Jlicuiuc geihsctft GTouronl RUSSISCH SCHOT OP VENUS Commentaar Kongo staat voor een burgeroorlog —NIEUWS in één oogopslag BON (van kunstmaan af) Tenminste vijf doden bij mijnramp bij Luik Verkeer eiste zes levens Blanke kinderen bij negerin.... Z.-Afrika uit MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12099 CHRIST ELI JK-ISA TIOISAAL DAGBLAD ..Stontvasticfi is Qftebleoea mgn bert in tf gbenspwT Ruimtevaartlatijn: Venus vidi vici Pagina 1 en 5 Een Russisch ruimtestation is onderweg naar VenusHet heeft zich losgemaakt van een gisteren gelanceerde satelliet en men hoopt, dat het bijna 650 kilo wegende station, dat een Russisch wimpeltje bij zich draagt, in de tweede helft van mei de planeet Venus zal hebben bereikt. Nog steeds is niet bekend wat er van ex-president Loemoem- ba is geworden, maar de geruchten dat hij is vermoord, wor den sterker. Vanavond gaat de Veiligheidsraad de Kongolese kwestie weer bespreken. Verwacht wordt, dat het in de Oost provincie zeer binnenkort tot een ernstig treffen zal komen tussen troepen van Moboetoe en Loemoemba-gezinde eenheden. Indonesië heeft een nieuwe beschuldiging aan het adres van Nederland gelanceerd: wij zouden de Indonesische opstande lingen helpen. En opnieuw heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio verklaard, dat honderden Bij boringen ten behoeve van een onderzoek naar de aanwezig heid van water in een kolenmijn bij Luik zijn tenminste vijf personen om het leven gekomen. In een oogwenk liep een ga lerij onder, toen onverwachts water omhoog sprong. De Oostduitse autoriteiten hebben een aantal kerkelijke leiders, die in de Mardakerk in Oost-Berlijn de openingsdienst van de synode der Duitse Evangelische kerk wilden bijwonen, de toegang tot de oostzone geweigerd. Voordat in mei de tweede conferentie van de zes EEG-landen in Bonn wordt gehouden, zal minister Luns besprekingen voe ren met zijn Franse en met zijn Westduitse ambtgenoot. Hij hoopt, dat tegen eind mei een andere situatie zal zijn ontstaan. verwaclitiug VERMORGEN zal het een grote dag zijn voor vele geleerden en him helpers:: op het noordelijk halfrond zal zich een zonsverduiste ring voordoen, die onder meer totaal zal zijn in de Baikanlanden als Joego slavië, Roemenië en Bul garije. Naar het westen, ons land dus, toe zal een steeds groter wordende zonneschijf zichtbaar blijven in NedeiHand ongeveer 10 procent. Voor vele astronomen in West-Duitsland is dat vol doende om „thuis" te blijven zoals de foto toont wor den op het dak van het Bal- ■thasar Neumannhuis (in de buurt van Wurzburg) door de daar ondergebrachte as tronomische faculteit al all» maatregelen genomen om maar geen moment van de eclips te missen. Telescopen en camera's worden in ge reedheid gebracht om straks, in die weinige minuten, de gegevens te verzamelen di» kunnen bijdragen tot gro tere kennis van de zon en „Waar is het goed voor?" zult u zich misschien afvra gen Vraag die een leek zo gemakkelijk stelt en die zelfs een geleerde dikwijls zo moeilijk kan beantwoor den. Want inderdaad: er schuilt een misschien té diepe kloof tussen weten schap en het grote publiek. Een kloof die alleen publi citeitsmedia zoals de krant er een is, kunnen trachten te overbruggen.. Het is een van de redenen waarom wij de rubriek „Gastenboek" hebben inge voerd en waarom de forum pagina in onze krant ver maardheid heeft gekregen. Op deze wijze kan er wel licht enig contact ontstaan ook tussen de mannen-van. wetenschap