Hieuroe $eièscl|e GTourant NOODKRETEN uit de ruimte? Commentaar Duitsers zoeken „vaste grond" NIEUWS in één oogopslag- weertje vandaag., BON Vrijlating - obstakel piloten minder Bourguiba bemiddelaar in Algerijns conflict? DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-1 Advertentie-afdeling Tel, 31441. CHRISTELIJKEATIOISAAL DAGBLAD „Stantwastlch is gh<M«fn mgn bert ia Icgljcospott" Eenenveertigste jaargang no. 12094 Kennedy: dam in dollarvloed Zie pagina 5 Is het de Russen niet gelukt een mens op tijd naar de aarde te doen terugkeren? In Turkije zijn geluiden uit de ruimte opge vangen, die erop wijzen, dat een mens in zeer grote moeilijk heden verkeert. Moskou zwijgt tot heden in alle talen, maar volgens het Italiaanse communistische blad „is het experiment reeds afgesloten". Het is zeer waarschijnlijk, dat president Bourguiba van Tunesië als bemiddelaar zal optreden in het Algerijnse conflict. Hij gaat naar Parijs voor een conferentie met president De Gaulle. President Kennedy heeft in zijn financiële boodschap aan het Amerikaanse congres ter sanering van de betalingsbalans maatregelen aangekondigd, die moeten resulteren in een gro tere export en het zo laag mogelijk houden van de kosten en de prijzen. Terugkeer tot het protectionisme wordt verworpen. De regering heeft de Tweede Kamer thans ter goedkeuring voorgelegd het in april vorig jaar tussen Nederland en West- Duitsland gesloten verdrag. Medegedeeld wordt, dat niet alle wensen zijn ingewilligd, maar dat het verdrag nieuwe "perspec tieven opent. Het is te verwachten, dat binnen afzienbare tijd de schoen winkels op zaterdagmiddag gesloten zullen zijn. Het vraagstuk is in bespreking bij de federatie van schoenwinkeliersbonden. De Europese beweging in Nederland heeft in een adres aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer gepleit voor een snellere Europese integratie. Stelling wordt genomen tegen de Franse denkbeelden omtrent een samenwerking alleen op regeringsniveau. Milaan. Het is avond en u bent van plan de volgende dag een grote wandeling te gaan ma ken. Nu wilt u dus weten welke de weersverwach tingen zijn. Dan kunt u twee dingen doen: een krant kopen en het weer bericht trachten te ver talen of u kunt gaan kij ken op „het ding". „Het ding" zo noemen de Milanezen de mast die u op de foto ziet afgebeeld. Een mast die is uitgerust met vele en velerlei lich ten. Bovenaan ziet een seit lamoen die u vertellen tvelk weer de meteorologen verwachten: bij mooi warm weer staan de lichten op ïroen, wordt er storm ver- cvacht (ook dat komt voor In Italië!) dan staan de tampen op rood, witte lich ten betekenen dat het weer een onvast karakter heeft. Bovendien kan men het temperatuurverloop afle zen: daalt de temperatuur dan flitsen de lichten aan vain beneden naar boven, in het omgekeerde geval pre cies andersom. Milaan heeft hiermee een wereldprimeur en het me teorologisch instituut van deze stad is er dan ook heel trots op. Twee mannen heb ben er zich bijzonder voor ingespannen: de ingenieur Giuseppe Chiodd en de ar chitect Giulio Minoletti. Hun samenwerking was no dig want de mast ic m">r lieft 33 meter lang en weegt zeven ton. Maar het resultaat is dan ook dat men tot in verre omtrek de lichtsignalen kan opvan gen, zodat men nauwkeurig weet of men wel dan niet met een paraplu moet mee- In Nederland hebt u die keuzenmogelijkheid niet. Hoeft ook niet want nauwe samenwerking tussen KNMI en krant zorgen er voor dat u nauwkeurig weet welke nieuwe depressie er nu weer op ons afgestormd ko men. En als de depressie eens van richting verandert sodat de weersvoorspelling (liet helemaal klopt denkt u dat ze in Milaan niet met hetzelfde euvel tobben? (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Diamantcliefstal van 2 miljoen In havens en op vliegvelden in ge heel Engeland keek men gisteravond uit naar een bende brandkasbemkrakers, die wellicht zullen trachten het land te verlaten met een partij gestolen indus triediamant ter waarde van bijna twee miljoen gulden. Tijdens het weekeinde zijn ongeveer 