Sjöbergs „Barabbas ?5 film naar het boek van Lagerkvist Ontwerp voor de nieuwe Econ. hogeschool klaar X-15 nu sneller al drie maal dan Stopzetting hulp V.S. V.S. attent op nieuwe mogelijkheden voor tv Meer mogelijkheden voor koop woningwetwoningen De Zon gaat op 7 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 Schaak-vrang 57 Onderstaande stelling is uit de partij tussen Petrosian en Simagin, gespeeld in Moskou in 1956. Zoals u ziet kan wit (aan zet) de toren op f7 slaan doet hij dat dan is de partij remise, want zwart houdt eeuwig schaak op dl, f3 en h5! Toch wist Petrosian zijn tegenstander op de knieën te dwingen, dank zij een fraaie combinatie. Van u wordt ge vraagd deze combinatie te vinden. Let op: het is niet moeilijk maar de kans dat u het op de tweede zet al te gemakkelijk wilt uitmaken, is voor handen. Er moet eerst nog iets anders gebeuren voordat u de zet kunt ge bruiken die u al in gedachten hebt! Opgave: Wit speelt t Dam-vrtiag 56 De stand in ons probleem (eerste publicatie van A. Jolman) was: Zwart: 8, 9, 14, 19, 22, 27, 32, 38. Wit: 15. 29, 30, 31, 41, 43, 48, 49. 1 Dit is de oplossing: 49—44, 38x40; 3024, 27x7 (deze twee zetten van zwart kunnen ook verwisseld worden); 24x4, 47x20 (gedwongen); 4x2, 2025 (eveneens gedwongen); 211 (dreigt 11—39), 14—20; 15x24, 25—14; 24—20, 14x25; 11—39 en wint. Bridge Zuid speelt ee (10 slagen). U bent West e harten 9, ziet u i contract van 4 harten V 8 9VB 10 8 7 2 OV65 10 9 H 10 6 993 H 9 2 4 A 8 5 4 2 In slag 1 wordt in Noord harten 10 gelegd. Oost speelt de heer, Zuid neemt met hartcnaas. Hierna haalt Zuid de laatste troef en speelt een kleine ruiten. West speelt laag, in 'Noord wordt genomen met ruiten vrouw. Ruiten 5 wordt nagespeeld, Zuid legt de 10, West neemt me* ruitenheer. Wat moet West nu naspelen? JACK DIAMOND Kruisivoord-puxzel Horizontaal: 1.rolrond, hol voor werp; 5. gem. in N.H.10. lelieach tig gewas; 12. telwoord; 13. de Griek se letter p; 14. gem. in Limb.; 17. bekende afkorting; 18. plechtige ge- |lofte; 20. oude benaming voor liter; '21. sociëteit (afk.)22. bijwoord; 24. jongensnaam; 25. nakomeling; 26. mand; 28. voorvoegsel; 30. soort on derwijs (afk.); 32. soort; 34. inwendig deel van een vis; 36. hoofddeksel; 38. voorzetsel; 39. zeer kleine druklet ter; 41. bijwoord; 42. Ierland; 44. meisjesnaam; 46. een der voornaam ste Banda-eilanden; 47 punthoed. Verticaal: 1. vlinder; 2. vette vloei stof; 3. term bij het boksen (afk.); 4. biersoort; 6. lied; 7. oude rekening (afk.); 8. grassoort; 9. in de richting naar omlaag; 11. zoon van Juda; 15. pers. voornaamw.; 16. onbekende; 19. bekende plaats in Zwitserland; 21. guit, schalk (Z.N.); 23. munt in Po len; 24. familielid; 27. kleur; 29. wijn soort; 31. stijf; 33. vriendin (Fr.); 34. uitroep; 35. voornaamw.; 37. pl. in Zeeland; 39. voorzetsel; 40. stuk hout; 43. rechten inbegrepen (afk.); 45. lidwoord (Fr.). OPLOSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. tin; 5. bes; 8. soldaat; 10. paar; 12. sein; 14. aar; 15. pol; 17. net; 18. belet; 20. adder; 21. Vaals; 22. Laren; 24. vel; 26. kan; 27. ont; 29. alom; 31. orde; 32. Remagen; 33. aks; 34. ren. Vert.: 2. Isar; 3. nor; 4. idool; 5. bas; 6. eten; 7. spa; 9. ont; 11. aan deel; 13. Ierland; 15. Pérak; 16. le ven; 18. bel; 19. tan; 23. rabat; 24. van; 25. lork; 27. Orne; 28. ten; 30. mes; 31. oer. Spionage. De Zwitserse regering heeft meegedeeld dad twee Zwitsers gearres teerd zijn die ten laste gelegd wordt een communistische inlichtingencentrale in Oost-Duitsland gespioneerd te hebben over de or.'