Franse visserijbedrijf brengt groot moederschip in de vaart Bijzonderheden over nieuwe Gereformeerde kerk Kanttekeningen-geheim nu ook ontsluierd Visser ij golfjes Gouden echtpaar in Rijnsburg WASMACHINES Kromhout, Rijnsburg Katwijk aan Zee LEIDERDORP Leiderdorps bad wordt uitgebreid Stichting VVV NOORDW1JK Straatnamenchaos in Oegstgeest zal worden geordend Dappere pioniers namen het op voor „gevallen meisjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 2 MAART 1961 HET VERLATEN en vaak moéten verlaten van de traditionele visserijgronden door de trawlers van Duitsland, België, Frankrijk en Engeland als gevolg van verlegging der vlsserjjgrenzen bij Noorwegen en IJsland van 3 naar 12 mUl. heeft belangrijke consequenties. West-Duitsland bouwt, zoals gisteren opgemerkt, reeds enkele jaren aan een nieuwe vloot van gecombineerde vangst- en fabriekstrawlers, die groter dan 1000 ton zjjn en die geschikt zijn om ter visserij te gaan bU Groen land of New Foundland. Het komt er op neer, dat de tot 1955 in Duitsland gebouwde trawlers in feite thans niet goed meer bruikbaar zijn, hoewel z(j bij lange na nog niet afgeschreven of verouderd zijn. De actieradius van de schepen is echter te klein om aan de verre visserij te gaan deelnemen. Voor het Westduitse visserij' bedrijf Is het buitengewoon moeilijk voldoende kapitaal aan te trekken voor de nieuwbouw van de fabriekstrawlers, die 4}<j miljoen D. Mark per stuk kosten. Dit is vooral moeilijk omdat men vlak na 1945 reeds voor de taak stond een nieuwe vloot op te bouwen. Dat de vloot zo snel is verouderd, Is volgens het Westduitse bedrijf vooral een gevolg van het feit, dat men na de Tweede Wereldoorlog geen grotere schepen dan 400 ton bruto mocht bouwen volgens de geallieerde richtlijnen en dat men thans dus gedwongen is verder af gelegen visgronden op te zoeken. Ook Engeland staat voor dit probleem, al is daar dan thans een akkoord bereikt met IJsland. De Britse trawlers zullen zich voortaan aan de 12 mijls zone houden bij IJsland, maar de eerstkomende 3 jaar zullen de Britten in bepaalde perioden toch tussen de 6 en 12 mijlszone van IJs land mogen vissen. Geschillen zullen worden voorgelegd aan het Internatio nale Gerechtshof te Den Haag. Veel doet Engeland overigens nog niet aan de bouw van gecombineerde vangst- en fabrieks trawlers. Er zijn twee fabrieksschepen voor de verre visgronden en enkele vriestrawlers ontwikkeld. >j Frankrijk blijft inmiddels niet stilzit ten. Daar is de 101 meter lange en 4174 ton grote „Clupea" als visserijmoeder schip in de vaart gebracht. De „Clupea" is in Noorwegen aangekocht en ver bouwd en deed eind vorige maand La Pallice aan om uitgerust te worden voor een lange reis naar de gronden bij Mau- ritus. Daar wordt veel sardien gevangen door tamelijk kleine schepen. De vangst zal door de „Clupea" worden overgeno men, ingevroren en naar Frankrijk ge bracht worden. Voorts zullen daarna rei zen op rode poon worden ondernomen. LISSE Clir. overheidspersoneel koos nieuwe voorzitter Woensdagavond kwam de afd. Lisse van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel in de Witte Zwaan bijeen. De heer J. M. Willemsen presideerde voor het laatst omdat hij zich wegens ge zondheidsredenen niet meer als voorzit ter herkiesbaar kon stellen. In zijn plaats werd met algemene stemmen gekozen de heer J. Varkevisser. Hij nam de plaats van de heer Willemsen in en dankte de scheidende voorzitter hartelijk voor de wijze waarop hij zijn taak steeds heeft vervuld. In de vacature-J. v. d. Laan die niet herkiesbaar was werd gekozen de heer N. Kuipers, terwijl de heer Steenwinkel met algemene stemmen werd herkozen. Uit de jaarverslagen bleek, dat er een stijging was in ledental, terwijl ook de financiële positie was vooruitgegaan. Bij ontvangst van 1.317.09 en uitgaven van 1.080,58 was er een batig saldo. Bij monde van de heer G. in 't Veld bracht de kascommissie een gunstig verslag uit. De kascommissie 1961 zal bestaan uit C. in 't Veld en W. Faas. De heer H. Meijer werd in het „Geor ganiseerd Overleg" gekozen, met als plaatsvervangend