HET GAAT ONS GOED maar wij zien de toekomst somber in KATOENEN KINDERPAK ES PeekgCloppenburg Vrijwillig langer dienen onder aantrekkelijke voorwaarden De Zon gaat op 9 DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 elke woensdag jongensmarkt *«rrtw «tjfi'nj per Elektrotechnische industrie contra overheid hy alles, want de Nederlandse Industrie Is er tegen opgewassen. Wèl verwüt hU de Nederlandse overheid dat zU voor mil joenen ln het buitenland besteedt produkten, die de Nederlandse industrie kan leveren voor geiyke of bUna gelijke prijzen. Verwijten De Zeven Provinciën - „made in Holland" Van een onzer verslaggevers) DE longroom van Hr. Ms. kruii De Zeven Provinciën zeiden ze „Als het helemaal niet meer anders kan, dan kunnen we dit schip altijd nog als elektriciteitscentrale Dordrecht gebruiken". Want De Ze- jen Provinciën heeft vier turbo-ge neratoren en vier diesel-generatoren met een totale capaciteit van 5200 Kw. En ze zeiden: „Nog even en de bemanning moet in een tweede schip meevaren." Want de ruimte-verslin dende elektro-technica heeft De Ze- venProvinciën veroverd. En: „Dit schip kan niet kapot. De kabels houden het zaakje altijd wel bij elkaar. Want de smalle „wandel gangen" van De Zeven Provinciën zijn behangen met vijfhonderd meter kabel. Ten slotte, nadat alle officier-inge- iieurs aan het woord waren geweest: Gooi het maar in m'n pet, dan zal ik het morgen wel uitzoeken". Want een modern oorlogsschip is het werk van ingenieurs, van specialisten die zelf al moeite hebben de ontwikke lingen op hun eigen terrein b\j te benen. Dit was het wat ze zeiden in de longroom van Hr. Ms. kruiser De Ze ven Provinciën het vlaggeschip van smaldeel I, dat, op weg naar Den Helder, met een 25-mijls vaart de tobbende visserscheepjes hooghartig links liet liggen. in de ruimte van de bemanning zei de majoor der Marinier L. H. H. Ham: „Hier snurken de Jannen". Dit was, na al het duistere gepraat van de specialisten, dan eindelijk verstandige taal. Want Jannen heb ben niets met elektrotechnica te ma ken en dat zij snurken, niet slapen, is een van de bekendste voorrechten van de marine. Dit ook: op veilige afstand en buiten het gezichtsveld van de majoor rafelden de Jannen het optimisme van de majoor cynisch uiteen en imiteerden: „....hier snurken de Jannen op zeegras, daar liggen de instrumenten ....in de watten". Daar zit wat in. De ruimte voor de be manning van De Zeven Provinciën en de bemanningen van alle moderne oorlogsschepen ls tot een minimum terug gebracht: steeds moet er meer plaats zyn de specialisten en hun vindingen. De moderne oorlog ls een oorlog van ingenieurs. Is het nog mogelijk met een schip waar op de mens zijn plaats heeft afgestaan aan het instrument, waarop de radar kijkt, lar luistert, het elektronische brein de doelen zoekt en het functioneren af hankelijk is van uitgebalanceerd complex elektrotechnische instrument, is het mogelijk met een dergelijk schip nog iets te presteren in oorlogstijd? Op de achter plecht zei een sombere pacifist: „Daar gaat weer een Volkswagen" bij elk schot de 10.3 cm lichtraketwerper. Mis schien heeft hij gelijk misschien heb ben de marine-officieren voldoende ar gumenten om hem van het tegendeel te overtuigen. Hun discussie is nog niet met conclusies afgesloten. Dit is wel zeker: De Zeven Provinciën is niet alléén het