|lieutuc geihsctfe (fouranl Rebellen rukken op naar Leopoldstad Commentaar Ook baby's met gehoorapparaat NIEUWS in één oogopslag voorbeeld BON Noodweer in de Ver. Staten Koning Mohammed V (51 van Marokko overleden België verbreekt de relaties met Y.A.R. MAANDAG 27 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12111 CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD „Staatiastlcfi is ohfblcven mgo bert ia tcgfjeaspocT Succes of pech op sportvelden Zie pag. 4, 6 en 9 Terwijl het V.N.-opperbevel aan de grens van Evenaars- en Oostprovincie generaal Moboetoe aan de praat houdt over de verzoening van elkaar bestrijdende groepen, trekken Loemoem- bistische troepen van Gizenga in de richting van Leopoldstad. De VN-eenheden grijpen niet in. Over enkele dagen kunnen zij de Kongolese hoofdstad hebben bereikt. Alle (400) Belgen moeten het grondgebied van de Ver. Ara bische Republiek verlaten en alle Belgische eigendommen in het land zijn in beslag genomen. De maatregelen volgden op de verbreking van de diplomatieke betrekkingen door België. Zwitserland zal waarschijnlijk de Belgische belangen be hartigen. Kroonprins Moulay Hassan is nu koning van Marokko. Hij volgt zijn vader, Mohammed V, die gisteren plotseling na een neusoperatie overleed, op. Men vewacht voor de nieuwe vorst grote moeilijkheden vanwege zijn pro-westerse en pro-Franse gezindheid. Op enkele districten na zijn thans de uitslagen van de ver kiezingen voor de Nieuw-Guinearaad bekend. Tot de gekoze nen behoren o.a. de bekende Papoealeider Nicolaas Jouwe en (voor Hollandia Stad) mr. O. de Rijke, die reeds enkele jaren een rol speelt in de samenleving van Nieuw-Guinea. A CH nee, laten we -t*- maar geen namen noemen, dat werkt de ja loersheid maar in de band. U ziet het meisje op deze foto? Zij reist de wereld rand met deze of ficiële titel: de beste se cretaresse ter wereld. Ze heeft die titel niet ge wonnen in een of andere wedstrijd haar baas heeft haar die titel ge schonken om de heel een voudige reden dat hem dat goed uitkwam. Hij organiseert namelijk cur sussen (de afgelopen we ken in Engeland) ter ver volmaking van secreta resses. De foto werd genomen tijdens de cursus toen „de volmaakte zithouding voor secretaresses" werd gede monstreerd: rug recht, geen benen over elkaar, het ge zicht in de zedig-emstige afwachtingsplooi. Klaar om de orders van de baas ln ontvangst te nemen. Of om relaties van de baas een poosje bezig te houden. Of om het leugentje-in-op- dracht te vertellen dat .me neer er niet is en vandaag ook niet meer komt". Zo gaat dat We geloven graag in het nut van zulke cursussen. Op leiding en scholing moeten er zyn. Maar we hebben een hekel aan die „eenheidszit" en dat „eenheidsgezicht". Houding en gezichtsuitdruk king zijn kenmerken van het individu, verraden iets van de innerlijke persoon lijkheid. Onze beschaving schaaft daar al heel veel aan waarom het laatste restje ook nog weggeschaafd met cursussen als deze? Een mens moet ook ln zijn werk zichzelf kunnen zijn. Gelukkig dat dat in de journalistiek nog mo gelijk is. Gelukkig dat een christen-journalist bij een dagblad als het onze nog iets van zichzelf, van zijn geloof en vertrouwen kan laten doorstralen in zijn werk. Dat is het grote winst punt van een christelijk dagblad. Uw dagblad. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro (Doorhalen wat olet van toepassing Is). (naam) (straat) (woonplaats) Reeds enkele dagen worden het oosten en middenwesten van de Verenigde Sta ten door sneeuwstormen en lage tempe raturen getroffen, terwijl in verschillen de zuidelijke staten zware regens over stromingen hebben veroorzaakt, waar door duizenden hun woning hebben moe ten verlaten. De rivieren Coosa, Talla poosa en Alabama zijn buiten him oever 1 getreden. De staat Mississippi wordt ge teisterd door de grootste overstroming sinds vijftig jaar. In Iridiana is het ver keer door de sneeuw gestagneerd. Ook Kentucky lijdt onder de sneeuw. Treiler