heuvels, bestudeerd. In zijn rapport schrijft hij dat in dc afgelopen tientallen jBren de vraag naar de diensten van toverdokters en medi cijnmannen voortdurend ls gestegen. De Zoeloes zijn eenparig van mening dat er thans meer heksenkunst cn tovenarij dan vroeger bedreven wordt. Hoofdzaak daarvan zou zijn het verbod op het „uit- ruiken" van ziekten en kwaad door me dicijnmannen. De Zoeloes ziin van me ning dat de Unieregering hierdoor de slechte geesten beschermt en zodoende ziekten en kwaad bevordert. Oorsprong Over de houding van de Zoeloes ten opzichte van ziekten zegt Van Nieuwen huisen dat de Zoeloe niet in de eerste plaats om de ziekte zelf bekommerd ls, maar over de oorsprong van de kwaal. Zolang deze niet is vastgesteld, is geen doeltreffend middel hiertegen mogelijk, aldus meent hij. De geneesmiddelen der Zoeloes zyn hoofdzakelijk gericht op de voorvaderlij ke geesten die verzoend moeten worden voor aleer doeltreffende tegenmaatrege len tegen heksen en boze geesten geno men kunnen worden en de macht van boze spreuken vernietigd kan worden. Falen Hieruit valt volgens Van Nieuwenhui sen te verklaren waarom de blanke arts ln de ogen van de Zoeloe faalt. De Zoe loe gelooft dat de blanke niet kan weten van het bestaan van aetlologische facto ren en ze niet kan onderkennen en daar om machteloos staat wanneer hij met deze factoren geconfronteerd wordt. Om deze redenen zal hij in geval van ziekte eerst een medicijnman en pas daar na een blanke arts bezoeken. Ze beschou wen de medicijman als de bevechter van de oorzaken en de blanke arts als de bekamper van de gevolgen van hun ziek ten. (Van een onzer verslaggevers) ."MIET IEDEREEN zal zeggen: dit is de dag waarop wij ja renlang gewacht hebben, nu het Nationaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Gezondheids zorg in Nederland tot stand is ge komen". Dat zei prof. dr. R. Horn- stra te Utrecht op de eerste ont moetingsdag van deze nieuwe or ganisatie. Desondanks noemde hij deze totstandkoming een belang rijke gebeurtenis. Sinds 1933 bestaat er een Ned. Herv. Stichting voor Geestelijke Volksgezond heid. Een jaar later richtte men op wat genwoordif :erd Lar lijke Volk uitgesproken kerkelijke organisaties is een uiting ls van de bewogenheid Gods de voornaamste eis bij de evangelische benadering van de mens voor de geeste lijke gezondheidszorg. Want in de bijbel wordt ons een God gepredikt, die met lot bewogen is. Bulten het evangelie treft men altijd de onbewogen God aan. Tie< Hij Tieeft tegenwoordig I meerd Landelijk Orgaan voor heet de Stichting Gerefor- Jk Orgaan voor dc lijke Volksgezondheid. Naast deze twee de eerste beweging ge- later de Stichting Protestants-Christelijk Landelijk Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid ontstaan, die allerlei protestantse- maar niet kerkelijke orga nisaties overkoepelt. Het thans gevormde orgaan wil niet als contactcentrum fungeren, want contact had men al. Het gaat hier om de mede verantwoordelijkheid van twee kerken voor dezelfde arbeid, zonder dat er sprake is van fusie. Het Nat. Prot. Centrum zal uitvoerend en organiserend optreden cn ook als bezinningsmedium fungeren. De her vormde en de gereformeerde stichting zullen in de eigen kerken belangstelling voor de arbeid ten bate van de geeste lijke volksgezondheid dienen te wekken. De achtergronden van dit werk zijn nog allerminst duidelijk, zei prof. Hornstra. Toch is men maar begonnen, in de over tuiging dat het broodnodig is de dingen samen te doen en