Eerste groep Belgen naar Australië tweewielers De Zon gaat op axg m O i i ii Italiaanse steun voor inr. Stikker Waarschijnlijk vijf doden bij aanvaring 0N Runners zolang mogelijk op gesleept schip Abbas is op weg naar Bourguiba Uitlatingen Sjah tegengesproken België wil meer kolenhandel met Nederland Kleine groep in Suriname wil banden breken Adenauers tv-programma ongrondwettig verklaard jetheigolven Meneer Masure, Frans blijspel voor drie KRO-filmteam naai' Israël I 7 WOENSDAG 1 MAART 1961 Schaak-vraag 66 In tegenstelling tot wat de maker zo vriendelijk suggereerde, heb ik de twee problemen die hij mij stuurde, niet in de prullemand gedeponeerd. Na het voorwaardeprobleem van de heer P. van den Boogaard, dat U enkele da gen geleden waarschijnlijk wel zal heb ben gesmaakt, presenteer ik U thans een „schertsprobleem" van zijn hand. Ook al behoeft de oplosser geen reeks van zetten na te pluizen, toch kan ik U verzekeren, dat het oplossen beslist geen „scherts"-vertoning is. m m m m m mm m m m m m m m Wit: Kf5, Td8, Le6, pi g7. Zwart: Ke7, Te8, Pc5. Opgave: Wit neemt zijn laatste zet terug en geeft in plaats daarvan mat in één zet! Dam-vraag SS De stand was: Zwart: 10, 12, 14, 22, 27, 28, 32, 33. Wit: 16, 19, 23, 37, 41, 42, 44, 47. Dit is de oplossing: 42—38, 33x31; 41—37, 31x42 (gedwongen); 47x38, 32x43; 23x21, 14x23; 44—39, 43x34; 2117 en hoe zwart ook slaat, wit wint altijd door 16x40. Bridge Zuid speelt een contract van 4 har ten. (10 slagen) U zit Oost en nadat West met kla verheer is uitgekomen, ziet u de vol gende kaarten: A V B 6 C 973 A 8 5 2 A 4 rN~t+B7 |w O i z I O H B 10 7 4 11 Zuid neemt in slag 1 met klaveraas en speelt van tafel een kleine troef. Zuid legt de vrouw, West neemt met hartenaas. Hierna incasseert West klaveren- vrouw en speelt klaveren 10 na; in Noord wordt een ruiten afgegooid. Welke kaart moet Oost nu bijspelen? Jack Diamond. Figuur-puzzel Vul in: 1-2. deel van het jaar; 2-3. druipnat; 1-4. weekvinnige rivierroof- vis; 3-4. hijswerktuig; 3-6. gem. in Limburg bij Venlo; 4-5. verkwikking; 5-6. ontvangkamer. Bij juiste oplossing leest men in de dikomrande hokjes de naam van een gemeente in Zuid-Hol land. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. vaal, 4. roet, 7. der tien, 10. agave, 12. Leens, 14. kan, 15. kam, 17. Eos, 18. man, 20. pro, 21. ope ra, 22. lap, 24. lid, 26. alm, 27. tel, 29. sea, 31. gebbe, 33. Edens, 35. eerbaar. 36. nors, 37. sein. Verticaal: 1. vaak, 2. Adana, 3. lev, 4. ree, 5. oneer, 6. toss, 8. rek, 9. Ilm, 11. gamelle, 13. Noorden, 16. Adèle, 19. nop, 20. pal, 23. amber, 25. Isère, 26. Agen, 27. ter, 28. Lea, 30. Asen, 32. bes, 34. das. Italië is van plan niet langer de kandidatuur van de Italiaanse am bassadeur in Washington, Manlio Bro- sio, voor de functie van secretaris generaal van de N.A.V.O., als opvol ger van Spaak, te handhaven. De re gering is van plan de Nederlandse kandidaat, mr. D. U. Stikker, te steu nen. Bromfietser omgekomen. In Geleen lg gisteren de 33-jarige bromfietser J. S. uit Stein door een autobus, bestuurd door J. O. de K. uit Geleen gegrepen. Hij was op 6lag dood. MET GROTE GRATIS RAI-LOTERIJ Voor betalende RAI-bezoekers grote gratis RAI .loterij met 50 tweewielers als prachtige prijzen ter waarde van ca, f. 25.000,-. Goedgek. bij besch. v.d. Min. v. Justitie dd. 18 februari 1961 Nr. L.O. 610/021/635 De zeesleepboten Oostzee van L. Smit en Co. en de Atlantic van de Hamburgse rederij Bugsier trachten De Canadese tan ker Andros Fortune, die maandag in de Golf van Biscaye in aanvaring kwam met de Liberiaanse tanker Point Lacre, te be houden. Volgens de eerste berichten zou het schip gezonken zijn, maar later werd dit tegengesproken. Men tracht het schip in