stuurloos op de Noordzee De Vlaardingse treiler VL 84, de Jan Senior heeft sinds gisteravond op de Noordzee met ernstige moeiliikheden te kampen. Het in 1957 voor de NV Rederij v/h A. Verboon te Vlaardingen gebouwde schip heeft in een zware zui- derstorm met windkracht tien schade aan de stuurinrichting opgelopen. De schipper meldde vanmorgen dat waar schijnlijk het gehele roer is weggesla gen. ..i/en kan het schip met behulp vai e t zeil in r5- achtermast recht od ie zee houden. De VL 84 ligt op ruim 500 mijl afstand van Ur.juiden. Vandaag zou een andere Vlaardingse treiler, ver- moedelijk de VL. 16 Voorloper, trach ten de VL. 84 Jan Senior op sleeptouw te nemen naar IJmuiden. 17" ONGO wordt langzaam maar zeker uitgeleverd aan de troepen van het rebellenregime in Stanleystad. Zij rukken op het ogenblik op naar Leopoldstad. En nadat zij er drie dagen geleden al in waren geslaagd Loeloeaburg (de hoofdstad van Kasai) te veroveren, hebben de Ghanese VN-troepen in dat gebied geen enkele poging gedaan om te verhinderen, dat deze actie tegen de regering in Leopoldstad zou worden voortgezet Naar aanleiding van een ultima tum van premier Ileo (dat zaterdag avond al afliep) hebben de VN-auto- ritedten laten weten, slechts te zullen ingrijpen (en daarbij zouodog geweld te gebruiken), als er gevechten uit breken tussen de elkaar bestrijdende groepen van het Kongolese leger. En op deze wijze wordt voor de rebel lentroepen de weg geëffend om de controle in geheel Kongo (uitgezon derd Katanga) over te nemen. De opmars van de rebellentroepen vindt plaats, terwijl het grootste deel van het leger van generaal Moboetoe ziyhaan de grens tussen Evenaarspro vincie en Oostprovincie bevindt. Mo boetoe wordt daar door het opperbevel van de Ver. Naties aan de praat gehou den. Er zouden nL pogingen in het werk gesteld worden, de elkaar bestrijdende groepen van het Kongolese leger met elkaar te verzoenen. Maar het heeft er thans veel van weg, dat deze het onder deel zijn geweest van een manoeuvre van de zijde der rebellen om van de af wezigheid van Moboetoes troepen in do provincie Leopoldstad gebruik te maken »n offensief te beginnen, dat tot de val van de regering in Leopoldstad zou moeben leiden. De rebellentroepen zijn de grens van de provincie Leopoldstad al gepasseerd. Ze zijn goed bewapend en winnen on derweg steun. De troepen, die zaterdag 500 man sterk waren, rijden in een kalm tempo in vrachtwagens. In elk TAE KONING VAN MAROKKO, Mohammed V, is gistermiddag tien minuten nadat hij een neusoperatie had ondergaan overleden. Kroonprins Moulay Hassan is 's avonds nog tot koning geproclameerd en zal regeren als Hassan II. Hij was vice-premier en minister van defensie. Hij staat bekend als een voorstander van samenwerking van Marokko met het westen. De nieuwe koning is eenendertig jaar. Zijn vader is tweeënvijftig geworden. dorp werd gestopt om enthousiaste we recruten te werven. Binnen drie of vier dagen kunnen zij de hoofdstad Leopoldstad bereiken. Intussen Heeft Chroesjtsjef stappen ge- nomen, die de aandacht van de opman naar Leopoldstad enigszins moeten af leiden en het optreden van de zgn. re gering Gizenga in Stanleystad een schijn van wettigheid moeten geven. In een brief aan premier Nehroe heeft h(J ais zijn mening te kennen gegeven, dat de Kongolese crisis het best door de Afrikaanse staten opgelost kan worden, die troepen in Kongo hebben (in het kader van de V.N.). Zij zouden dit moe ten doen in overleg mei het bewind ln Stanleystad, dat erkend zon moeten worden als het enig wettige in Kongo. Voorts herhaalde Chroesjtsjef zijn eis, dat Hammerskjöld wordt afgezet als cretaris-generaal van de Ver. Naties dat hij zal worden vervangen door driemanschap, dat de westelijke, de neu- tralistische en de communistische leden de V.N. vertegenwoordigt. Ook eiste de Rus de arrestatie en berechting van generaal Moboeta en premier Tsjotnbe van Katanga en de „ontwapening van hun benden". Hij sdhreef ben