Jlieutue sctfeÖTouranl MINDER NADRUK op kernwapens? Commentaar Kasavoeboe reservisten riep op Spoedige oplossing Algerijnse kwestie Koppelaars verstoren nachtrust NIEUWS in één oogopslag- Het kleine ezeltje BON Lesauto onder trein: twee slachtoffers Tsjombe komt ook in actie het GROOTste kleine wonder ter wereld, dat op wielen rijdt: ford Ml'! Ckita) DINSDAG 28 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12112 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stant»astlcb Is gbtbltoen oign bert ia ItgfyeaspatT Weer een lentebode: FOTO'S van de NIEUWE MODE Zie pagina 8 Een publikatie in de Washington Star heeft grote deining ge- gegeven in Amerika en daarbuiten. Zij had o.m. betrekking op het afzien van gebruik van kernwapens bij de verdediging van Europa ingeval van Russische agressie. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, zou wel hebben voorgesteld een aanval met conventionele wapens op Europa niet automatisch met kernwapens te beantwoorden. Gizenga's troepen staan 400 kilometer van Leopoldstad. Presi dent Kasavoeboe heeft reservisten onder de wapenen geroepen en scherp stelling genomen tegen de V.N. Tsjombe heeft zijn vrijheid van handelen hernomen. Katangese troepen zullen bui ten het land optreden, indien Katanga door troepen van Gi- zenga wordt bedreigd. meester Kolfschoten en het liberale raadslid Geertsema geleid. De Haagse begroting is gisteren door de raad aanvaard. Op de conferentie van de Westeuropese Unie heeft Engeland laten weten prijs te stellen op economische en politieke toena dering tot het Europa van de Zes. Het wil overwegen de lagere douanetarieven binnen het Gemenebest ook toe te passen ten aanzien van de landen van de E.E.G. Na de besprekingen tussen president De Gaulle en president Bourguiba is medegedeeld, dat er mogelijkheden bestaan voor positieve en snelle vorderingen tot regeling van de Algerijnse kwestie. De actie tot aanwerving van kortverband-vrijwilligers en vrij- willig-nadienenden voor land- en luchtmacht gaat beginnen Beide categoriën zullen behoren tot het reservepersoneel, zo dat voor hen alle regelingen voor het reservepersoneel zullen gelden. TTET kan haast niet anders. Al hebt u er noodt naar geluisterd, toch is het heel onwaar schijnlijk dat u het nog nooit gehoord hebt: het liedje van het kleine ezeltje, gezongen door Nina en Frederik. Na tuurlijk heet het niet „Het kleine ezeltje" maar „The little donkey" we leven nu eenmaal In het Amerikaanse cul tuurtijdperk. We menen hierom dat u het wel eens gehoord hebt. omdat er een kwart miljoen platen van dit lied in om loop zijn. Tweehonderdvijf tigduizend maal het kleine ezeltje het was voor de grammofoonplatenmaat schappij een reden om aan Nina en Frederik een zilve ren plaatje aan te bieden. Dat kon er wel af! En om het allemaal een beetje aan trekkelijk, een beetje spec taculair ook te maken, werd er een klein ezeltje bijge haald ter wille van de foto. Misschien voelt u zich nu zelf een klein ezeltje, omdat u nog nooit van „The little donkey" had gehoord noen van Nina en Frederik. Treur er niet om. Dagelijks ver schijnen er nieuwe sterren aan de zanghemel. maar ze verbleken zo snel dat het allemaal niet bij te houden is. Het is trouwens ook niet de bedoeling. Als u een lied je hoort en u geniet er een ogenblik van. dan is dat de voldoening voor de klein kunstenaar. Nog afgezien van de materiële voldoening die tastbaar is in 250.000 pla ten! En in een zilveren plaat! De krant rekent altijd met vele duizenden exemplaren. En ook zij is er zich van be wust, dat een krant een een- dagsvlinder is: als ze ver schenen is is ze oud en wordt er alweer gewerkt aan een nieuwe! Zo gaat het iedere