Niets wijst in Indonesië op oorlogsvoorbereiding Luchtverkeer in de Y,S. ligt stil door staking Rusland zal kapitalisme uit noodzaak accepteren eea fcoafce lij. Steeds kouder Radio programma 5 Verzetsbeweging tegen Portugal in Afrika SCHADEREGELING VISSERS De staatssecretaris van sociale zaken uitlopend op de definitieve schaderegelingen deltawet voor de vissers van Veere en Arnemuiden, die de garnalen visserij beoefenen in de binnenkort af te sluiten Zandkreek en het Veerse Gat de zelfstandigenregeling enigszins verruimd. Dit komt in hoofdzaak hierop neer, dat de gemeenten per 1 februari de uitkeringen aan de vis sers voor honderd procent van het rijk vergoed krijgen. Voor de andere zelfstandigen, die aanspraak maken op de toepassing van de zelfstandigen regeling bedraagt dit percentage slechts 75. i Zestig Afrikanen uit Mozambique in .ballingschap hebben gisteren het kantoor van de „Kenya Indian Association", een verzetsbeweging tegen het Portugese be- wlnd in verschillende delen van Afrika. I opgericht. volksgezondheid heeft voor- De beweging kreeg de naam: „Afri- krachtens artikel 8 van de °m J" verdrU- ven uit zun Afrikaanse bezittingen De vergadering was georganiseerd door Michael Chokwe. kandidaat van de Ke nya African National ynion voor de ko mende verkiezingen aldaar met steun van de Afrikaanse nationale unie in SMOKKELARIJ Een woordvoerder van het Venezolaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Caracas bekend gemaakt, dat op het ministerie een studie wordt gemaakt van een uitnodiging van de Nederlandse regering om een twee-landen comité te vormen, dat het probleem van de smokkelarij uit Nederlands West-Indië zou moeten aanpakken. Besloten werd een Afrikaanse natio nale unie van Mozambique te vormen Chokwe zei dat Manu zo spoedig moge lijk een hoofdkwartier in Dar es Salaam zal openen met afdelingskantoren in ste den langs de gehele oostkust van Afrika. De organisatie zal door middel van dc Verenigde Naties, de Panafrikaanse con ferentie en de leiders van de onafhanke lijke Afrikaanse staten op constitutioneleJfc* wijze ijveren voor de bevrijding van Mo- l zambique. Japanse artsen weigeren werk Het afgelopen weekeinde zijn in verscheidene delen van de we reld stakingen uitgebroken, waar- i door veel ongemak is veroor zaakt. Zaterdag zijn boordwerktuig kundigen van enige Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen in sta- i. king gegaan. Het gevolg was dat i vele vluchten moesten worden af gelast. In Ierland legde bijna het gehele autobuspersoneel het werk neer, terwijl in Tokio ongeveer 100.000 doktoren en tandartsen een 24 uur staking hebben gehouden. Tenslotte heeft de bond van voet balscheidsrechters op Jamaica besloten een staking voor onbe paalde tijd uit te roepen wegens wangedrag van tal van spelers en van het publiek. De staking van boordwerktuigkundigen in de Ver. Staten begon bij de Pan- American World Airways, waar men al maanden onderhandelt over een nieuw contract met de boorwerktuigkundigen, ter vervanging van een oude overeen komst die in juni van het vorige jaar is afgelopen. Het personeel legde het werk neer. kort nadat president Kennedy de instelling had gelast van een arbitra gecommissie. Het geschil gaat voorna melijk over de eis van de werknemers om het aantal vlieguren in straalvlieg tuigen van 85 tot 70 per maand te ver lagen. Een ander geschilpunt is de zeggen schap over de boordwerktuigkundigen die twee vakbonden opeisen: de vak bond voor mecaniciens en de