Jliemtie £ciitsri)c ÖTtfuranl Verkeer start weer na mist-ongerief Commentaar NIEUWS in één oogopslag BON W.E.U. kan De Gaulles plannen verwezenlijken Bewind van Gizenga krijgt erkenning Rode ster in combinatie met prikkeldraad VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRlSTELIJK-PiATIONAAL DAGBLAD „Stantrostttl) is gfteblma thgn bert ia tegjjeaspetf* Eenenveertigste jaargang no. 121Q3 "t Zou de Russen niet mee zitten Zie pagina 5 Een dichte mist heeft het verkeer zowel te land als ter zee gisteren en in de afgelopen nacht in grote moeilijkheden ge bracht. Ook de luchthavens lagen stil. Bij botsingen op de weg hebben verschillende mensen hot leven verloren. De verzoeningscommissie voor Kongo van de Ver. Naties heeft zich in een rapport uitgesproken voor de oprichting van een federale Kongolese republiek De huidige premier Ileo zou gunstig staan tegenover een suggestie van deze commissie zijn kabinet uit te breiden ook met aanhangers van ex-premier Loemoemba. Minister Luns heeft de gedachte geopperd het politiek over leg. dat president De Gaulle omtrent Europa wenst te doen ge schieden in het kader van de Westeuropese unie, waarvan, be halve de zes E.E.G.-landen, ook Engeland lid is. Dr. Kurt Scharf, voorzitter van het moderamen van de kerk van Berlijn-Brandenburg, is gekozen tot voorzitter van de Synode van de Duitse Evangelische Kerk. Hij volgt als zo danig bisschop Dibelius op. De Nederlandse hervormde kerk en de kerk in Westfalen en Rijnland zullen, volgens een bericht in de Duitse kerkelijke pers, nauw gaan samenwerken bij de verzorging van Duitse toeristen in Nederlandse badplaatsen en van Nederlandse va kantiegangers in het Sauerland. Men is van plan tijdens het hoogseizoen predikanten te gaan uitwisselen. Aan het eind van de week van de volkshuisvesting in het Bouwcentrum te Rotterdam heeft minister Van Aartsen ver klaard, dat de woningvoorziening een vraagstuk is, dat slechts ten koste van grote inspanning en aanzienlijke offers tot een oplossing kan worden gebracht. Levens gevaarlijk TV AT HET bij tij d en wijle levensgevaarlijk is een drukke shraait over te steken u weet het waarschijnlijk en hopelijk ged)raa©t u er zich ook naar. Zo goed als de automobilist, de brom fietser, de fietser ziah altijd voor ogen moet houden d)2it zijn deelnemen aan het verkeer niet voor anderen (en voor zichzelf) levensge vaarlijk mag zijn! Maar dat u, dan maar de drukke straten mijdend en rust zoekend in de stilte van de bossen, ook al in levens gevaar kunt verkeren, dat héht u waarschijnlijk nooit geweten. Toah is het zo althans als we dat bond melt zijn vervaarlijk uitziend wild zwijn mogen geloven! En het bord staat niet eens ergens in Limburg of in de stilte van het Veluwse land schap, het staat in Breuke len, onder de rook van Am sterdam, volop nog Randstad Holland! Nu zal het de bewoners van Breukelen en omgeving vermoedelijk niet veel angst inboezemen. De nuchter- denikenden van elders trou wens ook niet, want voorzo ver we ons kunnen herinne ren heeft in de krant nog nooit het verhaal gestaan dat iemand in Breukelen zieh met levensgevaar een wild zwijn, van het lijf heeft moe ten houden. En u kunt er van verzekerd zijn dat, als het ooit .gebeurd zou zijn, het in de krant gestaan zou hebben! Zo hebt u nu ineens een van de functies van de krant in het oog gekregen: angst- wegnemend. De hele wereld, de hele constellatie is be angstigend. Nooit ben je er helemaal zeker van dat mor gen niet ergens de lont in het kruitvat geworpen zal zijn. Dat de wereld in brand zal staan. Daarom grijpt de mens naar zijn krant om te weten dat het niét gebeurd is. En morgen grijpt hij wéér naar zijn krant. Angst is iets vergetelheid zoeken angst is al even negatie! Slechts het christendom kan hier iets positiefs tegenover stellen: het kinderlijk ver trouwen op God. In die sfeer wil ook de redactie leven van een christelijke krant. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing ls). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) F.B.I. onderzoekt Sabena-ramp In Brussel zijn gisteren vertegenwoor digers van het Amerikaanse Federale Bureau van Onderzoek (F.B.I.) aange komen om een onderzoek in te stellen naar de ramp met de Sabena-Boeing 707. Zij ondervroegen het grondpersoneel, dat de manoeuvres van het verongelukte vliegtuig heeft gezien. De politie heeft bij haar onderzoek de hulp ingeroepen van professor Freys de Veubeke, hoogleraar In de vliegtuigbouwkunde aan de Luikse universiteit. Inmiddels zijn 46 van de 72 lijken geïdentificeerd. Deskundigen onderzoeken op het ogen blik de hoogtemeter van het vliegtuig. Dit wordt echter bemoeilijkt door het feit, dat de radio van de Boeing voor het ongeluk 13 minuten lang heeft zwegen. De ramp kost de Londense verzeke ringsmaatschappijen ruim 50 miljoen gul den. Devereniging van Britse verzeke raars heeft meegedeeld dat het vliegtuig voor ruim 20 miljoen gulden, was ver zekerd. Een derde wordt rechtstreeks ge dekt door Londense assuradeurs. Misverstand tussen Nederlandse en Duitse regering Volgens diplomatieke waarnemers te Bonn zijn er misverstanden tussen de Nederlandse en de Westduitse regering die van dien aard zijn dat de werkzaam heden van de EEG-landen er ongunstig door kunnen worden beïnvloed. In Bonn wordt gezegd dat de West duitse regering ervan wordt verdacht de weg van de Europese integratie te heb ben verlaten en die van de plannen van generaal De Gaulle te hebben ingesla gen, hoewel de fegering - getracht heeft de misverstanden uit de wereld te hei- Nederlands ontstemming richt zich ook tegen Frankrijk maar in het geval van Duitsland komt daar nog een andere factor bij, namelijk de uitnodiging aan president Soekarno voor een bezoek aan NADAT DE ZEER ZWARE MIST in ons land gedurende meer dan een etmaal het verkeer aan banden had gelegd, brak vanmorgen de zon door, die al over zoveel kracht beschikte, dat spoedig alle ellende was ver geten. De KNAC-wegeninformatiedienst deelde tegen het middaguur mee, dat de mist in de driehoek Amsterdam-Utrecht-Leiden sterk op de terug- tocth is. In de omgeving van Rotterdam en Den Haag was het zicht zelfs zeer behoorlijk. Op Schiphol werden maatregelen genomen om na de middag een DC-8 te laten vertrekken. Ook de veerdiensten in Zeeland zijn hervat. Helaas zijn echter ongelukken m< delijke afloop niet uitgebleven, hetgeen te wijten is aan het zeer slechte zicht, dat op sommige plaatsen nie meei acht meter bedroeg. In de loop van gisteravond is de mist snel in dichtheid toegenomen. Vooral Zuid-Holland en Noord-Holland, Utrecht. Gelderland en Overijssel tot de lijn Mep- pelEmmen hadden na een uur of half zeven de automobilisten aanmerkelijk minder dan 50 meter zicht. De Zuiderzee straatweg spande wat dit betreft de kroon: minder dan acht meter. Hele files auto's stonden langs de kant van de weg. De bestuurders waren uitgestapt on in de buurt een hotel te zoeken waa zij de nacht konden doorbrengen. Zo'i situatie deed zich ook voor de weg vai Hoevelaken naar Apeldoorn- Minder dan 20 m Op de grote rijkswegen in het westei kroop het verkeer voort. Op rijksweg 13 (RotterdamDen Haag) was het zicht tot minder dan twintig meter beperkt. Van morgen voor acht uur werd nog bijna niet op deze weg gereden. In de loop van de dag zijn vele diensten