ïlieuurc grifesrije (iournn t Dood van sein tot Loemoemba bloedbad? Commentaar Stewardess bestuurde straaljager NIEUWS in één oogopslag D BON lEenheidswet aangenomen Venusraket kan vele geheimen openbaren Brand in Rotterdams stadhuis en in iiaven DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12100 CHRIST ELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD „Stantvastfcfi Is gbeblmn tngn bert ia Icgljenspatt" Zie pagina 6 De dood van Loemoemba en zijn medestanders Mpolo en Okito heeft heftige reacties teweeggebracht zowel in het westelijke als in het oostelijke kamp. De verwachting is gewettigd, dat de toch al complete chaos in Kongo zal eindigen in een bloed bad. Tweemaal is Rotterdam gisteren opgeschrikt door branden. De eerste brak uit op de zolder van het stadhuis aan de Cool- singel, de tweede veroorzaakte miljoenenschade in dump- bedrijven aan de Stadionweg. De Cubaanse autoriteiten hebben de leiding overgenomen van vier Philipsbedrijven op het eiland. In deze bedrijven is een bedrag van 30 miljoen gulden geïnvesteerd. Deze Cu baanse stap moet worden beschouwd als het begin van naasting. Morgenochtend zal men als er tenminste geen bewolking isook in Nederland getuige kunnen zijn van een zons verduistering. De maan zal dan, vanuit ons land gezien, de zon voor negentig procent bedekken. In dit nummer meer over het unieke verschijnsel. Vandaag was het Valentijndag, dag der Vriendschap. Ter ge legenheid daarvan zijn zestien Nederlanders, die zich hebben onderscheiden door daden van waarachtige vriendschap, trouw of toewijding, gehuldigd. Tot hen behoorde het echtpaar Rijser- Boots uit Purmerend, dat acht kinderen uit een ouderloos gezin liefderijk heeft opgenomen. Schoenen op watermaat HET IS misschien niet zo eenvoudig maar dat het kan heeft Eva Bensaria bewezen: „Lo pen op het water". Eva en haar man Giorgio zijn Italianen, werkzaam op een Amerikaanse basis in Ze zijn op de gedachte ge komen om „schoenen op wa termaat" te laten maken men mag ze ook bootjes van plastic noemen, die hen in staat zouden stellen letter lijk op het water te lopen. De gedachte bleek goed te zijn en ze hebben al verschil lende demonstraties gegeven. Belangstelling is er wel voor het gezicht van Eva be wijst echter dat het gemak kelijker is zich voort te la ten gondelen. Maar mis schien zijn er evenwichtskun stenaars die heft willen na volgen! Eva Bensaria is dus „een evenwichtige doorzetster" en ook nog een vrouw die durft En nu deze wat merkwaar dige gedachtensprong: zou zij nu, als ze lezeres was van onze krant, veel nieuwe abonnees aanbrengen? Want evenwichtigheid, doorzet tingsvermogen, durf dat zijn toch wel respectabele eigenschappen! Eerlijk ge zegd hebben we meer ver trouwen in de „gewone" huisvrouw. De vrouw die de krant leest omdat ze „bij" wil blijven, wil weten wat er f« de wereld waarin man en kinderen meer vertoeven dan zijzelf omgaat. Die de krant beschouwt als een huis vriendin, niet alleen voor haarzelf, maar ook voor haar gezin. De vrouw die in onze krant de sfeer terug vindt die haar eigen huls kenmerkt. Nee. in Eva Bensaria heb ben we op dit punt niet zo veel vertrouwen. Liever ls oais de vrouw die met warm te over onze krant praat als over „haar" krant. Zij zal er niet veel moeite mee heb ben anderen te overtuigen dat ze iets r als z krant niet lezen. Zij zal er niet veel moeite mee heb ben de bon ingevuld te krij gen. (Voor die moeite sturen wl] u toch „Tip Parade" toe. Wetend dat u er blij mee zult zijn!). (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewUs