ïlictuue £eiïisrlje (tTourani GEEN CATASTROFE NIEUW-GUINEA Commentaar te verwachten rond Franse schooltelevisie impopulair NIEUWS in één oogopslag- BON Nederland gaat mogelijk zelf raketten maken Herv. kerk van St-Johannesga afgebrand Meer militair contact met ie Kans op kabinetscrisis in België voor 26 maart VRIJDAG 2A FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaarpang no. 12109 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvostlcfi ii ahebleven inga berl ia kgljeospotT Zes miljoen maal een technisch wonder Zie RAI-pagina 13 Minister Luns verwacht geen Indonesische aanval op Nieuw- Guinea. Hij heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat wij ons hoofd niet moeten verliezen door de Indonesische zenuwenoor log, die tegen Nederland wordt gevoerd. Bondskanselier Adenauer heeft na zijn besprekingen met premier Macmillan uiting gegeven aan zijn tevredenheid over het verloop van het gesprek. Adenauer zou van de Westeuro- pese Unie een orgaan voor politiek overleg tussen de Zes en Engeland willen maken, waarmee Engeland akkoord zou gaan. Het is niet onmogelijk, dat er voor de verkiezingen op 26 maart in België toch nog een kabinetscrisis zal ontstaan. De liberale ministers weigeren n.L mee te werken aan de uitvoering van de eenheidswet nog voor de dag van de verkiezingen. Na Tsjombe heeft nu ook Kasavoeboe, de Kongolese president, geprotesteerd tegen de door de Ver. Naties voorgenomen maat regelen inzake Kongo. Hij heeft laten weten, dat de Kongolezen zich met alle middelen tegen de uitvoering van de maatregelen zullen verzetten. In Londen bestaat de vrees, dat een mogelijke onafhankelijk heidsverklaring van de Federatie van centraal Afrika kan lei den tot een tweede Kongo. Men houdt rekening met de moge lijkheid, dat de premier. Sir Welensky, een breuk met Enge land wil riskeren. Als uitvloeisel van een overeenkomst tussen enkele Nederland se bedrijven en een door enkele Franse ondernemingen ge vormd instituut kan de mogelijkheid worden onderzocht van een eigen Nederlands programma voor de bouw van raketten. Vandaag is in Amsterdam de tweede RAl-tentoonstelling ge opend voor fietsen, bromfietsen, scooters en motorrijwielen. Een aan deze tentoonstelling gewijde pagina vindt men in dit nummer. (Van onze parlementsredactie) TAE HUIDIGE SITUATIE rond Nederlands-Nieuw-Guinea geeft als gevolg van de Indonesische dreiging reden tot bezorgdheid. Maar Voort modderen TAE uitdrukking „je moddert maar voort" is niet zo erg vriendelijk bedoeld. Maar als de aan gesprokene dwars door de modder zijn doel toch bereikt, mag men hem gerust een kerell-uit-één- stuk noemen. Zo'm kerel is de Zweed Ole Magnussen, motorcou reur van naam. De foto werd genomen tijdens wed strijden in zijn land op een baan die met reden modde rig genoemd kon worden. Halverwege de strijd werd het Ole haast te bar maar hij aette de tanden op elkaar toet wat geknars vanwege de modder) en reed de race uit Of hy gewonnen heeft, vermeldt de historie niet. maar wel leverde het deze plaat op: foto van een door zetter. En nu over dat „voort modderen" in de overdrach telijke betekenis. Er zijn mensen die nogal wat kri tiek hebben op de christe lijke pers. Terecht soms, ten onrechte heel dikwijls. Die laatste groep kan zo minachtend-afzijdig zeggen: „Jullie modderen maar voort", vergetend dat zij het zelf zijn die met modder gooien. Vergetend ook dat onze kranten al lang die modder-moeilijkheden over wonnen hebben. De krant die u leest, onze en uw kramt, doet niet alleen in niets onder voor andere ge lijksoortige dagbladen niet in berichtgeving, niet in actualiteit, niet in vorm- gevin, niet Ln omvang uw krant heeft zelfs veel voor op andere dagbladen. Dit heeft zij voor: dat zij, door de samenstelling van haar redactie in staat is rekening te houden met de eisen die een christen aan zijn krant mag stellen. In staat is een goede krant te geven die past in de sfeer van het christelijk gezin. Wijst u die modder-gooi- ers daar eens op. Meestal komt hun gepraat voort uit onkunde en dat kunt u verhelpen. Met die steun van uw kant is (ie christe lijke pers zeer gebaat. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewUs van dankbaar heid owerzijds ontvang Ik graag het boek ..rip l'arade' op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Kennedy nodigt Sukarno uit President Kennedy van de Verenigde Staten heeft de Indonesische president Sukarno uitgenodigd om op zyn over zeese reis midden april de Verenigde Staten te bezoeken en Sukarno heeft deze uitnodiging met genoegen aan vaard. Hy wordt dan het eerste staats hoofd dat Washington zal bezoeken na de ambtsaanvaarding van Kennedy. Bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer vroegen de heren mr. P. A .Blaisse (kath. v.) en F. H. van de Wetering (cJi.) minister mr. J. M. A. H Luns gisteravond om commentaar ovei deze ontmoeting Kennedy-Sukarno. De heer Van de Wetering achtte het „een pijnlijke zaak, ook voor de regering." Minister Luns zei de stellige indruk te hebben, dat de Amerikaanse regering Sukarno's bezoek zal gebruiken om za ken, die ook ons aangaan, te bespreken Het was hem sinds enige tijd bekend dat de Indonesische president de bedoe ling had naar Washington te gaan. gevolg van de Indonesische dreiging reden tot bezorgdheid. Maar anderzijds is er geen grond voor de verwachting van een catastrofale ont wikkeling. Er hoeft niet direct rekening te worden gehouden met een gewapende aanval van Indonesië op grote school. Dit heeft minister Luns gisteravond in de Tweede Kamer verklaard. De ons door Engeland en Austra lië gedane beloften van steun in ge val van een Indonesische agressie tegen Nieuw-Guinea, zijn volgens mr. Luns nog steeds van kracht. Over de geldigheid van de toezeg gingen der Verenigde Staten moest de bewindsman zich, in verband met de regeringswisseling in dat land, iets genuanceerder uitlaten. Hij had echter geen enkele aanwijzing voor het vermoeden, dat het bewind- Prinses Marijke opent jaarbeurshal Prinses Marijke zal dinsdag 14 maart 's middags om vier uur de naar haar genoemde jaarbeurshal te Utrecht openen. De Koninklijke Nederlandse spring stoffenfabriek N.V. en de Artillerie- inrichting hebben een contract voor wederzijdse hulp en bijstand geslo ten met de Société d'étude de pro- pulsion par réaction (S.E.P.R.) in Villejuif bij Parijs. Hierdoor zal Nederland in de gelegenheid komen te onderzoeken in hoeverre een eigen Nederlands raketprogramma moge lijk is. Vooralsnog is het niet de bedoeling nieuwe geleide projectielen te cor eren, maar blijven de activiteiten gericht op een algemene research. Het is ook niet zo dat al contacten met andere Nederlandse industrieën bestaan de toelevering van lanceerinrichtingen elektronische apparatuur. Op het ter- i van de Springstoffenfabrieken ïr Ouderkerk aan de Amstel is inmiddeli proeffabriek gereed gekomen. Voor de veiligheid van bedrijf en omgeving zijn speciale voorzieningen getroffen Waar eventuele proeven met raketbrand stoffen zullen worden genomen, is nog niet te zeggen. De Nederlandse bevo" kingsdichtheid stelt wat dat betreft voo» grote problemen. Leiders van het raket brandstofprogramma zijn dr. J. Trommel n ir. H. J. Rem. (De S.E.P.R. is het grootste Europese instituut, dat zich met de ontwikkeling raketbrandstoffen bezig houdt. Dit bedrijf had al contracten met Bombrini- Vannacht is de Hervormde kerk ln Sint-Johannesga (Fr.) door brand geheel verwoest. Arbeiders, die vanmorgen om streeks half zes op weg waren naar hun werk. ontdekten de brand. Zij waarschuwden de brandweer ln Joure (Johannesga heeft geen brandweer) die snel met het blussen begon. De brand was echter al zo groot, dat de brandweer voor een hopeloze opgaaf stond en zich moest beperken tot het nathouden van de belendende gebouwen. De kerk viel niet meer te redden, evenmin als het erachter liggende verenigingsgebouw. Alleen dc zijmuren staan nog. De brandweer vermoedt dat kortslui ting de oorzaak van de brand is. St-Jo- hannesga is een dorp in de gemeente Haskerland. Het afgebrande kerkgebouw dateerde an 1889. Het werd in 1873 na een brand gerestaureerd. In de teren van de kerk, die omstreeks kwart voor zes met luid geraas instortte, was juist een nieuwe elektrische luiklok aangebracht, die vol gende week in gebruik zou worden ge nomen. Met de kerk ging de gehele in ventaris verloren. Alleen uit het ver enigingslokaal kon nog