in het land gestaakt. De provin ciale veren in Zeeland lagen geheel stil. Alleen tussen Vlissingen en Breskens werd zeer ongeregeld met een boot ge- a. EnkhuizenStaveren werd ge staakt, evenals gisteravond omstreeks half zeven de veerdienst bij Gorinchem. Nog geen enkele dag in dit wintersei zoen is Schiphol zo lang in de klamme greep van de mist gevangen geweest- Toen de avond viel, werd het stil op de Amsterdamse luchthaven. Vrijwel alle beschikbare vliegtuigen waren vertrok ken en er was er niet een teruggekomen. Het K.N.M.1. moest melden niet te ver. wachten, dat de mist voor het eind van de middag zou optrekken. Ongemak en tegenslag voor de honderden passagiers waren het gevolg, evenals een strop van vele duizenden guldens voor de lucht- Minister Luns na Parijs optimistisch YY7~AAROM zouden wij de West- europese Unie niet gebruiken om de door generaal De Gaulle ge wenste Europese politieke samen werking te bereiken?" Diit denkbeeld opperde minister Luns gisteravond tijdens een inleiding over „Het Europa van morgen" voor de St.- Jacobskring in Den Haag. Volgens de bewindsman zou dit orgaan uit stekend te gebruiken zijn voor dit doel, omdat er in de W.E.U. reeds regelmatig overleg gepleegd wordt door de ministers van buitenlandse zaken, bovendien kan Engeland, dat geen lid is van de E.E.G. maar wel van de W.E.U. dan aan de bespre kingen deelnemen. De W.E.U. is de enige verbinding die er tussen de landen van de EEG. EGKS en Euratom en de zeven landen van de Europese vrijhandelsassociatie bestaat Het is zaak om deze enige verbinding dan ook te benutten, zo betoogde de minister. Over de conferentie in Parijs voelde de minister zich niet ontmoedigd. Het ls duidelijk dat het niet allemaal even vlot kan verlopen. Belangrijk is. dat bij al len, ook bij de Franse president, het be sef leeft van de noodzakelijkheid van een verenigd Europa. Minister Luns zei voorts, dat Neder land niet zo geïsoleerd heeft gestaan als men wel denkt. Sommige andere dele gaties hebben de Nederlandse houding bepaaldelijk met een zekere zucht van verlichting ontvangen. Een van de redenen waarom juist Ne derland zo'n sterke oppositie heeft ge voerd tegen de plannen van generaal De Gaulle was het feit dat het zo'n erg klein land is. Om die reden moet Neder land bijzonder goed letten „op de vorm en de letter" voor het iets onderneemt De minister verwierp de opvatting dat de Nederlandse diplomatie had gefaald bij het vooroverleg van de Parijse top. conferentie. Uit cont- -ten vooraf hebben wij welis waar niet datgene wat in Parijs op tafel werd gelegd, kunnen verwachten, doch ook in andere delegaties was men De minister sprak zijn vreugde uit over de groeiende verbroedering tussen de Franse en Duitse regeringen, al brengt dit het gevaar mee dat deze twee grote naties hun wil aan de andere partners zouden kunnen opleggen. Over de Europese conceptie van ge neraal De Gaulle, die eigenlijk niets an ders ls dan een straffe coalitie, zei mi nister Luns. dat de Nederlandse rege ring niet inziet, hoe een aaneensluiting op basis van nationale staten (de opvat ting van De Gaulle) tot Integratie kan lelden. Alleen als Engeland zou willen deel nemen aan de intergouvernementele po litieke samenwerking zouden de prak tische bezwaren verminderden, doch de principiële bezwaren zouden blijven, om dat dit niet de ideale vorm van samen werken is. Overigens zijn de zes delegaties ln Parijs niet aan een diepgaande discussie van de plannen van De Gaulle toege komen. Zeker is, dat een ernstige studie moet worden gemaakt van alle ideeën die er op dit gebied leven. Om dit te doen is een studiegroep-ad-hoc ingesteld die