Uw probleem is het onze KRONIEK Bedrijfsleven biedt Prins geschenl Harmonie vraag en mogelijk tussen aanbod voedsel k aan Mr. Donner bij afscheid als president Hoge Raad tot Grootkruis benoemd ANDERZIJDS Oratie over geschrift van Grotius: Pietas Beroepingswerk Keizerlijk geschenk klokken voor Bodiam Een woord voor vandaag t BIJBELVERTALING Dc nieuwe vertaling in heden daags Nederlands van de brief van Paulus aan de gemeente te Filippi die het Nederlands Bijbel genootschap anderhalf jaar gele den heeft klaargekregenis zeer enthousiast ontvangen. Van vele kanten i* de wens naar voren ge komen om zo spoedig mogelijk het hele Nieuwe Testament in de ze leesbare vorm te doen ver schijnen, waarbij zelfs werd ge suggereerd om dit bij het 150-ja- rig bestaan van het 'Ne<L Bijbel genootschap in 1964 klaar te heb ben. Naar aanleiding hiervan schrijft de lutherse hoogleraar, prof. dr. P. Boendermaker in het Evangelisch-Luthers week blad het volgende: vald nl kannen worden indien men althans vasthoudt aan de me thode en de spelregels die xljn ge groeid in de hiervoor aangewezen vertaalcommissie. Om u een indruk te geven van de moeilijkheden bij dit werk. laat ik u even ..achter de schermen" kijken. Na de beëindiging van het werk aan de brief van Paulus aan Filippi besloot de commissie zich te werpen op de Handelingen der Apostelen. Het leek eerst, alsof dit boek zich gemakkelijker ln vlotte vertaling zou laten bewerken, maar in de praktijk viel het toch niet mee. Hoe gaat de commissie nu te werk? De leden der commissie krijgen als huiswerk op in het Griekse Nieuwe Testament te zoeken naar die woorden cn zinswendingen die moeilijkheden zouden kunnen ople veren of die in de bestaande ver talingen niet duidelijk zijn weerge geven. Met deze aantekeningen ko men de vertalers ter vergadering. In doorsnee kan men zeggen, dat minstens in ieder vers het een of ander moet besproken worden. Om nu tot een beslissing te komen wor den allerlei woordenboeken geraad pleegd. De tafel ligt vol met dikke boeken: een woordenboek voor Nieuw-Testamentisch Grieks-Duits. Nieuw-Testamentisch Grieks-En gels; verder het Nederlands woor denboek van Van Dale en andere boeken waarin woorden van onge veer gelijke betekenis naast elkaar gesteld worden. Nieuwe vertalings pogingen in andere talen worden bekeken en, niet te vergeten, alle beschikbare Nederlandse vertalin gen (Statenvertaling. Leidse verta ling, Lutherse vertaling, enz) ver geleken. gens aan één persoon (liefst een lid der commissie) toevertrouwd om ermee een proefvertaling tot stand te brengen. Dat gebeurt dan ook; hierbij zijn de moeilijkste punten die. waar de commissie wel een richting aangeeft, maar geen beslissing nam. In ons commissio- rale spraakgebruik zijn dit de tek sten waarbij de letters O.I.D. gezet zijn. Dat betekent nl. ..of iets der gelijks" m.a.w. „Zoek het zelf maar uit". De gemaakte proefvertaling wordt in doorslag aan alle leden toegezonden. Nu komt de kritiek van de anderen los. Vóór een be paalde datum zenden zij hun op merkingen aan de „vertaler". De theologische en taalkundige aante keningen worden door de „verta ler" verwerkt voor de volgende vergadering. Belangrijk is hierbij dat de vlotte leesbaarheid niet mag gaan ten koste van wat de bijbel- schrijver bedoelde, maar anderzijds mag de zuivere weergave geen ge weld aandoen aan de stijl. Het lid dat de proefvertaling maakte, verschaft dan een (bijna definitieve) vertaling die nog eens in de vergadering wordt voorgele zen en op leesbaarheid beoordeeld. Daarbij komen dan toch nog vrij ingrijpende wijzigingen aan de or de. T\AT deze methode van werken vrij veel tijd kost. zult u begrij pen. Indien de leden der commis sie zich van dag tot dag ermee kon den bezighouden, zou de definitie ve vorm wel sneller tot stand kun nen komen, maar aangezien ieder lid ook ander werk te doen hoeft, kan het resultaat niet zó vlug ver schijnen als de commissie zelf wel zou willen. Dit werk mag niet (vergeef mij de uitdrukking) in een vloek en een zucht gebeuren. Immers, het gaat erom aan gemeenteleden en buiten staanders een in modern Neder lands vlot geschreven tekst in han den te geven waardoor de werking van Gods Woord niet belemmerd wordt. Zodra de Handelingen der A- postelen gereed zijn, hoort u er meer van. Tot zolang rekenen wij op aw voorbede bij dit verantwoor delijk werk waardoor het Ned. Bijbelgenootschap aan de Kerken een instrument in handen wU ge ven dat geschikt Is om de mens- van-nu in zijn eigen taal te berei ken. Inauguratie ds. Van der Woude te Kampen (Van een onzer