LINKSHANDIGEN worden omgesmeed tot manus j es-van-alles Haag, se ambtenaren houden nog wel hun jasje aan Drie en twee jaar geëist voor afhakken van duim Feest bij Hygia-fabriek in Sassenheim Senaat vraagt onderzoek Twentsche Bank hogere baten, lager winst NV Luchthaven Schiphol nam enorme vlucht Beurs steeg in januari NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 Wat is er op tegen dat ook een vrouw kleine huishoudelijke kar weitjes kan opknappen? Een van de vrouwelijke ambtenaren van het ministerie van landbouw volgt met groot plezier de doe- het-zelf-cursus, die de perso neelsvereniging heeft georgani seerd. (Van een onzer verslaggevers) HIJ KAN geen hamer vasthouden, geen spijker in de muur slaan en hij heeft twee linkse handen, zijn uitdj-ukkingen voor het begrip „on handig" die werkelijk aan de prak tijk zijn getoetst. Er zijn maar al te veel mensen die hun handen niet kunnen gebruiken als de bezigheid buiten hun dagelijkse arbeid ligt. Het spreekt wel vanzelf dat dit men sen zijn die een wit boordje plegen te dragen en hun werk zittend ach ter een bureau verrichten. Aan de Boorlaan tegenover het Haagse Dierentuin-terrein, waar de kantoorbarakken van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening zijn gebouwd, gebeurt echter iets groots. In een van die noodgebouwtjes komen tweemaal per week 's avonds twee groepen ambte naren samen om daar een „doe-het- zelf-cursus" te volgen. Zij gaan zo volkomen op dn him bezig heid, dat zij er hun jasjes bij hebben uit- geibrokken. En men wil beweren dat dit voor een ambtenaar heel wat betekent. In hun keurig witte no-iron overhemd staan ze achter de werkbank. Na twee t lessen konden zij er nog niet toe komen 1 hun das af te doen. Maar dat komt wel. vertrouwde ir. N. J. A. van Keulen, zitter van de personeelsvereniging La- vivo ons toe. Hij komt uit het zuiden ons land, uit Limburg, waar de zon tijd schijnt in de harten van de bewoners en hen wat gemakkelijker maakt dan de volksstammen die onze streken ministeries bevolken Ir. Van Keulen is directeur landbouwonderwijs. Een van de soorten landbouwonderwijs is het bijbrengen van handvaardigheid bü de boeren. Het is dus niet toevallig dat ir. Van Keulen op het idee kwam uit de gebruikelijke lessen een keuze te maken voor hobby- Op de boerderij TYE LESSEN voor het landbouwonder- wijs zijn gebaseerd op een uitgebreid onderzoek op honderd boerderijen. Men heeft gevraagd welke bezigheden op de boerderij kunnen voorkomen. Welke handelingen verricht de boer zelf welke laait hij over aan een ambachts man? Uit de handelingen die de boer wel zelf verricht, is de cursus opgebouwd. De selectie die hieruit weer is gemaakt voor de knutselende ambtenaren omvat die lessen waaraan zij thuis het meest heb ben. De heer C. J. Baming, leraar handvaar digheid bij het lager landbouwonderwijs, is de man die twee avonden per week nu eens geen boe re jongens maar amb tenaren les geeft. Hij bevestigde er inderdaad mensen zijn die geen hamer kunnen vasthouden. Maar tevens deed hij uit de doeken dat dit geen aange boren onhandigheid van de mensi In de meeste gevallen hebben de sen nooit gezien hoe zij het moeten doen. Als het dan nodig is, gaan zij thuis zelf naar oplossingen zoeken. De experimen ten lopen dan dikwijls op een teleurstel ling uit ende man-in-kwestie wordt beschouwd als onhandig. Voomitgaug T\IT IS onrechtvaardig. Goed met stuk- ken gereedschap kunnen omgaan is een weet, zoals alles. Heeds nu kan de heer Baming een vooruitgang consta teren bij de deelnemers aan de cursus van wie er verscheidenen van knutselen echt geen kaas hadden gegeten, doch alleen een goede wil hadden. En een kist met prachtig gereedschap. Hoe