KW 144 sleept VL 84 thans naar Iïmuiden toe Tweede-Kamerlid Van Eiberg sprak te Noordwijk over de wonini en Igb ouw Nieuwe erkenningseisen voor de tuinbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 VOOR de A.R. kiesvereniging te Noordwijk sprak gisteravond in het Verenigingsgebouw het Tweede-Kamerlid Van Eibergen (de man van de motie die het kabinet-De Quay deed vallen), over het onderwerp: Rond om de woningbouw. De heer Van Eibergen begon zijn rede met te consta teren, dat de klaarblijkelijke winst van de kabinetscrisis, die achter ons ligt, gelegen is in het feit, dat de woningbouw weer eens extra in de belangstelling is gekomen. Dit was nodig, want weliswaar hadden alle politieke partijen de oplossing van de woningnood in hun programma ge schreven, maar in feite schoot men met de oplossing weinig op. De heer Van Eibergen schetste de histo rische gang van zaken hierbij en stelde, dat het woningprobleem in 1945 pas acuut werd. We zaten toen in een uitgeplunderd en geschonden land en wat we zagen, was een en al puin.Pas in 1947—1948 kwam de nieuwbouw eerst goed op gang. We dienen hierbij te bedenken, dat de woningbouw slechts een deel van de to tale bouwcapaciteit vergt, aldus de heer Van Eibergen. De industrie vergt veel daarvan en ook aan de bouw van kerken en scholen moet aandacht worden be steed. Wel moet worden geconstateerd, dat we allen de woningnood niet tijdig onderkend hebben, aldus spreker, die met voorbeelden aantoonde, dat van over heidswege de woningbouw zelfs werd afgeremd. Allerlei omstandigheden (Korea-crisis, vrees voor werkloosheid) werkte hierbij KATWIJK AAN ZEE Postduivenhoudens bijeen In hotel De Roskam vergaderde gis teravond de postduivenhoudersvereni- gimg De Rijnmonders onder leiding van voorzitter A. Paauw, die wegens drukke werkzaamheden de hamer moest neer leggen. Hij wordt opgevolgd door de heer M. Souverein. Verder werden tot bestuurslid gekozen de heren K. Schaap en L. van Rijn. De heer Th. van Essen werd herkozen. Hierna werd het op 22 april beginnende vliegseizoen besproken. In de klokken- oammissie werden gekozen de heren K. Schaap, P. Hogewoning, Th. van Essen, J. de Best en J. Heemskerk. In de in- kenfoommassie kwamen de heren J. Sohaddiee van Doorn, B. Maurits, J. Pamlevldet en Th. van Essen. De heren A. Paauw en M. Souverein werden benoemd tot ihokconitroleur. Agendanieuws Vanavond; postzegelclub „Katwijk" in Casa Cara, 8 uur; landelijke rijverenn- giiïg „Irene" dn Musica. Morgenavond: amateurfótografen in Riohe; zondaigssohool „Het mosterd zaadje" dn de kapel, 8 uur (ouderavond); Hervormde wijkgemeente Zuid in ge bouw Abeelplein, 7.45 uur; Hervormde wij'kgemeente Noord-west in Oranjezaal. 7.45 uur. Opbrengst De exrfra collecte in de Hervormde kerken ten bate van Gezinszorg en Zon negloren heedit f 1144,10 opgebracht. „Nooit volmaakt" De Hervormde jonigensclub „Nooit vol maakt" hield gisteravond in de Oranje zaal een ouderbijeenkomst onder leiding van de heer J. H. Essen. Deze wet zijn openingswoord op het grote belang van het jeugdwerk. De heer A. Hazenoot hdeld: een Bijfoelvertellimg naar aanleiding van Johannes 12 44—50. Na de pauze werden leuke voordrachten gedaan en vertelde die heer Esam een spannend ver- Wykavond De oud-Kaitwijkkenmer bij uitstek, de heer Nic. van Beelen, hield gisteravond voor de Hervormde wij'kgemeente Noordoost, die onder leiding van ds. W. L. Tukker bijeen was, een causerie over de geschiedenis van Katwijk. Hij ver duidelijkte zijn toespraak, waarvan we al eerder een venslag gaven, mot