Zeven gemeenten begroeten onze vorstin Bloemrijke tocht in bollenstreek Veiling Rijnsburg toonde kleurrijke bloemenschat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Maandag Zomerzorg, 8 uur: Vola. D. Scheer over Reis naar Tasmanië. Stadsgehoorzaal, 7 en 9.15 uur: Lente show Libelle. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografen. Schouwburg, 730 uur: Toneelgroep Arena met „De verheenlijckte schoenlap pers", van De Swaen, voor ulo, nts en nijverh. onderwijs. Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht, 7.30 uur: Bij bel tentoonstelling, 8 uur: film „Hoe de Bijbel tot ons kwam". Dinsdag Stadsgehoorzaal, 230 uur: Tsjechisch Nonet met Jeugdconcert voor Toon kunst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Tsjechisch Nonet in derde concert voor Toonkunst. Schouwburg, 8 uur Haagsohe Comedie met Familiegenoegens. van Philippe Hériat, voor K. en O. Gulden Vlies, 10—5 uur, Paloroid- show oamera's e.d. C. Boonen en Co N.V., Amsterdam. Zuiderkerk, 8 uur: Leids Kamerücoor met Johannes Passion, van J. S. Raoh. o.l.v. Willem Mizee. Rijksmuseum van Oudheden, 8 uur: W. A. van Es, Groningen, over: Een grafveld uit de volksverhuizingstijd te Wageningen. Leiderdorp, 6.45 uur n.m.: Spoed eisende raadsvergadering. Woensdag Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Stadsgehoorzaal, 3 uur: Uitvoering Leidsoh Muziek Gezelschap. Bovenzaal Zuiderkerk, 8 uur: A.r. kiesvereniging HI; P. M. Kirihio over ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Rehoboth, 8 uurSlechthorenden, me vrouw O. D. C. Idenhurg-Siegenbeek van Heulekom met causerie „Een reis door Frankrijk en Italië", met kleuren- Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 uur: Dr. P. H. Pett over Musea en technische hulpverlening. De Harmonie, 7.30 uur: Expogé, film over Denemarken en Zweden. Schouwburg, 8 uur Haagsche Come die met Familiegenoegens, van Philippe Hériat, voor K. en O. In de Moriaan, HoogL Kerkgracht 44, 8 uur: LJA-gespreksavond, dr. H. H. Frese over: „Wat is cultuur eigenlijk?" Prytaneumzolder, n uur: LAK, jonge dichters lezen eigen werk. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: Middagpauzebijeenkomst. Donderdag Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, film over Vlieseline. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: NCReisV, met Wim Hornman naar Zuid-Amerika, „Indianen en wolkenkrabbers". Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK Zol dertheater met „Onkruid in de potten", van Erik Wolf. Casino, 7 uur: „Le ballon rouge" en .Het dal van de vrede' voor K. en O. Huis over 't rioff, 8 uurAanvang K. en O.-cursus Bloemenschikken ol.v. C. Kriest. Boshuis, 8 uur: Christenvrouwen Lei den Zuidwest, ds. I. S. Kijne over Niéuw- Vrijdag Antonius clubhuis, 8 uur: Feestavond personeelsvereniging SRO m.m.v. Sem- pre Avanti's Jong en Jolig. Huis over 't Hoff, 8 uur: K. en O- cursus „Planten ên bloemen in tuin en huis". Zomerzorg, 8 uur: Jaarvergadering Vola. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Marekerk, 8 uur: Bijeenkomst wereld gebedsdag. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van A. Casona. Recreatiezaal HCW NEM, Zoeterwoud- seweg 1, 2.30—4.30 uur: Receptie tg.v. vierde lustrum De Stalen Band. Apotheken Geopend apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de mismaakte vrouwen (18 jr.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Jonge liefde, grote gevaren (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Psycho (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Straalja gers in de aanval (14 jaar); donderdag: De ongenaakbare (18 jaar). Studio (230, 7 en 9.15 uur): Het glas water (alle leeftijden). Trianon f2.30, 7 en 9.15 uur): Haar be kentenis (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, schilderijen Ars Aemula Na turae (tf20 februari). LEIDEN. 11 februari Geslaagd voor het doe en letterkunde: mevr E Croiset van Uche- '•en-Brouwcr te Den Haag (cum laude). LEIDEN. 