|licuuio geihsctfeGTmiranl RUIMTECAPSULE Tsjombe nodigt leiders uit Commentaar doorstaat proef Vanmorgen groot alarm op Schiphol NIEUWS in één oogopslag BON Driehonderd Ambonezen naar Indonesië terug Na algemene mobilisatie Qüta) WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12107 CHRISTEL1JK-NA TIONAAL DAGBLAD „Stantzastfcfi is gbebleaen tnyn bert in tcgljcDspoel" Geen grenswijziging van Leiderdorp Zie pagina 3 Een onbemande ruimtecapsule, van het type waarmee de eerste Amerikaanse ruimtevaarder in een baan om de aarde zal worden geschoten om vervolgens op de grond terug te keren, is gisteren geborgen. Voorts zijn in de Ver. Staten twee kunst manen tegelijk in een baan om de aarde geschoten. De eerste resultaten van het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de Boeing 707 bij Brussel wijzen erop, dat door een zeer snelle afkoeling de apparatuur in de cockpit in het toe stel onklaar is geraakt. President Tsjombe van Katanga heeft de Kongolese leiders Kasavoeboe, Kalondji, Kasjamoera en Gizenga uitgenodigd voor een ronde-tafelconferentie op 6 maart in Genève. Hij heeft de mobilisatie van alle zwarte en blanke Katangezen afge kondigd. Het is nu zeker dat het Veersegat tussen Walcheren en Noord- Beveland met behulp van grote caissons op 26 of 27 april zal worden afgesloten. Waarschijnlijk zal Koningin Juliana het historisch moment meemaken. Bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer is van vele kanten gepleit voor het beschik baar stellen van één procent van ons nationale inkomen voor de hulp aan de onderontwikkelde gebieden. De Britse premier Macmillan zal president Kennedy ervan trachten te overtuigen dat er slechts van wereldontwapening sprake kan zyn, als communistisch China in de Ver. Naties wordt opgenomen. Ideaal voor voetgangers is al dikwijls met maar in de Westduitse stad Kassei is het nu zo ver: het centrum is tot verboden gebied ver klaard voor alle autover keer. Alleen de tram. die men nu eenmaal niet weren kan, belaagt nu nog de winkelende dames en heren. Op de verkeersborden rechts ziet men hoe het pro bleem is opgelost van de be voorrading der winkels en magazijnen. Het is immers zo dat de meeste goederen per vrachtauto worden aan gevoerd. Dat mag nog in Kassei maar alleen nog in de vroege ochtenduren: tus sen zes en elf uur is vracht autoverkeer toegestaan. Of het systeem zal vol doen? De verkeerspolitie zal ongetwijfeld tevreden zijn, want men heeft aldus de kans op ongelukken tot een minimum beperkt. Maar de winkeliers in deze lange Königstrasse en die in de andere straten van het ,,Sperrgebiet"? Zullen zij op den duur ook tevreden zijn? Want een van de eigenaar digheden (misschien wilt u het onhebbelijkheden noe men!) van autorijders en -rijdsters is dat men tot voor de deur wil rijden. Tot voor de deur van de winkel en tot voor de deur van het restaurant dat men wil bezoeken. En als dat niet kan, mag de auto toch zeker niet meer dan één straat verder staan. Rond een winkelcentrum als de Lijnbaan in Rotterdam vindt men dan ook allerlei par- keermogelijkheden. In Kas sei kan dat ook niet meer want het hele centrum is im mers gesloten. Zal dat et niet toe leiden dat men dat centrum gaat mijden en maar liever een paar kilo meter verder rijdt waar men wèl die mogelijkheden heeft? Enfin, de vraag is voor u niet nieuw meer, want op een van onze forumpagina's hebben allerlei deskundigen al over deze problematiek hun mening gezegd. Zo gaat het als u een goede krant leest: u kunt deskundiger (straat) (woonplaats) Betaling gescbledt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid nwerzfjds. ontvang Ik graag het boek „Tip-l'arade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Moordenaar van Marcel Nivard (Van gegrepen een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft vannacht de moordenaar van het achtjarige jon getje Marcel Nivard gearresteerd. In ver band met het onderzoek wenste commis saris J. A. Kwast, chef van de afdeling zeden- en kinderpolitie, vanmorgen nog geen nadere inlichtingen