verslaggevers) In een dichtbezette aula van de Theologische Hogeschool der Gere formeerde Kerken te Kampen heeft drs. C. van der Woude, tot voor kort predikant te Leeuwarden zijn inaugurele oratie gehouden, zodat de twee jaar bestaande vacature van hoogleraar in de kerkgeschiedenis en het kerkrecht aldaar vervuld is. Naar het gebruik te Kampen werd de nieuwe hoogleraar eersf geïnstalleerd. Dit geschiedde door ds. P. D. Kuiper te Sassenheim, praeses van het college van cura toren der Hogeschool. Na hem voerde dr. S. P. Dee, emeritus predikant te Ede het woord als' voorzitter van het moderamen der Johannes Calvijnstichting (die het mogelijk maakt om te Kampen doctoraal examen te doen en te pro moveren). Ook aan deze stichting is prof. Van der Woude als hoog leraar verbonden. In zijn oratie, die getiteld was „Hugo Grotius en zijn Pietas ordinum Hollan- diae ac Westfrisiae vindicate" herinnerde de nieuwe hoogleraar er aan dat het in december j.l. 35 jaar geleden was dat wijlen prof. dr. J. Huizinga in een zitting van de Kon. Vlaamse Academie te Gent een rede hield over ..Grotius' plaats in de geschiedenis van de menselijke geest" Geen van de twee werken die ons uit de „opera" van Grotius het meest bekend zijn geworden heeft bij de mensen van zijn tijd zoveel beroering gewekt, als het klein geschrift dat het onderwerp van zijn oratie is. In het daarin genoemde tijd schrift gaf Grotius een verdediging van de godsdienstigheid van de staten van Holland en West-Friesland Het was het eerste theologische geschrift dat van zijn hand verscheen. Na de reactie die dit geschrift wekte staan we voor de vraag of Grotius inder daad een contra-remonstrantse periode heeft doorgemaakt en indien niet. hoe hij dan die indruk bij zovelen heeft kun nen wekken. Grotius zou Grotius niet geweest zijn als hij zich bij de partij van de contra-remonstranten zou hebben aan gesloten. Hij voelde zich behalve aan Erasmus ook verwant aan de „zachte in borst" van Melanchton. Ds. van der Woude toonde aan dat het klaar is als de dag dat hij niet aan tegen werking maar aan medewerking met Oldenbarneveldt heeft gedacht. Van zijn precaire positie is hij zich echter wel bewust geweest De vraag rijst hoe het mogelijk is geweest dat Grotius in 1613 plotseling een geschrift als zijn „Pietas" deed verschijnen, waardoor hij het ver trouwen van de contra-remonstranten voor goed verspeelde en zijn ideaal van het herstel van de kerkelijke eenheid zelf tot een illusie heeft gemaakt De benen van Grotius zijn niet sterk genoeg geweest om zijn zelfstandigheid voldoende te kunnen bewaren. Hij is spoedig een instrument van Oldenbarneveldt gewor den. MAROKKO «De plotselinge dood van koning Mo hammed V van Marokko in de kracht *an zijn leven is een klap", zo schrijft d® Nieuwe Rotterdamse Cou rant. Het blad zegt o.m. «Met hem is verdwenen de populaire vprst, het symbool van de nog jonge onafhankelijkheid, de zorgvuldige wikker, die zoveel mogelijk bo ven de partijen wilde staan. Het laatste echter was moeilijk, zoals in mei van het vorige jaar bleek, toen de koning om een teveel afglijden naar linka tegen te gaan de regering van Ibrahim naar huis staar de om zelf als hoofd van de regering op te treden. Vice-premier werd toen kroonprins Mou- lay Hassan, die nu als koning Hassan II de troon zal bestijgen. En vooral de aan drang van Hassan, die als opperbevelheb ber een voornaam machtsmiddel in dr staat in handen heeft, bevorderde deze ont wikkeling. Marokko was kortgeleden de gastheer Tan wat nu al de landen van Casablanca heet. Deze landen, o.a. Egypte, Mali, Gui nee en Ghana, besloten begin januari hun troepen in de Kongo terug te trekken, wan neer Loemoemba niet als premier hersteld sou worden. Bovendien werd er gespeeld met een gemeenschappelijk Afrikaans op perbevel en zelfa ccn Afrikaanse raadge vende vergadering. Het feit, dat Mohammed zich op dit punt zo actief toonde, bewijst, dat het meer de politieke dan de economische positie van Marokko was, die bepalend is geweest voor de koersverandering. Of Mohammed de ar chitect js van deze nieuwe politiek, of dat Hassan er He drijvende kracht van was, ia niet duidelijk. Maar het blijft wat onwen nig dese vrij rechtse, traditionalistische autocraten in een schip te zien met de vrij linkse, anti-traditionalistische autocraten, wier theorieën juist de ondergang van Has san betekenen. Marokko in de pas met Nasser en Se- koe Toeré: is dit angst voor een dreigen de ontwikkeling, of een volte-face om het leiderschap van een rcdeelte van Afrika te veroveren? De dood van Mohammed