Reinier en Ellen Meijer maken een nieuwe Texel-film Kostbaarste plek van Nederland niet voor lawaaimakers Dr. Mary Stuart (van anti vivisectie) gehuldigd INTIEM en daarom des te harte lijker was de huldiging die dr. Mary Stuart, de presidente van de Anti-Vivisectie-Stichting Den Haag en presidente van de Wereldcoalitie tegen de vivisectie, wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd te beurt viel. Ten huize van het artsen- Belgische sleepboot zinkt: twee doden Steun aan emigranten blijft noodzakelijk De Zon gaat op Papoea's stemden druk in Nieuw-Guinea 9 MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 a (Am! Schaak-vraag 62 oen deze rubriek begon, stelden |wijk) 30ns als uitgangspunt: voor elck wat c-A-i; niets is te gek, zolang het maar derjineei js en jets met schaken van n heeft Sindsdien zagen woeste - P^tijstellingen, rare of ingewikkelde yblemen, een zelfmat, eindspelen en 2 p., s. veej meer het jicht Haa2)e keer van <*en Boogaard ziet '*em'n kans ons toch n°g iets ge- i anders te sturen: een „Be- Hart ïungsaufgabe" of, in de vertaling is hij ons voorstelt, een „voonvaar- (Den robleem". (Den (Den 4. M. fit: Kh2, Dal, Tc6 en Tf8, Lb4 en Phl en Ph3, pi b5 en g2. het lwart: Kd5, Tf6, Le4, pi e3, e5 en f4. Ita- iPgave (let op!): Wit begint en kam- ft op de zesde zet mat met Phl. Wit ver. I in die zes zetten geen stuk of pion zwart slaan zwart is volkomen in zyn zetten. Dam-vraag 61 Ie stand in het probleem van de r D. Vuurboom te Glanerbrug was volgt: wart: 7, 8, 13, 15, 17, 22, 23, 26, 28, 33. fit: 20, 30, 35, 36, 37, 38, 40, 41, 42, »e oplossing luidt: 37—31, 26x39; *37, 33x31; 36x9. 15x24; 30x19, (3; 40—34, onverschillig; 35x13. Bridge a een viertallenwedstrijd krijgt u Zuid de volgende kaarten: Ich. 8, Ha. A V 9 2, Ru. B 7 3. KI. B 3 2. Fest is gever, allen kwestbaar en bieden gaat: Test 1 ruiten Noord doublet (in- patiedoublet; minstens 17 punten) Dost pas Zuid 2 klaveren (met i punten biedt Zuid zijn langste rt) West 2 ruiten Noord 5 peren Oost pas Zuid? fat zou u thans bieden? Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel lorizontaal: 1. nevel; 4. afschuw; Inbepaald voornaamw.; 10. huisdie- 11. tijdrekening; 12. afdaling met dernissen (skisport); 14. stad in ttsland; 15. jongensnaam; 16. ieder; voegwoord; 19. korrelig kernge- snte; 22. waterdoorlatend; 24. ean- rend voornaamw.; 25. latwerk; 27. ustend; 30. scheikundig element k.); 32. keurig; 33. kledingstuk; 35. irval van negen tonen; 37. zorgwek- id; 39. jongensnaam; 40. zoon van tob; 41. rivier in Engeland; 42. dorp tf. Brab.; 43. zwak. 'erticaal: 1. vrucht, die gegeten rdt al3 zij beurs is; 2. niet dicht op- i staande; 3. plaats voor dieren; 4. neden steen; 5. muzieknoot; 6. uur- rk; 7. eer; 8. speer; 10. voegwoord; laag schoven op de dorsvloer; 14. Isjesnaam; 16. een vijandelijk schip i boord klampen en beklimmen; 18. Ikant; 20. bastaarduitgang; 21. voor tel; 23. bekende; 26. bergruimte on- een huis; 28. water in Z.H.; 29. iter; 31. breuk; 34. dam langs een ter; 36. vreemde munt; 37. dans- jtij; 38. soort van hert; 40. lidwoord, OPLOSSING VORIGE PÜZZEL (orizontaal: 1. weder, 4. haard, 8. re, ge. 12. bos, 15. noria, 17. tabel, 19. 20. sté, 22. Ans, 23 stomp, 24. als, iep, 27. pet, 29. netto, 30. Enare, 31. 33. Em, 37. hé, 38. rebel, 39. Tegal. Ferticaal: 1. wrang, 2. Ee, 3. en, 5. 6. rg, 7. deels, 9. Po, 11. Ari, 12. bas- li, 13. stempel, 14. aba, 16. Oerle, 18. Ier, 21. toe, 24. ander, 25. sta, 27. 1,28. tegel, 32. of, 34. me, 35. i.e., 36. 