Motorschip zonk; gezin alles kwijt Paul Huf: zonder vakmanschap geen experimenteel toneel Bond Heemschut vierde zijn gouden jubileum Televisie-opera: iets te hoog gegrepen De Zon gaat op 7 Schaak-vraag So „Mat in vijf zetten", zei de meester, stond op van zijn stoel, drong zich tus sen de kiebitzers rond zyn bord heen en verliet ijlings het schaakcafé om door de telefoon een afspraak te ma ken. Zijn tegenstander nam echter on dertussen de dame van a2 en zette het stuk op al. De meester, weer op zijn plaats terugkerend, zag de grijnzende gezichten van de toeschouwers en ook de kleine verandering op het bord ont ging hem niet. Onverstoorbaar zette hij tóch in vijf zetten mat. Het is een grapje van Otto Galli- schek, reeds enkele malen gepubli ceerd, maar dat wij u toch niet willen onthouden. Mat in vijf, eerst vanuit de diagramstand, daarna met de witte da me op al, wat een heel andere ma noeuvre vereist Wit: Kb3, Da2. Zwart: Ka6, La5, pi a7, b5, b6 en b7. B. K. Rectificatie Enkele lezers maken mij gr op at tent, dat schaakvraag 50 met de ge geven stelling onoplosbaar is. Dat klopt helaas. De loper d3 behoorde niet op het diagram te staan. Laat u deze loper weg, dan is het 't juiste -robleem. Mijn excuses voor dit te- ■sel. Dam-vraag 54 In het probleem van gisteren was de stand als volgt: Zwart: 3, 8, 10, 14, 17, 27, 31. 39. Wit: 18. 23, 25, 28, 33, 35, 36. 44. Wit wint in de volgende zetten: 35 30, 39X50; 18—13, 8x19: 33—29. 50x 22; 25—20, 14x34; 23x5, 34x23; 5x8. 3X12; 36x7. Bridge A 10 7 5 2 C? A B 9 3 O H 4 85 975 O V 6 5 3 2 H V B 7 6 4 Zuid speelt een contract van 3 kla veren (9 slagen). West komt uit met ruitenaas en speelt schoppenheer na. Stel, dat u met schoppenaas neemt, welke kaart moet dan hierop worden afgegooid en hoe speelt u het spel af? JACK DIAMOND. Het 205 ton metende motorschip Stre ven uit Harlingen is gisteren in dichte mist op de Eems gezonken na een aan varing met het Duitse motorschip Knock. De kapitein, J. Swytink uit Harlingen, is met vrouw en drie kinderen door de Knock gered en in Emden aan land gezet. De familie Swytink is alle be zittingen kwijt. De Streven was met ma is van Delfzijl op weg naar Minden. Het Westduitse vrachtschip Komtur is 20 mijl ten noorden van Den Helder in moeilijkheden gekomen. Het schip drijft rond met machineschade. Sleepboten gin gen erheen. De moeilijkheden met de sleepboot Oceaan zyn opgelost. Kapitein Slinger land en zjjn bemanning hebben gisteren kans gezien het „stoottouw" uit de schroef te verwijderen en kort daarop werd de enigszins afgedreven kruiser Quebec weer vastgemaakt. De Oceaan koerst verder naar Osaka In Japan. Dc sleepboot Zwarte Zee 3 is gisteren bij de met erts geladen vrachtvaarder Cansten Russ aangekomen. Zondag ver loor dit schip haar schroef bij de Kaap Verdische eilanden. De Zwarte Zee 3 zal het nieuwe schip naar Rotterdam slepen. Ds. P. Zwier te Vianen overleden In de ouderdom van 70 jaar is on verwachts te Vianen overleden ds. P Zwier, predikant bij de Christelijke Ge reformeerde kerk aldaar. De overledene werd 21 juni 1890 te Nieuwe Niedorp ge boren. Hij studeerde aan de Theologische school der Chr. Geref. Kerken. In 1922 werd hij kandidaat en predikant te Pa pend recht. Ds. Zwier diende de gemeenten Alphen a. d. Rijn. Schiedam. Zwaag- westeinde. ELburg. Zaamelag en verbond zich 25 november 1959 aan de gemeente van Vianen. Voor de Chr. Geref. Ker ken heeft hij verschillende deputaat- schappen vervuld. De rechtbank in Groningen heeft de 27-jarige landarbeider J. P. uit Nieuw Scheenida wegens medeplichtigheid aan