GEZOND Halitran Keerzijde van de medaille Jjh. eert fcaafce \y DUITSLAND - een jaar later ,GEEN ROL VOOR LOEMOEMBA" de winter door! Kennedy damt de dollarvloed af West-Duitsland helpt V.S. met miljard dollar Chefarine4 Meer koddig dan waardig 3 BURGEMEESTERSBENOEMINGEN Bij K.B. is met ingang van 15 februari benoemd tot burgemeester van Grijpskerk de heer A. H. M. Mulder uit Hoogeveen. De heer Mulder, die commies ter secretarie der gemeente Hoogeveen was, is gereformeerd en lid van de A. R. partij. Met ingang van 20 februari is benoemd tot burgemeester van Schoonrewoerd, Hei- en Boeicop de heer P. Visser, laatstelijk gemeente secretaris van Nieuwerhoorn. Hij is nederlands hervormd en lid van de C. H. U. De huidige burgemeester van Nieuwenhagen, mr. M. M. L. G. M. Custers, is met ingang van 15 februari benoemd tot burgemeester van Venray. De heer Custers is rooms-katholiek en lid van de K.V.P. Ten slotte is met ingang van dezelfde datum benoemd tot burge meester van Broekhuizen de heer K. J. van Gerven uit Maastricht. De heer Van Gerven, die rooms-katholiek is en lid van de K.V.P., was voor dien commies ter gemeentesecretarie van de gemeente Cadier en Keer. MILITAIRE MUTATIES Met ingang van 1 februari is bij K.B. benoemd bij het wapen der genie tot generaal-majoor, brigade-generaal C. J. J. Stoorvogel. Eervol ontslag uit de militaire dienst is met ingang van dezelfde datum verleend aan kolonel-arts dr. J. M. Appelman, van het dienstvak van de geneeskundige dienst. Te rekenen van 1 januari 1961 af, is benoemd en aangesteld bij het wapen der genie, tijdelijk, voor de tijd, dat hij de functie vervult van hoofd van de geniedienst in Nederlands Nieuw-Guinea, tot luitenant kolonel, de majoor ir. E. R. Thiel, van dat wapen. AMBASSADES De Nederlandse en de Soedanese regering hebben in gemeenschappe lijk overleg besloten hun wederzijdse gezantschappen in Khartoem en bij het Nederlandse koninklijke hot te verheffen tot de rang van am bassade. De Soedanese legatie is in Parijs gevestigd. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. A. F. Calkoen tot Nederlands ambassadeur te Bangkok en tevens tot gezant in Cambodja. Mr. Calkoen was laatstelijk ambassaderaad in Moskou. Verzet tegen Kennedy? Een partijgenoot van president Kennedy, de machtige Democra tische voorzitter van de commis sie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat, Ful- bright, heeft gisteren verklaard, dat de vorming van een Kongo lees coalitiekabinet met Loe- moemba zeer gevaarlijk is. Loe- moemba heeft volgens Fulbright reeds bewezen, dat hij Russisch gezind is. De senator heeft zich hiermede tegen Kennedy ge keerd, van wie wordt aangeno men, dat hij voor vrijlating van Loemoemba is om mogelijk te maken, dat hij wordt opgenomen in een coalitiekabinet. Intussen hebben de plannen van Kennedy nog geen definitieve- vorm aangenomen. Stevenson, de nieuwe Amerikaanse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, zal morgen een rede houden in de Veilig heidsraad. Hij heeft in de afgelopen dagen besprekingen gevoerd met secre taris-generaal Hammarskjoeld en de Rus Zorin. Dan zal pas blijken, of de Ver. Staten inderdaad met het voorstel zullen komen, alle politieke gevangenen Gewapende ultra's tot terreurdaden in staat Van ongeveer duizend van de 10.000 leden van het twintigtal ultranationa- listische organisaties in Japan kunnen ..terreurdaden" venvacht worden, zo heeft Noboe Kasjiwamoera, de direc teur van de Japanse rijkspolitie giste ren voor een parlementaire commissie verklaard. Hij zei, dat ongeveer honderd ultra's genoteerd staan als „gevaarlijke ele menten". van wie bekend is dat zij de beschikking hebben over wapens. Hij legde zijn verklaringen af in ver band met het onderzoek, dat ingesteld wordt naar de poging door een 17 jaar oude ultra om de vorige week de uit gever van het tijdschrift Tsjoeo Koron neer te steken. Het maandblad had onlangs een droom uitgebeeld van revolutionairen, die de keizer en zijn gezin aan het ont hoofden zijn. Advertentie in Kongo vrij te laten, alle Kongolese troepen te ontwapenen, het parlement bijeen te laten roepen, aan te sturen op de vorming van een coalitiekabinet en het verbieden van buitenlandse hulp voor Kongo. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken (de chef van Stevenson), pleitte gisteren voor een plan. dat vrede zal brengen In Kongo, de integriteit van het land zal bewa ren en voor de Kongolezen zelf de mogelijkheid zal scheppen, hun eigen constitutionele regelingen tc treffen. De verantwoordelijkheid voor de toe stand in Kongo dient echter op de Katanga betreft: Frankrijk zegt. gons van te weten. Er blijven echter berichten binnenkomen, waaruit zou moeten blijken, dat Tsjombe alle moge lijke moeite doet om piloten en ander personeel aan te werven, die de Mystè- res moeten bedienen. Vermelden we nog, dat ongeveer 100 man V.N.-troepen van de Maleise fede ratie naar de Kongolese Evenaars provincie zijn gegaan om 500 man van de V.A.R. te vervangen. Grote onenigheid over verfilming proces De Israëlische operateurs die voor belangrijkste filmjournaal- en tv-maat- schappijen in de V.S.. Frankrijk, Duits land en Engeland werken, hebben de eis gesteld dat zij eventueel op poolba- sis toestemming krijgen het proces- Eichmann te verfilmen. Ze tekenden scherp protest aan tegen de regeling die de Israëlische regeringen heeft getroffen, namelijk: dat alle ver filmingen uitsluitend zullen worden ver richt door de Capital Cities Broadcasting Corporation in New York, die aan alle belanghebbenden tegelijkertijd copieën beschikbaar zal stellen. De operateurs noemden de regeling ïn aantasting van de persvrijheid. De Israëlische regering ontkent, dat er van i monopolie sprake is. De Amerikaan- firma voldoet aan alle eisen die de regering stelt en werkt zonder het oog merk winst te maken. Spaak in conflict met Kennedy? Het weekblad Newsweek schrijft in het laatste nummer dat Paul-Henri Spaak zijn post als secretaris-generaal van de Navo heeft opgégeven omdat „hy teleurgesteld was door de politiek van Navo's belangrijkste leider president John F. Kennedy." Spaak en Kennedy waren het eens .•er Spaak's opvatting dat „de commu nistische dreiging in de wereld.Azia tisch en Afrikaans is en meer econo misch en sociaal dan militair." Over de middelen om deze dreiging het hoofd te bieden zouden Spaak en Kennedy echter lijnrecht tegenover el kaar hebben gestaan, meent het blad. Verder noemt Newsweek mr. D. U. Stikker als meest waarschijnlijke opvol- van Spaak. Advertentie NEEM GEEN RISICO: Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules! Bescherm uzelf en uw gezin met Halitran: Halitran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen! Amerikaanse, Franse en Duitse troepen hebben in Navoverband een gezamenlijke oefening gehouden in Duitsland. Het was de operatie „Winter-schild". Op de foto zien we hoe een colonne Franse tanks halt hield in een besneeuwd dorpje in de buurt van Regensburg. ca GO x xoveei vitaminen ais gewone levertraan. een paar prachtige enkalon nylqns voor slechts 1 gulden en dertig dijkzegels van de echte GOUDA'S GLORIE MARGARINE MARGARINE VAN OE BOVENSTE PLANK Strauss: geen gapingen in W.-Europese defensie De Westduitse minister van defensie Strauss heeft gewaarschuwd tegen mo gelijke gapingen in de Westeuropese de fensie als gevolg van militaire neutrali teit in Duitsland. Er moet geen vacuum ontstaan in Duitsland, aldus verklaarde Strauss in een artikel in het blad „Foreign Poli cy". Het artikel was kennelijk gericht te gen eventuele plannen van de Verenigde Staten om hun troepen terug te trek ken uit West-Duitsland. De Verenigde Staten worden verdedigd bij het ijzeren gordijn in Europa, zowel politiek als militair. Aldus verklaart Strauss. „De aanwe zigheid van krachtige Amerikaanse een heden in EuroDa is een levenskwestie voor de