ïlicuiuc jTciJtsrtie (üimranl INCIDENT PARIJS-MOSKOU Commentaar Loemoemba met auto gevlucht Muziek voor Caroline Kennedy NIEUWS in één oogopslag Beeld van deze wereld Strijd in Nieuw-Guinea kan spoedig beginnen KAUFMANN moet weer weg VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-en Advertentie-afdeling Tel, 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; f 2,55 per maand; f 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Postrekening 58936. CI1 RIS TELIJK-NA TlOIS'AAL DAGBLAD „Stantvasticfi is abeblem thgn bert la UgjtaspttT Eenenveertigste jaargang no. 12097 WINKELPLEIN OP POTEN Zie pagina 7 Moskou heeft krachtig geprotesteerd tegen de beschieting van een Russisch vliegtuig door Franse straaljagers. In het vlieg tuig zat de Russische president Bresjnef, die op weg was naar Rabat. Van Franse zijde is gezegd, dat de Russische piloot ai iet antwoordde op een radio-oproep. Het incident heeft zich voorgedaan boven de Middellandse Zee ter 'hoogte van Algerije. De Kongolese ex-premier Loemoemba is met twee aanhangers ontsnapt uit zijn gevangenschap in Katanga. Uit Hongkong komen berichten, dat de hongersnood in tisch China meer dan verschrikkelijk is. Velen vallen dood neer op straat en het aantal zieken Is onvoorstelbaar groot. Er moet sprake zijn van een passieve sabotage op grote schaal. Tijdens inleidende besprekingen voor de conferentie van de zes E.E.G.-landen in Parijs zijn president De Gaulle en bonds kanselier Adenauer niet tot overeenstemming gekomen. Adenauer handhaafde zijn standpunt, dat de samenwerking van „de Zes" geen belemmering mag vormen voor de ontwik keling tot een grotere Atlantische eenheid. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, heeft verklaard, dat de Nederlandse nota over de infiltraties in Nieuw-Guinea moet worden beschouwd als een onderdeel van de „psychologische oorlogsvoering" van Nederland tegen Indonesië. In het Staatsblad van heden zijn vestigingsbesluiten afgekon digd voor de levensmiddelenbedrijven, de kleinhandel in dro gisterij-artikelen, tabaksartikelen, parfumerieën, alsmede een wijziging van het vestigingsbesluit kleinhandel in alcohol houdende en alcoholvrije dranken. foto zijn Zweden. Ze maken deel uit van het V.N.-leger in de Kongo en het wapentuig dat ze demonstreren is buitge maakt op de Baloeba's. Primitief allemaal: speer en pijl en boog, een hak mes en een werpbijl, een al lang uit de tijd zijnd hagelgeweer en hagel- pisbool. Een beetje lach wekkend als men er de moderne bewapening- van-nu tegenover stelt maar deze Zweden heb ben ervaren dat ook pri mitieve wapenen in han den van primitieve krij gers bijzonder gevaarlijk kunnen zijn! In feite is een foto als deze kenmerkend voor onze tijd: overgangstijdperk tus sen „koloniaal verleden" en de eeuw-van-de-zelfbe- schikking. Met alle, dikwijls ernstige strubbelingen die nu eenmaal voor een over gangstijdperk kenmerkend zijn en waarvan Kongo he laas wel het meest spreken de voorbeeld is. De vraag dringt zich op of het wel juist is een nog zo primitief volk op te nemen in de rij der natiën. Voorop gesteld dat men de daaraan voorafgegane vraag naar de juistheid van een snel zelf standig-worden bevestigend heeft beantwoord. Want ook daarover kan men (in theo rie wellicht meer dan in de praktijk!) van mening ver schillen. Aan vragen als deze kan ook de Nederlandse burger burger van het Konink rijk waartoe ook Nieuw- Guinea behoort! niet voorbij gaan. En als chris ten mag men er niet aan voorbijgaan want ook hier geldt het gebod van de naastenliefde. Het is de krant die u ook in dezen voorlichting geeft. Al naar de kranten ver schillen verschilt ook de voorlichting. want een vraagstuk als dit heeft te maken met levens- en we reldbeschouwing. Dit alles mag voor u (en uw kennis sen) mede een punt van overweging zijn bij het be palen van de keuze van een dagblad. Want is het dag blad niet een der belang rijke schakels tussen uw gezin en de wereld om u (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorbalen wat niet van toepassing Is). Aanval op vl egtu'ig Russische presCdent Russische geleerde: Geen bemanning in Spoetnik Professor Sedof, voorzitter van de com- nissie voor ruimtevaart van de Rus sische academie van wetenschappen, heeft en vraaggesprek met een verslag gever van de Prawda de geruchten tegen gesproken dat zich in de jongste spoet nik een mens zou bevinden. Deze geruch ten stemmen niet met de werkelijkheid overeen, zo zei Sedof. Hij verklaarde voorts dat de satelliet geen speciale uitrusting voof de weten schappelijke bestudering van de ruimte aan boord heeft en ook geen proefdieren. Het In een baan om de aarde brengen van een dergelijke enorme kunstmaan is deze keer onze voornaamste doel ge weest, aldus Sedof. Dat doel is bereikt, want de spoetnik draalt In een baan, die bijna gelijk is aan die welke wij hadden berekend. Professor Sedof was van mening dat de satelliet maar een kort leven zal heb ben omdat hij maar vrij dicht rond de aarde ronddraait. FRANSE STRAALJAGERS hebben gistermiddag boven de Middellandse Zee ter hoogte van Algerije waarschuwingsschoten gelost op een Russisch vliegtuig, een Hjoesjin-18, met de Russische president Bresjnef aan boord. De schietpartij ontstond doordat de Russen een radio-oproep niet wilden beantwoorden. De Iljoesjin was onderweg naar de Marokkaanse hoofdstad Rabat, waar Bresjnef voor een officieel bezoek van enkele dagen verblijft Volgens een Franse woordvoerder was dit het tweede incident met een Russisch vliegtuig binnen acht dagen. Hij vermoedde, dat de Russische vliegers niet goed op de hoogte zijn met de internationale voor schriften. Westelijke waarnemers verwachten dat het incident wellicht nare gevolgen voor president De Gaulle kan hebben. Om ongeveer half twee gistermid dag werd het vliegtuig waargenomen op een radarscherm binnen het ge bied, waarvoor Frankrijk verantwoor delijk is, aldus een officiële Franse bekendmaking. Het toestel bezat geen internationaal vliegplan. De Fransen waren niet op de hoogte gesteld van de vlucht. Nadat waarschuwingsschoten waren gelost wijzigde het toestel zijn koers. Daardoor kwam het buiten het gebied van de Franse verantwoordelijkheid te recht. Het werd toen niet meer achter volgd, 'aldus de Franse lezing. De Gaulle werd van het incident op de hoogte gesteld, toen hij met Aden- Verklaring van Nasution: lijk gewapend conflict Dit heeft de Indonesische minister van ver dediging en chef-staf van het leger, generaal Nasution, voor officieren in Bandoeng verklaard. „Wij moeten steeds gereed en op onze hoede zijn," voegde hij eraan toe. Tegelijkertijd verklaarde de Indo nesische commandant in de Moluk- ken, overste Busiri, in Djakarta: „Overeenkomstig de bevelen van pre sident Sukarno hebben de Indonesi sche strijdkrachten hun verdedigings stellingen aan de grens van West- Irian versterkt" Hij was overge komen om verslag uit te brengen aan Nasution. Op de vraag naar de Neder landse beschuldiging, dat Indonesische militairen en burgers westelijk Nieuw- Guinea waren binnen gedrongen zeide hij: „Als dat waar is, hebben deze Indonesiërs gehandeld overeenkom stig hun recht, want West-Irian Indonesisch grondgebied. Overigens hebben wij nog altijd contact met de strijders voor de onafhankelijk heid die in West-Irian vechten". Spionage Overste Busiri zei, dat vier factoren een sterke basis vormen voor Indonesiës strijd „om West-Irian van Nederlandse overheersing te bevrijden", namelijk: 1. Indonesiës vastbeslotenheid om „West- Irian te bevrijden"; 2. de sterkte en kundigheid van de In donesische strijdkrachten: 3. .het toenemend volksverzet tegen de Nederlanders in West-Irian"; 4. de toenemende steun in de wereld voor de Indonesische strijd. Hü zelde voorts: „Wij ontvangen voortdurend gedetailleerde Inlichtingen over alle Nederlandse handelingen en zelfs de Nederlandse leiders zyn nu on rustig geworden". „Psychologische oorlog" De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. S u b r a n d r i