vlaggeschip van smal deel I, ook is de kruiser een vlaggeschip van de Nederlandse elektrotechnische industrie, volgestouwd als het schip is met instrumenten van Nederlands fabri kaat. Opmerkelijk? Jazeker, zegt de Ver eniging Nederlands Fabrikaat, De Zeven Provinciën en de andere schepen van de Koninklijke Marine bewijzen, dat Neder land ondanks de ontzagwekkende ont wikkelingen nog steeds iets presteert op het gebied van de elektronica. Sterker nog: Dat Nederland nog tot de topgroep behoort. En dat is mede te danken aan de marine, die hogere eisen stelt, die be trouwbaarheid boven geld moet stellen. De opdrachten van de marine stimuleren mede de ontwikkeling van de Neder landse industrie, geven die industrie de kans meer aan de noodzakelijke search te doen en daardoor ook op het ge bied van verbruiksgoederen bij te blijven. Bij gebleven De Nederlandse elektrotechnische In dustrie biyft b|j: 208 vestigingen met 88.000 werknemers in 1959, een verba zingwekkende portie intellect (12.3 Inge nieurs per 1000 werknemers), aantrek kelijke bedrijfsresultaten en een schijn baar niet te stuiten groei ln de export: 602 miljoen gulden ln 1954 1.143 mil joen gulden in 1959. Houden zo", zegt de Nederlander aller minst onder de indruk. Want hij mag dan een beetje trots zijn op de aanstaan de plaats van zijn land in de wereld der elektronica, bedrijfsresultaten laten hem koud zolang hij er niet direct bij betrok- is. En opgewekt koopt hij een appa raat met een buitenlands merk. Zo is de Nederlander: hij mag zijn landje graag hij draagt de Nederlandse industrie warm hart toe, maar wat van over de grenzen komt is nog altijd iets beter. Cijfers? In 1959 verkocht de Nederlandse elektrotechnische industrie voor 812 mil joen gulden op de eigen markt buiten landse industrieën brachten in hetzelfde jaar voor 803 miljoen gulden aan de Ne derlandse man. Herinnert u zich nog de slogan: Koopit Nederlandsche waar, dan helpen wij el kaar? Dat was een beetje overdreven: is het goed recht van de Nederlander op de prijs en de kwaliteit te letten. Dat zegt de voorzitter van de FOEGIN ook (Fabrieken op elektrotechnisch ge bied in Nederland) ir. L. F. Otto: „Voor keur voor het Nederlandse produkt om dat het Nederlands is, is uit den boze. Juist de concurrentie moet de grote prik kel blijven. Maar dan met gelijke spel regels. Zolang het buitenland niet mee doet aan de vrije concurrentie, zolang daar de export wordt gesteund door de overheid, zolang heeft ook Nederland en thuisfront nodig". Ir. Otto maakt de Nederlanders er geen •erwüt van dat zij buitenlandse produk ten kopen, voor vrije concurrentie voelt Waarom verwijten? Het gaat de elek trotechnische industrie immers goed? Heel goed zelfs, maar blijft dat zc zijn veranderingen in Europa op til: geïntegreerd Europa zal de Nederlandse industrie voor onoverkomenlijke moei lijkheden stellen. Tenzij die industrie een krachtig thuisfront krijgt, een vast afzet gebied op eigen markt. Want zal ooit een produkt in het buitenland succes hebben als de maker moet zeggen, dat hij op zün eigen markt niet kan verkopen. Het zijn in de eerste plaats de Neder landse elektriciteitsbedrijven die veran deringen ln de huidige situatie kunnen brengen. Dit zegt lr. L. Vos, oud-direc teur van het elektriciteitsbedrijf van Am sterdam. In de moderne centrale Hemweg (maar wat is modern op