te overdenken. Dr. J. H. Plokker, zenuwarts te Leid- schendam, sprak over de bijdrage van de psychologisch-sociologische benadering van de mens aan de geestelijke gezond heidszorg. De tweede spreker, prof. dr. E. L. Smelik te Amsterdam zette uiteen wat de geestelijke betekenis van de evan gelische benadering van de mens is. Prof. dr. G. Brillenburg Wurth te Kampen maakte duidelijk welke dienst dc kerk in de geestelijke gezondheids zorg heeft. Piof. Smelik achtte een nieuwe oriën tatie aan de liefde van Christus Die geven, maar hij blijft daarna onbewogen. De mensen van het réveil hebben dat ook gezien. Maar vandaag liggen de pro blemen anders dan toen. Aan de orde zl)n nu de vragen van luxe en overvloed, van welvaart cn gezondheid, van bios coop, dans, verkeer langs de weg, sexua- liteit in cn buiten het huwelijk, prosti tutie cn gevangeniswezen. Ook b.v. een vraag als: hoe kunnen we in Godsnaam verkeerde huwelijken voorkomen. Het laatste achtte prof Smelik een geheel nieuw terrein van ethiek cn volksge zondheid. Prof. Smelik meende, dat do geestelijke gezondheid alleen déar kan zijn, waar de genade Gods alle ongerechtigheden vergeeft en alle krankheden geneest. Prof. Brillenburg Wurth verklaarde dat de kerk aan onze zieke samenleving geen grotere dienst kan bewijzen dan door kerk te zijn en kerk te blijven. Veel christenen willen ln hun nood liever niet meer van de kerk afhankelijk zijn. Men' vindt zelfs bij ambtsdragers de functie van maatschappelijk werker soms belangrijker dan wat vroeger van de pred'ikant als pastoor werd verwacht. Maar de ambtsdragers mogen niet vluchten. Een groot bezwaar ls ook op het ter- gedeeldheid Hoe zal de de desintegratie der samenleving, zolang zij geen kans ziet ccn ogunisatorische eenheid te verwezenlijken. Bezinning Intussen kan juist ook dc bezinning op het gebied der geestelijke gezond heidszorg de kerken voorthelpen op het terrein der oecumenische gezindheid. De ontmoeting, die besloten werd door de voorzitter dr. B. Chr. Hamer te Arn hem (dr. Joh. van der Spek te 's-Graven- hage had de morgenvergadering geleid) was bijgewoond door vertegenwoordigers van vele kerken en organisaties, o.a. door ds. P. G. van den Hooff, praeses van de generale synode der hervormde kerk. In het bestuur van het Nat. Prot. Cen trum hebben zitting namens de hervorm de stichting prof. Hornstra en C. Blan- kesteyn; namens de geref. stichting dr. Hamer (voorzitter) en dr. J. van Klinken (secretaris); namens de prot.-chr. stich ting dr. Van der Spek (2e voorzitter) en R. Smit (penningmeester). De stichting staat ook open voor organisaties op dit gebied uit andere kerken. Castro laat kinderen krijsen: „Priesters tegen executiemuur" Het verzet van Castrotegen de Rooms Katholieke Kerk heeft gistermid dag een nieuw dieptepunt bereikt. Opge jut door de minister van onderwijs. Ar mando Hart. hebben honderden kinde ren de dood van de priesters geëist. De kinderen waren door de regering op geroepen voor een protestdemonstratie na een aanslag van onbekenden op een handelsschool. Er werd een bom in de school geworpen, waardoor negen kin deren gewond werden. De schuld werd door de regering ge geven aan het Imperialisme- dat zich „achter het kindergelaat en de priester habijt" verschuilt. In zijn toespraak waarschuwde de minister dat „de toe geeflijkheid van het revolutionair re giem ten opzichte van de particuliere scholen in het algemeen en de rooms katholieke scholen in het bijzonder tot het uiterste is gegaan". Daarop