Micuiuo £eihsrl)c (Garant K.L.M. VENEZUELA Commentaar werkt samen met Keizerszoon ziet af van titels NIEUWS in één oogopslag Verlaten stad BON Beschuldiging tegen Globke Cals doet concessies aan tegenstanders Stopzetting hulp Y.S. schaadt defensie WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12093 CHRISTELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „Staatvastlcfi is ahebteven tngn bert in tegbeaspntt" Stadhouders in grote steden Zie pagina 9 De KLM en de nieuwe Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA gaan samenwerken op technisch, operationeel en com mercieel gebied. Minister Visser heeft in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het Nederlandse aandeel in de westelijke verdediging schade zal worden toegebracht, als de Amerikaanse hulp abrupt wordt verminderd of beëindigd. Het Kongolese leger verkeert in staat van waakzaamheid naar aanleiding van het denkbeeld in de V.N. het te ontwapenen. De Veiligheidsraad heeft het Kongo-debat verdaagd. Generaal Moboetoe is met een troepeneenheid per schip naar de grens van de Oostprovincie vertrokken voor een aanval op Stan- leystad. Van Amerikaanse zijde zijn voorstellen ingediend tot ver sterking van de Ver. Naties. Zij hebben o.a. betrekking op het instellen van een afdeling van de Veiligheidsraad om valse aantijgingen van het ene land tegen het andere uit te roeien en op het vormen van een vredesraad om het voorkomen van oorlogen te bestuderen. De generale synode der Ned. Herv. Kerk is er niet toe over gegaan prof. dr. P. Smits de bevoegdheden als emeritus-predi kant te ontnemen. Het gesprek met deze vrijzinnige Leidse hoogleraar zal worden voortgezet door de Raad voor de zaken van kerk en theologie. Bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken in de Eerste Kamer is een discussie gevoerd over het be noemingsbeleid van burgemeesters. Van socialistische zijde werd stelling genomen tegen de gedachte om in Amersfoort niet een socialistische, maar een liberale burgemeester te be- EEN plaatje dat herin neringen oproept aan Dickensverhalen en aan goud-bespikkelde ansicht kaarten met „Gelukkig Nieuwjaar". De milde romantiek van het kerkje in d'e sneeuw en van de eenzame voetganger die tegen de jagend'e storm in voortworstelde waarheen? De schoonste fantasieën zijn te spinnen bij zulke plaatjes! De werkelijkheid is meest al heel wat minder roman tisch. Deze foto is genomen op Times Square, hartje New York, tijdens het af gelopen weekend. Normaal ru'den hier honderden auto's nu niet één, want het verkeer met particuliere auto's was verboden; een maatregel die nog nooit ge nomen was in de geschie denis van deze wereldstad. Men móest wel want de sneeuw lag meer dan zestig centimeter hoog en er joeg een storm diie ook zonder sneeuw al moeilijkheden zou hebben veroorzaakt. De „eenzame wandelaar van het plaatje" zal dan ook weinig romantische gedach ten gekoesterd hebben! Nee, romantiek moet men in een foto als deze niet zoeken. Eerder dwingt zij ertoe te erkennen dat de mens, hoe kniap hij ook geworden is in de loop der eeuwen, bij lange na niiet is opgewassen tegen de machten der na tuur. De mens kan vliegtui gen bouwen die de snelheid van het geluid overtreffen maar een sneeuwstorm van enkele uren maakt ook deze luchtreuzen machte loos. Zo is het met auto's, zo is het met schepen zo is het in feite met al dat jachtige comfort waarmee de mens van de twintigste eeuw zich heeft omringd. De New Yorkers hebben zo enige uren gedwongen rust gehad. Zullen ze in die tijd ook één ogenblik heb ben stilgestaan bij de klein heid van de mens? Zullen ze één ogenblik hebben op gekeken, door die grauwe sneeuwwolken heen, tot de troon van Hem die wolken, lucht en winden wijst spoor en loop en baan En zullen ze dat gedaan heb ben in het stellige vertrou wen dat diezelfde God voor die nietige mens altijd JH weg zal vinden, zijn voet kan gaan. