Jlieutuc ftihscift (üïmronl NASSER WIL KONGO Commentaar Afrikaans mono polie in Schoentje tussen snoek en snavel NIEUWS in één oogopslag- Subandrio wil nog wel twee jaar wachten Straaljagers gebotst - vliegers gered ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-e; Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRIST ELI K-NATIONAAL DAGBLAD „Stantgasticf) is ahfbltoen tngn hert ia tegljcnspotl" Eenenveertigste jaargang no. 12110 Meisje Man Mes zie Ruimte voor ons President Nasser van de V.A.R. wenst, dat de westelijke mo gendheden en Rusland zich buiten Kongo houden en dat de Afrikaanse staten de volledige verantwoordelijkheid op zich nemen voor handhaving van de orde in het land. Loemoem- bistische troepen zijn uit Oostprovincie Loeloeaburg, de hoofd stad van de provincie Kasai binnengetrokken. Volgens mededelingen van een Duitse luitenant was president Tsjombe van Katanga woedend, toen hij hoorde dat Loemoemba was vermoord. Hij liet de leden van de patrouille, die Loe moemba naar Elisabethstad had overgebracht, direct arresteren en hij zou vier mannen, die de ex-premier hebben begraven, hebben laten doodschieten. Weer is een kabinetscrisis in België afgewend. De r.k. en de liberale ministers hebben een compromis gevonden. Na een kabinetsvergadering van een hele dag is medegedeeld, dat de regering de eenheidswet integraal zal toepassen. Boven Leeuwarden zijn de afgelopen nacht twee straaljagers (een Hunter en een Sabre) die aan een oefening deelnamen, met elkaar in botsing gekomen. De piloten wisten zich met de schietstoel te redden. Het ene toestel is in het land bij Weidum neergekomen, het andere moet in de Wadden- of de Lauwers- zee zijn terechtgekomen. Opnieuw zal (vanaf 3 maart) goedkopere koffie te koop zijn bij de textielhandel en in de winkels van huishoudelijke artikelen. De actie is, aldus de detaillistenbonden, een gevolg van het toenemende aanbod van textielgoederen en huishoudelijke voorwerpen in de levensmiddelenzaken. De 26e boekenweek is gisteravond in aanwezigheid van Ko ningin Juliana geopend in het Concertgebouw te Amsterdam. Na de officiële opening door prof. mr. I. A. Diepenhorst is tot diep in de nacht feestgevierd. "ET leven is verwar rend: vandaag in een en dezelfde krant een su- perdroombed van 25.000 gulden (verslag en foto op pag. 9) en deze vrouw, die met heel haar hebben en houden een Kongolees kamp biAnenstapt. Een bed met knoppen voor gordijnen, microfoons voor de melkboer, radio, licht, verwarming en TV en nog een paar rare luxe dingen. Daartegenover deze Vluchtelinge. Maar het leven is nog ver warrender. Het droombed is niet alléén maar plezierig. Er zijn ook nadelen. De prijs bij voorbeeld. En even tueel de ruzie over de tele visie. En een nachtmerrie zal voor al dat moois ook wel niet terugschrikken. Anderzijds deze Kongolese. Zij is vluchteling. Zij of haar man was een aanhan ger van Loemoemba, en uit vrees voor represailles zoekt zij een toevlucht in een V.N.-kamp bij Leopoldstad. Tragiek en ellende, zeker. Een vlucht met een koffer op het hoofd, vreemd genoeg een stoeltje aan de ene arm en een van de kleinste kin deren op de andere. Maar de vrouw is kennelijk sterk en fier. en zij heeft haar kinderen. Voor haar geen droombed in het kamp, geen microfoon voor de bakker en geen televisie. Ook voor haar simpele matras zullen de nachtmerries geen ont zag hebben. Maar wie weet, zullen er ook de lieflijke dromen zijn. Geluk en ongeluk, ze lig gen wonderlijk dooreen. Mensen kunnen gelukkig en diep ongelukkig zijn met een supefdroomibed. Mensen kunnen ongelukkig en toch gelukkig zijn in een vluch telingenkamp. Lood om oud ijzer dus? Nee. Het droom bed kan ons gestolen wor den, maar het lot van de Kongolese vluchtelingen moge ons allen ter harte gaan. Ook wie geen 25 mille bed heeft, kan wel Arts in arrest van zedendelict onder verdenking De politie in Groningen