Tienjarenplan wordt nu energiek aangepakt X15 overschaduwt leven van Doris en Gracie Begrafenis Mohammed: groot rouwbeklag Ift een doafce Kij. Waakzaamheid is geboden! Bloemen langer houdbaar NIEUWE LENINGWET GEVAARLIJKE STOFFEN Franse vrouwen levend verbrand Labour wil Zuid- Afrika afstoten Amerika gaat minder, Bonn meer betalen TOCH IS HET ZO! s Bij de Tweede Kamer is een ontwerp van wet ingediend, waarbij de minister van financiën machtiging vraagt tot het aangaan van geld leningen ten laste van de Staat der Nederlanden tot een 'gezamenlijk bedrag van ten hoogste anderhalf miljard gulden. De ruimte, die de thans van kracht zijnde leningwet 1959 bood, is door de uitgiften in het tweede halfjaar 1959 en in 1960 en 1961 tot op een bedrag van rond 196 miljoen na verbruikt Daar dit bedrag geen voldoende armslag meer biedt om onder alle omstandigheden tot het aangaan van leningen ter dekking van kapitaals uitgaven en ter consolidatie van vlottende schuld te kunnen overgaan is, zoals gebruikelijk, een nieuw ontwerp-leningwet, genaamd Leningwet 1961, ingediend. De Sociaal-economische raad heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid en de minister van defensie advies uitgebracht over het ontwerp van wet gevaarlijke stoffen. De commissie arbeidswetgeving van de S.E.R. heeft het advies voorbereid en vastgesteld in haar vergadering van 12 januari. Het advies is thans voor pubükatie vrijgegeven. De commissie meent dat in de wet zelf waarborgen dienen te worden opgenomen om aan de bezwaren die aan gedelegeerde wetgeving plegen te kleven, tegemoet te komen. De commissie acht het een leemte dat geen aandacht is besteed aan de inschakeling van belanghebbenden bij de voorbereiding van de uitvoeringsvoorschriften. De commissie meent dat alsnog in het wetsontwerp een bepaling moet worden opgenomen ter instelling van een vast centraal adviesorgaan voor de met betrekking tot het vervoer van gevaarlijke stoffen te stellen regelen. Doris White en Gracie Walker kennen elkaar niet zo erg goed, maar zij hebben veel gemeen. Het leven van beiden wordt overschaduwd door een zwart spook. Dit spook heeft an ders dan andere spoken een naam: het heet X-15. De X-15 is een glanzend zwart raket vliegtuig, ongeveer 17 meter maar kunnen zijn, verder te leven. Doris (34) is een stadsmeisje. Zij en Bob zijn twaalf jaar geleden, toen hij aan de universiteit van New York studeerde, getrouwd. Zij heb ben drie kinderen. Zij is klein en slank. Haar korte, bruine haar is volgens de mode geblondeerd. Haar huis is gemeubeld met 18e eeuws mahonie. Doris is Iemand, die weet wat zij wil. Hetzelfde geldt van Gracie. Haar man heeft haar verboden naar de basis te komen om hem de X-15 te 7zien vliegen. Zij gaat nu in de tuin langBinnen een paar weken van hun op 56 km afstand gelegen zal Bob, de man van Doris, en later Joe, de echtgenoot van Gracie, in dit vuurbrakend monster klimmen en proberen dit in bedwang te houden, terwijl het hen sneller mee sleurt dan ooit een mens heeft gevlogen: 4000 km per uur, ver volgens 4800, 5600, 6400 en zelfs sneller. Bob en Joe moeten hoger stijgen dan een mens ooit heeft gedaan tot de zoom van de ruimte, waar geen wind is om hun toestel te rem men: 50.000 meter, 60.000, 80.000,. zelfs tweemaal die hoogte, 160 km en meer, maar alleen als er nog altijd een redelijke kans lijkt te bestaan om levend terug te ko men. Noch Bob, noch Joe is roekeloos. Beiden zijn meesters in him vak, het testen van experimentele vlieg tuigen. Doris en Gracie weten dit en dat Seeft haar de moed, haar levens, ie bijna zo ongelijk zijn als levens woning staan en kijkt daar. Haar