en onze lezers- Behoren uw vrienden en kennissen ook al tot onze lezers? Als dat niet zo is, maak dan eens gebruik van de bon. Het levert u een aardig boek op (want Tip- Parade is een aardig boek) en uw kennissen een goede (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewj)9 van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Zo verdween Loemoemba... \7olgens het Katangaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft een com missie van onderzoek vastgesteld, dat Loemoemba en zijn medewerkers Okito en Mpolo ontsnapt zijn door een gat te maken in de muur van het vertrek in de boerderij waarin zij waren opge- Loemoemba en zijn medegevangenen wis ten met behulp van enige tralies voor het raam van hun kamer een gat van een meter in de muur te maken. Dat het hiermee gepaard gaande lawaai niet zou zijn gehoord, kwam doordat er op dat ogenblik een hevig on woedde. Vervolgens waren de gevangenen een muur geklommen. Aan de andere kant overvielen zij twee Katangaanse bewakers, die waarschijnlijk in slaap waren gevallen. Nadat zij deze mannen hadden gekneveld, waren Loemoemba en de zijnen met 'n zwarte auto van de politie verdwenen. De bewakingsdienst telde 18 mensen. Van hen deden er op het moment van de ontsnapping.... twee dienst. Volgens een nader bericht zouden de gevangenen met behulp van de steu nen van een gordijnroe een gat van 35 bij 40 centimeter in de muur heb ben gebroken. Met repen van het gor dijn hadden zij later de twee bewakers geboeid. In een commnniqué van de regering In Ellsabethstad werd vanmiddag be kendgemaakt, dat men de schuilplaats van Loemoemba c.s. meende te hebben onedtk. Men zou op het punt staan, de drie mannen aan te houden. NA DE LANCERING van de laatste spoetnik heeft Rusland opnieuw voor een sensatie op het gebied van de ruimtevaart gezorgd: gisteren is een aardsatelliet gelanceerd, waarvan zich in de loop van de dag een automatisch planetair station heeft losgemaakt voor een vlucht naar de planeet Venus. Radio Moskou maakte bekend, dat het station deze pla neet, die op het ogenblik 51 miljoen kilometer van de aarde is verwijdeud, waarschijnlijk in de tweede helft van mei zal bereiken. Aan boord ervan bevindt zich een Russisch wimpeltje, waaruit kan worden afgeleid dat het interplanetaire station niet in een baan om Venus zal cirkelen, maar de planeet zal raken. Het voornaamste doel van de proef is, aldus het Russische pers bureau Tass, na te gaan op welke wijze het best een ruimtevaartuig in een interplanetaire baan kan worden gebracht. Andere doelen zijn: het onderzoeken van de radioverbindin gen over bijzonder grote afstanden, het besturen van een ruimtevoer tuig, het op meer nauwkeurige wijze bepalen van de omvang van het nestelsel en het uitvoeren van een programma van natuurkundige waarnemingen in de ruimte. Het station dat een gewicht van 643.5 kg. heeft en uitzendt op de freciuentie van 9J22.8 megacycle, volgt vrijwel geheel de berekende baan. Als het ruimtestation inderdaad Venus bereikt, zal een geweldige prestatie ziin verricht, die te vergelijken is met het raken van een bewegende vlieg op 1600 kilometer. De afstand van Venus tot de aarde varieert namelijk tussen de 40 mil joen en 250 miljoen kilometer Een zegsman van de radiotelescoop In Jodrell Bank (Engeland) verklaarde, dat de Sowjet-poglng om een raket Venus te zenden „een Indrukwekkend wetenschappelijk resultaat" ls. Professor Harrie Massey, voorzitter van de natlo- fPERWLJL