te verstrekken. De arrestatie geschiedde veertien dagen na de spoorloze verdwijning van Marcel, die op de Heemraadssingel in Rotterdam heeft gewoond, en precies een week na de gruwelijke vondst van zijn lijkje in een sloot langs de provinciale weg tussen Bergschenhoek en BerkeL Aankomst Zuiderkruis Morgen wordt het s.s. Zuiderkruis in de Amsterdamse haven verwacht. Onder'de 775 passagiers bevinden zich ongeveer 600 spijtoptanten uit Indonesië. Amerika heeft in de afgelopen dagen weer enkele belangrijke successen in de ruimtevaart geboekt Vannacht bracht het twee kunstmanen tegelijk in een baan om de aarde met een Thor-Able-raket om nadere gegevens te verkrijgen over de reis door de ionosfeer van radiosignalen van lage frequentie. Gisteren werd een onbemande ruimtecapsule geborgen, die van hetzelfde type is als de cabine, waarmee de eerste Amerikaanse ruimtevaarder in een baan om de aarde zal worden geschoten om vervol gens naar de aarde terug te keren. De cabine bereikte een hoogte van 170 kilometer. De één ton zware capsule, die voor zien was van een radiobaken, een ba kenlicht, een onderwater bom en eer kleurstofbom om de schepen, vlieg tuigen en helicopters te helpen bij hun bergïngspogdngen, had een zeer zware proef te doorstaan. De wrijvingshitte van het vaartuig is opgelopen 2000 graden Fahrenheit, tegen 1500 graden normaal. Ook de zwaarte kracht die er op werd uitgeoefend toen de capsule weer in de atmosfeer te rugkeerde was aanzienlijk groter dan normaal. Het ruimtevaartuig dat van dezelfde makelij was als waarmee de chimpan- HAM een reis door het heelal maakte, heeft de proef op uitstekende (Van onze parlementsredactie) /"ONGEVEER vijftig Ambonese gezinnen, in totaal ruim driehonderd Am- A-Z bonezen omvattend, zullen in april terugkeren naar Indonesië. Hun overtocht en de eerste verzorging in Indonesië worden bekostigd door de Nederlandse regering. Hiermee is een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid. Nog zes andere Ambonezengroepen wachten op de mogelijkheid om terug te keren. Zij tellen in totaal omstreeks vijftienhonderd leden. In Nederland verblijven momenteel 23.000 24.000 Ambonezen. Zij, die in april zullen terugkeren be horen allen tot de SAAMI-groep en zijr gevestigd in de woonoorden Medemblik en Oude Zeug. De heer S. Siwalette heeft ervan de leiding. De Nederlandse regering beschouwt hun terugkeer als een riskante onderneming, aangezien voor de Ambo nezen van Indonesische zijde geen ir visum kon worden verkregen. De heer Siwalette heeft echter in Rome een gesprek gehad met de Indonesische president Soekarno. Deze deed hem de mondelinge toezegging, aan de terugkeer geen belemmeringen in de weg te zullen leggen. De Nederlandse regering heeft daarom besloten medewerking te verle nen aan „het experiment", zoals drs. A. J. van Raalte, commissaris van Ambonezen- zorg, vanmorgen tijdens een persconfe rentie in Den Haag deze terugreis noemde. De SAAMI-groep zal in april te Mar seille scheep gaan en de overtocht maken met Franse en Italiaanse schepen. Met de Engelse regering, die sedert het ver breken van de diplomatieke betrekkingen met Indonesië de Nederlandse belangen in Djakarta behartigt, is een regeling ge troffen voor de eerste verzorging van de Kennedy doet op stakers beroep President Kennedy heeft een beroep op de betrokken partijen gedaan om een einde te maken aan de ernstigste sta king, die ooit de Amerikaanse lucht vaart heeft getroffen. De staking heeft drie van de grootste passagierslij nen lamgelegd en drie andere bijna tot stop zetting van de diensten gedwongen. Het verzoek van de president werd gisteren gedaan via de minister van arbeid, Ar thur J. Goldberg, nadat Kennedy een drie leden tellende commissie van hoog leraren had ingesteld om het geschil dat tot de staking van de boordwerktuig kundigen heeft geleid te onderzoeken. V.S. bouwen schip voor leiders in kernoorlog Een hoge Amerikaanse marine-offi cier heeft medegedeeld dat de Ameri kaanse marine plannen uitwerkt voor de bouw van een commandoschip, dat