huis is gemeubileerd in vroeg-Ame- rikaanse stijl met hier en daar wat antiek, dat Gracie zelf heeft geres taureerd. Zij is vroeger onderwijzeres te Lakewood in Ohio geweest en geeft nog les op een zondagsschool. Men ziet het zo niet, maar Joe heeft het groojste gedeelte van hun huis-zelf gebouwd. Daarom noemt hij het ,,het huis, dat is gebouwd door geldgebrek". Hij heeft het ge bouwd in gedeelten, als hij weer wat geld had. In het huis van de White's is in tegendeel weinig handwerk van Bob te bespeuren. Bob houdt van lezen, werken in zijn tuin en met de kin deren spelen. Zij hebben hun gezel ligheidskring op de basis, terwijl de Walkers hun vrienden-in de naburi ge steden Palmdale en Lancaster hebben. Ofschoon Bob en Joe collega's zijn, komen de families zelden voor de gezelligheid bij elkaar, behalve bij bijzondere gelegenheden. Het is per slot van rekening heen en terug een tocht van meer dan 100 km. Gracie en Doris zien elkaar dus ook niet al te vaak. Onder belangstelling van tienduizen den Marokkanen is gisteren het stoffe lijk overschot van de dezer dagen overleden Koning van Marokko, Mo hammed V, op plechtige wijze bijge zet in het graf van zijn grootvader Moelai Hassan. Tevoren hadden velen een bedevaart gemaakt naar de tuin van het Koninklijk paleis in Rabat, waar de Koning lag op gebaard. Twaalf leden van zijn lijfwacht stonden met getrokken sabels rond de katafalk. Toen de kist naar buiten werd ge bracht brak de wachtende menigte uit in een ontzaglijke kreet van smart. Luid jammerende vrouwen trokken zich de haren uit en sommigen wierpen zich plat op de grond. Volgens de politie waren er in Rabat een miljoen mensen op de been. Van ver schillende kanten werden vrachtauto's gevorderd om de honderden mensen, die waren flauw gevallen, weg te brengen. Bij ongeregeldheden in Oran (West- Algerije» zijn gisteren drie personen om het leven gekomen: een vierde werd ge wond. Het Algerijnse bevrijdingsfront had opdracht tot staking gegeven „ter nagedachtenis van koning Mohammed van Marokko". Op een gegeven moment wierpen stakers zich op een Franse auto, die zij in brand staken, terwijl zij de in zittenden, een man en twee vrouwen, beletten uit te stappen. Een militaire pa trouille greep in, maar de vrouwen waren toen al om het leven gekomen. Een mo hammedaanse soldaat kwam eveneens om. De stakers staken in totaal vijf auto's in brand. De politie en het leger In Oran hebben een vijftigtal personen gearresteerd. Men zou ook de leider van dc demonstra tie in hechtenis hebben genomen. Thans is het in de gehele stad rustig. De Britse LabourpartiJ is van plan aan te sturen op dc verwijdering van Zuid- Afrika uit het Gemenebest. De regering stelt zich echter op het standpunt dat daarmee voor de inheemse bevolking niets te winnen is. Haar standpunt is dat mettertijd het Gemenebest het Zuidafri- kaanse rassenboleid ten gunste kan be- invloeden. Alle particuliere drukkerijen in Indo nesië zijn onder overheidstoezicht ge plaatst, opdat ze alleen gebezigd kunnen worden voor de strijd tegen liberalisme, kolonialisme, imperialisme, kapitalisme, federalisme en separatisme. Uit alle delen van de wereld waren delegaties naar Rabat gekomen ter bij woning van dc begrafenis, o.a. Kennedy's vertegenwoordiger Averell Harriman en president Boürguiba van Tunesië. Een uur na de begrafenisplechtigheid werd Koning Hassan II in de grote troon zaal van het paleis onder het gedreun van honderd kanonschoten ingehuldigd. Beschuit is licht en toch zo vol energie. Begroting Nederlands Nieuw-Guinea Door middel van een tienjaren plan wil de Nederlandse rege ring de bevolking van Nieuw-Gui