een overval en diefstal van een auto veroordeeld tot een gevangenisstraf van cm ja. r en zes maanden met aftrek Zeventigjarig acteur tot jonge collega's I „Jammer genoeg waren de langspeel platen in die tijd nog niet bekend", zegt ;Paul Huf ervan, wanneer hij deze her innering ophaalt JONGEREN Joost v. d. Vondelprijs De rector-magnificus van de Univer siteit van Munster, prof. dr. Bernard Koebbing zal op 8 februari in Munster de Joost van den Vondel-prijs uitreiken aan de Nederlandse auteur Antoon Coolon en de Vlaamse cultuur-filosoof prof. dr. Max Lamberty uit Brussel. Deze prys, groot tienduizend mark, werd op 14 augustus 1959 ingesteld door de Hamburgse Freiherr von Stein-stich- tinig en komt iedere twee jaar ter be schikking van Vlamingen. Nederlanders of Neder-Duitsers, die voor de cultuur van hun landen van belang worden ge acht. „Wie was Vincent van Gogh" is de titel van de tentoonstelling, die in de maand maart gehouden zal worden in het Rijswijkse Museum in het Tollens huis. Het Rotterdams Phllharmonisch Or kest zal in het Festival van Scarborough twee concerten geven op 14 en 15 juni, waaraan de sopraan Elly Ameling en de pianist Daniel Wayenberg zullen mee- groeperingen Wanneer we hem ten slotte vragen, hoe hij thans tegenover de jongere toneelgeneratie staat met haar mo derne opvattingen is zijn eerste reac tie een breed armgebaar. Diplomatiek zegt hij dan„Wanneer je zeventig bent, en 43 jaar aan 't toneel, is er al sprake van twee jongere genera ties Onder de eerste generatie heb ben de getalenteerden zich reeds Rotterdamse en met recht een geheel eigen speelruimte ploot, veroverd. Var hun successen. Hoewel ik de Benjamin ben onder de geniet ik telkenmale als ik in de ge- leeftudgeno en der «erken en «er eter- legenheid ben hen te rien spelen. Nee. noldi 78 veroorloof ik me die jongeren raad tc geven. Elke vernieuwing, die blijvende waarde wil hebben, moet aarden in verworvenheden van een ge dogen vakmanschap. Wie zonder die verworvenheden zou starten met expe rimenteel modernisme kan nooit iets controleerbaars en van blijvende waar- Engels woord ont- ergqet zo gauw iemand er de allerjongste generatie, i nog niets met hzekerheid te zeggen. Ze begrijpen deze tijd vanzelf sprekend beter dan ik, die nog een produkt ben van eon meer geordende dan chaotische tijd. Toe te juichen valt, dat zij enthousiast zoekende vegen, binnen het verband ning terug r Shawf Keizt garagehouder renen" en (Van een onzer verslaggevers) T)AUL HUF zeventig. Wie hem zoëven nog zag als Gozewijn in de „Gijs- -*■ breght" en hem vervolgens in het „na-stukje" Thomasvaer het symbool van Amsterdam zag spelen, zal het niet willen geloven. Maar de annalen verraden het: vandaag bereikte hij de leeftijd der sterken. toire zeker vijftien Shakespeare-rol» len heeft hij gespeeld. Prachtige herin neringen bewaart hij aan zijn Konings- Polonius in „Hamlet", zijn Mac Duff in „Macbeth" en bo- alles zijn Malvolio in „Driekonin genavond". Zijn eerste grote succes in de beginjaren werd Prof. Ebenwald in Schnitzler's „Prof. Bernhardi" en eni- jaren later Bisschop Cauchon in „St. Joan" van Shaw. Maar zeker mag ook niet vergeten worden zijn creatie van Metternich in „L'Aiglon". Gedurende de laatste acht jaar. waarin de Ned. Comedie de vaste be speler van de Amsterdamse Stads schouwburg is, denkt hij met voldoe- i zijn Protheus in van Amerika", zijn „De Twaalf Gezwo- zijn belangrijke suc- het Russische repertoire onder de meesterlijke regie van Peter Scharow. Maar, we zeiden het al, niet alleen als acteur heeft Paul Huf zich na