begunstigt de ze ontwikkeling bepaald niet, want Hassan is bij de landen van Caaablanca bepaald niet populair". Uit Trouw liet volgende citaat: „Het overlijden van koning Mohammed was vol komen onverwacht en buiten alle politieke berekeningen. De koning wat 51 jaar oud m hoewel er behalve het neuseuvel, dat tot de fatale operatie leidde, wel klachten waren, welke de betrekkelijk onschuldige ingreep eerst na een jaar dokteren deden volgen, heeft in Rabat toch wel niemand er erg in gehad, dat de operatie zou lei den tot de so plotselinge dood van de in zijn land zeer geliefde vont, die het land regeerde en als zijn eigen eente minister bestuurde na een conflict met de links-ge richte nationalistische partij Iatiqlal, ge dragen door een grote mate van populari teit ouder zijn volk. Nu is zijn zoon als Hassan II in zijn plaats, op zijn 33e jaar en dit betekent on zekerheid. Onzekerheid over de ware gezindheid van deze jonge vorat, die in commentaren zowel een links- als rechts- gerichte instelling toegeschreven werd, als oTer de mate, waarin hij voor zijn boe gericht? beleid ateun zal kunnen ont vangen en do tegenstellingen in zijn land beheersen. Beiden, president Bourguiba van Tunis en koning Mohammed van Marokko, waren bekende grootheden, factoren, in het Noordefrikaanse complex, de hand heb bend op de iituatie in hun land, sympathi serende met en stenn biedende aan de Al gerijnse rehellenleiding, maar ïeer gehecht aan de Franse cultuurkring eu overtuigd Dr. Vondeling in oratie: In de aula van de Rijksuniver- teit te Groningen heeft dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van land bouw gistermiddag het ambt aan vaard van hoogleraar in de kennis van de internationale organisaties, in het bijzonder die in verband met de landbouw en voedselvoor ziening. Ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding hield hij een rede, die getiteld was: „De anti hongeractie en de voedsel- er landbouworganisatie der Verenig de Naties". Dr. Vondeling nam in zijn toe spraak de beide jongste resoluties van de V.N. en van de F.A.O. over de anti-hongeractie en de afzet van overschotten tot zijn uitgangs punt. De resoluties, zo zei hij. geven op het eerste gehoor een kordate en moedige indruk. De Verenigde Naties en in het bijzonder de voedsel- en landbouworga nisatie gaan het waarlijk levensgevaar lijk te noemen probleem van de honger eensgezind aanpakken. De taal van de resoluties spreekt een ieder aan. Het is namelijk de gemeenschappelijke taal van consumenten, van artsen en boe ren. zonder dat onderscheid gemaakt wordt naar ras, geslacht of godsdienst. Dr. Vondeling wierp in zijn toespraak met betrekking tot deze materie een aantal vragen op. Kan, zo zei hij, de taal van de resoluties waar maken wat zij suggereert? Kan de F.A.O. de oplos sing brengen, waarnaar zovelen al zo lang hebben verlangd? Heeft dit li chaam, het oudste in de rij van gespe cialiseerde organisaties, daartoe de ken nis, de bevoegdheden, de middelen en da ervaring? Om op al deze vragen een antwoord te kunnen geven, aldus dr. Vondeling, zal men eerst moeten trachten de om trekken van het voedsel- en land bouwvraagstuk in de wereld aan duiden. vervolgens het werkgebied van de F.A.O. dienen te bekijken en moeten nagaan wat daarop tot nu toe is gedaan en welke resultaten dit heeft afgeworpen. HIJ hield zich buiten de strijd van de medici over de ernst van de voed- situatie. Wel constateerde hij, dat voedselvoorziening en landbouw in ve le grote landen de hoogste prioriteit hebben. Een voorbeeld daarvan is het in India opgestelde vijfjarenplan. OPTIMISTISCH Dr. Vondeling merkte voorts op. dat bij de optimistische kijk van Colin Clark, 'at de aarde haar bewoners kan voeden, ook als de bevolking nog sterk toeneemt, kan delen. Dat er evenwel hij de vereist® grote kapitaalsoverdracht, zowel aan gevers- als aan ontvangers- kant. hoge etsen worden gesteld aan het politieke beleid, noemde hij voor hand liggend. HIJ zei van mening zijn. dat het nrobleem van In redelijke harmonie met elkaar brengen van vraag en aanbod van voedsel, niet op losbaar Is als het wordt bezien vanuit het geriohtsount van de wereld als een heid. Dit zou betekenen, dat de voed sel- en landbouworganisatie voor een taak zou komen te staan, die ln begin sel beslist niet onuitvoerbaar zou blij ken. OVERSCHOTTEN Dr. Vondeling zei voorts ondanks de bezwaren die aan een kwantitatieve we ging van resultaten van het werk van internationale organisaties als de F.A.O kleven, toch een bescheiden poging daartoe te willen wagen. Hij beperkte zich