.wikkeling van raketten ei dar in Zwitserland. FILMCENTRUM PRESENTEERT: Ieder weet, hoe ze daar aan het kruis hingen en wie om Hem ge schaard stonden: Maria, zijn moeder en Maria van Magdala, Veronica en Symon van Cyrene, die het kruis had gedragen en Jozef van Arimathea, die hem in doeken wikkelde. Maar een eind lager op de helling, een weinig terzijde, stond een man onafgebroken te kijken naar Hem, die daarboven hing te sterven en volgde zijn doodsstrijd van begin tot einde. Zijn naam was Baraibbas. Dit boek gaat over hem zo begint de Zweedse schrijver Par Lagerkvist zijn boek „Barabbas", voor welk boek hij werd onder scheiden met de Nobelprijs. is geen mens ter wereld, die het zo pregnant, zo lijfelijk echt heeft kunnen zeggen, dat Jezus "in zijn plaats" gekrui sigd is als Barabbas, die in ruil voor de Heiland werd vrijgelaten. Op deze ge dachte heeft Par Lagerkvist zijn boek ge bouwd. Barabbas is de man op wiens plaats Jezus stierf en Lagerkvist tekent hem als een ruwe misdadiger, fors ge bouwd. maar met een geelbleke gelaats kleur. Onder het ene oog had hij een diep litteken, dat gedeeltelijk onder zijn baard schuil ging. Sinds het ogenblik, dat hij Jezus in zijn plaats het kruis zag dragen, heeft dit hem niet mëer losgelaten. Sinds dien was hij als het ware geketend aan de Gekruisigde en telkens als hij volgelingen Jezus over hun Heiland hoorde spre ken. werd hij gebiologeerd door het my sterie. waarmede de Man van Smarten, die Jezus vóór alles voor hem was, omge- was. Barabbas heeft nimmer enig be grip voor het Evangelie kunnen opbren- cn de eerbiedige vreugde, waarmee de Christenen over Jezus spraken heeft hij nooit kunnen navoelen, maar hij bleef zijn hele leven zoeken naar het geheim de Man van Nazareth, met wie hij zich op heel bijzondere wyze verbonden Barabbas is de mens, die onder de scha duw van het Kruis leeft, die graag zou de en in het mysterie van het Kruis, in zijn jlorie cn zijn blijdschap, maar daartoe niet bij machte is. Hij heeft het daarom niet alleen moeilijk met het Kruis zelf, ook met de getuigen: het meisje met de hazenlip, dat gestenigd wordt en Sa- hak. de slaaf uit de kopermijnen, die zijn christelijk geloof niet afzweert, maar ge troost zich laat kruisigen. Het zijn de ge tuigen. die hem er bij gepalen, dat hij een "gestolen" leven lijdt ten koste van de Ge hangene. Als zijn medeslaaf Sahak ge kruisigd wordt en Barabbas (die in staat n zijn geloof te getuigen, ditmaal om deze reden! weer vrij-uit gaat en zelfs de geniet als slaaf de procurator van Cy prus naar Rome te vergezellen, tracht hij de christenen in Rome op tc zoeken. Als hij eindelijk ontdekt heeft, dat zij in de Catacomben vergaderen, bevindt hij zich daar in de nacht, waar op Nero Rome liet branden en de schuld gaf aan de christe- Zodra de roep weerklinkt: "Het zijn de christenen. wil hij zich in zijn on wetendheid solidair verklaren met hen, die de Gekruisigde vereren. Hij iqeent, dat het Rijk van de Zoon Gods in de vlammen en de verwoesting van Rome gekomen is. Hij grijpt een stuk brandend hout en sticht daarmee brand, waar hy kan. Op heterdaad betrapt, wordt hij door Zo sterft Barabbas toch dc kruisdood, aar als een eenzame, want de christe- ..an willen hem niet als een der hunnen erkennen. Hun kruisen staan in dichte menigte bij elkaar, maar dat van Barab bas staat apart. Als de vrouwen langs ko- zeggen zij: "Wat hangt hij daar een- "Toen hij de dood voelde komen, /aarvoor hij altijd zo bang was geweest hij in het donker. eindigt Par Lager- Van deze aangrijpende roman heeft de Zweedse filmregisseur Alf Sjöberg een film gemaakt, die zeker adaequaat ge noemd mag worden aan Lagerkvists boek. Sjöberg, die zelf het scenario maak te, heeft het boek op de voet gevolgd, met slechts bij de inlas van het meisje met de hazenlip een wijziging in de volgorde der gebeurtenissen. Sjöberg is in ons land be kend geworden door zijn fijnzinnige film "Himlaspelet" (Het spel van de Hemel). Hij behoort tot de leermeesters van Ing- mar Bergman en beider werk vertoont veel gelijkenis met dit verschil, dat Berg man moderner, directer, zo men wil har der is en Sjöberg romantischer, met meer gevoel voor