in geval van een totale kernoorlog door de president en de chefs van staven zou kunnen worden gebruikt voor het leiden der militaire operaties. Vice-admiraal John Hayward, plaats vervangend hoofd van de afdeling opera ties der Amerikaanse marine, verklaar de tegenover een commissie van het Huis van Afgevaardigden, dat het bou wen van een dergelijk schip een uitste kende poging zou zijn om in geval van een kernoorlog het in leven blijven van 's lands hoogste leiders te verzekeren. BOMMENWERPER BIJ TANKEN VERONGELUKT Bij Horse Cave in Kentucky (V.S.) is gisteravond een Amerikaanse straalbom- menwerper B-47 verongelukt. Van de vijf bemanningsleden kwamen er drie om het leven, een man wordt vermist Ambonezen na aankomst in Djakarta. Mocht Indonesië toestemming geven voor vestiging op Ambon, dan zal Nederland ook de reiskosten naar Ambon dragen. De kans bestaat, dat de regering in Djakarta toelating van de groep weigert. In dat geval zullen de betrokken Am bonezen naar ons land mogen terugkeren. Zij zullen, aldus de heer Siwalette, dan niet meer opponeren tegen het Neder landse Ambonezenbeleid, zoals zij tot nu toe hebben gedaan. Indien deze groep z(jn bestemming be reikt, zullen ook de overige groepen, die dit wensen, op rijkskosten naar Indonesië kunnen terugkeren. Een tweede groep heeft zich reeds aangemeld. Het is de P.P.S., eveneens bestaande uit omstreeks vüftig gezinnen. wijze doorstaan, zei Bobert Gilruth, de man die de leiding heeft van het pro gramma voor de bemande ruimte vaart. Zijn mededelingen waren geba seerd op berichten van het bengings- vaartuiig, dat de capsuile uit het water heeft opgevist. ZEVEN KANDIDATEN Alle zeven toekomstige ruimtevaarders hebben de proef van gisteren bijgewoond. Eén van hen, Virgil Grlssom. bevond zich In het controlecentrum in Bermuda, twee anderen waren in een straalvlieg tuig in het doelgebied. Een van de ruim tevaarders zal binnen twee of drie maanden een ruimtereis, gelijkend op dh ran „Ham" maken. Na de geslaagde lancering zijn drie ruimtevaarders in spe aangewezen voo' het vol'gen van een speciale opleiding. Het zijn: Virgil Grissom, die ongeveer honderd luchtgevechten in Korea heeft gemaakt, John Glenn, die als ge- veohtsvlieger in de Pacific dienst ge daan heeft tijdens de tweede wereldoor- en Aian Shepard, de man die 3600 vlieguren op zijn naam heeft staan aarvan 1700 in straaljagers. De leider van het ruimtevaart pro gramma, Gilruth, heeft verklaard dat ook de vier andere aspirant ruimte vaarders, Gordon Cooper. Walker Schir- Donald Slayton en Scot Carpenter. r vluchten in aanmerking zullen ko men. Gouverneur Speeken brink vraagt ontslag Gouverneur drs. A. B. Speeckenbrink an de Nederlandse Antillen heeft we gens het verstrijken van zijn ambtster mijn verzocht 1 juni van zijn functie te worden ontheven. Dezer dagen mag men een koninklijk besluit verwachten, waar bü dit wordt ingewilligd. Een vliegtuig van de Ameri kaanse kustwacht vliegt bij, Newfoundland om een enorme ijsberg heen om de positie en richting ervan te bepalen. Daar door wordt dan het drukke scheepvaartverkeer heel wat moeilijkheden bespaard, brokje ijs is ruim 90 meter lang en rijst 45 meter bocen de zei Dit zijn de drie mannen alle drie getrouwd en vader van twee kin deren) die uitgekozen zijn om als eerste Amerikanen een ruimtereis te maken: links John H. Glenn, rechts Virgil Grissom en onderin Alan Shephard. Wie de allereerste zal zijn, wordt pas op het laatste moment (over enkele maanden?) beslist. Nadat premier Tsjombe van de Kongolese provincie Katanga bij de creet een algemene mobilisatie van alle (zwarte en blanke) Katangezen had afgekondigd, maakte hij bekend, de Kongolese leiders Kasavoeboe, Kalondji, Kasjamoera en Gizenga te hebben uitgenodigd voor een ronde tafelconferentie, die op 6 maart te Genève zal beginnen. Tsjombe maakte voorts bekend, dat Ka- tanga van heden af afziet van alle Bel gische technische hulp. Met het oog op de eis van de Veiligheidsraad, dat alle buitenlandse militairen, die niet in het V.N.