Van Eysinga niet alleen een maar ook groot geleerde een ziener en dichter Laatste paal voor uitbreiding zoölogisch laboratorium KOETSIER-MAJOOR LAMMERS HAALDE BIJ HULDIGING HERINNERINGEN OP MElfE LEIDSCHE COURANT S VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 voor Leiden Vrftdag Remonstrantse kerk. Hooglandse Kerk- gracht 34: 8 uur, ds. J. T. Mackenzie spreekt in de reeks „Om de menselijk heid en het Evangelie" over „De mens en zijn bestemming". Geref. jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur: Ned. Christen-Vrouwenlbond, Leiden- Centrum, huish. vergadering; daarna de- cflamatie. Leiderdorp, Raadhuis, 6.45 uur: Begrotingsraa d. Zaterdag Kantine Doelenkazerne, 3 uur: Jaarver gadering Bond Ned. MiL Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-noord; 7.30 uur: Feestavond. Schouwburg, 8 uur: Diesviering univer siteit. opvoering „Banja" van W. Maja- kowski, door LST en TVSL. Academie, 11.15—4 uur: Diescolleges. Apotheken Geopend apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, teL 20502. Casino (2.30 en 7-30 uur): Voor wie de klok luidt (18 jaar); donderdag: Gij zult niet begeren (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De commis saris in moeilijkheden (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.-15 uur): The cap tains paradise (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fort Yuma (14 jaar); donderdag: Bittere rijst Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De maag denbron (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stem in de mist (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, grafiek en schilde rijen van Wim Bors en Johannes van Hof ten (tot 5 februari). Lakenhal, schilderijen Ars Aemula Na turae (tot 20 februari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Gezinsverzorgsters met diploma Voor de door de „Commissie voor de opleiding tot gezinsverzorgsters" (uit gaande van de stichting „Interkerkelijke gezinsverzorging") te Leiden afgenomen examens zijn de volgende leerlingen ge slaagd: Adrie Blaauboer, Anna Paulowna; Ina Bouman, Vlaardingen; Pietje Brasser, Huizen; Puck Duiker. Sassenheim; Tini Griffioen, Vleuten; Rita Hol, Soest; Iet Kramer, Julianadorp; Rachel Latumeten, Oostburg; Rini Nap, Naarden; Jannie Simons, Vlaardingen; Alie Smit, Abbe- kerk; Hilly van Stam, Lisse; Co Tanis, Battenoord; Marina van Veen. Amster dam; Ria Verhuist, Aartswoud; Gerda Verweij, Amsterdam; Anneke Wolf, Utrecht; Dina Wijhenke. Wijdewormer; Margo den Hollander, Koudekerk a/d Rijn. (Advertentie) WASMACHINES EEN UNIEKE COLLECTIE Zanker trommelmachlnes Castor wascombinatie. Clean R.S. Miele A. DE WIT S HANDELSHUIS Oude Vest 111 Tel. 25328. Herdenking in Leidse universiteit EEN VOORTREFFELIJK HOOGLERAAR, een groot staatsburger, een trouw dienaar van zijn vaderland, een toegewijd beoefenaar van het volkenrecht en een edel mens, zo zal de herinnering zijn aan hem, wiens verscheiden wij gedenken en op wiens leven wij een terugblik willen werpen." Aldus kenschetste prof. mr. F. M. baron van Asbeck de vorige week overleden oud-hoogleraar der Rijksuniversiteit te Leiden, jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, lid van het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gra- venhage, tijdens een bijeenkomst in het groot-auditorium der universiteit Onder de talrijke aanwezigen zagen wij, behalve familieleden van de over ledene, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, president-curator, de gehele juridische faculteit en hoogleraren van andere faculteiten, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, talrijke vooraanstaande juristen uit het gehele land en een groot aantal studenten in de rechtsgeleerdheid. Ook prinses Beatrix was aanwezig. Wereldpostunie in 1874, een