men nog in onzekerheid verkeert over hef lot van Loe moemba en de Veiligheidsraad zich opmaakt om de situatie in Kongo 'te behandelen, naderen de strijdkrach ten van generaal Moboetoe en die van de Loemoemba-getrouwen in Stanleystad (Oost-provincie) elkaar steeds dichter en rukken troepen van premier Tsjombé in Katanga op naar plaatsen, waar Baloeba's met steun van bepaalde VN-eenheden in opstand waren gekomen tegen het bewind in Elizabethstad. Het is dui delijk, dat een complete burgeroor log in Kongo voor de deur staat, waartegenover het VN-ieger mach teloos zal staan. Intussen lijkt het er steeds meer op, dat de ontvluchting van Loemoemba slechts is geënsceneerd om het feit te verbergen, dat hij kort na aankomst in Katanga vermoord werd. Men verwacht, dat zijn stoffelijk overschat officieel ge vonden zal worden als de Veiligheids raad op het punt zal staan, te gaan stem men over vrijlating van alle politieke gevangenen in Kongo. Voorts meent men, dat Tsjombe zal weigeren bekend te maken, waar de lichamen van de drie ontsnapten gevonden zijn, om de bevol king van die streek niet aan vervolging bloot te stellen. Hij zou willen volstaan met het publiceren van foto's, waarop de stoffelijke resten sporen van brand zullen vertonen. Loemoemba en de an deren zouden nl. verbrand zijn, nadat zij waren neergesahoten. De minister van binnenlandse zaken van Katanga en enkele andere ministers hebben vandaag Elisabethstad verlaten om persoonlijk deel te nemen aan de speurtocht naar Loemoemba. Men heeft namelijk van verscheidene zijden be trouwbare berichten ontvangen die er op wijzen, dat Loemoemba de vlucht te voet voortzet. RAADSEL Tsjombe heeft geweigerd, de Ethiopi sche generaal Jassoe, stafchef van het VN.-leger in Leopoldstad, te ontvangen voor een gesprek over de beweerde ont vluchting van Loemoemba. Hij liet we ten, dat deze ontsnapping waarschijnlijk het werk is geweest van de Marokkaan se troepen, die gelegerd zijn in het ge bied, waar Loemoemba was opgesloten Deze troepen zijn inmiddels terugge trokken. En zo blijft de verdwijning van Loemoemba nog een raadsel. LUENA HEROVERD Tsjombe's troepen heroverden giste ren de stad Luena op de opstandige Ba- loeba-krijgers. Hierbij zouden veel do den gevallen zijn. De VN.-autoriteiten hebben tegen het optreden van de Ka- tangezen geprotesteerd. Tsjombe heeft daarop laten weten, dat de V.N. beter de hand in eigen boezem konden steken, omdat de wapens, die zijn troepen buit gemaakt hadden, afkomstig waren van de Marokkaanse militairen van het V.N.- leger. Vanavond vergadert de Veiligheids raad over Kongo. De verdwijning van Loemoemba zal ongetwijfeld het be langrijkste en wellicht enige punt van bespreking zijn. De Russen hebben zaterdag getracht een onmiddellijke bijeenroeping van de raad te bewerk stelligen, maar de meerderheid van de elf leden voelde daar niets voor en gaf te kennen, tot vanavond te willen wachten. Hetgeen gebeurde. nale commissie voor ruimteonderzoek zei: „de Russen zün een buitengewoon Interessant en opwindend avontnur be gonnen. Het bliikt allemaal zeer goed voorbereid te zün". Professor Bons Koekarkln. de meest vooraiainstaainicïie Russische sterrenikundiige, deelde mee dart het lanceren van het voor Venus bestemde ruimtevoertuig „een nieuw stadium inluidt in de verovering van de interplanetaire ruimte door de mens. „De dag is dichterbü gekomen, dat de droom van de mens. namelijk het be zoeken en onderzoeken van planeten, wordt