ïüicuurc geihsctft (Üimranl TURKSTRA V.N.-GEWELD nu mogelijk in Kongo Commentaar NIEUWS in één oogopslag BON Zes Kongolese politici in Zuid-Kasai vermoord Zo nodig inschakeling van Veiligheidsraad Wettelijke regeling van stakingsrecht ontraden vraag uw bakker nü Cmta) Liberale ministers van België blijven aan DINSDAG 21 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12106 DT. E. DIEMEE CHRISTELIJKE A TIONAAL DAGBLAD „Stanttmsllcft fs tjljfbleoni tngn bert ia Icgljtaspatr Geen hekel aan werken Zie pagina 7 Als alle andere middelen falen, zal ihet V.N.-leger in Kongo machtsmiddelen mogen gebruiken om een burgeroorlog te voorkomen. De Veiligheidsraad heeft een Russische resolutie om Hammarskjöld als secretaris-generaal van de V.N. te ont slaan verworpen. In Zuid-Kasai zijn zes aanhangers van Loemoemba, die daarheen vanuit Leopoldstad waren over gebracht, terechtgesteld. Vandaag zou in een gesprek tussen president De Gaulle en de Tunesische minister Masmoudi een datum worden vast gesteld voor een gesprek tussen de Franse president en zijn Tunesische ambtgenoot Bourguiba. Men verwacht, dat dit gesprek gevolgd zal worden door een ontmoeting van De Gaulle en de Algerijnse opstandelingenleider Ferhat Abbas. De rooms-katholieke en liberale ministers in het Belgische kabinet hebben elkaar gevonden in een compromis omtrent de uitvoering van de eenheidswet. Minister von Brentano heeft bij zijn aankomst in Bonn na een bezoek aan de Ver. Staten verklaard dat West-Duitsland de komende jaren grote bedragen zal moeten opnemen voor de ontwikkelingshulp. De regering ziet momenteel geen aanleiding de kwestie Ned. Nieuw-Guinea aan de orde te stellen in de Veiligheidsraad. Maar zij acht het niet uitgesloten dat dit te eniger tijd wel wenselijk of noodzakelijk zal worden. Naar het oordeel van de heer J. W. Hupkes, president-direc teur van de Schelde te Vlissingen, zijn de zeehavens Rotter dam en Amsterdam langzamerhand aan het eind van hun ca paciteit, zodat het noodzakelijk is dat Nederland nieuwe zee havengebieden tot ontwikkeling brengt. Daarbij behoort het Scheldebekken een belangrijke rol te spelen. Dubbel dekker "jl/TEVROUW Beryl Ma- son uit Bookham zat met een probleem. Ze had haar honden laten inschrijven voor een ten toonstelling in Londen hoe moest ze haar dieren daar gezond (en op hun voordeligst!) krijgen? Ze loste het aldus op: ze kocht twee plastic boxen en een lacht steekwagentje, bij het boodschappen doen niet onbekend. De drie kleinsten konden in één box, de gro tere in de ander en zo kwam deze „dubbeldekker" door de straten van Londen te rijdeai. Waar een bus-rtiwee- hoog weliswaar geen bij zonderheid is, maar waar de „hondenbus" van me vrouw Mason toch nog wel zoveel aandacht trok dat een fotograaf er een plaat van maakte! Kijk, zulke dingen staan niet in Tip Parade, het boek met de duizend-en-een-tips dat u krijgt wanneer u een nieuwe abonnee werft voor- Ons blad. Daarvoor hebt u onze kranit nodig. Want dui zend-en-een-tips het ia wel heel veel maar bedenkt dat aan de vindingrijkheid nooit een eind komt. U hebt dat trouwens gezien op Blad Zij van zaterdag: nu de schoonmaak in zicht komt, ls de tiprubriek verdubbeld. Allemaal wetenswaardig heden die u al dan niet van pas kunnen komen. Misschien zit u nu ook met een probleem. Misschien zou u graag Tip Parade willen ontvangen, maar u weet niet hoe u een nieuwe abonnee moet winnen. Ook dat is iets dat de krant voor u oplost: als u eens een week lang uw krant laat lezen aan uw vrienden of kennissen die nog geen abonnee zijn, dan behoeft u waarschijnlijk daarna niet lang meer te praten. Dan kunt u de bon hieronder in vullen en u krijgt Tip Pa rade. En uw kennissen krij gen onze krant enheb ben ook weer de kans Tip Parade te verdienen. Maak er een steeds aangroeiende sneeuwbal van wij zijn niet bang voor een lawine van nieuwe abonnees! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds ontvang tk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Spectaculaire berging van twee slachtoffers De persdienst van het internationale olie consortium in Iran heeft blijkens bij de N.V. Schreiner Aero Contractors in Den Haag ontvangen bericht, melding gemaakt van een gewaagde berging in de afgelopen week van twee Amerikaanse slachtoffers van een vliegongeval De beide Amerikanen, militairen, waren, vliegend in een tweemotorige „Cessna" op weg van Teheran naar Ahwaz. maar verongelukten in slecht weer. Onmiddellijk werden twee „Alouette"- helikopters van de N.V. Schreiner Aero Contractors uit Dén Haag, die voor het internationale olie consortium in Zuid- Iran werkzaamheden verrichten, naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Onder zeer moeilijke omstandigheden, in tem peraturen ver beneden het nulpunt slaag den de piloten Heyjer en Van der Weert erin enkele leden van een reddingsploeg bij het wrak neer te laten. Zij hebben de stoffelijke resten van de Amerika nen in zeilen gewikkeld en ze daarna door de helikopters laten ophijsen. Ver volgens zijn de leden van de reddings ploeg aan boord gehesen en tden kon de terugvlucht naar de begane grond wor den aanvaard. VANMORGEN vroeg heeft de Veiligheidsraad een Afro-Aziatische reso lutie aanvaard, die een vredesplan voor Kongo inhoudt. Krachtens deze resolutie zullen de V.N.-troepen zo nodig geweld mogen gebruiken om een burgeroorlog te voorkomen. De resolutie kreeg negen stemmen. De Sowjetunie en Frankrijk onthielden zich van stemming. In de resolutie (ingediend door de V.A.R., Ceylon en Liberia) wordt aangedrongen op de onmiddellijke terugtrekking uit Kongo van al het Belgische en andere buitenlandse militaire en paramilitaire personeel, voorzover dat niet in de V.N.-strijdmacht dient, alsmede van politieke adviseurs. Eerder werd een Russisch voorstel om secretaris-generaal Hammarskjöld te ontslaan en het V.N.-leger binnen dertig dagen uit Kongo terug te trek- ken, verworpen. Acht van de elf leden waren tegen en Ceylon en de V.A.R. onthielden zich van stemming. In de aangenomen resolutie waar in een kleine wijziging was aange bracht worden, zoals gezegd, de V.N. gemachtigd alle maatregelen te nemen om een burgeroorlog te voor komen, waartoe zij eventueel geweld mogen gebruiken. Verder wordt de ook reeds genoemde terugtrekking van buitenlandse militai ren geëist. Ook wordt een oproep tot alle staten gericht om het vertrek var dergelijk personeel van hun grondge bied naar Kongo te beletten en de door tocht te verbieden. Tevens wordt een onmiddellijk en partijdig onderzoek gevraagd naar De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft meegedeeld dat 6 Loemoemba- gezinde politici in de mijnstaat Zuid- Kasai zijn vermoord. Zij waren in Leopoldstad gevangen genomen en naar Bakwanga, de hoofdstad van de mijnstaat overgebracht. Het zijn Fin an t, Fataki, Yangara, Moezoen- goe, Elengesa en Nzoegi. Hammarskjöld zei een telegram van zijn vertegenwoordiger in Kongo, Dayal te hebben ontvangen. Dayal is „door de- gene die zich minister van