NAVO in het algemeen, en de aangesloten landen in het bijzonder, niet alleen voor Duitsland". tabak nabij Havana heeft vernield, heeft ren schade aangericht van naar schatting enige miljoenen dollars. Vfjf mensen werden door vallend gesteente gewond en twee brandweerlieden wer den naar ziekenhuizen gebracht met rookvergiftigingsverschUnselen. West-Duitsland heeft aan de Ver. Staten diverse betalingen van in totaal ongeveer een miljard dollar aangeboden, om het te hel pen de moeilijkheden met zijn be talingsbalans te overwinnen, zo werd te Bonn bekendgemaakt. Een woordvoerder van het West duitse ministerie van economische zaken deelde mede, dat het aanbod voorafgegaan werd door Westduit se maatregelen die ten doel hadden de druk op de Amerikaanse be talingsbalans te doen verdwijnen, en dat het gepaard ging met een aantal voorgenomen maatregelen met hetzelfde doel. Het contante aanbod houdt in: 1. Onmiddellijke vervroegde terugbe taling van 587 miljoen dollar van de naoorlogse Westduitse schulden aan de Verenigde Staten van in totaal 787 miljoeh dollar. Daar de schuldenover eenkomst gelijke behandeling inhoudt van andere crediteuren, brengt dit met zich mede, dat gelijktijdig aan Engeland 67 miljoen pond sterling worden afgelost en aan Frankrijk 5 miljoen dollar. 2. Onmiddellijke vooruitbetaling van 125 miljoen dollar voor in de Verenig de Stateh geplaatste bestellingen van 3. Onmiddellijke vooruitbetaling van minstens 200 miljoen dollar voor wa penbestellingen. die in 1961 nog in de Verenigde Staten gedaan zullen wor den. 4. Betaling van 75 miljoen dollar aan het Amerikaanse fonds voor ontwik- kelingsleningen, waarmede projecten in economisch minder ontwikkelde landen gefinancierd kunnen worden, die in het contractstadium zijn geko- de Verenigde Staten bijdrage aan de infrastructuur van de NAVO van 13,4 procent tot twin tig procent van het totaal, mits ande re landen toestemmen in bepaalde verhogingen van hun bijdragen. Het door West-Duitsland meer te betalen bedrag zou 12 miljoen dollar per j; belopen. Dc woordvoerder zei, dat de overige 200 miljoen dollar van de uitstaande schulden ln reserve gehouden zouden worden als equivalent van een regeling, die men met de Verenigde Staten hoopt te bereiken in de kwestie van voorma lige Duitse activa, die in dat land in beslag genomen werden in verband met de tweede wereldoorlog. Dc voorstellen, die met het betalings< voorstel gepaard gingen, waren volgens de woordvoerder: Gemeenschappelijke overweging op welke wijze besparingen bereikt kun nen worden op de gelden, die voor de in West-Duitsland gestationeerde troepen worden uitgegeven, b.v. door gemeen schappelijk gebruik maken van militai re installaties. Gebruikmaking van de liquide middelen van het Westduitse instituut wederopbouwkredieten door het ontwikkelings trekking op de Amerikaanse fonds leningen. Het toestaan Westduitse markenbijdragen ternationale monetaire fonds, dit kan voorkomen dat er trekking op dollars geschiedt. Geen devaluatie Hulp voortgezet President Kennedy heeft in een speciale boodschap aan het Amerikaanse Congres twintig voorstellen gedaan om de betalingsbalans in evenwicht te brengen. Hij herhaalde dat de dollar niet wordt gedevalueerd, zal geen deviezencontrole instellen, de programma's voor nationale veiligheid en economische hulpverlening voortzetten, maar zelfs uitbreiden. Terug keer tot protectionisme acht hij geen oplossing. De effec tieve militaire macht in het buitenland wordt gehand haafd zo lang dit nodig zal zijn. De industrielanden van de vrije wereld moeten bij dragen tot de economische verlening. Er zijn er die hun verantwoordelijkheid nog niet hebben aanvaard, aldus Ken nedy. 1 De minister van. financiën zal na gaan welke wijzigingen er in samen werking met andere aangesloten staten nodig zijn ter versterking van de in ternationale geldinstellingen, in het bij zonder het internationale monetaire fonds. De