Jlicuuie^riitórije (üimrant AFRIKAANS V.N.-BEVEL IN KONGO? Commentaar NIEUWS in één oogopslag Indonesië klaar voor aanval op Nw. Guinea Prettige kennismaking met..... Rita Sow jet-ruimteschip zal Yenus niet treffen Meisje krijgt pop van Chroesjtsjef MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12105 CHRIST ELIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is gfjfbltPta mijn hert ia legijeaspttT 2 x DIERENLIEFDE Pagina 5 en 9 In een telegram aan Hammarskjöld heeft president Nkroemah van Ghana voorgesteld een volledig Afrikaans opperbevel voor Kongo te stichten. Dit zou alle Kongolese troepen moeten ont wapenen, de politieke gevangenen moeten bevrijden en het parlement bijeen moeten roepen. Volgens het in Hongkong verschijnende blad Sunday Times heeft de Indonesische minister van defensie, Nasoetion, presi dent Soekarno gerapporteerd, dat de Indonesische strijdkrach ten thans een overmacht hebben op de Nederlandse strijd krachten. zodat zij in staat zijn Nieuw-Guinea in drie weken te veroveren. Volgens mededelingen van een Russische geleerde zal het Rus sische ruimteschip niet op Venus terechtkomen. In de Ver. Staten is zaterdag de Ontdekker XIII gelanceerd. De lancering was een onderzoek naar een alarmsysteem tegen vijandelijke raketten. Op de Schelde is gisteravond bij bergingswerkzaamheden de Belgische sleepboot Sgaldis plotseling gekapseisd en gezonken. Twee der opvarenden zijn om het leven gekomen. Naar het oordeel van de Amerikaanse senator Wayne Morse zijn de Ver. Staten er zelf oorzaak van, dat zij worden be schouwd als verdedigers van het kolonialisme, doordat zij te veel het militaire beleid laten prevaleren en teveel luisteren naar sommige NAVO-bondgenoten, met name Engeland. De Nederlander Henk van der Grift is in Gothenburg wereld kampioen hardrijden op de schaats geworden. Hij liet op de 500 meter zijn directe tegenstander, de Rus Kositsjkin, ver achter zich. Het is voor het eerst sinds 1905, dat een Neder lander wereldkampioen op de schaats is geworden. Aanvaring op de Parana: 27 man vermist Op de rivier de Parana, 150 kilometer van Buenos Aires, is gisteren het Deen se vrachtschip Pennsylvania in een dich te mist in aanvaring gekomen met de Argentijnse tankboot Petromar. De Pe- tromar vloog in brand en wordt als ver loren beschouwd. Er waren 62 opvaren den, van wie er 26 worden vermist. Van het Deense schip wordt een man ver mist De Pennsylvania is aan de x kant zwaar beschadigd, maar heeft de reis naar Buenos Aires voortgezet. In de buurt van Helgoland is Nederlandse motorschip Japara vai Koninklijke Rotterdamse Lloyd (9312 ton) gisteren in aanvaring geweest met het Noorse motorschip Biri (499 ton). De Japara was op weg naar Bremen. Het schip kreeg schade boven de waterlijn verkeert niet in gevaar. Uresident Nkroemah van Ghana heelt voorgesteld, dat een nieuw (vol- -*• ledig Afrikaans) V-N.-opperbevel voor Kongo wordt ingesteld. Dit zou alle Kongolese troepen moeten ontwapenen, de politieke gevangenen moeten bevrijden en het parlement bijeen moeten roepen- Nkroemah i: van mening, dat alle buitenlandse diplomaten het land moeten verlaten. Het huidige mandaat van de Veiligheidsraad betreffende niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo, aeht hij niet langer houd baar. Als bepaalde groepen 'van het Kongolese leger niet vrijwillig de wapens neer zouden willen leggen, zou het V.N.-leger geweld moeten gebruiken. - VV onderlij ke tegenstei- lingen in deze won derlijke februarimaand: zó staat de zon de kro kussen en sneeuwklokjes uit de aarde te branden, en zo worden de straten weer volgestouwd met mist. Op het strand kon men dit weekeind de man-in-zwembroek en de man-in-winterjas naast elkaar zien lopen Wie van <Tit lentevoor proefje profiteert, heeft schoon gelijk. Het is wèl oppassen, er zaten gisteren in de kerk opvallend veel kinderen te hoesten (jack aan, jack uit, das om, das af, en kunt er oog op hou den?), maar dat neemt niet weg dat heel het leven schijnt op te veren: ha, er bestaat toch nog zoiets als lente! En het is heerlijk, even aan het strand uit te waaien, t