een gebied waar vrijwel elke vinding onmiddellijk wordt achterhaald) zegt ir. Vos: „De Neder landse elektriciteitsbedrijven moeten be reid zijn hun generatoren, transforma toren, schakelaars voor groot afschakel- vermogen en hoogspanningskabels in Ne derland te bestellen. De Nederlandse be drijven die deze produkten vervaardigen zijn de enige hier te lande, voor de ver koop zün zij echter één onder velen en in het nabye buitenland zyn zij nul onder velen. Alleen door de bestellingen van de Nederlandse elektriciteitsbedrijven kunnen deze ondernemingen de nodige ervaring opdoen, kunnen hun produkten verwerven die zij in de toe komst op de Europese markt nodig zullen hebben om zich te handhaven. De centrale Hemweg, opgebouwd door de Nederlandse industrie, ligt ir. Vos na het hart. Hij werd vorig jaar gepen sioneerd, maar nog altijd heeft hij niet afgeleerd te spreken van „ons bedrijf". Als hij spreekt over de belangrijke rol van de elektriciteits „fabrieken" in de maatschappij, is hij niet langer de nuch tere technicus, dan wordt hij poëtisch en ziet hy in de zware 50 of 150 kV kabel, die de bevreesde leek alleen maar af schrikt, een slagader van het energie- aderstelsel dat stad en land doorkruist en waardoor het hart, het elektriciteits bedrijf, de energie in de maatschappij pompt. Een hartstochtelijk pleiter voor het Nederlands fabrikaat is die oud-directeur van de Amsterdamse elektriciteitscen trale. Ook hij vraagt zich verwonderd de Nederlanse institutionele de eigen industrie voorblj- zij het enorme belang van de Nederlandse industralisatie niet willen of niet kunnen zien. Ir. Otto noemde die kopers bij naam: elektriciteitscentrales, spoor wegen, P.T.T. en grote industrieën. Zij doen hun bestellingen in het buitenland. En achter hen aan komt de Nederlandse ondernemer met zijn produkten in het buitenland. Wat moet hij zeggen? Mijn prijs is goed. de kwaliteit voortreffelijk, maar mijn landgenoten vertrouwen mij niet? Hoogstens kan hij wijzen op schepen als de kruiser De Zeven Provinciën en op cenTrafes als de Hemweg. Wij kunnen wel wat, kan hij zeggen, maar wij Nederlanders zijn nu een maal vreemde lieden. nieuwe collectie leuke modellen In frisse kleuren prima wasbaar speciaal verlaagde vóórseizoen prijs leeftijd 2 jaar Wervingsactie voor leger en luchtmacht begonnen (Van een onzer redacteuren) 11/rET AANTREKKELIJK geïllustreerde tekst in fel gekleurde folders wordt vandaag voor leger en luchtmacht een grote wervingsactie be gonnen (meerkosten geraamd op 2% ton), die tot doel heeft om door het aantrekken van ongeveer 10.000 man langer-dienenden te komen tot een verkorting van de eerste oefening met twee maanden. Indien de actie slaagt wordt ook de samenstelling van de strijdmacht geheel anders, omdat er dan een groter contingent beroepspersoneel en langer-dienenden zijn te genover een kleiner contingent dienstplichtigen. Het was de staatssecretaris van defensie M R. H. Calmeijer, die tijdens een gis teren gehouden persconferentie de cyclus van maatregelen uiteenzette om het ge stelde doel te bereiken. Daar langer-die nenden invoegen in het beroepskader Lvzn. opleiding en promotie slechts lang zaam kan geschieden moet de constructie wijziging van het leger hoofdzakelijk wor den gezocht in het aantrekken van kort- verband vrijwilligers en vrijwillig nadie nenden, die komen te