dag na iedere dag. Als u er iedere dag tevre den over bent, stuur ons dan geen „zilveren krant" vut liever de bon in en stuur die aan ons op. Dan weten wij dat u ons werk waardeert! Betaling gescbiedt per week/ maand kwartaal/per giro (Doorhalen wat niet no toepassing ts) Als bewijs van dankbaar beid awertijds ontvang Ik graag het boek ripl'ar.ide' op onderstaand adres: (naam) (straat) (woonplaats) Op de onbeveiligde overweg aan de St. Aagtendijk bij Beverwijk is gister avond een anto door een trein gegrepen De twee inzittenden waren op slag dood. De slachtoffers zijn de 39-jarige J Mor- cus uit Beverwijk en de 24-jarige M. Kraan nit Den Haag. De heer Kraan woonde In pension in Beverwijk. Op het moment van het ongeluk kreeg de heer Kraan rijles van de heer Morcus. die in zijn vrije tijd een autorijschool hield. De treinbestuurder zag de auto nade ren en gaf fluitsignalen, maar tot zijn ontsteltenis reed de wagen door. De wa gen werd 300 meter meegesleurd'door de trein, die bij het perron van de wagon- fabriek Beynes tot stilstand kwanr. Een uur lang is het treinverkeer gestagneerd geweest. Later op de avond kon nadat treinen nog enige tijd over een spoor waren geleid de baan worden vrijge geven. Man overboord geslagen. Een lid van de bemanning van het Nederlandse schip Algenib, van Nievelt Goudriaan, is van morgen op de Noordzee overboord ge slagen. Zijn naam werd niet bekend ge maakt. Het schip deed vanmorgen Ant werpen aan. EEN (tot dusver geheime) aanbeveling van Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft veel stof doen opwaaien. Volgens de Washington Star zou Rusk hebben voorgesteld, dat zelfs i sale aanvallen op Europa beantwoord zouden moeten worden met conven tionele wapens en dat gelokaliseerde aanvallen tegen de bondgenoten van Amerika buiten Europa beantwoord zouden moeten worden door Ameri kaanse met conventionele wapens uitgeruste troepen inplaats van door troepen van het eigen land. Deze maatregelen zouden erop ge richt zijn, het gevaar van het uit breken van een kernoorlog te ver minderen. Een woordvoerder van het State Department heeft echter verklaard, dat de publikatie vein de Washington Star „de grofste mis vorming van Rusk's aanbevelingen is". Het Amerikaanse blad gaf de opvat tingen van Rusk als volgt weer: I Het gebruik van grote raketten bommenwerpers met kernwapens diienit te worden beperkt tot de rol afschrikmiddel voor aanvallen op Ver. Starten en ter voorkoming van kerm- wapenohaantage. o Aanvallen op Europa diienen te den beantwoord met conventionele wapens, tenzij de vijand van atoom wapens gebruik maakt van beperkte omvang bul ten Europa dliemt veeleer door Ame- troepen te wonden beantwoord dan door die van Amerika's bondgeno- bij het bestrijden van zulke «f siedadien zouden geen kernwapens bruikt moeten wonden. In afwijking van de politiek van gelding op grote schaal" van Dulles DE REGERINGEN in Leopoldstad en Elizabethstad doen laatste wanhopige pogingen om te voorko men, dat geheel Kongo voorlopig nog met uitzondering van de pro vincie Katanga binnen enkele da gen in handen van de rebellen van Gizenga in Stanleystad valt. Premier Deo is van Leopoldstad naar Eliza bethstad gevlogen om overleg te plegen. President Kasavoeboe heeft gisteren reservisten onder de wape nen geroepen en premier Tsjombe maakte in Elizabethstad bekend, zijn vrijheid van handelen hernomen te hebben, omdat de V.N. Gizenga's troepen in de gelegenheid stellen, de macht in Kongo over te nemen. Kasavoeboe beschuldigde in een radio, toespraak de V.N. van samenspanning met de communistische benden van Gi zenga. Wij moeten bandelen, want de VN. verraden ons. Als de benden uit Stanleystad