dia's. Nieuwbouw Geref. Kerk Woensdagavond houdt de Geref. Kerk een Gemeente-bijeenkomst ter bespre king van de kerkbouwplannen. De arohi- beaten Verschoor en Bies zullen dan een toelichting geven, aan de hand van dj a's en een maquette. Hoog cn laag water Woensdag: hoog water 3.04 en 15.14 uur; laag water 10.59 cn 2319 uur. Chr. Bibliotheek exposeert De Christelijke Bibliotheek houdft deze week tot en met 4 maart een expo sitie van studieboeken, romans en jeugd boeken .De openingstijden zijn nu defi nitief vastgesteld. Hot aantel lezers breidt zich gestadig uit. Er zijn 600 jeugd leden cn 330 volwassenen. Het totale boekenbezit ligt boven de 5000, waar onder 1500 romans, 1500 jeugdboeken en 2000 studieboeken. samen, terwijl niemand voorzag, dat de woningnood zulke vormen zou nemen.. In 1958 waren er nog 3 werkloze bouwvakarbeiders! Toch zijn na de oorlog in Nederland 850.000 woningen gebouwd, waa 450 000 woningwetwoningen en 400.000 premiewoningen. Er zijn ontzaglijke bedragen voor woningbouw uitgetrokken en grote subsidies keert de overheid nog steeds uit in de vorm van toeslagen op woningwetwoningen. Meer ruimte Uitdrukkelijk stelde de heer Van Eibergen. dat, dank zij betere sociale verhoudingen, momenteel meer woon ruimte in Nederland per inwoner be schikbaar is dan vóór de oorlog, ondanks de woningnood. Doordat de gezinnen kleiner worden zijn minstens 240.000 woningen weggegaan, aldus spreker. Dit neemt niet weg, dat momenteel het statistische woningtekort nog 106.000 bedraagt. Hierbij kunnen gevoeglijk nog 150.000 krotwoningen geteld worden, zonder nog rekening te houden met het feit, dat bijvoorbeeld in de grote steden hele wijken broodnodig aan sanering toe zijn, zodat nog enkele honderddui zenden hierbij geteld moeten worden. Momenteel lopen we 20.000 woningen per jaar in, maar als we nagaan dat de aanwas reeds 50.000 woningen per jaar vergt, dan blijkt wel, dat we in lengte van jaren hier niet uitkomen. Is een produktie van 80 90 duizend woningen per jaar daarom wel verant woord, zo vroeg de heer Van Eibergen zich af. Gezien het feit, dat soms onnodig wordt gebouwd in andere sectoren, meende hij van niet In de Tweede Kamer is dit probleem dan ook gevoeld. In feite speelt het ningtekort zich vooral af in de sector van de kleinere inkomens. Daar is de nood het grootst. Andere categoriën kunnen soms geholpen den door premiebouw of bouw ii vrije sector. Daarom alleen hebben wij als A.-R.- fractie 5000 woningen meer gevraagd, omdat de fractie werd overstelpt met verzoeken uit het gehele land. We zijn met de neus op de harde feiten gedrukt, aldus de heer Eibergen en daarom heb ben we van geen compromis willen Geen afspraken We waren het als regering en Kamer volkomen eens, op één punt na. I als fractie vroegen een zekere afrem ming van andere objecten ten behoeve van de woningbouw. De regering wilde dit niet omdat zij bevreesd was overspaning van de arbeidsmarkt. Dit was het zakelijke verschil van mening en bij het bekende conflict in de Kamer hebben wellicht allerlei psychologische factoren een rol gespeeld. Uitdrukkelijk stelde de heer Van Eibergen dat er geen kwestie van wan trouwen ten opzichte van de regering bij de fractie is geweest. Alleen vond de fractie de woningbouw, vooral ten be hoeve van de minst draagkrachtigen zo urgent, dat hiervoor alles moest wijken. Wellicht hebben de raderen van partij, fractie en ministers, niet geheel juist in elkaar gegrepen, aldus de heer Van Eibergen, al moet hierbij worden be dacht, dat geen afspraken gemaakt zijn bij de