14 februari Rijksuniversiteit: geslaagd voor het doc: cWesters^ Socl.v.e Koningin onvermoeibaar In ongedwongen sfeer verliep maaltijd in Sassenheim TTjET LEEK vanmiddag omstreeks half twee in de kantine van Sikkens Lakfabrieken bijna een gewone werkdag. Op het buffet sponden de rijen koffiekopjes en boterhambordjes al klaar het verschil met andere dagen was te merken aan de serveersters, die toch wel een beetje gespan- nen de komst van de Koningin afwachtten. Laatste blikken werden ge worpen op de extra opgepoetste bordjes en het bestek, de duizenden bloe men waarmee de ruimte smaakvol versierd was en de schone schortjes. De burgemeesters van de zeven bollengemeenten werden in Flora aan de Koningin voorge steld. V.l.n.r. de eerste burgers van Hillegom, Lisse, Noordwij kerhout, Sassenheim en Noord- wijk. Geheel rechts commissaris mr. J. Klaasesz. (Foto N. v. dHorst) T~AE STREEK, die tussen Leiden en Haarlem ligt en die tot ver over de grenzen van Nederland bekend is als „de bollenstreek", weet zich niet alleen met bloemen te tooien. Vandaag heeft zij dit tijdens het offi ciële werkbezoek van de Koningin overtuigend bewezen. Duizenden men sen, onder wie vele kinderen met vlaggetjes en feestmutsen, juichten de vorstin op haar tocht vaö Rijnsburg langs Noordwijk, Voorhout, Sassen heim, Noordwijkerhout en Lisse naar Hillegom toe, terwijl boven hun hoofden de vlaggen vrolijk 'wapperden tegen de achtergrond van de Hol landse lucht Het was een feestelijke triomftocht die omstreeks tien uur op het terrein van de Rijnshorgse veilinghallen een aanvang nam. Direct al in de voorhal van Flora, waar Hare Majesteit werd verwelkomd door J. Klaasesz, commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, zag de vorstin de overvloed van voorjaarsbloemen, waar door het hele veilingcomplex was om getoverd in een sprookjestuin. Aan Gerda van Delft, het tienjarige dochtertje van de voorzitter van de veilingvereniging Flora, viel de eer te beurt de Koningin een prachtig boeket bloemen te overhandigen, waarna de zeven streekburgemeesters en burgemeester H. L. du Boeuff van Oegst- geest (op welks grondgebied de veiling staat), alsmede de Rijnsburgse wethouder, gemeenteraad en gemeentesecretaris, de voorzitter van de Oranjevereniging en en kele bestuursleden van de vereniging Flora, aan Hare Majesteit werden voorge steld. Veiling De Koningin, die Haar tocht door de ze ven bollendorpen in gezelschap van me vrouw W. A. Repelaer van Driel geboren Van der Willigen, dame du palais, en mr. J. van der Hoeven, particulier secretaris, maakte, begaf zich voor een rondgang door de hallen langs een groot aantal wa gentjes waarop tulpen, narcissen, anjers en rozen voor de veiling worden aange voerd en die door hun kleurige lading de feestdos van Flora nog meer verhoogden, de zaal, waar de heren P. van den Bosch en P. van Dijk de hoge gast de kweek van bolbloemen toonden. Vervol gens maakte Zij het veilen van snybloe- mee, waar de afslager A. van Egmond de klok bediende. Nadat de vorstin het gastenboek had getekend werden door de heren J. Vianen en N. den Heijer de bin nenlandse handel en de export uiteenge zet Hare Majesteit bezichtigde een ma chine, die plastic zakjes voor bollenver- zending dichtlast. Daarna begaf het gezelschap zich naar :n aangrenzende hal waar prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het Instituut pre- en protohistorie van de Amster damse universiteit, de stand van zaken het onlangs hervatte opgravingswerk te Rünsburg belichtte. Met name de vond sten en gegevens over de Graven van Hol land werden behandeld, waarna ook ama teur-archeoloog G. C. H. Leenheer en dr. B. K. S. Dijkstra inlichtingen over hun eigen bevindingen verstrekten. Een kleine expositie van gevonden voorwerpen bfj de opgravingen en onderzoekingen in het koor van de Abdijkerk in Rünsburg vol tooide het beeld, dat aan de koninklüke bezoekster werd voorgelegd. Rondrit Ongeveer een uur na aankomst van het gezelschap in Rijnsburg droeg burgemees ter B. H. Koomans zijn taak van gastheer aan zijn collega van Noordwijk, mr. G. F. W. van Berckel. Na een feestelijke rondrit door Rijnsburg, Noordwijk-Binnen Noordwijk aan Zee kwam de stoet bij hotel Rembrandt, waar de beide wethouders, de raadsleden, de