verslag zal uitbrengen als de rege ringsleiders en hun ministers van bui tenlandse zaken van de zes op 19 mei in Bonn weer bijeenkomen, aldus minister vaartmaatschappijen. Op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven landde gister middag omstreeks drie uur het laatste vliegtuig. Sindsdien is het verkeer op Engeland gestaakt. Het zicht bedroeg minder dan dertig meter. Dat het scheepvaarverkeer in zeer ern- sige mate werd en wordt gehinderd door de mist spreekt vanzelf. De gehele dag zijn op de Nieuwe Waterweg slechts ze ven schepen uitgevaren. Van de binnen komende schepen ligt het merendeel Hoek^van Holland te wachten op het op trekken van de mist. Het aantal schepen, dat de tocht naar Rotterdam waagde, was slechts de helft van normaal. Voor IJmuiden en in het Noordzeeka- tallen grote en kleine schepen, o.a. de grote Griekse graantanker Mando Theo dora Kopulos, lagen voor IJmuiden in het Noordzeekanaal hadden zes sche pen vanwege de dichte mist de ankers maar uitgewogen- In de Amsterdamse havens liggen eveneens vele schepen op beter weer te wachten om te kunnen vertrekken (Zie ook pagina 7). Prinses Maria Christina Marijke, de jongste dochter van de Ko ningin en de Prins wordt mor gen veertien jaar. Ter gelegen heid daarvan deze foto van Max President Kennedy zal waarschijnlijk rondreis door de depressiegebieden de V.S. maken om uiting te geven aan zijn bezorgdheid over de toenemen, de werkloosheid en de teruggang in het bedrijfsleven. Groot was de vreugde van kennissen en familieleden toen de heren J. Kcrper en R. Debrichy gistermiddag veilig en wel de Scheveningse haven binnenvoeren. Een nacht en een dag hadden de mannen in een kleine vlet temidden van een dichte mist op zee rondgezwalkt. Gister middag werden zij door de H.M. Schemert opgepikt. Het leed was toen gauio geleden. Dat de familieleden blij waren hun man en vader weer terug te zien, liet mevrouw Koper op overduidelijke wijze merken toen zij haar schoonvader eens heerlijk knuffelde. (Voor verslag zie pag. 7) Ook wapens uit Sowjetblok Behalve door de communistische landen, de V.A.R. van Nasser, Ghana van Nkroemah en Guinee van Toeré, is het bewind van Antoine Gizenga in de Kongolese Oostprovincie thans ook erkend door Indonesië, Irak, Marokko en de Algerijnse tegenrege ring. Ook heeft Gizenga ttenminste zes vrachtauto's met wapens uit de landen van het Sowjetblok ontvan gen. Zij werden via de Ver. Arabi sche Republiek verzonden. De leve ring had plaats, voordat Kennedy de Sowjetunie en andere landen had gewaarschuwd tegen eenzijdige in terventie. Intussen heeft premier Tsombe van de Kongolese provincie Katanga aan de pers fotocopiën verstrekt van een brief, waarin Loemoemba de arrestatie en zonodig het doden van Tsombe gelast. Ook werd daarin het gebruik van terro risme als meest doeltreffende manier om een succesvol bewind ln Kongo te verze keren aanbevolen. Iedereen, die zich tegen zijn regiem verzette, moest worden gearresteerd, ontkleed en te schande ge maakt worden. Volgens Tsombe is deze brief een bewüs. dat Loemoemba niet de ontroering verdient, die nu in de ge hele wereld ls gewekt. Op zijn persconferentie liet Tsombe doorschemeren, dat hij de regering Kasavoeboe als de enige wettige Kongo wil erkennen, en dat hij zich niet langer verzet tegen de rol. die de Verenigde Naties in Kon-go spe len. Hij zou thans zeer bevreesd zijn voor rechtstreekse interventie door de communistische landen Tsombe pleitte secretaris-generaal Hammarskjoeld vrij van verantwoordelijkheid aan de dood van Loemoemba. In de provincie Kievoe. waar de Loe- moemba-getrouwen de macht Ln handen hebben, zijn