enig meubilair worden gered. Parodi del Fino in Italië, F.N. in België en enkele Amerikaanse bedrijven. Zij heeft onder meer een versnellingsrakel voor de Mirage 3 ontwikkeld en de raket Matra, die vergelijkbaar is met de Ame rikaanse Hawk). De woordvoerder van de minister vai defensie verstrekte gisteren het vol gende communiqué: De Nederlandse minister van defensie en de Belgische minister van landsver dediging hebben gisteren in Brussel hun gebruikelijke samenkomst gehad, waarbij zij hebben besloten de sinds 1948 be staande contacten meer vaste vorr geven. De opzet is de grootst mogelijke samenwerking der beide krijgsmachten te bereiken. De ministers hebben besloten, dat de voorzitters van de comités van de enigde chefs van staven dit nader zul len uitwerken. De ministers zullen daartoe periodiek rapporten ontvangen, teneinde deze op hun politieke en militaire mogelijkheden te kunnen beoordelen. Vijfdaagse werkweek in de grote havens Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de voorstellen van de Scheepvaartvereeni- ging Zuid, de Scheepvaartvereeniging Noord en de erkende werknemersorga nisaties tot invoering van een vijfdaagse werkweek voor niet-continybedrijven in de havens van Amsterdam en Rotterdam. Om het noodzakelijke werk (het gereed maken van schepen, lichters, auto's e.d.) op zaterdag en zondag voortgang tc doen vinden, is daarbij bepaald dat de knemers verplicht zijn zich eenmaal per drie weken voor dit werk beschik baar te houden. De nieuwe regeling wordt 26 februari van kracht. Zij houdt ook in dat in belangrijke delen van het bedrijf de normale arbeidsweek wordt teruggebracht van 45% uur tot 43% uur. Kennedy niet zal waarmaken wat de •egering-Eisenhower ons destijds leeft beloofd. Minister Luns zei dit alles ter gerust stelling van de Kamer, die zich tijdens het voortgezette debat over buitenlandse zaken bezorgd had getoond over dc toenemende Indonesische agitatie er dreiging tegen ons land. Ook de rege ring, aldus de minister, volgt uiteraard nauwgezet en bezorgd hoe de Indonesi sche regering de laatste zes maanden de Nieuw-Guinea-campagne heeft opge voerd en daarnaast is overgegaan tot het sluiten van een contract voor wa penleveranties met de Sowjetunie. Maar het moet volgens de bewindsman Indo nesië toch duidelijk zijn, dat een a- gressie op algemene afkeuring in de niet-communistische wereld zal stuiten. Ook de vrije Aziatische volken keuren het gebruik van geweld af, gezien de bemiddelingspoging van de tengkoe Abdoel Rahman van Malakka. Bevrien de mogendheden hebben in Djakarta reeds waarschuwende woorden laten horen. De tyd Is trouwens voorbij, aldus Luns, dat agressie op gTote schaal kan worden gepleegd zonder dat de volke renorganisatie zich daar omniddeliyk mee bezig gaat bonden. De minister verzocht de Kamer ook te bedenken, dat een aanval met Russisch materiaal Indonesië zelf bedenkelijke gevolgen zal hebben. De Indonesische Infiltraties In Nieuw-Guinea noemde hij „hinderlyk, maar niet doeltreffend'De plaatselijke defensie is daarop cn ook op infiltraties van grotere omvang, berekend. Op het ogenblik is Indonesië bezig e zenuwenoorlog tegen ons te voeren i Me tactiek van de Tndones'schc leiders er kennelijk op gericht de ongerustheid aan Nederlandse zijde te vermeerderen. Daarbij wordt ruime aandacht besteed aan openbare uitlatingen in Nederland. Wij zouden," aldus minister Luns, het welslagen van deze ondermijnende propagandapolitiek meewerken, neer wij door de dre-.gende uitlatingen van Indonesische kant ons hoofd den verliezen. Elk blyk van weifclmoe- digheid en vrees onzerzijds is voo Indonesische leideis een aansporing op de ingeslagen weg voort te gaan. Wij moeten ons daarom niet uit ons even wicht laten brengen." (Voor vervolg zie pag. II) Prins Hiro, het zoontje van kroonprins Akihito van Japan en prinses Michiko, is gisteren een jaar geworden. Onbewust van zijn hoge positie doet hij wankele stapjes aan de hand van zijn moeder. Minister Beerman had zich gistermorgen ter verwelkoming in IJmuiden aan boord van de Zuiderkruis begeven, waarmee 600 spijt optanten in Amsterdam zouden aankomen. De driejarige Eugenie Hoedt kon dat maar matig waarderen dat de bewindsman