37. ha. W. Brandt schrijft huldigingsgedicht nationale programmacommissie tft de dichter Willem Brandt te Bus- h opdracht gegeven een huidigi ngs- licht te maken dat ter gelegenheid van 1 12Vz-jarig regeringsjubileum van lL de Koningin op 6 maart a.s. over de radiozenders zal worden gedecla- crd door de actrice en voordrachts- nstenares Elisabeth Andersen. De mu- lalc omlijsting is van Benedict Silber- let programma zal worden uitgezon- h uit de grote KRO-studio en niet uit t RAI-gebouw in Amsterdam, zoals hvankelijk in de bedoeling lag. Hei ógramma bevatte verder een feest- lieert en redevoeringen van de minis- r-president prof. De Quay en van de fgemeester van Amsterdam mr. Van Haagse cineasten niet prachtige opdracht I TEXEL IS de kostbaarste plek van heel Nederland zeggen de enthou- siaste Haagse cineasten Reinier en Ellen Meijer, die van de Teso de opdracht hebben gekregen van dit prachtige eiland een nieuwe Texel-film te maken ter vervanging van de film, die Herman van der Horst jaren geleden van dit zeldzaam mooie eiland maakte. Die Van der Horst-film is een traditie geworden. Sinds jaar en dag wordt hij iedere zomer dage lijks n de Texelse bioscoop in Den Burg voor de zomergasten gedraaid. Iedere vreemdeling staat na afloop dan altijd verbaasd over de onvermoede rijkdom aan natuurschoon, die dit eiland heeft te bieden, want Texel is niet alleen het kostbaarste plekje, maar ook het veelzijdigste van Neder land. Dat heeft Van der Horst uitnemend in beeld gebracht. Maar ja, na zo'ti -twintig jaar is er ook op Texel veel veranderd en daarom heeft de Teso de Texelse Eigen Stoomboot jroemóng Reinier Meijer opdracht gegeven een geheel mieurwe Texelfiilm te maken, geschikt om toeristen en even tuele toekomstige toeristen een overtui gend beeld te geven van wait dit schone eiiland' hun te bieden heeft. Het genre .toeristische film" ligt Rei- nier en Ellen wel. Enkele jaren tanug maakten zij een film over Arnhem ei een over Amsterdam onder de spirerende titel „There is music öm Am sterdam". In een Engelse, Duitse en Fran- versie wordit dit filmpje in tientallen kopieën overal in de wereld gedraaid. Het weet precies dartgene over Amsterdam te vertellen, weit voor buitenlanders trekkeldjk is, zonder te vervallen in de gebruikelijke necLame-kitsch. Zelfs als men een geboren Amsterdammer is, laat deze Meijerfilm de prachtige stad aan het IJ als het ware met nieuwe ogen zi Men begrijpt, dat de opdracht voc- Texelfllm voor dilt Haagse clneasten- eohtpaar een kolfje maar hun hamd was. Reinier Meijer is zioh zeer van zijn amitwoordelijtoheid 'bewust, want het er niet om scheepsladingen toeristen naar Texel te trekken. Het mag geen tweede Zamdvoort worden. Texel moet Texel zijn blijven. „In mijn film", zegt hij, „zal er steeds weer naar trachten de onein dige rust van Texel te beklemtonen". Eiland der ftilte te broeden. We zagen als proefje uit de nieuwe Texelfüm een opname va lepelaars, die hier ieder jaar komen telen. Texel en pen eilandje in de Dona/u Boedapest ztfin die enige plaatsen in heel Europa, waar deze zeldzame -vogels neg komen. Dait mag noodt verloren gaan door een vreemdelingendndustrie. Een paar jaar geleden meenden de nozems, onder wie veel Duitsers, dat dit eiland wel iets voor ze zou zijn. Ze kwa- :n in drommen opzetten, maar hadden al gauw genoeg van, want er was niets van hun gading te vinden. Het was veel te stil. Een saaie boel, zeiden zij trokken weer weg. Een zucht van ver lichting steeg op, dat dit gevaar weer was afgewend. Reinier Meijer is er nu op uit in zijn film dit eigen karakter van het eiland naar voren te brengen. Doelbewust wordt er maar gestreefd naar een selectie van het publiek. Er zijn daar geen nacht clubs, bandjes of dancings. Zelfs de kam- peerplaaitsen zijn zo