kabinetsformatie. Er is alleen een morele binding, wat natuurlijk niet in houdt, dat de fractie in alles zonder meer alle daden van het kabinet slikt. Er volgde nog een zeer uitgebreide discussie over dit instructieve betoog. De voorzitter, de heer J. N. Baalber- gen, deelde mede, dat op 27 maart een forumavond zal worden gehouden. Vijf forumleden zullen ingezonden (en ook te stellen) vragen beantwoorden. HILLEGOM „Nederland cn Oranje" Woensdag 1 maart zal ds. G. van Duf- non spreken voor de A.R. kiesvereniging ..Nederland cn Oranje" spreken over ..Rassenduscrimiinatie" in huize „Welte vreden". Aanvang 8 uur. C.M.B. keek in de spiegel De afdeling Hillegom van de Christe lijke Metaalbewerkcrsbond had gister avond een bijeenkomst in het Hervormd Jeugdhuis „Weltevreden". Voorzitter J. Oudshoorn gaf na een korte inleiding hot woord aan de heer Molendijk die sprak over het onderwerp „60 jaar in de spiegel van nu". De heer Molendijk noemde eerst en- kele cijfers over 60 jaar bevolkingstoe name cn vertelde iets over het geboorte cijfer en de andere invloeden die gelden bij het bepalen van de bevolkingsdicht heid cn -toename. Maar ook de welvaart cn dus de economische structuur is ver anderd. Stond de economie voor de oorlog grotendeels onder invloed van de crisis in 1929. na de oorlog heeft men ook en kele economische grondprincipes niet meer als zodanig herkend. De hausse ging niet meer via de reces sie over in een baisse, maar bleef hangen in een recessie om vervolgens weer een hausse te bereiken. Misschien een gevolg van de geleide economie cn een herken nen van de naderende crisis die in staat stelt op het juiste ogenblik de noodza kelijke maatregelen tc nemen? Na afloop dankte de heer Oudshoorn de spreker voor zijn interessante cau- Van IJmuiden uit koos gister middag onder commando van schipper C. van der Plas een nieuwe Katwijkse kotter zee. De vijf gezusters (KW 53). Het schip is gebouwd bij Seymons- bergen te Amsterdam in op dracht van de heer W. de Mol. Tooropstraat 10. Dg afbouw ge schiedde bij Smits in IJmuiden. De kotter heeft een lengte van 26.20 meter, is 6.40 breed en wordt voortgestuwd door een 375 pk Kromhout-motor. (Foto D. Kruyt) LEIDERDORP Spreekuur burgemeester Hot spreekuur van de burgemeester zal ndert, zoals gemeld woensdagavond l maart plaats hebben, maar donderdag avond 2 maant van 6 tot 8 uur. GEVRAAGD LEERLING LOODGIETER voor direct Fa A. VAN DUI|N EN ZN Bestevaersweg 36, Katwijk aan Zee. Visserij golfjes AAN EEN ZWARE SLEEPREIS is maandagmiddag de Katwijkse traw ler KW 144 „Cornelis den Duik" van de rederij Den Duik in noordelijk gedeelte van de Noordzee begonnen. De 327 ton metende 1000 pk sterke „Cornelis den Duik" nam toen op sleeptouw de Vlaardingsc trawler VL 84 „Jan Senior", die reeds zondagavond in zwaar stormweer met windkracht 10 in moeilijkheden was komen te verkeren. De „Jan Senior" meldde een gebroken roerkoning en maandagmorgen deelde de schipper zelfs mee, dat het roer vermoedelijk geheel was weggeslagen. Men had het schip goed op de zee weten te houden, maar sleepassistentie nu toch dringend nodig. De KW 144 „Cornelis den Duik", die toch aan de thuisreis toe was, wist in de loop van maandag vast te maken sleept de „Jan Senior" thans over een afstand van ruim 500 mijl naar IJmuiden. Wanneer het weer gunstig blijft, dan kan de sleep woensdag nacht te IJmuiden worden verwacht. 