75.000 ruwe stenen, die alle waren be stemd om fn gereedschappen te worden gebruikt, kalmpjes gestolen uit het kan toor van de oorspronkelijke Nederland se S. Y. van Moppes Compagny. Deze firma, een van de grootste dia mantfirma's ter wereld, heeft haar kan toren dichtbij het centrum van de dia manthandel in Hatton Garden, in de city van onden. Scotland Yard heeft de jacht op de dieven met alle macht ingezet, nadat de diefstal door een concierge was ontdekt. Het ziet er echter naar uit, dat de daders ontsnapt zijn. Een van de theorieën luidt, dat de krakers zaterdag in het pand hebben ingebroken, de hangsloten op dc deur hebben verwisseld en zichzelf hebben ingesloten. Daarna zouden ze op hun gemak de brandkast hebben openge- De waarde van hun buit wordt ge schat op 175.000 tot 200.000 pond sterling (1.8 miljoen tot 2-1 miljoen gulden). Engelse spion vrij De Engelse zakenman Zarb die in 1956 wegens spionnage in Egypte veroor deeld werd tot tien jaar gevangenis straf, is gisteren reeds vrijgelaten. Aan vankelijk zou hij over enkele dagen in vrijheid worden gesteld. Tj^EN GROEP professoren van de universiteit van Turijn heeft gister- A-J avond medegedeeld, bandopnamen te hebben beluisterd van een serie gearticuleerde geluiden, die met grote waarschijnlijkheid toegeschreven kunnen worden aan een menselijke stem, sterk veranderd en vervormd door lichamelijke en mechanische moeilijkheden. De geluiden hadden het grondritme van een mensenhart en deden denken aan een moeilijke adem haling. De geluidsbanden werden op 2 en op 5 februari j.I. opgenomen van radiosignalen op een frequentie, die dikwijls door Russische aard- satellieten wordt gebruikt. Gebleken is, dat de nieuwe spoetnik inderdaad in de ochtend van de tweede februari werd gelanceerd. Za terdag daarop maakten de Russen pas melding van deze lancering en sinds dien hebben zij in alle talen gezwegen. Het bericht van het Italiaanse com munistische blad L'Unita, dat „het experiment reeds is afgesloten" (vol gens wetenschappelijke kringen in Moskou) moet in dit licht bezien dan ook als veelzeggend worden be schouwd. De opnamen werden gisteren voor de hoogleraren afgedraaid door de twee radio-amateurs, die de signalen hebben beluisterd. Achille en Giovan Battista Julica-Cordiglia, de 27 en 21 jaar oude 3 van een hoogleraar in de genees kunde. Op 2 februari hoorden de broers signaal met het gebruikelijke „biep- biep" en klanken, die deden denken menselijk wezen in kennelijke moei lijkheden. Op dat tijdstip waren geen Russische satellieten in een baan aarde, dachten zij. maar enkele dagen later bleek, dat dit wel het geval kon zijn geweest ternationale bekendheid en enkele hartspecialisten van de universiteit van Turijn. Dogliotti en de anderen hebben ook de opname van 2 februari beluisterd en kwamen eenstemmig tot de conclusie, dat „men de waarschijn lijke aanwezigheid van een mense lijk wezen kan afleiden, dat zich in een omgeving met opmerkelijke tech nische en biologische moeilijkheden bevindt". Overal in de Alpen doen zich de laatste dagen lawines voor. waarbij al verscheidene slachtoffers zijn gevallen. In de Italiaanse Alpen werd het dorpje Rochemolle door een naar beneden stortende sneeuwberg getroffen. Reddingsploegen zijn er, zoals de foto laat zien, nog steeds bezig overlevenden te redden. Hier wordt een inwoner uit de wrak stukken van zijn huis gered. Moeilijkheden Zondag beluisterden de broers een nieuw signaal op dezelfde frequentie. Een opname van de opgevangen sig nalen werd afgedraaid voor prof. Mario Dogliotti, een chirurg van in- DE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op een persconferentie in Washington verklaard, dat de vrij lating van twee inzittenden van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het type RB-47 een belangrijk obstakel in de betrekkingen met de Sowjetunie uit de weg heeft ge ruimd. Dit betekende echter niet dat deze rela_ ties een fundamentele wijziging hadden ondergaan. Er moet nog veel werk den verzet, voordat een constructieve houding met Moskou is bereikt. In