ingericht, dat ieder de ruimte heeft Aan draagbare radiootjes en ander grote stadalawaai heeft men daar geen behoefte. Toch betekent dit niet, dat Texel geen vreemdelingen wil hebben. Integendeel, het eiland ziet graag toeristen en kan zt herbergen ook, want bet is altijd merk waardig te zien, hoe gauw de drukte bij de Texelse boot weer wegebt als men in drommen in Oudeschild voet aan wal In een ogenblik is men naar alle kanten getrokken en op heel het eiland heerst weer grote rust Texel is juist het vakan tie-oord voor de grote stadsmens, die eindelijk eens rust zoekt, maar dart moet hij niet zijn eigen hemde meebrengen. Hij moet er willen leven in de natuur. De Texelse V.V.V. is er echter op uit, die toeristen, die hieraan behoefte hebben, aan trekken. Er zijn er duizenden in ons land en buiiten onze grenzen en voor die duizenden heeft Texel de ruimte, mits zij zich maar houden aam de levensstijl, die bij deze stille matuur past. voor deze met veel maakte kleurenfilm. Reinier en Ellen Meijer zijn iin de loop van 'heit jaar bekende verschijningen ge worden op het eiland. Als 'hun grote auto aam lamd komt, weet heel Texel al: „ze zijn er weer en wij komen erop". Ieder een is behulpzaam, de burgers, de boeren, de zomergasten, wamt men weet, dat hum geliefde eiland er zo goed, zo oprecht, waar mogelijk naar voren gebracht moet worden, om de goeden te trekken en de bozen te weren. Als in de loop van dit jaar deze film gereed komt, is de onjverganke lij ke lof van Texel opnieuw bezon gen door twee jonge cineasten, die bun werk met groot enthousiasme en heel hun hart verrichten, omdat het hun ideaal is de wereld te tonen zo als zij is, ook in haar schoonheid en wat kan men dan beter in beeld brengen dan Texel, „de kostbaarste plek van Nederland". Ev. Grolle. Bij ongeluk een dode en acht gewonden Bij een verkeersongeluk in België is de 17-jarige mejuffrouw Weerts uit Mesoh (gemeenite Eysden), om het leven gekomen. Haar zuster, de 18-jarige mej. J. Weerts werd zeer ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde bij de Belgische plaats Bombeek, ongeveer zeven kilometer van Eijsden. Een personenauto, waarin de meisjes zaten, kwam in botsing met een jeep. By dit ongeluk werden nog zeven andere personen gewond. Ellen en Reinier Meijer willen het echte Texel in filmbeelden doen leven. Dr. K. J. Freder'ks (80) overleden Zaterdag is de kort geleden 80 jaar geworden mr. dr. K. J. Frederiks over leden. Dr. Frederiks, commandeur in de Orde van Oranje-Nassan cn ridder In de Orde van de Nederlandse Leeuw, oud-secretaris-generaal van het ministe rie van binnenlandse zaken. De begrafe nis vindt plaats woensdagmorgen om half twaalf op de Algemene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Karei Johannes Frederiks werd 10 fe bruari 1881 in Middelburg geboren. Na te Middelburg een gymnasiale opleiding te hebben gevolgd, ving hij in 1900 een universitaire studie in de faculteit rechts wetenschappen te Utrecht aan. In 1909 promoveerde hij op een proefschrift over het Jachtrecht. In 1907 was hij werk zaam bü het ministerie van landbouw, nyverheid en handel. Secretaris der staatscommissie inzake het jachftrecht werd hü in 1903. In 1922 was hij tevens werkzaam bij de afdeling binnenlands bestuur binnenlandse zaken, in 1928 werd hij daar adiminstrateur. Van 1930 tot 1946 was hy secretaris-generaal van het departement van binnenlandse zaken, terwyl hu tevens vanaf 1931 beheerder was van de Gevangenpoort en vanaf 1930 secretaris met raadgevende stem van de staatscommissie grondwetsherzienign. Dr. Frederiks verwierf onder meer bekend heid door zün publikaties van het ge nootschap voor Napoleontische studiën, over Maximes de Napoleon en het Oud- Nederlands strafrecht. Meisje verdronken in bouwput in Eist Zaterdag is in een bouwput op het in aanleg zijnde complex „De kist" in Eist (Gld.) de achtjarige Maria van den Brink verdronken. Het meisje dat met andere kinderen bü de put stond te ky- ken, is uitgegleden en in het water van de diepe put gevallen. Ze was het enige dochtertje uit een gezin van vijf kin deren. 