behoren tot het re serve-personeel van de Kon. Landmacht of de Kon. Luchtmacht Voor hen gelden alle regelingen, die op het reserve-perso neel van toepassing zijn. Hun bezoldiging, geneeskundige voorziening enz. is gelijk 'ie van beroepsmilitairen. Deze gigantische transforma tor van 150.000 kVA met een gewicht van 181 ton werd in Nederland gebouwd voor een centrale die behoefte had aan een transformator om de span ning van de turbogenerator van 15 kV te brengen op 150 kV. De elektrische energie wordt over een grote afstand ver voerd. Dezelfde fabriek heeft constructies ontwikkeld voor een transformator van 380.000 V in verband met de te verwach ten aansluiting op het West- europese net. De constructies zijn met succes aan de vereiste b eproe vingsspanningen onderworpen. TT'ORTVERBAND-vriJwilligers kunnen worden jongelui van 18 tot 24 jaar, Het werd haar warm om het hart bij die ge dachte. O, weer eens contact met mensen te heb ben! Met vader Persson, met zijn vrouw met Ella! Met iemand praten, een andere stem horen dan die van Erland. Het was al lang geleden, twee hele lange maanden. Imber draaide peinzend de kerfstok. Hoe konden twee mensen jaar-in, jaar- uit met elkaar leven? Liefde? Zij geloofde er niet aan. Niemand kon sterker hebben lief gehad dan in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH van de vorige avond was nog niet helemaal uitge wist. Op zijn plompe sneeuwschoenen maakte hij een kleine ronde, als een hond speurend naar spo ren. In de hele buurt van de nederzetting vond hij geen spoor van een rendier, en hij hoorde slechts één keer 'n hond blaffen. Alles in hem drong hem naar de plaats van zijn daad te gaan, maar hij onderdrukte die begeerte. In de verse sneeuw wa ren sporen zo duidelijk te zien. Er gingen een paar dagen voorbij. Er kwam zy. toen zij destijds besloot Erland naar Lapland Seen Lap bij de nederzetting en Erland was er nu te volgen. Twee mensen alleen waren als twee molenstenen. Zy wreven en slepen tegen elkaar tot er misschien niets meer van hen over was. Die dag wilde zij niet beleven zij wilde niet het gevoel hebben, dat zij Erland haatte en dat zij hem zou kunnen vermoorden. Zij moesten een voudig vaak mensen ontmoeten, anders wachtte hun misschien nog iets ergers dan honger. Het kwaad was helemaal niet ver weg; het zat als het ware binnen de eigen vier muren en het loerde met zijn scherpe kraaloogjes. Op een dag zou zij die oogjes overal zien Imber vermande zich. Geen dwaasheden! Het moest gaan. Persson had een hele winter lang al leen in een hol in de bergen gewoond, en Arne was er ook niet op de dag, waarop de kolonist een vrouw in huis had. Ook zij beiden waren eens alleen geweest. Neen, niet helemaal! De vrouw van Persson had toen vast al een koe gehad, of tenminste een geit. Dat zou zij vragen, als zij er nog eens kwam. Maar direct daarop zakte al Im- bers energie weer weg. Zij kon niet naar Ak- kafjall. Zonder ski's kon zij nooit zo ver komen. Imber hoorde buiten voetstappen. Zij legde een paar dorre takken op het vuur. Erland kwam bin nen en wierp een pak vlees op de grond. Hij baadde in het zweet. „Trek wat aan en ga mee", hijgde hy. ,.Er is nog meer vlees. Wij moeten het binnen halen". Imber staarde hem aan. „Heb je een rendier geschoten?" „Ja, het ellendige beest viel me aan. Ik had geen keus: ik moest het neerschieten, anders