gemeente secretaris en de voorzitters van de Oran jeverenigingen in Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee werden voorgesteld. Ook h^r bloemen in de zaal. waar ver tegenwoordigers van de V.V.V.'s, horeca bedrijven en corso-comité's aanwezig wa- De vice-voorzitter van de stichting V.V.V. Noordwijk, de heer L. van Ster- kenburg, vertelde iets over het toerisme de bollenstreek. Aan de hand van een aantal kaarten maquettes gaf hy een overzicht van de variatie in landschappen, die de bollen streek de toerist biedt. De zee. het strand en de bossen gaan over in een cultuur landschap van bloemenvelden, waartussen de meren van Warmond en de polders een rustige bekoring uitstralen. Dit vormt mede het karakter van deze streek, die Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 voor ontelbare vreemdelingen het ty pisch Hollandse landschap is. Noordwijk is hierin als van nature het centrum, van waaruit men de bollenvelden. Keukenhof, de Kagerplassen en de zee bezoekt Dit schept mogelijkheden, maar ook verplich-1 tingen, die slechts in onverdroten samen werking van particulieren en overheid be nut en nagekomen kunnen worden. Jeugd en vorstin Omstreeks twaalf uur stonden lanps de route, die de koninklijke wagen in Voorhout zou rijden, honderden kinde ren met ongeduld te wachten. Toen de stoet dan ook in zicht kwam ging er door de rijen een golf van opwinding en de vierhonderd leerlingen van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool, die bijna alle in uniform gekleed waren, rekten hun halzen uit om de vorstin te kunnen zien. De bakkers, elektri- Hoe de Koningin ivas gekleed Koningin Juliana was van daag tijdens haar bezoek aan de Bollenstreek gekleed in een kroogloze, recht naar beneden vaUende granietgrijze mantel met een prachtige violette im- primé zijden voering, waar onder een lichtgrijze japon. Zij droeg een zwarte hoed, afgezet met een rand van witte en zwarte veertjes, en zwarte pumps. Tussen de heren Van Delft en Kralt gezeten volgde de Ko ningin het veilen van bloemen in Flora. Foto N. v. d. Horst) schapen. De dia's van verschillende be drijven, die tijdens de voordracht van de heer Mees vertoond werden, voegden nog meer kleuren bij de reeds rijkelijk vele van de feestelijke entourage. Vooral in de na-oorlogse jaren ls de industrie een belangrijke factor geweest in de ontwikkeling van de streek tussen Leiden en Haarlem. Wanneer men deze ontwikkeling vergelükt met die van Zuid- Holland in zün geheel en de verschil lende onderdelen daarvan, blykt dat de bollenstreek tot de industrieel relatief snelst groeiende gebieden kan worden ge rekend. En dat, terwyl het bollenrayon van oorsprong een zuiver agrarisch gebied is en bet karakter van dc streek naar op pervlakte gerekend nog steeds groten deels is georiënteerd op land- en tuin bouw. Van de totale beroepsbevolking werken thans 6500 personen in de nüver- heid. 7400 in de bollenteelt en 10.600 in de handel, vrije beroepen en diensten. De geringe daling van de werkgelegenheid in de bloemboHentak is dus zelfs opval lend. Om de snel groeiende beroepsbevol king een goede kans op werkgelegenheid te verschaffen dient de ontwikkeling van de industrie zich verder voort te zetten, wat natuurlyk consequenties meebrengt die nauw samenhangen met de problemen van de randstad Holland. Cheque ciëns, timmerlui en vele andere leer lingen waren aan hun kleding te her- kennen. Ook de leerlingen van da Landbouwwinterschool en andere on derwijsinrichtingen juichten langs de kant de Koningin luid toe. In het gemeentehuis stond burgemeester P. M. F. Smolders al ter verwelkoming gereed. En niet alleen de eerste burger van Voorhout, maar ook een dertigtal kiD- deren, die uit alle richtingen van onder wijs uit de zeven bollengemeenten geko zen waren om zich aan Hare Majesteit te presenteren als „de jeugd van de bloem bollenstreek" De publieke tribune in do raadzaal was daartoe omgetoverd tot een toneel, dat van alle benodigdheden was voorzien. Nadat de gebruikelijke voorstel ling van wethouders, raadsleden, gemeen te-secretaris en voorzitter van de Oranje vereniging