9 In Alteveer, (Onstwedde) is gisteren het vierjarig meisje Mulder te water geraakt en verdronken. 9 Op de weg Barneveld-Gieben, is de 50-jarige J. Postema uit Gieterveen met een personenauto tegen een boom ge botst. Hij was vrywel op slag dood. Kleine, dappere vrouw 70 jaar (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) TN de dichte flarden mist die gister- avond over de Westerschelde hingen, heeft zich een scheepsramp afgespeeld: juist op het Belgische ge deelte van dit grillige vaarwater verging omstreeks zeven uur de in Vlissingen gestationeerde Belgische sleepboot Scaldis. Bü dit ongeluk kwamen twee zeelieden om het leven. Juist op het Belgische ge deelte van de Westerschelde onder Liefkenshoek was deze ranke Belgische sleepboot (2800 p.k.) bij een zwaar ber« Stalde hü in zijn Amsterdam-film de vele eetgelegenheden in een ryke verscheiden heid uit, zijn Texelfiilm zal een heel der karakter dragen. Het is juist de ge voeligheid van zijn camera, die dit eigen karakter weet te registreren. De bedoe ling is. dait die flim in Nederlandse versie uur duurt. Dat is lang voor documentaire film. maar voor Texel is duit eigenlijk nog be toort. want er is daar zoveel te beleven en juist zoveel, waar voor men 2ieh de tijd moet gunnen. Trou wens Reinier en Ellen gunnen zich de tijd. Hun opdracht is Texel in die vier jaargetijden. Dait betekent dait zij telkens in hun stationcar met ai hun film-hebben houden Texelwaarts trekken; op mooie dagen, als het zonnetje schijnt maar ooi by regen, storm, nacht en onitij; in d zomer, als de gasten er zün. maar ook is de winter, als het een van alles en allen verlaten eiland is; in het voorjaar, als de vogels broeden, maar ook in de herfst als de stormen het eiland teisteren. Texel in zijn vele gestalten brengen zü met einde loos geduld op de beeldband. Naast deze Nederlandse versie, komen er ook Engelse, Franse en Duitse, die niet Langer mogen duren dan een hall uur. Zo wordt de mooiste plek van Nederland tot sr buiten anize grenzen bekend. De moeste opnamen zijn al gemaakt. De cineasten hebben reeds genoeg materiaal voor wel vier Texel films, maar hun wacht nu het tijdrovende werk van de montage, waarbij met eindeloos geduld het beste van het beste behouden blijft (Van onze parlementsredac tie) De Commissie Emjjgratiebeleid, die door de Raad voor de Emigratie is ingesteld om de minister van sociale zaken en volksgezondheid te advi seren over de in de toekomst te voe ren emigratiepolitiek, staat, zo ver nemen wij, in meerderheid op het standpunt, dat de regering haar steun aan de emigranten moet voort zetten. Zoals men weet, is met het oog op het huidige tekort aan arbeidskrachten ooral aan werkgeverszijde de vraag gerezen, of het wenselyk is, dat de re gering voortgaat met het bevorderen van de emigratie. Enerzyds worden Ita lianen en Spanjaarden aangetrokken, andereyds vertrekken dank zy over heidssteun actieve arbeidskrachten. In de commissie wordt ervan uitge gaan, dat, afgezien van het feit dat deze buitenlandse arbeiders in ons land an dere werkzaamheden verrichten dan de vertrekkende emigranten, de werkge legenheid in ons land op lange ter- mün onzeker is. Bü een minder gespan nen conjunctuur