Is maandag, dus de krant staat weer „vol met sport", zoals dat dan in de familie kring heet. Moet u eens be denken hoe- achter die veertien of zestien kolom sportnieuws de duizenden staan, die hun lomgen vol gezogen hefbben met gezond, heid. Een brok levenslust, niet het slechtste deel van de krant. Maar hoe dan ook: de een gaat korfballen, de ander gaat een middag met het kroost naar het strand, en voor allen heeft de krant (na afloop) veel te bieden! Dit voorstel van Nkroemah, neerge legd In een (erg duur) telegram aan "de secretaris-generaal van de Ver. Naties. Hammarskjöld, houdt in, dat de regeling van de politieke en militaire zaken handen wordt gelegd van de Afrikaanse landen, die zich in veel opzichten laten leiden door militante staatslieden Nkroemah van Ghana, Nasser var Egypt isohe-Syrische Verenigde Arabi sche republiek, Touré van Guinee etc. Met andere woorden de Kongolese be volking zou overgeleverd zijn aan willekeur van deze Afrikaanse leiders, wier enige streven tot dusver ge weest is, hun invloed over zo groot gelijke delen van het Afrikaanse conti nent uit te breiden. Intussen is ook de teksft van het rap port van de verzoeningscommissie vai de VN. gepubliceerd. Daarin wordt aan» bevolen te streven naar de vorming var een regeringscoalitie in een federale 'Kongolese staat op basis van de huidige regering Deo in Leopoldstad. Gisteren hebben zich in verschillende delen van de wereld weer felle demon straties voor Belgische ambassades voor gedaan. In Djakarta. Londen, Bonn, Bom bay, Tel Aviv en New York kregen de Belgen het zwaar te verduren. In Bonn maakten Afrikaanse studenten het zo bont, dat zij (zaterdagavond) midden in de stad op de tramrails gingen zitten en het verkeer in de war stuurden, nadat zü hadden gedemonstreerd. Thans blijkt dat Kasjamoera, vorige week nog gouverneur van de provincie Kivoe (Loemoemfoagezind) zich onder bescherming van de Ver. Naties heeft gesteld, nadat zijn eigen ondergeschikten hem hadden mishandeld, gearresteerd en weggevoerd- Er zijn in Leopoldstad verschillende aanhangers van wijlen Loemoemba ge arresteerd. Zij zouden naar Zuid-Kasai zijn overgebracht, waar enkele van hen Utrecht naar Sankt Anton vertrok- zouden zijn doodgeschoten. Dit is aan de voor een korte wintersportvakantie. Ver. Naties in New York gerapporteerd. Het 449 ton metende Nederlandse motorschip Salivinda is gisteren in een dichte mist op de Elbe in botsing geko men met het 300 ton metende Duitse mo torschip Unitas-H. Beide schepen kon den de reis voortzetten. De 450 ton metende Rotterdamse kustvaarder Carnissesingel is vanmor gen nabij Le Havre aan de grond gelo pen- Het schip was met een lading tar we onderweg van Londen naar Hon- fleur. Na twaalf uur kon de Carnisse singel worden vlot getrokken. 0 Vier Zweedse zeelieden worden vermist. Vrijdagavond roeiden zij van het eiland Sheppey in de monding van de Theems naar hun schip, de 8000 ton metende Sira. Sindsdien is de sloep niet meer waargenomen. De mannen hebben waarschijnlijk door de mist hun schip niet kunnen vinden. PRINSES IRENE NAAR SANKT ANTON Eerst een reeks landingen op sleutelpunten DE INDONESISCHE minister van verdediging, generaal Nasution heeft volgens de Sunday Times aan Sukarno medegedeeld, dat „Indonesië nu de beslissende overmacht ter zee, te land en in de lucht heeft ver kregen in de omgeving van Nieuw-Guinea om dit met of zonder tussen komst van de Verenigde Naties in drie weken op Nederland te ver overen". Generaal Kettani, commandant van de Marol anse troepen in Kongo, heeft verklaard, dat de VN.