oprukken, zien zij niets. Om de wereld te tonen, dat wij niet opnieuw onder voogdij willen leven, heeft de regering besloten, een bataljon reser visten onder de wapenen te roepen. Hij besloot met de mededeling, dat elke legereenheid op iedereen zal schieten, die haar belet, haar taak te volvoeren. De rede van Kasavoeboe werd uitge sproken, nadat een uitbarsting van ge weld en verkrachtingen door Kongolese troepen de V.N. er toe had gebracht, met het gebruik van geweld te dreigen. De president waarschuwde, dat het vuur zal worden geopend op iedere militair die zich verzet tegen de opdracht die hij krijgt. overstag Tjombe, die verklaarde zün vrijheid van handelen hernomen te hebben, deel de voorts mede, dat zijn strijdkrachten mogelijk stellingen buiten Katanga zul len innemen en verdedigen indien zijn staat door troepen van Gizenga wordt bedreigd. Deze troepen hebben Kikwit bereikt op 400 km van Leopoldstad. Een heden van Moboetoe's leger zouden zon der weerstand te bieden de wapens neer leggen als de benden verschijnen. Daarentegen wordt gemeld, dat het garnizoen va.» Loeloeaburg langzamer hand weer naar de kant van Moboetoe gaat overhellen. Het vliegveld van deze hoofdstad van Kasai is door Ghanese V.N.-troepen bezet. In Bakoevoe en geving (provincie Kivoe) is de Basji* stam in opstand gekomen tegen het Loe- moembistische bewind. De V.N.-troepen houden zich afzijdig. Intussen is alles in Stanleystad is reedheid gebracht voor het ontvangen van grootscheepse militaire hulp van communistische en Afrikaanse landen De Ethiopisahe V.N.-troepen worden min of meer belegerd door troepen van Gi zenga. Zij kunnen alleen met toestem ming van het rebellenbewind optreden. Agenten van Gizenga hebben geld uit gedeeld en vele militairen zouden thans openlijk met „de vijand" verbroederen. Rusk het veeleer van belang achten, de conventionele strijdkrachten te verster ken om de „kernwapendrempel" (bet punt waarop het gebruik van kern wapens niet langer kan worden den) te verhogen. Rusk wil dus nlstische en andere agressie bestrijden, zonder een kernoorlog te ontketenen. De lezing van d« Star wondt v officiële zijde op de volgende punten bestreden: Niemand huldigt het stand punt, dat een massale aamrval op Europa uitsluitend met conventionele wapens dient te wonden beantwoord. Evenmin aanbevolen, dat communistische agressie buiten Europa door Amerikaanse troe pen moet wonden bestreden in plaats door strijdkrachten van het betrokken land. Rusk heeft wel voorgesteld aanval met conventionele wapens op Europa niet automatisch roet kern wapens te beantwoorden. De conventio nele strijdkrachten moeten in staat zijn, de bedreiging af te wenden. Versterking van deze troepen zou dan ook tot het voornaamste sbreven van Rusk minister van defensie Mcmamama beho ren. Overigens heeft president Kennedy needs enige maatregelen afgekondigd, waaruit blijkt, dat de nadruk =al komei te liggen op conventionele strijdkrachte» en op de opvoering van de beweeglijk- head van kleine eenheden, die achter de vijandelijke linies kunnen opereren, plu6 grotere mogelijkheden voor luchttrans porten ter beslechting van kleine gewa pende oonifliioten. De aanbevelingen van Rusk zouden zich voornamelijk bezig houden met de NAVO en de Ameri kaanse strijdkrachten, die met de bondgenoten samenwerken. zorgeloos De woordvoerder van het State department zei niet de bron van het bericht in de Washington Star te ken nen, maar van mening te zijn, dat zij die er voor verantwoordelijk zijn, zich uitermate onverantwoordelijk en zor geloos hebben gedragen. „Dit zijn kwesties op leven en dood, niet alleen voor de Amerikanen, maar ook voor de volkeren van de landen, rmee