Meunie £ditsrf)e (fiauranl BEMANDE SPOETNIK GELANCEERD? Commentaar Bij Luik alleen doden gevonden Polen boos over Haagse agenda NIEUWS in één oogopslag- BON Opstand in al zestien Angola: doden MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-1 Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRISTELIJKEA Tl ON AAL DAGBLAD „Stantvustfcfi is aheblmo mgn hert ia tegijeaspoU" Eenenveertigste jaargang no. 12093 Spoed met Niks? Zie pagina 1 Een 6% ton wegende spoetnik van een nieuw type cirkelt sinds zaterdagmorgen in een baan om de aarde. De ruimte aan boord is groot genoeg voor twee mensen maar !het is niet waarschijn lijk dat de satelliet bemand is. In Moskou is men erg geheimzin nig. De spoetnik heeft iets minder dan anderhalf uur nodig voor een omwenteling. Een opstand In Angola, de Portugese kolonie aan de westkust van Afrika, is de kop ingedrukt. Er zijn twintig mensen om Jiet leven gekomen. De actie had moeten samenvallen met de overmeestering van de Santa Maria door ex-kapitein Galvao. Het gehele weekend hebben 400 man koortsachtig doorge werkt in Moulrns-sous-Fleron bij Luik. waar vrijdag een enorme sintelberg op de huizen schoof. Tot dusver zijn tien lijken geborgen. Onder de sintels moeten echter nog de stof- mensen, dié niet tot de in- felijke resten aanwezig zijn 1 Tenminste zeventig personen zijn om het leven gekomen ten gevolge van sneeuwstormen in het oosten van de Ver. Staten. In New York is het verkeer geheel ontwricht. Al meer dan veertien dagen ds het kwik niet boven het vriespunt geweest. Het afgelopen weekeinde zijn heel wat schepen in nood ge weest. Daartoe behoorden drie Nederlandse schepen (de kust vaarders Eddvstone en Democraat, alsmede de logger Ariea), die in moeilijkheden kwamen door de storm en de mist. De Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, heeft de bevolking van de Bondsrepubliek gevraagd het aanbod van de Westduitse regering voor financiële hulp aan de Verenigde Staten te s Hup, kampioenen applaus klatert op van de tribunes- De me daille, de beker wordt overhandigd- Een intens blij gevoel van binnen omdat het hoogste is be reikt. Trots als straks ge fluisterd wordt: „Zie je die en die daar? Kampioen1" Ja, ja! Ziet a deze foto?#Deze vier Zweedse jongens zijn ln tradning voor de wereld- kampioeschappe n bobslee, die over een paar weken in Amerika zullen worden ge houden. Dagelijks onderdeel van hun oefenschema: een fikse veldloop gevolgd door een ijsbad. En ze lachen er nog bij ook! Zo heeft iedere kampioens- medaille toch ook haar Jjselijke" keerzijde. Of anders gezegd: de kam- pioens kan ook een nacht merrie worden. Of denkt u dat dat dagelijkse bad niet voor 99,9 pet. een nachtmer- ri ezou zijn? Hedden wij dan iets tegen kampioenen Helemaal niets, integendeel! Verreweg de meesten van deze jon gens en meisjes bereiken de top door offers te brengen waartoe de meesten van ons niet in staat zijn en door grote wilskracht. Wc heb ben wèl iets tegen de op zwepende, sensatie zoeken de mentaliteit van „de mas. sa" die niet een sportieve prestatie waardeert maar die .Jiclden" wil vereren. Die massanmentaliteit die soms ook de middelmatiigen in een roes brengt en hen ertoe brengt te zoeken naar onsportieve middelen om toch ook maar de top te be reiken. Want zo gaat het soms, helaas! Vandag is het maandag en de krant geeft dus weer sport. Voor sommigen is die maandagkrant daardoor een „waardeloze" krant jam mer want sport en spel zijn een verrijking van het le ven. Maar aan de andere kant hopen we dat niet één lezer de maandagkrant open vouwt .met trillende han den van spanning". Houdt de sport gezond! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Speculaties in Moskou Sow j et-autoriteit overgeplaatst De overplaatsing van Averki Aristof lid van het presidium van het centrale comité van de partij van zijn post in Moskou naar Polen als ambassadeur, heeft in de Sowjet-hoofdstad levendige speculaties doen ontstaan. Hoewel er geen officiële verklaring was gelooft men vast dat de overplaat sing een ernstige degradatie is en dat Aristof de eerste is op een hoge post die getroffen wordt door de aanval van pre mier Chroesjtsjef op hen die verant woordelijk zijn voor de tekortkomingen op landbouwgebied van het afgelopen Actie tegen r.