nea in staat stellen, zich de voor waarden voor zelfbestuur en zelf beschikking eigen te maken. In 1970, aan het eind van deze periode, zal het percentage niet- Europese ambtenaren gebracht zijn op vijfennegentig. Ook de economi sche ontwikkeling zal zo snel mo gelijk worden voortgestuwd. Minis ter Toxopeus en staatssecretaris Bot schrijven dit in de toelichting op de begroting van Nieuw-Guinea voor 1961, die zij bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Van het tienjarenplan zijn de voor nemens voor 1961, 1962 en 1963 tame lijk nauwkeurig uitgewerkt. De plan nen hebben vooral tot doel de staat kundige ontwikkeling te versnellen en de materiële welvaart van de be volking te verhogen. Mede door In schakeling in de landsverdediging wordt gepoogd dc Inheemse bevolking van meet af aan op elk niveau te confronteren met dc problemen van het eigen land. Door uitbreiding van het aantal streekgemeenschappen en het toeken nen van meer bevoegdheden aan deze organen zal de bestuursvorm worden gedemocratiseerd. Een heroriëntatie van vele bestuursambtenaren is hier voor nodig. Het bestuur in de onlangs onder bestuur gebrachte binnenlanden wordt geïntensiveerd. Ook de openleg ging van nog niet onder bestuur ge brachte gebieden wordt versneld. Dit jaar zal een commissariaat voor de openlegging worden ingesteld. De rege ring streeft ernaar, dat eind 1963 heel Nieuw-Guinea, op enkele minder be langrijke streken na onder bestuurs- invloed zal zijn gebracht. Inschakeling van steeds meer Papoea's (Van onze parlementsredactie) Personeel Vooral omdat momenteel in de mid delbare en hogere bestuursfuncties 1 houdingsgewijs nog weinig Papoea's voorkomen is het te begrijpen, dat de regering alles in het werk wil stellen om tegen de tijd, waarop de zelfbe schikking een aanvang kan nemen, de landsdiensten goeddeels tc laten leiden (Advertentie) door gekwalificeerde en ervaren au tochtone ambtenaren. Eind 1959 waren 93 inheemse be stuursambtenaren opgeleid en te werk gesteld. Van hen vervullen 34 de zelf standige positie van districtshoofd (er zijn ongeveer 65 districten), hetgeen hun uiteraard ook zeggenschap geeft over de niet-autochtone inwoners van hun ressort. Alleen al met het oog op de beman ning van de overheidsdiensten in 1970 zullen meer dan 7000 autochtonen voor een groot aantal goevernementsfuncties moeten zijn opgeleid. Hiertoe zullen ruim honderden afge studeerden van de primaire middelbare scholen, van de lagere technische school, van de u.t.s., de h.b.s. en de h.t.s. en zo mogelijk een aantal acade misch gevormden binnen tien jaar be schikbaar moeten komen. Gelet op de huidige stand van het onderwijs zal de papoeanisering tot 1965 slechts een ge leidelijk verloop kunnen hebben. Daar na treedt echter een flinke versnelling in. Binnenkort zal een wetsontwerp wor den ingediend, waarin de rechtspositie van de afvloeiende Nederlandse be stuursambtenaren wordt geregeld. In dische Nederlanders, die in moeilijkhe den raken, zullen geleidelijk aan naar Nederland worden gezonden. Omdat de regering ook het particu lier bedrijf de gelegenheid wil geven zich uit te breiden, dient in de eerst komende drie jaar een zestal primaire middelbare scholen te worden ge sticht. Voorts een h.b.s.