vervuld", aldus Koekarkin. Het Pentagon heeft naar aanleiding van de „Venus-affaire" verklaard dat men in Amerika al vóór de lancering op de hoogte was van de Russische plannen. Als alles goed gaat verwachten wij bin nen anderhalf tot twee jaar hetzelfde te kunnen doen, als de Russen thans heb ben gedaan, aldus dr. Hugh Dryden. on- derhoofd van de NASA. De Russische premier Chroesjtsjef is inmiddels naar Moskou teruggekeerd van jn reis door West- en Zuid-Rusland. Het interplanetaire station heeft ver moedelijk een eigen brandstof en een eigen besturingssysteem. In het algemeen is men van mening dat er op Venus geen leven voorkomt. Sommige geleerden sluiten echter het bestaan van zeer pri mitieve levensvormen niet uit V.S. lanceren een plastic satelliet De V. S. zullen binnenkort proberen ;en opblaasbare satelliet van plastic te lanceren voor het meten van de dicht heid van de atmosfeer op verschillende hoogten. Men verwacht dat de proef te gen het einde van deze week zal plaats vinden in Virginia. De satelliet zal wor den gelanceerd met behulp van een viertrapsraket. Eduard Verkade (82) overleden Op 82-jarige leeftijd is zaterdagavond in zijn huis te Breukelen de grote her vormer en vernieuwer van het Neder landse toneel, de acteur en regisseur Eduard Rutger Verkade overleden. Van 1904 af, toen hij debuteerde met de voordracht van „Macbeth" tot 1947 toe, toen hij afscheid nam met fragmenten uit „Hamlet" en „Macbeth", heeft hy nimmer aflatende invloed uitge oefend op het Nederlandse toneel. Hij was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. (Zie pag. 9). Bij een mijnongeluk in de Patience Beaujonc-steenkolenmijn in Mon- tegnee (bij Luik) zijn zaterdagmid dag tenminste vijf mijnwerkers om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen een groep arbeiders bezig was met boren voor een onder zoek naar de aanwezigheid van wa terzakken. Plotseling sprong water omhoog dat in een oogwenk de ga lerij overstroomde. Twee Italiaanse mijnwerkers, die bij een ladder ston den, slaagden erin zich te redden, maar een groep van vijf arbeiders en een mijningenieur werd door de maalstroom gegrepen. Onmiddellijk werd een grootscheep se reddingactie georagniseerd. Het ber gingswerk vorderde echter zeer lang zaam, omdat het water eerst u it de mijngangen moest worden gepompt. Tot nu toe zijn vijf lijken geborgen: van drie Italianen, een Belgische mijnwerk en de mijningenieur. Een Italiaan wordt nog Direct na het vernemen van het tries te nieuws is de Italiaanse ambassadeur in België Sergio Fenoltea naar de mijn gereden, waarvoor zich een grote me nigte had verzameld. Daar ontmoette hij de Italiaanse consul in Luik. graaf Bocchini 'en de gouverneur van de pro vincie. Pierre Clerdent T EES DAGELIJKS in de Bijbel, zo heb- ben de bisschoppen gisteren hun ge lovigen gevraagd. En daarmede wij aarzelen niet het vast te stellen is een belangrijke daad verricht in het kerkelijk leven van ons land. Toen eens de uitvinding van de boek drukkunst de verspreiding van de Bijbel mogelijk maakte, heeft de r.-k. geestelijk heid hierin eeuwenlang reden gezien tot grote bedachtzaamheid. Voor zichzelf wist zij die bedachtzaam heid ingegeven door eerbied voor de Bij bel zelf. In feite is er thans, enkele eeu wen later voor dezelfde r.