een Spaanse haven te slepen. Er be vinden zich nog een tiental bemannings leden aan boord, onder wie de kapitein. Bij de aanvaring zijn waarschijnlijk vijf mannen om het leven gekomen. Vrouw kwam onder liaar eigeu auto terecht De 53-jarige mevrouw Van Maanen- Swaab is gisteren onder haar eigen auto terecht gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een ,van links komende auto geen voorrang gaf aan mevrouw Van Maanen. Haar auto werd gegrepen door een van rechts komende auto. Mevrouw Van Maa nen werd uit haar auto geslingerd. Nadat de wagen over de kop was geslagen, kwam hij boven op de vrouw terecht. Zii liep een schedelbasisfractuur op. a David Ben Goerion, Israels demis sionaire premier, heeft de opdracht tot vorming van een regering afgewezen. Hij heeft president Ben Zvi verzocht nieuwe verkiezingen uit te schrijven. (Van een onzer redacteuren) NDER de zevenhonderd passa giers meest emigranten die dinsdag met de Waterman uit Rotterdam naar Australië en Nieuw- Zeeland vertrokken, bevond zich een groep van negen Belgen, die na de onlusten Kongo hadden verlaten en nu gaan proberen in Australië een nieuw bestaan op te bouwen. Zij werden uitgeleide gedaan door de heer Gaston Derkinderen, direc teur van de afdeling Afrikaanse Za ken bij het ministerie van buiten landse zaken te Brussel. België, zo vertelde hij, heeft tot voor kort met emigratie niets te maken ge had, maar door het wegvallen van de Kongo is de emigratie-gedachte sterk op de voorgrond getreden. Op het ogen blik reeds moét voor 4000 uit de Kongo teruggekeerde families worden gezorgd. Zij hebben al hun bezittingen verloren en zij zijn straatarm. Ongeveer een kwart van hen is te oud om elders een nieuw leven te beginnen, en zij zullen voor goed in België moeten blijven. Hoofdinspecteur scheepvaart: „Toen ik die mensen hoorde zeggen „we gaan eraf" stond mijn hart stil omdat ik niets kon antwoorden." Dit vertelde gisteren voor de Raad voor de scheepvaart kapitein D. van Dorp uit IJmuiden, die deze benauwde be levenis op 6 december 1959 had. Hij was kapitein van de zeesleepboot Ti tan, die de cutterzuiger Port Sunlight van Liverpool naar Middlesborough moest overbrengen. De sleep voer in een vliegende storm voor de mond van de Humber en tot overmaat van ramp brak de Sleeptros. Tot drie maal toe probeerde kapitein Van Dorp het contact met de cutter zuiger, waarop zich drie Nederlandse runners en een Engelse machinist be vonden, te herstellen maar alle pogingen mislukten. Toen kwam de rhdiotelefoni- sche mededeling, dat de vier mannen de zuiger zouden verlaten. Even tevoren was de installatie op de Titan onklaar geraakt en daarom kon kapitein Van Dorp geen antwoord geven. Van de vier zeelieden, die hun lot aan de dinghy toevertrouwden, kwamen er twee om het leven, toen deze rubber boot in de branding omsloeg. De slacht offers waren geroutineerde runners, de 54-jarige D. de Man en de 57-jarige C. Premier Ferhat Abbas van de Alge rijnse opstandelingenregering is van daag per vliegtuig naar Casablanca vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met president Bourguiba van Tunesië en koning Hassan H van Ma rokko. Hij werd vergezeld door vier Algerijnen, wier namen niet bekend zijn gemaakt. Bourguiba heeft in een radiouitzending verklaard, dat de Algérijnse opstande lingen president De Gaulle zouden moe ten helpen met het wegnemen van de obstakels op de weg naar een oplossing van de Algerijnse kwestie. Men neemt aan dat Bourguiba daarbij doelde op de oppositie van de rechtervleugel in Frank, rijk tegen dc Algerijnse politiek van de president. de Baok. De Engelse machinist en de IJmuidense runner Zomer bereikten zwemmend het strand. Uit hun verhalen was het kapitein Van Dorp later duide lijk geworden, dat de mannen vooral op aandringen van de Engelse machinist de zuiger hadden verlaten. Daarom had De Man geen en De Back een loshan gend zwemvest aan. „Zij zouden zonder aandrang het schip beslist niet hebben verlaten", aldus kapitein Van Dorp. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, noemde dc ma noeuvres van de Titan in die rampsitua tie een „staaltje van uitstekend zee manschap", waarvoor hij kapitein Van Dorp hulde bracht. De heer Metz was voorts van oordcel. dat het misschien aanbeveling verdient om als runner zo lang mogelijk op het gesleepte- schip te blijven. De raad zal zQn oordeel schrif telijk bekend maken. Een woordvoerder van het keizerlijke paleis in Teheran heeft gisteren de juist heid ontkend van de verklaringen, wel ke het Amerikaanse weekblad U.S. News en World Report aen de Sjah heeft tot geschreven. Met name verklaarde de woordvoerder dat de vorst geen kritiek had willen leveren op het bewind van president Kennedy en dat er geen 6prake van is geweest dat de Sjah zou hebben gedreigd met een verzoek om steun bij de Sowjetunie. De correspondent van het tijdschrift had „op een ongelukkige wij ze de woorden van de Sjah verdraaid, verkeerd uitgelegd en niet goed begre pen". Gecombineerde straf voor verkoop vals gesigneerd doek De Amsterdamse rechtbank heeft de 54-jarige koopman C. J. W. uit Amster dam wegens het opzettelijk te koop aan bieden van een kunstwerk waarop de naam van de maker was vervalst, ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk met aftrek. Het bevel tot voorlopige hechte nis werd opgeheven zodat de koopman vandaag in vrijheid wordt gesteld. Omdat wij zo vertelde de heer Der- kinderen niets van emigratie afweten hebben wij een beroep gedaan op de Nederlandse emigratiedienst in Den Haag. We hebben deze dienst gevraagd ons te komen helpen en zeer royaal is ons alle medewerking gegeven. Een maand lang is een aantal Nederlanders in België geweest om toekomstige emi granten op elk gebied voor te lichten. Het resultaat daarvan is. dat ongeveer tweehonderd Belgen een visum voor Australië hebben aangevraagd. De heer Derkinderen zei nog te ver wachten, dat zeker in totaal een 10.000 families uit de Kongo zullen terugkeren. En van die 10.000 zal men negentig pro cent kunnen herclasseren, en van die negentig procent zal de helft willen uit wijken naar andere landen. Er zijn er reeds, die de wens te kennen hebben ge geven naar Zuid-Amerika te emigreren. Dit zijn veelal planters. De Belgen, die met de Waterman rei zen, zullen door de Nederlandse emigra tiedienst in Australië worden opgevan gen. De heer Derkinderen vertelde nog, dat België reeds een kredietmaatschappij heeft opgericht, die de geëmigreerde Bel gen financieel zal helpen indien zjj in den vreemde een eigen bedrijf willen oprichten. Hun reis naar de emigratie- gebieden wordt grotendeels betaald door het internationaal vluchtelingencomité te Genève. De Belgische regering heeft de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal Ge meenschap verzocht de kolenhandel tus sen België en Nederland met 70.000 ton tc verruimen. In verband met de kolen- crisis werd de handel in december be perkt tot 826.000 ton export uil Neder land en 800.000 ton uitvoer f uit België. Deze contingenten wil België met 70.000 ton verhoogd zien. Mr, H. W, van Doorn: De voorzitter van de K.V.P., mr. H. W. van Doorn, heeft gisteren bij z(jn terug keer uit Suriname en de Nederlandse An tillen op Schiphol verklaard dat men zich in Suriname niet te veel zal aantrekken van het geschreeuw ener jongerengroep, die pielt voor volkomen verbreking van de Koninkrijksbanden. De groep is naar hü gelooft klein en hoewel zij zelf zegt