-k. op Cuba? Toespraken in het weekeinde van twee hooggeplaatste aides van Fidél Castro, hebben een verhevigde campagne ont huld om de Cubaanse r.k. kerk, in een adem te noemen met de nieuwe rege ring Kennedy in Washington en de Cu baanse contrarevolutionairen. Opmerkingen op een bijeenkomst van onderwijspersoneel gemaakt door pre sident Osvaldo Dorticos en de minister van onderwijs Armando Hart lieten ook doorschemeren dat de regering over weegt zeer spoedig stappen te onderne men tegen de particuliere en rooms-kath. scholen. Dorticos beschuldigt de scho len ervan haat te kweken tegen de re volutie van Castro. DE RUSSEN hebben zaterdag een spoetnik met een gewicht van zes en een halve ton gelanceerd, waarmede zij heel geheimzinnig doen- In het westen leeft het vermoeden, dat de raket bemand is, maar in Moskou hult men zich in stilzwijgen. Japanse luisterposten hebben seinen opge vangen op de normale frequentie van de spoetnik, maar zeggen dat deze afkomstig schijnen te zijn van een vast station inplaats van een bewegend voorwerp. De stilzwijgendheid van de Russen heeft in het westen ten slotte specu laties doen ontstaan, dat er iets ver keerd is gegaan, of dat de communis ten de een of andere spectaculaire ontwikkeling stilhouden, totdat zij weten, dat het succes volkomen ver zekerd is. Wat het westen het meest verbaast is, dat de satelliet blijkbaar geen seinen naar de aarde kan zen den. want geen enkel westers stadion heeft ze kunnen opvangen. Volgens de bekendmakingen van de Russen is de satelliet gelanceerd met be hulp van 'n verbeterde meertrapsraket. De apparatuur zou tijdens en na de lance ring goed hebben gefunctioneerd. De Spoetnik zou zich in een baan om de aarde bewegen onder een hoek van 64 graden 57 minuten. Het verste punt van de aarde zou op 327,6 km. en het meest nabije punt op 223.5 km liggen. Het is de grootste Spoetnik, die de Russen totdusver hebben gelanceerd. Ook de Verenigde Staten hebben nooit een zo zwaTe satelliet het luchtruim ingeschoten. Uit Japan wordt gemeld, dat de ïn onregelmatig worden waargenomen op de golflengte die door de Russen aangegeven werd na het lanceren var Spoetniks, voorafgaand aan die van za terdag, er werd geen radio-frequentie op gegeven. Als zij van een bewegende sa telliet afkomstig waren, zouden zij vol gens de Japanners regelmatig opgevan gen moeten worden. De signalen hebben geen Doppler-effect, die men aantreft bij seinen van een bewegend voorwerp. Zij waren bovendien niet duidelijk te derschpjdcn". De gruishoop, die vrijdag het bij heeft plaats gevonden binnen de afval- Luik gelegen gehucht Moiilins-sous* Flerons in rouw heeft gedompeld, verbergt nog steeds de lijken van een aantal mensen, hoeveel weèt men niet. Er zijn er tot dusver tien geborgen. Alleen dat van mevrouw Piette wordt nog vermist. Maar er bevinden zich volgens de autoritei ten ook slachtoffers onder de sintels, die zich op het ogenblik van de ramp in het gehucht bevonden, maar niet tot de inwoners behoor den. In de nacht van zaterdag op zondag werden de stoffelijke resten van vieq mensen gevonden. Het waren die van d< kinderen en de moeder van dr. Olie belle en van het 12-jarig zoontje var een onderwijzer. Een werd in, een bad kamer aangetroffen, de anderen keuken. De burgemeester van Jupille deelde zondagochtend mede, dat elke hoop op het vinden van overlevenden was opgegeven. De reddingsploegen ble ven echter bij het werken rekening houden met de mogelijkheid, dat er nog levenden onder de gruismassa gevon den zouden worden. 