van dankbaar heid owerz(jda, ontvang lk graag bet boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: De Belgische Eenhetdswet ls door de Senaat aanvaard en behoeft thans nog de ondertekening door koning Bondewijn en publlkatie in het Staatsblad on wet te worden. Het bezulnlglngsprogram dat voorziet ln belastingverhoging en beknotting van sociale diensten ls aanleiding geweest van de jongste stakingsgolf in België. Het wetsontwerp was reeds aangeno men door het Huis van Afgevaardigden. De Senaat aanvaardde het met 93 te gen 63 stemmen bij zes onthoudingen. De socialisten hebben zich er krach tig tegen verzet De regering zal de Ko ning vragen het parlement te ontbinden nadat de Eenheidswet van kracht is geworden en binnen veertig dagen nieu we verkiezingen te houden. Naar het ANP verneemt zijn de ambas sadeurs van de Bondsrepubliek Duits land, Frankrijk, Italië, België en Luxem burg uitgenodigd hedenochtend ten de- partemente met de minister van buiten landse zaken mr. J. M. A. H. Luns van gedachten te wisselen over de topcon ferentie te Parijs. Maandag ontving de minister reeds de Britse ambassadeur, sir ndrew Noble, j E DOOD van Loemoemba onder zeer verdachte omstandigheden heeft in Kongo een gevaarlijke situatie doen ontstaan en in het buitenland de positie van de tegen Loemoemba gerichte krachten ernstig verzwakt. Gevreesd moet worden, dat het communistische blok, volledig gesteund door vele Afrikaanse en Aziatische landen, op een of andere wijze tot het offensief zal overgaan, waardoor de Verenigde Naties voor enorme moei lijkheden geplaatst zullen worden en de burgeroorlog in Kongo in een bloedbad van ongekende omvang kan ontaarden. Vrijwel niemand hecht' geloof aan de officiële Katangese verklaring over de wijze, waarop Loemoemba met Mpolo en Okito ter dood werden gebracht Alles lijkt er inderdaad op te wijzen, dat zij al vermoord waren, toen bekend werd gemaakt dat zij ontvlucht waren. In ons blad van gisteren heeft men overigens kunnen lezen, hoe men in Eli sabeths tad al op de hoogte was van de wijze, waarop de ontknoping van het drama in elkaar zou zijn gezet De officiële lezing van de moord op Loemoemba komt hier op neer dat de drie stoffelijke resten gisteren werden gevonden in de buurt van de plaats, waar enkele dagen geleden de auto, waar mee de drie gevangenen gevlucht den zijn, werd aangetroffen. De moord zijn gepleegd door inwoners vai dorp in het zuidwesten van Katanga, die de regering in Elisabethstad v delijk gezind zijn. De naam van dorp (dat een grote beloning in geld krijgt) zal niet bekend worden gemaakt, omdat men niet wil, dat de inwoners er MET EEN SNELHEID van rond de vier kilometer per seconde schiet het Russische ruimtestation precies in de berekende baan in de richting van de planeet Venus. Tot nu toe hebbén zich geen onregelma tigheden voorgedaan en Russische geleerden nemen aan dat het ruimte voertuig tussen 15 en 31 mei in de omgeving van de planeet zal zijn aangekomen. Verwacht wordt, dat wanneer het tuig inderdaad op zijn bestemming zal zijn, opzienbarende gegevens zullen kun nen worden verstrekt over Venus. Zelfs de kortst mogelijke ontmoeting tussen het station en de planeet zal meer inlichtin gen over deze planeet verschaffen dan de gehele geschiedenis van haar waarne ming heeft opgeleverd, aldus de Sowjet- geleerde prof. Mikhailof. Een van de grootste geheimen, die deze planeet op het ogenblik nog verborgen houdt, is of er leven op bestaat Bovendien zullen wellicht bijzonderheden kunnen worden