had het mij dood getrapt. Schiet op! Het is begonnen Morgenochtend zijn alle sporen uit gewist!" Imbers adem ging heel snel, toen zij achter Er land aan liep. Rendiervlees! Wat zouden de Lap pen daarvan zeggen? Maar had de mens dan niet het recht zichzelf te verdedigen en was de dode hond niet meer waard geweest dan dit ren diervlees? Dat zouden zij hun wel vertellen, voor het geval zij schadevergoeding zouden eisen. Zij huiverde bij de gedachte, dat Erland hetzelfde lot had kunnen treffen als de hond! Het duurde een half uur, voor zij bij de bebloe de plek waren. Het neergeschoten rendier lag naast een bosje. Als het helder dag was geweest, had Imber aan de sporen kunnen zien, dat Erlands leven niet in gevaar was geweest. Erland verdeelde het lichaam van het dier in stukken met zo'n haast, alsof hij elk ogenblik ver wachtte op heterdaad betrapt te worden. Slechts enkele minuten later verlieten zij zwaar beladen de plek. Het sneeuwde nu hard: uit de bergen woei een gemene wind. Heel in de verte hoorden zij zwak geblaf van honden. Imber ademde moeilijk onder haar last Erland draafde maar voort, maar haar lange rokken sleepten door de sneeuw en hinderden haar. Zij vroeg Erland niet het wat langzamer aan te doen, maar zij dwong zichzelf hem bij te houden. ZU had het gevoel, dat iets in de duisternis naar haar wilde steken. De volgende dag ging Erland niet de bergen in. Het had opgehouden met sneeuwen cn het spoor overtuigd, dat men het rendier niet gemist had. In zo'n grote kudde miste men één dier niet zo gauw. Er was ook geen enkel spoor, dat er op wees, dat de Lappen de plek ontdekt hadden, waar het rendier was gevallen. Erland ging weer de bergen in. In het Berken- dal waren talrUke sporen van sneeuwhoenders te zien, maar ook van stampende rendieren. Het was nog niet de moeite waard vallen te zetten. Mok kend klom hy tot aan de boomgrens. Een paai kilometer naar het noorden zag hy over de rand van het berkenbos de rook van de Lappenhutten. Hij ging niet die richting uit en verdween ijlings uit het gezicht, toen hy plotseling een Lap zag by een troepje rendieren, dat heel dichtbij kreupelhout weidde. Het was al schemerachtig toen Erland thuis kwam. Hy voelde zich geradbraakt, want hij had nog niet geleerd, hoe men zich op moeilyk ter rein voortbeweegt op de lange latten. Op de hel lingen had hy ettelyke sporen van zijn gestuntel achter gelaten. Imber was juist bezig hout naar binnen te bren gen. Elke dag kostte 't haar minstens 'n uur brand hout te verzamelen. Het bos lag niet zo ver weg, maar de bomen waren klein en sprietig, zy lie ten zich moeilijk zagen en nog moeilijker splUten. Erland hield niet zo erg van zaag cn bijl, zodat Imber de laatste weken het houthakken helemaal voor haar rekening had genomen, om geen ge mopper te horen, dat zy zoveel hout verbruikte. Erland liet haar tobben. Hy had immers zijn eigen werk. (Wordt vervolgd) die reeds voor eerste oefening onder de wapenen zijn of hun dienstplicht nog moe ten vervullen. Zij komen voor verbintenis van vier, soms zes jaar, mits voldoend aan bepaalde eisen van schoolopleiding, in aanmerking voor opleiding tot officier serve-officier resp. onderofficier. Kort- verbanders, die de opleiding niet kunnen volbrengen worden eervol van hun ver bintenis ontslagen en blijven slechts dienstplichtig. NADIENENDEN