feit dat wel licht voor die tijdgenoten weinig opzien- aanvangen met de stichting van de barend was. Van Eysinga verheugde zich over deze evolutie, maar hij was geen Met een enkel woord leidde de decaan der juridische faculteit, prof. mr. C. H. F. Polak, de bijeenkomst in, waarna prof. jhr. mr. H. F. van Panliuys in een uitvoerige beschouwing de betekenis van Van Eysinga, nationaal zowel als inter nationaal. schetste. Hij wees er zijn ge hoor op dat Van Eysinga niet alleen een groot geleerde was, maar daarnaast ook tiener en een dichter: iemand, wiens blik niet bleef hangen bij het verleden het contemporaine, doch nauwkeurig schouwde in de verre toekomst enerzijds. - vooral ook als iemand die het goede en het schone wist te genieten van het rijke leven dat God hem had willen schenken. Grondwaarheid In al zijn werken, te beginnen met zijn proefschrift, heeft hij zich in allerlei variaties door één beginsel, door één zeker weten, laten leiden: er is naast het gewone recht een hoger recht, dat het „lager" recht breekt, met andere woorden: het nationale recht kan in genen dele afwijken van het internatio nale recht. Het was dit beginsel, deze wetenschap, waarvan zijn colleges door trokken waren en dat hij zijn studenten meegaf in de doolhof van rechtsproble- die nu eenmaal de aansluiting ^van nationaal en internationaal recht om- Voor deze grondwaarheid heeft Van Eysinga zijn ganse leven pal gestaan en hiervan getuigt ook zijn ..dissenting opinion" in de Oscar Chinn-affaire van 1934. waarin hij als rechter aan het Permanente Hof van Internationale Jus titie tegen de meerderheid van de aan wezige internationale rechtsgeleerden in ging. door vast te houden aan zijn be ginsel dat het recht der kleinere staten- groepen wordt gebroken door dat der wereldgemeenschap. Dit beginsel vond zijn erkenning in de Grondwet, toen het verdragsprimaat, naar het wetsontwerp de commissie-Van Eysinga, werd opgenomen. Vooral praktijk Prof. Van Panhnys wees zün gehoor vervolgens op Van Eysinga's afkeer van cerebrale volkcnrechtstheorieën. Immer heeft hij ernaar gestreefd zijn studenten zowel als de lezers van zijn talrijke we tenschappelijke verhandelingen ln aanra king te brengen met de dagelijkse wer kelijkheid van het internationale recht cn de samenhang daarin. Een belangrijk deel van zijn publlkaties wijdde hij aan de vermaarde Leidse jurist van eeuwen her: Hugo de Groot, terwijl ook zijn rechtskundige essays vrijwel altijd in historisch perspectief zijn geplaatst. HÜ paarde een grote historische kennis een schat van praktische ervaringen, die hij opdeed ln zijn internationale werkzaamheden als gedelegeerde naar de Vredesconferentie van 1907, als lid de Rjjnvaartcommissie en als rechter het Permanente Hof van Internatio nale Justitie. Vooral op het terrein van het Internationaal rivlerrecht gold hij 's een algemeen erkend specialist. Twee geleerden hebben vooral invloed gehad op 't denken en werken van Van Eysinga: De Groot en Van Vollenhoven. Ten aanzien van laatstgenoemde, van s geestelijke nalatenschap hij zich zelf als executeur testamentair be schouwde, kwam het er voor hem op om de schets, die Van Vollenhoven de omtrek en de inhoud van het moderne internationale recht heeft ge geven, verder uit te werken. ":t is vooral ook de grote verdienste Van Eysinga dat hij in vaak onbe duidende voorvallen de grote lijnen van het zich evoluerende internationale recht onderkende. Zo laat hij de ontwikkeling moderne internationale organisaties PROF. VAN PANHUYS Van Eysingade man v de grote lijnen" utopist. Hij was zó reëel, dat hij deze ontwikkeling waarlijk niet be schouwde als voorloper van de wereldeenheidsstaat. Hij heeft er steeds de nadruk op gelegd, dat, naast het internationale bestel, het Ledental