niet communistisch getint te zijn, is hij bang voor een slui merend communisme in deze gelederen. Het is daarom nuttig zo snel mogelijk de bevolking beter te huisvesten, hoewel de mensen zelf daarover niet ontevreden zijn. Overigens is men druk bezig daarin verbetering te brengen. Verder is de so ciale toestand der bevolking redelijk. Als Suriname ooit de banden met het Koninkrijk zou wensen te verbreken, dan zou Nederland er verstandig aan doen, daartegen geen grote bezwaren aan te tekenen, doch hij zou dit in het belang van het volk van Suriname be treuren. In Suriname heeft men er op zijn minst behoefte aan bepaalde on derdelen van het Statuut te bezien. Men voelt zich enigszins aan banden gelegd bij financiële transacties met andere landen en wil in de buitenlandse poli tiek meer armslag hebben. Politiek gezien is de koninkrijksgedach te in de Nederlandse Antillen beter in geburgerd dan in Suriname. Hij heeft de indruk dat men er niet haakt naar een spoedige nieuwe ronde-tafelbespreking, ook al moeten er enkele zaken bekeken worden. Nederland moet vooraan staan bij de hulp aan Suriname. Het plan-Wageningen is een prachtige zaak, ook al is hij het met minister Zijlstra eens, dat een nadere doelstelling dringend noodzakelijk is. De Axelse gemeenteraad heeft een motie aangenomen waarin regering en Staten-Generaal wordt verzocht te be vorderen dat binnen afzienbare tijd een vaste oeververbinding tot stand komt tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. Oud-notaris J. G. van Rijn uit Rhenen (7i jaar) is op de rijksweg tus sen Eist on Amerongcn met zijn auto tegen een boom gereden. Later is hij overleden. Uitspraak Hof in Karlsruhe (Van onze correspondent in Bonn) Het met grote spanning verwachte arrest van het hoogste civiele rechtscollege in de Bondsrepubliek, het constitutionele Hof in Karlsruhe, is voor de Bondsregering zo ongun stig uitgevallen als maar mogelijk was. De negen rechters hebben de in juli van het vorige jaar door Bondskanselier Adenauer gestichte DeutschTand F ernsehen voor on grondwettig verklaard. De federale regering bezit op het terrein van de televisie geen enkele bevoegdheid, ofschoon zij tevens de monopolie aanspraken der Westduitse deelsta ten en radio-omroepen op de radio golven voor nietig verklaarde. De Bondsregering mag radioprogram ma's uitzenden, doch alleen wanneer zij bestemd zijn voor ontvangst in het bui tenland inclusief de communistische oostzone van Duitsland. Televisie be hoort volgens de rechters van het con stitutionele hof niet tot de competentie van de Bondsregering en zeker niet via een privaatrechtelijke instantie als dr. Adenauers Deutschland Fernsehen. Het arrest maakt in zoverre de weg vrij voor een tweede tv.-programma dat de regering thans wel naar een andere rechtsvorm zal moeten zoeken. Een ge wone wet zal daarvoor niet voldoende zijn en er zal dus opnieuw moeten wor den onderhandeld tussen de regering in Bonn en de deelstaat-regeringen. Dc vraag Is in hoeverre de socialis tisch geregeerde deelstaten bereid zullen zijn tot een compromis. De socialisten hebben de Bondskanse. lier er altijd van verdacht dat hij het tweede t.v-programma hoofdzakelijk wilde doen gebruiken voor CDU-verkie- zingspropaganda. Intussen vergeten de socialisten dat in de communistische oostzone propaganda over dc zonegrens heen tot diep in de Bondsrepubliek wordt uitgestraald en dat er ook al om die reden aanleiding genoeg is om met het tweede programma wat haast te maken. Dc klacht der socialistische deelstaten die het arrest van vandaag uitlokte is bij het publiek nooit bijzonder populair geweest. Dr. Adenauers tweede pro gramma had op 1 januari jl. moeten starten. Honderdduizenden t.v.