daarbij tot bespreking van drie activiteiten, namelijk: opvoering van produktie. stabilisatie van markten en afzet van overschotten. Over het laatste onderwerp zei spreker, dat de ervaring in landen als Japan en India heeft ge leerd. dat van voedseloverschotten een van de wenralijtteid ran blijvende »amen-i-ltstckend gH5ruat kan word®n om de werking tuasen Noord-Afrrka en frankrijz voedselsituatie in onderontwikkelde lan en eveneen» afkerig van em verdwalen in den enigszins te verbeteren. Daardoor rrn kamp van Moskou, of ook maar het wordt een bijdrage geleverd tot de eco- kamp van Nasser". nomische ontwikkeling van die landen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nieuw-Lekkerland (wijkgem. Dorp); W. Chr. Hovius, kand. te Haarlem, die bedankte voor: Achter berg, Boven-Hardinxveld, Elspeet-Uddel- Vierhouten (tweede pred.plaats», Garde ren. Groot-Ammers, Hedel. Kootwijker broek. Loon op Zand, Nederhemert, Nieuwland-Oosterwijk, Opheusden. Tho- len. Wijngaarden, Zoetermeer (tweede pred.pl.) en voor Zuilichem-Nieuwaal; aangenomen de benoeming tot hulppred. te Sint Jacobi Parochie-Wier: W. Oos- terwal, hulppred te Zuid-Laren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Veend&m: E. Haverkamp te Minnertsga; te Roodeschool (by accl.): C. Koster, kand. te Pemis. Examens: aan de VU. is geslaagd voor het prop. examen theologie; J. v. Verse- veld. te Naarden. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Broek op Langendijk: P. N. Ribbers te Noordsche Schut GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw-Beijerland: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. Partijman op voorwaarde dat met een aantal fac toren rekening wordt gehouden. Het succes van de F.A.O. is tot dusverre niet groot geweest, omdat de ontwikkelde activiteiten gering in aantal en kracht waren. Verwachtin gen welke door in 1943 en 1945 geno men beslissingen werden gewekt zijn jammer genoeg niet verwezenlijkt. De vraag beantwoordend, op welke wijze de F.A.O. haar doel beter kan bereiken, merkte dr. Vondeling op, dat daarvoor in de eerste plaats no dig is een sterke verruiming van het budget van deze organisatie. BUDGET Hoe scheef de verhoudingen liggen mag hieruit blijken, dat de Neder landse minister van landbouw en vis serij in de laatste jaren vijftien tot twintig maal zoveel mocht besteden als de directeur-generaal van de F.A.O. De werkzaamheden van de F.A.O. zouden ook aanzienlijk kunnen worden uitgebreid, als de hulpverle nende landen een deel van het eigen programma rechtstreeks door deze or ganisatie zouden laten uitvoeren. Een derde mogelijkheid om de F.A.O. be ter aan haar doel te laten beantwoor den, is het aanvaarden van een werk wijze als die, welke de O.E.E.S. op bepaalde terreinen heeft gevolgd. Het zou een grote stap vooruit zijn, als de landen hun activiteiten, ontwik kelingsplannen en dergelijke op het ter rein van landbouw en voedselvoorzie ning geregeld aan de F.A.O. ter kriti sche beoordeling zouden willen voorleg gen. Zolang op de drie eerder genoem de punten geen vorderingen zijn ge maakt. heeft het weinig zin. aldus «dr. Vondeling, over een wijziging van het statuut te spreken. Wijzigingen, die de F.A.O. tot een meei zelfstandig handelend en in min dere mate bestuderend instituut zouden maken, zouden geen kans maken aan vaard te worden. Zodra een begin wordt gemaakt met het zo bevredigend moge- ijk gebruik maken van de mogelijkhe den. welke het huidige statuut biedt, heeft het zin de bevoegdheden opnieuw kritisch te bezien. Na de inaugurale rede merkte hoogleraar op dat blijkens het voorstel van het college van curatoren aan de ze nieuwe buitengewone leerstoel de wens ten grondslag ligt meer dan voor heen aandacht te besteden aan de pro blemen van landbouw en voedselvoor ziening. „Voorzover het van eij zal af hangen zult u niet teleurgesteld wor den", aldus zei dr. Vondeling. Tot de hoogleraren zei hij, dat hij best de aar zeling kan begrijpen, waarmee men hem tegemoet is getreden. „Ik hoop dat deze aarzeling niet van lange duur zal zijn. als straks zal mogen blijken dat ik een nuttig element ben in de naat", aldus dr. Vondeling. Keizer Haile Selassie heeft ruim 3000 gulden geschonken voor de restau ratie van de kerkklokken van het stadje Bodiam dat in Sussex ligt. De vijf klokken, die oorspronkelijk in 1761 werden gemaakt, zijn op nieuw gegoten, en verder is er aan deze vijf nog een zesde toegevoegd. Tussen de keizer en de bewoners van het stadje Bodiam is een band ge groeid doordat de priester van deze stad, A. E. Cottam, een persoonlijke