's Middags werden opnieuw drie licha men geborgen. Eerst die van de negen jarige dochter van de onderwijzer, Christiane Collard en haar grootmoeder mevrouw Anne Leclercq, later dat de elfjarige Francois Piette. Haar i der was nog niet gevonden. Er w toen tien lijken gevonden. Volgens redders bleek het gruis, in de huizen binnendrong, de bewoners tegen dc plafonds te hebben gedrukt. Mevrouw Guebelle (dc doktersvirouw) werd in de keuken gevonden met haar twee kinderen in haar armen. De twaalf jarige zoon van de onderwijzer Collard werd evenals het bad tegen het plafond van dc badkamer gedrukt. Dag en nacht zijn vrachtwagens bulldozers bezig geweest, do enorme sintelhopen op te ruimen. Bulldozers hebben een weg geploegd die het profiel van de oorspronkelijke weg volgt. Daar door konden tot dusver onbereikbare huizen worden benaderd. De 400 soldaten, brandweerlieden. Ro de Kruis-helpers en arbeiders overwe gen het reddingswerk te onderbreken als het lijk van mevtrouw Piette ge vonden is. De vierhonderd man zijn doornat van de regen, steenkoud en uitgeput. De reddingsploegen dragen nu gas maskers, omdat er schadelijke gassen zijn waargenomen, die uit de gruismassa komen. De hoofdwegen die naar de plaats van de ramp leiden, zijn afge sloten voor het gewone verkeer. Een hoogleraar uit Luik houdt rekening met de mogelijkheid, dat een gasontploffing berg. doordat het regenwater werkt op de sintels. Koning Boudewijn en koningin Fabio- la hebben zaterdag een bezoek aan bet toneel van de ramp gebracht. Iemand bood dc vorstin een paraplu aan, die zij afwees met dc woorden; „Het regent voor iedereen, ook voor mij". De satelliet Is groot genoeg om twee mensen aan boord te hebben, maai de weinige inlichtingen, die Moskou 6trekt, krijgen de westerse geleerden de Indruk, dat zij niet bemand is. De Russische prof. KUnof zei, dat de satelliet ten doel heeft een stadie van de naaste omgeving van de aarde te maken, ook van het gevaar, dat meteorieten op- In de Sowjetunie behandelt men de lancering als een propagandastunt. Er worden geen gegevens over de laatste vorderingen verstrekt. Zelfs worden niet de routine mededelingen gedaan dat het ruimteschip' normaal functioneert. Even- er het gewone schema over de steden, die de Spoetnik passeert. Ook volgens prof. Lovell van het grote Britse station Jodrell Bank meent dat er iets vreemds aan de hand is met het Rus- I sische stilzwijgen. „Als die stilte aan houdt. ben ik geneigd te geloven, dat er onmiddellijk na de lancering iets mis is gegaan". Lovell zei. dat de radio va satelliet het misschien niet goed doet of dat de Russen uitzenden op een frequen tie. die voordien niet gebruikt werd. „Het is vanzelfsprekend mogelijk, dat er iets levends aan boord is. niet noodza kelijkerwijs een mens. dat de Russen niets zeggen, totdat de satelliet veilig en wel op de aarde is teruggekeerd", aldus prof. Lovell. Staande op èen tien meter hoge berg sintels maakte de fotograaf deze opname van een getroffen huis in het Luikse gehucht Moulins-sous- Fleron. Ttcee verdiepingen van het huis zijn door het gruis bedolven. EICHMANN WIL NIETS OVER GLöBKE ZEGGEN Adolf Eichmann, die zich binnenkort n Israël moet verantwoorden wegens ajn aandeel in de moord op zes miljoen Europese joden, heeft geweigerd te ant woorden op vragen over de activiteit in Hitlerstijd van dr. Hans Glöbke, de staatssecretaris van bondskanselier Adenauer. Zoals gemeld, wordt Glöbke i beschuldigd ook betrokken te zijn geweest bij de massamoord op de joden, door zijn commentariëring van dr Duitse rassenwetten. Een reohter te Haifa heeft naar aanlei ding hiervan Eiohmann ondervraagd, deze wilde niets zeggen. Zo heeft dc sintelberg de hui zen van Moulins-sous-Fleron in België verzwolgen TNE OPSTAND, die in Angola had moe- nen ten uitbreken, toen ex-kapitein Gal vao de Santa Maria overmeesterde (die Inmiddels aan de Portugese marine-at taché in Brazilië is overgedragen), 1: vrijdagnacht in de kiem gesmoord. D< tegenstanders van het regime van Saia- zar, die bijna twee weken te la« tie waren gekomen, zagen zich geplaatst tegenover een politiekorps, dat volkomen op eventuele onlusten was voorbereid. Blikbaar