-leger dienen, Kongo moeten verla ten, deelde Tsjombe mede, dat allen die dit wensen (blanken en zwarten) de Ka- tangese nationaliteit kunnen krijgen. Kalondji, de president van de afgeschei den mijnstaat Zuid-Kasai, heeft even als Tsjombe het besluit van de Veilig heidsraad om een militair bewind te tigen, een oorlogsverklaring aan Kongo genoemd. Later verklaarde Tsjombe, onder een algemene mobilisatie in de eerste plaats burgerlijke mobilisatie te verstaan, d.w.z. de regering van Katanga verwacht van ledereen, dat hij op zijn post zal blijven, onverschillig welke instructies van niet- Katangese autoriteiten. Vreemdelingen, onder wie ook de Belgen, mogen zonder toestemming van de regering het land niet verlaten. Een V.N.-woordvoerder heeft intussen verklaard, dat behalve de zes officieel toegegeven executies in Bakwanga ook Loembala (destijds staatssecretaris in het kabinet van Loemoemba) en vijf anderen zijn geëxecuteerd. Ernstige ongerustheid bestaat over het lot van de in Stanleystad gevangen ge houden politieke figuren, zoals senator Songoio, acht andere tegenstanders van Loemoemba en vier officieren, die vol gens onbevestigde berichten ter dood ge bracht zouden zijn. Het kabinet Ileo in Leopoldstad heeft zich gedistancieerd van de terechtstellingen in Bakwanga. De daar gevolgde procedure zou in strijd zijn met de rechten van de mens. Het kabinet zal er op toezien dat voortaan alleen ar restaties worden verricht op last van het parket of van de minister van binnen landse zaken. TN DE TWEEDE KAMER, bij de behan deling van de begroting van buiten landse zaken, heeft mr. Biesheuvel zijn voorstel herhaald, en bovendien geconcre tiseerd, tot omvangrijker hulp aan de minder ontwikkelde gebieden. Zoals wij destijds, toen het voorstel ge opperd werd, reeds geen moeite hadden om het te steunen, zo ook thans. Het is ons, samen met andere landen, gegund te leven in een toestand van wel vaart. Het gaat ons goed. De enige zorg lijkt, hoe de welvaart nog meer te doen stijgen. Dit geldt ons als volk. Niet behoeven wij voorbij te zien aan het feit, dat er ook thans onder ons nog mensen of groe pen zijn, die aanspraak mogen maken op bijzondere aandacht. Dit dient dan te ge schieden. Maar ons volk als zodanig leeft in een welvaartsstaat. Geheel anders van daag nog grote delen van de wereld. Er zijn nog tal van staten, die wij minder ontwikkeld of achtergebleven plegen te noemen. Daar is tekort. Daar heerst nood. Daar lijden de mensen honger. Daar is voor mannen nog onvoldoende gelegen heid tot werk, daar zijn de moeders niet in de gelegenheid hun kinderen het voed sel te geven dat zij behoeven. Te pijnlijker is het, waar het hier vaak volkeren geldt die eerst on langs hun onafhankelijkheid verkregen hebben. Veelal hebben zij nog nauwelijks een been om op te staan. Denken wij even na, dan beseffen wij, dat dit een situatie is, waarmede geen genoegen mag worden genomen. Wij wel vaart, zij armoede. Dan is het m'nste wat wij kunnen doen, dat wij van het onze geven. Hebben wij het trouwens niet ont vangen om te kunnen dienen? Voor wie geleerd heeft naar het evangelie te luis teren, kan in deze de boodschap geen onzekere zijn. Ligt hier een plicht voor ons ais volk, waaraan wij dan langs de weg van be lastingheffing kunnen voldoen? Onge twijfeld ook. Met vrijwillige, spontane giften, hoe welkom, behoeft niet te wor den volstaan. Het is ook als volk, dat wij welvaart genieten. Wij mogen van dit volk deel uitmaken en trekken er de profijten Wie elders geboren werden, moeten deze profijten niet zelden missen. Zij kennen niet de geestelijke vrijheden die wij heb ben. Voor onze welvaart hebben zij de armoede. Niettemin is een kind, in een arm land geboren en opgroeiend, niet an ders of minder dan het onze. Het is even goed een schepsel van God. Wij hebben hier ook als volk onze plicht. Het Is verheugend dat, om aan de vol doening aan deze plicht gestalte te ge ven, vanuit onze volksvertegenwoordiging op onze regering enige aandrang is ge oefend. Ons dunkt, dat de regering deze aandrang