slotte dat niemand anders dan Hammarskjöld Loemoemba vermoord heeft. Bourguiba begint bespreking met De Gaulle De Tunesische president Bourguiba Is vanmorgen op het Parijse vliegveld Orly aangekomen om met president De Gaulle te spreken over de vrede in Al gerije. Men neemt aan dat Bourguiba zich tot taak gesteld heeft met De Gaulle een formulering op te stellen, waarbij alle partijen het gezicht kunnen redden, zonder dat dit op zwakheid wijst. Vanuit die houding willen name lijk noch Fransen, noch Algerijnen de onderhandelingen beginnen. Ook enkele netelige Frans-Tunesische kwesties zul len ter sprake komen. Op de foto ziet men koning Mo hammed V van Marokko, die gistermiddag is overleden, en de kroonprins Moulay Hassan. Kroonprins is pro-westers De kroonprins maakte zelf het over lijden van zijn vader in een speciale ra diouitzending bekend. Koning Moham med V werd in Fez, de toenmalige hoofd stad van Marokko geboren, als derde zoon van sultan Moulay Youssef ben Mon- lay Hassan, HÜ was een afstammeling van de dynastie der Alaoeieten van Ta- filalet, die sinds drie eeuwen over Ma rokko regeerde. Toen zijn vader in no vember 1927 overleed, wees de Raad van Oelamas van Fez hem tot wereldlijk en geestelijk leider van Marokko aan. Toen Marokko nog een Frans protec toraat was, toonde de toenmalige sultan zich een voorstander van modernisering van de nationale instellingen. Met Frank rijk onderhield hij vruchtbare betrek kingen tot hij in 1953 werd afgezet en naar Madagascar werd verbannen. In november 1955 hernam hij het bewind. Toen Frankrijk Marokko onafhankelijk verklaarde, werd hij 16 augustus 1957 tot koning geproclameerd. Op 26 mei 1960 nam hij de volledige leiding van de staat op zich. Als dank voor zijn houding in de tweede wereldoorlog, benoemde pre sident De Gaulle hem tot „compagnon de la liberation" (vrij vertaald: medebe- vechter van de vrijheid). Voor de nieuwe koning verwacht men grote moeilijkheden, daar hij aan de re gering komt in een tijd van politieke spanning. Zijn tegenstanders beschnl- digde hem ervan te pro westers en te pro Frans te zijn. Zijn vader stuurde een neutrale koers, igaar had de laatste tijd nauwere betrekkingen met de Sowjet- unle aangeknoopt. Een der eersten die de nieuwe koning condoleerde met het verlies van zijn vader was president De Gaulle. Hij tele grafeerde: „Ik heb met diepe ontroering kennis genomen van het overlijden van Zijne Majesteit koning Mohammed V. Dit droeve nieuws vervult Frankrijk met grote smart. Hij heeft het lot van Marokko verbonden met dat van Frank rijk, vooral tijdens de zware beproevin gen van de oorlog. Hij was mijn met gezel en vriend.'' Een standbeeld(je) voor de ambtenaar is niet alledaags, en dat hij zo te kijk zit als op de foto, ook niet, achter het Utrechtse stadhuis, op de Ganzenmarkt, is het beeldje zaterdag door de gemeentesecretaris, prof. dr. B. de Goede., onthuld als geschenk van de Stichting Stadsontspanning en het Utrechtse bedrijfsleven. Het fon teinbeeldje werd gemaakt door de edelsmid Louis Dusée. De ambtenaar zit voor zijn schrijftafel. Het hekwerk is een „symbool van onpartijdigheid, onaantastbaarheid, rust en ingetogenheid". Jan Engelman dichtte op de rand van het fonteinbekken: „Ik dien de vroedschap en burgerij, ik leef. Iaat leven, laat den burger vrij." TN KONGO schijnt aan de woorden een einde te zijn gekomen en we horen van een oprukkend leger. Men doet wel licht verstandig, zich in dit verband van het begrip leger geen overdreven voor stelling te maken. De omvang van een leger is overigens niet beslissend voor het te behalen succes; ook in Kongo niet. Wie gemeend mochten hebben, dat de dood van Loemoemba tevens de afslui ting zou hebben betekend van zijn in vloed, hebben, zoals te venvachten was, verkeerd gezien. Daarvoor waart zijn geest nog tezeer rond door het wijde Kongelose land. Daarvoor ook had hij te duidelijk vertegenwoordigd wat er in het jonge, naar een eigen toekomst strevende