lid do heer Roemer De heer J. M. Willemsen deelde mede, dat het fonds „Draagt Elkanders Lasten" 719.85 had uitgekeerd. Na de pauze werd een vraag- en ant- woordgesprek gehouden over allerlei za ken de belangen van het overheidsperso neel betreffende, waarbij vooral de werk- classificatie werd besproken. Hoofdbe stuurder Baatenburg diende van repliek. Roode Kruis bijeen Woensdagavond werd in gebouw Reho- both te Lisse een vergadering gehouden door de afd. Lisse van het Ned. Roode Kruis. Dokter Th. van Beek, voorzitter der afdeling moest tot zijn spijt vaststel len, dat de* elangstelling niet groot was. Aan de orde was voor de pauze vaststel ling van statuten en huishoudelijke re glement. Volgens het „Besluit Roode Kruis van 1956" is men als afdeling ver plicht rechtspersoonlijkheid aan te vra gen. hetgeen verkregen wordt door de Koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen. De in concept aan de leden toegezonden statuten en huish. re glement werden na enige toelichting met algemene stemmen aangenomen. Na de pauze werd de film „Uw Roode Kruis pakt aan" vertoond, gevolgd door de ontroerende film „Paula", waarna dokter Van Beek sloot. Ren. en Tourvereniging ,3ollenslreek" In een goed Bezochte vergadering van de Ren- en Tourvereniging „Bollen streek", woensdagavond in de Witte Zwaan te Lisse gehouden, werden de prij zen uitgereikt van de kampioenschappen en andere winnaars. Wegens ziekte van de voorzitter Egbert van 't Oever werd de vergadering gepre sideerd door de heer P. Vink uit Noord- wijkerhout. Kampioen cyclecross J. van Dijk, Lisse; Kampioen home-trainen W. Knoppert, Noord wij kerhout; Herinne ringsbeker C. Lengers. Zilk; cyclecros- competities: 1. H. de Wolf. Hillegom; 2. T. Dijkstra, Noordwijkerhoul: 3. C. Wijers, Hillegom. Home-trainer competi ties: senioren: 1. C. Boot, Hillegom: 2. S van Lierop, Hillegom; 3. C. Lengers. Zilk; afd. Junioren: 1, S. van der Ham, Lisse, 2. H. van Lierop, Hillegom. VOORSCHOTEN Mocdercursus Maandagmiddag 2 uur wordt een moc dercursus gegeven voor aanstaande moe ders en meisjes boven 18 jaar. Deze cur sus gaat uit van het Oranje-Groene kruis, is gratis en wordt gegeven in het Ge zondheidscentrum. Aanmelden vóór 6 maart. Woningbouw VlietwUk II In plan Vlietwijk II zal het aannemers bedrijf G. en P. Niersman uit Voorscho ten voor eigen rekening 43 woningen gaan bouwen. Het ontwerp is van architect J. G. H. van der Schilden uit Wassenaar. Voor de Nederlandse vissers is de „Clupea" geen onbekende. Het schip was voor Noorwegen sinds 1945 vooral op de Noordzee in de noordelijke wateren ac tief. Sinds dat jaar was de „Clupea" eigendom van de rederij Bartz-Johanes- sen, die er een fabriek voor het vervaar digen van vismeel en olie in liet installe ren. Het schip heeft twee stoommachines van totaal 5600 pk. Het schip kan in een dag tijds 150 ton vismeel produceren en voorts 750 ton diepvriesvis ber gen. Twee machines vervaardigen ijs van zeewater. Elke installatie vervaardigt 15 ton ijs per dag. De „Clupea" wordt voor Frankrijk als een belangrijke aanwinst gezien. Havenwachter met pensioen Wie van de Katwijkse vissers zou ha venwachter H. Spoelstra niet kennen? Het zullen er zeer weinigen zijn, want al sinds 17 december 1918 is hij verbon den aan het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden en was hij het vaak, die de trawlers, loggers en kotters bij binnen komst in de Vissershaven te IJmuiden opwachtte om hen de plaats aan te wij zen voor de lossing. Nu is de heer Spoelstra met pensioen gegaan. Bij het Staatsvissershavenbedrijf is op de laatste dag van vorige maand afscheid van hem genomen, daar hij de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar had bereikt. De heer Spoelstra was sinds 1949 Havenwachter A, nadat hij in 1918 als havenknecht in losse dienst en sinds 1919 in tijdelijke dienst was geweest. Per 1 oktober 1938 werd hij bevorderd tot eerste havenknecht. De heer Spoelstra heeft al die jaren werk aan en rond de haven gevonden, dat hem boeide. Dit bleek wel uit de afscheidstoespraken van de directeur van het