o, heeft de openbaarmaking van de Nederlandse politieke nota, welke door de Indonesi sche regering geweigerd was, „een zet in de Nederlandse psychologische oor logvoering" genoemd. Hü zei voorts: „Wij kunnen geen enkele Nederlandse politieke nota in ontvangst nemen, want het is duidelijk dat de Nederlanders hun gewapende macht in West-Irian hebben versterkt Deze daad wordt door ons beschouwd als een bedreiging van de veiligheid van het Indonesische volk." Voorts herhaalde Subandrio dat het In donesiës bedoeling is „de Nederlandse militaire kracht te beantwoorden met eigen militaire kracht". HULP UIT AMERIKA Uit de Verenigde Staten kwamen vier grote Hercules-vliegtuigen in Djakar ta aan en bij deze gelegenheid verklaar de luchtmaarschalk Suryadarma dat de Indonesische luchtmacht moet worden versterkt om aan elke gebeur lijkheid het hoofd te kunnen bieden. Intussen heeft de Westduitse plaats vervangend minister van buitenlandse zaken, von Merkatz, bü zijn terug keer van zyn reis door Oost-Azië te Bonn verklaard dat het „positieve neu tralisme in Oost-Azië politiek gezien ge rechtvaardigd is en dat men dit niet met verholen communisme mag gelijk stellen." Hü zal in het kabinet pogingen van de zuidoostaziatische volken om weg tussen de machtsblokken te vinden verduidelijken. Zün mededeling kan volgens het Duit se persbureau DPA de aandacht van de leden der Noordatlantische verdragsor ganisatie trekken, vooral van Nederland met het oog op de Indonesische spraken op Nieuw-Guinea. r in het Elysee confereerde. Hij heeft een volledig rapport gevraagd. Op een sdherp Russisch protest heeft de President nog niet gereageerd. In dit Russische protest wordt gezegd dat het toestel een route volgde, die van tevoren aan de Franse autoriteiten bekend was gemaakt. Het toestel zo 130 km ten noorden van Algiers boven Internationale wateren op 8250 m. aangevallen. 3? „Banditisme Een der Franse straaljagers was het Russische toestel tot drie maal gevaar lijk dicht genaderd. Hierbü had deze Jager tweemaal het vuur geopend, waar na h(j zigzag voor de Ilsjoesjin had ge vlogen. Dit optreden had „een ernstige ramp kunnen veroorzaken". De Russen beschouwen het als Internationaal ban ditisme van de Franse strijdkrachten. De Russen beweren, dat de Iljoesjin kort voor het incident nog radiocontact nad opgenomen met het vliegveld van Algiers. Zij protesteren krachtig tegen deze „roofzuchtige aanval" en eisen be straffing van de schuldigen. De eerste piloot van het Russische toestel heeft in Rabat beweerd, dat hij radioseinen naar het Franse toestel had gezonden, maar dat deze niet beantwoord werden. Een woordvoerder van het Franse nisterie van buitenlandse zaken heeft het luchtincident van gisteren boven de Middellandse Zee betreurenswaardig ge noemd. Een Russisch protest wordt in Parijs bestudeerd. i zware brand, die de vlammen meters hoog deed oplaaien, heeft gisteren het Grand Hotel in het Zwitserse bergdorp Rigl-Kaltbad geheel verwoest. Elf personen kwa. hierbü om het leven cn ver schillende gasten en leden van het personeel moesten in het zie kenhuis worden opgenomen, als gevolg van verwondingen by het springen uit de ramen. De oor zaak van de brand in het vier ver diepingen tellende houten hotel is nog steeds niet bekend. Prinses Irene heeft gisteren in Rotterdam Nederlands grootste tanker, de Ondina (gebouwd in opdracht van de Shell), te water gelaten. Na afloop van de plechtigheid bracht zij een bezoek aan een tentoon stelling in het Shell-gebouw, waar zij grote belcmgstelling bleek te hebben voor de oude scheepsbel van de oude Ondina, die in de oorlog naam maakte door haar eervolle strijd tegen de Japanners, de Japanners. Godefroid Mocnongo, do Katan- gese minister van binnenlandse za ken, heeft vandaag bekend gemaakt, dat ex-premier Loemoemba vanmor gen met twee medegevangenen ont snapt is. De twee anderen zijn oud- minister Mpolo en kolonel Okito. De bewakers werden overmeesterd. Loemoemba is ontsnapt in een auto met voldoende