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewUs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Het blad „Hamburger Echo" heeft eei fotokopie afgedrukt van een door Han Globke, de huidige staatssecretaris bij de bondskanselarij, ondertekende order uit de Hitler-tijd volgens welke Duitsers, die een Tsjechische vrouw wilden huwen, hun aanvrage om een huwelijksvergun ning vergezeld moesten doen gaan van een foto van de bruid in badpak of zon der dat. Deze foto moest dienen om het nagaan van ras-kentekenen van de als minderwaardig beschouwde Tsjechen te vergemakkelijken- Volgens de „Hambur ger Echo" wilde men met deze aanval op het vrouwelijk schaamtegevoel bereiken dat het aantal huwelijken van Duitsers met Tsjechische vrouwen zo klein moge, lijk zou blijven. Iemand als Globke, wiens handtekening onder de order voor komt, zou volgens het blad thans niet als vooraanstaand christen-democratisch po liticus moeten willen fungeren. De Cubaanse premier Fidel Castro heeft het sterkste leger in de geschiede nis van Cuba op de been gebracht in een poging de opstandelingen in Zuid- Centraal Cuba te vernietigen. Naar schatting hebben 60 000 Castro- soldaten het gebied 300 kilometer ten zuidoosten van Havanna afgegrendeld. Schattingen van de sterkte der op standelingen variëren van 1600 tot 4000 DE KLM en de onlangs opgerichte Venezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA gaan technisch, operationeel en commercieel samenwerken. Dit voor de luchtvaartwereld nogal schokkende bericht is gisteren in Cara cas en Den Haag bekend gemaakt nadat volstrekt geheime onderhande lingen waren gehouden tussen een KLM-dele>gatie onder leiding van directeur J. C. van der Kloot en Venezolaanse luchtvaartautoriteiten. De samenwerking zal echter in geen enkel opzicht van invloed zijn op het zelfstandig karakter of de structuur van beide maatschappijen. In afwachting van de eigen bestelde straalvliegtuigen zal de VIASA van de KLM een Douglas DC-8 straalver- keersvliegtuig met bemanning char teren, voor het onderhouden (met in gang van 1 april) van de midden- atlantdsche diensten van Caracas (een zeer belangrijk economisch knoop punt) naar Lissabon, Madrid en Rome n van Caracas naar Parijs, Londen a Amsterdam. Voorts Is overeengekomen, dat het vlie gend personeel van de VIASA, bestemd het uitvoeren van deze diensten, alsmede technische en commerciële me dewerkers door de K.L.M. zullen worden opgeleid. Bovendien zal de KXJVI. in Europa als algemeen agent van de VIASA optreden. De VIASA is opgericht door de twee bestaande Venezolaanse luchtvaartmaat schappijen LA.V. en Avensa. Deze maat schappijen verzorgden alleen intern en regionaal vervoer. nieuwe maatschappij, die is aan gesloten bij de internationale bond van luchtvaartmaatschappijen IATA en thans twee Convair 880 straalverkeersvliegtui- in bestelling heeft, zal de intercon tinentale diensten gaan uitvoeren. Met In strijd om Mammoetwet (Van onze parlementsredactie) MINISTER CALS is tegemoetgekomen aan een groot aantal bezwaren, die in de Tweede Kamer, met name bij de protestants-christelijke fracties, bestonden tegen zijn omvangrijk wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. In de, eveneens aangevochten, principiële opzet van dit wetsontwerp, dat in de omgangstaal als „mammoetwet" wordt aan geduid, heeft de bewindsman echter geen wijzigingen aangebracht. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op het voorlopig verslag uit de Kamer over dit wetsontwerp, dat thans is verschenen. De belangrijkste wijzigingen in het oorspronkelijke wetsontwerp zijn: Voor gemeenten met minder dan 50.000 inwoners is het leerlingenaan tal, waaraan een bestaande v.hjm.o.