haar op schoot nam en wilde huilend naar pappie terug. Er moest een ministe rieel pepermuntje aan te pas komen om Eugenie te troosten. De kans is niet uitgesloten, dat erl kende ten slotte dat hij contact zou heb- - J- „--Ïri^innon ljen gehad met Spaak over een eventueel in Belgie nog voor de verkiezmsen kkt001.d mel d, ;ocisli,t,„. van 26 maart een kabinetscrisis ont- JJOET HET TOEVALLIG heten, dat het eerste staatshoofd dat een bezoek gaat brengen aan Kennedy in april aanstaande Soekarno zal zijn? Rede nen, ontleend aan het alfabet of anders zins, dwingen er bepaald niet toe. Moet de verklaring worden gezocht in het feit, dat de Indonesische president in die tijd toch al op een van zijn rondreizen is? Houden wij het op het laatste cn nemen wij dus een zekere toevalligheid aan. Het bezoek is daarmede niet minder werkelijkheid geworden. Geen wonder, dat de aankondiging ervan ook in de bij eenkomst van dc Tweede Kamer van gisteren enige aandacht heeft getrokken. Verondersteld mag immers worden, dat straks bij de ontmoeting te Washington ook de betrekkingen met Nederland ter sprake zullen komen. Formeel behoort Indonesië tot de groep van de dusgenaamd neutrale landen. Ver scheidene landen uit deze groepen maken met dit standpunt van neutraliteit strikte ernst. Van de Indonesische regering moet echter worden gezegd, dat zij meermalen dc neiging heeft om tegen Moskou aan tc leunen. Het communisme betekent in Indonesië een macht, en zijn betekenis wordt er nauwelijks minder om, wanneer wij het in Indonesië allengs de gestalte zien aannemen van een nationaal-com- munisme. Men kan dc Indonesische politiek ove rigens opportunistisch^ noemen. Nu eens ziet men er naar rechts, meer echter naar links. Soekarno gaat met Chroesjtsjef een omvangrijke lening aan voor wapcnleve- ranties, even later neemt hij met genoe gen een uitnodiging aan van Kennedy om bij deze op bezoek te komen. Wat zal er straks te Washington be sproken worden? Het heeft geen zin, daar over thans concrete voorspellingen tc doen. We leven in een wereld, die zich door snelle wisselingen kenmerkt. Wie weet, hoe in april, immers het tijdstip van de ontmoeting, de situatie zal zijn? Vermoed mag worden, dat Kennedy zal pogen om Soekarno wat meer van de be ïnvloeding vanuit Moskou los te weken. Maar Soekarno zal aan de bereidheid daartoe stellig voorwaarden verbinden. In welke richting die voorwaarden zul len gaan daarover zullen wij hier in Nederland onze eigen gedachten wel mo gen koesteren. Zeker is, dat in de komen de weken van onze diplomatie een grote activiteit zal worden verlangd. Reeds hebben wij van ons beleid inzake Nieuw- Guinea een open boek gemaakt. Ieder mag er bij wijze van spreken in neuzen. Ook in de komende weken zullen wij ons hebben te beijveren om de wereld Amerika en Kennedy niet het minst te overtuigen van de zuiverheid onzer be doelingen cn de gerechtvaardigheid onzer politiek. Dan kan, wie weet, de ontmoeting straks tussen Kennedy en Soekarno, die nu reeds sommigen met zorg vervult, mis schien nog iets ten goede uitwerken. staat, omdat de liberale ministers in het kabinet-Eyskens weigeren over te gaan tot uitvoering van de Een heidswet voor de datum van de ver kiezingen. Dat heeft de voorzitter van de Belgische christelijke volkspartij, Theo Lefèvre gisteren op een pers conferentie in Brussel verklaard. Vandaag is het kabinet in speciale zit ting bijeengeroepen. In verband daarmee is het bezoek dat minister Wigny aan zijn Nederlandse ambtsgenoot Luns zou brengen, afgelast. Lefébre zei, dat de rooms-katholieken ministers de directe uitvoering waren de uit de Eenheidswet voortvloeien de besluiten die reeds zijn uitgewerkt. ,De libarelen zullen verantwoordelijk ijn voor de rampspoedige gevolgen in- lien zij de uitvoering van een wet be- emmeren, die is opgesteld door een regering, waarvan zij deel uitmaken en door het parlement is goedgekeurd" al dus verklaarde Lefébre. De c.v.p.