verstrekt omtrent de dichtheid van de atmosfeer, de omvang der planeten, de gevaren, die kosmische stralen voor ruim tevaarders kunnen opleveren en de drei ging van botsingen met meteorieten en prof. Timakof, vice-president van de Rus sische akademie, was zelfs van mening dat het schot op de planeet misschien iets zal onthullen over de oorsprong van het CONTACTPROBLEEM Een vraag ls of de radio-uitrusting aan boord van het ruimtevoertuig de tiental len miljoenen kilometers afstand tot de aarde zal kunnen overbruggen, want dat is hetgeen de Russen o.m. met de poref willen aantonen. Het is niet bekend of het station voor het doorgeven van deze gegevens ook fotografische apparatuur m boord heeft. Wanneer het ruimtevoertuig Venus niet >u raken zou het een baan om de zon gaan beschrijven en de aarde op zijn weg terug niet tegenkomen. Volgens Westerse geleerden Is de lan cering van het station een goede stap in de richting van een sprong naar Mars. Voorts kan zy een voorspel zUn van een poging om misschien ln de komende maand al een mens In de ruimte te bren gen. Aan boord van het nu gelanceerde ruimtevaartuig bevindt zich noch mens noch dier, aldus professor Sedof, lid van Zes gewonden bij autobotsing Gisteravond zijn zes carnavalvierders uit Echt bij Lilbosch met een personen auto in volle vaart op een autobus ge reden. Het gezelschap bestond uit drie dames en drie heren, die vanuit Echt op weg waren naar de carnavalviering den vervoerd draaien. Alle zi sonenauto zijn Sittard overgebracht. ge enpassagiers wer- is bezig op de weg te inzittenden van de per- het ziekenhuis te de Russische academie van wetenschap- Tijdens het laatste radiografische con tact met de Venusraket was de tempera tuur aan boord 20 graden Celsius. Eens in ie vyf dagen zal contact worden gemaakt met het ruimtestation. Zo zag, begin december, de we reld voor bet laatst Patrice Loe moemba en zijn volgelingen Mpo lo (links) en Okito (midden), ge boeid op de vrachtauto die hen gevankelijk naar Katanga voerde, naar het land van hun aarts vijanden. van aan wraakoefeningen blootgesteld zullen worden. De drie lijken zijn dicht bij de plaats, waar de moord gepleegd, begraven, aldus de officiële Niemand gelooft echter, dat het ln werkelijkheid zo gegaan is. De Rus sen gaven onbewimpeld de Belgen de schuld en deden een nieuwe scher pe aanval op secretaris-generaal Hammarskjöld, die deze drievou dige moord onder bescherming van de blauwe vlag van de Verenigde Naties zou hebben mogelijk gemaakt President Kennedy verklaarde zeer geschokt te zijn door het nieuws van Loemoemba's dood. Men verwacht, dat de jongste gebeurtenissen de formulering van de nieuwe Ameri kaanse Kongo-politiek zullen ver haasten. ONDERZOEK Vrijwel iedere staatsman heeft zich over de moord op Loemoemba uitgela ten en er zijn afschuw over uitgesproken. Premier Nehroe van India meende te moeten aannemen, dat de moord gepleegd werd door mensen met hoge functies. Hij eiste een krachtige en doeltreffen de actie ter bestraffing van de schul digen. Joegoslavië verlangde dat de Veiligheidsraad een spoedeisend en ener giek onderzoek zal instellen. Hammar skjöld heeft intussen maatregelen ge nomen om tot dit onderzoek te komen. Morgen komt de Veiligheidsraad weer „Wat er gebeurt bewijst helaas dat in Afrika en in landen met komstige evolutie, het overgaan tot de democratie een moordzaak blyft", zc schrijft vandaag La libre Belgique (con servatief en katholiek) in taar op de dood van Loemoemba. De Katangese autoriteiten bedekken de omstandigheden