de komende weken zal de Amerikaanse gering onderzoeken, of een dergelijke verhouding kan worden bereikt. De nister waarschuwde voor overdreven op timisme. Rusk sprak zich uit voor Instelling een voor alle partijen aanvaardbare In ternationale controle op in Laos binnen komende wapens. Volgens hem moet naar gestreefd worden, dat Laos i vreedzaam, onafhankelijk en niet met i of ander blok verbonden land wordt De minister verklaarde dat de nieuwe Amerikaanse regering zch zal houden aar de verplichtingen, die de V.S. tegenovei het Nationalistisch-Chinese bewind op Formosa op zich hebben genomen. H zei dat de verhouding tot communistisch China nader bestudeerd zal worden. In antwoord op een vraag, of het niet wen selijk zal zijn dit land te betrekken li ontwapeningsbesprekingen, antwoordd< Dramatische redding van Duitse coaster Onder dramatische omstandigheden zijn gistermiddag twee man van de Duit- coaster Angelina, die voor Texel de grond zit, van boord gehaald. Meer dood dan levend is via een reddingslijn 15-jarige lichtmatroos aan wal ge bracht. De lijn hing laag boven het water, zodat de jongen steeds in de ijskoude zee werd ondergedompeld. Nog voor de kust viel de jongen, maar toen kon hem vanaf het strand de helpende hand wor den gereikt. Een tweede opvarende is met een vlet in boord gegaan. De man had de vlet langs de vanaf het strand naar het schiD geschoten reddingslijn naar de wal ge trokken. De drie andere opvarenden kon- vanmorgen vroeg van het schap wor den gehaald. Men vreest dart dc Angelina in het zware weer dat verwacht wordt i stukken zal slaan. Verongelukt. In Rotterdam-zuid is de 42-jarige opperman J. de Korte uit Rid derkerk door kabelbreuk van een werk- liftje om het leven gekomen. De man kreeg het liftje, dat tien meter viel, op zijn hoofd. RuSk, dat het niet gemakkelijk zal zi]r tot een oplossing van het ontwapenings- vraagstuk te komen, als niet alle lande die grote strijdkrachten op de been kun nen brengen, daartoe meewerken. r het opsporen van projectie len in het westelijke deel van de Stille Oceaan, die alle vier een helikopter boord hebben. Ze zijn in een ruitvorm gestationeerd op afstanden van 750 mijl. Uit dit alles zou men kunnen conclu deren, dat de Russen een mens de ruimte in hebben gebracht, maar dat zij er in geslaagd zijn, hem op tijd naai aarde te doen terugkeren. Op die wijze zouden de menselijke ge luiden uit de ruimte, het stilzwijgen Moskou, het nog steeds in de ruimte zweven van de Spoetnik en het bericht, dat het experiment reeds is afgesloten, slechts verklaard kunnen worden. De Gentse rechtbank heeft E. de V. uit Grauw (Z.-Vlaanderen) wegens bo tersmokkel veroordeeld tot acht m den gevangenisstraf en een boete 130.000 frank (f 10.000). Oplichter. De politie in Ede heeft zekere S. uit Waalwijk die ervan wordt verdacht verschillende pastoors en pre dikanten te hebben opgelicht Een rukwind leverde gisteren om 4 uur in Amsterdam reuze prestatie. Een zestons vrachtauto met 3200 (lege) melkflessen, die langs de Lijn baansgracht geparkeerd stond, werd door die ene windstoot gekanteld en in het water ge drukt. Twee kraanwagens moes ten eraan te pas komen, nadat de kratten met flessen zoveel mogelijk waren opgevist. gerucht de ronde, dat president Bourguiba van Tunesië met presi dent De Gaulle zal confereren een weer op gang brengen van de Algerijnse vredesbesprekingen. Weliswaar heeft men van offi ciële Franse zijde verklaard geen commentaar te kunnen leveren op een zodanige ontmoeting, maar daar staat tegenover, dat Bourguiba een voorgenomen vakantie van twee weken naar Cortina d'Ampezzo heeft geannuleerd zonder een reden op te geven. Als De Gaulle de goede diensten van Bourguiba voor het openen van onder handelingen aanvaardt, zal dit eer scherpe koerswijziging ln de Franse poli tiek betekenen. Frankrijk heeft namelijk van het begin af de Algerijnse kwestie beschouwd als een binnenlands vraag stuk en derhalve aanbiedingen tot be middeling steeds van de hand gewezen Bovendien, als iemand kans maakt in •n gesprek met De Gaulle. Is