-opleiding met een leerprogramma, dat is afgestemd op de omstandigheden in Nieuw-Guinea, en een u.t.s. Tegelijk zal het gehalte van het dorpsonderwijs worden verbeterd door de onderwijzersopleiding van drie tot vier jaar te verlengen, terwijl het aan tal opleidingsscholen voor dorpsonder wijzers zal worden verdubbeld van vijf op tien. Sociale sector Bij het streven naar een herziening van de arbeidswetgeving wordt onder zocht hoe een algemeen geldende steunregeling voor werkloos geworden arbeidskrachten kan worden ingesteld. Op korte termijn wordt een bureau voor de arbeidsbemiddeling opgericht. Aan een dergelijk orgaan bestaat dui delijk behoefte. Wat betreft de gezondheidsdienst: i 1963 zal bij de uitbreiding hiervan nagenoeg geen beroep op Europese krachten meer behoeven te worden ge daan. De werkzaamheden van de dienst en met name de opleidingen breiden zich uit. Steeds hechter wordt de sa menwerking met de Australische ge zondheidszorg. De regering legt er in dit verband de nadruk op, dat zij steeds welbewust elke vorm van rassendiscriminatie zo wel op het gebied van het onderwijs als op andere terreinen zoals de werk gelegenheid, het openbaar vervoer en het amusement tegengaat. In de sociale sfeer zal voorts de wo ningbouw voor Europeanen worden af geremd, terwijl de volkswoningbouw grotere aandacht zal krijgen. Ge streefd wordt bovendien naar eenheid in de rechtspraak. Het toezicht op de rechtspraak over inheemsen zal bij het hof van justitie komen te berusten. De openlegging van het land blijkt ook uit de voornemens een aantal re gionale en lokale omroepzenders op te richten. Deze zullen onder verantwoor delijkheid van de residenten, zowel ln het Nederlands en het Maleis als ln de streektaal uitzenden. Een reorganisatie van dc huidige omroep een over heidsdienst ls ln studie. Behoefte be staat aan een opzet, die meer wordt gedragen door dc samenleving zelf. Daarnaast denkt men aan de oprich ting van een stichting naar analogie van onze Wereldomroep. De economie kan mede dank zij bij dragen uit het E. E.G.-ontwikkelings fonds worden ontwikkeld. Gestreefd wordt naar intensivering en uitbreiding van de landbouw en vergroting van de agrarische export (klapper, cacao, nootmuskaat, koffie, rubber». Voorzien wordt een exportmogelijkheid ter waar de van 8,5 miljoen per jaar. Het onderzoek naar de mogelijkheden tot oliewinning heeft alleen teleurstel lende resultaten opgeleverd. Dat naar de aanwezigheid van koper biedt enig perspectief en wordt door de Oost- Borneomaatschappij voortgezet. Ook de verbindingen worden verbe terd. Vooral voor het burgervervoer zal een dertigtal kleine vliegveldjes worden aangelegd. Havens en aanleg steigers ondergaan verbetering. De luchtvloot van „De Kroonduif" zal moe ten worden vergroot. De goeverne- mentsvloot zal uitbreiding ondergaan. Voor dc financiering van het ontwik kelingsplan zal ons land dit jaar 94,5 miljoen bijdragen. Hiervan ls 1.977.000 bestemd voor het Papoea-vrljwilUgers- korps, dat binnenkort wordt opgericht. Tot en met 1964 zal de Nederlandse bij drage elk jaar met tien miljoen gul den toenemen. Daarna zal de toene ming steeds minder kunnen worden. I Prinses Irene heeft haar skivakantie in Sankt An ton in verband met het 12V&-jarig regeringsjubi leum van de Koningin met een dag verkort. Zij vertrekt nu 6 maart naar Nederland. I België gaat in dc ko mende 20 jaar een bedrag van 7,5 miljard gulden investeren in de moder nisering van het wegen net. De lengte van de autosnelwegen zal daar door worden vergroot van 200 tot 1500 kilome ter. In Nederland be draagt de lengte van de autosnelwegen thans 700 km. De echtgenote van wijlen president Roosevelt is bestolen van een koffer met bont en juwelen. Dc waarde van de inhoud wordt geschat op 19000 dollar. Mevrouw Roose velt had de koffer onbe heerd in haar tuin laten staan. Veertig leden van het Eindhovense studenten corps hebben ervoor ge zorgd dat Haarlem voor een dag opnieuw de vijf de stad van Nederland, wat Eindhoven zojuist was