vriend van Haile Selassie is. Deze vriendschap stamt uit de tijd dat Cottam, toen nog geen priester, ge- neraal-majoor was van de Britse le germacht die van 1943 tot 1949 in Ethiopië lag. Grotlos heeft zijn bijzondere positie, die h(j steeds temidden van de kerkelij ke geschillen had ingenomen verloren HU stond niet meer boven de partUen maar "was partijman geworden. Aan getoond werd. dat zün zwenking niet onopgemerkt bleef. Het ls opvallend hoe Grotius zich steeds weer beroept op het ambt van advocaat-fiscaal, dat hem tot het schrUven van de „Pietas" verplichtte. Het kan wUzen op een sterk plichtsbesef maar had toch een andere achtergrond. Prof. v. d. Woude zette vervolgens uit een hoe men de „Pietas" van Grotius in drie delen verdelen kan. T.a.v. de be roeping van predikanten en de verkie zing van ouderlingen kent Grotius aan de Overheid vérgaande bevoegdheid toe m hij besluit zijn geschrift met een wel sprekende lofrede op de staten die de beslechting van de kerkelijke geschillen in handen hebben genomen. Aangetoond werd vervolgens, dat niet alleen de theo logen maar ook het volk door Grotius' geschrift geprikkeld is geworden en in een brede correspondentie met zijn vrien den voelt Grotius zich telkens weer tot zelfverdediging gedrongen. De weg terug was echter niet meer mogelijk want door zijn „Pietas" sloeg Grotius een koers in die de tragiek van zijn leven werd. Tragiek was er echter niet alleen in Grotius' levensloop maar ook in betrek king tot zijn levensideaaL Hij was een oecumenische figuur die een tijdlang ijverde voor de vrede in de kerk. Maar deze grote pacifist en idealist op het ter rein van de kerk heeft door zijn „Pietas" zijn eigen ideaal tot een illusie gemaakt. In zijn streven naar de eenheid en vredo ln Mattheus 1722 spreekt Christus voor de tweede maal van Zijn komend lijden en voor de derde maal in twee hoofd stukken van de komende opstanding. Hij gebruikt daar een opmerkelijke uitdrukking. Als Hij spreekt over moordenaars zegt Hij niet, dat Hij in handen van misdadigers zal vallen, maar „de Zoon des mensen zal overgeleverd worden in de handen der mensen". Hij had het niet algemener kunnen stellen. Wij zijn zo geneigd om te zeggen, dat de Joden Christus gekruisigd hebben en als we antisemitisme willen vermijden, zeggen we: de Joden en de Romeinen hebben Christus aan het kruis genageld. Op die manier blijven we zelf buiten schot. Maar Christus wil niet, dat wij buiten schot blijven. Mensen hebben Hem gekruisigd; de gehele mensheid is schuldig aan de moord op de Gallileër. Toen de rijmende dominee Jan Scharp de melodie van Hans Leo Hassler van nieuwe woorden voorzag, schreef hij terecht: ,Ja, ik kost Hem die slagen, die smarten en die hoon. Ik doe dat kleed Hem dragen, dat riet, die doornenkroon. Ik sloeg Hem al die wonden." Hoe? „Ik deed door al mijn zonden Hem al die jamm'ren aan." Jesaja zei het reeds lang voor Golgotha: „Om onze overtredingen werd Hij doorboord, om onze ongerechtigheden verbrijzeld." Onze verzoening werd niet gemakkelijk en goedkoop ver kregen. Het kruis is de vreselijke consequentie van onze zonden. der kerk is hij te waarderen. Het heimwee daarnaar bleef hem bU tot zyn laatste snik. Maar niet minder groot moet onze liefde zyn tot de waarheid die God in Zijn Woord openbaart en als een schat aan Zijn Kerk ter bewaring gaf. Aan het slot van zijn oratie heeft prof. Van der Woude met eén enkel woord herinnerd aan zijn ambtsvoorganger ir deze faculteit, prof. mr. G. M. den Har- togh, in 1959 overleden, wiens weduwe de plechtigheid bijwoonde. De nieuwe hoogleraar wees voorts op bet merkwaardige feit, dat hU nu de jongste professor ln anciënniteit te Kampen Is, maar ln leeftUd de oudste. (Over enige maanden hoopt hü te promoveren aan de VrUe Uni versiteit bU prof. dr. D. Nauta). Hadden de predikanten Kuiper en Dee gewaagd van het vertrouwen der Gere formeerde Kerken in de nieuwe functio naris. die als predikant en lid van vele synodes een belangrijke staat van dienst heeft. prof. Van der Woude toonde zich dankbaar voor de hartelijke manier waarop men hem is tegemoet getreden. Zich tot het eigenlijke onderwijs be palende, zei de hoogleraar tot de stu denten. dat kerkgeschiedenis gelukkig méér is dan „Heussi instampen" (Heussi schreef het befaamde compendium over de kerkgeschiedenis waarmee alle aan komende theologen niet altijd tot hun genoegen kennis maken). Er volgde een receptie waarvan velen gebruik maakten om de hoogleraar, zijn echtgenote en zijn 98-jarige moeder ge luk te wensen. Tot degenen die hier ver schenen. behoorden