was de capitulatie van Galvao ln de Braziliaanse haven Recife de drup pel. die bij Salazar's tegenstanders d< emmer deed overlopen. Zestien menser lieten het leven. Sinds gisteren is de toe normaal. De aanval, die vrijdagavond in de hoofdstad Loeanda werd ondernomen, werd binnen een half uur afgeslagen, maar de onlusten duurden de gehele naoht voort. Onder de politiemannen vielen zeven doden. Zondagmiddag kwam het opnieuw tot ongeregeldheden, toen de slachtoffers ten grave werden gedra gen. Daarbij lieten opnieuw vier men- het leven. Later werd bekendgemaakt, van vrijdag af in totaal zestien men- waren omgekomen, zodat bij de aan- van vrijdag onder de rebellen vijf slachtoffers gevallen moeten zijn. De opstandelingen bestormden een po litiekazerne en burgerlijke en militaire gevangenissen. Later bleek, dat men ook getracht heeft, een radiostation te over meesteren. Kort voordat de aanvallen begonnen, wierp een groep betogers ste- Ihuizen in een buitenwijk, ken nelijk om de politie af te leiden. De politiepatrouilles in Loeanda, de hoofdstad van Angola, zijn versterkt. Een onbekend aantal personen is gearresteerd. Onder hen bevinden zich vijf Portugezen, die hun gezichten zwart hadden gemaakt om niet op te vallen tussen de Afrikaan se aanvallers. De aanvallers hebben ge bruik gemaakt van Tsjechische wapens. Velen van hen spraken Frans. Het blad A Voz schreef gisteren, over vol doende gegevens te beschikken om overtuiging te staven, dat de comm ten en hun bondgenoten een offensief tegen Portugal organiseren. Een ander blad vroeg zich at of soortgelijke acties ook in het moederland worden voorbe- De bevolking van Loeanda toonde ver wondering en verontwaardiging over de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. kalm in de stad en het leven gaat zijn normale gang. MATROOS VERDRONK NA VAL VAN SCHIP De 22-jarige lichtmatroos J. Roeien uit Almelo, bemanningslid van de Delf- zylse coaster Ursa Minor, is in de haven Briston (west-Engeland) verdron ken. Tijdens onderhoudswerkzaamheden verloor hij zijn evenwicht en raakte te r)P HET PRILLE UUR van de nieuwe journalistieke werkweek waarop wij deze regels schrijven is het nog niet be kend, of zich in de jongste Russische sa telliet een mens bevindt. Zullen we het vandaag weten? Zullen we het ooit weten? Er zijn stellig aanwijzingen. De zwaarte van de Spoetnik is er een van. Het is op zichzelf reeds een enorme prestatie om zulk een gewichtig voorwerp een ge wicht hier dan zowel letterlijk als figuur lijk genomen in de ruimte te stoten. Een andere aanwijzing ls het betrek kelijke stilzwijgen, dat de Russen zelf, althans tot op dit moment, in acht heb ben genomen. Het is begrijpelijk, dat men zwijgt zolang men een mens, die men ln de ruimte heeft gebracht, niet tevens levend heeft geborgen. Het ls bekend, dat over de waarde van een experiment als dit verschillend wordt geoordeeld. Er is gesteld, dat de mens, al zijn kwaliteiten ten spijt, een gebrek kig waarnemer is en als zodanig achter blijft bij de geperfectioneerde instrumen ten. Waartegen is aangevoerd, dat de mo gelijke situaties waarop men een instru ment kan „instellen", beperkt blijft en dat het waardevol is wanneer een mens regulerend kan ingrijpen. Ook komen problemen van hoge ethi sche waarde aan de orde. Hoever mag men gaan met de mens aan gevaren bloot te stellen? Bij de ene levensbeschouwing zal men wat dit betreft een heel wat rui mer standpunt innemen dan in de andere. In de ene maatschappijbeschouwing zal men bovendien spoediger dan ln de an dere een bereidheid aantreffen om zich ten dienste van de collectiviteit op te offeren. Het kan ook nuttig zijn om te beden ken, dat, gelet op de werkelijke verhou dingen van het heelal, ook bij een tocht als deze, hoe indrukwekkend op zichzelf, nog nauwelijks van „ruimte" en „ruimte vaart" kan worden gesproken. Nog nau welijks verheft men zich van de aarde. Waardoor men dan bevestigd wordt ln zijn indruk, dat de mens, op de aarde