gisteren twaalf Europeanen —tien mannen, een vrouw en een vijf jarig kind door militairen mishandeld. Na enige uren werden zij op last van VN- troepen vrijgelaten. Een der mannen had een gebroken arm. Vermelden we nog, dat de Poolse ambassadeur In Den Haag onze regering heeft aangeboden, de schade te vergoeden die aan de Nederlandse ambassade ln Warschau is toegebracht. Hij deed dit, nadat de regering hem had medegedeeld, ontsteld te zjjn over het gebrek aan scherming van onze ambassade. T7"ONGO, overhaast tot zelfstandigheid gekomen, is aan de grootste verwar ring ten prooi. Hoezeer een grote ver scheidenheid aan stammen omvattende, vormde het onder het Belgische koloniale regime een eenheid. Dit regime weggeval len zijnde, heeft de onderliggende ver scheidenheid gelegenheid van zich te doen blijken. En zij laat zich gelden als een ontstellende cn verlammende verdeeld heid. In eerste instantie heeft de dood van Loemoemba de hevigheid van deze situatie stellig niet doen afnemen. He' tegendeel is het geval. Loemoemba Is een man geweest, die tot de verbeelding var talloze Kongolezen moest spreken. Zi: zien de verkrijging van de zelfstandig heid voor een belangrijk deel aan zijr persoon verbonden. Daarom grijpt zijn dood hen te sterker aan. De verwarring is des te groter geworden Dat van deze situatie de Russen he' gebruikelijke profijt trachten te trekken zal niemand verbazen. Hun politiek had de laatste tijd een zekere gematigdhei'" getoond. De nieuwe Amerikaanse presi dent Kennedy mocht niet voor het hoof'' worden gestoten. Dc weg moest wordei opengehouden voor een ontmoeting tussen Chroesjtsjef en hem. Van die gematigdheid is weinig over gebleven. De situatie verleidt dan ook we' om erin te springen. Trouwens, men mar stellig van oordeel zijn, dat ook dit nieuwe heftige optreden van de Russen ten dele althans in het verlengde ligt van de ge matigde houding, die zij tot nog zo kort geleden hadden aangenomen. Dit geldt minder voor hun pogingen om zich in Kongo zelf te laten gelden, dan wel hun kritiek op de topfunctionaris van de Verenigde Naties. Deze kritiek is van een strekking, dat de Verenigde Natie® daardoor zelf worden ondergraven en tot machteloosheid gedoemd. Zou dit pogen slagen, dan komt Ken nedy het intermediair van d't samengaan der landen te ontvallen en lijkt een recht streekse ontmoeting met Chroesjtsjef on vermijdelijk. Het is overigens de vraag of Kennedy ook onder die omstandigheden nog op ccn ontmoeting met Chroesjtsjef prijs zou stellen. Intussen bereiken ons uit Kongo zei' berichten, die, alle verdeeldheid ten spijt, wijzen op een zoeken van de nationale eenheid. Men schijnt zelfs niet zonder verwachting. Zo op het eerste horen, lijkt dit te op timistisch. Maar onmogelijk is het stellig niet. Want hoe groter de verwarring en verdeeldheid, des te sterker moet het. ook in Kongo, tot aller bewustzijn door dringen, dat niet de onderlinge verwil dering. doch de onderlinge toenadering datgene is wat het vandaag nog ver scheurde land een toekomst kan geven. De Sabena heeft verontschuldigingen aan geboden voor het publiceren van de foto van een nog in leven zijnide stewardess in plaats van een van Jacqueline Rombaut die bij het vliegongeluk om het leven kwam. De Sabena had een foto gegeven van Yolande Lootens uit Leuven die ver keerd was opgeborgen. De 28-jarige Amsterdamse los-werkman J J. T. die het Leeuwarder meisje Engelina Feenstra in Amsterdam heeft gewurgd, zal hoger beroep aantekenen tegen het vonnis van de Amsterdamse rechtbank, die hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeel de. Op de kade toegejuicht door ca. 100.000 Portugezen