-troepen in Kongo moeten blijven om een burgeroorlog te voorkomen. Dit is in strijd met de po litiek van zijn regering. De Marokkaan se kranten mogen de mening van Ket- tani niet publiceren. Kettani heeft in middels ontslag gevraagd en is in Ma rokko teruggekeerd. Jongen gered uit negentig meter diepe put Een zevenjarige jongen ra Phoenix (V.S.), die meer dan negentig meter naar beneden was gevallen en in een waterput terecht was gekomen, heeft het er levend afgebracht. Harry Stage heeft zijn leven te danken aan het feit dat hij niet in paniek raakte, maar de raadgevingen die zijn vader hem toe schreeuwde, opvolgde. De jongen was in een buis van een irrigatieput geval len. Hij kon niet wrtertrappen, omdat hij bij de val zijn dijbenen gebroken had. Drie kwartder lang duwde hij zich tegen de wanden van de buis af, zodat hij niet zonk. Na enkele mislukte po gingen slaagde men erin de jongen aan een touw omhoog te trekken. Indones ers mochten het terug Twee en vijftig Indonesiërs zijn zes februari met een door hein gekochte boot uit Sarong naar Indonesië vertrokken. Zij hadden al enkele pogingen gedaan om op wettige wijze naar hun land te rug te keren maar de Indonesische re gering had steeds hun toelating gewei gerd. Het lange wachten moe hebben zij eindelijk beslaten op eigen dndltia/tliief naar Indonesië te gaan. Duizenden hebben zaterdag v het Britse ministerie van defen sie in Storey's Gate te Londen, een sit-down-demonstratie ge houden tegen de Brits-Ameri kaanse overeenkomst onderzee boten voor het afvuren van Po- laris-raketten in Engeland te stationeren. Zoals bekend is, heeft Indonesië kort geleden een wapentransactie gesloten met Rusland. Ook is kort geleden een modern vliegveld voor straalvliegtuigen gereed gekomen op Lombok en ten slotte heeft de Indonesische vloot manoeuvres gehou den. Generaal Nasution verklaart dat de Indonesische luchtmacht zowel In getal Australische. Volgens de Amerikaanse, Neder landse en Britse geheime diensten zou Indonesië voorbereidingen hebben getroffen voor stelselmatige landin gen in Nederlands Nieuw-Gulnea. Men houdt rekening met een reeks landingen op sleutelpunten en niet met een grootscheepse inval Na deze als in hoedanigheid sterker is dan de! landingen zouden de Indonesische I troepen zich moeten ingraven en daarna zou de regering te Djakarta officieel „een voldongen feit" willen afkondigen en „vrome beloften voor plaatselijke zelfbeschikking" willen geven. Generaal Nasution heeft vorige maand bij terugkeer uit Rusland verklaard dat „de Nederlanders vastbesloten zijn om het vraagstuk van Nieuw-Guinea met geweld op tc lossen". Djakarta blijft een oorlogzuchtige toon aanslaan en verklaart telkens weer dat de Indonesische strijdkrachten bereid zijn op Sukarno's bevel op te rukken. Volgens de correspondent menen de Britse en Amerikaanse autoriteiten te Hongkong, dat premier Menzies van Australië troepen naar oostelijk Nieuw- Guinea zal sturen, zodra er bericht komt over Indonesische landingen van enige betekenis. Sukarno zou overtuigd zijn, dat Nederland slechts een flauwe belang stelling heeft voor Nieuw-Guinea en dat president Nasser van de Verenigde Ara bische republiek het Suczkanaal zal slui ten voor Nederlandse schepen als Neder land werkelijk strijd zou willen voeren. A.F.P. meldt uit Djakarta dat volgens Antara generaal Nasution verklaard heeft: „Wij zijn niet voornemens westelijk Nicuw-Guinca met geweld te veroveren, maar een oorlog kan desniettemin begin nen, indien aan de grenzen een Indone sisch patrouillevaartuig of een vliegtuig Nederlandse strijdkrachten zou ontmoe ten, die het vuur zouden openen. Indo nesië moet zijn strijdkrachten zozeer ver groten en consolideren, op elk gebied, dat het elk ogenblik en in elke toestand aan de tegenstander het hoofd kunnen bieden. Een deputatie van de Koninklijke landmacht heeft prinses Marijke zaterdag op haar verjaardag een staande lamp, alsmede een complete verlichting van haar kamer aangeboden. Namens de stichting „Hel vierde Prinsenkind" boden Fransje Rechter en Hans Robbemond de jarige Prinses grammofoonplaten met muziek van Chopin, Strauss en von Weber aan (zie foto). Prinses Margriet, die een maand geleden 18 jaar werd, ontving alsnog de gebruikelijke verjaardagstaart van een deputatie van het „Prinses Margriet fonds". Voorts kreeg zij een grote staande, moderne handgesmede ijzeren kandelaar. heeft medegedeeld, dat geleerden in het weekeinde weer met succes de raket „ondervraagd" hebben, die op weg is naar Venus. Vrijdagmiddag omstreeks het middaguur bevond het ruimtevoertuig zich op 1.889.000 km van de aarde. Zijn snelheid bedroeg