justitie van Zuid-Kasai noemt" op de hoogte gesteld van de terechtstelling van de zes politici. Hammarskjöld zei dit nieuws „met weer. zin en verontwaardiging" bekend te ma ken. Dayal had het afgelopen weekeinde de deportatie van de zes reeds gerappor teerd, en Hammarskjöld heeft Kasavoe- Vliegtuigstaking V.S. breidt zich uit De Trans WorM Airlines en de Ame- can Airlines hebben te middernacht alle vluchten gestaakt als gevolg van he neerleggen van het werk door de boord- werktuigkundigen. Hierdoor zijn onge veer 74.000 werknemers bij de vijf grote Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen zonder werk gekomen. De vluchten van de buitenlandse maatschappijen die op Idlewild vliegen gaan tot dusverre normaal door. Zoals bekend zijn de boordwerktuigkundigen in staking ge gaan uit protest tegen het bevel van de arbitragecommissie om ter vergemakke. lijking van de onderhandelingen aan sluiting te zoeken bij de piloteiubond. Zij zijn er bang voor uitgeschakeld te zullen worden bij een eventuele aansluiting, omdat de piloten hen in aantal ver over- Inmiddels heeft de vereniging van K.L.M. boordwerktuigkundigen zich so lidair verklaard met de actie van hun Amerikaanse collega's. Het bestuur heeft de directie van de K.LM. telegrafisch laten weten geen medewerking te zul len verlenen aan extra vluchten, die de K.L.M. mogelijkerwijs in verband met de actie denkt uit te voeren. Van K.L.M.- zijde werd medegedeeld dat de dienstre geling van de vluchten naar de Ver. Staten op gewone wijze zal worden uit gevoerd. Kostenstijging in de melkdctailhandel De heer H. Peschar (soc.). lid van de Tweede Kamer, heeft de bewindslieden van economische zaken gevraagd of het waar is dat de laatste loons- en huur verhogingen voor de melkdetailhandel een kostenstijging van f 040 per 100 li- ter hebben veroorzaakt. Ten slotte vraagt hij of de regering bereid is, na bestudering van een binnenkort te ver wachten rapport van het Economisch instituut voor de middenstand, de Ka mer in kennis te stellen van haar opvat tingen ten aanzien van een eventuele verbetering der detailhandelsmargefi voor melk. boe verzocht de mannen naar Leopold stad te laten terugkeren. Vermelden we nog, dat premier Tsjom- be van de provincie Katanga, de Ver. Naties heeft gewaarschuwd dat een zeer gevaarlijke situatie zal ontstaan als het VN-leger zal pogen, alle Kongolese troe pen te ontwapenen en het Belgisch per soneel uit Kongo te verwijderen. Grooth an del spri j zen gedaald in 1960 Het algemeen indexcijfer van de groot- handelsprijzen is in 1960 met drie punten gedaald tot 139, aldus meldt het Cen traal bureau voor de Statistiek. Het be droeg eind december 139 tegen 100 in 1948. Dit was vooral te danken aan een daling van voedingsmiddelen van 129 tot 118, terwijl grond- en hulpstoffen van 168 tot 167 zakten en afgewerkte produk- ten op 139 bleven. In december daarentegen was een stij ging van het algemeen indexcijfer 2 pun ten tot 139. Voedingsmiddelen daarente gen stegen 4 punten tot 118, waarvan plantaardige voedingsmiddelen 2 punten door prijsstijgingen van aardappelen en tarwe, en dierlijke voedingsmiddelen 4 punten door het prijsverloop bij varkens, rundvee en melk- Afgewerkte produkten stegen van 138 tot 139, grotendeels door afrondingen, grond- en hulpstoffen ble ven op 166. dood van Loemoemba en diens politieke vrienden. In de resolutie wordt verder aange drongen op reorganisatie van het Kon golese leger om Inmenging in politieke aangelegenheden onmogelijk