het wel Bourguiba, in wiens land de opstande lingen him voornaamste politieke en mi litaire bases hebben. Bovendien woont Ferhat Abbas er in een zwaar bewaakte villa. Böurgulba heeft enerzijds een matigen de invloed op de Algerijnse opstandelin- hij heeft tevens dikwijls van zijn MOEDERS IDEAAL EEN BECKERSHAARD VAN LANGEZAAL STILLE RIJN 3 1LEFOON 26545 LEIDEN DE GEHELE COLLECTIE VOORRADIG de bedoelingen var Gaulle doen blijken. Na de 8ste januari, de datum waarop De Gaulle door middel van het referen dum vrij mandaat kreeg om zijn Algerijn se politiek door te voeren. U er ndei meer geschied, dan dat beide partijen in het conflict hun bereidheid tot onder handelen hebben uitgesproken. Polarisraket brak los op Cape Canaveral De tweede trap van een Dolarls-rakot is gisteren losgebroken van de lanceer- plaats op Cape Canaveral en na een korte vlucht op het proefterrein neer gestort. De eerst*? trap van de raket vloog in brand maar bleef op aarde. De Ameri kaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat er geen doden of gewonden bij het geval te betreuren zijn. TJET VERDRAG met de bondsrepubliek Duitsland, dat onze regering thans ter goedkeuring aan onze volksvertegen woordiging heeft voorgelegd, bedoelt on der een smartelijk verleden ook formeel een streep te zetten. Meer dan dit formele kan een verdrag niet doen. Wat het beoogt, kan nauwe lijks een kwestie van ongedaan maken worden genoemd. Daarvoor hebben trou wens, zoals ook uit de toelichting bij dit wetsontwerp wel blijkt, de Duitse on derhandelaars op essentiële punten te zeer op hun stuk gestaan. Van de aanvankelijke grenswijzigingen, hoe bescheiden ook, is niet veel meer overgebleven. Van enige inschikkelijkheid inzake de Eems is in feite niets kunnen blijken. Het zij zo. Maar dan is ook be wezen, dat het verdrag in wezen aan het verleden zelf is voorbijgegaan. Wij voor ons hebben daar vrede mee. Wat zijn overigens wetten zonder goede zeden? Wat zijn verdragen zonder een goede gezindheid? En het is van deze laatste .dat de volken het ten opzichte van elkaar moeten hebben, in het bijzon der wanneer zij een gemeenschappelijke grens hebben. De grens is het, die van dit verdrag de overwegende inhoud bepaalt. Grenspro blemen zijn het, die dit verdrag uit de weg wil helpen. Daarin ligt ook zijn voor naamste betekenis. Over de geldelijke paragrafen die het bevat schrijven wij liever niet Het lijken forse bedragen, maar ze kunnen niet doen voorbijzien aan het feit, dat er in het leven dingen zijn die zich niet op geld waarderen laten. Soms kan men pogingen daartoe ook beter achter wege laten. Blijven de grenskwesties, die thans ge lukkig veelal konden worden geregeld. Dat de grenscorrecties grotendeels weer ongedaan worden gemaakt, betreuren wij, temeer omdat zij toch al niet meer dan correcties waren. Dat onze regering er echter tegenover het Duitse verzet niet aan vastgehouden heeft, achten wij juist en verstandig. Wat de Eems betreft, daar bleek geen overeenstemming over de de grenskwes tie mogeliik, weshalve men op zichzelf een vondst is teruggevallen op een ge meenschappelijk beheer. Te hopen is, dat dit in de praktijk zal binken te kunnen. Het verdrag is een formele afsluiting van het verleden. Onze overtuiging is, dat beide landen en volken, ook zonder ver drag. het verleden al verleer als afge sloten hebben wil'en beschouwen. Juist daarom werd het alsnog bestaan van be paalde kwesties als hinderlijk ervaren. In het verdrag te willen zien. zoals de toelichting het stelt, „een krachtige im puls tot een harmonieus samengaan van beide sta*en", liikt ons wat fors gefor muleerd. Zoiets kan een verdrag als dit moe'liik bewerken. Omgekeerd evenwel is he* ook zonder verdrag reeds mogelijk gebleken. De drie-mogendhedeneonferentie inzake 'n veitood op het nemen van proeven met kernwapens zal op dinsdag 21 maart in Genève worden hervat. Aan deze confe rentie nemen de Ver. Staten, de Sowjet unie en Engeland deel. De Rode Kru is-organisatie van nationalis- tisdh China heeft het internationale Rode Kruis in Genève