dan de huidige is het gevaar van een structurele werkloos heid niet denkbeeldig. Veelzeggend is in dit verband een ar tikel in het Hollands Weekblad van een der leden van de commissie, de Gro ningse hoogleraar prof. dr. J. Pen. Hij stelt, dat zowel de welvaart als leef baarheid in ons ruimte-arme land ge baat zyn met een voortgang van het huidige emigTatiebeleid. De hoogleraar Is van mening, dat het emlgratiebeleid een zaak van gelelde- lykhcld is. Zü dient gericht te zUn op het scheppen van een zeker klimaat Her haalde wüzigingen ln de maatregelen bederven deze sfeer. Het emlgratiebeleid dient daarom niet te worden beoordeeld met maatstaven, die aan de conjunctuur- politiek zün ontleend. De commissie emigratiebeleid is als volgt samengesteld: oud-minister J. G. Suurhoff, voorzitter, A. W. Biewinga Wzn, prof. dr. P. J. Bouman, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, prof. dr. R. van Dyk. mr. W. H. Fockema Andrea, C. van Nierop. prof. dr. J. Pen, Prof. mr. L. G. A. Schlichting en ir. C Staf. Het zal nog geruime tü'd duren, voor dat de commissie met haar werk ge reed komt Zy zal niet volstaan met een eenvoudig advies over de voortzetting van de totnutoe gevolgde politiek, maar ook aandacht schenken aan de factoren, die op langere termijn van invloed kun nen zyn op het verloop van de emigratie. Het werk is daarom verdeeld over een aantal subcommissies. 21 Toen Imber een hoofdstuk gelezen had, sloeg zij het boek toe. Niemand verlangde, dat zij nog meer zou lezen; men mocht het Woord Gods niet in grote hoeveelheid geven, het mocht er niet mee gaan als met de lemmingen in de bergen, die steeds maar weer moesten knagen tot in de dood toe.... Het woord Gods mocht niet het ene oor in, het andere uit gaan. De oude kolonist stond langzaam op en streek Imber met zijn knokige hand over het haar. Hij zei niets, maar uit zijn gezicht sprak de dankbaarheid, die hij misschien niet onder woor den kon brengen. Ella schoof heel dicht naar Imber toe. Men kon zien, dat er iets op haar lip pen brandde en plotseling hijgde zij: „Kon jij me maar leren lezen!" „Dat kunnen wij best proberen." Erland was al naar buiten gelopen, toen Imber Arne om een klein stokje vroeg. Zij moesten iets hebben om aan te wijzen. Zij kregen, wat zij nodig hadden maar het begin was niet zo een voudig. Eerst moesten de letters geleerd worden a, b, c, maar de bijbel was nu eenmaal geen leesboekje voor pasbegininenden. Imber wees met het stokje aan: zo zag een a er uit en hier had je er weer één. Na een paar minuten kon Ella zonder aarzeling de hoofdletters en de kleine a's vinden. Imber begon met een volgende letter. El- la zocht met verwoede ijver naar dit nieuwe te ken. Ja, hier stond er één., zelfs een paar vlak bij elkaar! Arne stond achter de meisjes. Hij sprak geen woord, maar zijn blik verried, dat hij precies even vlijtig zocht als zijn zuster. Er was al her haaldelijk sprake van geweest, dat hij en Olaf naar de school in een der dorpen in het oosten van het land zouden gaan, maar zij hadden er eigenlijk nooit tijd voor gehad en ook niet zo heel veel lust. De laatste jaren was er zelfs he lemaal niet meer over gesproken. Een volwas sen man vindt het nu eenmaal niet leuk met kinderen in één klas te gaan zitten. Het zou zelfs wel eens kwalijk kunnen aflopen, als die apen van jongens hem begonnen uit te lachen. Na een goed uur speuren ia de tekst, ging in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH alles voor Ella's ogen draaien, maar haar in spanning was niet vergeefs geweest. Zij kon al zeven letters herkennen en zij wist bijvoor beeld, dat Abel gespeld werd A-b-e-1. 