vele tientallen Leeu warder gereformeerden, die hun dominee op zijn nieuwe bestemming aangeland zagen. (Van onze sociaal-economische redactie) Een groot aantal organisaties uit het Nederlandse bedrijfsleven heeft besloten een actie te orga niseren om Z.K.H. Prins Bern- hard bü de viering van zün vüf- tigste verjaardag op 29 juni a.s. een büzonder geschenk aan te bieden. Enkele vooraanstaande personen uit het Nederlandse bc- drüfsleven hebben tot deze actie het initiatief genomen. Men wil hiermee uitdrukking geven aan de büzonderc waardering welke er bü het Nederlandse bedrüfs- leven bestaat voor de wyze waar op Prins Bernhard in het verle den steeds de economische belan gen van ons land behartigd heeft. Er is reeds ccn comité ge vormd, onder de naam „Comité Verjaarsgeschenk Z.K.H. Pi Bernhard". Prins Bernhard heeft zich bereid verklaard als geschenk van het be drijfsleven een motorboot te aanvaar den, welke speciaal gebruikt zal wor den voor het doorbrengen van vakan ties door het Koninklijk gezin aan de westkust van Italië. Voorbereidingen voor dc bouw van de boot, diu naar schatting 150.000 zal kosten, zijn al begonnen. Bijdragen kunnen gestort worden op de bankrekening van het Comité Ver jaarsgeschenk Z.K.H. Prins Bernhard. bij de Nederlandsche Handel-Maatschap- pij N V. te Amsterdam. Vrijwel alle bedrijfstakken zijn verte genwoordigd in het comité, dat 31 leden telt. In het oomité hebben zitting alle voorzitters van de centrale organisaties van werkgevers, middenstanders, werk nemers en boeren en tuinders. Voorzitter is dr. ir. F. Q. den Hollander, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en vice-voorzitter drs. D. Roemers, voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. JN DE GROTE ZITTINGSZAAL van de Hoge Raad in Den Haag is gistermiddag in een plechtige zitting van het voltallige college afscheid genomen van de president, mr. dr. J. Donner. Even voor de zitting begon werd de scheidende president in een aparte kamer van het gebouw ontvangen door de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, die mr. Donner meedeelde dat de Koningin hem het groot kruis in de Orde van Oranje Nassau had verleend. Daarna voerden verscheidene andere sprekers het woord. De nieuwbenoemde president, mr. P. H. Smits, als eerste. HU wees erop dat mr. Donner kan terugzien op een schitterende loopbaan, op een ambteiyk leven, dat voor het wel der gemeenschap hoogst vruchtbaar en nuttig is geweest. W Kind van Staat Het eerste ambteiyke gedeelte van zijn carrière kenmerkt zich door een bijzonder snelle stijging op de ambtelijke ladder, een stijging, die hem in tien jaar bracht op de hoogste top: het ministerschap. Dit bereikte bij al toen hy 35 jaar was. waar om zijn collega-ministers hem wel het .kind van Staat" noemden. Ook de rechterlijke loopbaan van mr. Donner is zeer bijzonder geweest. In 1946 werd hij tot president van de Hoge Raad benoemd, in welke functie hU door het hoge aanzien van zUn persoon en de bij zondere eigenschappen, die hem als magistraat kenmerken, het aanzien van de Hoge Raad in hoge mate heeft gediend. Mr. Smits noemde als die bijzondere eigenschappen: een scherp juridisch In zicht, een ongemeen grote kennis van wet en rechtspraak, een uitermate snel werkend intellect, gepaard aan een won derbaarlijk geheugen, een werkkracht en een uithoudingsvermogen, waardoor hU by afmattende beraadslagingen van de Hoge Raad het minst vermoeid van allen was. In de annalen van de Hoge Raad. zal mr. Donner als een van de grote figuren onder de nresidenten te boek staan, aldus mr. Smits. De procureur-generaal, mr. G. E. Lan- gemeijer, schetste de bijzondere eigen schappen van de scheidende president als jurist Bij niemand had spreker in zo sterke mate meegemaakt dat hij de rechtsvraag wist te belichten met wat kan gelden als verworvenheid van wet geving, wetenschap of rechtspraak of een geheel ander gebied van het recht. Voorts noemde mr. Langemeyer het open oog dat mr. Donner steeds had voor het noodzakelijke samenspel van wet geving. uitvoering en rechtspraak. Ook deze eigenschap is zeker van betekenis f;eweest voor de jurisprudentie over het n ons land zo buitengewoon belangrijke onderwerp van de onrechtmatige over- heidsdaad, aldus mr. Langemeijer. die mr. Donner tenslotte prees om diens oog voor de realiteit van het leven en voor het praktisch belangrijke detail. Namens de balie sprak mr. IJ. H. M. Nygh, die het diepe respect van de leden van de Haagse balie vertolkte voor de persoon en het werk van mr. Donner. Hy prees de scheidende president