dat te han teren, wordt uitgebreid geleerd. Als voorbeeld diene de wijze waarop is omschreven hoe een blokschaaf moet worden gesteld: „blok van de schaaf vasthouden met linkerhand vingers om het blok geklemd en de toppen van de vingers achter de bek op de zool van het blok beitel insteken met rechterhand met duim van de linkerhand in de ope ning de beitel vasthouden over de zool kijken of de beitel recht staalt en voldoende uitsteekt beitel mag niet a een halve millimeter uit- i met stalen hamer vasttikken" bij zijn, lachen deze ambtenai Als 'men ten slotte is beland bij het „dood 9tellen" van de schaaf, mag men wel beweren te weten hoe men met een schaaf moet omgaan. Uiteraard worden deze bezigheden ook in de praktijk be oefend en worden de gereedschappen ook gebruikt om werkstukken te maken. Het onderhoud van gereedschap- wordt ook geleerd, evenals het tekening-lezen. Dit alles betreft zou men zeggenuit sluitend de gereedschappen voor hout bewerking. Doch in de cursus zijn ook lessen in metaalbewerking begrepen. De mannen die achter schrijftafels plegen te zitten, worden dan zonder pardon ge plaatst achter een draaibankje. Zij zul len plaat (van ijzer!) leren buigen, sol deren en diverse andere handelingen meer. die in het huishouden kunnen Eén vrouw TAE PERSONEELSVERENIGING pak weg 800 leden. Van dit aantal zijn er dus 24 onder wie één vro lijk lid die iets (veel of alles) in de doe-het-zelf-cursus. Dit zijn de pioniers. Wie weet hoe vele anderen kat-uit-de-boom-kijkers zijn. Het lijkt ons zo dat het in de toekomst storm zaJ gaan lopen voor deze cursus, vooral de vrije zaterdag ook op de ministeries zal worden ingevoerd. Als binnen afzienbare tijd bet minis terie aan de Van den Boschstraat zal z\jn afgebouwd, zal men de toeloop van doe-het-zelf'ers kunnen opvangen. In het souterrain krijgt 'men daar de beschik king over veel meer ruimte waar mei werkbanken geplaatst kunnen worden. Spot niet! De verschillen in rang zijn in de amb tenarenwereld vrij scherp afgetekend. Op de cursus echter is de belangrijkheid de ambtenaar niet af te lezen de grootte van zijn bureau, het meubi- ir van zijn werkkamer of de hoogte in de stapel papieren op zijn bureau. Leraar Baming tikt hen allemaal op de vinger als het nodig is. Neen, zo vast houden die beitel. Uitkijken voor die kwast. Zó moet u een schaaf neerleggen! Anders vasthouden die hamer Het komt ook voor dat de leerlingen zich zélf op de vingers tikken. Daarvoor \n zij dan een hamer uit. Die ligt dit werk het beste in de hand.. kant uit. Zij hebben dan twee paar han- r geen enkel klusje draaien zij één hand om. Markt- en visserij bericht en Visserij SCHBVENttNGEN, 10 februari Visserij- bericht. Besommingen trawUoggereSCH 1? met 13.400. SOH 101 met t 15.150. SCH 43 met 9700 Notering per kg: gr. tong 5.80 4.30, kim tong /4.W—4.06. tong I /4.S0— 5.25, tong II 3.80—1.70. tarbot I ƒ4.35— 4 90. tarbot II 2.85—3. tarbot III 2 06— 2.30, tarbot IV 1.80—2. griet I 2—2.10. griet II ƒ1 701.90. Notering per 4o kg: grm. schol 22.50—52. middelschol 2ö 50- 36.50. kl. schol 12.50—24.50. wijting 6 50— 20. schar 16—20. bot ƒ6.40—7. middelika- beltJauw 37—42, kabeljauw I 27—32. ka beljauw II 24—23. kabeljauw IU 20—32 Notering per 100 kg: gr. kabeljauw 75—90 Verwachte aanvoer voor zaterdagmorgen uit de Noord de SCH 162 en van de kust de SOH 54. SCH 56 en circa tien kust- en span- vlsecra. Markten LEIDEN, 10 februari Veemarkt Aan voer: 5 stieren, s5 melkkoeien. 260 v koeien. 74 varekoeien, 5 graskalveren, vette kalveren. 