geworden, is ge weest. Zij hebben zich als inwoners van de lichtstad laten schrappen en zich in Haarlem als burger laten inschrijven. Een horde van ongeveer 200 teenagers heeft gis teravond op Schiphol voor de nodige opwin ding gezorgd toen zij rock 'n roll-zangcr Bob by Rydell bij diens aan komst op het vliegveld bestormden. Bobby kwam in een Amster dams restaurant een voorstelling geven. In een circus in Boeda pest is een van de ar tiestes ernstig gewond geraakt toen zij door een leeuw werd aangevallen. Doordat een politieagent een schot op het woe dende dier loste konden ernstiger ongelukken worden voorkomen. De leden van de Noordatlantische ver dragsorganisatie zijn tot een nieuwe over eenkomst gekomen voor de kosten van de organisatie. De Westduitse bijdrage wordt van twaalf tot twintig procent verhoogd, terwijl de Amerikaanse wordt verminderd van 36 tot 30.85 procent. De zg. infra-structuur van de N.A.V.O. vergt jaarlijks 532 miljoen. De kostenverde ling wordt nu: België 4.24, Canada 1,15, Denemarken 2,87, Frankrijk 12, West- Duitsland 20, Griekenland 0.67. Italië 5,97, Luxemburg 0,17, Nederland 3,83, Noor wegen 2.37. Portugal 0.28, Turkije 1.1, Engeland 10,5, Verenigde Staten 30,85. IJsland dat geen strijdkrachten heeft, draagt niet bij. „Eichmann nummer 2" (Rapp) gearresteerd Ex-SS-Obersturmbannführer Alfred Rapp is in Essen gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de moord op duizenden joden en zigeuners, vooral vrouwen en kinderen onder de Duitse bezetting in Polen. Een aantal van hen zou hij eigenhandig heb ben neergeschoten. Rapp, die thans 51 jaar is, is een van de naaste medewerkers van Himmler en Heydrich geweest Sinds 1953 heeft hij onder dc naam Alfred Ruppert in Essen gewoond en als hoofdredacteur op een uitgeverij gewerkt Hij heeft de bijnaam van „tweede Eichmann". TT7JJ leven in een dynamische tijd, waarin vele belangrijke ontdek kingen worden gedaan, die van in grijpende betekenis voor ons leven zijn. De ene ontdekking heeft nog nauwelijks toepassing gevonden of deze wordt alweer achterhaald door een volgende. Dank zij deze snelle vooruitgang is het wereldbeeld in korte tijd grondig veranderd en is een grotere welvaart voor een gro ter deel van de wereldbevolking mo gelijk geworden. Met de technische ontwikkeling ont staan evenwel ook nieuwe gevaren. Sommige zijn direct zichtbaar (geva ren van het verlies bijv.). Maar ve le gevaren vallen niet direkt op. De laatste zijn het wellicht die op den duur de grootste schade zouden kun nen aanrichten als hier niet tijdig vol doende aandacht aan besteed zou wor den. Ik denk hierbij aan de gevaren, die verbonden zijn aan de toepassing van radioactieve stoffen, moderne bestrijdingsmiddelen in land- en tuin bouw, chemische hulpstoffen in voe ding en genotmiddelen en moderne medicijnen bij mens cn dier. Pas als er een onheil is geschied, wordt men zich als regel bewust dat er .gevaren zijn. Dat bijv. een chemische hulpstof, die aan een voe dingsstof is toege voegd, schadelijk kan zijn, heeft men kort geleden bij margarine ervaren, terwijl uit de in grijpende maatre gelen, die enige jaren geleden in Putten zijn geno men, toen bleek dat na een medi sche behandeling abusievelijk een kleine hoeveelheid radioactieve stof in de neus van een meisje was achter gebleven, duidelijk naar voren kwam hoe gevaarlijk radio actieve stoffen zijn. Geheel overtuigd was men weliswaar niet, want te velen vroegen zich af of deze maatregelen werkelijk wel nodig waren. Helaas moet gezegd worden dat deze maatregelen niet overbodig wa ren. Radioactieve stoffen hebben na melijk de eigenschap, dat ze lang ac tief