Afrikaanse gebied leeft. Een nieuw hoodfstuk breekt nu aan In dit vreemde schimmenspel. Een spel waar in namen opduiken van politici en leger aanvoerders, namen die, de een na de ander, mooi cn welluidend zijn van klank, donkerkleurig als Afrika zelf. maar wat weten we nog weinig van de dragers. Soms meent men, zich wel zowat een beeld te hebben gevormd van de situatie, doch dan treden plotseling weer ver schuivingen op van, althans voor het oog. ingrijpend karakter. Wanneer men hoort, hoe het eerste het beste leger dat tot oprukken overgaat, op geen noemenswaardige tegenstand stuit, mag men zich wel afvragen, of sommigen van de politici nog iets meer vertegen woordigen dan zichzelf. Door dit opruk ken wordt overigens de reeds aanmerke lijke verwarring nog belangrijker groter. Zullen er onder de politici niet het hoofd gaan verliezen, eerst figuurlijk, straks misschien zelfs letterlijk? Of zal ook deze opmars in het nog veelszins ondoordring bare land gaan verzanden? De troepen van de Verenigde Naties zien, nu er blijkbaar van gevechten geen sprake is, geen reden tot ingrijpen. Zo lang het niet tot handtastelijkheden komt, moeten de Afrikanen het zelf uitzoeken. Dit blijkt thans ook het officiële stand punt van Chroesjtsjef, die nu pogingen doet om Nehroe van India tot gelijke me ning over te halen. Nehroe had zich na melijk reeds bereid verklaard, de ver zwakte V.N.-legers in Kongo te komen versterken. Chroesjtsjef zal ons wel ten goede hou den, dat zijn standpunt ons wat achter dochtig maakt. Te vrezen is, dat hij rede nen heeft om aan te nemen, dat een aan zijn lot overgelaten Kongo toenadering zal zoeken tot het communisme. Gizenga, wiens troepen nu in opmars zijn, heet reeds communistisch gezind. Neen, Kongo is voorshands de perike len niet te boven. Wel heeft het zijn on afhankelijkheid verworven, maar zicht op do toekomst is er nog niet. Het onmete lijke land is nog altijd in nevelen gehuld, het schimmenspel gaat voort. "JVTADAT de Belgische regering za- terdag de diplomatieke relaties met de Egyptisch-Syrische Verenig de Arabische Republiek van Nasser had verbroken, heeft deze laatste alle resterende Belgische eigendom men in zijn land in beslag laten ne men en alle Belgen bevel gegeven binnen 24 uur te vertrekken. De waarde van de resterende Belgische eigendommen is echter niet groot: de meeste bezittingen werden in de cember al genationaliseerd of in be slag genomen. De betrekkingen tussen bei-de landen waren als gevolg van de crisis in Kon go achteruit gegaan. Het begon op 1 de cember met de uitwijzing van de VAR- diplomaten door president Kasavoeboe van Kongo. De Var nationaliseerde bij wijze van vergeldingsmaatregel een Bel'o'ische bank en de He'iopolis-maat- schappij, die Belgisch eigendom waren. Vijf andere ondernemingen werden onder beheer gesteld. Daartoe behoor de het beroemde Shepheards-hotel. Ver wacht wordt, dat het vertrek van de Belgen een ordelijk verloop zal hebben. De meesten wisten al enige tijd dat zij het land zouden moeten verlaten. Het aantal Belgen, dat onder de uitwijzings maatregel valt zou ongeveer 407 bedra gen. Velen zouden al bij luchtvaart maatschappijen plaatsen gereserveerd hebben om naar hun land terug te ke- België heeft met de Zwitserse rege ring contact opgenomen voor de behar- tiging van de Belgische belangen in de VAR. Er bestaat geen gevaar dat d» VAR zal trachten, de Belgische scheepvaart door het Suezkanaal te beletten. Nasser zou de vrye doorvaart formeel hebben gewaarborgd. Het geval met Israëlische schepen ligt anders, daar tussen Israël en de VAR de ~taat van oorlog nog steeds voortduurt. over Noord-talië naar Spanje en Portu gal. Langs de noordflank trok gedurende het weekeinde een in diepte toenemende depressie van het zeegebied bij de Azo- ren uia Schotland naar het noord-oos ten. Deze depressie bracht in de omge ving van Schotland een zeer zware storm waarbijen windstoten tot ISO km per uur werden gemeten. De depressie voerde zeer zachte en vochtige lucht naar West-uropa waarin in het zuid-oosen van ons land, België «n Noord-Frankrijk minimumtemperatu ren voorkwamen van omstreeks 12 gra- Tendens: stijgend Stand gisteren 766 HET WEER EN EUROPA Vanmorgen vroeg passeerde echter Happorten hedenmorRen zeven uur een koufront met enige regen bijna het hele land. E envolgend storingsgebied dat weinia activiteit vertoont, is in N.