't BRILLENCEÏNTRUM -Ar Speciaalzaak BRILLEN Feest in Katwijk aan Zee Jubilerende Raiffeisenbank boekt een nieuw record TAE GISTERAVOND in hotel Noordzee gehouden ledenvergadering van VJ de coöperatieve Raiffeisenbank Katwijk aan Zee droeg in verband met het vijftigjarig bestaan een feestelijk karakter. Men huldigde de heer C. van der Rhee, die de bank vijftig jaar als secretaris heeft gediiend en thans in verband met zijn leeftijd afscheid nam. Voorzitter D. J. Kleen beschreef de grote verdiensten van de jubilaris en de vergadering besloot hem tot ere-lid te benoemen. Voorts kreeg hij een radiotoestel. Op de van. middag in de Oranjezaal van het jeugdhuis gehouden receptie werden de heer Van der Rhee en zijn vrouw nog eens extra in het zonnetje gezeL staande leningen na de bevrijd-ing f 150.000, eind i960 f 14.2 miljoen. Wat het boëkjaar i960 betreft; het aantal spaar rekeningen steeg tot 13783 (vorig jaar 12857). Het bedrag aan gedeponeerde spaargelden steeg in 1960 met circa f 2 960.000 en bereikte een totaalbedrag van f 19.123-045,50. Aan spaarders werd in I960 aan rente vergoed een bedrag van ruim f 560-000. Als wij de bijgeboekte rente niet mee tellen, dan is bij de bank gespaard f 2.400.000. Volgens de beschikbare cijfers wend door alle inwoners van Katwijk aan Zee in totaal ingelegd bij alle spaar banken te zamen een bedrag groot t 2.800.000. Dit betekent, dat de Ranffci- sen-Bank 86V. ontving. Hot totaalbedrag aan verleende kre dieten en hypotheken steeg met f 3,2 miljoen tot f 14,2 miljoen. De creditgel- den in rekening-oouranrt belopen een be drag groot f 1.747.761,14 (v.j. f 1.785.033,50) TT1 balanstotaal bedraagt tlhans De voorzitter belichtte hierna de grote groei van de bank, waarbij hij de stu wende werkkracht prees van directeur J. van Rijn. Toen deze in 1947 directeur werd had de bank een jaaromzet van tien miljoen gulden (1946). thans is een jaaromzet van 246 miljoen gulden bereikt (1960). Cijfers De directeur noemde tal van cijfers: spaargelden eind 1945 f 2,6 miljoen, per 31 december 1960 f 19,1 miljoen; udt- Zieken- leverancier BOSPLEIN 8 KATWIJK TEL. 3807 f 21.837.743.92. De omzet steeg met f 39 miljoen tot het ongekende record van f 246 miljoen. Voorzitter Kleen van de Raif feisenbank overhandigt de heer Van der Rhee een radiotoestel. (Foto D. Kruyt) (Advertentie) KNIP-JANHAGEL van BOONEKAMP alleen nog verkrijgbaar in onze winkeL A.s. woendag en vrijdag reclamedagen 68 et per Vi pond 'T WITTE HEK Na afschrijving op kantoorgebouw (f 24 999) en meubilair en kantoon-machi nes (f 20.213,75) staan deze posten thans voor een boekwaarde van f 1 op de balans. Voor vennootschapsbelasting werd gereserveerd f 30.000, waarna een netto-opbrengst resteert van f 63-536,73. Het reservefonds is hierdoor gestegen tot f 712.059.15. In het bestuur waren twee vacatures ontstaan door het afscheid van de heer an der Rhee en door het overlijden de heer A. van Rijn Jaczn. In hun plaats worden gekozen de heren H. van Duijn en Alb. van Duijn. Herkozen wend de heer A. Haasnoot De heer J. van der Marei werd herkozen in de raad van toezicht De Arnemuidense kotter ARM. 2, die zaterdag bij Katwijk aan Zee werd vlot- gebracht, is ook op sleeptouw genomen. Het scheepje werd maandagmorgen IJmuiden weer in bezit genomen door de twee zoons en de neef van schippe: eigenaar Meulemeester. Zij charterden een binnensleepboot, die de ARM. vandaag op sleeptouw heeft genomen naar een kleine scheepswerf in Zeeland. Daar zal de ARM. 2 hersteld worden van de bij Katwijk opgelopen schade. Op de tocht door de binnenwateren van Nederland zal een motorpomp voort durend bleven draaien, daar het schip nog steeds lekkage heeft Spanvlsscrij ten elndo In