benzine. Alle wegen die uit Katanga leiden en in het bijzonder de hoofdweg door Dilolo in Angola, zyn versperd., Moenongo las een communiqué aan de pers voor, waarin gezegd wordt: „Na een radioboodschap, waarin de ontsnap ping van Patrice Loemoemba en zijn me deplichtigen wordt meegedeeld, hebben de ministers in Jadotstad en Elisabeth- ctad een dringende bijeenkomst belegd. Het kabinet van Katanga heeft be sloten alle mogelijke maatregelen te ne men om de vluchtelingen te achterhalen en de gehele politiemacht en de gendar merie gemobiliseerd. Er is een beroep op de bevolking gedaan inlichtingen aan de politie en de gendarmerie te ver schaffen om het zoeken te vergemakke- üjken". Het kabinet van Katanga heeft be sloten een beloning van 300.000 francs uit te loven voor het weer gevangen nemen van Loemoemba en van 50.000 francs voor elk van de twee anderen. De naam van degene die een dergelijke Inlichting verstrekt zal geheim gehou den worden. Moenongo las later een gedetailleerder communiqué voor. Dit behelsde: „Van morgen hebben wü de volgende radio boodschap uit, Kajali een stad in het westen van Katanga ongeveer 100 kilo meter van de grens met Angola ont vangen, dat de drie gevangenen die uit Leopoldstad aangekomen zün en vastgehouden werden op een particuliere boerderij tussen Moetsjasaja en Kasaji gisteravond ontsnapt zijn na de twee be wakers overvallen en gebonden te heb ben. Een auto is verdwenen, deze is ver, moedebjk gestolen door de gevangenen. Het is een zwarte Ford en de tank vatte voldoende benzine voor 100 Kilo meter. Mauser cn F.A.K.-geweren zün verdwenen. Dé ontsnapten zullen deze wapens gebruiken als zü ontdekt worden, aldus wordt gevreesd". (Van onze parlementsredactie) De Duitser Max Kaufmann en z(jn gezin hebben toestemming gekregen zo lang ln Nederland te blijven als nodig is ter voorbereiding can vestiging In het buitenland. Minister Beertnan ziet op grond van de hem bekend geworden omstandigheden geen reden, om, ln af- wüking van het normale toelatlngsbe. leid. aan Kaufmann een vergunning tot blyvcnde vestiging te verlenen. Dit schryft de minister in antwoord op vragen, die hem door het a.r. Tweede- Kamerlid. de heer Kleft, zyn gesteld. (AP GEZETTE tijden worden we nog steeds, nu bijna zestien jaar na de bevrijding, met het huurprobleem gecon fronteerd. Bewijs, dat we er nog altijd niet „uit" zijn cn dat een definitieve op lossing nog niet bereikbaar bleek. Bewijs overigens ook, dat met betrekking tot de huren steeds een omzichtig en bedacht zaam beleid is gevoerd, naar veler oor deel zelfs te omzichtig en te bedachtzaam. Wat de huurverhogingen betreft, Is het tot nu toe gebleven bij incidentele beslis singen. Nu eens zoveel procent, dan weer zoveel. Natuurlijk is hiermee allengs wel een aanmerkelijk optrekken van de huren bereikt, maar van een systeem kon toch nauwelijks worden gesproken. Uit dat tot dusverre ontbreken van het systeem moest wel worden verklaard de vraag van de regering aan de S.E.R. om haar nu eens meer afdoend te adviseren. Het advies is uitgebracht: gisteren heb ben we het gepubliceerd. Maar heeft de regering er iets aan? Zelden zal het adviescollege zo verdeeld zijn geweest als ditmaal. De onderschei dene standpunten staan los naast elkaar, wijken bovendien onderling sterk af en indien er binnen het adviescollege al ge streefd mocht zijn naar een compromis, is de gedachte aan de mogelijkheid daar van kennelijk spoedig losgelaten. Waarover nog wel eenstemmigheid be staat is de noodzakelijkheid op zichzelf van huurverhoging. Het zal er inderdaad van moeten komen, willen wij uit de wo ningimpasse geraken. Huurverhoging zal ons dichter bij de oplossing van de wo ningnood brengen. Maar buiten deze eenstemmigheid is het alles verdeeldheid over de mate en vooral over de procedure. Sommigen willen het probleem kort cn krachtig uit de wereld helpen, temeer omdat de welvaart van het ogenblik daartoe de kans schijnt te bieden. Anderen zien, ook tegenover wat eco nomisch