organi satie van luchtvaartpiloten. Tot nu toe ressorteren de boordwerktuigkundigen in Amerika onder de vakbond voor r caniciens en ze wensen daar geen s andering in te brengen, aangezien deze bond als hun eigen organisatie beschouwen. Looneisen spelen dus geen rol. De boordwerktuigkundigen van ande re Amerikaanse maatschappijen, zoals de Trans-Worid Airlines, de Eastern Airlines en de American Airlines, leg den ook het werk neer, maar hun actie Winteroefening N.A.V.O. 12 miljoen schade De schade die door de kortgeleden ge houden winteroefening van de NAVO- strijdkrachten is toegebracht aan wegen en bouwland wordt geschat op 12 mil joen mark. Een woordvoerder van de regering in Beieren verklaarde, dat deze schatting gebaseerd is op de tot dusver ontvangen eisen tot schadevergoeding. De schade bedraagt tweemaal zoveel als vorig jaar. Ongeveer 60.000 Amerikaanse. Franse en Duitse soldaten hebben aan de oefe ning deelgenomen met bijna 15.000 tanks, vrachtauto's en andere voertuigen. Door dat de temperatuur tijdens de oefening plotseling steeg, werd het land zeer dras sig. Hieraan wijt men de uitzonderlijk hoge schade. wordt niet ais wettig door de vakbond erkend. Zeer vele transatlantische vluchten moesten In het weekeinde wor den afgelast. De Amerikaanse minister van arbeid, Arthur Goldberg is op het ogenblik in New York waar hU zal pro beren tot een akkoord te komen. Verkeerschaos Een wilde staking van 6000 man soneel van de stadsbussen in Dublin heeft zaterdag en zondag een verkeers chaos in de Ierse hoofdstad veroor zaakt. Ze eisten dubbel loon op zon dagen en vijftig procent extra loon op Zaterdagen na 13.00 uur. Het gemeente bestuur weigerde echter op deze eisen in te gaan. Tienduizenden moesten zaterdag lif tend en lopend naar hun werk gaan. omdat het gehele openbaar vervoerbe drijf was lamgelegd. Toen gisteren re geringsbemiddelaars zich met de zaak gingen bemoeien is besloten het werk vandaag weer te hervatten. Ongeveer 75.000 leden van de eniging van Japanse artsen en 32.000 leden van de vereniging van tandart sen zijn gisteren voor 24 uur in staking geweest om kracht hij te zetten aan hun eis tot verhoging met 30 procent van hun betaling in liet kader van de Japanse wettelijke gezondheidszorg. Alleen in ernstige gevallen is medi sche hulp verleend. Ze hebben ge dreigd volgejide week zondag opnieuw te -staken. „Bende van Belgrado" begaat provocaties De Albaansc minister van binnenland se zaken, Kadri Azbi, heeft op het vierde congres van de communistische partij in Tirana gezegd, dat in het tijdvak van 1949 tot 1961 ongeveer 1800 agenten naar Albanië zijn gezonden. In deze tijd wer den 2.908 „provocaties" begaan tegen de integriteit van de Albaanse grenzen door „buitenlandse vijanden", onder wie „dc revisionistische bende van Belgrado" een belangrijke rol had gespeeld. De Zuid- slavische spionage had samengewerkt met de inlichtingendienst van de NAVO en van het Balkanpact. „Reeds lang heb ben Zuidslavische revisionisten, in nauwe samenwerking met de Griekse en Ame rikaanse spionage, gepoogd gunstige om standigheden te scheppen voor een kom- plot tegen ons land en ons volk", aldus de minister. Communisten verstoren weer rust in Genua Honderden fascistische tische jongeren zijn zaterdag slaags ge raakt in de straten van Genua toen links georiënteerde jongelui een bijeenkomst van de Italiaanse socialistische beweging trachtten te verstoren. De gevechten wa ren zo hevig, dat de politie met traan- gasbommen tussenbeide