had plaats gehad, zette de vor stin zich in de raadzaal om het SDel van de in bloemenkostuumpjes gestoken kin deren te aanschouwen. Onder leiding van regisseur A. Vlasveld deden de kinderen hun uiterste best en do vorstin genoot zichtbaar van hun pres-1 taties. die ook de andere aanwezigen een kwartier lang in de ban hielden. Aan het einde van het spel traden twee kleuters en de veertienjarige Nelly van Diest uit Lisse op de Koningin toe en overhandig den Haar een mandje met kleurige tulpen Naar Sassenheim De koninklijke stoet ging weer voort nu in de richting Sassenheim, waar bur gemeester J. baron van Knobelsdorff Hare Majesteit ontving bij de Sikkens Lakfa briek n.v Gemeentelijke autoriteiten en personen uit de industrie van de bollen streek werden aan de hoge gast voorge steld, waarna Zij zich naar de aula begaf om in aanwezigheid van de directeuren van 33 industriële bedrijven uit de streek een uiteenzetting van de heer A. M. Mees directeur van de Sikkens Groep, Sassen heim. over de betekenis van de industrie in het bloembollengebied aan te horen De toch al mooie aula was nu door bloemenversieringen in een lusthof her-1 Namens de Kring bedrijven in de bloem bollenstreek bood de voorzitter na de rede van de heer Mees de Koningin een chèque aan. De bestemming hiervan (een lief dadige instelling in de streek zelf) zal de vorstin nog nader bepalen. Begeleid door de directeur van de Sik kens Groep, de heer A. van Driel, begaf de charmante bezoekster zich vervolgens langs het fysisch laboratorium, het analy tisch laboratorium, de moffelfabriek, de malerij, afdeling opslagtanks, bedryfs- school en kantoren naar de ingang van de gezellige kantine om daar de lunch te ge bruiken. Een pauze, dié op byzonder on gedwongen wijze werd gehouden. Niet alleen tijdens deze rustperiode, maar overal waar Zij kwam, bracht de persoonlijkheid van onze Koningin een lach op de gezichten en vrolijkheid in de harten. Daarvan waren de vele vlag gen en bloemen, de duizenden kinderen en volwassenen langs de route en de aanhoudende juichkreten de getuigen. Ja, de bollenstreek weet van feestvie- ren, vooral wanneer zij een zo charmante en beminde gast als onze vorstin mag Twelkomen Toen de vorstin bij de ingang van de gezellige zaal versaheen bereikte de spanning haar hoogtepunt. Een climax, die door de rustige en charmante per soonlijkheid van de hoge bezoekster overging in een sfeer van ongedwongen samenzijn en een feestelijke rustperiode De Koningin ontving zoals alle andero gasten een gewone kantinekaart, bruin- wit, die zij bij het buffet inleverde. In ruil daarvoor kreeg zij een blaadje, waarop een eenvoudige broodmaaltijd was uitgestald. Zij begaf zich naar één van de zitjes in de zaal, terwijl de ove rige bezoekers eenzelfde ritueel volgden. Eenvoud Het verloop van de maaltijd kenmerk te zich door de ongedwongenheid en rust, waarmee Hare Majesteit zich tus sen de gasten bewoog. Velen hadden gelegenheid haar te zien en te bewon deren om haar eenvoud, die de vorstin tój allen zo bemind maakt. Met talrijke Bouwvakarbeider valt (5 111) van balkon Op een bouwwerk aan de Da Cosfa- straat heeft de 43-jarige ijzervlechter L. Schild gisteren de sohrik van zijn leven gehad zonder daar bepaalde nadelige gevolgen van te ondervinden. Hij viel van een balkon van vijf meter hoogte. Halverwege werd zijn val nog gebroken door een stenen muurtje. Het enige let sel dat hij opliep was een hoofdwond die in bet Academisch ziekenhuis werd verbonden, waarna de heer Schild huis waarts keerde. Het tienjarig dochtertje van de voorzitter van de veilingvereni ging Flora, Gerda van Delft, overhandigde hedenochtend de Koningin vóór Zij de veilinghal betrad een boeket oranje-gele tulpen en blauibe dmiifjes, bij eengehouden door een lint in de zelfde kleuren. Gerda droeg een gele jurk en een angora vestje. (Foto N. v. dHorst) personen onderhield zy zich, ondanks het feit dat een tocht langs zeven ge meenten toch wel vermoeiend moet zün en een rustige pauze zonder gesprekken door veel anderen gewenst zou zün ge- De directeuren van de verschillende Industriële