-voorzitter zei tevens niet te ijn geraadpleegd over een regerirtg met de liberale partij dat de uitvoering van de Eenheidswet zou blijven rusten nadat koning Boudewijn de ontsl? "aanvrage de liberale ministers had geweigerd. nieuwe onenigheid tussen de twee regeringspartijen zal vandaag op de wekelijkse vergadering van het kabinet n beslissend stadium komen. Lefébre heeft met nadruk verklaard dat België zich onder de huidige omstandigheden kabinetscrisis niet kan veroorloven. Hij voegde daar aan toe, dat het niet onmogelijk is, dat de rooms-katholieke ministers zullen aftreden. Lefébre T?EN STORING uit Frankrijk trok ln ■*-' de loop van de nacht naar de Noord zee. Bij het voorbijtrekken viel in om land overal regen, tn Limburg plaatse lijk ongeveer 25 mm. De storing bracht ook een wijziging in de hoogtestroming boven West-Euro pa. Ons land komt nu in de komende dagen binnen de invloedssfeer van Oceaandepressies met aanhoudende aan voer van zachte Oceaanlucht en af en toe wat regen. Tendens: stationair Stand gisteren 766 HET WEER IN EUROPA De BUt verwacht tot zaterdagavond Zacht weer met opklaringen maar ook plaatselijk ,>,1,. r„on. Zwakke tol R«PP°"™ hedenmorgen zeven uur matige wind uit zuldeiyke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Station ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 7.36, onder 18.12 yp^urg ïur; maan op 13.28, onder 4.35 Volle maan op 2 maart. Maand gevraagd tegen Utrechtse Appie De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft gisteren tegen de 32-jarige timmerman A. G. B. uit dc hoofdstad, bijgenaamd Utrechtse Appie, die de vorige zomer de Italiaanse film regisseur Luciano Emmer in het water van de Oudeszijds Achterburgwal had gegooid, bevestiging van het rechtbank- vonnis van een maand geëist. Het was gebeurd tijdens avondopnamen op de Amsterdamse walletjes voor de Frans- ";aliaanse film Meisjes achter de ramen. Verdachte, die een formidabel straf blad heeft, verklaarde dat hij de be wuste avond zo dronken was geweest, dat hij niet meer weet wat er gebeurd is. Zijn advocaat concludeerde tot vrij spraak. Boordwerktuigkundigen weer aan het werk President Kennedy heeft gisteren be kendgemaakt dat de boordwerktuigkun digen van zes van de zeven Amerikaan se luchtvaartmaatschappijen, die betrok ken zijn bij de staking van deze tecn- nici, besloten hebben om direct weer aan het werk te gaan. Alleen bij de Western Airlines zal de staking voort- De staking, die zeven dagen aanhield, was uitgeroepen uit protest tegen het besluit van een federale arbitragecom- missie, dat de boordwerktuigkundigen aansluiting moesten zoeken bij de pilo- tenbond om het overleg te vergemakkc- lyken. Door de staking, d;e een miljoen dol lar per dag heeft gekost, moesten 80-000 werknemers het werk neerleggen. Het Cubaanse kabinet heeft de reor ganisatie van de regering aangekondigd met het in het leven roepen van drio ve ministeries t.w. voor industrie, bunnen- cn buitenlandse handel. Vtlss. Eel de De Bill Twente Eindh. Zd -Umb Abe "d een Luxemb h bcw onlx-w TTIT EEN ONDERZOEK op Franse scholen is geble ken, dat kinderen over het algemeen niet enthousiast zijn voor onderwijs via de te levisie. Het lyceum van Sèvres bij Parijs, dat bekend is om zijn onderwijs-experimenten, heeft als een der eerste scho len gebruik gemaakt van het medium der televisie. Twee jaar geleden begon het met wiskundelessen en onlangs werden daaraan Engels cn Frans toegevoegd. Zowel bij dc leraren als bij de leerlingen bleek deze vorm van onderwijs impopu lair. „Ik heb het experiment ge probeerd", aldus een leraar Engels, „maar ik kwam tot de conculsie, dat het in strijd is met de beginselen van het onderwijs. Toen ik alleen zat in de studio had ik geen con tact met de kinderen en voel de ik mij in een moeilijke positie. Dat vond ik naar." De leerlingen hebben deze mening van hun leraar met andere woorden omschreven. „Eerst vond ik de tv-lessen wel prettig", zei een kind. „maar omdat je geen vra gen kunt stellen, raak je al gauw op een dwaalspoor." „In de studio waren kinde ren, die vragen stelden, die weliswaar beantwoord wer den", zei een ander kind „maar het waren andere vra gen dan ikzelf had willen stellen." En dan beklagen de meisjes zich erover dat de jongens onder de tv-lessen zoveel la waai maken hoewel een vol wassen* toezicht houdt. (RTTA) „U zal blij zijn als de vakantie voorbij ist hè Mam?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1