tionale en internationale faam verwor- Ook als declamator heeft hij door zijn grote dramatische cn beeldende kracht bij duizenden onvergetelijke in drukken achtergelaten Herhaaldelijk hij solist in het Concertgebouw wf-rken met declamatie, en onder de vermaardste dirigenten W. Mengelberg. Karl Muck, Ansermet, Strawinsky. Als verteller hield hij Strawinky's „Eudipus Rex" in Amster dam ten doop, en niet te vergeten diens „Histoire du Soldat". Huf's diep- betreurde vriend en collega Frits var Dijk speelde toen de soldaat. Dat Paul Huf's prestaties op Strawin sky zelf goede indruk hebben gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat deze hem eervol vermeldt in zijn „Mémoires". Ge durende ruim twintig jaar was hij leraar in de voordrachtkunst aan het Am sterdamse Conservatorium. Maar ook organiseerde hij in het gehele land de dertiger jaren gedurende de ma. den juni en juli voordrachtsamenkom sten voor middelbare scholen. Dit laat ste sloeg dermate in. dat daaruit later het initiatief ontstond (anno 1934) oir bij Columbia twee albums grammofoon platen te doen uitgeven als een gede clameerde bloemlezing van de Neder landse literatuur, welke collectie eer doorslaand succes was. s 't een verdienste, zeventig te worden?" wil Paul Huf van ons we- wanneer we tegenover hem. zit- in zijn sfeervolle woning in de buurt van het Concertgebouw tie Am sterdamWe behoeven deze vraag natuurlijk niet te beantwoorden. Wanneer men, zoals Paul Huf op zijn zeventigste nog volledig beschikt over vitaliteit, arbeidskracht en feil loos groot gemak om zijn rollen te leren, dan is zo'n verjaardag een mo ment om dankbaar terug te blikken op een roemvolle staat van dienst Autodidact Met Royaards, Verkade en Van Dal- tm heeft Paul Huf gewerkt. Hij is uit hun klimaat en mag zich aan hun grootheid meten. „Met een nooit aflatende liefde voor het toneel, hebben Eduard Verkade en Willem Royaards de basis gelegd voor mijn carrière", zegt Paul Huf, die auto didact is zowel als toneelspeler, alsook als voordrachtkunstenaar, maar voor de huidige generatie de toneelschool een onmisbare opleiding acht. ..De verhoudingen in mijn jeugd la gen anders", zegt hij. „De toenmalige leiders hadden nog de tijd om aan de individuele ontwikkeling van hun dis cipelen aandacht te geven. Het toneel als zodanig was nog niet zo verworden een bedrijf, al was ook toen 't rei en trekken aan de orde van de dag kosttte het de toenmalige leiders heel wat meer zorgen en hoofdbrekens n een sluitend budget te bereiken dan huidige". In de 43 jaren van zijn toneelcarrière is de Amsterdamse stadsschouwburg Paul Huf zoon van een sterdamse sigarenfabrikant altijd de „thuishaven" geweest. In '37 continu eerde hij echter zijn verbintenis met Van Dalsum en Defresne niet, omdat de landelijke Vondelherdenking hem op eiste voor declamatorisch werk. HOOGTEPUNTEN Toen we hem vroegen, wat hij zelf als hoogtepunten uit zijn repertoire be schouwt, kwamen vanzelfsprekend de titelrol, broer Peter, Gozewijn er uit de Gijsbreght het eerst de orde. Direct daarna dacht de heer Huf echter aan zijn Shakespeare-reper- staan: under-acting. Maar dit houdt de verworvenheid in van een jarenlang vakmanschap. Wanneer men meent dat modern toneelspel en „under-acting" bestaan in uitstoten van klanken, die op de derde rij stalles al niet meer te verstaan zijn, dan vergist men zich". Voorzichtig, maar met nadruk zegt Paul Huf ons dit. HU wil niet scherp zijn. Want behalve over een groot acteer- eigen toneelgezelschap en met volledige medewerking van hun directie hun vrije uren besteden