heeft dezer dagen aangehouden de 40-jarige kinder arts dr. M. J. H. uit Groningen. Hij wordt verdacht van een zedendelict. Dr. H. is lid van de gemeenteraad van Gro ningen. De aanhouding was het gevolg van de arrestatievan drie jongemannen die van diefstal werden verdacht. Het ging om een twintigjarige jongeman, die een col lectebus met f 400 zou hebben gestolen uit de Sionskerk te Groningen. Verder zou hij samen met een 16-jarige loop- iongen en een 18-jarige leerlirng-lmon- teur zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van ijzer van de Nederlandse spoorwegen en van werven in Gronin gen, Hoogezand en Haren. Het gestolen geld werd gebruikt voor autoritjes naar Amsterdam en dansavondjes in de pro vincie. De jongelui bleken echter over meer geld te hebben beschikt dan zij door de diefstallen verkregen konden hebben. Het bleek, dat zij ook geld van de arts hadden gekregen, dan wel dat zij de arts geld afhandig hadden gemaakt en dat deze geen aangifte had gedaan, omdat hij een ongeoorloofde relatie met de jongens had onderhouden. TYTASSER van de V.A.R. heeft er bij Rusland en de westelijke mogend- -L heden op aangedrongen, zich buiten Kongo te houden om de vrede in Afrika te verzekeren. Hij heeft deze landen te kennen gegeven, dat op de eerste plaats van de Afrikaanse staten, eventueel met militaire steun van Azië, het initiatief moet komen voor een schikking in Kongo. Voorts vraagt hij om vorming van een V.N.-opperbevel, waarin de Afrikaanse staten de grootste zeggenschap zouden hebben en dat geheel verantwoor delijk zal zijn voor handhaving van de orde in Kongo. Intussen zijn Loemoembistische troe pen uit Oostprovincie Loeloeaburg (hoofdstad van de provincie Kasai) binnengetrokken. President Kalondji van Zuid-Kasai heeft een beroep op de V.N.-troepen gedaan, onmiddellijk in te grijpen. De commandant van het garnizoen van de stad heeft zijn toe vlucht gezocht bij het Ghanese V.N.- hoofdkwartier. Deze actie begon, nadat bekend was geworden, dat generaal Moboetoe zijn invasie in Oostprovincie had uitgesteld op aandringen van de opperbevelhebber van de V.N.-strijdkrachten, de Ier Mc Keown. Dit uitstel heeft er al toe geleid, dat troepen ongeduldig worden. In Lisala, m waaruit de aanval zou worden ge lanceerd, zouden zij burgers hebben afgeranseld en vrouwen hebben gemoles teerd. Nadat de burgerij had gedemon streerd, trokken de militairen zich in him kampement terug. De Ver. Naties hebben nog geen ant woord ontvangen op een verzoek om inlichtingen over de politieke gevange- die i daar in Kongo, met haar koffer, en die ene stoel. De krant biedt u. ook van daag weer, het bonte leven. Zij wil u. op haar manier, ook graag helpen wat om lijning in dat wereldbeeld te krijgen, en het belangrijke (dat is allereerst: de mens. de medemens verweg en dichtbij) van het onbelang rijke (dat overigens soms zo aardig is) te onderscheiden. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als V.N. bemiddelen: TAE INDONESISCHE MINISTER van buitenlandse zaken Subandrio heeft zoals wij reeds in een deel onzer vorige editie vermeldden ver klaard dat Indonesië wel een bemiddeling van de Verenigde Naties inzake Nieuw-Guinea zal aanvaarden, mits Nieuw-Guinea binnen twee jaar aan Indonesië wordt overgedragen. Hij voegde hieraan .toe, dat Indonesië nister hiermede zijn politiek aanpast daar het tot nu toe immers geweigerd heeft V.N. bemiddeling te aanvaarden. Hij meende dat deze wijziging politiek noodzakelijk is geworden, omdat de Nederlandse re gering zelf een gunstige houding jegens V.N.-interventie had aangenomen. Wel verklaarde Subandrio dat land niet voor het zenden van V N.