blijven en dat ze, als men er bij in de buurt komt, in bepaalde orga nen Kunnen overgaan. Hieruit kunnen ze als regel niet meer worden ver wijderd. Ze blijven van daaruit stra len en tasten na verloop van tijd de omringende weefsels onherstelbaar aan. Hoewel het zeer te betreuren is, dat niet alle gevaren voorkomen kun nen worden, toch ziet men uit de de snelle maatregelen die genomen worden als er eenmaal een gevaar ontstaat, dat vele deskundige instan ties en personen goed van de proble men op de hoogte zijn. Aan het voor kómen van gevaren zit echter veel vast Het is geen uitzondering dal de technische en economische voordelen gemakkelijker aantoonbaar zijn dan mogelijke schadelijke gevolgen op kor te of lange termijn! Bovendien is voor het opsporen hiervan als regel een andere instelling en deskundigheid nodig dan voor het verrichten van we tenschappelijk en technisch onderzoek ten benoeve van nieuwe ontwikkelin gen. Gelukkig rekent de overheid van elk ontwikkeld land het tot haar taak' te onderzoeken of een nieuwe techni sche ontwikkeling ook gevaren zou kunnen opleveren en zo ja daar maat regelen tegen te treffen. De tc bestu deren vraagstukken worden ingewik kelder en omvangrijker, vandaar, dat meer overheidsinstellingen cn meer commissies er zich intensief mee gaan bezighouden. Dat zien we ook in ons land. Internationaal ziet men gelukkig in. dat wil men bovenge noemde gevaren tijdig onderkennen, op ruime schaal ervaring dient te worden uitgewisseld. Als klein land verkeren wij in een gunstiger omstandigheid dan menig groot land, daar wij vaak gevaren kunnen voorkomen door lering te trekken uit de ervaring die wordt op gedaan in landen, die ons wat tech nische ontwikkeling betreft, vooruit zijn. Zo is het voor ons bijzonder DE SCHRIJFSTER Ir. M. Knottenbelt te Amster dam, scheikundig ingenieur, is sinds 1932 werkzaam bij De Bijenkorf in de hoofdstad, thans als leidster van de afdeling Merchandising Research. Zij is o.m. bestuurslid van de Ned. Huishoud Raad, het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, dc Commissie Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting en de Slich ting Lan dbouwhui sh ou rl k u n <1 i g Onderzoek. Voorts is zij o.m. lid van de Adviescommissie Warenwet en plaatsvervangend lid van de Voedingsraad. 534. Het is merkwaardig zoveel middeltjes er op alle mogelijke ter reinen bestaan, waarvan de zin Iedere verbruiker volkomen vreemd Is, doch die desondanks gunstige resultaten afwerpen. Zo vertelde een wat oudere vrouw (het zijn meestal vrouwen die dergelijke wijsheden verkondigen) eens, dat zij haar bloemen langer ln een vaas kon goed houden door een cent in het water te leggen. Deze handeling klinkt op bet eerste gehoor nogal onzinnig, doch met behulp van dc moderne wetenschap valt zij vol komen te beredeneren. Laten we op de voorgrond stellen, dat het voor de particulier altUd erg moeilijk is dc doeltreffendheid van een dergelijk huismiddeltje proefon dervindelijk te be wijzen, want ook zonder een cent in p—- het water te depo neren kan men met de ene bos bloemen enkele weken doen, maar een andere bos zal 6lechts enkele dagen goed blijven. Maar goed, deze dame beweerde dan dat zU haar snij bloemen lang wist goed te houden door een gering bedrag aan geld aan het water toe te vertrouwen. Er zijn de laatste jaren uitgebreide studies gemaakt van elementen, waarvan slechts sporen In oplossingen worden aangetroffen. Die hoeveelheden zijn zó gering, dat zU met normale chemi sche middelen niet ktywen worden aangetoond. Maar toch bleek de vloei stof die sporen van elementen bevatte, fantastische resultaten