is de Santa Maria gistermid dag de haven van Lissabon binnengelopen Aan boord bevond zLch het lijk van de officier die bij de overname van het schip door kapitein Galvao en zijn mannen om het leven is gekomen. Indonesische kandidaat voor voorzitterschap Verenigde Naties Indonesië heeft ex-premier Ali Sastroa- midjojo kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, die 19 sep tember begint. Hij is de eerste die offi cieel kandidaat is gesteld. In Addis Abeba is een resolutie aan genomen om de Europese landen als volle leden uit de economische commis- oor Afrika te verwijderen. Tendens: stijgend Stand gisteren, 772 ZJET OMVANGRIJKE hogedrukgebied 1 boven Europa weet zich onvermin derd te handhaven. Het ls ook ln de hogere luchtlagen aanwezig. De periode met uitzonderlijk zacht weer wordt daar door nog met enkele dagen verlengd. Temeer omdat er een nieuw hogedruk gebied uit de richting van de Azoren komende, met het Europese hogedrukge bied in verbinding komt bij de Golf van Biscaje. Het front tussen beide druk- systemen is van weinig betekenis. Het uitgebreide mistgebied boven West-Euro pa ls niet ln omvang afgenomen, maar de mistlaag reikt niet hoog meer waar door de zon op vele plaatsen in staat is de mist overdag te doen oplossen. In rt1?rr, vt7t717t> ttvt rTTT»An de zachte lucht bereiken de temperatu- HET WEER IN EUROPA ren waarden van om en na bi) de 15 gra- den, maar tooar de mist zich overdag Rapporten hedenmorgen zeven uur handhaaft bluft het kwik bij onoevecr 7 graden steken. Morgen komt iets meer wind uit zui delijke richtingen. De Bilt venvacht tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden en wel- D Helder nig wind. In de nacht en ochtend plaatse- Ypenburg lijk mist. Ongeveer dezelfde temperaturen ~'is? •Is ranriM,. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zd -Limh Zaterdag, zon op 7.50. onder 17.59 uur, Yinan nr. O fa nnrl„.- O O 1 nÖIKCIUJ DAT een Russische schrij- goeding w, t (f 770) s ver in Frankrijk be scherming geniet, ook al ls het omgekeerde niet het ge- it i u 'r®ncs keidraad er omheen. En dat nomen, vond de rechtbank gever cn de vertaler f/ii ir schrijver Ana- vond de rechtbank niet juist, niet erg, omdat men bij een priester Paul Chaleil) dit er S - boek regel voor regel hooft (e vol- gemaakt en eelt, een heel boeken zonder dat hij daar- val, bewijst het proces dat J1311 ^ege- ncn gaat, terwijl het vertelt gisteren in Lyon is gevoerd. Hier veroordeelde een recht- juisle omslagtekening. Op bank de uitgeversmaatschap- de omslag van het boek en. Bovendien is de vergoe- van Russen die'uit vrije wil ding bedoeld voor een on- Siberië opzoeken. CJ. regel hoeft te vol- gemaakt en zelfs een heel Siberie verbannen gevange- gen daar een vertaler enige hoofdstuk is weggelaten. vrijheid moet hebben. Wel Overigens is pater Chaleil werden drie deskundigen niet de eerste de beste: hij aangewezen die onjuistheden heeft zeven jaar in Siberisch» in de Franse vertaling moe- concentratiekampen doorge- betalen van een schadever- In het Russisch was de ten aangeven. Over drie bracht, dus had hij miuchlra A ^e"'0,s: op een le- maanden moeten ze daar ver- wel alle reden om de rode Staat een rnrie h», me, „rit or'nde Dat de vertaler deze slag over uitbrengen, want ster met prikkeldraad staat een rode ster met prik- met letterlijk heeft overge- de schrijver verwijt de uit- combineren.... PU Emmanuel Vitte tot het «tel De ster titel ..Het vervolg op een Iel maan^ mo^en ze daar ver' we.ajle^den hotfiion ..on non -~ii'n m'st is verschenengende". Dat de vertaler deze slag nithn>n»«i -t

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1