telegrafisch gevraagd een verzoek te richten aan communistisch China de havens te openen voor voedsel - zendingen. In Formosa ligt 100.000 ton rijst klaar voor versdhaping naar tisch China. op 1.03, onder 11.24 uur. ten westen van Schotland lag, plaatste zich naar Scandinavië en de Noordzee. De trog van de depressie be reikte vanmorgen onze kust, wind tot stormkracht aanwakkerde. Over de Britse eilanden nadert nu een rug van hogedruk, die in de komende nacht over cms land zal trekken en die een tij delijke afneming van de wind zal ver oorzaken. Op het westelijke gedeelte van de Oceaan ligt een diepe depressie, waar van het frontensysteem zich snel naar West-Europa beweegt. Verwacht wordt, dat dit morgen vergezeld van regen ons land zal bereiken. Na een tijdelijke tem peratuurdaling in de komende nacht 17.40 zullen de temperaturen morgen weer op- 8 februari laatste" kwartier. lopen. Alles bijeen blijft het overwegend zachte- en onbestendige weer aanhou- HET WEER ES EUROPA Onbestendig De Bilt verwacht let woensdaiavoiid: RaPP<>rten hedenmorgen zeven uur Vannacht opklaringen en afnemende westelijke wind, morgen veel bewolking, tjjdelUk regen en weer tot krachtig of harde toenemende zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen in de nacht en ochtend. (Opgemaakt om 11.15 uur). D Helder Ypenburg ZON EN MAAN Vlias Woensdag 8 februari: zon op 8.10, onder D^nut Twente Weers- rik Ui tz r. 8 G t*|SÏ Temper s op de internationale markt onroerende goederen, maar hun „vreedzame invasies" be ginnen in Europa op moeilijk heden te stuiten. onwelkom pro- den. Tussen 1955 en 1959 is in heeft de Ierse „National far. Een ander en bijna even Hamburgs zaken- dit kanton tweemaal zoveel mers' association" aangedron- sterk motief is het zoeken man oin een vakantiekamp land verkocht aan bultcnlan- gen op regeringsmaatregelen naar een veilige haven in ge- voor Duitse toeristen met ver. ders dan aan Zwitsers. Dit tegen wat deze organisatie een val van oorlog, scheidene honderden zomer- heeft tot gevolg gehad, dat „verontrustende" toevloed van In de aanbiedingen van on- huisjes in te richten aan de vaderlandslievende burgers Duitse (andaankopers noemde, roerend goed uit Spanje wordt Noordzeekust van West-Jut- een „commissie tegen het uit- Kort geleden is gemeld, dat dit land openlijk aangeprezen -I—au. ais ieen iand, ver verwijderd elk crisisgebied" Het Duitse „Wirtschaftsw der'' heeft de mark tot van de hardste valuta ter reld gemaakt. Tezelfdertijd tenlanders onwettig prijzen van land ln tenzij de kopers op zijn minst meerderheid zijn goedkeuring land het eerst tot optreden verkopen van ons vaderland" Frankrijk ook overgegaan. hebben ingesteld. Verder heeft de aankoop van land Het parlement heeft het In november van het afgelo- Duitsers te beteugelen aankopen van land door bul- pen jaar het Zwitserse parle- Men gelooft, dat de Duitse erklaard, ment met overweldigende belangstelling voor de markt onroerende goederen gro- Duitsland duizelingwekkend vijf jaar ln Denemarken heb- gehecht aan een wetsontwerp, tendeels voortvloeit uit belas- hoog geworden en daarom ben gewoond. krachtens hetwelk speciale (ingoverwegingen. Voorts ergunnlngen vereist zijn voor bekend, da» een gedeelte var onroerend het ln Zwitserland geïnves- hebben de Duitsers hun aan dacht gericht op het goed kopere buitenland. Denemarken is naar aanlel- Het Zwitserse kanton Tessin s de geliefkoosde woonplaats alle verkopen •an de Duitse filmmensen en goed aan buitenlanders. teerde geld uit „zwart kapi. Duitse kopers vredeswinstmakers" gewor. In het begin van dit jaar taal" bestaat. opgetreden. weinig Duitsers, die be- twijfelen, dat hun eigen land een van de eerste zal zijn, die getroffen worden, als er ooit een nieuwe oorlog uitbreekt. Hierbij kan worden opge- oierkt, dat Spanje een van de landen is. die niet tegen de land zijn Eindh Zo -l.trob He.sinla Bordeau: Grenoble Ntee B-rtJn Frankfort Wenen Innabruck Be.gr ado Atheno ftoroe regen regen onbew zw bew. mtst 13 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1