-af- gevaardigde naar westelijk Nieuw-Guinea is, omdat dit op Nederlands verzoek ge schieden zou. Indonesië zou dergelijke vertegenwoordigers niet erkennen. Over het bezoek van president Sukarno aan de Verenigde Staten op uitnodiging van Kennedy zei de minister van mening te zijn. dat een ontmoeting noodzakelijk was voor een beter begrip van gemeen schappelijke vraagstukken. Hij zei dat president Kennedy er veel belang in schijnt te stellen de mening van Sukarno over vele kwesties te vernemen. Suban drio voegde daar aan toe: „Het zal zeei nuttig zijn, omdat het niet altijd gemak kelijk is een leider (Sukarno) te begrij pen, die naar het lijkt niet de gebruike lijke politieke en economische paden be- wandelt." Een woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd verklaard M. J. A H. Luns heeft don derdag in zijn verklaring In de Tweede Kamer nog eens gezegd, dat de Neder landse regering een trustschap op zich zelf niet afwijst. In 1958 had minister president Drees zich reeds in deze zin uitgelaten". Minister Luns zei thans „Het zou natuurlijk wel een trustschap moeten zijn waaronder de rechten van de bevolking worden gewaarborgd. Ik 1958, i i der- nen. die maandag in Stanleystad (hel bolwerk van de Loemoembisten terecht gesteld zouden zijn. De Ver. Staten zijn van plan, de Veiligheidsraad te vragen, nieuwe stappen te doen ter veroordeling van soortgelijke politieke gewelddaden. In Stanleystad zou een arrestatiebevel zijn uitgevaardigd tegen Bernard Sala- moe, de vroegere particuliere secretaris van Loemoemba. Salamoe zou onderge doken zijn. Enige weken geleden leidde hij nog een belangrijke missie voor de rebellenregering van Gizenga naar Kadro en enkele Aziatische landen. De Ver. Naties hebben India om 8000 man troepen voor Kongo gevraagd. India zal waanschijnlijk 2500 man Weren. in Moskou gevestigde universiteit de vriendschap zal voortaan vriend- schapsunivensiteit Patrice Loemoemba heten. Loemoemba is uitgeroepen ..heilige van de kerk van Afrika", christelijke sekte die anderhalf jaar ge leden in Akkra <de hoofdstad van Gha- ia) werd gesticht. Had Nederlandse loods schuld aan de ramp op de Wielingen „Het is jammer, dat bij de navigatie van het Zweedse tankschip Matarengi op de Wielingen geen veiliger methoden ge bruikt zijn. De stuurman van het tank schip en de Nederlandse zeeloods hebbei volgens mij te voorbarig gehandeld ci is dan ook uitsluitend aan fouten de Matarengi te wijten, dat dit schip de Urker kotter Tjeerd Jacoba heen Dit zei gistermiddag de hoofdin specteur voor de scheepvaart, de heer J. M'tz, bij de behandeling voor de md de scheepvaart van de ramp. die op 9 december de Wie'ingen pLaats had. Terwijl de vier gebroeders Hoekstra uit Urk daar hun scheeojes op ha ringvangst waren, dook de grote Zweed se ertstanker plotseling voor een hun twee scheepjes op. Met ville kracht de Zweed over de Tjeerd Jacoba. welk schip spoedig onder de tanker ge raakte en zonk. Twee broers Hoekstra verloren daarbij het leven- Wim Kan en Corrie Vonk wer den gisteravond op de gala-avond van de jaarlijkse boekenweek voorgesteld aan Koningin Juliana. De Koningin onderhield zich ge ruime tijd met de cabaretier. Verslag op pag. 9). Morfinediefstal ontraadseld De diefstal van een grote hoeveel heid verdovende middelen uit een apo theek aan de Van Baerlestraat in Am sterdam, <}ie op 8 januari van dit jaai werd gepleegd, is opgelost. Bij het on derzoek in deze zaak kwam de recher che onder meer terecht bij de 24-jarige Amsterdammer G. L., een morfinist, die "n inrichting in Amersfoort een ont- ingskuur ondergaat. Hij bekende vlotweg de diefstal te hebben gepleegd. De buit had hij gedeeld met de 22-jarige musicus-fotograaf J. van Z„ in wiens woning aan de Marnixstraat inderdaad een kleine hoeveelheid verdovende mid delen is gevonden. Deze musicus-foto graaf is aangehouden, verdacht van op zettelijke heling. Het 22-jarige fotomodel J. W. dat aan vankelijk ook werd aangehouden, is voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Aangenomen wordt, dat de betrokke- ?n de verdovende middelen niet ver kocht hebben maar zelf hebben gebruikt Een hoeveelheid codeïne zouden zij in het water hebben gegooid. Fa D. Kret en Zn. I Sneeuwklokjes op het Haagse Voorhouteen artistieke voorjaars impressie van onze fotograaf Vannacht om vijf minuten over|naald" Het toestel ligt op een stuk wei- .waalt zijn boven Leeuwarden .wee ^dMiu.'