V.S. zullen zo nodig hun trekkingsrechten ad 4,1 miljard dol lar op het I.M.F. gebruiken. t Hogere rente zal worden vergoed Alleen asielrecht kan Galvao nog matigen Een hoge functionaris van het Brazi liaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gezegd dat verscheidene ja ren zullen verstrijken voordat de zaak van kapitein Henrique Galvao en de Santa Maria geregeld kan zijn, indien deze aan de Braziliaanse justitie wordt voorgelegd. Hij wees op het ingewikkelde juridisch en diplomatieke karakter van de zaak. Hij betoogde verder dat geen Brazili aanse wetten Galvao beletten zijn cam pagne tegen de regering Salazar voort te zetten, ofschoon cr natuurlijk wel de kwestie van de schendingen van het recht van asiel is. De enige manier, waarop Galvao aan banden gelegd zou kunnen worden z.ou zijn hem er op te wijzen dat hij indien hij de voorwaarden voor Braziliaans asiel niet respecteert, uitgewezen kan worden. Galvao zal mogelijk over een paar dagen naar Rio de Janeiro gaan. voor buitenlandse dollartegoeden (zonder de -binnenlandse rentevoet te wijzigen) om verwisseling van dollars in goud tegen te gaan. Met hetzelf de doel worden staatsleningen voor houders dier tegoeden uitgeschreven en komt er een uniforme fiscale be handeling voor rentedragende tegoe den van buitenlandse centrale banken. Eisenhowers verbod voor Amerikanen om in het buitenland goud aan te hou den blijft gehandhaafd, i Kennedy wenst spoedige ratificatie van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling. Deze is van het hoogste belang voor eco nomische hulpverlening en geschikt voor krachtig en veelvuldig overleg over evenwicht in het internationaal betalingsverkeer. i De Export-Importbank zal een nieuw stelsel van verzekering van uit- voerkrediet uitwerken. De uitvoer van landbouwprodukten wordt uitge breid. De verplichting om Ameri kaanse hulp te besteden voor aankoop van Amerikaanse goederen blijft ge handhaafd. tot een redelijk evenwicht in Amerika's betalingsbalans is ver kregen. Amerika zal aandringen op vrijmaking van. de invoer van Ame rikaanse goederen o.a. in de G.A.T.T. (algemene overeenkomst voor tarieven en handel). Aan financieel krachtige landen zal Kennedy verzoeken de beperkingen op investeringen in Amerika af te schaffen. Hij zal krachtige maatrege len nemen tegen Amerikaanse bui tenlandse investeringen., die ten doel hebben belastingen te ontgaan en te vens de belastingen herzien. De vrije invoer voor door Ame rikaanse toeristen gekochte goederen wordt verlaagd van 500 tot 100 dollar. Het ministerie van financiën zal alle staatsuitgaven in beschouwing nemen, die het wegvloeien van dollars bevor deren en de minister van verdediging zal alle bezuinigingsmogelijkheden on derzoeken. Bezoek van buitenlandse toeristen zal worden bevorderd, voor namelijk door de visumformaliteiten voor tijdelijke bezpekers te vereen voudigen. t Beperking van het aantal familiele den van militairen in het buitenland is niet nodig, daar men de uitgaven van militair personeel in het buitenland en de aankoop van duurzame con sumptiegoederen kan beperken, ft Rijke bondgenoten zullen worden aangespoord meer Amerikaanse wa pens te kopen. Amerika's handelsver tegenwoordigingen in het buitenland zullen worden verdubbeld. De nieuwe handelscentra te Londen en Bangkok worden voltooid en er komen 41 nieu we handelsattaché's. In Afrika. La- tijns-Amerika en Europa komen nieu we handelscentra. Laat men het wegvloeien van kort geld tengevolge van de hogere buiten landse rentevoet buiten beschouwing, dan is er volgens Kennedy een basiste kort van anderhalf miljard dollar op (Van ccn onzer redacteuren) MEN zou de leiders van de Bondsrepubliek Duitsland onrecht aandoen als men nu nog zou willen twijfelen aan de oprecht heid en de ernst, waarmede zij trachten enerzijds de gevolgen van het verleden uit te wissen en anderzijds toch ook weer de herin nering aan datzelfde verleden levend