op te leveren. Een oplossing, waarin bijv. zink voor kwam In een verhouding van 1 op 25 milliocn, bleek een bepaalde schimmel te doen toenemen met 60 De groelprlkkel die van het zink uit ging bleek zó groot, dat elke gram „voedlngszink" gelijk te stellen was met 100 kilo schimmel! Het meest magische effect gaf echter het man gaan te slen, waarvan de groclprikkel by een concentratie van 1 op 100 miljard nog duidelijk waarneem baar was. Omgekeerd bleken sporen van koper de groei van sommige or ganismen te remmen of zelfs geheel tegen tc gaan. Een stukje koperdraad, dat ln het water wordt gebracht, geeft geen koperoplossing, maar laat wel enige kopersporen achter, welke vol doende waren om een bepaalde wier volkomen te doden. Wanneer we nu weten, dat bloemen verwelken na de bevruchting, omdat hun taak ten einde is, dan kunnen we ons ook voorstellen dat een cent ln het water tot langer 1 behoud van som mige bloemen kan bUdragen. De ko persporen van de cent kunnen Im mers een vertraging op het groei proces bewerkstelligen en de stem pel tot een latere ryplngstyd nopen, zodat de verwelking kan worden uitgesteld. Het hulsmiddeltje met de cent kan dan Inderdaad minder zinloos zijn dan we aanvankelUk heb ben verondersteld. Nu lijkt het misschien, dat we van de hak op de tak springen, door ons af te vragen, waarom de mens van oudsher het liefst met zilveren lepels en vorken eet. Maar ook hier zit weer een ongeweten wijsheid achter. boeiend kennis te nemen van de pu- blikaties van de grote Amerikaanse consumentenorganisatie „The Consu mers Union" die naast het verrichten van vergelijkend warenonderzoek ook zeer grote activiteit aan de dag legt bij het opsporen en signaleren van de ze gevaren. In 1958 is hiervoor zelfs een speciale afdeling opgericht. Het is niet alleen boelende lectuur omdet men hieruit leert welke gevaren zich daar voordoen, maar ook omdat men ziet hoe dergelijke publikaties de over heid kunnen activeren tot het nemen van passende maatregelen als zij om de een of andere reden hierin ten ach ter is gebleven. De bond beperkt zich niet tot het publiceren van elders verricht onder zoek. maar gaat ook zelf onderzoekin gen verrichten als dit naar zijn me ning door anderen onvoldoende wordt gedaan. Het eerste eigen onderzoek betrof het bepalen van het radioactief strontium 90 gehalte in melk, gedu rende 14 dagen, afkomstig van melk die in 50 verschillende steden in Ame rika en Canada was gekocht. Ten ge volge van de toepassing op grotere schaal van radioactieve stoffen, is de radioactiviteit in lucht en regenwater namelijk verhoogd en kan radioactief strontium in voe dingsmiddelen wor den aangetroffen. Aangezien de overheid nimmer op grote schaal zo'n onderzoek had laten verrichten, kwamen er zó veel belangrijke nieuwe feiten aan het licht, dat de bond een volgend jaar be halve melk, gehele dagmenu's, die in verschillende ste den werden be reid. op radioactief strontium 90 heeft onderzocht. Nu is hij bezig gewis selde melktanden, afkomstig van kin deren woonachtig in verschillende streken in Ameri ka, op strontium 90 te onderzoeken. Daarnaast heeft de bond een eigen diepgaand onderzoek verricht naar de luchtverontreiniging in de vallei van de Ohio-rivier, een centrum van de staalindustrie. Vermoedelijk mede dank zij deze onderzoekingen is de overheid van plan het onderzoek op dit gebied aanmerkelijk tc gaan uit breiden! Immers alleen als er voldoende fei telijke gegevens over de voor- en na delen van een technische ontwikkeling bekend zijn, is het mogelijk een oor deel uit te spreken of de technische vooruitgang opweegt tegen de gevaren en zo dit positief