van zijn dood met een zeer dichte sluier, aldus het blad, deze houding siert hen niet en zal in ieder geval niets oplossen. Intussen duren de gevechten ln Ka- tanga vourt en staan de troepen var Moboctoc en Gizenga (Oostprovincie) op het punt, elkaar te lijf te gaan. De troe- van de Verenigde Naties zfjn ln staat alarm gebracht (Zie ook pag. vyf) Gisteravond woedde er een brand op de zolder van het raadhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Met groot materieel uitgerukt, wist de brandweer te voorkomen dat de vlammen veel schade aanrichtten. Duizenden Rotterdammers volgden de moedige verrichtingen van de brandweermannen. (Van een onzer verslaggevers) ^~\P BEIDE oevers van de Maas zijn vele duizenden, elkaar verdrin gende Rotterdammers maandagmid dag en -avond getuige geweest van bijzonder spectaculaire branden. In het centrum van de Maasstad, de Coolsingel, was het 's middags zwart bet volk, toen brandweerlieden in de dakgoten en op het schuine dak het Rotterdamse stadhuis hals brekende toeren maakten om de tel kens op andere plaatsen tussen de dakleien schietende vlammen te be dwingen. Ongeveer anderhalf uur later zagen duizenden toeschouwers in het zuidelijk stadsdeel hoe in een ongekend grote vuurzee, die de avond lucht tot in de verre omtrek in een rosse gloed zette, een ongeveer hon derdvijftig meter lange en tachtlr meter brede loods, waarin drie dump- bedrijven cn een vatenhandel waren gevestigd, tot de grond toe afbrandde De laatste brand, de derde In de tijd van nog geen twee jaar op het z hectare grote terrein van de Emballage fabrieken en Houthandel N.V. Emba aan de Stadionweg. heeft voor vele miljoenen guldens schade veroorzaakt. Over de juiste oorzaak van beide bran den is nog niets met zekerheid bekend. Zeer vermoedelijk zijn de vlammen, die een gedeelte van het stadhuis-dak boven de prachtige Burgerzaal hebben vernield, ontstaan door kortsluiting op de zolder- Loodgieters, die daar in een vierkant, houten hok hun werkplaats hadden, wa ren om half vijf naar huis gegaan. Een kwartier later ontdekten ambtenaren, dat tussen de naden van dakleien slierten grijze rook kringelden. Vijf minuten, na- dat zij alarm hadden geslagen, stond de hele zolder in lichterlaaie en sloegen vlammen "ia de kurkdroge en stoffige houten balken door het dak GEEN STRALEN Terwijl de menigte op straat boze op merkingen aan het adres van de Rotter damse brandweer maakte, omdat er nog steeds geen stralen op het dak werden gericht, was l et vuur od de zolder reed« bedwongen. De vlammen, die het publiek langs het dak zag lekken, waren niets vergeleken bij die van de brand aan de binnenzijde van het dak Een groot gedeelte van het leistenen dak boven de Burgerzaal zal moeten worden vernieuwd. De ijzeren spanten, die het zware dak steunen, hebben hoe genaamd geen schade opgelopen. Ook de waterschade valt bijzonder mee. De vloer van de zolder is gemaakt van stevig beton. Geen druppeltje van de ongeveer tien centimeter hoge laag water heeft de Burgerzaal bereikt- De vrees daarvoor bestond wel. In band hiermee werd het orgel met doe ken afgedekt De nablussingswerkzaamheden ln het stadhuis waren nog volop aan de gang, toen de brnndwecr groot alarm maakti voor de Stadionweg. Een enorme steek vlam had daar de grote, houten loods, die de ïump-bedrijven N.V. Kraanbull. de ijzer- en metaalgoederenhandel Feije- noord en de N.V. Hilltrade en de vaten handel Vagrn van de Emba hadden ge huurd in de tijd van slechts enkele minu ten van voor tot achter in brand gezet. De