moest komen. In het hartje van de stad werd een grote menigte fascisten toegesproken door een parlementslid. Toen het niet lukte met zachte hand de demonstranten uiteen te drijven schakelde de politie jeeps in die op de samenscholingen inreden. Op het ijs van het Michigan- meer bij Chicago voerde een helicopter een operatie uit, die een mengeling was van de mo derne tijd en de dagen van het Wilde Westen. Een vertegen woordiger van de Dierenbescher ming probeerde n.I. van uit een hefschroefvliegtuig met een lasso een Duitse herder te vangen, die al twee dagen over het ijs zwierf. De hond werd niet gestrikt, maar kwam toch in veiligheid, want het dier werd langzaam maar zeker naar het strand gedreven. Ondanks strijdlustige tvoorden: HET is regenseizoen in Indo- Politieke druk nesië, een tijd van laag hangende wolken, gevaar en onzekerheid. De mensen lijken ook bevangen door de dreiging van de natuur. Voor het eerst sinds 1958 wordt er gesproken over een krachtproef met Ne derland, over de noodzaak zich in verband met Nieuw-Guinea voor te bereiden op het ergste. De politieke leiders, van Soe- karno tot in de lagere regionen, voorspellen dat dit schaars- bevolkte vochtige gebied ten noorden van Australië vóór „nieuwjaar" in het bezit van Indonesië zal zijn. Zij hebben er op gezinspeeld klaar te zijn om geweld te gebruiken indien vreedzame methoden geen suc ces hebben. Maar ondanks de boze en strijdlustige woorden die men Sjah van Perzië in autobiografie: De Sjah van Perzië heeft in zich zal ontwikkelen tussen de een boek dat vandaag in Londen verschijnt als zijn mening te ken- nen gegeven, dat Rusland tenslotte door de nood gedwongen zal zoe ken naar een vorm van vreed zaam samenleven met het kapita lisme, omdat de grote machtsstrijd II w ^v/i| Laat V 1 BUISMAN 'ti handje helpen voor koffie op z'n best! Sowjetunie en communistisch Chi na. In de opmerkelijke autobiografie, die getiteld is ..Mission for my country", vertelt de Sjah over de vele politieke Intriges waarvan hij het slachtoffer is geworden. Ook beschrijft hij de bittere strijd die zijn volk heeft moeten voe ren om de emancipatie te bereiken. het schrijven van autobiografieën heeft gewijd, in op het huwelijk met prinses Soraya. ,.U kunt zich het verdriet niet voorstellen dat ons beiden getroffen heeft, toen ik het om staatsredenen noodzakelijk vond van keizerin Soraya tc scheiden" schrijft de Sjah. Dat fiij toch tot een scheiding besloot meende hij verplicht te zijn aan het land. De dag voor de publicatie van het boek heeft de Sjah zijn echtgenote de hoogste onderscheiding gegeven die 2500 jaar vorstin in het rijk haar grote belangstelling voor sociaal wérk. Op aandringen van een zuster van dc Sjah heeft hij de onder scheiding persoonlijk aan zijn vrouw uit gereikt in een besloten plechtigheid in het paleis. Op de grote weg bij Aston (Engeland) is een piano onbeheerd aange troffen. De politie ver klaarde maar één vermoe den te hebben omtrent dc wijze hoe dat ding daar gekomen is: „het druipt van het bier". Tc Rzcszow in het Zui den van Polen is de hoofdaccountant van een staatsbouwbedrijf veroor deeld tot levenslange ge vangenisstraf, een boete van 200.000 zloty en ver beurdverklaring van al zijn persoonlijke eigen dommen, wegens verduis tering van ruim een mil joen «Ltjr 170.000). B De levensgeschiedenis van de beroemde Parijse modeontwerpster Coco Chanel zal tot een nieuwe Broadway musical wor den verwerkt. Kolonel G. S. Dhillon, die gedurende de tweede