welkom behoort te zijn. Ook haar immers kan de gerechtvaardigheid van wat hier wordt gevraagd niet ontgaan. IJET omvangrijke hogedrukgehied ho ven het vaste land van Europa neemt nu iets in betekenis af. Een storing in de hogere luchtlagen, die om dit hogedruk gehied van Zuid-Scandinavië naar het Al pengebied is getrokken, verplaatst zich nu naar Frankrijk. Onder invloed ven deze storing zullen in ons land enkele wolkenvelden binnendrijven die de nach telijke afkoeling temperen. In ons land zal er op deze storing naar alle waar schijnlijkheid geen regen van betekenis vallen. De Bilt verwacht tot donderdagavond: HET WEER DN EUROPA Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig verandering RaP*>0rten hedenmorgen ln temperatuur. Matige tot zwakke wind zeven uur nlt oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon op 7.40, onder 18.08 uur: maan op 11.58, onder 2.48 uur. Eerste Kwartier op 23 februari. gesteldh Condensat e oorzaak ramp met Boe.'ng De bemanning van de Boeing 707, het Sabena-toestel dat 15 februari bij Brus sel verongelukte, heeft waarschijnlijk vijf minuten lang gevochten om het toe stel behouden op de grond te zetten. Bij het onderzoek is dit komen vast te staan. De verkeerstoren van het Brusselse vliegveld heeft tot vijf minuten voor dat het toestel neerstortte contact gehad met de piloot Deskundigen houden er rekening mee, dat de condensatie in de cockpit van de Boeing, die soms bij snelle wisselingen in de buitentempera tuur optreedt, het controle systeem heeft geblokkeerd. Spaak. De aftredende secretaris-gene raal van de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, heeft gisteren uit handen van president Kennedy d eAmerikaanse vrijheidsme daille gekregen voor zijn werk in dienst van de NA.V.O. D Helde Vpenbun Vlas L'e.de De Bl.'t Twente Eindh Za -Lamb He smid Sti>f»kh Lux-.ub PartJs Innsbr Bi- grad< Athene B? 0 UEN angstige spanning overviel 3-' vanmorgen om elf uur het grondpersoneel van Schiphol, dat zich daardoor overigens niet van directe maatregelen liet afhouden. Het bleek namelijk dat een lijntoestcl een Vickcrs Viscount die dc verbinding met Londen onderhoudt in moei lijkheden verkeerde. Direct werd e? groot alarm gegeven, terwijl de ma navigator, wist zich met zijn parachute thine over het vliegveld cirkelde. Het te redden. Het ongeluk gebeurde toen het toestel, de PH-VIG Kingsford Smith, toestel in de luoht aan het tanken was. me* als gezagvoerder de heer Van der Er waren geen kernwapens aan board. 1 Laan, was onderweg geweest naar Londen, maar de piloot constateerde diclit bij het Londense vliegveld dat de linkerpoot van het landingsgestel niet naar behoren functioneerde. Het leek hem daarom het beste Schiphol terug te keren, waar inmiddels met grote spoed aan hel werk was gegaan om een eventuele noodlanding zo goed mogelijk te laten slagen. Er was groot alarm gegeven, waarop van alle kanten zich de brand weerwagens naar een landingsbaan spoedden. Deze baan werd met schuim ondergespoten, zodat een buiklanding een redelijke kans van slagen zou hebben. Het gerucht over het vliegtuig ging toen al als een lopend vuurtje over Schiphol en er stonden dan ook kwart over elf honderden mensen langs de randen van het vliegveld naar de baan te kijken, die met be hulp van een grote gele auto onder een schuimtapijt werd bedekt. Het toestel kwam weer laag vliegen. Ieder hield zijn hart vast: zou een landing mogelijk zijn? Tot ver bazing en opluchting van de vele toe- schoDwfrs ,int het landinjsjejtel web uit en om kwart voor twaalf kwam de Kingsiord Smith normaal aan de grond, zij het uiterst langzaam. Het toestel rolde langzaam een hon derd meter uit, tussen de vele brand weerwagens e.d. door die als het ware een erewacht vormden. Alle maatregelen waren geluk kig overbodig geweest en de zes passagiers kwamen opgewekt het toestel uit, zij het dan mei in Londen waarvoor ze geboekt hadden „Nog een ogenblikje, tante. Rita wou ook giaag n >g eren i° teg<>> r-ggen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1