&taa""" h0""*"'" straaljagers van de Koninklijke' luchtmacht tegen elkaar gebotst. Beide piloten hebben zich met be hulp van hun schietstoel in veilig heid weten te brengen. Een der toe stellen kwam neer bij Weidum (ten zuidwesten van Leeuwarden), het andere vermoedelijk in zee. De neer stortende vliegtuigen veroorzaakten geen persoonlijke ongelukken. JfEBRUARl bli yANDAAG IS DE BOEKENWEEK be gonnen. Men kan zich afvragen, of het nog nodig is dat zij gehouden wordt. Nimmer heeft het boek een vlucht ge nomen als In onze tijd. Indien produktie- vermogen een eis van onze dagen is, dan heeft de boekuitgeverij daaraan wel vol daan. Voor zijn verspreiding zou het boek de boekenweek inderdaad wel kunnen missen. Toch zouden we haar niet afgeschaft willen zien gesteld trouwens een ogen blik dat het nog lukken zou. Er is integen deel, zo menen we, juist ook bij de enorme vlucht van het boek aan iets als een boe kenweek behoefte. Opdat men zich na melijk op de betekenis van het boek be zinnen kan. Dat bezinnen zou dan betrekking kun nen hebben op de plaats die het boek zich in onze samenleving verworven heeft, op zijn functie of functies, en vooral ook op zijn invloed. Tal van beweegredenen kunnen er zijn om een boek ter hand te nemen. Het kan zijn om de kennis te vermeerderen. Het kan zijn om ie gaan genieten van de kunst. Het kan zijn ter ontspanning van de vermoeide geest. Het boek is in onze dagen een wat al te omvangrijk verzamelbegrip geworden. Het kan op de lezer waardevolle gedach ten overbrengen, het kan helaas ook wor den een spelen met vulgaire sentimenten. Men kan door het boek worden gesterkt, men kan er ook door in smartelijke ver leiding worden gebracht. Kortom, bezinning is nodig en stellig ook voorlichting of, op zijn minst, advies. Waarbij zeker ook in aanmerking mag worden genomen, hoe het verschijnsel van het pocketboek, als zodanig een massa- produkt bij uitstek, het boek nog in ver hevigde mate onder de mensen heeft ge bracht. Daarom bezinning op het rijk bezit dat wij in het boek als zodanig hebben. Het boek zelf is een neutraal medium. Beslis send is de inhoud die het geeft. Hoe waardevol een boek kan zijn, geen waardevoller dan dat Boek, waarin onze- God Zich aan ons heeft willen openbaren en dat wij Bijbel noemen. Hetgeen overi gens nog altijd Boek betekent. De Japanse regering heeft gisteren in Tokio by razzia's op onderwereldfigu ren, leeglopers en jeugdige delinquen ten 2.022 arrestaties verricht Er wer den 29 Samurai-zwaarden en dolken, 75 revolvers, munitie en benodigdhe den voor het gokken in beslag geno men. piloot kwam in de Menno van Coehoornstraat in het hartje van de stad aan de grond, de andere op een weiland in Kollum. De twee straaljagers, afkomstig van de vliegbasis Twenthe. en van de vliegbasis Leeuwarden, namen deel aan een twee daagse luchtverdedigingsoefening die in twee nachten een verhoogde activiteit bracht op de vliegbasis Soesterberg. Leeu warden, Twenthe en Ypenburg. De namen van de piloten zijn: eerste luitenant T. G. de Jager, afkomstig uit Bergum, 30 jaar oud. gehuwd, die een Hunter vloog De piloot van het andere toestel, een Sabre, was de tweede luite nant J. KuDer. afkomstig uit Schildwolde. De heer Kuper is ongehuwd en 24 jaar oud. De familie Kalma. bij wier bedrijf de Hunter neerkwam, heeft van het neer storten totaal niets gemerkt. Zij werd wakker door de drukte van de vele auto's die zich naar de plaats begaven, waar het toestel was neergestort. Mevrouw Kalma. vertelde, nog beetje overstuur door het gebeurde: „Het r ons door het oogje van ongeveei maanden houden. Ook het komende week