bedrijf, mr. J. R. van Eerde en van de havenmeester, de heer I. Kuijper. Er sprak nog iemand: een vertegenwoordiger van de vereni ging „Hospitaal kerkschip De Hoop","die de heer Spoeltra bedankte voor het vele werk, dat hij in IJmuiden voor De Hoop verzette. Die dank was niet voor niets, want de heer Spoelstra is al vele jaren de promotor van het „De Hoop"-werk in IJmuiden. De dank van De Hoop werd onderstreept met een kist sigaren. Voor de donderdagmarkt Verwacht werd, dat in de afgelopen nacht de sleepreis van de KW. 144 Cor- nelis den Duik in IJmuiden zou eindi gen met de VL. 84 Jan Senior. Zoals be kend, nam de Katwijkse trawler de Vlaar- dinger maandagmorgen in slecht weer naar IJmuiden op sleeptouw, daar de roerkoning van VL. 84 was gebroken. De KW. 144 zou vanmorgen komen lossen 800 kisten vis, waarbij 650 verse haring, 10 makreel, 45 wijting, 25 gul en kabel jauw en 30 koolvis. Verder kwam de IJM. 28 Amsterdam in de richting van IJmuiden en was ook de KW. 171 Jan Maria thuisstomende. De laatste zou voor een aanvoer van 400 kisten vis zorgen. Aan de woensdagmarkt De woensdagmarkt te IJmuiden werd bezocht door 20 chepen, waarbij van de kustvloot 17 schepen met 300 kisten tong en 450 kisten schol. Drie trawlers, waarbij de IJM. 34 Allan water met 500 kisten vis en 400 kleine kisten haring, de IJM. 79 Job Gouda met 500 kisten vis en de SCH. 3 met 675 kisten vis en 20 stuks kabeljauwen, losten hun vangsten. De trawlers kregen voor de haring, makreel en andere rondvissoorten sterk uiteenlopende prijzen. Dit was een ge volg van de kwaliteitsverschillen. Haring ging voor 22 tot 16 van de hand, ma 50 kg. De buitenlandse handel kocht de kabeljauw in rijen van 10 stuks voor 110 tot 65 en de grove en grootmiddel schelvis voor 70 tot 60 per kist. Het binnenland nam de middel en kleine schelvis af voor 70 tot 55. De tong ging weg voor 3,75 tot 2,20 per kg. Engeland bleef grove schol kopen voor 36 tot 20 per kist: binnenland kleine schol voor 32 tot 14 per kist. Een trawler als de IJM. 34 Allanwater kwam met deze prijzen aan een besom ming van nog slechts 17.900 toe, de SCH. 3 maakte 17.800 en de KW. 11.700. Twee kotters, de IJM. 154 en IJM. 54, besomden respectievelijk voor de kustvangsten 12.300 en 8.500. Op de visgronden Gisteren heerste op de Noordzee goed weer, zodat de vangsten ook weer iets beter werden. In de Noordelijke Noordzee werd gisteren van 75 tot 150 manden vis gevangen, meest haring, makreel en wij ting. Trawlers, waaronder de IJM. 33 Thorina, KW. 4 Golfstroom. IJM. 15 Em ma, IJM. 26 '-Gravenhage, deden trekken van 30 tot 50 manden vis, waarbij nog al veel kleine makreel. Naar zee gingen weer de KW. 42 Nicolaas Senior en de KW. 8 Deining. Van de kust werd gemeld door de schippers, dat de vangsten op de kust sterk uiteenlopen: van 50 tot 200 kg. tong per etmaal en daarbij 10 manden schol. Ook ter hoogte van de Pittboei visten gisteren vele schepen voor dagvangsten, die iets minder waren dan op voorgaande dagen in de P-route. De dagvangsten lie pen nu van 100 tot 200 kg. tong en daar bij nog 5 tot 10 manden schol en tarbot. Weer vier fabrieksschepen De Sowjet Unie blijft visserij fabrieks schepen bouwen. Thans heeft zij weer aan een van de grootste Deense scheeps werven, die van Burmeister en Wain, opdracht gegeven voor de bouw van vier visserij fabrieksschepen. De schepen krij gen 102 opvarenden, meten 2600 ton en worden voortgedreven door 3100 pk. De vaart is 14 knopen. De schepen zjjn be steld door Sudoimhoven te Moskou en zullen kunnen visverwerkep, diepvriezen, opslaan en vervoeren. De schepen zullen niet zelf visen, maar bevoorraad worden door bij het schip vissende trawlers. KATWIJK Rijkspostspaarbank In de maand februari werd aan het postkantoor ite Katwijk aan Zee bij de Rijkspostspaarbank ingelegd ƒ102.584,63 en terugbetaald ƒ67.213,80. Gedurende dezelfde periode werd aan het hulppost- kantooir te Katwijk aan den Rijn inge legd 28.923,70 en terugbetaald 24.049.66 KATWIJK AAN DEN RIJN Ouderavond Vrijdag 8 uur wordt in de gymnastiek zaal van de Hervormde school in de Nar