Rotterdamse branweer, uitgerukt met zeven wagens, stond voor een n- mogelijke taak. Zij slaagde er wel in de brand, waaruit 'kens tie- meter hoge, paddestoelvormige vuurmassa's schoten, tot de omvang van de loods te beperken. De verzen„ende hitte maakte het onmo gelijk de vlammenzee dicht te naderen. Omstreeks acht uur anderhalf uur na het uitbreken van de brand was het grootste gevaar geweken. De nablussing van de smeulende resten heeft nog de gehele nacht geduurd. T OEMOEMBA, die vreemde figuur, op- gekomen uit het donkere Afrika, dat ontwaakt, maar waarvan wij nog zo wei nig weten, die grillige man, niet terug deinzend voor wreedheden. Is zelf een wrede dood gestorven. Is zijn dood een „tirannenmoord" g*- weest, als over welks toelaatbaarheid tal van schrijvers, vooral ln de eerste tijd van de hervorming, bewogen beschouwin gen hebben geschreven? Wij behoeven niet te vergeten, dat Loemoemba een man is geweest van revolutionair geweld, wei nig bereid om Iemand of Iets te ontzien. Wanneer wij spraken van de tragiek, dat jonge volken bij het ontwaken zo vaak de juiste leiding blijken te missen die zij in dit voor hen zo beslissende tijds gewricht bij uitstek behoeven, van de tragiek, dat onder deze omstandigheden zich zo vaak van het bewind meester maken diegenen van wier machtsuitoefe ning weinig goeds en veel slechts te wach ten is, dan dachten wij ook aan Loe moemba. Echter, wij mogen dan van de situatie waarin hij is gedood weinig weten zullen wij het ooit weten? dit staat wel vast. dat hij is gedood als een weerloze gevangene of als een vluchteling. Het wedervaren van zulk een lot moet ons tegen de borst stuiten. Zullen er ooit rechtvaardigingsgronden voor zijn aan te voeren? Loemoemba heeft tijdens zijn leven een grote, veelszins verderfelijke invloed uit geoefend. De onafhankelijkheid van zijn land betekende voor hem een breuk met allen die hij vanwege het verleden wan trouwde. In plaats daarvan zocht hij steun waar deze beter niet gezocht kon worden. Hij schiep een sfeer van onze kerheid en onrust. Veelvuldig is getracht, op deze man vat te krijgen, aangenomen mag worden, dat dit ook in de bedoelin gen van een Kennedy heeft gelegen. Zijn gevangenschap deed zijn invloed waarlijk niet teniet. Zal met zijn dood zijn invloed zijn weggenomen? Het is moeilijk te ver wachten. Kongo is een land waarin het gist. waar in het slaken van de koloniale banden minder het moment is geworden voor de ontplooiing in vrijheid en zelfstandigheid dan wei het sein waarop de stammen zich tegen elkaar verheffen. Aan verdeeldheid is Kongo ten prooi. De dood van Loemoemba betekent de onmogelijkheid van de kans, zijn onmis kenbare invloed nog ooit in positieve richting aan te wenden. Zijn dood bete kent, integendeel, wellicht een verhevi ging van de reeds bestaande onrust Radio Nigeria heeft medegedeeld, dat de laatste cijfers van de volksstemming in Zuid Kameroen aantonen dat een meer derheid van 63.000 personen voorstander ls van eenmaking met de republiek Ka meroen. In Parijs is een korporaal aangehouden, die bekend heeft op 25 januari in Algiers de 32-jarige Franse advocaat Pierre Popie te hebben vermoord. Deze was als verdediger van Mohammedaanse nationalisten opge treden en was voorstander van een Alge rijns Algerije. In een greppel by Preston (Engeland) is het lijk van een man gevonden, dat later werd geïdentificeerd als dat van de 53- jarige Britse atoomgeleerde Donald Ford Phillips, die elf dagen geleden verdween. TJET WEER in west- blijft onder invloed hogedrukgebied, zich