's Ochtends was het somber weer geweest, maar tegen de middag brak de zon door. Erland kwam hinkend terug van het meer. Hij had zijn voet verstuikt; in zijn hart vónd hij het lang niet zo erg als hij voorgaf. Morgen zou hij tenminste niet hoeven te hooien! De vrouw van de kolo nist bekeek zijn voet, kneep er in en draaide hem rond, zodat Erland kreunde. Zij constateer de, dat er niets gebroken of ernstig verrekt was. Zij zou er vannacht wel een nat verband om doen om de enkel te doen slinken. Ella had geen tijd om mee te gaan naar het dal, waar de kostelijke kruiden met de sappige bladeren groeiden, welker geneeskracht zieken te stade kon komen. Zonder enige aarzeling ging Imber met Arne mee. In zijn nabijheid bestond er geen gevaar. Haar ogen lachten en het leek alsof haar voeten zweefden over de hobbels van het onbegane terrein. Vlak boven het meer lag de molen van de hoeve aan de ruisende beek. Het was de simpel ste molen, die men zich maar kon indenken, maar men kon er graan mee tot meel vermalen. Imber keek gespannen toe, toen Arne het molen rad in beweging bracht. In de molen draaiden twee stenen tegen elkaar in en het klonk, alsof zij uiting gaven aan hun ontevredenheid, dat er niets te malen was. De man vertelde, dat zij de molen vijftien jaar geleden gebouwd hadden. De stenen waren afkomstig uit Noorwegen. Zij lieten de molen achter zich liggen en gen kalm verder- Het duurde nog lang, eer°het avond was en voor die tijd had Arnes moeder de bladeren niet nodig. Ame nam niet eens de kort ste weg, maar hij leidde Imber uit het struikge was tot aan de oever van de beek. Hij wilde haar iets laten zien. Zij liepen tussen de knoestige berken en over open hellingen, waar Imber bloemen plukte, die in felle kleuren oprezen in de bergweiden. Zij kwamen steeds dichter bij een hoge bergwand, toen Arne plotseling achter een bosje kreupelhout verdween. Enkele ogenblikken daarna stond Imber in een grote grot. Een bleke schemer drong door de opening naar binnen. Het was er kü. „Hier heeft vader de eerste winter gewoond". „Dat kan niet!" riep zij uit. „Toch is het zo, hier zie je nog de stenen, waarop hij vuur maakte. Zij zijn nog altijd zwart berookt". Arne wees naar de ruwe stenen op de grond, die duidelijk de sporen van hitte en vuur vertoonden. Imbers blik gleed langs de grond en de vochtige muren. „Wat zal het hier koud zijn geweest," mom pelde zij. „O, dat viel wel mee. Een paar jaar geleden heb ik hier eens een nacht doorgebracht Vader Hoefde niet zuinig te zijn met hout, en als het slecht weer was, barricadeerde hij de opening met blokken hout." „Maar zo helemaal alleen!" „Ja, maar hij was pas alleen, nadat hij twee beren had gedood. De grot was een berenhol." Arne nam Imber mee dieper de grot in; hij wees haar waar zijn vader geslapen had; het was een beschutte plek in een zijgang, die zo laag was, dat zij zich diep moesten bukken om het hoofd niet te stoten. Er lag nog mos op het leger, maar Imber kon niet ontdekken, of dat daar was neergelegd door een beer of een mens Zij huiverde inwendig. Als een dier te wonen in een donkere berg! Dat zouden Erland en zij nooit uithouden. Voor een beer kon de grot een prach tige verblijfplaats zijn, maar voor een mens?! (Wordt vervolgd) gingswerk betrokken. Het schip kap seisde echter zelf en zonk. In een omme zien werd deze machtige sleepboot aar een tros onder water gezogen, op het moment dat de Liberiaanse tanker Aello van een zandplaat losschoot, getrokken door een aanbal sleepboten. Elf leden van de bemanning van de Scaldis kwamen in het yskoude water terecht, doch kon den vrij spoedig door andere sleepboten worden opgepikt. Twee Belgische