toen 3.923 meter per seconde. De directeur van het planetarium van Moskou heeft verklaard dat hij niet ge loofde dat de raket di planeet Venua zal treffen. Op vragen van journalisten antwoordde de Russische astronoom, dat het niet nodig is, dat het vpertuig „het object" raakt. Het is eigenlijk beter als wij een kijkje kunnen nemen op de zij kant van Venus, aldus directeur Bazikin. Het persbureau Tass had reeds eerder gemeld dat de raket in de tweede helft van mei Venus zal passeren op een af stand van 180.000 kilometer van het cen trum van deze planeet. Voor de tweede maal binnen 24 uur heeft de Amerikaanse luchtmacht zater- een discoverer 21 gelanceerd en in baan om de aarde gebracht. De nieu- aardsatelliet, die een levensduur heeft van twee dagen, werd gelanceerd Morgen zult u kunnen kennismaken met Rita. Ze zou uw buurmeisje kunnen zijn, of zelfs uw eigen dochtertje, of uw kleindochter. En wij hopen, dat de kennismaking met dat parmantige meisje Rita een pret tige zal zijn. Dat zal overigens wel, want voor haar zes jaren is zü een pienter ding, dat in het gezin waarin zij opgroeit, de overige leden bij herhaling verbaasd doet staan over haar opmerkingen en over haar daden. Rita Is de hoofdpersoon van een „cartoon", dat wij dagelijks op onze voorpagina zullen gaan brengen. Tot vermaak van onze lezers kring, die in Rlta en haar familie heel veel zullen terugvinden van de soms humoristische gebeurtenissen uit de eigen familiekring. O Ja, we zullen u nog even voorstellen aan fUta en haar familie: Van Hnh« naar rechts ziet u dan: Ellen, Mary, Robert, Rlta zelf en de hond Bonzo. de luchtmachtbasis Vandenberg In Califomië. Het doel van de proef is een onderzoek van een alarmsysteem tegen vijandelijke raketten dat zal worden ge bruikt in de toekomstige „Midas" spiona- gesatelliet. Amerikaanse diplomaat in Kairo aangehouden De tweede ambassaderaad voor pers- zaken van de Amerikaanse ambassade in Kairo, is zaterdag aangehouden, toen hij vanuit zijn auto bundels pamflet ten „waarin het standpunt der imperia listen over de gebeurtenissen in Kongo wordt uiteengezet en de landen, die Patrice Loemoemba hebben gesteund, worden aangevallen", naar buiten wierp, aldus een bericht van Radio Kairo. Na te zijn ondervraagd werd de diplomaat de autoriteiten van de Amerikaanse ambassade overgedragen. Volgens de Amerikaanse ambassade is ;n vlugschrift uit de auto van de at taché, Zijgmunt Nagorski, gewaaid toen laar zijn werk reed. TJE INDONESISCHE protesten ten spijt. zijn in Nienw-Guinea de verkiezin gen voor de Nieuw-Guinearaad begonnen. Indonesië ziet het met lede ogen aan. Het heeft er reden toe. Terwijl in Indonesië, voor de kritische ogen van heel de vrije wereld, de democratie meer en meer is afgebroken, de partijen belemmerd, de pers aan banden gelegd, de macht van de feitelijke alleenheerser Soekarno al groter geworden, gaat Nieuw-Guinea de weg van de democratie. Voor de bevol king van Nieuw-Guinea, nauwelijks nog als uit een grijs verleden te voorschijn getreden, is het een belangrijke stap. Voor de wereld mag het gelden als een overtuigend bewijs, dat het Nederland ernst is in zijn pogen, dit volk zo spoedig mogelijk te brengen tot mondigheid en tot een eigen zelfstandig oordeel. Aan vankelijk wellicht primitiever naar ge woonten en gebruiken, passeert de bevol king van Nieuw-Guinea, door tot een de mocratie te worden, in deze dingen tal van andere volken, die zover nog niet zijn, die daartoe machteloos zijn of daarin worden verhinderd en die in deze dagen alle reden hebben om op de bevolking van Nieuw-Guinea jaloers te zijn. Wa' daar in Nieuw-Guinea geschiedt, kan, het Indonesische misbaar ten spijt, aan de vrije wereld niet ontgaan. Trou wens men weet het, Nederland heeft dui delijk doen weten, dat het er generlei be hoefte aan gevoelt om ten aanzien van Nieuw-Guinea iets te verbergen. Waar nemers van de Verenigde Naties zullen er welkom zijn en hun zullen alle faciliteiten worden geboden, nodig om zich een oor deel te vormen. Waarlijk niet alleen als bewijs van Nederlands eerlijke bedoelingen zijn deze verkiezingen voor