wij ons door plechtige ver dragen hebben verbonden en van die landen, waarmee wij nauwe relaties onderhouden". Bourguiba voorspelt: President Bourguiba van Tunesië I heeft vandaag voorspeld, dat er spoedig een einde zal komen aan de Algerijnse kwestie. Hij zei te hopen dat de Ajgerijnse nationalisten het nodige begrip zullen opbrengen met betrekking tot de resultaten van zijn vredesmissie bij president De Gaulle. Bourguiba, drie de begrafenis van koning Mohammed V zal bijwonen, deelde mee, dat binnen enkele dagen nadere gegevens over de Algerijnse toestand bekend gemaakt zullen wor den. Hij zen de indruk te hebben, dart er een forse stap in de goede riohtting is gedaan. Verder verklaarde Bour guiba, dart de Algerijnse nationalisten rekening zullen houden met de grote dingen die op hot spel staan en dart de verantwoordelijke leiders het nodige begrip zullen tonen, op-dart er stabiliteit in Afrika kome. De Tunesische president legde zijn verklarung af kort toot hij naar Rabat vertrok, waar hij de gelegenheid zal hebben Ferhart Abbas, de leider van de Algerijnse regering te ontmoeten. Men verwacht evenrwol niet dart Abbas ln het openbaar zal reageren op de op timistische verklaring. 7IJN EERVOLLE carrière heeft gelegen op het gebied van wetgeving en recht spraak. Aan de wet is hij in bijzondere zin gehoorzaam geweest. Het is ook in gehoor zaamheid aan de wet, immers gevolg ge vend aan het wettelijk voorschrift, wan neer hij morgen, nu de tijd daarvoor ge komen is, het in ons land hoogste rechter lijke ambt neerlegt. Nu wij dit laatste neerschrijven, weet een ieder, dat wij doelen op mr. J. Don- ïcr, de president van ons hoogste rechter lijke college, de Hoge Raad. In deze hoge functie kennen wij hem, en nog van en kele belangrijke posten, als president-cu rator van de Vrije en curator van de Utrechtse Universiteit. Tegelijk echter weten wij, dat hij heel veel meer doet, iok wanneer zich dit, naar de aard overi gens van de heer Donncr zelf, aan onze onze kennismaking onttrekt. Mr. Donner is trouwens een voorbeeld hoe men ook tonder beoefening van publiciteit een grote invloed kan hebben in onze tijd een niet alledaagse en eigenlijk ook wel vertroostende ervaring. Hij kon de publi citeit wel missen, beschikte immers in ruime mate over de gaven van hoofd en van hart, die het voor hem onontkoombaar maakten, dat telkens weer op hem een beroep werd gedaan, een beroep dat vrij wel nooit vergeefs was. Een massieve persoonlijkheid heeft mr. Donner zich betoond. Dat hij beschikt over een standvastig karakter, zo ooit dan is dit gebleken in de donkere dagen der bezetting, waarin htf een der leidende fi guren werd in het kerkelijk verzet. Zijn grote zin voor het recht deed hem een mi nister van justitie zijn aan wiens bewind ons volk belangrijke wetten dankt. Later werd hij de aangewezen president van de Hoge Raad, bij wijze van spreken onze opperrechter, op welke post hij, naar wij mogen aannemen, in belangrijke mate coördinerend werkzaam is geweest. Aan het feit dat mr. Donner straks geen president van de Hoge Raad meer is, zui len wij allen, die immers zonder uitzon dering op enigerlei wijze bij het rechts bestel betrokken zijn, bij dat rechtsbestel ook gebaat zijn, moeten wennen. Zeker is, dat wij hem nog niet uit het oog zullen verliezen. Want in een bepaald opzicht is het leven verstandiger dan de wet, wanneer het namelijk zijn eigen leef tijdsgrenzen kent: minder star, minder onbuigzaam en dankbaar profijt trekken de van wat het, ongeacht de leeftijd, aan onbaatzuchtige dienstvaardigheid aantreft. Het aantal schapen van de kudde op de Ginkelse heide onder Ede, attractie voor steeds meer toeristen, is