-k. geestelijk heid aanleiding om haar gelovigen tot het lezen van de B'ibel op te wekken- Dit is een besluit, waarover ieder chris ten zich hartelijk verheugen mag. Want in de Bijbel is het, dat God zich aan de mens kenbaar heeft willen maken. In de Bijbel is daarom de ontmoeting met God ons allen gegeven. Lezing van de Bijbel betekent de rechtstreekse ontmoeting met God. Wanneer er nu andere christenen zijn, die, intenser dan tot dusver het geval was, de Bijbel gaan lezen, dan houdt dit voor wie reeds dagelijks de Bijbel lezen tevens de ontmoeting niet die anderen in. Niet voor niets is gisteren, die zo belang rijke dag voor heel christelijk Nederland, de Bijbel het boek van de ongedeelde kerk genoemd. Nog is de kerk gedeeld. Nog ls er veel, dat reformatorische en rooms-katholleke christenen gescheiden houdt. Wij koeste ren geen illusie, dat alle gescheidenheid weldra tot het verleden zal behoren. Daar zijn de machten van geschiedenis cn tra ditie, die barricades opwerpen. Maar de Bijbel, dit gemeenschappelijk bezit, deze gemeenschappelijke openba ring van God cn Zijn heil, kan nu n'euwe mogelijkheden scheppen voor het gesprek over alles wat ons nu nog zowel vereent als verdeelt. Kan men zich een wezen lijker onderwerp van gesprek, kan men zich een wezenlijker ontmoeting denken? Geen lichtvaardige illusies hebben wij, wel echter geloof en vertrouwen. De Bij bel is het Woord van God. Zijn Geest is het, die dat Woord begeleidt. Wie er da gelijks in leest, en dit onbevangen en met een ontvankelijk hart doet, vindt daarin God, cn vindt ook de ander. I De Franse regering heeft in een nota aan de Sowjetunie laten weten, dat zü ..zekere termen" in het Russische protest van za terdag over het incident met het vlieg tuig van president Brezjnef „ontoelaatbaar" acht. Zij herinnerde er aan, dat zij reeds in een nota van 10 februari had medege deeld, dat er een onderzoek naar het ge beurde werd Ingesteld en dat het resul taat ter kennis van de Sowjet-regering zou wcTOen gebracht. De Prawda heeft gisteren bekendgemaakt, dat de eerste partij -secretarissen in Lwow en Smolensk zijn vervangen. J?EN omvangrijk depressiegebied is ■*-J gedurende het weekeinde in noord oostelijke richting de Oceaan overge trokken. Het deed vanmorgen de lucht druk voor de kust van Noorwegen snel dalen. Tegelijkertijd verplaatste zich een hogedrukgebied van Spanje naar het Alpengebied. Tussen beide druk- Mammoetwet nog n et in behandeling Voorlopig zal het wetsontwerp tot re- geling van het voortgezet onderwUs (mammoetwet) niet In openbare behan deling komen. Had minister Cals ver wacht, dat zyn geesteskind nog dit par lementaire jaar zou worden behandeld, wel tussen het Paas- en zomerreces 1 de Tweede Kamer, thans blükt deze verwachting te optimistisch te zün. VENUS: vertrouwde heldere avondster "y/TNUS, in de reeks der planeten de tweede geteld van de zon af, is na zon en maan van alle hemellichamen de helderste. Zij is dikwijls de tweeling zuster van de aarde genoemd door haar afmetingen en dichtheid. De middellijn van Venus heeft een lengte van 12.400 kilometer, iets minder dan de aarde dus. Een Venusjaar duurt korter dan een jaar op aarde: in bijna 225 dagen loopt Venus om de zon in een bijna cirkel vormige baan. De halve grote as van deze baan heeft een lengte van 108 mil joen kilometer. Verder kenmerkt de planeet zich door soortgelijke schijnge stalten als de maan. De 65-Jarlge heer De NUs uit Apel doorn ls zondagavond laat, toen hü de Arnhemseweg overstak, onder een auto gekomen. Hü was op slag dood. 0 De 19-jarige paardrydster G. Keltjens uit Lottum is gistermiddag in haai woonplaats van haar paard gevallen. Zij kwam zo ongelukkig terecht dat zij di rect overleed. 