IJmuiden hadden we nog eer sprek met een van de gebroeders Meule meester over de visserij op de kust. „Wij waren eigenlijk een van de laat- sten, die nog hier op de kust op garnaal visten," vertelde hij, „De meeste kotters zijn al weer om de Zuid ter visserij gegaan. Het zijn moeilijke maanden." De garnalenvangsten op de kust zijn vorige week namelijk sterk teruggelo- pen op onze kust. De dagvangsten va- VALKENBURG Ledenvergadering van de chr. landarbeiders afdeling Valkenburg van de Ned. Chr. Landarbeidersbond kwam in zaai De Vries in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer Jac. Korpershoek, zei dat er de laatste weken veel besprekin gen zijn gevoerd in verband met het af sluiten van contracten. Ook merkte hij op, dat het aantal leden van de afdeling steeds kleiner wordt. De industrie trekt landarbeiders naar zich toe. Ook voor jonge krachten heeft het land zeker wei nig aantrekkelijks meer. Op de plaats waar we staan, dragen we allen verant woordelijkheid en daarom is voorlichting altijd broodnodig. Het hoofdbestuurslid de heer D. van Zuilen wilde wel wat zeggen over de contracten. Bij de landbouw ligt de zaak heel moeilijk. Bij doorvoering van do vrije zaterdag zou achteruitgang van het loon het directe gevolg zijn. Daar kent men het uurloonstelsel. Men zal dus ten trachten, dit om te zetten in weekloon. In het bollenbedrijf is een eerste stap gezet. Daar gaat men komen tot 26 vrije zaterdagen per jaar. Inkrimping van de schafttijden was hierbij onvermijdelijk Bij uitbreiding van het aantal vrije za terdagen zou verdere inkrimping van de schafttijd het gevolg zijn. Is dat nu wel verantwoord? Bij de werkgevers is wel enige tege moetkoming te bespeuren. Het loon is met 5% verhoogd. Hoe zal het college van rijksbemiddelaars hierop reageren? Ook in deze sector wensen velen de vrije zaterdag, maar wat zal het effect hiervan zijn? Men streeft naar een winstuitke ring. Zal dat ook de goedkeuring van het college- verkrijgen? Voor arbeiders van 65 jaar en ouder wil men het afwij kende loon vaststellen. Zullen de vrou wen ook in de loonsverhoging delen? Voor losse arbeiders is het vaft groot be lang, dat men de waarde van de vakan tiebonnen met 10% wil verhogen. In de tuinbouw is men tot dertien vrije zaterdagen gekomen, maar daar ligt de zaak ook veel moeilijker dan in het bloembollcnbcdrijf. In het Westland bijv. wordt de vrije zaterdag geheel afgewe zen. Spr. wees er duidelijk op, dat nale ving van de contracten een allereerste vereiste is. Na deze inleiding volgde een uitge breide bespreking, zodat het, ondanks het geringe aantal aanwezigen, toch nog een goede avond was. Opbrengst collecte De collecte, die zaterdag j.L werd ge houden voor „Draagt elkanders Lasten" heeft de som van 106,60 opgebracht. Zangnieuws De Chr. Zangvereniging „Advendo" verzoekt ons het volgende van haar plan mede te delen. Bij de herdenkings samenkomst van 4 R.I. op donderdag 11 a.s. in de Herv. kerk 7*1 „Advendo" opnieuw medewerken. Ook heeft besloten dit jaar weer deel tc nemen aan een nationaal zangconcours: op 15 juni a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden. In verband hiermede kunnen er na 15 april a.s. geen nieuwe leden meer worden aangenomen. Burgerlijke stand GEBOREN: Dirk Jan. z v D van Duijn M J G van Bers; Monica Maria Ber- nadette, d v J A Kontcr cn L Geelhoed. rieerden vorige week van slechts 25 tot 100 kg garnaal. Vele schepen gingen daarom In de zuidelijke wateren wee; ter garnaalvisserij, terwijl een even groot aantal ter platvisvisserij bij de