cisstraat een ouderavond gehouden, 's Middags en 's avonds is er gelegenheid het werk van de kinderen te bekijken. KATWIJK AAW ZEE Het Mosterdzaadje Gisteren hield de Zondagsschool Het Mosterdzaadje een ouderavond in de Kapel. Voorzitter G. Vooys opende met het lezen van Markus 13, de gelijkenis van de zaaier. Daarna hield de heer H. J. M. van Elten een bijbelvertelling over het lijden van Christus voor de Hoge Raad. Na de pauze vertelde de heer A. van Duijn over kerkgeschiedenis. Het geheel werd afgewisseld met zang door een koortje samengesteld uit personeel van de zondagssohool. Een collecte voor het werk van de zondagssohool bracht f 142 op. Wijkavond Gisteren hield de wijkgemeente Zuid een wijkavond in het wijkgebouw Abeelplein. Mevrouw M. W. Eberlé-Got- lib uit Rotterdam sprak over het on derwerp „De brandende Menorah", toe gelicht met dia's over Israël en Jeruza lem. De avond werd geopend en geslo ten door wijkpredikant ds. W. A. B. Hagen. Spreekbeurt Vrijdagavond half acht hoopt voor de Gereformeerde Gemeente in het gebouw aan de Remisestraat student Sohipaan- kreel zelf voor 42 tot 8 per kist van boord van Leiden voor te gaan. Vandaag viert het echtpaar Ten\Zijn vader ging de hoer op met een Donkelaar uit de Brouwerstraat zijn 50-jarig huwelijksfeest. De heer J. ten Donkelaar is in Rijnsburg altijd een bekende figuur geweest en is dat nog. De vitale 74-jarige is nog altijd enigermate actief werkzaam, want zo af en toe knapt hij voor deze en gene wat karweitjes op. De heer Ten Donkelaar heeft ver schillende werkzaamheden verricht. Hij werkte onder meer op een pan- nenfabriek, maar het grootste deel van zijn leven was hij in dienst van de fa. N. Zandbergen. De bollen- kwekerij beviel hem zo goed, dat hij daar niet minder dan 35 jaar werkte. De heer Ten Donkelaar is ook nog detailhandelaar in groenten geweest. RIJNSBURG A. van den Eykel jubileerde De heer A. van den Eykel was gis teren precies 45 jaar in dienst van Rijnsburgs grootste industrie, Van der Vijvers conservenfabrieken N.V. Gedu rende zijn lange loopbaan bij deze N.V. heeft de heer Van den Eykel een prach tige carrière opgebouwd. Hij klom van de laagste laddersport naar een van de hoogste. Vele jaren is de heer Van den Eykel immers reeds fabriekschef, een vertrou wenspositie die de jubilaris zich door vakmanschap en leiderscapaciteiten wist te verwerven. Aangezien de heer Van den Eykel nog niet geheel hersteld is van een vrij langdurige ziekte werd aan dit unieke jubileum op zijn verzoek weinig ruchtbaarheid gegeven. De directie van Van der Vijvers con servenfabrieken zag echter aanleiding haar erkentelijkheid uit te drukken voor de vele haar bewezen diensten en ver raste de heer Van den Eykel volkomen door gistermorgen een televisie-toestel aan te bieden. De voltallige directie bracht daarna een felicitatie bezoek. Ook het personeel stak de waardering niet onder stoelen of banken. Zowel kantoorpersoneel als fabriekspersoneel zond een mand fruit (Advertentie) VLIET N.Z. 32 - Tel. 3710 ZOETERWOUDE Bidstonden In de Herv. kerk van Zoetermeer wordt 8 en 9 maart om 7.30 uur bidstond voor gewas en arbeid gehouden. Ds. Pieters- ma (8 maart) en hulpprediker Kruithof zullen voorgaan. In de Gereformeerde kerk wordt 8 maart om 7.30 uur bidstond voor gewas en arbeid gehouden. Ds. Flinterman van 's-Gravenhage gaat voor. ONDER leiding van ds. Pijlman kwamen leden van de Geref. Kerk te Katwijk aan Zee gisteravond in het kerkgebouw bijeen om te worden ingelicht en te spreken over de plannen tot bouw van een tweede kerk. Architect T. Bier uit Boskoop, die in samenwerking met architect A. Ver schoor uit Loosduinen, een voorlopig schetsplan heeft ontworpen, gaf een toelichting op dit plan na iets te hebben verteld over de hedendaagse kerkbouw in het algemeen. Het accent wordt thans gelegd op het Ge meente-zijn, aldus spr., en we gaan er bij de moderne kerkbouw van uit, dat de kerk open staat voor de wereld. Had de toren vroeger een nuttige func tie, bijvoorbeeld bij brand en voor de tijdmelding, tegenwoordig wordt, vaak ook om financiële