203 nuchtere kalveren, fokschapen, 1399 lammeren, 20 varkens (zeugen), 305 schrammen, 4T2 biggen. :tte kalvei gewicht, nuchter kg levend gewii ƒ825—1175. vette koelen 2.65—3. per kg schoon gewicht, varekoeien f300— ren 2—2.7o per kg levend re kalveren 1.20—1.60 per fokschapen 1 130—160. vete 'ammeren ƒ95135 varkens (zeugen) 350125. schrammen ƒ83105, biggen ƒ50 —5562. Handel: melkkoeien en vette koeli) kalm, varekoeien rustig, vette kalveren zeeT lui, nuchtere kalveren tamelnk. fokscha pen rustig, vette lammeren vlug. varkei* (zeugen) amelijk. schrammen en bigeeD tamelijk UTRECHT, lo februari Kaasmarkt. Op de kaasmarkt is vandaag geen aanvoer Voor j aarsbeurs: 2800 firma's uit 29 landen De technische voorjaarsbeurs en beurs voor gebruiksgoederen te Utrecht zullen dit jaar weer gecombineerd als één beurs gehouden worden. Dit is voor heit eerst sinds 1958. De mogelijkheid hier toe wordt geboden door de opening van de nieuwe Marijke-hal, een expositie ruimte van twee verdiepingen. De afde ling gebruiksgoederen van de voorjaars beurs exposeert van 13 tot 18 maart in de Vredenburghgebouwen. Een uitzondering hierop vormen ter de groepen van de huishoudelijke verwarmings- en kookapparaten en elek trische apparaten. Deze groep zal haar expositie houden van 13 tot 22 rr in de gebouwen aan de Croeselaan. Hier zullen alle technische groepen hun wa ren tentoonstellen en de expositie van deze groepen zal eveneens op 22 maart de beurs verlaten. Aan de voorjaarsbeurs zullen 2800 fir ma's uit 29 landen deelnemen- De officier van justitie bij de recht bank in Maastricht heeft na een twee dagen durend proces tegen twee Hongaarse verdachten, de 26- jarige V. U. en de 30-jarige M. B.. beiden uit Sittard, respectievelijk drie en twee jaar gevangenisstraf geëist. De mannen werden beschuldigd opzettelijke verminking van de Hongaar U. De linkerduim van U. werd op 2 in de woning van de mede-verdachte B. in de kelder afgehakt. U. verklaarde dat dit per ongeluk, bij het hakken hout, was gebeurd. Maanden later, dat de verzekeringssom van 60.000 uitbetaald, werd verteld, dat U. de duim opzettelijk zou hebben afgehakt er Rotterdams jongetje (8 jaar) zoek (Van Nog steeds het achtjarige arcel Nivara, die spoorloos is nacnten •siaggevers) elk spoor jongege ïüs ainsdagm.uaag rawenen. i intensief gespeurd. 't Valt niet altijd mee zaag en schroevendraaier in juiste banen te leiden, als je gewend bent een j overleden, vulpen vast te houden Er is geen enJtel aanknopingspunt. Het jongetje was voor ae laatste maal net parkeerteaiein voor de ingang an diergaarde Hujaorp gezien. Marcej nad daar met eniceie kameraadjes ge speeld. Zijn vriendjes waren op tijd isgekomen. De pouue werd bij hei een geassisteerd aoor 50 aspirant- agenten van de opleidingsschool, ipeurnonaengeieiaer met de hond Astpr. Je vader van net verdwenen jongetje, ue leraar is op het St. Montfoorllyceum, zocht met het gehele lerarenkorps van school. In talrijike singels werd die gehele dag gedregd. moeden rijst nu wel sterk dat misdrijf sprake Nivard, die op de Heemraads singel 56 woont, is vader deren. Zijn vrouw is enige tijd geleden B. van dit bedrog op de hoogte was. De verdachten ontkenden alle schuld. In deze zaak werden voor elk der ver dachten aoht getuigen a charge en acht a décharge gehoord. Kroongetuige was de 33-jarige Hon gaarse mijnwerker J. N. die van het begin af door verdachten in vertrouwen was genomen. Hij had sinds die tijd allerlei bewijzen tegen de verdachten verzameld. Een hotelhouder uit Sittard legde een belastende verklaring af. Hij decide mee, dat de verdachte B. enkele dagen voor het „ongeluk" bij hem was geko men met het verzoek een elektrische cir kelzaag te mogen lenen om de duim van zijn landgenoot af te zagen. Een aantal Hongaren verklaarde vrij een stemmig, dat verdachte B. niet in de kelder was. toen U. om