opva renden, de machinist Goetghebuur en d« stuurman Deckmeyer zün vermoeaeüjk met het schip door de golven verzwol gen. Hoewel gisteravond laat de naspo ringen werden voortgezet was er weinig hoop meer dat deze drenkelingen gered konden worden. Gistermorgen was de scheepvaart op de Westerschelde overvallen door een plotseling opkomende mist die verder varen onmogelyk maakte. Onder Lief kenshoek naby boei 95 ontstond toen in deze dlahte mist een aanvaring tussen het 3.658 brt. ton metende Spaanse zeeschip Rio Gaono en de 20.799 brt. ton metende Liberiaanse tanker Aello. Beide schepen, die ernstig averij kregen, liepen na de aanvaring aan de grond en kwamen daar- o ongunstig te zitten dat het verdere scheepvaartverkeer van Antwerpen voorlopig geblokkeerd werd. Bovendien strandde er in de nabijheid later nog een derde schip: de 7.000 ton metende Rus Korstroma. Rond zeven uur zondagavond werd bü hoog water een poging onder-. nx om de gestrande schepen vlot te trekken en zo dus de vaart naar Antwer pen vrü te maken. Een vloot van slepers uit Antwerpen en Terneuzen was daartoe naar de plaats van het ongeval gediri geerd waaronder ook de in Vlissingen gestationeerde Belgische sleper Scaldis, van de Union de Remorquage et de Sau- vetage uit Antwerpen. De Scaldis maak te vast op het voorschip van de Aello en kreeg zelf als voorspan nog een sleep boot op de kop. Andere boten in totaal n er twaalf maakten achterop de Liberiaan vast waarna men begon te Juist op het moment dat de tanker Aello ln dieper water schoot, begon de Scaldis tot grote ontsteltenis van de op varenden op de andere schepen, plntse- zwaar slagzij te maken. Het was kennelUk niet meer mogelijk om de tros nog op tüd te kappen en zo werd de Scaldis onder water gezogen door de opzy glijdende Aello. Van de dertien opvarenden konden er vrij spoedig elf. waaronder kapitein Lu- seyne, door de andere te hulp geschoten sleepboten worden gered. De mannen naar een ziekenhuis te Antwerpn overgebracht, om daar op verhaal te komen. De Scaldis zit rechtstandig op de bo dem van de rivier, de belde masten ste ken boven water uit Voorlopig werd er een vaartuig op hot wrak gelegd om de plaats te markeren. Gisteravond zün de dry vend© bokken Arend en Condor van Van der Tak's bergingsbedrijf reeds vanuit Rotterdam naar Liefkenshoek vertrokken om te trachten de Scaldis zo spoedig mogelyk te bergen. Alle drie schepen welke aan de grond waren gelopen, zyn inmiddels vlot gekomen. echtpaar dr. J. C. Wolterbeek-mevr. dr. C. P. Wolterbeek-Avcnarius, Trompstraat 326 in Den Haag waren enkele van haar vrienden tezamen gekomen. Dr. C. P. Hcnny noemde dr Mary Stuart niet lichamelijk maar geesteUjk zeer sterk. In het toenmalige Ned.-In- die geboren, maakte zü kennis met twee culturen, de westerse en de oosters*. Toen zij in Nederland terugkeerde, kwam zij tot de ontdekking dat hier het mate rialisme hoogtij vierde. Zy werd voor vechtster voor ideële zaken. Haar fUn ontwikkeld rechtsgevoel bracht haar er toe te strijden voor het rechteloze dier. Nadat zy haar doctorstitel in de rechts geleerdheid had behaald, was er de mo gelijkheid een carrière te beginnen. ZU ging echter haar ouders verplegen. Toen zij kennis maakte met de antl-vivisec- tie, had dr. Stuart de vryheid zich aan deze beweging te geven. Verscheidene jaren werkte zy samen met dc oprichter van de stichting dokter P. PijL Toen hU stierf, zette dr. Stuart zyn werk voort Dr. Henny herinnerde voorts aan het opbouwend werk na de oorlog, aan de gelukkige samenwerking met de heer W. Groen, de publicist van de stichting. Dr. Stuart richtte een stichting op ter be vordering van het medicijnen