uitvalt, wat gedaan moet worden om de gesignaleerde ge varen te beteugelen. Als men nu nagaat hoe dc situatie in Nederland is, dan meen ik te kun nen zeggen dat de hiervoor verant woordelijke instanties grote ernst be trachten ten aanzien van het bestude ren van de mogelijke gevaren en dat zij hiervan goed op de hoogte zijn. Er is echter wel eens de neiging, als het op het treffen van maatregelen aankomt, dat men tc lang stil staat bij de belemmeringen die belangheb bende groeperingen zullen ondervinden als bepaalde maatregelen die uit volksgezondheidsoogpunt noodzakelijk geoordeeld worden, doorgevoerd zullen worden. Een typisch voorbeeld hier van is de trage wijze waarop de Wa renwet ten aanzien van beperkingen in het gebruik van chemische hulp stoffen in levensmiddelen wordt ver anderd. In 1955 heeft namelijk de Voedings raad tezamen met een sub-commissie van de Adviescommissie Warenwet richtlijnen opgesteld over de toevoe ging van chemische hulpstoffen aan eet- en drinkwaren. Dit was ten be hoeve van een internationale confe rentie over deze toevoegingen uitgaan de van de Voedsel- en Landbouworga nisaties en de Wereldgezondheidsor ganisatie der Verenigde Naties. Niettegenstaande het feit, dat deze richtlijnen door de toenmalige minis ters van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Sociale Zaken cn Volksgezondheid waren aanvaard en op de conferentie als Nederlands standpunt naar voren zijn gebracht, hebben wij een Planta-affaire moeten hebben alvorens met grote voortva rendheid aan het werk werd gegaan om de Warenwet aan deze richtlijnen aan te passen! Weliswaar is sedert geruime tijd in ons land voor een groot aantal levens middelen ln de Warenwet voorge schreven, dat geen andere stoffen mogen worden toegevoegd dan die met name genoemd zijn en is sedert augustus 1959 het Kleurstoffenbesluit van de Warenwet in werking getreden, maar voor een groot aantal Icvrns- middelen is nog géén positieve lijst van toegestane stoffen in dc wet op genomen in tegenstelling tot Duits land en Zwitserland, waar dit wèl het geval is. Er zijn gelukkig omstandigheden aan te wijzen, waardoor verwacht kan worden, dat 'de overheid in de toe komst sneller passende maatregelen zal nemen. Ik denk hierbij aan de kritiek, waaraan de overheid gedu rende dc laatste jaren enige malen heeft blootgestaan doordat ernstige gevaren zich hebben voorgedaan, die voorkomen hadden kunnen worden als onze wetgeving tijdiger aan dc om standigheden was aangepast, aan de harmonisatie van dc wetgeving cn het kader van de Europese Gemeen schap en, hoewel nu nog bescheiden, ook aan dc invloed die van de Neder landse consumentenorganisaties uit gaat, tc weten dc Nederlandse Huis houd Raad, de Nederlandse Consu menten Bond en het Consumenten Contactorgaan. Naarmate dc consumentenorganisa ties in ons land in betekenis gaan toe nemen cn zij meer gaan profiteren van de internationale bundeling van krachten, die zich bezig is te voltrek ken. zullen zij echter een belangrijke bijdrage in het opsporen en signaleren van gevaren kunnen leveren. Willen wij echter helemaal gerust zijn, dan zal door de overheid van alle meer ontwikkelde landen meer geld beschik baar moeten worden gesteld om geva ren tijdig te kunnen opsporen en be teugelen. André Renard ls afgetreden als plaatsvervangend secretaris-generaal van het Belgische socialistische vakver bond. Renard, de sterke man van dc Vlaamse vleugel van het verbond, wil zich geheel gaan wijden aan zijn functie van algemeen secretaris van de Fede ratie van metaalbewerkers in het gebied van Luik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5