om zUn hoffelijkheid, eenvoud en vriendelijkheid. Mr. Donner voerde (sprekende over het wezen van de rechterlyke macht) ten slotte zelf het woord, waarbij hU op merkte dat de rechtsvorming de laatste tyd in toenemende mate aan de rechter wordt, toevertrouwd. Zo is aan het ambt naast verhoogde verantwoordelijkheid ook grotere aantrekkelUkheid gegeven. Wetgever en rechter zullen er zich echter bewust van moeten blyven dat naast de rechtszuiverheid ook de rechtszekerheid haar eis heeft De verschuivingen, welke in de ver houding van wetgever tot rechter zijn ingetreden, aldus mr. Donner, hebben ook de Hoge Raad niet ongemoeid gela ten. Hoe moet de Hoge Raad tegenover de concrete rechtsvorming door de lagere rechter staan? Waken TastenderwUs heeft de Hoge Raad hier de weg trachten te vinden: een waken, dat de lagere rechter niet bulten de zin van het wettelUk voorschrift treedt. Met voldoening stelde spreker vast dat het aldus gevoerde beleid tot tevredenheid heeft gestrekt. Zowel bij het ontwerp van het nieuwe burgerlijk wetboek als by de aanhan gige voorstellen tot verhoogde rechts bescherming tegen de overheid wordt de verdere ontwikkeling op dit stuk aan de jurisprudentie overgelaten. Dit bete kent echter niet, aldus mr. Donner, dat men nu ten aanzien van taak en bevoegd heden van de Hoge Raad maar alles aan dit college kan overlaten. Hier past wel een waarschuwing. Het afscheid van mr. Donner werd by- gewoond o.a. door de hoogste autoriteiten uit den lande. Griekse wet tegen sluikhandel ikonen Aangezien de sluikhandel In ikonen in Griekenland de laatste tijd een gro te vlucht heeft genomen, wil de Griek se regering de zwarte handel van de ze kunstvoorwerpen door een nieuwe wet verhinderen. Zij verwacht dat de Grieks Orthodoxe Kerk de doorvoering van deze wet zal steunen. Er zal een lijst worden aangelegd van alle waardevolle antieke ikonen die in privé bezit zijn, zodat de over heid er makkelijk controle op uit kan oefenen. Advertentie Waarom Stram en Still door 't laven Verdrijf Ov Rhewnitifcht Ptjeeel mot Xrnaohon Salta. U kunt alleen maar zelf ondervinden, wat Kruschen voor U kan doen. Daa. - om moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pUn. Vraag: Heeft de huiseigenaar het recht van mij. als huurder, de beta ling van grond- en rioollasten te eisen? Antwoord: De grond- en rioollasten worden geheven van de eigenaar en niet van de huurder. De eigenaar kan deze niet van de huurder eisen. Doet hij dit toch. dan betekent dit een huur verhoging, die niet op de wet steunt. Vraag: Wij hebben een elektrische deken aangeschaft, maar nu waarschu wen kennissen, dat deze zo'n groot tevaar voor brand oplevert. Vooral in Ingeland zouden deze dekens vele branden hebben veroorzaakt. Is dit waar? Antwoord: Er zijn inderdaad elektri sche dekens in dc handel (geweest), die brandgevaar opleveren (oplever den), maar bij goede exemplaren moet het uitgesloten zijn. dat dc gebruiker met de spanning van het lichtnet in aanraking komt Ook mag dit niet het geval zijn bij een defect aan de deken of door vocht. b.v. van transpireren. Een betrouwbare deken wordt daarom geconstrueerd voor een ongevaarlijke lage spanning, b.v. 6 volt. Door de medegeleverde transformator wordt de spanning van het lichtnet tot die span ning verlaagd en tevens wordt een scheiding verkregen tussen de verwar mingsdraad van de deken en het licht net Bestaat de verwarmingsdraad in de deken uit één enkele massieve draad, dan is de deken ook veilig met het oog op brand, want bij breuk van de verwarmingsdraad wordt de stroom kring onderbroken en wordt de deken niet meer warm. Om de deken soepel te houden wordt in de regel een litze- draad (een groot aantal in elkaar ge draaide dunne draden) gebruikt Past de fabrikant hiervoor het type van het gewone snoer toe, waarbij de dunne draadjes niet elk afzonderlijk geïso leerd zijn. dan ontstaat brandgevaar. Breekt namelijk een aantal van die door de overblyvende draadjes, die dan door overbelasting veel te heet worden en schroei- en zelfs brandplekken in de deken kunnen veroorzaken. Daarom wordt bij goede dekens litzedraad toe gepast samengesteld uit draadjes, die elk afzonderlijk door een laklaagje ge ïsoleerd zijn. Let bij aankoop op de Kema keur. Vraag: Is het mogelijk duvekaters te bakken in de oven van een keu kenfornuis? Kunt u ook het recept ge ven? Antwoord: Men neme een stevig, fijn brooddeeg van 1 kg bloem. 