Dienstplichtigen, die bij het einde van de eerste oefening of binnen een jaar daarna een vrijwillig dienstverband wil len aangaan kunnen dit doen als vrijwillig nadienenden voor een of vier Jaar. De staatssecretaris verwacht op grond in een enquette-onderzoek, waarbö 17,4 st van de 18-jarlge ondervraagden aan ;n vrywillige (langere) dienstneming de voorkeur gaf, een niet ongunstig resultaat in de wervingsactie. Over de dienst voorwaarden, bezoldi ging, premieregeling en andere facilitei ten sprak de heer J. H. Wieffering. hoofd directeur personeel, die verklaarde, ós t hem tilt contacten m et het bedrijfsleven ls gebleken, dat de langer gediend heb bende sollicitant op grond van opleiding en andere door de dienst aangekweekte kwaliteiten een zekere voorrang geniet. Maar eerst komen deze kwaliteiten de krijgsmacht met zyn ingewikkelde en kostbare technische apparatuur ten goede. BEZOLDIGING W'AT DE bezoldiging betreft: de kort- verbanders krijgen ln militaire dienst maandsalaris en vanaf 1 januari j 1. gelden b.v. de volgende wedden: een sol daat lc klas van 20 jaar ontvangt per maand f 267, een sergeant van 21 jaar 378, een vaandrig van 21 jaar f 429 en ?n tweede luitenant met 1 dienstjaar 549 (allen ongehuwd). Op het eind van de verbintenis heeft Dien6 tijdverkorting met twee maanden hiervan afhankelijk de kortverbander recht op een premie van 25 pet van het laatstgenoten maand salaris voor elke maand, die hij heeft ge diend. Zo kan een ongehuwde 23-jarige sergeant na vier jaar f 4165 ontvangen onder aftrek van loonbelasting. Onder het „onzichtbare" salaris vallen opleiding, kleding, geneeskundige verzor ging, voorts 4 pet vakantietoeslag. Van het salaris van ongehuwde kortverban- ders, die in een kazerne zijn gehuisvest, wordt 21 pet van hun salaris ingehouden voor voed inf den wordt zo veel huisvesting. Degene, die zijn tijd heeft uitgediend, kan onder bepaalde voorwaarden in aan merking komen voor een toelage voor studie. Voorts kan hU, die b.v. een eigen bedrijf wü stichten een renteloos voor schot krijgen van f 5000. Van overheidswege wordt de nodige hulp geboden, daar het over het algemeen niet In de bedoeling ligt de vrijwilligers na afloop van hun verbintenis ln beroeps- dienst op te nemen. Voor de nadienenden gelden dezelfde aanspraken, zoals die voor de kortvcr- banders zyn vastgesteld. Nadicnenden, die korter in dienst zijn dan vier Jaar, kunnen recht laten gelden op een pro gressief lagere premie, terwijl bovendien hulp wordt geboden bij het weer opnemen ln het arbeidsproces. INTERN GERICHT nog, dat het geen spectaculaire naar bui ten tredende actie betrof, maar intern ge richt tot hen. die in dienst komen, in dienst zijn of de dienst met klein of groot verlof verlaten hebben. Voor de gehele krijgsmacht (ook dc marine) verschijnt in de tweede helft van maart het nieuwe maandelijkse tijd schrift „In Dienst", dat iedere goedgekeur de dienstplichtige krijgt thuis gestuurd en waarin aan ouders cn jongelui voorlich ting wordt verstrekt Volgende week zul len 600 officieren in Den Haag uitgebreid worden ingelicht om deze wervingsactie ln het leger te ondersteunen, terwijl mor gen de folderactie onder groot-verlofgan gers wordt gestart onder het motto: Fei ten. die pleiten voor vrijwillig nadienen. Ook de ambtenaren voor militaire zaken op de gemeentesecretarieën worden ruim van folders voorzien. Een wilde staking in Yorkshire, die in 20 steenkoolmijnen is uitgebroken, hecflt 38-000 mannen werkloos gemaakt. Zy oisen tien prooeret meer loon voor ondergronds wenk. Zwart: 10, 12, 14. 