wereldoorlog door de Britse autoriteiten ter dood was veroordeeld we gens desertie naar een pro-Japans Indisch leger, droeg de verantwoorde lijkheid voor de veilig heid van koningin Eliza beth tijdens haar bezoek aan Calcutta. I In 1960 hebben de Japan se automobielfabrikantcn 481.549 wagens gefabri ceerd (d.i. 83,2 pet meer dan in 1959) en dit jaar zijn zij van plan er 630.000 te maken. I De Svenska Amerika Li- nicn a/b te Gotenburg heeft besloten haar pas sagiersschip Kungsbolm het komende najaar bij de Nederlandse dok en scheepsbouw maatschap pij te Amsterdam, waar het dan in dok gaat, te doen uitrusten met de be kende .Denny" Brown sta bilisatie-vinnen. In december 1960 zijn twaalf boerderijbranden voorgekomen, waarbij dc boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. De schade bedroeg onge veer 565.700, terwijl er één paard, 43 koeien en 8.900 stuks pluimvee om gekomen zijn. 1 Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn vandaag opnieuw op tijgerjacht geweest, dit maal in Nepal. Driehon derd olifanten en 3.000 soldaten, drijvers en oli fantenberijders namen aan de jacht deel. Een 54-jarige blanke vrouw, Elisabeth Jacoba Bekker, wordt er van ver dacht een vierjarig neger jongetje, Jan Williams uit Port Elisabeth (Zuid- Afrika), meer dan hon derd slagen met een stuk elektrisch snoer te Jhebbcn gegeven. De wereldbank heeft de laatste zes maanden van het vorige jaar twaalf le ningen tot ccn totaal be drag van' 292.400.000 dol- laar verstrekt, waardoor het totaal van dc uit staande leningen op 5.473.000.000 is gekomen. Er zijn nu 277 leningen verstrekt aan 54 landen. Ir. J. van der Woude, hoofd van de ijzer- en staalsector van dc Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden, heeft een bedrag van 4.000 overhandigd aan twee personeelsleden van Breedband N.V. (voor ie der 2.000) voor een idee, dat, in de praktijk uitgevoerd, uitstekend bleek te voldoen. op spanning in Djakarta kon horen na de Nederlandse maatregelen ter militaire versterking van Nieuw-Guinea, zijn er maar weinig buitenlandse waarne mers die geloven dat er in de eerstvolgende 12 maanden een oorlog zal uitbreken over dit uitgestrekte bijna waardeloze maar emotioneel explosieve stuk onroerend goed, aldus een correspondent van Ass. Press. WIND De donkere wolken die zich over de situatie in de Indonesische archipel spoeden lijken potentieel dreigend en gevaarlijk, maar hun hoofdbestanddeel is wind. Tot oordelen bevoegde weste lijke waarnemers geloven wel dat In donesië zijn politieke druk op spanning zal houden en misschien kleine groe pen infiltratie-troepen aan land zal zetten, maar niet dat het tot een inva sie zal komen, omdat Indonesië noch de wens noch de capaciteit heeft om op dit ogenblik een aanval te lanceren en deze vol te houden. Wel zouden de 240.000 man tellende Indonesische strijdkrachten paraat zijn, maar zij die hebben rondgereisd con stateerden dat op Ambon in de Mo- lukken of op nabijgelegen eilanden, vanwaar logischerwijze een aanval zou moeten komen, militaire voorbereidin gen vrijwel geheel ontbreken. NEDERLAND De Nederlandse strijdkrachten zün klein, maar goed getraind. ZU tellen ongeveer 2000 soldaten en omvatten een torpedojager, een dozijn Hawker- en Hunter-verkennlngsbommcnwerpers en een gelijk aantal Neptune-bommen werpers. Met deze eenheden plus het vliegdekschip Karei Doorman zouden i de Nederlanders over voldoende vuur- kracht beschikken om de vier torpedo- jagers, twee duikboten en een aantal