einde zullen de temperatui jaarsachtig zijn. Reeds vrijdag kw wij in een veel zachtere, zuidelijke lucht, stroom, waarbij het kwik in Zuid-Lim burg al weer tot 14 graden steeg. L'en zwak front ligt boven de Britse eilanden cn brengt hier in het westen tijdelijk wat veel bewolking, maar morgen mo gen wij ook zonnige perioden verwach ten, waarbij het kwik tot 14 a 16 graden kan stijgen- Het ziet er naar uit dat februari een re- maand gaat worden. De ge- mpcratuur ligt al- middelde thans in De Bilt op hetzelfde verd gemeten. het record dat i als HET WEER DM EUROPA De Bilt verwacht tot zondagavond: Op de meeste^ plaatsen droog weer met Rapporten hedenmorgen zeven uur opklaringen. Matige tot krachtige zui delijke wind. Aanhouden zacht. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 26 febr.: zon op 7.34. onder 18.13, maan op 14.21 onder 5.18 uur. D Helder Maandag 27 febr.: zon op 7.32. onder Ypenburg 18.15, maan op 15.17, onder 5.57 uur. viiss. 2 maart volle maan. Verdachte in moordzaak bekent nog twee gevallen van ontueht De 39-jarige kappersbediende L.. de verdachte in de moordzaak-Marcel Ni- vard. is vanmorgen voorgeleid voor de officier van justitie. In de verhoren, die ook na de bekente- 'oensdag werden voortgezet. - ee gevallen van het ple- inderjarige jon- KENNEDY EN MENZIES SPRAKEN O.A. OVER NIEUW-GUINEA De Australische premier Menzies heeft verklaard, dat hij met president Kennedy van de Verenigde Staten op het Witte Huis te Washington o.a- gesproken heeft over Nederlands Nieuw-Guinea. Beide staatslieden hebben samen twee uur lang besprekingen gevoerd en tevoren had Menzies twee uur lang een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken,. Rusk. heeft L. nog gen van ontucht gens bekend Schout-bU-nacht T. K. baron van As- beck zal met ingang van 1 maart zijn functie van chef hydrografie neerleggen. Zijn opvolger is kapitein ter zee ir. W. Langeraar. (Advertentie) Verhuur van KLIM- STEIGER MATERIAAL schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk' LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. Tel. 3.1909 Eelde De 8Ut Twente Oslo Kopcnh. Aberdeen Lonien Luxemb PartJs Bordeaux Grenoble Be. gr ado Athene Rome AJacclo wr? Northamptonshire, puntige schoenen en naald- dan 30 cm lang waren, te volgens dr - - - heeft in een rede te Kette- hakken zullen blijven dragen «-«--»- - - dat hij er niet in is geslaagd ring gezegd, dat de mode hem zolang ze in de mode zijn" - 4misschien te hulp zal komen. Hij zei dat in het begin van „Ik geloof dat de naaldhak- de 15de eeuw de damesschoe- ken aan het verdwijnen rijn nen zo lang en smal waren, hun ge- en dat de vierkante neus in dat ze bekend stonden on- opkomst is", verklaarde hij. der de naam „snoeken" waar j z0.u de eniSe oplossing ze dan ook het meest op le- over medische of Daiiseliikc «Joof arts dr. C. Milliken zyn, omdat het duidelijk is ken. Men heeft de paus toen protesten tegen deze mode Smith, mspecteur voor de dat meisjes en jonge vrou- er toe gebracht het maken P Sen enquïte op een ^fd de vrouwen er van te tuigen dat schoenen die van voren breed zijn beter zijn voor hun tenen zondheid. - - o- Smith aange- •erbieden. toond, dat 45 van de 52 leer- Bmnen twintig jaar, aldus lingen schoenen met punt- dr. Smith, kwamen toen de neuzen droegen. 41 van hen brede snavelschoenen in de hadden voetklachten, mode. die soms meer dan De ideale schoen t twintig cm breed waren. Er teenager is waarschijnlijk bestaan geen aanwijzingen een veterschoen, die goed sluit c volksgezondheid in het graaf- wen ondank, waaAchuwen van d,,r^„en'dieper delbTee'Z^essTh^." SSü g™, Stai?. S' de wreef en de enkel brede neus heeft, dat de tenen kunnen bewe- (RMTA) cn ik blijf volhouden, dat u „ja" had moeten zeggen, toen mevrouw Van Zanten vroeg, of ze soms mee moest helpen met afwassen, voordat ze weg ging

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1