hulp gilde en met verminkte hand uit de kelder kwam strompelen. De officier van justitie achtte het wet tig en overtuigend bewijs ruimschoots geleverd. De raadsman, mr. J. Wijnen uit Maas tricht, vond de constructie van de be wijsvoering volkomen ontoereikend. Hij concludeerde tot vrijspraak en verzocht directe invrijheidstelling. Dit verzoek wees de rechtbank af. Initerfilm-congres dvt jaar in Utrecht Vanmorgen was het feest bij Hygia in Sassenheim. In de vrolijk beschilderde met bloemen versierde kantine was om half elf een groot aantal belangstel lenden aanwezig o.w. de burgemeester van Sassenheim met zijn echtgenote en de beide wethouders de heren Vogelaar en Schrama en voorts de directeur van Openbare Werken, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de pastoor der R.K.-parochie, de predikant der Herv. gemeente en de gemeentesecreta- is de heer Stolbeek om de opening van een nieuw bedrijfspand bij te wonen. In zijn kwaliteit van diocesaan, voor zitter van de Algemene katholieke werk geversvereniging in het bisdom Haar lem verrichtte prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp de plechtigheid door het uit spreken van een rede en een bijzonder verrassende en originele wijze van het openen van een deur. De heer L. A. ter Meer bedacht in zijn toespraak alle medewerkenden en zwaaide hen vele woorden van lof toe. Eveneens sprak prof. Steenkamp goede en waarderende woorden tot allen. Na een rondgang in de nieuwe fabriek die na een ontwerp van het architectenbureau Rutter en De Graaf uit Den Haag is vervaardigd, bracht men een toast uit en was er ge legenheid tot gelukwensen. In de nieu- Spionnen zullen worclen berecht De Britse kapitein-iter-zee George Sy- monds heeft verklaard dat de vijf per sonen die worden beschuldigd van spio nage voor de Sowjetume gegevens heb ben gestolen over de Brit. atoomduik boot Dreadnought Symonds zei dat de gegevens afkom- ig waren uit het zeer geheime onder- zoekingssbation van de marine te Port land, waar hij hoofd was van de dienst onderwaterbewapening. Symonds legde zijn verklaring af aan het eind van een driedaags vooronder zoek dat is gehouden ten einde vast te stellen of de beklaagden al dan niet vervolgd zullen worden. De rechter-commissaris heeft inmid dels bepaald dat dit zal gebeuren en dat de vyf verdachten terugkeren naar d< gevangenis totdat een regeling voor het proces is getroffen. Het proces zal gehouden worden in de Old Bailey, het vermaarde gerechtshof waar vele belangrijke processen zijn gehouden. Stopt Frankrijk kernexplosies in de Sahara Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van voorlichting heeft meege deeld da/t de Franse regering geen en kel land heeft meegedeeld, dat de proe- met atoomwapens in de Sahara zul- worden gestaakt Naar verluidt, overweegt de regering het staken der, proeven wel, maar er is nog geen defini tief besluit genomen. De Senegalese minister van buiten landse zaken, Doedoe Thiam, verklaar de in Lagos, de hoofdstad van Nigeria, de Franse reger ng te hebben meege deeld dat het nemen van kernproeven in de Saihara geen goed doet Volgens bepaalde berichten zou Thiam verder hebben gezegd, dat Frankrijk geen kernproeven meer in de Sahara zou nemen cn een andere plaats daarvoor zou uitkiezen. we twee etages hoge bedrijfsruimte (met een inhoud van 7700 m3) zijn ojn. at abonnees ondergebracht Het goederen vervoer van en naar de produktieafde- lingen zal ondergronds plaats hebben. Het oude pand werd, gerestaureerd, in gericht voor de kantoren en show- ruimite. Met de speciale bouwwijze (Pa viljoengebouw) midden in dc groene beplanting heeft men beoogt teamgeest onder het personeel en efficiency te