de Nieuw-Guinea-raad van belang. Voor de bevolking zelf van Nieuw-Guinea zijn van deze democrati sering heilzame gevolgen te verwachten. Aangenomen mag worden, dat binnen het kader van deze democratisering de scheidslijnen tussen de onderscheidene stammen, thans nog zo scherp getrokken en aanleiding gevende tot veten en bloe dige gevechten, zullen verzachten. Het Is een democratisering, die ook de kerken in Nieuw-Guinea in haar reeds zo heil rijke arbeid tot steun zal zijn. En Indonesië? Zal het naar de wapens grijpen? Ook internationale waarnemers achten het niet waarschijnlijk. Zij gewa gen van dreigende wolken, die echter overwegend uit wind bestaan. Hun groot ste zorg is, dat Soekarno zich, in zijn to meloos drijven naar de heerschappij over Nieuw-Guinea, al nauwer aan de com munisten zal binden. Ware het zo, dan zon dit moeten wijzen op een aanhoudende verblinding. In Malakka zijn zondag bij twee onge lukken negentien mensen om het leven gekomen: dertien verdronken er en zes kwamen om bij een autobotsing. In Oost-Pakistan is een boot met drie honderd mensen omgeslagen. Men ver moed dat er honderd personen zijn verdronken. In Algerije zijn acht Franse militairen om het leven gekomen door twee bom men die per ongeluk werden afgewor pen. De Westduitse minister Von Brentano is uiterst tevreden over het resultaat dent Kennedy heeft gehad, van de besprekingen die hij met presi- De commissie van de Europese econo mische Gemeenschap had op 31 decem ber 1615 ambtenaren in dienst, o.w. 156 Nederlanders. Daarnaast waren er in de diensten van de commissie nog 85 hulpkrachten werkzaam, zo blijkt uit een antwoord dat de commissie heeft gegeven op een schriftelijke vraag van een viertal Italiaanse afgevaardigden van het Europese parlement. Van de 1615 ambtenaren waren 400 Duitsers, 354 Fransen, 328 Italianen, 298 Belgen, 156 Nederlanders, 64 Luxemburgers en 15 van andere nationaliteiten. TTET CENTRUM van een omvangrijk hogedrukgebied trekt dicht langs Nederland naar het oosten. Oceaande pressies vormen nog steeds geen bedrei ging voor dit hogedrukgebied. Het zal dan ook het weer in Nederland blijven beheersen. Het rustige weer duurt der halve voort, waarbij de regenkansen klein zijn. De temperatuur blijft aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. Plaatselijk zal de mist zich langdurig kunnen handhaven. Tendens: stationair De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog weer met op vele plaatsen mist of HET WEER DN EUROPA -f™! bewolking Ov.rwef.nd Kapper,en hcdenmo,Ke zwakke wind. Over het algemeen weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). gta zeven uur ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 7.44, onder 18.04 uur; maan op 10.49, onder 00.40 uur. 23 februari eerste kwartier. v:iss Ee.d« Dp Blit De 28-jarige ongehuwde J. Reijns uit Hulst is zaterdagavond in zijn woon plaats met zijn bromfiets, vermoedelijk tengevolge van de mist, tegen de Ba- gijnenpoort gereden. Hij overleed ter plaatse. JJESTE mijnheer Chrocsj- kinderen sturen in ruil tsjef, u zult het vast ee{J.^llssiIsche P°P;" begrijpen" schreef de 10- Katherine legde aan de Russische hoofdstad. Russische premier uit dat iarlge Katherine Monday. ,j, a| vijftien Dooi es uit alt. "anl vrlJd»S kr«ï Ka vriendin, in antwoord op je verzoek, sturen wij je kcerd bereikte de brief de houten pop. De Sowjet- zij al vijftien popjes uit alle "ant Kf" delen van de wereld beefl th"l"e «aarln verzameld. ecn 'louten Russische pop Op de enveloppe zette Ka- bri*fJe En zij voegde er aan toe: therine: „Mijnheer Chroesj- ,Ik zal u graag een Engelse tsjef, Kremlin, Moskou. ..kunt u mij een Russische pop sturen?" Katherine vond het een „prachtige verrassing". Zij gaat nu winkelen om een Engelse pop voor een Chroesjtsjefs kleinkin- pop voor ecu van ow klein- Hoewel tc laag gclran- Het briefje luidde; .Beste deren te kopen. SUwkb Ü5.0 Kopcnh Lux^aib PartJ» Bordeau Dr«n.»bli Nico Berlin Frankfort MUnrtii £Unch Genèv» Locarni W-r.en Madrid Ma <>rca Litaabon Ih bew. winds tl i onibew windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1