te maken Ten slotte wordt de bijeenroeping van het Kongolese parlement voorgesteld. Twintig jaar geëist tegen Lagaillarde Tegen Pierre Lagaillarde, een der lel- ders van de opstand in Algerije, is van daag twintig jaar gevangenisstraf geëist. Kennedy naar Tunesië. President Ken nedy heeft 'n uitnodiging van Bourguiba aanvaard, om een bezoek aan Tunesië te brengen. De Bulgaarse en Oekrainse delegaties naar de VN. hebben verklaard. Ham, marskjöld niet langer te erkennen. Vijf Ceylonese parlementsleden zijn gewond geraakt bij een charge met stok ken op een vijandige menigte. Het eerste detachement van de eerste Surinamecampagne 1960 zal donderdag na verblijf van een jaar In Suriname ln Nederland terugkeren. De ontscheping van de Willemstad zal aan de Suriname kade in Amsterdam plaats hebben. De achttienjarige Joan Wrinwright draagt haar hond en Bill Clarke haar bagage terwijl zij zich een weg banen door het water dat hun woonplaats. Carnavon in West Australië, verrast heeft. Een hevige regenval zorgde er binnen 24 uur voor, dat 3000 mensen moesten evacueren naar een plaats. 40 mijlen verderop. Er zijn geen mensen levens te betreuren maar de schade is enorm. Bij conflict om Nieuiv-Guinea (Van onze parlementsredactie) T~\E REGERING acht het niet uitgesloten, dat het te eniger tijd wense- ■*-' lijk of noodzakelijk zal worden, de aandacht van de Veiligheidsraad te vragen voor de situatie met betrekking tot Nieuw-Guinea. Momenteel ziet zij daartoe echter geen aanleiding. Zo luidt het antwoord, dat minister president De Quay heeft gegeven op schriftelijke vragen, die het Tweede- Kamerlid, mr. J. A. W. Burger (soc.), hem vier weken geléden heeft gesteld. De regering is van oordeel, aldus prof. De Quay, dat de wapenleveranties van Sowjetunie aan Indonesië en de publiciteitscampagne, waarmee deze zijn omgeven, erop zijn gericht, de indruk te wekken, dat Indonesië meer dan tot dus- rekening houdt met de mogelijk heid om met militaire middelen zijn on rechtmatige aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea kracht bij te zetten. De regering heeft in dit verband, voor al met het oog op het voorkomen van een open militair conflict met Indonesië bij voortduring een beleid gevolgd, dat steun verwerft van bevriende mogendheden, die liggen of wel belangen hebben in (Van onze parlementsredactie) TTET IS niet nodig, dat het stakingsrecht wettelijk wordt geregeld, zo menen drie van de vier hoogleraren, die deel hebben uitgemaakt van de werkgroep, die in 1959 van de toenmalige minister van justitie de op dracht kreeg, de wenselijkheid van een dergelijke regeling te bestuderen. Aanleiding tot het instellen van de werkgroep was de verwarring, ontstaan uiteenlopende gerechtelijke uitspra- over de rechtmatigheid van werk stakingen. Vier hoogleraren, werd verzocht, htm mening kenbaar te maken over voorontwerp van wet, dat een regeling het stakingsrecht beoogde. Het voor ontwerp bepaalt uitdrukkelijk, dat werk staking de contraotuele arbeidsverplich- ting opsohort, dus geen wanprestatie leer enerzijds de leiding van de sta king bij een vakvereniging berust en echte Friese beschuit - in de Spiit-Strip-Rol - handig open! anderzijds de werkgever wordt gedwon gen tot gedragingen, die in strijd zijn met de wet of met de voor de werkge ver geldende collectieve arbeidsover eenkomst Drie hoogleraren, de professoren mr. W. F. De Gaay Fortman, mr. M. E. H. Van Esveld cn dr. F. J. H. M. Van der Ven, achtten het niet opportuun, tot een wettelijke