- school moet voldoen, wil zij voor be kostiging door het rijk in aanmerking blijven komen (de zgn. opheffingsnorm) verlaagd met een derde, vergel-eken met de aantallen, die voor de grotere ge meenten gelden. O. De veel voorkomende delegatie van bevoegdheden aan de Kroon of aan de minister is in een aantal gevallen beperkt of nauwer aan de wet gebon den. Dit om tegemoet te komen aan de bezwaren tegen een te grote invloed van de overheid buiten het parlement Dit houdt in concrete in, dat de schoolbesturen zelf een aantal vakken op het leerplan mogen vaststellen, en zelf mogen bepalen, op welke tijdstip pen de vakanties vallen. Bovendien is het beroepsonderwijs, dat in het oor spronkelijke ontwerp alleen maar ge noemd werd, iets duidelijker omschre ven, en is nader aangeduid, welke acten van bekwaamheid nodig zijn voor het geven van lessen aan een school voor voortgezet onderwijs. De maatregelen, die de overgang van het huidige onderwijsstelsel naar de nieuwe schoolsoorten soepel moeten doen verlopen, worden vast gelegd in een aparte wet. Deze over gangswet zal ook aangeven, wanneer de wet op het voortgezet onderwijs in wer king treedt Hiernaast wordt een aantal kleinere wijzigingen voorgesteld. Het latijn kan naar keuze van het sohoolbestuur al in het eerste leerjaar van het gymnasium worden onderwezen, evenals onder de huidige wetgeving het geval is. Voor de op te richten athenaea vervalt het latijn als verplicht vak. Ten grondslag van het lager beroepsonderwijs ligt als brugjaar steeds één jaar lager alge- meen vormend onderwijs. Het ma.v.o. (het huidige m.U-l.o.) zal in het alge meen vier jaar duren, hoewel een drie jarige cursus mogelijk blijft. De oplei ding voor kleuterleidster wordt drie jaar (voor leidster) plus één jaar (voor hoofdleidster) in plaats van twee plus twee, zoals aanvankelijk het voornemen Op aandrang van de niet-confesslonele Kamerfracties heeft minister Cals in het wetsontwerp de overheid een meer posi tieve taak ten aanzien van het openbaar onderwijs toebedeeld. Zie ook pagina 9 nadruk werd vanmorgen verklaard dat de K.L.M. geen geld in de VIASA heeft gestoken. Geen invloed De overeenkomst met de nieuwe Vene zolaanse luchtvaartmaatschappij staat ge heel los van de besprekingen, die al ge ruime tUd worden gevoerd met de Swiss- n de SAS, zo heeft de K.L.M. meege deeld. Zoals men weet zijn deze beide maatschappijen enkele jaren geleden een belangengemeenschap aangegaan, die zich voornamelijk bepaalt tot samenwer king op technisch gebied. Evenals de KLJU, hebben deze lucht vaartmaatschappijen zich niet willen aan sluiten bij de Europair (een belangen gemeenschap van enkele Europese maat schappijen), die thans onder de naam Air-Union de luchtvaartmaatschappijen an Duitsland. België, Frankrijk en Italië 1 zich verenigt. Geruchten als Sou de overeenkomst met de Venezolaanse maatschappij van invloed zijn op de besprekingen van de K.L.M. met Swissair en SAS worden door de K.L.M. met klem tegengesproken. Met Mexico heeft een Nederlandse lnchtvaartdelegatie onder leiding van de directeur bü de Rijksluchtvaartdienst H. J. Spanjaard gisteren een nieuw luchtvaartakkoord voor drie jaar aange gaan, waarbij de bestaande verbinding tassen Arasterdam en Mexico-City is bestendigd. Prinses Margaret lijdt aan griep Prinses Margaret is slachtoffer gewor den van de griepgolf die sinds enkele weken over Engeland slaat. Haar pers secretaris heeft meegedeeld dat ze sinds het afgelopen weekeinde het bed moet houden. Ook andere leden van het koninklijk huis de hertogin van Kent, de hertog en hertogin van Gloucester lyden aan griep. De echtgenoot van prinses Marga ret, Antony Armstrong-Jones, heeft van de griep-bacil tot dusver geen last gehad. De Duitse kustvaarder Angelina die is vastgelopen op de zand banken voor de Texelse kust, in de branding. De bemanning kon zij het niet. zonder grote moeite worden gered. Koningin Elizabeth, die met haar echtgenoot, prins Philip, een bezoek brengt aan Pakistan, ziet men op deze foto naast de gouverneur van West-Pakistan, Malik Amir Mohammad Khan, in het gouvernements gebouw in Pashawar ter bijwoning van een volksdansdemonstratie. (Van onze parlementsredactie) DE MINISTER VAN