redenen, een toren achterwege gelaten of vervangen door een klokkestoel. Desondanks moet toch tot uitdrukking worden gebracht, dat het een kerk betreft. Beton, staal en glas geven de architect van vandaag grote mogelijkheden. Een nauwe samenwerking tussen theo loog en ontwerper is echter gewenst. Van een specifiek protestantse kerk bouw kan thans nog niet worden ge in Katwijk recht tegenover het raad huis en langs de drukke Piet Heinlaan legt ook ruimtelijke verplichtingen op. De kerk grenst aan de ene kant dus aan genoemde laan hier komt een bescheiden toren en aan de andere kant een rustig pleintje hier komt de ingang. Parkeergelegenheid is hier vol doende aanwezig. Opstandi ngsgedach te De architecten hebben zich bij het ontwerpen van het gebouw laten leiden sproken. Er wordt daarvoor nog teveel door de opstandingsgedachte. Dit wordt geëxperimenteerd. i ook tot uitdrukking gebra ht in een De gunstige plaats van de nieuwe kerk I groot glasraam in de oostgevel, waar door een mooi lichteffect wordt bereikt voor kansel en doopvont. Naast de kerk is 'n hof ontworpen met nevengebouwen, die door vouwwanden tot een grote ruimte kunnen worden ge transformeerd, die visueel verbonden is met het grote gebouw. Aar. de zuidzijde komt een ruimte voor catechisatie. Door middel "an een uitbouw is rekening gehouden met het grote aantal vakan tiegangers, dat 's zomers hier ter kerke zal gaan. Het totale aantal zitplaatsen (600 tot 650) kan worden opgevoerd tot 850. Naast de preekstoel is een nevenruim te ontworpen, die in verbinding staat met de toren symbool van het contact met de wereld. Het catechisatielokaal heeft een verhoogde vloer zodat het tevens kan worden gebruikt als podium voor de grote zaal. Voorts is er een grote hal met garderobe. De kerkeraads- kamer en de bijbehorende kosterswo ning zijn meer ondergeschikt gemaakt aan het grote gebouw. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 4.08 en 16.17 uur: laag water 12.14 uur. kruiwagen, de bruidegom met een tweewieler en diens zoon zet nu het groentenbedrijf voort met een auto. Een ontwikkeling dus van één tot vier wielen Het gouden echtpaar kreeg acht kinderen, van wie er nog zes in leven zijn. Ook mevrouw Ten Donkelaar is met haar 71 jaar bijzonder vitaal. VALKENBURG Jaarvergadering „Jachin" Voor de jaarvergadering van „Jachin", de jeugdvereniging op Gereformeerde grondslag, bestond goede belangstelling. Vooral de jeugd was in ruime mate te genwoordig. Het programma begon met een bijbels onderwerp, dat heel goed door Willy Schoneveld werd ingeleid. Uit het jaar verslag hoorden we, dat de vereniging achttien leden telt en dat er een batig saldo is van f 146.94. Zang van „The Jachin sisters" onder leiding van mevr. O. van Dija-Van der Bent, voordrachten en een samenspraak vormden het pro gramma, waarnaar met belangstelling werd geluisterd. Het hoogtepunt van de avond was de aanbieding van een bandrecorder aan de kerkeraad. De leden van „Jachin" had den het bedrag in een recordtijd bijeen gebracht en het was dan ook met grote dankbaarheid, dat ds. A. Langeler dit aan vaardde. Nellie van Iterson werd de ge lukkige bezitster van het bruidje, waar van zij de naam, „Paula", had geraden. Willy Schoneveld en Piet de Vries gin gen de vereniging verlaten en kregen een herinnering mee. Ook de leiders met hun dames ontvingen een geschenk. Rijkspostspaarbank In de afgelopen maand werd op bet kantoor van de Rijkspostspaarbank een bedrag van f 8965,72 ingelegd; f 11.378,37 werd terugbetaald. B. en W. hebben de Ned. Heide-Mij. gevraagd een plan mot kostenbegrotiing te maken voor de uitbreiding van het zwembad. De totale kosten van de uit breiding, omvattende het bijbouwen van een 50-meterbad wonden geraamd op rond f 350.000. Uitbreidiiinig is zeer urgent geworden. Sedert 1957, het eerste cxplortatiejaar. steeg de opbrengst der abonnementen van rond f 11.000 tot rond f 25 000 en de opbrengst va-n losse kaartjes van rond f 6.500 tot rond f 12-000. Het zielental der gemeente steeg in die periode van rond 5700 tot rond 7500. Gelet op de voor de deur