bcdrüvcn, leden van de on dernemingsraad van Sikkens, de chef van de afdeling personeelszaken en die van de afdeling sociale zaken en enige vrouwelyke medewerkers uit de ver schillende afdelingen van het omvang rijke Sikkensbedrijf mochten enige tijd met de vorstelijke gast spreken. Ruim drie kwartier duurde deze pe riode In de vrolük beschilderde en met geurige en kleurige lenteboden getooide zaal. Een rustpauze die weer eens be wees. dat dc Koningin tüdens haar werkbezoeken aan de verschillende ge bieden en steden van Nederland niet alleen haar aandacht geeft aan dc ma teriële toestanden van zaken, maar ook aan de mensen, die de streken bevolken en hun krachten aan de ontwikkeling van Nederland geven. Terecht bereiden bewoners van de door Hare Majesteit bezochte streken haar dan ook een vor- stelyk welkom, waaronder dat van de bollenstreek niet in de laatste plaats ge noemd mag worden. Lichtblauw geruit strandpakje: rok, blouse en short. Modeshow in Stadsgehoorzaal Draagbare Libelle-collectie voor lente en zomer OP ZIJN TOURNEE langs de bijna veertig plaatsen in Nederland deed de lenteshow van het damesweekblad Libelle ook Leiden aan. Met een collectie van ruim zestig modellen, gebracht door een vijftal manne quins, toonde de show dat de Nederlandse vrouw charmant, smaakvol en sportief gekleed kan gaan in de mode voor lente en zomer van dit jaar. Er waren opvallend veel kledingstukken, die heel goed draagbaar zijn en door hun eenvoud van lijn gemakkelijk kunnen worden nagemaakt. Ook in de grotere maten zagen wij gedistingeerde japonnetjes, die vooral door hun uitgebalanceerde coupe en kleurcombinaties voor de wat oudere vrouw heel geschikt zijn. De show, die gisteren driemaal in de Stads gehoorzaal werd gepresenteerd, was juist door zijn aanpassing aan de smaak en het figuur van de gemiddelde Nederlandse vrouw een succes. Het openingsnummer bestond uit een serie strandpantalons met geruite bloes jes in verschillende kleuren, iets nieuws in de Libelleshuw. Een rose-wit geruit nachthemd met strookjes van Franse origine, een duster van geel-oranje ge ruite katoen en een exotische imprimé duster met bijpassend nachthemd van witte nylon vielen in de categorie lin gerie erg in de smaak. Voor de teen ager was er een geestige strandjurk van gestreepte badstof, voor de jonge vrouw I een zonnejurkje van pistachekleurige poplin, met en zonder ceintuur te dra gen. Iets „geks-, maar geestig om te zien was het televisiepak: lila poplin driekwart pantalon met „jas" van witte broderie. Een bruin-wit geruit jasje met effën mouwloze japon vormde een smaak- volle combinatie voor de maten 40 cn groter, evenals een tuniekpakje van jaquard en een groen wollen ensemble, waarvan het jasje met dezelfde stof als het bloede was gevoerd. Veel moois Wij zagen een chique beige pak, een asymmetrisch doorgeknoopte japon, een ?ebloemd jurkje waarvan de rok bij zonder mooi viel door een aantal straal vormig uitlopende plooien van voren en een turquoise zomerjaponnetje met wit rimpelvostje voor hert heel jonge meisje. Een apart ivoorkleurig ensemble voor het bruidje in civiel en een tomaatkleurige haute couture japon van Verney waren successtukken, evenals de helderrode avondjapon met overslag van voren, een creatie van goudbrokaat met zwart fluweel en een vorstelijk gewaad van licht blauwe jaquard. Geestig waren vooral het driedelige stof, een halflang rood-wit geruit huis- houdschort en het strakke jurkje, dat van twee herensjaals was gemaakt Vrouw Mode stapt eens af van de positiepakjes en maakt er hemdjurkjes van, die het goed doen. Een smaakvol wollen exemplaar in lichtgroen lokte enthousiaste bijval uit, waarna een blauw-wit genopt jurkje met grote witte kraag een zonnige zomerstemming wekte. Lindegroen belooft de modekleur van het seizoen te worden deze lichte tint was dan ook vaak te zien. De onderrokken van de tunieken lo pen iets wijder uit dan vorig jaar, terwijl men voor eenvoudige japon netjes met biezen werkt, meestal verticaal. Gelukkig ditmaal een mode, waarmee de vrouw iets kan doenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3