bevorderen. Dat de heren Ter Meer met veel genoegen alle aanwezigen rond leidden in hun nieuwe bedrijf is heel begrijpelijk, daar zij met hun streven het personeel en alle medewerkenden een goede werkruimte te verschaffen een zeer bijzondere en te waarderen opzet hebben gerealiseerd. „Wij hebben elkaar nodig", aldus prof. Steenkamp in zijn openingsrede. Als blijk hiervan was de kantine van de Hygia-fabriek verbonden door middel van een microfoon met de afdelingen waar de „Hygia-ladies" werkzaam wa ren. De ateliers en de grote werkruim ten maakten een indruk van frisheid en vrolijkheid, die door allen voornamelijk door degenen die er dagelijks werken zeer gewaardeerd wordt. Tweede staalbedrijf (Van onze parlemcntsredactie) Een zeer groot aantal leden van de Eerste Kamer heeft minister De Pous gevraagd, een beperkt aantal deskun digen een onderzoek te laten Instellen naar de vestigingsmogeiykheden van een tweede staalbedrijf in ons land. Deze deskundigen zullen alle facet ten van het vraagstuk moeten bestu deren en op korte termijn advies uit brengen. Het verzoek wordt gedaan ln het voorlopig verslag van de Eerste Ka mer over de begroting van economische zaken. Opgemerkt wordt, dat de oprichting van een tweede staalbedrijf onze eco nomie zeer krachtig zou kunnen ver sterken. Een aantal leden vraagt zich af of het daarom niet te betreuren is, dat dé gang van zaken met betrekking tot het Rozenburgproject tot nu toe on bevredigend is geweest Ook vragen deze leden, of het niet schadelijk zal zijn, In dien een buitenlands staalbedrijf zicb op Rozenburg zou vestigen. DE TWENTSCHE BANK boekte ondanks een iets lagere winst een hoger balans totaal en hogere baten, doch de kosten stegen eveneens aanmerkelijk. Provisie bedroeg 11,9 (vorig jaar 10,8) miljoen, effecten 10,9 (10,2) min., rente en wissels 33,7 (29,3) min., deelnemingen 1,39 (1,4) min. tegenover onkosten 10,1 (9,17) min., salarissen en tantièmes 20,6 (18,9) min., pensioen 3.03 (2,64) min., afschrij ving gebouwen 2.4 (1,5) min., afschrijving en reservering 4,05 (3,05) min., belas tingreserve 10,2 (8,85) min., winst 7,56 (7,63) min. De balanscijfers zijn in miljoenen dens: totaal 1455,7 (1341,7); kas, 138.8 (97,1), Ned. schatkistpapier (388,7), ander overheidspapier 91,7 (72,5), wissels 26.8 (94,4), bankiers 197,3 (144.6), effecten 71,4 (61,5), syndicaten 5,01 (5,17), prolongatie e.d. 41 (37,8), debiteuren 479,4 (415,1), deelnemingen 14,5 (14,5) in nenlandse handelsbanken en 6,6 (6,5) dere, gebouwen 3,5 (3,5), tegenover kapi taal 49 (49), reserve 25 (22), bouwreserve - (1). termijndeposito's en depositoboek jes 536 (431,9), crediteuren 812 (769,4), id vreemde valuta 23,1 (60), geacc. wissels 2,08 (0,36). Verstrekte garanties u f 108,1 (99) min. Gedeclareerd wordt 12 (12) pet ditmaal naar keuze in aandelen uit de agio- reserve tegenover een evengrote storting in de statutaire reserve. Besloten is tot een aandelenuitgifte, waardoor het kapi taal zal komen op ƒ55 min en de statu taire reserve met ƒ10 min uit de i ves bedrijfsrisico's onder crediteuren te verhogen tot ƒ40 min. Dank zij de kwali teit der debiteuren is het risico beperkt. Het aantal medewerkers bleef vrijwel onveranderd. Kantoren werden geopend te Groningen, te Rotterdam en Heeren- Programma van Kennedy voor ziekteverzekering President Kennedy heeft het Congres sen ziekteverzekeringsprogram voorge steld voor 14.200.000 Amerikanen die 65 jaar of ouder z(jn. Het zou gefinancierd moeten worden door een verhoging va de premies voor sociale verzekeringen. In zijn speciale boodschap spreekt Kennedy van de „wrange gevolgen" er soms enorme kosten die een slechte ge zondheidstoestand met zich brengen. TJIJNA