staande enorme uit breiding der gemeente een uitbrei dingsplan in onderdelen voor meer dan 2000 woningen is reeds vastgesteld en de uitbreiding der bebouwing aan de Hoge Rijndijk, zal de toeloop naar het bad reeds in 1961 niet meer verwerkt kunnen worden. king komen van de gemeente. Dan zou het huidige korfbalterrein ter beschik king van de voet/bal vereniging kunnen worden gesteld als oefenterrein. Er is een plan gemaakt voor de ver bouwing en uitbreiding van het club huis. De kosten worden geraamd op f 14.000. Verbeterde methode straatverlichting De in- en uitschakeling van de straat verlichting in deze gemeente geschiedt op het ogen/blik met behulp van een zg. astronomische klok. De moeilijkheid is, dat op do dagen, datt het vroeg donker is. de straatver lichting toch pas op de vastgestelde tijd gaat branden. Het is ook mogelijk de schakeling van de straatverlichting te doen geschieden met behulp van toorifrequen-nelais. Deze methode wordt reeds toegepast in Zoe- terwoude en Leiden. Bij invoering daar van zal de openbare venlichting in elf 9eotoren kunnen worden onderverdeeld. In elke sector za' dan een toonfrequent- relaiis worden aangebracht. Het gevolg daarvan zal zijn dit bij eventuele sto ringen een kleiner gedeelte van de ge meente betrokken zal zijn. De kosten voor het plaatsen van de toonfrequenrt-relaiis bedragen f 3-314. Uitbreiding clubhuis voetbalveld Reeds in augustus 1958 heeft het be stuur van de Leidend orpse voetbalver eniging R.C.L. zich tot B. en W. gewend in verband met het gebrek aan kleed- en kanbinegelegenheid. Door allerlei om standigheden, voornamelijk de financiële positie der gemeente en de moeilijke situatie ter plaatse om tot uitbreiding te geraken, kon men niet tot een be vredigende oplossing komen. Ook de korfbalvereniging had intussen behoefte aan enige uitbreiding van het korfibalterrein. De in gebruik zijnde kleedgelegenheid kon niet worden afge- (Van een redacteur) T^R GOLD een afspraak tussen het bestuur van de Stichting VVV Noord- A-J wijk, de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Zuid- Holland, dat de laatstgenoemde twee organisaties hun oordcel zouden uit spreken over hetgeen door de heer Vet in zijn rapport over de Stichting te berde is gebracht. Ook deze streng geheime kanttekeningen zijn in ons bezit gekomen. De ANVV blijkt zich volledig achter de inhoud van het rapport te scharen, de provinciale VVV echter neemt een afwijkend stand punt in ten aanzien van twee belangrijke conclusies. Noordwijk, een vermenging van overheidsfunctionarissen en particu liere belanghebbenden moet worden voorkomen. De ANW acht een dui delijke scheiding alleen maar een voordeel, èn voor het gemeentebeleid èn voor het particuliere initiatief. Zij is van oordeel, dat de gemeente- Terwljl de heer Vet in" zijn rapport een scheiding van particulier initiatief en gemeentelijk beleid voorstelt, is de provinciale WV van mening, dat deze scheiding niet tot het gewenste resultaat van een harmonieus en efficiënt wer kend VvV-apparaat kan leiden. Zij stelt, dat, wanneer de gemeente tegenover meer subsidie meer zekerheid wil ver krijgen ten aanzien van het beleid der stichting, veeleer de oplossing moet worden gezocht in versterking van het toezicht door uitbreiding van het aan tal vertrouwensmannen van de zijde der gemeente, in het stichtingsbestuur. Van deze vertrouwensmannen zou dan bijvoorbeeld één uit de kring van het gemeentebestuur kunnen komen en de overigen uit de kring van de bur gerij. Zou daarentegen de gemeente de versterking van haar toezicht zoeken in de instelling van een raadscommissie voor toeristische aangelegenheden en in de vaststelling van subsidievoorwaar den als aangegeven in het rapport-Vet, dan zou volgens de provinciale WV op hetzelfde gebied door twee instanties een beleid worden gevoerd en een zeer ongewenste onduidelijkheid van de ver antwoordelijkheden zou kunnen ont staan. De ANVV evenwel stelt zich vol ledig achter de opvatting van de heer Vet, ook waar deze betoogt, dat in het stichtingsbestuur, gegeven de staan ten behoeve van