noodzakelijk mag heten, de so ciale mogelijkheden voor de betrokkenen beperkter. Interessant is de gedachte, in het advies door een groep geopperd, om de maximale huursom te binden aan het loon. Al met al is de regering met dit advies als advies genomen niet verder ge komen. Wat zij thans op tafel heeft lig gen, is een staalkaart van mogelijkheden, die haar overigens als zodanig wel be kend zullen zijn geweest. Zij zal nu zelf hebben te beslissen. Waarbij de regering overigens. Juist vanwege de verdeeldheid van het advies, het gevoel mag koesteren de handen te- melijk vrij te hebben. Belangrijker dan dit verdeelde advies zal het beleid zijn, waartoe zij thans het besluit gaat nemen. Volgens ooiminniTii9tiLsche kringen ln Londen is de Sowjetunie thans minder enthousiast over de vooruitzichten van een regeling met president Kennedy dan toen deze aan de macht kwam. President Kennedy en premier Ma.cmïllan zullen op 5 en 6 april een bespreking heb ben over wereldwaagstukken, aldus meldt het Witte Huis. De Israëlische oud-minister van defensie, La von. is gisteren afgetreden als sertreta- xris-generaal van de vakbondsfederatie His- tadruth. Met uitzondering van de M.apal- partij hadden alle andere partijen. <lie in de Histadruiih vertegenwoordigd rij'", tegen het ontslag van Lavon gestemd. In Jubbelpore. Midden-India, zijn f^steren vier personen gedood in gevechten tussen twee dorpen. Een week geleden kwamen in deze streek bij botsingen tussen Hin does en Moslems 21 personen om het leven. Een lwgedrukgebied waarvan de kern gisteren boven Noord-Spanje lag, breidde zich naar het Noorden uit en overdekte vanmorgen geheel Frankrijk. Over ons land trok een rug van hoge- druk vergezeld van opklaringen, wei nig wind. Een depressie die gisteren langs de Azoren trok bereikte vanmor gen het zeegebied tussen IJsland en Schot land. Zij deed de luchtdruk op het noor delijk deel van de Noordzee flink dalen en bracht nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige Oceaanlucht naar West-Euro pa in beweging. Een front dat deze lucht begrenst deed vanmorgen de bewolking ln ons land weer toenemen. Bij de in ïïjsfwsrjsssrïs «et weer es europa ge betekenis. Een tweede front kan mor gen het Noordwesten van het land berei- Rapporten hedenmorgen zeven uur at lichte renen Tendens stijgend Stand gisteren: 760 De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met hier cn daar wat motregen. Matige tot krachtige zuid- Station Weert, gocteldh ïz it T. S iiU» B&|B romper z ZON EN MAAN Ee.de Zon op 08.04, onder 17.46 uur; maan Twente J^E DRIEJARIGE Caroline Kennedy in het Witte Huis klaarde, dat ze liever had genote brachten, nadat ze de katcn japon met jasje, sprak Kennedy was hevig ge- Saven, een receptie voor dl- dat haar dochter de historl- boeid door hot orkrs, v.„ ongeveer 240 vooraanstaan- met vele gasten vloeiend sche gebeurtenis zelf zag, de diplomaten en hun echt- Frans. „dan dat ik er haar nader- hand over moet vertellen." rode jassen, toen ze toekeek een feest in het grote huis. Het verschijnen van het minuten door in de Voor de ambassa- genotcn de hand hadden ge- deurs was het een onver- drukt, nog ongeveer vijftig wachte gelegenheid enige bij het grote feest, dat haar ouders gaven op het Witte Huis. nu pas vijf dagen dochtertje van de president statie-eetzaal, woont. Ze vond het kenne- lijk prachtig. Voor haar organdie was een speelde het korps zelfs een verwachte warme woorden met de president te kelners wisselen. De laatste presidenten be- in haar feestjurk van witte champagne ronddienden een buffet was ingericht met steedden maar 10 tot 15 ml- trekjes, lekkere hapjes, sandwiches nuten aan contact met hun speciaal nummer: „Old Mac bij het begroeten van de bui- en gebak. Mevrouw Kennedy, was gekleed in een rose bro- sen van het Witte Huls op. Londen Adam Brubéd Madrid Ma.orca Lissabon !uw winds til gii bow gh bow onbew. windstil on bow windstil onbow. 1 no 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1