-bezitters hadden nieuwe apparaten gekocht of oude laten ombouwen en nieuwe anten nes op hun daken laten zetten, maar op 1 januari bleef kanaal twee donker dank zij de actie van de vier socialistische deelstaten. Het enige wat het publiek interesseer de was het tweede programma. Dat is er tot dusverre niet gekomen en het zal ook nu nog wel enige tijd op zich laten wachten. 29 Die avond was Erland kennelijk zenuwachtig. Hij kon het gevoel niet van zich afzetten, dat de Lappen iets kwaads in de zin hadden. Waarom scharrelden zij met hun rendieren zo vlak in de buurt van de nederzetting? Zij hadden toch meer dan genoeg land, bijvoorbeeld verder in het noorden. In de buurt van Akkafjall waren min stens even goede weiden. Waarom moest hij het zich eigenlijk laten welgevallen, dat rendieren, honden en schreeuwende Lappen hem het jagen onmogelijk maakten? Voordat hij naar bed ging. besloot hij de volgende dag naar Akkafjall te gaan om een en ander eens te vragen. De afstand van vier uur lopen kon hij op ski's in drie uur afleggen- Als het weer een beetje meewerkte, kon hij dezelfde dag weer thuis zijn. Een paar uur nadat Erland de nederzetting had verlaten om naar Akkafjall te gaan, kwam de Lap Nicke door het berkenbos gegleden. Handig week hij uit voor stenen en struiken en nu en dan maakte hij een zwaai, waarop Erland jaloers zou zijn geweest. De ogen van de Lap glinsterden. Nu was zijn tijd gekomen. Hij had lang gewacht op een kans om eens alleen te zijn met de vrouw van de kolonist. Imbers hart bonsde haar in de keel. toen de Lap binnenkwam. Nu zou zij ver antwoording moeten afleggen over het rendier. De Lap groette vriendelijk. Hij zag, dat Imber een kind verwachtte. Dit verschafte hem dezelfde vreugde als die hij destijds gevoeld had, toen hij een zwangere wolvin had gedood. Voordat de avond was gevallen moest deze vrouw met haar jong dood zijn. Hij wist precies, hoe zij zou ster ven. Eerst zou haar gezicht gaan trekken, daarna haar lichaam.... en dan zou zij gaan liggen en zich kronkelen totdat haar armen en benen ver stijfd en onbeweeglijk waren. Als de kolonist thuis kwam, zou hij denken, dat zijn vrouw buik krampen had en op sterven lag. Er stierven vele mensen aan buikkrampen. Daar kon een mens niets tegen doen. Als de ziekte haar loop had genomen, bleef er niets anders over dan het lijk naar de begraafplaats te brengen en de dominee er drie scheppen aarde op te laten gooien. Die hielden de geesten daar beneden vast- De geest in Gulbrandstal •fr DOOR BERNHARD NORDH van deze vrouw zou anders veel kwaad kunnen stichten, die mocht men onder geen omstandig heden zijn eigen weg laten kiezen! Nicke deed zijn weitas open en haalde er een rendierbout uit. Ja, ze hadden geslacht en zij wilden haar graag een proefje brengen. Zijn ge zicht met de vele rimpels was één en al zonne schijn, toen hij Imber het stuk vlees overhan digde. Imber bedankte; zij kon niet voorkomen, dat zij vervelend bloosde. Zij dacht aan het rendier- vlees, dat ginds in de schuur hing. De goede Lap zou hun stellig geen vlees gebracht hebben, als hij had geweten, dat zij een rendier gestroopt hadden. De Lap had alle tijd. Het scheen hem een zeker genot te schenken hier te zitten praten met iemand, die over een paar uur dood zou zijn. Hij vroeg waar Erland en Imber vandaan kwamen, hoe het met de jacht ging en of zij van plan wa ren deze zomer vee te kopen. Imber antwoordde met graagte. Zij genoot er van met iemand te kunnen praten, ook al was die iemand dan maar een lelijke oude Lap. Ja zeker, zij wilden in elk geval proberen een paar stuks vee te krijgen, al waren het desnoods alleen maar geiten. Plotseling merkte zij, dat de ogen van de Lap zich steeds vaker naar de haard keerden. Zij