- oostelijke richting de Azoren gepasseerd. Dit zal morgen dicht langs of over ons land trekken gen. De temveraurer boven normaal. blijvi VU&8 Ee.de De Bttt Twente E.ndh De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu e„ dan regen of motregen Matige, tijdelijk Helsinki krachtige wind tussen zuid en west. ^toelsh Over het algemeen weinig verandering Kooenh In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 Aoe-deen uur). Lon-ien A'dflm ZON EN MAAN Brunei Luxemb Dinsdag zon op 7.30. onder 18.17 uur; Parös maan op 16.18, onder 6.30 uur. 2 maart B "deaa* voüe maan. g,™"**" Een Franse afgevaardigde in de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa heeft de gedachte gelanceerd van een Europol itie-korps. De afgevaar digde, René Radius, heeft aan het mi nisterscomité van de Raad schriftelijk de vraag gesteld of de ministers iets voor de oprichting van zo'n Europese politie macht voelen. Het korps zou onder zeg genschap van de secretaris-generaal van de Raad van Europa een eigen bescher mingsmacht en escorte voor de Raad moeten vormen, zo meent hij. Eisenhower verstoord over Kennedy Oud-president Eisenhower is van me ning dat president Kennedy op links aanstuurt, te veel partijganger is en te zeer geneigd is toe te geven aan doel stellingen van vakbondleiders, aldus heeft een Republikeins senator ver klaard. Eisenhower zou onder meer ver stoord zijn over verklaringen van Ken nedy als zou de economie in moeilijk heden verkeren. t? gh bew 1 h bow 0h bow 14 12 0.4 14 12 0.1 pROF. Dr. E. HUIZINGA heeft zaterdagmiddag in de gewone vergadering van de afdeling natuurkunde der Koninklijke Nederlandse akademie van wetenschap pen een voordracht gehou den over doofstomheid. Hij merkte o.m. op dat de innige samenwerking in Groningen tussen het Koninklijk insti tuut voor doofstommen onder de directeur M. J. C. Büchli en de audiologische afdeling van de keel-neus-oorkundige kliniek onder de fysicus II. C. Huizing aanleiding heeft gegeven tot voor Nederland zeer belangrijke initiatieven. De enorme ontwikkeling van de elektrotechniek in en na de oorlog gaf nieuwe mo gelijkheden voor de audio- Iogie. In 1950 werd een groep van driejarige kinderen In het instituut van een indivi dueel boortoestel voorzien. De resultaten waren volgens spreker voortreffelijk. Bijna driekwart van de ruim drie honderd leerlingen bleken bruikbare gehoorresten te hebben en dragen met succes een hoortoestel. Dit biedl volgens prof. Ifuizinga ver schillende voordelen. Er is akoestisch contact met op bouw van spraakgehoor en de eigen stem wordt beluis terd. Dit geeft terugkoppe ling, dus een sturende func tie, waardoor het spreken veel beter wordt; door het beleven van de eigen stem verloopt de ontwikkeling van het kind normaler. Bij verdenking op doofheid moet het kind zo jong mo gelijk worden onderzocht, zo meent prof. Huizinga. Ilel jongste kind in Groningen met een hoortoestel is ach! maanden. De training begint reeds door de moeder: hier voor werd in juni 1959 voor het eerst een moedercursus gehouden. Er kan nu een groter per centage van de dove kinde ren met een toestel worden geholpen dan vroeger. Ver kregen doofheid was overhel algemeen ernstiger dan aan geboren doofheid. Dank zij de ontwikkeling van de ge neeskunde en de verbeterde sociale omstandigheden is er nu veel minder verkregen doofheid, zo besloot prof. Huizinga. „U noemt mij een smerige meid. maar dat zult u niet meer zeggen als ik in het nationale handbal-elftal gekozen ben..-"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1