te houden. Het is werkelijk bemoedigend als men ziet, wat er gedaan wordt om het in de periode van 1933 tot 1945 gedane onrecht goed te maken en de schuldigen op te sporen en te straffen, maar ook om de oude en jonge generaties te confronteren met de oorzaken van de ge beurtenissen der dertiger jaren en met de figuren, die daarin een verderfelijke rol hebben gespeeld. Hetgeen echter niet weg neemt, dat er nog veel misverstand en wanbegrip heerst. Ja, dat zelfs degenen, die in de praktijk zijn belast met de opvoeding van de bevolking der Bondsrepubliek, öf niet helemaal achter de opvattingen staan, die zij moeten verdedigen, öf niet de no dige takt bezitten om hun uiteenzettingen aannemelijk te maken. En dat is we moeten het eerlijkheidshalve toegeven de keerzijde van de medaille. Vooral de ouderen blijken in som mige gevallen nog opvattingen te huldigen, die wij in ons goede Ne derland niet meer voor mogelijk hebben gehouden. Maar niet alleen de ouderen, ook mensen van mid delbare leeftijd en jongeren blijken uit het verleden niet zo heel veel lering te hebben getrokken, hetgeen vaak blijkt uit goedbedoelde maar o zo taktloze opmerkingen. Het zijn de mensen, die langzamerhand oud genoeg zijn geworden om kinderen tussen de veertien en de twintig jaar te hebben, maar niet het in zicht, de wil of de moed bezitten, deze kinderen op de enig juiste wij ze voor te lichten over de mentali teit van het Duitse volk, die Hitier in staat stelde, zijn heilloze plannen uit te voeren, totdat hij met dat volk de ondergang tegemoet ging. VRAGEN UR zijn van die dingen, die je aanvankelijk niet serieus neemt, omdat de man, die je iets vertelt misschien niet helemaal serieus mag worden genomen, dc omstan digheden, waaronder hij vertrouwe lijk wordt, daartoe kunnen bijdra gen en de ontboezemingen, waarme de je vertrouwd wordt gemaakt, bijna lachwekkend zijn. Maar juist het lachwekkende van dc situatie en de ernst, waarmede bepaalde gedachten worden gelanceerd, doen je onwillekeurig afvragen, wat er nu werkelijk leeft onder zovele Duitsers, voor wie de onvoorwaar delijke capitulatie in mei 1945 nog altijd wordt gezien als het moment van een onvergetelijke nationale vernedering. GESPREK Het gebeprde in het Hofbrauhaus in München. op een zaterdagmid dag. De muzikanten deden hun best het rumoer, dat de honderden druk pratende bezoekers veroorzaakten, te overstemmen. Op hun beurt pro beerden de vaste klanten van dit enorme „bierhuis" weer boven de ze kakafonie van geluiden uit te schreeuwen, als het orkest hun bier liederen speelde. En dat gebeurde Advertentie Betere bestrijding van pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Op grond van belangrijke ontdekkingen was het mogelijk de werking van het sinds tientallen jaren meest gebruikte middel te versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. ige gezinsverpakking 100 ta&l. >3.60 De neef van koningin Elizabeth, Lord Gran ville, wil op zijn tot de Hebriden behorende ei land North Uist het tap pen van sterke drank ver bieden om een einde tc maken aan een telkens op zondag terugkerende invasie van bewoners van het drie kilometer verder gelegen eiland South Uist. Anthony Gustav Roth schild, lid van de be roemde bankiersfirma N. M. Rothschild and Sons, een van de grootste Lon- dense handelaren in goud, is gisteren na een lang durige ziekte op 73-jarige leeftijd gestorven. Taij laat een vrouw, een zoon en twee dochters achter. Op sommige lange vluchten vertonen lucht vaart - maatschappijen speelfilms tijdens de reis. De acteur Toge An drews moest onlangs zo'n reis afzeggen, en zei tot een employé van de maatschappij: ,,Het spijt me, maar ik heb de film al gezien die op vlucht nummer 686 vertoond wordt". Met gejuich zijn 150 toeristen begroet die het gehele weekeinde opge sloten hadden gezeten in een ingesneeuwde tunnel, in Modane, in het Franse Alpengebied. De IVcstbeTlijnse politie zoekt twee jeugdige