landingsvaartuigen waarover de Indo nesische marine beschikt te weerstaan. De Indonesische moeilijkheden wor den nog vergroot door het ontbreken van goede vliegvelden om een invasie te steunen. Ambon heeft geen goede wegen en de twee rivieren moeten wegens het ontbreken van bruggen doorwaad worden. AMBON De Ver. Staten hebben geholpen met het aanleggen van bescheiden haven werken in de goede natuurlijke haven van Ambon, maar verhalen volgens welke hier een enorme marine-basis ontstaan zijn beslist niet een oceanografisch instituut te bouw... en de Russische minister voor cultu rele zaken, Mihailowitsj. heeft keurig de eerste steen gelegd. Maar bij die steen is het gebleven. Hij bevindt zich middenin een overwoekerd veld en er is een grazende koe aan vastgebonden. Als Ambon klaar is, zal er een middel grote reparatie-basis zijn ontstaan. BEVOORRADING Dit kan natuurlijk allemaal verande ren als resultaat van de aankopen die generaal Nasoetion in Moskou heeft gedaan. Naar zijn zeggen zouden deze bommenwerpers, jagers, duikboten en andere oorlogsschepen omvatten. Maar het zal toch minstens een jaar vergen om deze af te leveren en dc mannen op te leiden in hel gebruik van de nieuwe wapens. Voor het geval het volgend jaar een invasie wordt gelanceerd, zou Indone sië. naar buitenlandse militaire des kundigen menen, binnen een week tien duizend man aan land moeten zetten en Biak, Hoiiandia, Fakfak en Sorong veroveren. Als de Nederlanders zich in de binnenlanden nestelen voor een lange verzetsstrijd, wordt de bevoor rading een moeilijk nrobleem voor de Indonesiërs. Voor zulk soort operaties i voorbereiding van een jaar nodig Westelijke diplomaten maken zich ernstige zorgen, niet over het militaire gevaar, maar over de eventuele gevol gen van het geschil met Nederland voor het benauwde politieke evenwicht dat Soekarno en Nasoetion hebben we ten te bewaren. Tot nu toe zijn de machtige Indone sische communisten politiek in toom gehouden en uitgesloten van het kabi net. Maar westelijke diplomaten zien de mogelijkheid dat Soekarno door de Russische wapen leveranties en dc al gehele steun die Moskou hem heeft toegezegd In een nauwer verbond met de Indonesische communisten wordt gedreven. INVLOED Deze diplomaten menen dat het enige om dit tegen te houden zou zijn dat de Ver. Staten en Australië hun in vloed bij Nederland gebruiken om dit land cr toe te bewegen Nieuw-Guinea af te staan voor het te laat is, aldus de correspondent. Washington heeft de in Djakarta bijzonder onpopulaire po litiek gevolgd van angstvallig het mid den te houden tussen de twee partijen. De Ver. Staten hebben hiervoor veel kritiek en weinig of geen complimen ten geoogst. Er is overigens weinig wat in Djakarta wijst op een stemming die maar enigs zins aan oorlogsgevaar doet denken. Een leger van arbeiders in shorts en sarongs werkt aan de bouw van sta dions. hotels cn wegen voor de Aziati sche spelen die het volgend jaar in In donesië worden gehouden. TWIJFEL Het regen seizoen Is sinds 50 jaar niet zo erg geweest als thans. Duizen den huizen zijn door overstromingen weggespoeld. Twee kort na elkaar volgende vliegongelukken die aan 47 mensen het leven hebben gekost wor den ook aan het weer geweten. Tot mei zal de regen op de Indonesische aarde blijven kletteren. Als hU op houdt zullen, naar velen verwachten, ook de twijfel en onzekerheden bij de mensen enigszins opklaren. Luisteren naar ernst Uw (NCRV)-hoorspel voor vanavond „Morgen zie ik je weer" noemde Dirk