30 gram gist, ongeveer 2 deciliter lauwe melk. 100 gram basterdsuiker, zout, ge raspte cicroenschil, 50 gram boter of margarine (ei). Men doe ruim de helft van de bloem in een kom. De gist moet men aanmengen met de lauwe melk en bij de bloem schenken in het midden van de kom. Bloem en vocht moet men tot een gladde gelijkmatige massa roeren en twintig minuten af- dieet e.d. voor tie van een draadtelevisienet econo misch een twijfelachtige zaak is. De apparatuur, die iedere abonnee in zijn huis moet hebben (waaronder al da delijk het voornaamste onderdeel: de beeldbuis) verschilt in aanschaffings prijs zó weinig van die van een com pleet televisietoestel, dat men wan neer het op huren aankomt net zo goed, of veel beter, een televisietoestel kan nemen. Bij radiodistributie is dat anders, omdat men daarbij alleen een kanalenkiezer en een luidspreker no dig heeft. Vraag: Mijn vrouw is suikerpatiënt, Is het waar, dat men aan de inspec teur der belastingen vermindering van loonbelasting kan vragen in verband met de bestrijdingskosten dezer ziek te? Antwoord: Zowel voor de inkomsten als voor de loonbelasting is het mo gelijk aftrek te krijgen terzake van ziektekosten. De kosten van spuitjes, gedekt op een warme plaats laten rij zen Daarna voege men de rest van de bloem, de gezeefde basterdsuiker en een weinig zout. alsmede de ge raspte citroenschil daaraan toe. Alle ingrediënten worden tot een gelijkma tig deeg gekneed. Op het laatst moet men dc gesmolten maar niet hete bo ter of margarine meekneden. Het deeg late men een kwartier rijzen. Daarna bestrijke men het deeg met losgeklopt ei en voorzie het van inkepingen. Het brood moet men in een hete oven in ongeveer 35 tot 45 minuten gaar en bruin bakken. Vraag: Hoe staat het nu met de draadtelevisie? Ik meende namelijk, dat deze technisch wel uitvoerbaar is, zodat men slechts heeft te wachten op de particuliere instelling, die ermee beginnen wiL Antwoord: De draadtelevisie is door PT T. uitgedokterd en technisch suikerpatiënt val- dunnc draadjes, dan gaat de stroom gelijk. Het blijkt echter, dat exploita- len hieronder. Zij worden in de regel gesteld op 420 per jaar of 35 per maand. U moet zich dan tot de inspec teur der belastingen wenden met een opstelling van alle ziektekosten (dus behalve de bovengenoemde, ook de an dere kosten van dokter, apotheker, tandarts e.d. en voorts ook de even tuele ziektekostenverzekeringspremie tezamen). U kunt dan een beschikking krijgen, op grond waarvan uw werk gever een aftrek voor de loonbelas ting kan toepassen. Valt men in de inkomstenbelasting, dan moet men bij de aangifte aftrek aanvragen (even tueel opnieuw dus). Vraag: Ik ben een crèmekleurig ont- bijtlaken met blauwgetekend patroon aan het borduren. Nu wilde ik er een gedeelte uit laten vallen. Kunt u mij een middel aanwijzen om het in blauw getekende gedeelte eruit te halen? Antwoord: Om met zekerheid te kun nen antwoorden is het nodig te weten met welke stof het patroon getekend is (blauw potlood, doordruk met car bonpapier?). Desniettemin zal een sop je met synthetisch wasmiddel wel suc ces geven, zeker na een tweede be handeling. Vraag: Onze nieuwe haard, die nu vijf maanden in gebruik is, heeft een glazen ruit. Elke morgen maak ik de ze schoon, maar sinds enige weken kan ik de ruit niet helder krijgen. De ze brandt steeds verder in. Ik heb het geprobeerd met lauwe thee, presto en glaspol. Wat kan ik het beste doen? Antwoord: Het is bevreemdend, dat de ruitjes er dikwijls het minst mooi uitzien bij mensen, die het meest hun best doen. Anderen, die er (met op zet) niets aan doen, hebben mooie hel dere ruitjes. Zij zorgen er slechts voor. dat er af en toe behoorlijk gloed ln de kachel is en dan worden de ruitjes vanzelf schoon. Nu is het daarvoor be paald niet nodig, dat het steeds bij zonder warm is in de kamer. Het stof op de ruitjes daarentegen moet men natuurlijk wel afvegen. Men vege van boven naar beneden en dus nooit over de gehele breedte heen. Veegt men van links naar rechts of omgekeerd, dan komen er asdeeltjes tussen de ruitjes, deze branden in en dan krijgt men het er niet meer af. Vraag: Hoe komt het dat, wanneer ik karncmelkse pap kook en onmiddel lijk begin te roeren, deze schift? Doe ik het misschien niet goed? Antwoord: De bereiding van karne- melkse pap dient als volgt te geschie den: Men make van de bloem en een beetje van de karnemelk een gladde massa. Vervolgens brenge men de ove rige karnemelk al roerende aan de kook. Men giete er het aangemengde papje bij en late de pap vervolgens nog ongeveer vijftien minuten ter wijl men steeds flink roert zachtjes doorkoken. Hierna doe men er suiker of stroop bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2