met drie ver menigvuldigd: alle 45 schapen hebben een tweeling ter wereld gebracht. De foto toont de kudde op weg naar de kooi. De „jeugd" heeft nu sterk de overhand. J?en storing uit de omgeving van de l. Azoren verplaatste zich in snel tem- po naar west Europa en passesrde in de afgelopen nacht met veel regen ons land. Op tal van plaatsen viel meer dan 20 mm. Het zuidoosten van het land vertoefde tijdelijk in de warme sector van de de pressie, waarin zich lucht van subtro pische oorsprong bevond. In oost-Brabant en Limburg werden daarin vannacht temperaturen van 14 graden gemeten, terwijl in het noorden van hel land de temperatuur tijdens de langdurige regen val tot 2 graden daalde. Achter de storing stroomde uit het noordwesten polaire lucht binnen, waarin de temperaturen niet boven de 10 graden komen. Aan de flank van een hogedrukgebied dat over Spanje naar het oosten trekt zat echter zachtere lucht worden aangevoerd, Zachter overdag. (Opgemaakt TENDENS: DALEND Stand gisteren: 770 ZON EN MAAN welke reeds in de loop van morgen land zal bereiken. De temperaturen gaan dus weer omhoog: by het binnen dringen van de zachte lucht kan plaatselijk wat regen vallen, die echter van weinig be tekenis zal zijn. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk HET WEER IN EUROPA enige regen. Matige aan de kust tijdelijk 111 C/URLFr/l krachtige wind tussen west en zuidwest Woensdag: zon op 7.27, onder 18.19 uur; naan op 17.21, onder 6.50 uur. Volle maan op 2 maart. Rapporten hedenmorgen Vraag proefrit bij Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4^eidcn,Td J3141 mist winded. gti bew ïw beu- gti beu zw bow TTE „koppelaars van Vero na", de stad waar Romeo en Julia elkaar hebben be mind tot het bittere einde, zijn vannacht de heuvels in geweest, zeer ten ongerieve van de bewoners der dorpen, die zij met hun stentorstem men en hun ketelmuziek wakker hielden en soms zelfs deden blozen. Dat hebben ze sinds de middeleeuwen altijd gedaan in de laatste nacht van fe bruari en ze vinden het te leuk i op te hou- Na zonsondergang trokken de jongelui met gevoel voor romantiek naar de heuvels rondom de Monte Baldo, uit gerust met beilcn en met trechters, die ze als mega foons gebruiken. In de dorpen tussen de heuvels begonnen de harten van verwachting te kloppen en vele verstokte vrijgezellen verborgen zich in de beslo tenheid van hun woningen. In de heuvels vlamden kleine kampvuren bp en uit de omgeving daarvan klon ken bellen. Vervolgens be gonnen cupido's luidkeels de namen van alle ongetrouw- den uit de dichtstbijgelegcn dorpen af te roepen door hun geïmproviseerde megafoons. Maar daarmede was het niet afgelopen. Naarmate de nacht ver streek begonnen de meer stoutmoedigen in de heuvels luidkeels te verkondigen, wie en wie een goed paar zouden „Maria", riepen ze en de echo in de heuvels zet het voort, „Maria, wie zullen we voor jou als man kiezen?" Razend rinkelden de bellen en dan kwam in koor het ant woord uit de heuvels: „Wie kiezen Antonio tol haar man, we kiezen Anto- In de kleine dorpen in deze buurt, waar iedereen ieder een kent, behoeven geen fa milienamen te worden uitge roepen. De oudere dorpsbewoners zelf al lang getrouwd, zijn geneigd wat te mopperen over die slapeloze nacht elk jaar, maar zij erkennen, dai het gebruik tot trouwen schijnt te stimuleren: „Som*, hebben de verstokte vrijge zellen en oude vrijsters al leen maar een duwtje in de goede richting nodig om tol elkaar te komen", zeiden zij wijsgerig. „Goed dan Jantje, jij je zin. Wc zullen oorlogje spelen Beng - Beng. Jij bent al gesneuveld Mooi. wat zullen we dan nu gaan spelen!" L

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1