Verèl het hoorspel, dat hij schreef naar de Amerikaanse film „A man called Peter". Ha, denkt U nu misschien: Amerikaans, dat wordt super-amusement óf gang- ster-narigheid. Dan komt U ver keerd uit, want vanavond, als U om 8.20 uur afstemt op de NCRV voor de uitzending van dit hoor spel, wordt het luisteren naar ernst. Immers is „de man. genaamd Peter", de predikant Peter Marshall en zijn levensverhaal zult U horen, vanavond cn volgende week maandagavond, want het wordt een hoorspel in twee delen. In deze film heeft Amerika zich laten zien van een kant die zij weinig of niet demonstreert, zegt Dirk Verèl, en daar om misschien is zij zulk een verrassing. En zo zult U dus ook kunnen kennis maken met dominee Peter Marshall, die op vrij jeugdige leeftijd in 1949 tot een r leven werd opgeroepen, j was een prediker met grote be gaafdheid en bracht het tot senaatspre dikant. Na zijn dood schreef zijn vrouw een biografie van zijn leven en dit werd een boek met een zeer grote oplage. Het sloeg zo jn, dat het gevolgd werd door een bundel van zijn preken en deze werd een „bestseller" zoals alleen Amerika kan beleven. Hoewel een begenadigd predikant was Peter Marshall toch geen onwerkélijke figuur, geen man die boven alle zwak heden stond en vergeestelijkt doOr het aardse leven ging. Integendeel: hij ken de zwakheden en twijfel, hij maakte in zijn jeugd, in zijn studietijd en als pre dikant zeer menselijke moeilijkheden door en dit alles kunt U horen in zijn levensschets. Een verhaal dat des te belangrijker is omdat het zo doordrenkt is van geloof en vertrouwen, dat het een leidraad kan vormen voor velen, die er naar luisteren. vanavond Met 20 minuten muziek opent het KRO-programma om 8.20. U hebt dan al kunnen kijken naar het NTS-Jour- naal. Om 8.40 uur een film over straalvliegtuigen en om 9.10 uur voor dracht door Loudi Nijhoff. Tot besluit een Duitse televisiefilm over Azië en epiloog om 10.03 uur. TIPS DIT HET BUITENLAND In een rustig muziekprogramma vraagt Brussel Nederlands om 8 uur aandacht voor trio-sonaten van Pur- cell en om 9 uur voor een liederen- recital door Chrlsta Ludwig, mezzo sopraan. Hebt U nog moed, dan kunt U om kwart over tien, eveneens op 324 m., luisteren naar een literair fo rum met Vlaamse en Nederlandse schrijvers die over het samenstellen van bloemlezingen spreken. I Een ouverture van Mendelssohn, im provisaties van Rawsthorne en de 2e symfonie van Beethoven kunt u ho ren. wanneer U om 9 uur afstemt op de BBC. 434 m. Voor U speelt dan het Northen Sinfonia Orchestra onder leiding van Michael Hall. Werken van Mendelssohn, Chopin (pianoconcert in e. solist Claudio Ar- rau) en Richard Strauss worden tus sen 7.30 en 9.30 uur uitgevoerd door het Keulse omrOepsymfonieorkeat on der leiding van Otto Klemperer. Een uitzending van de NDR, op 309 m. door ren staf. POLITIEK Wal er ook gaat gebeuren en welke oppositie hU ln ander opzicht in eigen land ontmoet, wat de Indonesische eis op Nieuw-Guinea betreft, kan Soekar no op de steun van vrijwel alle Indo- nesiers rekenen. 