DEFENSIE, ir. S. H. Visser, meent dat een abrupte vermindering of beëindiging van de Amerikaanse militaire hulp aan ons land schade zou toebrengen aan het Nederlandse aandeel in de wes terse verdediging. In de thans verschenen memorie van antwoord over de defensiebegroting-1961 geeft hij de Tweede Kamer de verzekering, dat hij zich tot het uiterste zal inspannen om een dergelijke situatie te ver mijden. Uit het feit, dat de steun van de V.S. in de vorm van militaire goe deren in de jaren 1960 en 1961 na het dieptepunt in 1959 weer een opwaartse beweging te zien geeft, mag volgens de bewindsman niet worden geconcludeerd dat voor de daarna komende jaren een verder gaande stijging is te verwachten. Gezaghebbende uitlaitingen van Amerikaanse zijde doen eerder ver moeden dat twijfel gewettigd is over de vraag in hoeverre in de toekomst op substantiële hulp kan worden ge rekend. Over een eventuele hulpver lening in 1962 en '63 is in ieder ge val nog niets bekend. Minister Visser herinnert eraan, dat de Nederlandse bijdrage voor de geza menlijke verdediging in de achter ons liggende jaren steeds gebaseerd is ge weest op twee pijlers: die van de eigen inspanning en die van de ontvangen Amerikaanse hulp. De eigen inspanning zal. zoals bekend, de komende twee jaar verder toenemen. Het defensieplafond bedrag voor 1961 is 1850 miljoen. Dit wordt vermeerderd met 55 miljoen de loonmaatregelen in 1960 en met de 8 miljoen van de verhoging van de toeslagen op de militaire pensioenen. In totaal dus 1913 miljoen. Luchtmacht Uitvoerig licht minister Visser de twee ingrijpende wijzigingen toe, die de Ne derlandse luchtmachtplannen eind vorig jaar hebben moeten ondergaan als ge volg van de verwachtingen omtrent de militaire hulpverlening en ten gevolge van de omstandigheid, dat in de NAVO. in sterkere mate dan aanvankelijk in de bedoeling lag, het accent is verlegd van bemande vliegtuigen naar geleide wa pens. (Zie vervolg op pagina 7) in ontvangst te nemen, beledigd te ach ten? Och, wij menen, dat er ook aan de mogelijkheid om zich nog beledigd te achten een grens is. Wel is er reden tot hernieuwde teleur stelling. Nederland is van goeden wille. Wat Nieuw-Gninea betreft, immers het grote geschilpunt, kan het moeilijk be schouwd worden zichzelf te zoeken. Wel ke toekomst Nieuw-Guinea straks voor zichzelf moge kiezen, Nederland zal er zich bij neerleggen. Wenst Nieuw-Guinea straks op eniger lei wijze aansluiting bij Nederland, het zal ons aangenaam zijn. Wenst het samen gaan met het thans nog Australische deel, dan kan dit geschieden. Wil het op zich zelf blijven, dan is het ook daarin vrij. Ook wanneer het in vrijheid zou beslui ten tot samengaan met Indonesië, zal Nederland dit niet belemmeren. Kortom. Nederland laat aan Nieuw- Guinea de beslissing over eigen toekomst Wij vermogen niet in te zien. welke ver wijten diensvolgcns aan Nederland te maken zijn. Indonesië is vergramd. Er is alle oorzaak om zich af te vragen, of de Indonesische gramschap niet is ingege ven door twijfel, of Nieuw-Guinea straks op aansluiting bij Indonesië prijs zal stellen. Onlangs reeds moest worden geconsta teerd: hoe dichter de instelling van de Nieuw-Guinea-raad nadert dit eigen college van Nieuw-Guinea zal begin april worden geïnstalleerd hoe onrustiger Indonesië zich betoont en hoe onrustiger het de sfeer tracht te maken. Waar tegenover intussen het Neder landse standpunt zijn overtuigingskracht ook naar buiten behoudt. Zelfs zal waar neming vanwege de Verenigde Naties worden gewaardeerd. Wanneer dan nu de Indonesische regering zover gaat, een Ne derlandse nota, die haar via Engeland heeft bereikt de directe verbindingen zijn immers reeds geruime tijd verbroken zelfs niet te willen aannemen, is dit tegenover de overtuigingskracht van de Nederlandse politiek een wel geer povere geste. Na de teleurstelling die de premier van Malakka in zijn poging tot bemiddeling moest ervaren, na wat overigens reeds is