de voetbalvereni ging. In overleg met de voetbalvereniging kwam een plan tot stand tot verbouwing cn uitbreiding van het clubhuis. Als ge volg daarvan zou voor de korfbalvereni ging, op een andere hoek van het ter rein, een kleedgelegenheid moeten wor den gebouwd. Het college had tevens op het oog een tweede korfbalterrein op het aa-n de gemeente toebehorende weiland voor de boerderij van de heer Samsom. De korfbalvereniging echter voelde voorlopig meer voor handhaving van het huidige terrein met enige uitbreiding. Intussen hebben B. cn W. hun gedach te niet losgelaten, aangezien de heer Sarnsom binnen enkele maanden de boerderij zal gaan verlaten en de daarbij gelegen landerijen geheel ter beschik - Nieuwe volkstuinen naa9t de rioolzuivering Op 14 augustus 1959 besloot de ge meenteraad voor ten hoogste drde jaren een aantel volkstuinen te verhuren, ge legen in de Kalkpolder, naby de Mau- ritssingel. Door de overplaatsing van het tuin- dersbedrijf van de heer Brussee moest een aantel tuinen worden ontruimd, ter wijl door de aanleg van de rioolwater - zuiveringsinrichting een aantal verloren ging. Naast de rioolwaterzuivenngs- innohting was nog een stuk grond be schikbaar voor de aanleg van nieuwe volkstuinen. Daardoor kunnen de huur ders die reeds eerder een tuin van de gemeente hadden gehuurd, opnieuw aan een volkstuin worden geholpen. B. en W. stellen voor de volkstuinen voor de periode van 1 maart 1961—1 maart 1962 te verhuren voor 7 cent per vierkante meter. Willem de Zwijger school had ouderavond In het gebouw „Irene" werd gisteren een contactavond gehouden voor de ouders van de leerlingen van de Willem de Zwijgerschool. De tweede voorzitter, de heer J. van Ingen Schenau, kon een geheel gevulde zaal welkom heten. Vervolgens gaf het hoofd van de school, de heer G. van Houwellngen, een overzicht van het afgelopen schooljaar. Twee leerkrachten zijn naar elders ver trokken. maar hun plaatsen zijn geluk kig weer ingenomen. Nu gaat ook de heer B. Ouwerkerk, die per 1 september benoemd is in Zeist, de school verlaten. De verhouding ven het personeel onder ling noemde de heer Van Houwellngen ideaal. Hoewel het aantal leerlingen reeds 312 bedraagt is van overbevolking geen sprake, omdat per 45 leerlingen één on derwijzer mag worden aangesteld. Door de uitbreiding van Leiderdorp komen er dagelijks nieuwe leerlingen bij, zodat ook het onderbrengen van de leer lingen een probleem blijft. Twee klassen zijn nog steeds ondergebracht in de kleu terschool en hoewel drie nieuwe lesloka len zijn toegezegd is men nog niet aan de uitvoering hiervan begonnen. Het plaatsen van de leerlingen die de school gaan verlaten levert vaak moeilijkheden op. omdat de scholen voor het voortge zet onderwijs met eenzelfde ruimtege brek kampen. Hierna voerden de leerlingen en de leerkrachten een aardig gevarieerd pro gramma van zang, voordracht, dans en cabaret op. Na de pauze hield de heer B. Ouwer kerk een praatje over de ontwikkeling van de kindertaal. raad zich zonder aarzelen als hoog, ste gezagsorgaan in de gemeente bo ven het stichtingsbestuur moet weten te plaatsen. Het bezetten van een bestuurszetel door de burge meester anders dan in een ere- functie zou daarmee, aldus de ANW, moeilijk in overeenstemming zijn te brengen. De provinciale VVV Zuid-Holland vindt, dat de overige bestuursleden, ge zien de Noordwijkse verhoudingen, het beste uit de belangengroepen kunnen worden gerekruteerd en dat de aanwij zing van hen ook het beste aan die groepen zelf kan worden overgelaten. De ANW sluit zich hierbij beslist niet aan en 6teunt het voorstel van de heer Vet, waarbij zij het met name der belangengroepen zijn, in hun functie juist acht, dat de bestuursleden van de stichting die de vertrouwensmannen van bestuurslid der stichting in de eer ste plaats het algemeen belang van de Noordwijkse gemeenschap in het stich tingsbestuur voorstaan. De gemeenteraad van Oegstgeest komt op 15 maart in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat ook het straatnamenprobleem. De Hofd(jck Is vooral voor vreemdelingen die het