526) Het komt ons voor, dat de mens in het algemeen te veel naar het zwartgallige neigt cn tc weinig afstand vertrouwen bezit. Waarheen we in weer mede. dat an do aarde tot de zon voortdurend groter zou worden. En een grotere I brengt op «ijn beurt geringere hoeveel- plooiing van het leven gewaarborgd wordt. Zouden we dus de nadruk die door een moeten leggen op de steeds weer- sterretje, niet kerende orde, het blijkt voor velen aanzienlijk aantrekkelijker tc zün zich te verdiepen in allerhande dagen ons alvast pikdonkere zwarte nacht groot als een verlicht kan orden, ziedaar het trieste toekomst beeld, dat ijverige tekenaars uit die theorieën waarin toekomstige cata strofen worden voorspeld. Alle wetenschappelijke redenciii ogen stelden. Neen, zegt een latere theorie, de warmte die we in de toekomst van zullen ontvangen, zal niet gen op grond waarvan de mens in verminderen, maar integendeel toe- de toekomst alle mogelijke ongemak nemen door hel verbruik van de en allerlei onaan- hoeveelheid water- genaamhedrn krijgt te verduren, kun nen we hier on mogelijk bespreken. Maar voor een tweetal, dat be trekking heeft op het uitdoven van alle leven op aarde, willen we toch een uitzondering maken, juist omdat zij groot. Vóór het TOCH IS HET ZO! stof in de stijging van het ge halte aan helium. En de vermeerdering te cal nlel maar zo'n klein beetje zijn, doch tot het hon derdvoudige van thans v orden ver- behoefden ons zelfs miljoenen jaren geen zorgen te ken. maar het ijzige einde lag koude-dood zou sterven, vergast op afbeeldingen van dam- hadden nog de tijd en pende oceanen en van hitte splijtende de eerste aardkorsten. Wanneer een intelligent mens deze beide koude- cn warmtetheorieën het heelal Inzond, had 4 miljoen ton en dientengevolge verloor de zon elke seconde 4 mil joen ton aan materie, hetgeen gewicht zullen we het maar rustig overlaten? jH Hoe het ook «U. na dit verhaal ver koude en hitte wilden we u laten zien, dat ook planten een tem- verlles van materie gaat onverbre- het z kelijk gepaard een vermindering aan aantrekkingskracht, zodat de afstand mogen uitdrukken. Londen krijgt een televisietoren De Britse minister van posterijen, Re- Sinald Bevins. heeft bekend gemaakt at in de Howland Street in Londen, na bij Tottenham Court, een 170 meter ho ge televisietoren zal worden gebouwd, die tevens als uitzichttoren over de stad zal fungeren. Er komt een platform met restaurant op 150 meter hoogte. De toren rai het hoogste bouwwerk van Londen worden, want hij slaat die van St. Paul's Ca thedral met 50 meter. Dc bouw zal ongeveer 15 miljoen gul den kosten en moet in 1964 voltooid zijn. Hoe lonend zulk een bouwwerk kan we zen, blijkt uit dc exploitatie van dc te levisie-uitzichttoren in Milnchcn, die vijf jaar geleden klaarkwam, bijna 4 miljoen mark kostte en nu al ruim 6,5 miljoen, mark heeft opgebracht. Valentijn-geschenk voor Jan Koopman Der traditie getrouw heeft het Natio nale ValentUn-comité op Valentijndag (de dag der vriendschap) weer een aan tal landgenoten onderscheiden door de aanbieding van een geschenk als waar dering voor bijzondere diensten aan medemensen verleend. Een van dc voor dit jaar daartoe ge kozenen is Jan Koopman, verzorger van het AVRO-ziekenprogramma „Palet". In de motivering van deze keuze wordt o.to. gezegd: „omdat zijn belangstelling en warme genegenheid voor de mede mens en wel speciaal voor de zieken, hem steeds innerlijk dwingen zich on danks eigen broze gezondheid in elke uit zending voor de volle honderd procent te geven; omdat zijn toewijding aan de zieke mens in het gehele programma do mineert." Commentaar Niet voor allen Dat het voor de camera's brengen van het literaire (of wilt U zeggen: literair-achtige?) AVRO-spel .Jiou je aan je woord" een hele aanwinst be tekent, zouden we niet durven bewe ren. Het spel doet het voor dc micro foon beslist goed en men heeft nu al leen vóór, dat men de deelnemers ook kan zien. Een nadeel