de acstethiek van het detail- Filmcentrum heet Sjöbergs "Barabbas" zojuist in ons land op 16 mm in omloop gebracht. Juist in de komende lijdenswe ken is dit de film. die u niet ongezien moogt laten, als hij in uw stad of dorp vertoond wordt, of. zo dit niet het geval is. wellicht is er dan een kans Filmcen trum in de gelegenheid te stellen deze film voor uw vereniging of groep te bren gen, want dit is een film, die terugleidt tot de bronnen van het Evangelie. Ev. Grolle. toen de vrouwen langs het kruis van Barabbas kwamen, zeiden zij: Wat hangt hij daar eenzaam! Een van de slotbeelden uit Sjöbergs film „Barabbas". (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, is het ontwerp van de Rotterdamse architecten Corns. Elffers en ir. A. van der Heydcn voor het nieuwe gebouw van de Nederland- sche Economische Hoogeschool gereed gekomen. Aan te nemen is dat de Rot terdamse gemeenteraad ziich volgende week zal uitspreken over de situering. Het terrein aan de Laan van Woude- steijn, dat daarvoor in aanmerking komt, lijkt wellicht wat uit het middelpunt, maar in werkelijkheid is het juist zeer gunstig en als straks de uitbreidings plannen Rotterdam-O. en Capelle-W. zijn daartegen sprak: In Uw genade beveel verwezenlijkt, komt De Amerikaanse luohtmachtvlieger Bob White heeft gisteren in het met een nieuwe anti-hitteneus uitge ruste X-15 vliegtuig een snelheid be reikt die meer dan drie maal hoger is dan die van het geluid. De vlucht was een repetitie voor vluch ten met de X-15 die binnenkort met een nieuwe en aanzienlijk krachtiger motor zal worden uitgerust. Daarmee zal het toestel in de toekomst een mens tussen 80 en 160 km hoogte kunnen brengen met een snelheid van 6400 km per uur. Gisteren werd een snelheid bereikt van 3379,2 kmu. De X-15 werd door een moedervliegtuig, een B-52, naar een hoogt evan 13.500 meter gebracht en steeg toen op eigen kracht smel tot een hoogte i 23.000 meter. Op de terugweg naar de landingssitirip op de bodem van een drooggevallen meer, wer dde hoge snel heid bereikt. De nieuwe neus moet het vroegere naaldspitse model vervangen. Er zitten Instrumenten in waarmee de vlieger zeer nauwkeurig de hoek kan bepalen waar onder hij in de atmosfeer terugkeert. Dit is van groot belang in verband met de wrijvingshitte die bij terugkeer in de lichtere luchtlagen optreedt. Bij de volgende proefvlucht met de X-15, die waarschijnlijk volgende week zal worden gemaakt, zal de nieuwe vier maal sterkere motor worden geprobeerd- De raad van Mill en St. Hubert heeft dezer dagen besloten de gemeentesecre taris te schorsen. Dit besluit wordt ge zien als een gevolg van de sterke riva liteit tussen de burgemeester en de ge meentesecretaris van deze gemeente. de Laan van Woudesteijn liggende ho geschool beriist met excentrisch. Het nieuwe Eudokia-ziekenhuis komt vlak in de nabijheid te liggen en tussen het bestuur van Eudokia en het college van curatoren van de hogeschool is dan ook overleg gepleegd. Het plan omvat een terrein van 9 hectare, terwijl achiter het voor de bouw bestemde gebied nog een terrein van 5 hectare voor uitbreidingsmoge lijkheden kan blijven gereserveerd. Het is de bedoeling, dat het gebouw van de hogeschool in een parkaanleg komt met een plein aan de voorzijde. In het park komen sportvelden, tennis banen. atletiekbanen en een sporthal voor indoortraining. In deze parkomge ving zal de architectuur hoogst eenvou dig maar wel indrukwekkend moeten zijn. Zoals overal in Rotterdam, zal veel glas in de gevels worden verwerkt. Defensie-uitgaven zijn niet verontrustend Wanneer de defensie-uitgaven geduren de het tijdvak 1949 tot en met I960 wor den uitgedrukt ln een percentage van het bruto nationale inkomen (factorkosten) ontstaat een beeld, dat minister Visser (blijkens zijn memorie van antwoord de Tweede Kamer) niet verontrustend acht. Dit beeld toont het volgende