langzaam over de Alpen oosten verplaatst. In het hogedrukgebied is de bewolking in het algemeen verder afgenomen. De begrenzing van het wol kendek verplaatste zich reeds in de nacht ook langzaam in noordelijke richting over ons land cn vanmorgen was het alleen in de noordelijke provincies nog zwaar bewolkt. De lucht in het hogedrukgebied laat hoge maximum tejnperaturen toe. Gis termiddag werden in Zuid-Frankrijk temperaturen van 23 graden gemeten. In de zone, waar boven Frankrijk. Italië zuidwest. Dezelfde of Iets lagere tempe en Joegoslavië de totale zonsverduistering raturen. zal optreden, zyn de weersomstandig hfden algemeen gunstig. ZON EN MAAN Slechts hier en daar komt wat hogere Zon op 7.56, onder 17.53; maan op 7.55, bewolking voor en op enkele plaatsen onder 18.20. ook ochtendmist. maar op de meeste plaatsen kan op helder weer worden ge- rekend. In ons land zijn de omstandig- HET WEER IN EUROPA heden ongeveer hetzelfde, alleen is de kans op lokale ochtendmist hier De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen ln de Zwakke totm atlge wind tussen zuid en nacht cn ochtend ook plaatseiyk mist Tendens: stationair Stand gisteren: 762 Rapporten hedenmorgen zeven uur toen haalde ze haar a- vaartschool en in mei hoopt ftJIET zonder ontzag hebben Met die vlucht van een uur gistermiddag enkele in een Lockheed T-33 straal- brevet voor zweefvliegtuigen, ze haar examen voor de bur- grondstewardessen op Schip- machine van een Amerikaans Twee jaar later kreeg ze hel gerluchtvaart af te leggen. enkele Jaren Daarna zal ze nog vele prak- vet. Ze was tische vlieguren moeten ma- maar zij heeft 17 jaar oud, toen ze voor het ken voor ze alle rechten be- eerst in een motorvliegtuig zit om zelf als burgerlucht- de lucht inging, een Piper vaart-pilote dienst te doen. het be- Cub. Nauwelijks was ze 19 of F hol elkaar de 21-jarige Astrid squadron op IJsland ging een b-brevet. Kofoed-Hansenn uit IJs- van haar vurigste wensen in later het c-brevet. Ze land aangewezen, die ste- vervulling, maar zij wardess is bij de Icelandic nog andere aspiraties: Alpines Loftieidir, maar die hoopt nog dit jaar haar brc bovendien zelf ettelijke vlieg- vetten te krijgen brevetten bezit. Deze onder- sturen geregelde lijntoc- ze haalde haar a-brevet t IwMnde jon|edIaIn]e' .oud?e ste,,ö» b'i een burgerlucht- gewone sehroef-vliegtuigen gangsters, de Amerikaanse dochter van de IJslandse di- vaartmaatschappij. Of - sindsdien doet ze in haar Jacqueline Cochran cn ur recteur-generaal van de bur- echter ooit een grote maat- vrije tijd bijna niets anders Franse Jacqueline Aurioi. di< ferment va art A Kofoed- schappij zal zijn, die haar als dan vliegen. Natuurlijk doel wereldnaam hebben gekre gerluchtvaart Ifanscnn, arriveerde met een lijn vliegtuig van dc Loftiei dir en genoot bijzondere be- me langstelling, omdat zij tot de op zeer weinige dames behoort, net' die zelf een militair straal vliegtuig hebben bestuurd pilote zal aanstellen, betwij- ze dat ook als stewardess van gen door 't vliegen in straai- felt ze. „Misschien lukt het de Loftieidir, maar dan houdt machines. niet zelf de stuurknuppel kleinere toestellen binnenlandse lucht- ït". vertelde ze. Haar vliegcarrière begon Intussen volgt ze een i reeds, toen ze pas 13 jaar oud sus op d« Uslandss lucht- i^n»>- Bij de Loftieidir is trou wens nog een stewardess, die elf vliegen kan: de cheffin der stewardessen, Erna Hjai- De Bilt Twente Zd -Limb Helsinki Pari). Bordeau* Grenoble

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1