regeling over te gaan. De bel de eerstgenoemden menen, dat de nogc Raad in het arrest van 15 januari 1960 over de goedkope vlaggenstaking reeds heeft erkend, dat staking geen wanpres tatie is. wanneer zij onder zodanige om standigheden plaatsvond, dat, van de werknemers de voortzetting van de ar- beid niet kon worden gevergd. Prof. Van Esveld vreest vooral, dat een uitdrukkelijk verlenen van een sta kingsrecht door de wet tot toenemend gebruik van het stakingsmiddel kan lei den. Prof. mr. AL G. Levenbach meent, dat door het arrest van de Hoge Raad de be hoefte aan een wettelijke regeling niet is vervallen. Voorlopig blijft de onze kerheid over de geoorloofdheid van de staking voortduren, omdat niet duidelijk Ls, welke stakingen volgens de Hoge Raad geoorloofd zijn. De hoogleraren De Gaay Fortman. Van der Ven en Levenbach achten het overigens niet noodzakelijk, te eisen, dat „erkende" stakingen door een vakvere niging worden geleid. Beide eerstge noemden zijn tenslotte van oordeel, dat de politieke staking uitdrukkelijk van een eventuele wettelijke regeling moet worden uitgezonderd. het Verre Oosten. Zij heeft, zo meent de premier, bij dit beleid aanzienlijke steun van bevriende landen ondervonden. Nogmaals benadrukt prof. De Quay, dat de regering nooit twijfel heeft laten be staan aan haar bereidheid, alles te doen, wat met inachtneming van haar ver plichtingen ten aanzien van de bevolking van Nieuw-Guinea, mogelijk is om een militair conflict te voorkomen. Wat in dit verband de Inschakeling van de Veiligheidsraad betreft, de regering zal daarbij, met als uitgangspunt de klaring, die minister Luns op 4 oktober 1960 in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft afgelegd, naar gelang van de omstandigheden gebruik maken van de middelen en mogelijkhe den, die binnen het kader van het Hand vest der VN ter beschikking staan. Nederland heeft volgens Ass. Press secretaris-generaal Dag Hammarskjöld verzocht de tekst van de door Indonesië geweigerde Nederlandse nota wa Nederland protesteert tegen de Indone sische militaire bedrijvigheid bij Neder- lands Nieuw-Guinea te verspreiden onder de leden van de Verenigde Naties Vliegtuigongeluk. Bij een vliegtuigon geluk op het eiland Man ln de Ierse zee waar een toestel van de RAF neerstortte, zijn alle zes inzittenden om het leven ge- JJET REEDS op zo velerlei wijze be proefde België is thans ook nog ge troffen door onenigheid binnen zijn re gering. De beide Kamers alsmede de pro vinciale raden zijn nu ontbonden en naar democratisch gebruik is nu het woord aan het volk. De algemene verkiezingen zullen op 26 maart worden gehouden: naar buitenlands gebruik op een zondag. Onenigheid is ontstaan over de uitvoe ring van de bezulnigingswet, gepaard met belastingverhoging, tot de uitvaardiging waarvan het verlies voor België van Kongo noopt. Deze wet is al bekend ge worden als eenheidswet: een mooie be titeling, waarbij echter de wens veelszins de vader van dc gedachte is geweest Van de eenheid, hoezeer het Belgische volk deze juist in deze dagen van zorg be hoeft, is tot dusver helaas weinig kun nen blijken. De verdeeldheid is thans zelfs tot binnen het kabinet doorgedrongen. Het politieke bestel In België kent drie partijen: de rooms-katholiekcn, de libe ralen en de socialisten. Zij zijn, de een na de ander, minderheidspartijen, hetgeen betekent dat voor een regeringsbeleid steeds een samengaan van ten minste twee partijen, dus een compromis, noodzake lijk is. De huidige