verloop: 1949 1951 1954 1955 1957 1959 1960 Per hoofd 6.6 pet 6.2 pet 5.7 pet 4.2 pet 4.4 pet de bevolking gaf - land in 1959 f 133 en in 1960 f 151 defensie uit. Van de veertien NAVO-lan- den dragen alleen Noorwegen, Belgic, De nemarken en Luxemburg minder bij. De vraag van bepaalde Kamerleden over dt kosten van de verdediging van Neder lands Nieuw-Guinea wil minister Visser niet in het openbaar beantwoorden. (Vervolg van pagina I) De kosten die aan de eigen aanschaf J an vliegtuigen en Hawk-eenheden zijn j erbonden. zullen in ongeveer zes jaar 4 worden voldaan. Minister Visser merkt 2 hierbij echter op. dat de uiteindelijke J kosten van de Hawk-eenheden nog niet volledig vaststaan cn ook nog niet kunnen vaststaan zolang de produktievoorbereiding. 4 die voor alle deelnemende landen in regie geschiedt, niet zal zijn beëindigd. 2 Dc overgang van de vliegtuigen naar t e nieuwe raketwapens zal geleidelijk 2 geschieden. De' oorspronkelijke opzet 2 om in Kongo een gezamenlijke lucht- J machtoplciding met Belgic tc beginnen. is door de veranderde omstandigheden - in dit land niet langer uitvoerbaar. Het ligt thans in de bedoeling deze opleiding 1 eind 1961 op een basis in België aan te vangen. j Over de hinder, die de burgerbevol king in de nabijheid van militaire vlieg velden ondervindt van straaljagers, schrijft minister Visser het volgende: ,In de eerste plaats is door de vermin dering van het aantal straalvliegtuigen bij de Koninklijke Luchtmacht het ge bruik van deze vliegtuigen op de hier mede uitgeruste bases niet vermeerderd doch eerder verminderd. In de tweede plaats zal deze vermindering zich, voor wat de militaire vliegvelden betreft, ln de toekomst voortzetten." Marine Voor wat betreft de marine deelt de minister mee, dat met betrekking tot de model-nisering van de tweede kruiser (De Ruyter) onlangs mededeling werd ontvangen, dat ook de tweede terrier (geleide-wapen)-installatie onder M.A.P.- voorwaarden ter beschikking zal worden gesteld. Dit maakt thans onderwerp van studie uit. Het ligt niet in het voornemen de kruisers vóór het verstrijken van hun leeftijdstermijn uit de sterkte van de zeemacht af te voeren. De minister herhaalt nog eens, dat de Nederlandse bijdrage van één vliegkamp schip, als kern van een onderzeeboot- bestrijdingsgroep, door de NAVO zeer op prijs wordt gesteld. De bewindsman wil voorts in tegenstelling tot be paalde Tweede-Kamerleden niet reeds bij voorbaat uitgaan van de gedachte, dat vervanging van de Karei Doorman boven onze draagkracht zal liggen. Voor de nieuw te bouwen fregatten jn in NAVO-verband operatieve stan daardeisen geformuleerd en hieraan wordt bij het ontwerpen van deze sche pen volledig aandacht geschonken. Het de minister niet mogelijk concreet - i te geven, wanneer de nieuwe fre gatten gereed zullen zijn. Wel kan hij toezeggen, dat de bouw zo zal worden uitgevoerd, dat niet gevreesd hoeft te worden, dat een deel van deze vaartui gen bij het gereedkomen reeds verou derd zal zijn. Voor de nucleaire onder zeeboot worden voorlopig geen concre te bouwplannen uitgewerkt. Wel wordt de oriëntering op het gebied van bouw gebruik van zo'n schip voortgezet. Hoewel hierover ook nu nog geen de finitieve gegevens bekend zijn, is reeds duidelijk geworden, dat het van Neder land verwachte aantal squadrons vlieg tuigen zal moeten worden verminderd, maar dat het aantal Hawk-eenheden ge leide projectielen van de luchtmacht met één zal moeten worden uitgebreid. Voor het Nederlandse aandeel in het Star- fighter-project is de Amerikaanse hulp thans definitief vastgesteld op 35 mil joen dollar, waaruit 25 vliegtuigen zul len worden ontvangen. Om de kosten van de derde Hawk-eenheid te kunnen bestrijden, was het onvermijdelijk het Nederlandse aandeel in het aantal te financieren F 104 G (Starfighter)-vlieg tuigen met 5 te verminderen tot 95. In