om in exclusieve of in bijzondere voorstellingen (vaak in het middernachtelijk uur) zich uit te leven in een repertoire dat het experiment niet schuwt. Den Haag cn Rotterdam zijn hierin voorgegaan. Amsterdam zou ook stellig al zijn experimenteel groepje! gehad hebben, wanneer het even gemak- talent en perfect vakmanschap beschikt kelijk over de Stadsschouwburg hadjdeze 70-jarige over een benUdenswaar- kunnen beschikken als de Haagse en'dige eruditie. Eerste oorkonde voor Amersfoort DE BOND Heemschut, die tot taak heeft te waken voor de schoon heid van Nederland, heeft ter gele genheid van zijn vijftigjarig bestaan donderdagmiddag een herdenkings samenkomst gehouden in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Na het openingswoord van bondsvoorzitter mr. S. P. baron Bentinck, burgemeester van Soest, sprak staatssecretaris mr. Y. Schol ten. „De bond Heemschut voorkomt door zyn streven een geestelijke verarming van ons volk", zei de staatssecretaris. „Vijftig jaar lang strijdt de bond er voor het „heem te schutten". Vaak heeft hij de strijd verloren, maar ook vaak gewonnen. Met grote erkentelijk heid mogen we vaststellen dat veel schoon door het toedoen van de bond behouden en dat soms dc strijd van Heemschut aan het beleid van heid richting gaf. Namens de regering dank ik de bond voor een vijftigjarige waakzaamheid, waarmede hij zich het recht op dankbaarheid van geheel Ne derland heeft verworven", aldus mr. Scholten Mr. W. A. Offerhaus, Commissaris der Koningin in Groningen, sprak de ju bileumrede uit. waarin hü de moloch het verkeer een groot gevaar voor de schoonheid van het verleden en die van de toekomst noemde. Het lokt paradoxaal dat de ver keersintensiteit, waartegen de bond heeft gevochten en vaak het onderspit heeft moeten delven nu de hond zal hel pen. Toch is dit het geval: de ver keersintensiteit wordt te groot. Er Is geen stad of dorp meer die deze ten koste van welke door- en afbraak zoo kunnen opnemen of verwerken". OISDERHOVD „Onderhoud wordt vèak verwaar loosd", aldus de commissaris, „misschien zelfs weieens opzettelijk om zo iets onherstelbaars te kunnen bewerkstelli gen en afbraak te rechtvaardigen, en dit voor anderen aanvaardbaar te ma ken". Dankbaar voor de totstandkoming van de monumentenwet vond mr. Of ferhaus het spijtig dat de controle op onderhoud hoe moeilijk misschien ook te effectueren niet in de wet is opge nomen, „daartegenover mogen wy het rijk, de provincies en de gemeenten dankbaar zijn. dat zij de afgelopen ja ren zoveel, bijdragen ter beschikking hebben gesteld voor restauratie en daarmee in versterkte mate doorgaan. zodat praktisch, tenminste in mijn omge ving, geen monument meer behoeft te niet te gaan", zei mr. Offerhaus ten slotte. Daarna reikte de voorzitter van de bond, mr. S. P. baron Bentinck. aan de oud-burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, een oorkonde als getuigenis van waardering" van de bond uif. Het gemeentebestuur van Amersfoort kreeg deze onderscheiding voor zijn ijveren voor restauraties in de binnenstad, in het bijzonder van de muurhuizen. Het was de eerste keer dat deze onderscheiding werd verleend. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van heemschut- verenigingen uit België, West-Duitsland Zwitserland. Denemarken. Zweden. En geland en van de UNESCO te Parijs. Na afloop van de herdenkingsbijeen komst recipieerde het dagelijks bestuur van de bond. Hot was gisteren precies een halve eeuw geleden dat in het Muntgebouw te Amsterdam onder voorzitterschap van architect K. P. C. de Bazel Heemschut werd geconcipeerd als een federatieve bond van verenigingen. Thans zijn on geveer 300 instellingen, waarbij gemeen ten en alle provinciale besturen, bij Heemschut aangesloten. Öe grootste directe produktte uelke dc NCRV-televisie ooit maakte, heb ben we gisteravond gezien in Mozart's „Die Entfiihrung aus dem Serailop gevoerd door het gezelschap Forum, Gezien de omstandigheden mogen we bewondering hebben voor het resultaat. al moet het ons van het hart dat er in feite toch te hoog werd gegrepen. De vraag of de Nederlandse televisie een opera ten tonele kan brengen, is ten dele met ja beantwoord, uant al werd er gespeeld in zeer aantrekkelijke decors van Jan van der Does en kon den de camera's (voor deze bijzondere voorstelling vier in getal) van ver schillende kanten dc beelden vanoen. toch is het feitelijk geen doen in zo'n kleine studio. We misten de ruimte welke een opera van formaat nu een maal vergt en daardoor kwam de to taalindruk zo te vervallen, dat in de gedrongenheid de grootse allure van de opera verloren ging. Wij hadden 's middags hij de laatste repetitie gezien, hoe de Vitus-studio vol. gebouwd was met decors. En wc mo gen er alle bewondering voor hebben, dat men zulk een grote produktte toch in die kleine ruimte nog aannemelijk tuist onder te brengen. Geen kleine op gave voor het gezelschap Forum, dat twee en een halve dag hard en met grote toewijding heeft gerepeteerd in Bussum en pas na half zes gisteravond even rust kreeg voor de opvoering. Zn de Expo-hal echter scheen de Ne- derlandse orkest vereniging verlo ren te gaan in de geweldige ruimte. Men had gehoopt, het orkest tc kunnen laten spelen in de NCRV-studio, die zo bijzonder goed is van akoestiek, maar deze was niet beschikbaar. Omdat de akoestiek in de Expo-hal te wensen laat en in deze ruimte gezelschap cn or kest toch niet bij elkaar konden wor den gevoegd, omdat de camera's nu een maal armslag 'nodig hebben, vond men de oplossing in het experiment Bussum. Hilversum- De muzikale luisteraar heeft daarbij het offer moeten brengen van inder daad volle muziekklank, maar de veel beter doorkomende zang heeft weer veel goed gemaakt. Dirigent Paul Pella heeft het bijzonder zwaar gehad: een opera dirigeren met koptelefoon op en het toneel op een monitor tussen zijn lessenaar en het orkest in, vergt tvel heel erg veel inspanning. In de Vitus-stud io nam dc ass istent- dirigent Antoine Prevost (een leerling van Pella) zijn bewegingen van de mo nitor over, koor en solisten hadden dus met hem te maken. Houden we deze gehele ingewikkelde gang van zaken in het oog, dan moeten we toch in de eer- ste plaats woorden van lof spreken over de resultaten. De studio-opvoering van een opera is er echter op gericht, dat er meer ge speeld wordt dan gewoonlijk op het toneel geschiedt en men dus wat af komt van de actielcxze aria's en duetten- Dit nu bleek voor dc beide hoofdrol vertolkers Dini Tadema (Constance) en Harry France (Belmonte) een te grote opgaaf te zijn. De camera eist nu eenmaal actie eti daarin lieten beiden verstek gaan. Joke Knaap als Blöndchen bracht het er nog het beste af, Jan Duiveman als Osmin zocht het voor. namelijk in gczichten-werk bij close- ups en Johan Vcrhaagen als de olijke Pedrillo slaagde in het acteren alleen bij de parlandi. Op dit punt waren de resultaten dus vrij pover, maar dat is nu eenmaal het grote struikelblok bij opera-solisten, reden waarom men in het buitenland dan terug valt op het play-back systeem- Het gezelschap Forum heeft zijn spo ren al verdiend met meer opvoeringen van „Die Entführung" en ook nu