begreep, wat hij van haar verwachtte en zij hing de koffieketel boven het vuur. Nickes gezicht veranderde op slag, toen Imber hem de rug toekeerde. Zijn hand zou niet beven, want in zijn ogen was de jonge vrouw geen mens, maar een schadelijk insect, dat nog meer schade lijke insecten zou voortbrengen, als het in leven bleef. Met zijn benige hand wroette hij in de wei tas, er trok een rilling van welbehagen langs zijn rug, toen zijn vingers een doosje van berkenschors voelden- Wat een wolf doodde, kon ook een mens het leven benemen. Imber zette twee blikken koppen op tafel, zij vulde ze met kokende koffie. Zij wilde er brood naast leggen, maar Nicke bedankte er haastig voor. „Geen brood", zei hij. „U hoeft de Lappen geen brood te geven. Ik heb kaas. Proef die maar eens." De Lap haalde snuivend het doosje van berken schors te voorschijn cn nam er het deksel af. Even leek hij te aarzelen, voor hij Imber één van de twee kaasjes gaf. Het andere sneed hij onmid dellijk in stukken, die hij in zijn koffie deed. Imber draaide de kaas in haar hand. Ze zag er niet smakelijk uit, maar zij wilde de Lap niet krenken door ze weg te leggen. Nicke smakte innig-tevreden, hij drong cr op aan, dat zij de kaas ook in haar koffie zou doen. Er bestond niets lekkerders dan in koffie opgeloste rendier kaas! Zijn ogen straalden van vreugde, toen Im ber voor zijn aandrang bezweek. Nu zou hij niet lang meer behoeven te wachten, of hij zou de dood zien grijnzen in de ogen van de vrouw. Hij smakte weer en at zijn kop leeg. Zijn zielerust werd nu nergens meer door verstoord. De kaas werd in Imbers kopje tot een dikke brei- Zij roerde met haar lepel. Het rook niet lekker, maar zij deed een energieke poging, stak een volle lepel in haar mond en kauwde en slik te. De volgende hap bleef haar in de mond steken Wanhopig vocht zij tegen de rebellie van haar maag, toen stond zij met een ruk op en wankelde haastig naar de deur. De Lap sloop haar na. Zijn kop was leeg; hij moest nu maar terug gaan. In de ogen van de vrouw had hij de dood gezien. Imber stond bij de hoek van het huis; zij braakte, alsof zij haar ingewanden wilde uit spuwen. Nicke vond dat niet aangenaam. Er wa ren wolven, die ook zo deden, zij spuwden als het ware de dood weer uit. Met ogen vol haat bekeek hij de jonge vrouw. Hij greep naar zijn mes. Toen Imber zich plotseling omkeerde, kon hij nog maar net zijn gezicht in een vriendelijke plooi trekken. (Wordt vervolgd) Morgenavond op het scherm Kluchtspelschrijvers werken gemeenlijk onder het motto „Ons is niets te dol", en de Franse auteur Claude Magnier is daaraan ook niet ont komen in zijn blijspel dat de klucht zeer nabij ligt „Monsieur Masure". De AVRO laat u dit spel, waarin slechts drie rollen zijn, mor genavond op de beeldbuis zien en het is dan wel zaak, dat de kinderen op één oor liggen of buiten de huiskamer hun lessen leren. Iets „ergs" zit er niet in dit luchtige gevalletje, maar de echt-Franse pikanterie is er niet vreemd aan. Voor Nederland is het stuk geen nieuwtje, alleen de titel maar. Want enkele jaren geleden maakte het (als klucht!) veel furore onder de titel „Slaap, kindje, slaap". Het werd toen ten tonele gebracht met Johnny Kraay- kamp en Rijk de Gooyer in de man nelijke rollen en dan weet u wel, hoe laat het was. Johnny Kraaykamp speelde toen de onfortuinlijke monsieur Masure,, een rol, die in de televisie-uitzending van de AVRO toebedeeld is aan Ton Len- sink, terwijl Wim van den Heuvel zijn tegenspeler zal zijn en Shireen Stroo ker de andere helft van het echtpaar Giraux vormt Waarom Magnier's spel bij de to neelopvoering zo'n merkwaardige titel kreeg, is gauw gezegd dat ligt aan het begin van het stuk dat dadelijk zo kolderriek