coalititie is er een van rooms-katholiekcn en liberalen. Het punt In geschil is, wat bij de uitvoering van de eenheidswet prioriteit dient te hebben de bezuiniging (dit wensen de libera len) of de belastingverhoging (dit wensen de rooms-katholiekcn). Aangenomen moet worden, dat de so cialisten wier algemene stakingen een heel slechte indruk hadden gemaakt alsnog uit deze onenigheid binnen het ka binet enig profijt zullen weten te trekken. Zonder deze onenigheid binnen het ka binet zouden de verkiezingen zeker vooral ook het karakter hebben gedragen van een vonnis over het ondemocratische so cialistische gedrag. De beoordeling van al hetgeen zich op het politieke vlak heeft voorgedaan is nu aan het volk. Dit is immers de zin van verkiezingen, dat de bevoegdheden periodiek ter beschikking worden gesteld. Het volk zal zijn mening moeten geven. Moge er een gezonde vorming van deze mening aan voorafgaan. België, vertoevend in een donkere pe riode van zijn geschiedenis, behoeft een eensgezind volk, dat bewezen heeft dat het zich door dc rampen en wederwaar digheden. die het hebben getroffen, ook wil laten gezeggen, ook wanneer naar menselijk oordeel veel van deze tegen spoed onverdiend mag heten. En behalve deze eenheid in eigen ge lederen behoeft het een bewind, dat ook in moeilijke omstandigheden zijn beleid met wijsheid weet te bepalen. Hopen wij, dat de verkiezingen hieraan dienstbaar zullen zijn. „Zeg, pap, ehkan ik een briefje van 25 van U lenen? Tot miin zestiende verjaardag...." Tendens: stationair I^EN hogedrukgebied boven Europa trekt langzaam (n oostelijke richting weg. Het blijft evenwel het weer in Ne derland beheersen. Het droge en rustige weer houdt ia verband daarmee aan. Ook de komende nacht zal zich op vele plaatsen weer mist vormen, ditmaal bij temperaturen dicht b\j het vriespunt. Het ziet er niet naar uit dat deze mist morgen overdag hardnekkig zal zijn. De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Droog weer met ln de nacht en och tend op vele plaatsen mist en hier daar lichte vorst. Later op de dag op de meeste plaatsen zonnig weer en dezelfde Rapporten hedenmorgen of iets hogere temperaturen dan vandaag. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag, zon op 7.42, onder 18.06 uur; f?_ H*:!der maan op 11.22, onder 1.46 uur. Eerste kwartier op 23 februari. HET WEER EN EUROPA Weer*, gcsteldh u êi ds c d SC n S r-m Ypcnbur, De liberale voorzitter van de Bel gische Kamer van Volksvertegen woordigers, Baron Kronackcr, heeft zijn partijgenoten in de regering er toe weten te bewegen hun ontslag aanvrage in te trekken op voorwaar de dat de rooms-katholieken de om streden belastingmaatregelen zouden opschorten. De r.k. ministers gingen hiermee akkoord. Intussen heeft premier Eyskens ver klaard, dat da regerij^ ondanks de out- binding van de volksvertegenwoordiging alles in het werk zal stellen om de Een heidswet ten uitvoer te leggen. De minister van financiën, Van Houtte, heeft gezegd, dat het kabinet morgen dc' uitvoeringsbesluiten inzake de heffing van nieuwe belastingen tot een totaal bedrag van 6,6 miljard zal bespreken. Tenslotte heeft de Brusselse notaris Sneyers d'Attenhoven gisteren op een persconferentie de oprichting bekendge maakt van de „Onafhankelijke partij", die bedoeld ls tegen „al diegenen die se dert vijftien jaren België in diskrediet brengen en het ruineren." De Bilt Twente Adam Bruwel Nice Bert Ui Frankfort MUn< gh bew gh bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1