0 Het zeveijarig jongetje Wünen is zaterdag in Gulpen by het nalopen snoepgoed dat ter gelegenheid van naval op straat werd gestrooid, onder een wagen terecht gekomen. Het kind overleed ter plaatse 0 In Tilburg is in de nacht van zaterdag op zondag overleden de negentienjarige H. van Rooy uit Middelbeers die sinds 16 december, na een verkeersongeluk, bewusteloos was geweest 0 In Beek en Donk is zaterdag de 47- jarige G. Otten omgekomen toen hij onder een auto terecht kwam. Hü laat een vrouw en zes kinderen achter. 0 De 14-jarige B. W. Wünands is gis teren in Utrecht van de bagagedrager van de fiets van zyn vriendje gevallen en enige tyd later aan de gevolgen over leden. 0 Zondagmiddag werd op het sport veld aan de Van Ruysdaellaan te Leld- schendam de 20-jarlge Jan Westhof uit Naaldwük, vermoedelijk door een hart aanval getroffen, waardoor hü ter plaat- iverleed. Tendens: stygend systemen staat een brede zuidwestelijke luchtstromingwaarmede zeer zachte lucht naar west en noord Europa wordt gevoerd. Het warmtefront passeerde in de nacht van zondag op maandag met enige regen ons land. Een volgend front bevindt zich nog zover van ons land, dat het waarschijnlijk morgen nog geen regen zal veroorzaken. De luchtdruk, verdeling duidt op aanhouden van het zachte weer met overheersend zuidwes telijke winden. De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met veel bewolking, maar ook verspreide op klaringen. Overwegend matige zuldwes- telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN HET WEER E\ EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur JJE Duitse onderwijzer Vie- zelfs niet openmaken tor Niedermayer gezin zullen Zuid-Afrika moe ten verlaten, omdat zün kin deren op vakantie geweest zün bü hun zwarte kinder meisje Maria in haar kraal. Het gezin zou moeten ver trekken voordat op 2 juni het visum van Niedermayer loopt Over deze zaak schrüft de vier 1 Niedermayer zijn van boycot van de Zuid- Niedermayer zei in de va- gezegd zün dat zün visum afrikaanse producten kantle niets verkeerds te niet vernieuwd zal worden. De Niedennayers hebben zien, omdat de kinderen zeer Volgens Die Burger zou drie jonge kinderen tussen veel van Maria bielden. Niedermayer gemoedelük om- Piette Cillie de hoofdredac I I" Pegt* ZU "Het een kampeerva- gegaan zün met de inheem- teur van nil Burl/r .n ken,tvakan «""tie behalve dat de kin- sen In de kraaL Zuld Afrik? i" d°orbren*en deren in een hut «o plaats Volgens de Johannesburg fop. m..ki „I,p,„:, zo Sppd., Tip*, pr.b.r.p zt- lie Niedermayer uit te wü- zen en dat „deze zaak en een hele reeks van deze ras-lncl- gezin denten dit land honderden in Zuid-Afrika jn de kraal van bun Afri kaanse kindermeisje bü Stan- zou Niedermayer verklaard tremlsten onder de Afrlka- derton. 160 km ten zuid-oosten hebben. ners en leden van de Natlo- J nallstische partü" het ont- Toen deze blanke kinderen De zondagsbladen hebben slag te bewerkstelligen van slechte pers in de geraakte :n als gevolg daar- moeilijkheden. kraal gezien werden gemeld dat Niedermayer on- Clllle omdat hü te liberaal 1 schandaaltje en langs op het ministerie van wordt en te dlkwüls kritiek Niedermayer in binnenlandse zaken ontboden heeft op het regeringsbeleid was. Niedermayer zou toen van Verwoerd. Twen:» Eindh Zo l.imi K.»p«nh AP~rd«-en ZQrirh Gt-neve L"K-arno

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1