mogelijk is. Jacqueline Gi raux is dol op slaapmiddelen cn zij maakt zich een slaapdrank klaar. Als ze er wat van heeft gedronken besluit ze eerst nog een ommetje te maken, laat het halfvolle glas staan en ver trekt. Als zij weg is komt er een soort pechvogel binnen: Claude Masure. die met een kapotte auto staat cn "wil vragen of hij -- in een voor hem wildvreemd huis even mag op bellen. Hij kan natuurlijk zomaar binnenkomen, wil opbellen, maar drinkt eerst eventjes het glas leeg. denkende, dat er water is zit. In een ogenblik werkt de drank en hij laat zich op het bed vallen en slaapt in. Mevrouw komt thuis, inmiddels tol lend van de slaaD kijkt niet op of om. gaat ook op het bed liggen en valt ook meteen in slaap. Natuurlijk komt dan de heer des huizes thuis en de pret van de verwikkelingen kan be ginnen. AANLEIDING U ziet: op z'n Frans. Een onwaar schijnlijke situatie met een pikant tint je, maar zo onschuldig als wat Kunt U dit niet pruimen, ergert u zich dan niet, maar zet het toestel af. Want na tuurlijk blijft het geval in deze trant doorgaan. Er moeten een heleboel mis verstanden komen, het huwelijk van Jacqueline en Robert moet duchtig kra ken (vanwege die misverstanden), er moeten nog meer onwaarschijnlijk heden aan te pas komen, meneer Ma sure moet zijn rol van pechvogel kun nen blijven spelen en dat alles al eer er natuurlijk een vrolijke oplossing komt, waarna het doek valt oftewel Ageeth Scherphuis komt zeggen, dat dit het dan wés voor vanavond. Of dit nu een stuk is „om niet naar tc kijken?" Och. waarom? liet Is maar dwaasheid om het publiek te laten lachen, zoals we die honderd keer tegenkomen in het amusement. Het Is allemaal té onwaarschijnlijk, té toevallig, om tc kunnen gebeu ren cn daarom moeten we er niet zwaar aan tillen. Om u nog wat wegwijs te maken: ver leden jaar zag u op de televisie een stuk van dezelfde schrijver: „Oscar" Over dit stuk zijn de meningen ver deeld geweest: de een heeft vreselijk moeten lachen, de ander heeft zich ge ërgerd aan de oppervlakkige nonsens. Ook morgenavond krijgt u dus weer Proces Eiclunann De KRO heeft een film-team laten vertrekken naar Israël om in de ko mende weken opnamen voor televisie programma's te maken in verband met liet proces Eichmann. liet wordt ge vormd door Manus van de Kamp en Piet Kaart. Manus van de Kamp zal o.m. een aantal personen die in dit wereldschok kende proces een rol gaan spelen, in terviewen en verder zullen ook met dc camera impressies worden opge daan. Terwijl het team nog in Israël is, op zaterdag 11 maart, hoopt de KRO al met het opgezonden materiaal een televisie-uitzending te kunnen ver zorgen. Aansluitend wordt dan in de studio een forum gehouden over de zaak- Eichmann, waaraan zullen deelnemen prof. dr. D. van Eek te Nijmegen, hoogleraar in het strafrecht, prof. mr. B. V. A. Roling uit Groningen, vol- kenrechtsgeleerdc cn prof. dr. I. Sam- kaldcn. hoogleraar te Leiden. Inleider is de heer H. J. Neuman. Het team zal in Israël ook andere opnamen maken en gesprekken houden. Hiervan zal de KRO docu mentaires samenstellen welke later in het seizoen worden gepresen teerd. zoiets tc zien. Trouwens, de auteur Claude Magnier heeft dit met opzet zo gedaan. Bij de voorstelling van „Os car" vertelden we het u al: hij bedoelt met dit soort blijspelen niet anders, dan het publick uit do zorgen te halen en te laten lachen om malle situaties en spitse dirlogen. Wat die dialogen betreft, hierin toont de Fransman zich telkens opnieuw een meester. Ze moeten rap en pittig wor den weergegeven, want daarmee staat of valt het stuk. Bezien wij de rolbezetting voor mor genavond, dan lijkt het er op, dat we onder regie van Walter van der Kamp ditmaal meer blijspel dan klucht zul len zien. terwijl Johnny Kraaykamp en Rijk de Gooyer er destijds natuur lijk een up to date klucht van maak ten. Wat er komt, weten we, maar de interpretatie moeten we nog af wachten. In elk geval hebben we te doen met acteurs van klasse en in feite schreef Magnier daarvoor ook. Magnier gelooft in het nut van ontspanning enin het zien van humor in benarde situaties en ver drietelijkheden. Uit deze opvatting op zichzelf valt misschien nog iets te leren. T.V.