werd heel zuiver gezongen, maar de ver moeidheid liet zich toch gelden. Harry France was bepaald niet de briljante minnaar die Belmonte behoort te zijn, daarvoor is zijn stem niet groot en zijn dictie niet veroverend genoeg. Ook Dini Tadema was deze avond niet op haar best en het was duidelijk, dat beiden het directe contact met dirigent en orkest misten. Herhaalde malen kregen we het doodse wachten op de inzet te zien en bij de genadeloze regis tratie van de camera's sprong dit zeer dat er althans een goede en vooral een serieuze poging is gedaan om ons een speciaal toor televisie opgevoerde opera, door een Nederlands gezelschap, te laten zien. Dat het nog beter kan houdt wellicht een belofte voor later in. Maya Bouma zegt 2 Lv.-shows af Maya Bouma vertelde ons vandaag, dat zij twee van de zes televisieshowi welke zij voor de VPRO zou maken, heeft afgezegd. Na de drie diie zij al achter de rug heeft, zou zij nog op treden op 16 februari, op 4 maart cn op 10 april. „Dat wordt me teveel, want ik bouw elke show zelf op, kies zelf de gasten die ik erin ontvang en voer verder alles alleen uit. Elke show vergt, als ik alles voor elkaar heb, toch zeker drie weken intens repeteren en daar voor zijn de programma's te vlug ach ter elkaar gepland." Daarom heeft Maya de VPRO mee gedeeld. dat zij de shows voor februari en april wil laten vervallen. „Dan sluit ik de serie af op 10 april en voor d ie ui tending ga ik alles op alles zetten om er iets heel goeds van te maken. Dat is meer waard dan drie programma's die ik te haastig in el kaar moet zetten." t-l/| IJ i/i '/i vanavond ii i i Na het weekoverzicht van het NTS- journaal komt de NCRV om 8.30 uur in de lucht met een amusements programma anno 1927. Om 9 uur draagt Broes Hartman het verhaal „De vernedering" van Lord Dunsany voor en na een filmpje over wat er allemaal op één dag kan gebeuren komt Peter van Campen met zijn rubriek „Attentie". De uitzending eindigt met een persoonlijk woord door dr. J. W. Sohulte Nordholt uit Wassenaar. feldCCf: vanavond tocht vrat hun krachten aan. Im- ber begon te zwikken en Erlands hemd was even nat als zijn schoenen en broek. Het was niet raad zaam te rusten, als zij geen vuur maakten. De zonnewarmte kon niets uitrichten tegen het ijs- water in hun kleren. Een steil vooroverhangende rots dwong hen iets verder van de rivier weg te gaan. Het bos werd minder dicht en ineens ston den zij aan de rand van een bergven. Slechts op enkele punten staken een paar sparren boven aardhoopjes uit en hier en daar zagen zij een glimmende plas. Aan de andere kant van het ven lag een donkere streep bos, die hogerop lichter werd en overging in een kale bergweide. In de buurt van de top ontwaarden zij grauwe plekken sneeuw. Erland staarde zwijgend naar het landschap, totdat Imber hem vier kraanvogels wees, die over het ven vlogen. Hij greep zijn jachtgeweer, maar liet het weer zakken: wat moest hij beginnen met een dode kraanvogel? Toen zij verder liepen, stieten zij vrijwel onmiddellijk op een omgeval len den, welks takken er om vroegen verbrand te worden. De zon stond hoog aan de hemel, maar hun benen en ruggen smeekten om te rusten en de plek leende zich uitstekend voor een kamp. Erland hakte de takken van de den af; hij kon de bijl bijna niet hanteren cn hij voelde zijn benen niet meer. Als Imber op dat ogenblik ook maar één woord gezegd had over een terugkeer, dan zou hij dit woeste gebied beslist niet vurig verdedigd hebben- Maar Imber zei niets. Door blik noch gebaar verried zij haar hulpeloosheid of wanhoop, toen zij het ijskoude