Hongarije zijn negen priesters, een vroegere gravin en een vroegere kapi tein gearresteerd wegens deelneming aan een samenzwering togen de veiligheid van de staait, aldus heeft Radio Boedapest meegedeeld. Verloren energie in de lucht De voorzitter van het Amerikaanse instituut van radio-ingenieurs, de heer MacFarlane, heeft medegedeeld dat er onderzoekingen gaande zijn om uit te maken of de geweldige hoeveelheid energie van de 571 Ameri kaanse televisiezenders welke thans in de ruimte verloren gaat, nog produktief is te maken. Men denkt aan de mogelijkheid, de vele duizenden kwts uit de lucht terug te halen en te gebruiken voor het aandrijven van kleine motoren voor utiliteitswerken. Dit is weer een van die dingen waar. wordt afgetapt door de televisie-anter.- over een leek nooit nadenkt. Maar in- nesmaar wie zou op de gedachte derdaad moet er een geweldige hoe- komen dat dit op andere wijze nog veelheid elektrische energie onver- wèl kan bruikt in de lucht achterblijven bij de Enfin, daarvoor hebben we onze ln- voortdurende uitzendingen van ener- genieurs. En wij mogen benieuwd zijn gie-golven door de talrijke Amerikaan, naar de resultaten van het oniderzoek, sc zenders. Lang niet al deze kracht dat intussen wel even zal duren. De gedachte aan het gebruik van V AR A-omroepster op proef Evenals de KRO-televisie dat ver leden jaar deed, is nu de VARA-televi- sie bezig met het kiezen van een nieuwe omroepster. ditmaal een opvolgster van Karin Kraaykamp. Dat betekent, dat er af en toe een nieuw gezicht op de beeldbuis komt en een nieuwe stem de kijkers goeden avond wenst en de aankondigingen doet. Juist nu radio-omroeper Joop Smits al een vertrouwde figuur werd in de huiskamers, moest hij weer plaats ma ken voor mevrouw Jetta van Leeuwen, die als een van de sollicitanten naar de plaats van omroepster haar proef aflegt. In elk geval zal zij nog enkele malen de aankondigingen doen bestaat een mogelijkheid dat nog andere gegadigden komen, eer de VARA een definitieve keuze doet. U zult het misschien.niet willen gelo ven, maar een groot deel van het kij kerspubliek (en heus niet alleen VARA- kunstmanen voor televisierelais wikkelt zich ook nog steeds. Nu heeft dc Amerikaanse telegraaf- en telefoonmaatschappij, die vertakkin. gen heeft over alle verenigde staten, by de FCC (regeringscommissie voor omroepzaken) con voorstel ingediend tot het gebruiken van satellieten voor transatlantisch televisie-relais. Volgens het al uitgewerkte plan zou hiervoor een kunstmaan moeten worden geplaatst op een hoogte van 3500 km. Een ontwerp voor deze kunstmaan is klaar. Hij zou een middellijn hebben van 1.25 m en 80 kilo wegen. Daarbij zou h(j een zender bevatten, waarvan de fre quentie tussen 6000 en 7000 MH zou liggen bij een vermogen van slechts 2 watt. Per etmaal zou deze zender twaalfmaal een relais van 35 minu ten achtereen kunnen verwerken. Het antwoord op dit voorsted luidde 'dan voorloP'K. dat een dergelijk project 'de' beurt we' ^an worden uitgevoerd, maar dat de regering is, toestemming te verlenen voor het lanceren van een kunstmaan voor privé-gebruik. nl. nog niet eerder vertoond .«=iao - vermoedt dat de regering er leden'toonde"zlch*0nieft content m^t"de" bezwaar tegen zal maken mannelijke invaller en getroostte zich er v001" trans-atlantisch televisie- de moeite, dit de VARA-televisiesectie schriftelyk en zelfs telefonisch mee te delen. Men wenste weer een omroep ster en ziedaarde VARA is diligent Anders dan anderen nu in Groningen Niet omdat het direct samenhangt met de keuze van de hoofdfiguur, maar om programmatische redenen, zal de VARA van tijd tot tijd de populaire televisie-uitzending „Anders dan an deren" niet uit Laren maar uit een an dere gemeente uitzenden. Voor het eerst gebeurt dit op maan dag 13 februari a.s., dan komt er een uitzending uit Huize Maas in Gronin gen. INTERVISIE IN 1960 In het Jaar 1960 heeft de Intervisie (relais tussen Oost-Europese landen bul ten de Sovjet-Unie) druk gefungeerd. Oost-Duitsland leverde aan de andere landen 107 uren programma in totaal. Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije tezamen slechts 47 uren. Intervisie leverde 36 uren televisie aan Eurovisie en nam van deze maar liefst 116 uren over. Hierby zijn echter wèl 70 uren Olympische Spelen uit Rome inbegrepen. verkeer een kunstmaan nodig, in het binnenland kan het met de eenvoudi ger constellatie van een kabelballon Van zulk een installatie gaat de Italiaanse televisie gebruik maken ten dienste van de journaaldienst. Via kabelballons die als relaiszender worden geëxploiteerd, kan men nieuwsfilms veel sneller overbren gen naar de regionale zenders dan wanneer men de films erheen moet brengen. Op deze wijze zullen gebeurtenissen uit geheel Italië nog dezelfde avond via alle zenders in het televisiejour naal kunnen worden uitgezonden. mtm NA NIEUWE REGELING MINISTERIE i het ministerie en bouwnüvei doorgaan, zal het binnenkort in ruimere mate mogciyk worden woningwetwonin gen van dc gemeente te kopen. Tot nu toe was door de bestaande rtfksvoor- schriften deze mogeiykheid niet groot- Het ministerie bereidt thans een meer soepele regeling voor. Enkele gemeentebesturen, waarondei dat van Breda, hebben ln afwachting van de nieuwe regeling, die thans wordt voorbereid, al voorbereidende maatrege. len getroffen voor de verkoop van wo ningwetwoningen aan de bewoners. Men wil hier een aantal woningwetwoningen 1L Erland had geen zin het nest van de uil te zoe ken. Hij liep langs een beek en stiet na een tijdje op de skeletten van twee rendierkalveren, wier beenderen zo schoon waren, alsof zij met een mes waren afgekrabd. Erland probeerde te ontdek ken, of hier een vos of een roofvogel had ge huisd, maar hij kwam er niet achter. Een eind hoger op de helling ontdekte hij weer een skelet. Hier en daar lag wat drek, maar levende ren dieren waren in de verste verte niet te bespeu ren- Het was te laat in het jaar, de Lappen a al met hun dieren vertrokken naar de zomer weiden in het westen aan gene zijde van de grens. In het oosten zag hij het bergmeer glinsteren. Hier van boven af zag het er heel gewoon uit: een aardig middagwandelingetje van de mond van de rivier tot aan hun woonplaats. In werkelijk heid had het hun zeventien uur gekost, eer zij met behulp van een vlot op die plek waren ge komen. Erland waadde door de beek cn keerde zich naar het zuiden om langs een andere weg terug te gaan. Hij kwam terecht in een dal, overdekt met een dichte wirwar van struiken, die hem nauwelijks tot de knieën kwamen, maar die hem het gaan toch bijna onmogelijk maakten. Hij moest zijn voeten bij elke stap heel hoog optillen precies als dat bij dikke sneeuw moest en heel vaak bleef hij haken en kon hij nauwelijks los ko men. Erland had een diep respect gekregen voor de kleine, grauwe struiken, toen hij het dal een maal achter zich had. De toppen in het westen gingen al schuil achter nevelsluiers, toen Erland de uitlopers bereikte, die hem het uitzicht naar het zuiden hadden versperd. Nieuwe eindeloze verten vertoonden zich aan zijn blik. Lager slingerde een spreng tussen spitse ijskegels door; hij hoorde ook het verre geruis van een beek. Hij zag een stuk van het meer, dat zich hier uit breidde tot een driehoek cd dat omzoomd werd in Gulbrandstal if DOOR BERNHARD NORDH door groene dwergberken boven een haveloze rest van naaldbomen. Erland zocht de plek. waar Imber en hij hadden besloten te bouwen. Als hij naar het dal ging hoefde hij niet bang te zijn, dat hij zou verdwa len. Hij hoefde alleen maar de spreng te volgen, die naar het meer leidde en dan langs de oever verder te lopen. In het begin was de helling wel steil, het ging erom voorzichtig omlaag te klau teren. De nevel om de