geschapen, ook op de aarde is ingesteld en aangewezen. Wat hem, dank zij genade van God, niet behoeft te verhinderen om zich bezig te houden met „de dingen die boven zijn". Maar dan krijgen we van doen met dimensies als waaraan de menselijke ruimtevaart helaas pleegt voorbij te gaan. Waarmede echter de uiteindelijke betrek kelijkheid van haar waarde wezenlijk wordt geaccentueerd. Volgens een bericht van het Indonesische persbureau „Pia" zijn dn Midden-Java bij een epidemie 143 mensen aan pokken ge storven. Er werden in itx>taal 2500 mensen aangetast In de gevangenis van Araracuara, 550 ki lometer van de Columbiaamse Bogota, is gisteren een opstanid uitgebroken, die aan vijftien gevangenen het leven heeft gekost Bij een brand, die de boerderij van de familie Marc Saint-Laurent in Quebec Canada) verwoestte, zijn zeven kinderen van het echtpaar Saint-Laurent om het leven gekomen. In Chrili zyn opnieuw 300 mensen dakloos geworden door een uitbarsting van de vulkaan Calbueo. Drie lavastromen ver nielden huizen en velden. Persoonlijke on gelukken zijn niet gemeld. Volgens een correspondent van de Sunday Times in Washington zal president Ken. nedy waarschijnlijk dit voorjaar reeds een bezoek aan Europa brengen en mogelijk de vergadering van NA.V.O.-ministers, die op 9 mei in Oslo begint bijwonen. Tendens stijgend van IJsland en ten westen ran Schot land was gelegen bepaalt thans het in West-Europa. Met krachtige tot harde zuidwestelijke winden drong de afgelopen nacht zachte Oceaanlucht van de Golf van Biscaye het land binnen. Morgen stroomt echter Oceaanlucht van iets hogere breed ten naar ons land waarin de temperatu ren iets lager zijn maar toch nog enkele graden boven normaal. Randstoringen van de depressie zullen af en toe wat regen veroorzaken, afgewisseld door enkele op klaringen. Op de Oceaan ten westen van de Azoren ligt een volgende depressie, HET WEER IN EUROPA die eveneens in de richting van West-Eu rope koerst. Het weer houdt dan ook de komende dagen ter. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met re gen, later opklaringen en enkele bnien. Minder zacht. Krachtige tot stormach tige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN "'oKtradl, tarok! RaPPor*en hedenmorgen zeven uur J£EN KRANT in Warschau, aldus het blad, „houdt een vier Bug gedrukt zagen, te zijn dc „Zycie Warszawy" deel van ons westelijk ge- Gdynia en Gdansk (op de ten". ontvvaardiging artikel haar ver- bied in, ln dezelfde kleur als map Danzig) behoren op de Een der directeuren van land. Daarom zijn de kaart- de N.V. heeft hieromtrent jes zoals nu opgenomen. een het Duitse gebied gedrukt, kaart bij „groot Duitsland' Nederlandse zakagenda voor met de woorden „onder In 1958 was de kalender van medegedeeld dat de N.V., juist, ook al zal het betref- 1961, uitgegeven door de Pools beheer Ook de rivier Rijam normaal. Het gebied reeds met het ministerie fende grondgebied later toch Duitsland Haagse uitgeverij, de N.V. Odra is niet ln de kleur van ten oosten Van Rijmenam. Op een land- een landsgrens gedrukt, kaartje van Polen in deze kalender is Pools gebied bij Duitsland ondergebracht. Het groter, blad zegt dat dit een onzin- gende delijke publikatie is. „De kaart van Duitsland' buitenlandse zaken con- tot Polen gaan behoren. Het was ais Polen aangegeven, tact heeft opgenomen over zijn toeristische kaarten, al- Daarop kwam de Westduitse deze kwestie. De gegevens dus deze directeur. De na- ,Onze verrassing werd nog ambassade tussenbeide. In voor de gewraakte kaartjes men op elk kaartje zijn in Wlj d* vo1: d? volS«?d® uitgave kwamen zijn van de Westduitse am- de taal van het land opge- land afkom- nomen. „Maar wat we ook pagina het woord nieuwe kaarten in dc zak- bassade in Duitsland over het gehele agenda." Het blad zegt ten- stig. Het standpunt van de- doen het "zal wel nooit goed gebied van Polen tot de rl- slotte zeer verontwaardigd ze ambassade was, dat er zijn", zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1