water uit haar kleren wrong. Zij was zo uitgeput, dat zij haar botten nauwelijks meer voelde, maar zij maakte vuur, haalde water en begon te koken. Erland lag versuft op het schaapsvel. Hij moest eerst wat rusten, voor hij meer brandhout kon aanslepen. Imber'zei, dat hij zijn schoenen en kousen moest uittrekken en zijn voeten bij het vuur moest wannen. in Gulbrandstal ■fr DOOR BERNHARD NORDH Het eten gaf hun weer kracht cn het vuur ver warmde hun halfnaakte lichamen, terwijl de damp opsteeg uit hun kleren, die zij aan een stok hadden opgehangen. Tussen de struiken door za gen zij het ven; Inibers blikken tastten langs de rand van het bos. „Zie je ergens rook?" „Neen, waarom?" Imber zei, dat zij toch niet zo ver meer van de woonplaats van de vijandige kolonisten af kon den zijn. En dat het misschien niet onverstandig zou zijn. eens met hem te spreken. Hij zou vast meer van de bergstreek hier in de buurt weten dan de boer, bij wie ze overnacht hadden. .Als hij zo'n verstokte kerel is, zal hij ons vast niet helpen", mompelde Erland. „Maar boven dien: ik geloof nooit, dat wij in deze tijd van het jaar door het ven heen kunnen komen." De kleren waren droog; Erland trok broek, sok ken en schoenen weer aan. Voor de nacht hadden zij meer hout nodig en een zachter leger. Hij pakte de bijl on huiverde ineens van schrik, toen hij een vogel hoorde fladderen. Hij snoof luid, toen hij de schaduw van een grote boshaan zag. Als hij nu zijn geweer maar had gehad, dan zou er vlees geweest zijn. Maar in elk geval: het was niet gek, dat er hier boshanen waren. Zij waren dus niet de enige levende wezens in deze verlaten wildernis, behalve een paar langbenige kraan vogels! Vroeg in de ochtend zetten Imber en Erland hun tocht naar het westen voort. Het terrein was even onbegaanbaar als de vorige dag. Het duur de twee uur, eer zij een beek waren overgesto ken, die pas een heel eind van de rivier af door waadbaar was. Het water liep hun uit de kleren, maar het had geen zin stil te staan om ze te dro gen. Verder, verder maar: hun zweet moest het ijswater maar verdrijven. Erland zocht moeizaam de beste weg door het,kreupelhout. Telkens weer joeg hij grote bosvogels op, maar hij greep niet één keer naar zijn geweer, .hij had het veel te druk met het hakken van een pad. De uren gin gen voorbij. Van tijd tot tijd rustten zij, maar nooit lang. Een vreemd vuur brandde hun in de aderen. Zij moesten cn zouden nog vóór het val len van de duisternis weg uit dit kreupelhout! Laat in de middag zwoegden zij hoestend en zwe tend een lange helling op. Toen zij boven waren, zagen zij het eindelijk: het meer! Zij trilden van moeheid, maar gunden zich geen tijd om te rus ten. Binnen een half uur zouden zij de i zijn! - dan zij liepen uit Na drie uur vielen zij het bos. Erland wierp zijn last op de grond, viel neer op een steen en drukte zijn geweer tegen zich aan. Naar het noorden en westen verhieven zich kale rotsen, welker toppen schuil gingen achter laag hangende wolken; naar het zuiden strekte zich het bos nog een eind de helling op uit; daarboven zag hij alleen maar sneeuw en ijs. Na elf afmat tende dagen waren zij terecht gekomen in dit vreemde, w'oeste land. Lange tijd stonden Imber en Erland tegen el kaar geleund. Zij zeiden geen woord. Het duizelig makende gevoel aan het eind van de wereld te zijn gekomen, liet hun pols sneller kloppen. Zij waren alleen alleen met iets. wat niet voor mensen geschapen was. (Wordt vervolgd) „Die Entfiihrung aus dem Serail" voor de NCRV-tele- visie. Blöndchen Joke Knaap) en de knecht Pedrillo (Johan Verhaagen) zingen hier. België bouwt een Television City Op h.et 15 ha grote oefenterrein van het Belgische leger in Etter beek gaat de Belgische televisie een „Television City" bouwen, met studio's, technische ruimten, kan toren en wat dies meer zij. Zowel de Vlaamse als de Franse tv-sectae zal hier onderdak vinden Een overheidsdelegatie onder leiding van minister Van Elslande zal binnen kort enkele Europese televisiestudio complexen gaan beaichtigen om in drukken op te doen van de moderne installaties. De reis gaat eerst naar Londen om het televisiepaleis van White City te bekijken. België telde op 31 december j.L >39.321 televisietoestellen. In het jaar I960 zijn er in totaal 234.095 toestel- oezitters bijgekomen, d.i. gemiddeld 650 per dag. In ons land groeide het aantal aan gemelde toestellen in 1960 met 216.682. een gemiddelde dus van 600 per dag. Dc gemiddelden zijn echter niet ver gelijkbaar, aangezien in België kort vóór het koninklijk huwelijk enorm veel ontvangapparaten zijn verkocht. Bij de KRO kunt u in het avond college tussen 8.30 en 9 uur weel een en ander leren over Europa. Daarna komt het café-chantant „De bornte Zebra" in de ether, ditmaal met bijdragen van Maya Bouma. Steye van Brandenberg, Alice Kel- Lenbach, Rijk de Gooyer en Leo Nelissen. Om 9.55 uur ringt Erna Spoonenberg liederen van Schubert en Richard Strauss en om 10.55 uur presenteert Hans Bik „Pirouette", waarin alles om de lichte muziek draait De VP(RO wijdt tussen 8.10 en 8.35 uur een programma aan Zuid-Afri kaanse dichters en hun kunst en daarna geeft ds. A. Faber een re portage van de Menno Simonszher- denking in Witmarsum. Naar „gouden stemmen van deze eeuw" kunt u om 9 uur luisteren in het VARA-programma. Daarna, uni 9.50 uur: het spelletje „Wie is het?" en om 11.10 uur de rubriek „Weer klank". Programma voor morgen ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA 7.00 Nw» 7 :o Gym 7.23 Gram 8.00 Nw 8.18 Gram ê.SO V d vrouw 9.00 Gym V d vrouw 9.10 Gram (om 9 35—9.40 Waterst) VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar progr 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuln- bouwmeded 12.33 Nwe gram 13.0o Nwi 13.15 VARA-Varia 13.20 Sportuitz 13.43 Lichte muz 14.05 V d Jeugd 14.40 Pro menade ork, omr koor en »ol 13.30 Boek- besipr 15.50 Oimr ork en soliste 16.40 Van de wieg tot het graf, lezing 16.33 Jazzmuz 17.25 Eur kampiocnsch schaatsen Helsinki 17.35 Weekjoum. 18.00 Nws cn comm 18.20 Jaaamuz 18 35 Zlgeunermuz 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout bij gasldoht. lezing 19.40 Evan- ing 19.53 Deze weck. ïlisten lezing. VARA: 20.00 Nw* 20 03 progr 31.13 Soc comm 21.30 Lichte muz 2.0o Cecil Rhodes cn de haai, hoorspel 20.20 Eur kampioenech schaatsen Helsinki 22.30 Nws 22.40 Licht progr 23 05 Oude gram 23 25 Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 296 m. 1007 kc/s. KRO 7 00 Nw* 7.15 Gewijde muz 7.30 V «j Jeugd 7.4o Gram 7.45 Morgengebed en overwe ging 8.00 Nws 8.18 Gram 8.50 V d vrouw t0J)0 V d kleuters 10.15 Gram 11.00 V d zieken 11.45 Gram :2.00 Middagklok- Amateu rsprogr 14.90 Lichte r gelspel 15.10 Franse les 15.31 Gregoriaanse zang 16.30 Inst. Sportcomm 17.00 V d Jeugd. 16.00 Kunstkron 18.30 Gram 18.45 Vra 19 00 Nw» 19.10 Act 19.20 Llcht- reprogr 19 50 lezing 19.30 kanvploenacti hardrijder 20.00 Omr ork én co de partU?, schaats list 21.00 U bei.. lezing 21.10 Gevar progr 22.25 Boekbeapi levltleprogr. NTS: 13.5®—15.00 Euro- Intern Tahncnfkamtnrennen voor da- VARA: 17.0017.30 V d kind. NTS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7