toppen werd dichter, ineens begon het zachtjes te regenen. Imber klom uit haar kuil en liep naar de takkenhut om het dak te controleren. Als het hard ging regenen, zou dat wel gaan lekken. Zij kroop naar binnen. De grond was alleen maar belegd met berkentwij gen; aan de wand tegenover de ingang lagen de stevig opgerolde schaapsvellen. Langs de beide andere kanten lag de proviand. Imber was in de eerste plaats bezorgd voor het meel, haar be zorgdheid week, toen zij eraan dacht, dat zij de zakken zo nodig kon afdekken met de schaaps vellen. Na het transpireren in de kuil vond zij het koud in de tochtige hut. Zij trok een jas aan. Zij had honger, maar zo lang als het regende, kon zij geen vuur maken, want de stookplaats lag bui ten. Ze bestond uit niets anders dan een paar vlakke stenen, die de wind moesten tegenhouden. Bij goed weer ging het best, maar nu was het niet bepaald aangenaam. Imber rolde de schaapsvellen uit; zij kon im mers even goed gaan liggen als blijven zitten. Van tijd tot tijd keek zij eens goed naar het zo genaamde dak. elk ogenblik verwachtend regen druppels te ontdekken. Maar er kwamen geen druppels, alleen een weldadige vermoeidheid viel op haar. Zij rolde zichzelf steviger in het vel en sloot de ogen. Ineens huiverde zij. Er liep een dikke waterdruppel over haar wang. Zij ging een beetje opzij en voelde naar het meel. Neen. daar lekte het nog niet. ^Zij trok het warme vel over haar schouders cn keek naar buiten. De regen bleef stromen, nu veel harder dan in het begin. Er kwamen twee diepe rimpels in Imbers ge zicht. Erland liet op zich wachten. Ilij was nu al minstens tien uur weg en hij was toch alleen maar van plan geweest even de bergen te verkennen Zij drong een afschuwelijke gedachte weg. maar die liet zich niet verdringen, telkens en telkens weer schoot ze door haar heenAchdat was toch onzin! Erland stond zo stevig op zijn twee benen en een mens breekt toch niet zo maar een voet. En natuurlijk was hij evenmin overval len door wilde dieren. Beren waren er in deze tijd van het jaar nauwelijks in de bergen, en 's zomers was de wolf zo schichtig, dat hij heus wel uit de buurt van mensen bleef. Bovendien: Erland had toch zijn geweer en de hond bij zich. Maarhij kon in een kloof zijn gevallen of van een rots omlaag zijn gestort! Hij was vaak zo overmoedig. Het speet haar, dat zij niet met hem mee gegaan was. Zij had er van afgezien ter- wille van het graafwerk, want de tijd drong: zij moesten heus binnenkort een ander onderdak hebben. De takkenhut bood bij lange na niet vol doende beschutting, als het weer slecht werd. Dat was daarnet al duidelijk genoeg gebleken. De muren waren zo dun, dat het licht tussen de takken door naar binnen viel. (Wordt vervolgd) de hand Het gemeentebestuur verwacht dat vol. gens de nieuwe richtlijnen drie ver schillende taxateurs de vervangings waarde van het huis zullen moeten vast stellen. Daarop zou dan een verrekening met de rUkebydragen en een bedrag we. gens afschrUving (dat wordt afgetrok ken) moeten volgen. De voorbereidingen van de nieuwe rijksregeling zijn thans zo goed als vol. tooid, zodat binnenkort nadere bijzon, derheden kunnen worden verwacht. D'lensttijdverkorting - tijdstip van ingang niel te noemen Minister Visser (defensie) kan geen datum noemen, waarop eon eventuele verkorting van de duur der eerste oefe ning kan ingaan. „Zoals bekend. Is dit geheel afhankelijk van de verkrijging van voldoende beroepspersoneel en kort- verband-vrywllligers om het verlies aan parate sterkte, dat van de diensttijdver korting het gevolg zal zyn, kwantitatief en kwalitatief te corft penseren". zo schrijf) de minister ln zijn memorie van anL woord aan de Tweede Kamer. Blij :ens dit stuk heeft de minister in middels bepaald, dat kortverband-vrii- willigers en vrijwillig nadienenden als nog de wens kenbaar kunnen maken id