studeren zonder vivisectie, hetgeen aan de uni versiteit niet het geval is. Ten slotte schiep dr. Stuart de moge- Ujkheden tot internationale samenwer king waaruit de wereldcoalitie tegen de vivisectie ontstond. Dr. Henny memo reerde dat de Duitse cn Italiaanse ver enigingen haar cre-oorkonden hadden aangeboden toen zij 70 jaar werd. Namens het bestuur van de Stichting bood dr Henny haar een schilderü aan, vervaardigd door Annie Borst Pauwels, die in haar werk de frêle, fijnzinnige en moedige vrouw zo Juist heeft getroffen. Mens in gevaar Vervolgens sprak dr, Wolterbeek «Un waardering voor dr Mary Stuart uit. H(J wees op de grote Invloed die de liefde van Christus op onze cultuur heeft ge had. Maar de liefde heeft voor een deel plaats gemaakt voor sociale maatrege len. Tegen de materialistische wereld beschouwing, die onze westerse cultuur belaagt, aldus dr. Wolterbeek. hebben wU iets te stellen. Het intellect beslist dat vivisectie no dig is. Gevoelens van mededogen moeten worden weggedrukt Dr. Stuart zag dat de mens hlordoor ill in gevaar kwam. Namens het bestuur gaf hy uitdruk king aan de bewondering voor de lief- n volharding Ln het streven voor d* Anti-vivisectie-Stichting, die dr. Stuart aan de dag legt Nadat het bestuurslid ir. J. K. Wij mans zich bij deze woorden had aange sloten, sprak dc heer Groen namens d* wereldcoalitie. Hij noemde do anti-vi visectie een van de moeilykste facetten van het dierenbcschermingswerk. De te leurstellingen zyn dr. Stuart niet be spaard gebleven, daarby wUzendc op de Diercnwet waarin geen spoor te vin den is van beperking, controle of re gistratie der vivisectie. Dr. Stuart sprak een dankwoord, waar- In zU constateerde dat het probleem van Ivlsectie Internationaal moet wor den opgelost ZU noemde het bescha mend dat de regering durft te beweren, dat de dierproeven meestal onder narco se worden gedaan. Niet minder dan 90 procent geschiedt zónder verdoving. ZU hoopte dat de stichting spoedig zal kunnen beschikken over het door haar aangekocht pand, waarin thans nog een bedryf is gevestigd. De ruimte ln perceel Cornells de Wlttlaan 45 Is veel te klein geworden voor het wereldom vattende werk. en Manokwari voor de Nieuw-Guinea- raad vele kiezers er niet van weerhou den reeds in de vroege morgenuren naar de stembus te gaan. Van de 5151 kies gerechtigden te Hollandia brachten 1652 hun stem uit. Op de laatste dag, zater dag as., worden de uitslagen bekena- gemaakt. In Manokwari was in de Papoea-wij ken een opvallend snelle opkomst Som- miige bergbewoners waren voor hun doen zeer deftig gekleed. Eenmaal werd zelfs een bedaagde man op enige af stand van het stembureau snel in de kleren gestoken. Verscheidene grote zakcr hebben van. daag hun personeel vrUaf gegeven om te kunnen stemmen. Te Hollandia is het drukst gestemd in de winkelwijk, waar vooral het aan tal deelnemende vrouwen opvieL In beide plaatsen verliep de stemming rustig. De kiezers hadden ongetwUfeld thuis beslist, wie zU «temmen zouden. Eén ding is duidelyk gebleken, name- lijk dat de Papoea's deze laatste weken veel hebben geleerd. In het bijzonder t* Holandia, waar zeer krachtige campag nes gevoerd worden. Zy hebben begre pen, dat zy alien tc ramen iets kunnen bereiken en daardoor zyn de grenzen tusren hun groeperingen ook sterk ver. vaagd, aldus meldt de correspondent van A.NJ». Aas. Press meldt, dat de opkomst in de Papoea.wijkcn goed tot zeer goed was, doch bij de Europeanen zeer slecht. Waarnemers schatten het aantal stem. men op ds. Morimuzendi op 40 tot 70 procent, op mr Boekraad op 30 en op mr. De Rijke op 20. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9