Waddeneilanden ging. Ook de spanvis- serij op haring e.d. is nu definitief ten einde. Ook deze kotters varen nu op tong en schol; vandaar, dat de voeren rond het afgelopen weekeinde groot waren, zowel te IJmuiden als te Scheveningen. Aan de maandagmarkt De maandagmarkt te IJmuiden werd bezocht door een groot aantal schepen. Present waren 86 schepen, waarbij trawlers. De totale aanvoer was bijna 10.000 kisten vis groot, waarbij vai kustvloot (80 schepen) 3000 kisten schol en 1350 kisten tong. Engeland nam ruim twee derde deel van de aanvoer schol af en betaalde voor grove en middel soort schol van f 75 tot f 20 per kist. De tong ging voor export van de hand voor *3,80 tot f 1.80 per kg. Van de trawlers waren ondermeer bin. nen de IJM. 99 met 950 kisten vis, dc KW. 49 met 800 kisten vis, de SCH. 261 met 475 kisten vis en 100 stuks kabel jauwen, de IJM. 35 met 785 kisten /is 300 stuks kabeljauwen, de VL. 131 met 660 kisten vis en de VL. no met 810 kisten vis. De vangsten bestonden grotendeels uit haring en makreel, die respectieve- HHf I~J f 30 tot f 12 per kist en vau f 40 tot f 10 per kist noteerden. De ka beljauw bracht niet veel van de bui tenlandse handel op, namelijk f 80 tot f 30 per ry van io stuks. De middel schelvis en kleine schelvis gingen voor prijzen van f72 tot f32 het binnenland in. Bij deze prijzen kwam een schip alt de KW. 49 aan een besomming van f 15.100 toe. De VL. 110 haalde f 15.000. de VL. 131 f 13.000. Voor de dinsdagmarkt Ook voor de IJmuidense dinsdagmarkt meldde zich een flink aantal schepen. Zeven trawlers stonden gisteravond al op het briefje voor de lossing. Daarbjj waren de VL. 153 met 520 kisten vis, de KW. 8 Deining met 500 kisten vis en 435 stuks kabeljauwen, de KW. 80 met 475 kisten vis en 200 stuks kabeljauwen en de KW. 76 met 225 kisten vis en 250 stuks kabeljauwen- Ook dc SCH. 120 en de IJM. 33 Allanwater meldden zich. Op de Noordzee-vlsgrondcn Gisteren werd in de Noordelijke Noordzee ook nog slecht weer gemeld. De trawlers hebben echter tussen de buien door enkele trekken kunnen doen voor schrale vangsten. De dagvangsten liepen dan ook niet hoger dan 100 man den vis, meest haring cn makreel. Traw lers als de IJM. 37 Delft. IJM. 72 Bea trice, IJM. 32 Elie Cheneviere, IJM. 28 Amsterdam en RO. 53 Dirkje, deden trekken van slechts 10 tot 20 manden vis tussen de buien door. Maar het was ten minste weer iets na 24 uur steken in stormweer gedurende het weekeinde. Op 57 graden Noorderbreedte visten al weer enkele loggers en kotters op kabeljauw. Er werden gisteren mooie kabeljauwvangsten gemeld, die varieer den van 100 tot 800 stuks kabeljauwen per etmaal. Op dc kust werd vooral gevist bij de boeien P. 4 cn 5, waar dag- vangsten werden gemeld van 200 tot 250 kg tong en 10 tot 15 manden schol per etmaal. HILLEGOM Opbrengst Kongo-avond Hoewel het juiiste bedrag nog naot kon worden vastgesteld is door een ruwe schatting bekend dat de Kongo-avood ongeveer f 1400 heeft opgebracht. Bromfietsers botsten Dc bromfietser H. Z, B. uit de Zilk reed met zijn duopasagier mej. J. v. d. Z. op het rijwielpad van de Sixlaan toen een bromfiets van tegenovergestelde richting naderde die op het linkergedeel te van het rijwielpad reed. Deze brom fietser, de heer H. B. uit Haarlem, kwam ln botsing met zijn tegenligger. H. B. kreeg enkele lichte verwondingen. Mej. Jjv. d. Z. kreeg kneuzingen aan de belde benen en werd met een taxi naar huls vervoerd. Auto contra hek Toen zondagavond de heer J. A. J. v. D. uit Haarlem per auto een bezoek bracht aan Patrimonium aan