is echter, dat kijkers die niet beslist literair onderlegd zijn, slechts ten dele de aardigheid van dit virtuoze maar kennelijk tot en met voorbereide woordenspel zullen vat ten. Voor hen en dus voor het grootste deel van het kijkend publiek betekent het een stuk verloren za terdagavond-amusement. Maar geluk kig maakte het apen-verhaal van God fried Bomans dan weer wat goed. We hebben er tenminste meer oni kunnen lachen dan om het minder fijn geko zen verhaal van Harry Mulisch. Na een nogal stijf gedoe met telere- cordings en draaiende grammofoon platen, weids aangekondigd als „Mie- Jee Telkamp-show" kregen we ten slot te van de AVRO in dit zaterdagavond programma het eerste deel van de thriller „Het is zover" te zien: een Duitse versie van een Engelse televi siefilm. Dat een speciaal voor televisie ge-, maakte film het op het scherm heel wat beter doet dan de vertoning van een theaterfilm, zal iedereen hebben opgemerkt. Het is wel een spannend verhaal, dat nog door zes afleverin gen wordt gevolgd vanavond Het eerste deel van het hoorspel „Morgen zie ik je weer" een film bewerking van Dirk Verèl, wordt om 8.20 uur uitgezonden door de NCRV. Om 9.20 uur speelt de pianist Nikita Magaloff werken van Schumann. Schu bert en Chopin (eigen opnamen van de NCRV) en om 11.05 uur kunt u weer luisteren naar Willem Muddc. die het kerklied cn zijn weg in de toonkunst bespreekt. Bob Spaak en Aad Bos presenteren om half acht hun programma „Esta fette" voor de VARA. waarin ook het spelletje „Twintig bij twintig" is op genomen. Om 9.55 uur het actuele programma „Marimba" en om 10.40 uur een concert van Italiaanse compo sities te geven door het Omroepor kest en de mezzo-sopraan Sophia van Santé. Henk Spruit dirigeert. Voor morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nwa. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nwa. 8.15 Gram. 0.00 Gym. v.d. De groenteman OTSGram. 0.35 ingsul Jed. 1SJ3 Licht* z meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V.d.vrouw. 15.30 Klarinet en plano 15.55 Voordr. 18.10 Lichte muz. 16.30 V.d jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij. lezing. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nw». 18.15 Pianospel 18.30 RVU.: Schakel met de Tropen, d. W. A. P. C. Pennlnk, 10.00 vd.kind. 10.05 Paria vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nw». 20.05 Gevar.progr, 22.00 Kamer- muz. 22.30 Nws„ beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55-14.00 Grai KI..- 00 V.d.vrouw. 1130 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12 00 Middagklok - noodklok 1204 Ben Je zestig. 18.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nw» 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennwa. 13.40 Dansork. 14.03 Schoolradio. 14.35 V.d platte landsvrouwen. 14 43 Gevar.progr. Inerh 18.00 V.d.zieken. 16.30 Zlekenlnf! 17.00 V.d. Jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultr Culturele samenwerking ln Koninkrijksver- band door M. D. Thijs. 18.00 Lichte muz. 18.30 V.d.Jeugd. 10.00 Nwa 10.10 Act 1015 Op het Kruispunt, oer*te Vastenmeditatie 20.00 Gram. 80.10 Planoduo. 20.30 Avondcollege: ra- dlolessen. 31.00 De Brullofegaaten, hoorsp. 22.10 Ork.conc. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nwa. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Ca baret. 23.15 Gram. 83.55-84.00 Nwa. Televisie morgen Televisieprogramma'*. nts: 20.00 Jouf«. ✓ARA: Progr.over Suriname. 21.10 Film.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5