22, 27. 28, 32, 33. Schaak-vraag SS De stand in de partij Tartakower Lokvenc was: Wit: Kcl, Dc4, Tdl en Tel, Lg2, Pb7, pi a2, b2, c3, d6, e5, g3 en h2. Zwart: Kd7, Df5, Tc8 en Th8, Lf8, Pg5 en Ph7, pi a7, c6, f6, g7 en h5. Gevraagd was aan te geven hoe wit in maximaal acht zetten zyn tegen stander mat kan zetten. Tartakower deed dit als volgt: 1. Dc4f7t een prachtig dame offer met de bedoeling veld f7 te blok keren. 1Pg5—f7; 2. e5e6t, Df5xe6 (op 2Ke8 volgt 3. d7t, Ke7; 4. dc8: P, Ke8; 5. Lc6: mat); 3. Pb7c5f het begin van een inge wikkelde paardmanoeuvre teneinde het obstakel op e6 op te ruimen en de dia gonaal h3—c8 vry te maken. 3 Kd7d8 (op Ke8 volgt weer d7+); 4. Pc5xe6t, Kd8d7; 5. Pe6—c5f, Kd7— d8; 6. Pc5b7t, Kd8—d7; 7. Lg2—h3f, 16—f5; 8. Lh3xf5 mat. Bridge Het juiste bod in het biedprobleam dat zy u voorzetten is: 2. Sans-Atout. Met dit bod is uw spel goed omschre ven. U heeft een solide dekking in harten de kleur welke Oost bood aansluiting in schoppen en een stop in ;klaveren. In de praktyk antwoordde Noord met 3 Sans-Atout, een uitste kend contract, dat zonder moeite ge maakt werd. I Ziehier de kaartverdeling: V763 5 AH65 B 10 8 2 4 A 10 9 O A B 10 O B 9 7 4 3 H 9 West kwam uit met harten 6. Oost speelde hartenvrouw, Zuid nam met het aas. Zuid ging nu de schoppen- kleur aanvallen en kwam dankzy de gunstige verdeling zelfs tot 10 slagen, namelijk 3 in schoppen, 5 in ruiten en 2 in harten. Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. verschoten; 4. schoor- steenzwart; 7. telwoord; 10. plant; 12. gem. in Groningen; 14. oude benaming voor liter; 15. heeft een haan; 17. go din van de dageraad; 18. mens; 20. voor; 21. muzikaal toneelspel; 22. stuk stof; 24. deel van het oog; 26. berg weide; 27. achting; 29. zee (Eng.); 31. schepnet aan een gaffelstok; 33. dorp in Friesland; 35. kuis; 36. bars; 37. te ken. Dam-vraag 65 (Eerste publicatie) Verticaal: 1. dikwijls; 2. hoofdstad van Turks Vilajet Seyhan; 3- vreemde munt; 4. buitenhaven; 5. schande; 6. opgooi; 8. latwerk; 9. zijtak Saaie; 11. eetketeltje; 13. dorp in Z.H. onder Nieuwkoop en onder Zevenhoven; 16. meisjesnaam; 19. wolvlokje; 20. vast, stevig; 23. welriekende stof; 25. zijtak Rhóne; 26. stad in Frankrijk; 27. voor zetsel; 28. meisjesnaam: 30. de twaalf machtige goden der Germanen; 32. vruchtje; 34. halsdoek. OPLOSSING VORIGE PÜZZEL Horizontaal: 1. sta, 3. tra, 6. eva, 9. ar, 10. roede, 12. e.a. 13. peper, 15. ap pel, 17. eed, 19. een, 21. restand, 25. lei, 26. Inn, 27. kordaat, 31. lev, 32. dis, 34. teler, 36. Leens, 38. ed, 39. nagel, 41. e.o., 42, lap, 43. mas, 44. alm. Verticaal: 1. sap. 2. tree, 3 tor, 4. re, 5. Ada, 7. veen, 8. aal, 10. rede, 11. Epen, 14. perikel, 16. petitie, 18. Ot, 20. als, 22. sar, 23. ara, 24. ons. 28. oven, 29. do, 30. adel, 31. Leda, 33. snel, 34. tel, 35. ram, 36. les, 37. som, 40. ga. Ingaande februari is by koninklijk be sluit benoemd tot luitenant-kolonel by de militair-juridische dienst zolang hy hoofd zal zijn van de sectie juridische zaken bij dc staf der brigade Nederlands Nicuw-Guinea, majoor mr. P. G. van Lier op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9