berocpsdienst over te gaan. zolang zij nog geen twee Jaar werkejyk hebben ge diend. Zy die van deze gelegenheid ge bruik maken, zullen, indien zij aan de eisen voldoen en er voor hen Dlaatslngs- mogelijkheid is, onder verbreking vaD hun lopend dienstverband als beroeps militair worden aangenomen. Na hun toelating zullen zij die als vril- williger reeds onderofficier waren, een opleiding aan de onderofflclersschool of ean de luehtmachtkadecschool moeten volgen alvorens voor een aanstelling als beroepsofficier in aanmerking te kunnen komen. Voor vrijwilligers die een of ficiersrang bekleden, zal een overeen komstige regeling voor het volgen van een opleiding aan de K.MA. worden ge- /«navond «rii» I Om 8 uur begint het NTS-journaal dat gevolgd wordt door het weerover- zicht. Om 8.20 uur zendt de VPRO uit. Begonnen wordt met de rubriek „Ziek zyn. beter worden", waarin de arts A. C. van Swol iets vertelt over ziek- tebestryding en dan volgt het eerste van een aantal programma's over de dans, met medewerking van het Ne derlands Danstheater. „Open kaart" heet een kerkeiyk programma over jongeren, dat om 9.10 uur begint en tot slot laat Simon van Collem weer oude filmfragmenten zien. vanavond In de reeks „By de gratie Gods", komt vanavond om 8.15 uur Maria Thereeia. keizerin van Oostenrijk, aan de beurt. U kunt veel over haar en haar tijd horen via de NCRV. Om 9.45 vervolgt het programma met de uitvoering van een violoncelsonate van Vivaldi en om 10 uur zingt de Cantorij van de Nieuwe Kerk te Groningen o.l.v. Evert West ra. Het Promenadeorkest treedt tussen 8.05 en 8.50 uur op voor de VARA. Solist is Gerard Hengeveld. pianist, die u hoort in een eigen planoconcert. Om 8.50 uur wordt een klankbeeld over de Partij van de Arbeid uitge zonden en om 10 40 uur kunt u luis teren naar het Strijkorkest Benedetto Marcello met werken van Vivaldi. Programma voor morgen DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 716 kc/s. AVRO: 7 0o NWs 7 20 Gram. VPRO 7.50 Dagope ning AVRO- 8 00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman 9.15 Gram 9.33 Watorst 9.40 Morgenwijding |0 00 Gram 10 50 V d kleuters 1IX» Kookpraatje 11.15 Gram 11.43 Op-voeden al» liefhebberij, lel zing 12.00 Lichte rnuz 12.30 Land- en tulnbouwmedod 12.33 Llohte muz 13.00 NWs, meded cn beursbor 13.30 Lichte mui 14.00 Kamermuil 14.30 V d vrouw 15.05 "n Odyssee met z'n twee, hoorspel 15.50 Zang- recital 16,15 Voordracht 18.33 Gram 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazzmuz. 18 00 Nw» 18.15 V d Jeugd 16.30 Lichte muz 13.45 Sportpraatje 18 55 Gesproken brief 19.00 V d kleutera 16.05 Gevar progr 20.00 Nw» 20.05 F1 Iharm onk, koor en so list 2: 05 Dc vrouw van boven, hoorspel 22 30 Nws. beursbcr uit New Vork cn meded 22 45 Journ 23.00 S-portact 23.10 Discotarla 23 55—24 00 Nw*. Hilversum II. 298 m. 1007 kc/s. KRO 7 00 Nws 7 15 Gram 7.30 V d Jeugd 7 40 Gram 7.43 Morgengebed cn overweging 8 00 Nws 8.18 Gram ISO V d huisvrouw 9 40 Schoolradio. NCRV: 1000 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Gram. KRO. 11 00 V d zieken 11.45 Gewijde muz 12.00 Middag klok-noodklok 12 04 Gram 12.25 V d boe ren 12-36 Land- en tulnbouwvneded 12.33 Gram 12 5o Act 13.00 Nws 13.16 Zonne- 13.23 Mil orkest. Fluit en klavecimbel 18.50 Gram 17.00 1 d Jeugd 17.30 Gram 17.40 Beuraber 17.45 Lichte muz 16.15 Sportrubrlek 18.30 Vocaal en» 18.50 Sociaal perspectief, praatje 19.00 Nwa 19.10 Op dt> man af. praatje 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 19.50 Pol lezing 20.00 Gevar progr 21 30 Gram 21-50 Periodieken pa rade 22 00 Kerkorgelconcert 22 30 Nw» 22 40 Avondoverderfking 22.53 Boekbcepr 23.00 Mil kapel 23 30 Boekbeepr 23.55— 24 00 Nws Trlrvlslrprngr. NTS: 20.00 Journ. AVRO 20.20 Act 20 30 Documentaire film 21.00 Reiziger zonder bagage. TV-spel 22.20 Ein de.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7