-festival Monaco Prins Ralnier van Monaco heeft, allo tegenwerking ten spijt, aangekondigd dat het televisie-festival In Monte Carlo traditie zal worden. Er Is al een datum vastgesteld voor het tweede, nl. van 8 tot 14 februari 1962. vanavond De KRO zendt na het NTS-jour- naal niet, zoals is aangekondigd, de eenakter „De Ring" uit, maar een nieuwe aflevering van de filmreeks „Het gezicht van Azië". Vanavond iets over Birma. Om 9.10 uur komt cr een internationaal variétéprogram ma uit Treslong en daarna is er weer een les in Nederlandse taal. iavond Om 8.15 uur begint in het NCRV-programma de derde Lijdens overdenking door ds. P. Homburg uit Vlissingen. Daarna zingt het NCRV vocaal ensemble passieliederen. Tussen 9.05 cn 10 uur speelt het Radio Ka merorkest werken van Beethoven cn Ravel cn daarna hoort u een klank beeld over het 150-jarig bestaan van de Burgerlijke Stand. Na de avond overdenking begint George van Rc- ncsse een ieuwe rubriek. „Frederic Chopin en zijn vertolkers. Dc musical „De wilde vaart" wordt tussen 8.05 en 8.35 uur in het VARA-programma voortgezet Om 8.45 uur kunt u dan luisteren naar het hoorspel „De raven van meneer Wal ser" en daarna speelt het Italiaanse ensemble Antonio Vivaldi werken van de meester naar wie het werd ge noemd. Programma voor morgen DONDERDAG 2 MAART 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Gram 9 35 Watcrst 9 40 Mor genwijding 10.00 Gram 10.5o V d Ideuters 11.00 Kool^iraatje 11. IS Raddophllharm oris 12.00 Lichte muz 12.30 Land- cn tuln- bouwmedod 12.33 Dansmuz 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing 13 00 Nws, medcd cn beursbor 13.30 Amut muz 14.00 Pianorecital 14.3o V d vrouw 15.05 De vreemde eend In de bijt, hoorspel 15.40 Gram 16.00 Ge- var progr 17.00 V d Jeugd 17.30 Zang cn orgel 18 00 Nws 18.15 V d Jeugd 18.30 Zang- recltai 18.43 Sportpraatjo 18.55 Gesproken brief 19.00 V d Weutem 19.05 Gevar progr 20 00 Nws 20.03 Wijlen EdwLna Black, hoorspel 22.30 Nws, beursber van New York en meded 22.45 Journ 23 00 Sportact 23.10 Nieuws gram 23.40 Amut muz 23.53 —24 00 Nwt Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7.30 V d Jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed cn overweging 8.00 Nwe 8.38 Gram 8 15 V d vrouw 9 40 Schoolradio NCRV: 10 00 Gram i0 15 Mor gendienst 10.45 Gram KRO 11 00 V d zieken 11.43 Gewijde muz j2.00 Middag klok-noodklok 12.04 Gram 12 25 Wy van het land 12.35 Land- cn tulnbouwmeded 12.36 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 13 15 Zon newijzer 13.20 Llehte muz 13.40 Idem NCRV 14 00 Gevar progr (herb) 14 30 Omr ork 15.10 Gram 15.30 Sopraan en Pia-Ü°-.16 00 herkenningen ln de BiJbe. 18.20 fluit en orgel 16-40 Gram j7.00 V d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beursbcr 17 45 Oude muz 18.15 Sport rubriek j8.30 Uchtc muz 18.3o Sociaal perspectief, lezing 19,00 Nws en weerber 19 10 Op de man af. lezing 10 15 Gram 10 m n-,, «A S"® W30 Radiokrant 19.50 Pol lezing -0<K> Gevar progr 2! 30 Gram 21.50 Perlo! dleken parade 2200 Orgeleonc 22 30 Nw. 22.40 Avondoverdenking 22.53 BoeWbospr Soo n™T ram 2330 «LM— -JX'TW- NZ?' 00 Jou™ AVRO: 20.20 Televizier 2030 FÜm 21.00-2230 Meneer Masure, blijspel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7