ANDERHALF miljoen luchtreizigers passeerden in 1960 Schiphol. Volgens het verslag der N.V. Luchthaven Schiphol nam hun aantal van 1.134.787 in 1959 met 26 pet toe tot 1.428.884 in 1960. Bij het Europese vervoer was de stijging 27 pet, in het intercontinentale 20 pet. Een dag record van 6289 werd geboekt op 4 september en een maandrecord van 166.888 in juli. Van 21 tot en met 23 april zal Utrecht de internationale oecumenische filmconferentie van Interfilm worde i ge. houden. Deze conferentie zal onder lei ding staan van dr. F. Hochstrasser uit Luzern, die voorzitter is van Interfilm. "Ir worden ongeveer zestig deelnemers ;it tien landen, "oornamelijk uit West- Europa en de Verenigde Staten van Ame rika, verwacht. Voor de eerste maal zal protestantse filmprijs worden uitge reikt aan de maker van de beste speel film en aan de vervaardiger van een film op kerkelijk of religieus gebied. Het ligt in de bedoeling van de orga- isatoren de conferentie te besluiten et een oecumenische kerkdienst in de Domkerk, waarin predikanten uit ver scheidene landen zullen voorgaan. Het vrachtvervoer steeg met 20% B.7 miljoen kg in 1959 tot 46,4 ml: 360. Europa's aandeel daarin was at van het intercontinentale ve; 5%- Deze stijging was te danken a< iriefsverlagingen, de gunstige ei mische toestand en de straalvliegtuigen. Schiphol is nu voor het vrachtvervoer de derde Europese haven, vooral dank zij de K.L.IT. Het postvervoer vermeer derde 11,6% van 4.39 min. tot 4,9 min kg en het bagagevervoer nam 26% toe van 21.6 min. tot 27.3 min. kg- Het bin nenlands vervoer was iets groter, doch, van weinig betekenis. Het aantal opstijgingen en landingen was 89.560 (vorig jaar 69.251), waa 54.500 (47.830) economisch. In het i continentale verkeer zag men een lichte daling door invoering van straalvliegtui gen, waardoor het aantal zitplaatsen echter bijna verdubbelde- Het aantal chartervluchten was 5436 (4263). Thans hebben 21 vaste maatschap pijen Schiphol in hun net opgenomen, terwijl dc K.L.M. het aantal steden in genoteerde aandelen is in januari gestegen tot f 30.747 miljoen of bijna tot het record van augustus 1960, toen zij f 30.844 min. bedroeg. Eind januari 1960 was het cijfer f 25.892 min. en eind december 1960 f 28.554 min. Deze door het Centraal bureau de statistiek berekende cijfers zijn niet geheel vergelijkbaar met die van vorig jaar doordat de samenstelling van de jen voor berekening van de koers waarde is gewijzigd. De nominale waarde steeg in januari Ln miljoenen guldens van 5595 tot 5604 tegen 5381 een jaar tevoren. De koerswaarde van scheepvaartfond- :n steeg in januari van 903 tot 986 (in miljoenen guldens), van bankaandelen 1231 tot 1278, van cultures van 165 tot 172. t koersgemiddelde voor aandelen in januari 549, vorige maand 510, vorig jaar 481 en in de recordmaand augustus 1960 554. De beurswaarde-index (1953 100) was in januari 381,2, vorige maand 353,9, vorig jaar 329,5, augustus '760 382,5. Volgens de Vereeniging voor den Ef fectenhandel was de nominale aandelen- omzet in miljoenen guldens in januari 96,8 (vorige maand 51,7, vorig jaar 99.3), obligatie-omzet 89,3 (van. 80.3. v.j. 79,6). Amerikaanse aandelen 26.426 (v.m 17.159, v.j. 23.891) stuks. Nieuw tot de beurshandel werden ln januari toegelaten 12,7 min. aandelen. 357,6 min. obligaties. Het maandgemiddelde voor het aan tal noteringen per beursdag was voor aandelen 474, waarvan 54 pet hoger, 25 pot lager cn 21 pet onveranderd. Het algemeen A.N.P.