gedaan, betekent deze weigering, dat de Indonesische regering in haar bot en hals starrig negativisme wenst te volharden. Zijn we beledigd? Jammer vinden we het wel. In Hongarije zijn negen priesters, een vroegere gravin en een vroegere kapitein gearresteerd wegens deelneming aan een samenzwering tegen de veiligheid van da staat Paul-Henri Spaak, die onlangs zijn ont slag indiende als secretaris-generaal van de NA.V.O., is door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, uitgenodigd om op 21 februari naar Wari- ington te kooien. Een granaat uit de tweede wereldoorlog heeft zondag door ontploffing drie kinde ren gedood en drie andere kinderen le. vcnagevaarlijk gewond ln Chrzanowice, westelijk Polen. lp de leiding van de Spaanse Falangisti- sche partij van generaal Franco heeft een belangrijke reorganisatie plaats gehad. Het doel hiervan is de positie van de partij in de regering te versterken. 0 De Franse president De Gaulle en de West- duitse Bondskanselier dr. Adenauer zul len morgenmiddag particuliere besprekin gen voeren aan de vooravond van de Euro pese topconferentie, die vrijdag begint De depressie die dinsdag nog veel wind aan onze ktist veroorzaakte, trok naar Noordscandinavië weg. In de af gelopen nacht passeerde een rug van hogedruk die de wind snel deed afnemen en aanleiding gaf tot opklaringen. De temperatuur daalde echter nergens tot beneden het vriespunt. Tussen een de pressie uie over de oceaan naar het zee gebied tussen IJsland en Zuidgroenland koerste, en een hogedrukgebied boven Spanje ontstond een brede en krachtige zuidwestelijke luchtstroming waarmee zachte Oceaanlucht naar de Britse eilan den stroomt. Het warmte front, dat deze lucht begrent. naderde vanmorgen voor afgegaan door een regengebied ons land- HET WEER IN EUROPA Morgen zal het gehele land zich in de lil E-UHUrA krachtige zuidwestelijke stroming bevin- Rapporten hedenmorgen zeven uur den en zal de temperatuur aanzienlijk boven normaal zijn. Er is een goede kans dat het zachte weer enkele dagen zal aanhouden, waarbij af en toe wat regen Station of motregen zal vallen. De Bilt verwacht tot morgenavond: D He.dt. Zacht weer met veel bewolking en af Vpenburg en toe wat regen. Matige tot krachtige zuldwestelijke wind. (Opgemaakt om li-15) De Bin ZON EN MAAN Emdh" Donderdag 9 februari: zon op 8 08. onder -l-im» 17.42; maan op 2-13. onder 11.58; 15 febr "u.'^kh HE Volgens Heutc bevindt dc Teneinde te kunnen terug- het huis Habsburg kan tc- De Oostenrijkse volkspar- T socialistisch-georiën teerde weekblad Heute verklaring rich bericht dat dr. Otto Habsburg, de zoon van dc burg laatste Oostenrijkse keizer, een verklaring heeft onder tekend waarbij hij afziet van zijn koninklijke titel en aan spraken op de troon en waarbij hij zijn trouw aan thans in ballingschap de republiek betuigt. West-Duitsland. in ban- keren vocaat zal zijn verklaring moet „op een politiek gunstig ring ogenblik" aan de regering door worden overhandigd. De ad- teerd vocaat wilde geen taar hierover geven. Otto von Habsburg zijn geboorte- rugkeren, zells indien hij do tij, welke samen met dc so- zijn gezin loyaliteitsverklaring onder- - n hohhoti cialisten een coalitie-regc- tekent. Volgens de socialis- de loyaiiteltsvcrkla- ten beschouwt Otto von r'nS vormt, wil van de an- in Otto von Habsburg Habsburg zich nog steeds dere kant de terugkeer van het kabinet geaccep- als „keizer". Otto von Habsburg en de Heute schrijft dat er geen teruggave aan zijn familie de Oos- gevaar voor de republiek van de grote bezittingen Otto von Habsburg te welke in 1919 in beslag ge- oont tij heeft reeds verklaard dat duchten is. maar dat zijn nomen werden en die nu geen sprake van kan zijn „monarchistische" ambitie door de staat beheerd wor- ongewenst in dit land is. den. orden. Het bestuur tenrijkse socialistische par- dat het verbannen hoofd i Ajaccio Madrid Ma .»rca

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1