de Weerc- stcinstraat, ging het linker portier van de auto open en zou de dame die naast hem zat naar buiten zijn gevallen als hij haar niet had vastgepakt. Daardoor raakte hij de macht over zijn stuur kwijt cn reed tegen een hek van per ceel 84. Het hek en de auto werden vrij ernstig beschadigd. KATWIJK AAN DEN RIJN Verbouw openbare kleuterschool Op grond van de op 14 januari jl. ge houden aanbesteding hébben burgemees ter en wethouders de verbouw van óe openbare kleuterschool aan de Rijnstraat gegund aan dc laagste inschrijver, de heer J. P. Bakker, alhier, voor de som »n f 13-642. OECSTGEEST Grote opdracht Hot architectenbureau ir. H. en A. Thuonissen cn prof. ir. A. v. Kranen donk to 's-Gravcnhage heeft ean hot Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid te Oegstgcost namens het r.k. schoolbe stuur het bouwen van een Lo.-school een U-Lo.-school cn een gymnastieklokaal te Den Haag opgedragen voor i 1-342.740. (Van onze parlementsredactie) "\7"OOR de tuinbouw zullen erkenningsregelingen blijven gelden. Dit is de strekking van een wetsontwerp, dat minister Marijnen bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het huidige erkenningsbeleid, dat op grond van de thans geldende wetgeving wordt gevoerd, zou op 1 januari 1962 moeten eindigen. SE:R. keelt zich nister Marijnen zich in het nieuwe wets ontwerp voor ogen stelt, heeft vooral tot doel, geleidelijkheid in dc aanvoer van tuinbouwprodukten te garanderen. De bewindsman wil voorkomen, dat an deren dan de bedrijfshoofden uit dc tuin bouw zich incidenteel op de teelt van tuinbouwprodukten en sierteeltgewasscn gaan toeleggen. Dit laatste zou immers het gevaar meebrengen, dat het regel matige aanvoerpatroon wordt verstoord, hetgeen dan weer een ernstige weerslag kan hebben op de prijzen en afbreuk kan doen aan een gezonde en evenwichtige ontwikkeling van de tuinbouw en de weerstandskracht van de tuinders. De erkenningsregelingen hebben ook 111 andere opzichten een gunstige wer king, aldus de minister. B-„ produk- ten, waairvoor het stellen van kwali teitsnormen nog niet mogelijk bleek, zoals in de sierteeltsector, is dc be langrijkste waarborg voor goede pro ei ukten gelegen m de eisen van vakbe kwaamheid, die aan de telers worden gesteld. Bovendien komt een dergelijke regeling een juiste bedrijfsvoering ten goede. Het georganiseerde bedrijfsleven heeft n da indiening van een dergelijk w«U- in 1959 tegenstander verklaard van ves tigingseisen in de tuinbouw, wanneer daarmee alleen de vergroting van de vak bekwaamheid zou worden nagestreefd. Minister Marijnen wil wel de vesti gingseisen binden aan de vakbekwaam heid. Hem zweeft voor ogen, de bezitters van lagere tulnbouwdlploma's erkenning te verlenen ln die tuinbouwsector, waar- d'e diploma's gelden, en de bezlt- van middelbare tulnbouwdlploma's toe te staan, alle Ukken van tuinbouw te beoefenen. Het Landbouwschap cn de tot de tuin bouw behorende produktschappen zullen overigens de gelegenheid krijgen, over de uitwerking van deze regeling ad viezen ie verstrekken. Ook krijgt het Landbouwschap een uitvoerende taak: het zal beslissen over dc aanvragen tot het verkrijgen van erkenningen en ook de uitvoeringsmaatregelen vaststellen, die voor een doelmatige toepassing van dc erkenningsregeling onmisbaar zijn. Voorgesteld wordt ten slotte, de mi nister en het landbouwschap de bevoegd heid tc verschaffen, ontheffing te ver lenen, indien daartoe op grond van rede lijkheid en billijkheid aanleiding bcaUnL

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7