-C.B.S. beursindexcijfer steeg in januari van 394.8 tot 424,8. Ook in Parijs en Milaan zag men een scherpe stijging, Brussel en West-Duitsland wa ren iets lager. De index voor binnen landse industrie-aandelen liep 35 punt op. Ook te Londen en New York stegen industriëlen. De 20 fondsen met de hoogste nomi nale omzet (in miljoenen guldens) wa ren achtereenvolgens Unilever 6. Philips 5.8, Kon. Olie 5.3. Aku 4, Robeco 3.3. Spanjaard. Scheepvaart Unie, Ketjen, Ver. Bezit, Amsterdam Rubber, K.N.S.M.. Hoogovens 1,3, Philips c.p., en vervol gens (met minder dan 1 min.) H.V.A., Wm. H. Muller, Van Gelder, K.L.M., Nie- vel/t Goudriaan, Rott. Bank en Van Om meren. De gezamenlijke nominale om zet was 42,5 min. De grootste werkelijke omzet hadden (in miljoenen guldens): Philips 65,4. Unilever 50,5, Kon. Olie 35,8. Aku 20,2 Robeco 16. Hoogovens 10.4. en vervol gens beneden de 10: Kon. Zout 7.5, Ket jen. N.K.F. cn Wm H. Müller, Ver. Be zit, Spanjaard. Philips c.p., Scheepvaart Unie, Zwanenberg-Organon, Van Gelder, Rott. Droogdok, Rott. Bank, K.N.S.M. en Van Ommeren gezamenlijk 253,5. Op 3 februari was de A.N.P.-C.B.S - beursindex boven 430, 6 febr. 430,6, 7 febr. 428,1. het luchtnet vermeerderde. Dank zij de straalvliegtuigen werd de vliegduur naar New York verminderd tot 7% uur, naar Tokio van 46 tot 27% uur, naar Sydney van 56% tot 34 2/3 uur. De langste opstijgings- en landingsbaan, de uitbreiding van de aankomsthal Euro pa, het verkeersplatform, hangar 8 en vrachtgebouw en de Hoeve Evert van Beek werden in gebruik genomen. Het aantal vestigingen steeg van 135 tot 150. Er waren in 1960 1 529.512 beta- lende bezoekers. Van de 850 ha terrein wordt 521 ha gebruikt door de landbouw. De regering heeft het uitbreidingsplan aanvaard. In maart begint de verlenging van de noord-zuid-baan 01—19 en de aan leg van de nieuwe oost-west-baan 09—27. De bouw van het nieuwe stationsgebouw begint eind 1961 of begin 1962. Ruime middelen Rijk en banken Blijkens de weekstaat van de Neder- Iandsche Bank van 6 februari is het sal do van het Rijk met f 52 miljoen ge stegen tot f 702 min. ondanks f 120 min. aflossingen en f 15 min. rentebetalin gen voor staatsschuld, zodat de belas tingen f 200 min. moeten hebben bin nengebracht. Desondanks is de positie van de ban ken niet geschaad, hoewel nog f 7 min. aan de markt onttrokken werd door stijging van de post andere ingezetenen tot f 166 min. en f 13 min. wegens aankoop van deviezen. De inkrimping van de geldomloop met f 101 min. tot f 4631 min. deed het tegoed der banken met f 26 miln. stijgen tot f 715 min. of f 100 min. boven de verplichte kasreserve. Voor schotten cn beleningen kwamen f 9.7 min. op f 8.7 min. Dc goud- en deviezenvoorraad minderde van f 6211 min. tot f 6198 min., waarvan goud onveranderd f 5487 min., terwijl convertibele deviezen f 860 min. op f 826 min. kwamen. Het dekkingspercentage daalde 99,05 tot 99.04. Guldensvorderingen op het buitenland daalden van l 40.6 min. tot f 43,4 min., banken in buitenland f 55 min. tot f 40 min., saldi andere niet-ingezetenen van f 10.5 min. tot f 8,9 min., saldi buitenl. geld van f 111 min, tot f 110 min. De geldmarkt was overvloedig van middelen voorzien en daggeld werd februari verlaagd van 1 tot 'veen, door Van Mierlo te Oss, almede nieuwe kantoorgebouwen te Eindhoven, Helmond en 's-Hertogenbosch, in 1961 stichtte de Tw. Bank een kantoor te Santpoort. Het bouwprogramma is om vangrijk. Wat de goudprijs betreft, bestrijdt het verslag de mening dat deze achtergeble ven zou zijn bij andere goederenprijzen, vooral is dit niet het geval bij non ferro- metalen. Een vrijwillige algemene ver hoging zou de weg openen naar een periodieke herziening en de rol van het goud in de grond aantasten. Ten slotte zou zij een lapmiddel zijn dat een duur zame genezing op de lange baan zou schuiven. Montetaire en conjunctuui poli tieke overwegingen behoeven niet in de weg te