ro vers, die precies wisten wat ze wilden en niet racer wilden dan ze wil den. Zij overvielen na melijk een 65-jarige win kelier en vroegen hem 10 mark. De man werd afgeranseld met het ge volg dat hij 20 mark gaf. De rovers gaven hem 10 mark terug en poetsten de plaat. In Hannover is gisteren de Anne Frank-school in gewijd, die 24 klassen voor een duizendtal leer lingen omvat. Een der scholieren overhandigde het stadsbestuur een be drag van 812 mark voor overmaking aan de Annc- Frankstichting in Am sterdam. De Transworld Airlines in de Ver. Staten heeft in achttien landen een on derzoek laten instellen naar de toeristische voor uitzichten. Het onderzoek toont aan dat de buiten landse bezoekers zich meer zorgen maken over de hotelprijzen en de taal moeilijkheden in Ameri ka dan over de ontevre denheid over het gedoe om passen voor Amerika te krijgen. Uit een globaal onder zoek in de hoofdstad blijkt dat thans ongeveer 110.000 werknemers in Amsterdam één of meer vrije zaterdagen per maand hebben. Dat is ongeveer 35 procent van de gehele werkzame be volking. In de sector van de industrie komen de meeste voor (69 procent). Inderdaad, we hebben zelf de vorige maal in een zonder linge positie geplaatst door een kist die precies even zwaar was als ons eigen gewicht, door middel van een katrol naar boven te willen hüseii. Ieder verstandig mens zal voor een dergelijk werkje een takel nemen, waardoor met minder kracht aanzien lijk zwaardere gewichten gehesen kunnen worden. Maar goed, dc om standigheden gaven ons nu eenmaal niet de beschikking over een takel, zodat we ons met een vaste katrol moesten behelpen, welke katrol ech ter de bijzondere eigenschap bezat geen wrijving te vertonen. Bovendien beschikten we over een touw, waar van het gewicht kon worden ver waarloosd. Allemaal uitzonderlijko voordelen, weliswaar, maar we ble ven nog steeds zit ten roet de vraag, of de kist die pre cies is Toen is IIET ZO! vijzelf, boven kunnen hjj- Latcn we eens zien, of we tot een op lossing kunnen ko- Wanneer u aan het touw gaat han gen, wordt dit touw strak over dc katrol gespannen. De situatie kunnen we vergelijken met twee gewichten, die in evenwicht hangen. Er gebeurt dan niets. Maar gaat u, bij uw poging om de kist op te hysen, uw lichaamsgewicht aan het touw optrekken, dan wordt de spanning in het touw vergroot, waardoor de kist naar boven wordt getrokken. Weest u over dit eerste resultaat nog niet al tc verheugd, want de naar boven gerichte span ning van het touw en uw naar be neden gerichte gewicht zjjn volko men gelijk aan de situatie aan de andere kant van de katrol. Beide gewichten krijgen dus eenzelfde ver snelling en dus ook eenzelfde snelheid. Het gevolg hiervan is. dat u en dc kist steeds op gelijke hoogte blijven. Het resultaat van uw inspanning is dus méér koddig dan waardig, want klimt u een slag van één meter in het touw, dan stijgt de kist een lialvc meter en u zakt een halve meter, zodat beide gewichten op ccn gelijke hoogte van 50 cm. boven dc grond bungelen. Gaat u onverdroten voort, dan komen u zowel als de kist op gelijke hoogte voor het raam van de derde verdieping te hangen, het geen niet weinig tot het luidruchtig ver maak van uw buren zal bijdragen. Wanneer u dan nog de zedelijke moed kunt opbren gen u niets van de hilariteit der om standers aan te trek ken, kunt u zich de tyd korten met het stellen van dc vraag hoe het komt dat uw arm niet uit de kom wordt getrokken, terwijl toch de volle zwaarte van uw gewicht daaraan hangt? Men denkt vaak dat de spieren en banden er voor zorgen dat gewrichten in de kom blijven. nog al eens. Het bier stroomde on dertussen in literpullen de zaal bin nen om te verdwijnen in dc dorsti ge kelen van de ietwat verhitte gas ten. waarvan ook de vrouwen zich niet onbetuigd lieten. Een beetje verloren in deze zin gende cn pratende mensenmassa, zaten wij wat onwennig achter on ze liter bier en de „wcisswürst- chen", die ons het vorige jaar zo best waren bevallen. En wc begon nen ons al af te vragen, waarom we eigenlijk weer naar dat Hof brauhaus waren getogen, toen hij bij ons kwam zitten. ZIJN VISIE Hij was een Duitser van ongeveer 65 jaar, vertrouwde ons toe, ver heugd tc zijn met „Frcunde aus Holland" te doen te hebben en dronk enthousiast op onze gezond heid. Voorts kregen we ongevraagd zijn visie op de politieke situatie in de Bondsrepubliek en de rest van de wereld, op de relatie tussen Oost en West en op de verbonden heid, die er naar zijn mening be staat tussen Duitsers, Hollanders en Belgen. Al spoedig bleek, dat we met een Beier te doen hadden, die een deel van zijn leven in Leip zig had doorgebracht en nog steeds met weemoed aan die goeie ouwe tijd terugdacht. Want in Leipzig mag hij niet meer komen, sinds het deel uitmaakt van de Russi sche bezettingszone van Duitsland. VERLANGEN Met een onbestemd verlangen naar vroeger tijden sprak hij ook over de periode, die voorafging aan de ineenstorting van het „Deutsche Reich", die met het uitbreken van de eerste wereldoorlog is begonnen. De man had beslist niet teveel bier gedronken. Daar was het te vroeg, voor. En bovendien maakte hetgeen hij vertelde niet de indruk, dronke manstaal te zijn. Wat hij ons voorschotelde was een mengeling van een vreemdsoor tige maar diepgodsdienstige over tuiging en een niet minder merk waardig maar diepgeworteld natio nalisme. Daarop was zijn politieke filosofie gebaseerd, die ons aanvan kelijk deed glimlachen, maar later tot nadenken stemde. Het was, als of stemmen uit een bijna grijs ver leden tot nieuw leven waren geko men. VERNEDERD Het was een man, die geen ge noegen wilde nemen met de ver snippering van het Duitsland, waar in hij als jongen was opgegroeid; die verlangend uitziet naar de dag, waarop een eind zal komen aan de vernederingen, die zijn land nu al meer dan vijftien jaar heeft moe ten ondergaan van de zijde van het communistische blok. Eer. man ook, die vindt, dat de Amerikanen, de Engelsen en de Fransen de Russen veel harder moeten aanpakken en die er van overtuigd is, dat deze dan wel eieren voor hun geld zul len kiezen. AJs Duitsland, Neder land en België het maar goed met elkaar eens zouden zijn, dan zou al les ook nog wel in orde komen, vond hij. -.NICHT DABEI" Had hij geen waardering voor de wijze, waarop de Amerikanen, Brit ten en Fransen na 1945 tegen de Russen waren opgetreden, ook voor bondskanselier Adenauer en alles wat deze in samenwerking met an deren op de puinhopen van het „Dritte Reich" tot stand had ge bracht, had hij geen goed woord over. „Der war auch nicht dabei" (Die was er ook niet bij vertelde hij en hij doelde op het verzet tegen Hitier tussen 1933 cn 1945. „Der war in der Schweiz" (Die was in Zwitserland). En de Duitsers, die dan wel tegen Ilitler opstonden, konden ook geen genade in zijn ogen vinden. Zij en de westelijke geallieerden zouden er naar zijn mening beter aan hebben gedaan, Hitler tc steunen in diens strijd tegen het rode gevaar in het Oosten. ONZUIVER Het is overigens merkwaardig, dat we deze mening vaker hebben horen verkondigen: ..Wat jammer, dat we ons niet gezamenlijk tegen de Russen hebben gekeerd. Dan zouden we nu niet met al die narig heid in de wereld hebben gezeten". De gezamenlijke strijd tegen het communistische (lees Russische) gevaar, is thans inderdaad bind middel tussen Duitsers, Britten, Fransen, de andere Westeuropese landen en de Amerikanen. Er is reden om ons hierover te verblijden, maar in wezen heeft dit een onzuiver element gebracht in de relatie tussen de Duitsers en de anderen. Het heeft tenslotte vele Duitsers ten onrechte de indruk ge geven. dat zij het er eigenlijk nog niet zo slecht hebben afgebracht. En met name onder de militairen vindt men nogal eens van deze men sen. (Daarover meer in ccn van onze volgende artikelen.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5