be jaardentehuis willen bezoeken een moel- lUk te volgen laan. Zo reed onlangs een Haagse bus met een toneelgezelschap, dat een uitvoering voor de bejaarden zou geven, een kwartier lang In alle richtingen rond, totdat eindelijk een in woner-automobilist het gezelschap per soonlijk naar de plaats van bestemming escorteerde. Ook de Emmalaan veroorzaakt vele dwalingen door Oegstgeest, terwijl er momenteel drie loodrecht op elkaar staan- vele tegenstrijdige belangen in de Duivenvoordestraten zijn. Wijkavond noord-west Kalwijk Gisteravond sprak ds. B. ter Linden uit Zetten in de Oranjezaal van het Jeugd huis voor de wijkgemeente noord.west over het werk van meisjes In de Zet ten- se inrichtingen. Zetten is een wonderlijk dorp. Het is het dorp van de gevallen meisjes. Spreker vond dit een vreselijke uitdrukking, hoewel uitgedacht door christelijk Nederland. Nergens komt deze uitdrukking in de Byhel voor. Wel wordt gesproken van gevallen wereld. Zetten ontstond ongeveer m 1848. De jeugdige dominee Heldringh zag in de Betuwe vreemde dingen. Er werd veel misbruik gemaakt van sterke drank. Men trok een soort Jenever uit aardappe len. Om dit misbruik tegen te gaan stek de predikant zijn geld in een bierfabriek. Dit was voor een rechtzinnige dommee heel wat. In een blaadje dat hij uitgaf ln die streek, gaf hij zijn gedachten weer. Een meisje van veertien jaar uit Rot terdam, dat 4 broden had gestolen en daarvoor 4 maanden gevangenisstraf in Gouda had moeten ondergaan, kwam vandaar lopen naar Zetten om Heldringh haar belevenissen te vertellen. In die ge vangenis zaten vrouwen die van ontucht leefden cn jeugdige meisjes bij elkaar. Toen de bierfabriek failliet ging. wist hij na hetgeen dat kind hem had ver teld over het leven cn samenzijn van gevallen vrouwen en jeugdige meisjes wat hij moest doen. Hij kocht de fa- brlek en richtte die in voor meerderja rige vrouwen, die in ontucht leefden Zo trachtte hij hen ln het goede spoor te brengen. In 1848 kwamen vijf vrouwen „uit het leven" vrijwillig naar Zetten. Hier bleef het niet bij. Al spoedig kregen ook von delingen, wezen en later meisjes van 15 —18 jaar onderdak. Dit alles ginggeheel vrijwillig aan gezien de kinderwetten pas in 1905 tot stand kwamen. Onder opvolger ds. Pierson, die zeer geliefd was, werd ook gezorgd voor de ongehuw de moeder en kind. Na de pauze werd een verloting ge houden, waarna wijkpredikant ds. P Moerenhout sloot. B. en W. stellen daarom voor de naam Hofdijck te handhaven voor het stuk tussen de Terweeweg en de Hofbroucker- laan. De voortzetting tot de Laan van Oud-Poelgeest blijft <op historische gronden) Laan van Alkemade heten. Het gedeelte tussen de Hofbrouckerlaan en het bos van Oud-Poelgeest zal worden omgedoopt ln Gravin de Thomaslaan, naar één van de eigenaars van het Kas teel Oud-Poelgeest Van de twee resterende gedeelten zal het ene tussen Hazenboslaan en Prinses Irenelaan in het verlengde van laatst genoemde laan getrokken worden, het andere, tussen de Prinses Irenelaan en Hofbrouckerlaan, wordt Prinses Margriet- laan geheten. De Emmalaan tussen Terweeweg en plein (voorlopig) Emmalaan. Het plein tje wordt Emmaplein geheten on het stuk tussen plein en Warmonderweg krijgt een andere naam: Prinsenlaan of Sophialaan. Eén Duivenvoordestraat wordt behou den, nl. het gedeelte tussen Spaargaren- straat en Terweeweg. Het middelste deel, dat het verlengde vormt van de Juffermanstraat. wordt als zodanig be schouwd en genoemd, terwijl het deel tussen Terweeweg en Juffermanstraat een nieuwe naam krijgt: waarschijnlijk Sportmanstraat (i.v.m. sportterrein Ajax-Sportman-Combinatie). De kosten voor vernieuwing van num merborden en straatnaamborden worden op f 1300 geraamd. Gespaard Bij de rijkspostspaarbank geest is in februari ingelegd en terugbetaald f 80.843.36. te Oegst- 1 133699.46 SASSENHFAM Gespaard in februari werd aan de rijkspost spaarbank te Sassenheim f31000 gespaard Ingelegd werd namelijk f 62000 en uit. betaald f 31000 Sfeer in 'l getin De „Nieuwe Leiihche" er in I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13