klonken de hoge schrille kinderstemmetjes, die gilden: „De priesters tegen do executie muur." Advertentie Wat kapot is Hout of glas. VELPON komt Altijd van pas. Een Anglicaanse bisschop van Kaapstad, Joost de Blank, heeft in een brief aan het Engelse blad „The Times" gepleit voor handhaving van Zuid-Afrl- ka als lid van het Gemenebest. „Wan neer Zuld-Afrika wordt uitgestoten zul len de niet-blanken zich. door het weg vallen van buitenlandse steun en ban den. wanhopiger en verlatener dan ooit voelen","schroef de bisschop. Advertentie pindakaas 'n kwaliteitsprodukt Rijk en gemeente botten Bouwgrond voor h.b.s. Heerenveen te duur Het ministerie van o., k. en w. heeft bekendgemaakt, dat er moeilijkheden zijn gerezen voor de bouw van de nieuwe RUks-hba te Haercnveen. De bouwkosten van deze school zouden te hoog worden, omdat de gemeente Heerenveen ..een te Ihoge prijs vraagt voor do bouwgrond". In Heerenveen 1* men over deze mede deling verontwaardigd, omdat de meente de grond heeft laten taxeren door een rijkstaxateur en met de Rijks gebouwendienst reeds tot een overeen stemming ls gekomen over de prijs. De gemeente zou dan het oude gebouw tegen taxatieprijs van het rijk overnemen. De 15-jarige scholier A. Weiten uit Kessel is gisteren bij Empel tN.b.» zijn Lets bij het overateken onder een auto terecht gekomen. HO waa op aUg dood. (Van onze verkeersredacteur) Om aan alle speculaties over de komst van een nieuwe Volkswagen een einde te maken, heeft Wolfsburg rijpelijk vroeg zijn toekomstige produkten bekend gemaakt. En niet alleen rijpelijk vroeg, maar wat de technische specifi caties betreft, ook verre van volledig. Het nieuwste type Volkswagen, een 1,5 liter personenauto, tevens uitgevoerd ln de versie van een combi, zal pas in 't na jaar voor 't eerst worden tentoongesteld, en wel op de Salon in Frankfurt. De betekenis hiervan is, dat de produktie voorlopig nog niet op gang zal komen. Het nieuwe type. dat VW 1500 is genoemd, is mooier en duurder dan het bestaande, populaire type. Het uiterlijk is, voor Wolfsburg althans, revolu tionair. De VW 1500 heeft, grote overeenkomsten met de middelgrote. Europese wagen, en lijkt, wat het aanzicht betreft, misschien nog 't meest op de Peugeot 403. Evenals de kleine VW zal de grote VW een lucht- gekoelde motor achterin krijgen. Het zal een vier- cilinder motor zijn van het z.g. Boxer-type, die o.m. met dc achterasaandrijving tot één blok verenigd is. Voorzieningen zijn getrof fen om het geheel als het ware in- en uit te kunnen schuiven. Een belangrijk winstpunt zal de kofferruimte zijn. Deze zal zich niet alleen voorin bevinden, maar ook achterin. Er wordt zelfs beweerd, dat in de VW 1500 twee keer zoveel ba gage kan worden meege nomen dan in ccn soort gelijk type van een ander merk. De VW 1500 sedan Zowel de sedan als de stationcar zal tweedeurs zijn. Vijf personen zullen er heel gemakkelijk een plaats in kunnen vinden In Duitsland wordt als prijs voor de sedan een be drag van 6400 DM (5760 gulden) genoemd. De prijs voor Nederland is nog met bekend. Verwacht kan worden, dat de VW 1500 zal moeten concurreren met de Ford Taunus en de Opel Rekord. De VW 1500 combi Van het oude, beproefde VW-model zal zeker niet worden afgestapt. Op dit moment zijn meer dan vier miljoen van deze wagens op de wereld in gebruik. Wolfsburg legt er de na druk op, dat het de pro duktie van de kleine VW binnenkort tot meer dan vierduizend per dag zal verhogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2