staan aan de verlaging der in komstenbelasting in 1961, doch deze is onvoldoende correctie van de automa tische verzwaring door progressie en daling van de geldwaarde. De systeem wijziging der belasting op vennootschap pen laat slechts een zeer geringe marge voor besparingen. De koersstijging van aandelen is een bijzondere verzwaring van de vermogensbelasting, aldus het verslag. In juni zal de bank 100 jaar bestaan. d'Oranjéboom is tevreden De Brouwerij d'Oranjéboom is tevre den over 1959/60. Ondanks de bijzonder ongunstige zomer was de omzet In bin nen- en buitenland iets hoger en het ex ploitatiesaldo steeg tot f 3,22 (vorig Jaar 3,2) miljoen, nagekomen baten gaven f 106.979 deelnemingen en interest f 553.847 (469.058) vooral dank zij het eerste dividend van City Brewery te Nairobi, terwijl over het afgelopen Jaar 20 zal worden uitgekeerd. Het bruto- resultaat was f 3,88 (3,67) min tegenover 1,48 (1,36) min afschrijving, f 538,728 (514.203) belasting en f 1,58 (1,48) min, winst, waaruit 14 (14) dividend wordt oorgesteld over f 5.2 (4,6) min kapitaal. Gezien de aard van de winstfactoren kan zomaar op handhaving van het peil rekenen. Een overheersend belang is verworven in een bescheiden Spaanse brouwerij op Mallorca, die gemoderni- eeerd zal worden en voorlopig geen ba ten zal opleveren. Het belang in een Britse dochter is uitgebreid en deelge nomen is in enige kleine Horeca-vennoot- schappen die in het geheel de strijd te gen te hoge kosten nauwelijks kunnen •olhouden. Bij de fusie met Z.H.B., Keizer Bar- barossa en Phoenix gaat de kost voor de baat uit. De naam is gewijzigd in Ver. Ned. Brouwerijen d'Oranjéboom. Gestegen saldo bij Heineken Heinekens Bierbrouwerij boekte in 1959/60 ƒ21,5 (20,1) miljoen bedrijfsresul taat, ƒ.2,3 (3,9) min opbrengst deelne mingen en interest, ƒ10,3 (10) min af schrijving, 1,5 min dotatie pen sioenfonds in verband met de waarde daling van het geld. ƒ4,1 (5,2) min be lasting en 8 (8,8) min winst, waaruit 11 (11) pet dividend wordt voorgesteld 2,9 (3,8) min reservering. De brou werijen werkten op volle kracht, die te 's-Hertogenbosch wordt uitgebreid. De labiliteit loopt nauwelijks gelijk met de gunstige gang van het bierverbruik. De directie is teleurgesteld omdat de tbelasting in strijd met de toezeg gingen definitief wordt. De omvang van de uitvoer steeg trager. De buitenlandse bedrijven ontwikkelden zich gunstig. De voorbereiding is begonnen van een fa briek te Kaduna en Cobra verwierf een deelneming in de Italiaanse Cisalpina. De omzet van de Belgische deelneming Bralima bleef stijgen. Kenio Corsctfabrick; Dividendvoor- stcl-1960 25 (vorig jaar 22) dividend, waarvan 15 (22),/« contant en 10 Zuid-Hollanclsch Bier tevreden De stijging van de binnenlandse bier- omzet van de Zuid-Hollandschc Bier brouwerij was in 1959/60 gering, doch gezien de weersomstandigheden was dit niet-onbevredigend. Het aandeel in het huisvcrbruik is vergroot. De bedrijfs winst was ƒ856.026 (v.j. 886.055). bijzon dere bate ƒ63.038 afschrijving 717.378 (653.698), belasting 59 714 j netto-winst ƒ201.686 (172.643). Voorgesteld wordt 12 (12) pet dividend aan de aan deelhoudersvergadering op 28 februari. De concurrentie uit buurlanden in het binnenland wordt scherper. Na de fusie heeft men vertrouwen in de toekomst. Hotel-cafe-rest. Central en House of Lords boekten goede resultaten cn de odermsering gaat voort. Dc resultaten in Treslong zijn aanzienlijk beter. In Kegelhuis 't Zuid zijn zes geheel auto- matische kegelbanen geplaatst. Trio heeft de omzet vergroot. Afschrijvii op be langrijke investeringen in verpakkings middelen beïnvloedde het resultaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9