Oud-Leiden teruggelopen De vereniging Oud-Leiden kwam gis teravond bijeen ln een der zalen van het stedelijk museum de Lakenhal. De voor zitter, dr. W. C. Braat, verwelkomde de belangstellenden, onder wie burgemeester Van Kinschot. Het eerste gedeelte be stond uit een algemene ledenvergadering ter afsluiting van het Jaar 1960. Dr. Braat sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst der leden: de zaal was tot de laatste plaats bezet. De secretaris, de heer P. L. Gillissen, las het Jaarverslag van 1960 voor. Hij bracht het overlijden van dr. Kessen in herinnering die tijdens zijn leven do vereniging vele diensten bewees. Ook het ere-lid mej. Le Poole ontviel do vereniging; zij is door haar vele met kennis van zaken geschreven artikelen in het jaarboek een trait du'unlon me: het verleden gebleken. Het Jaarverslag vermeldde een terug gang van het ledental van 916 tot 896. De penningmeester, de heer De Clercq, be sprak het financieel overzicht over het afgelopen en de begroting voor het ko mende jaar. De heer A. Bicker gaf een verslag van de werkzaamheden van de commissi® Het Leidsche Woonhuis. Vooral met be trekking tot twee panden is de commissie dit Jaar actief geweest. De woning Klok- steeg 2 werd gedeeltelijk hersteld en hei wevershuis Oranjegracht 83 werd geheel gerestaureerd. Het huis wordt nu be woond door de Jonge Leidse kunstenaar Rein DooL De herverkiezing van de aftredende bestuursleden mej. mr. A. Versprille en de heren A. Bicker Caarten en E. Pellinck en een rondvraag besloten het eerste ge deelte van de bijeenkomst Hierna vertoonden leden van Oud- Lelden dia's van stads- en buitengezich ten. Hierbij bleek duidelijk de veelzij dige belangstelling, die de leden tot het maken van de opnamen had gedreven. Een verslag van een excursie naar de deltawerken bij Den Brlel, het admiraal- zeilen op de Kagerplassen tijdens het be zoek van de Koningin cn ook prachtige inkijkjes in tal van Leidse hofjes wer den zeer op prijs gesteld. Ook de restau ratie van de torenspits op de kerk m Zoetermeer en de cyclus van de witte molen bij Heemstede van de hand van de neer Hoogstraten aan het eind van de avond trokken zeer de aandacht Prof. L. U. de Sitter naar Israël Prof. dr. L. U. de Sitter, die de laatste 20 jaar de leiding heeft gehad van de af deling structurele geologie aan de uni versiteit van Leiden, is op uitnodiging van de geologische faculteit van de Hebreeuwse universiteit naar Israël ge- Prof. De Sitter zal in het winter tri mester gastcolleges geven. De hoogleraar is in gezelschap van zijn echtgenote die hoofd is van het petrochemisch labora torium van de universiteit van Leiden. Geen voorrang verleend Gistermiddag omstreeks kwart voor vier verleende de bestuurder van een personenauto op het kruispunt De Sitter- laanVan der Waalstraat te Leiden geen voorrang aan een vrachtauto, waardoor een botsing ontstond. Hü liep een flinke hoofdwond op en moest in het acade misch ziekenhuis worden opgenomen. Zijn auto werd ernstig beschadigd cn ook de vrachtauto liep schade op. Leideuaars, vlaggen uit op woensdag 8 februari De diescommissie verzoekt de Leide- naars aanstaande woensdag 8 februari ter gelegenheid van de diesviering der Leidse universiteit de vlaggen uit te steken. Onafhankelijke geest Het was een meer subjectieve, persoon lijke schets van Van Eysinga, die naar voren kwam in de rede van prof. Van Asbeck, die zovele jaren en op velerlei terrein met hem heeft samengewerkt Hij schilderde zijn lqven als dat van een hardnekkige, ongebreidelde toewijding. Vóór alles was Van Eysinga leermees ter, ja, meer dan dat: een begenadigd docent, wiens colleges al spoedig grote bekendheid en derhalve een talrijk ge hoor kregen. Zijn betogen waren scherp en inhoudvol. Zij waren boeiend en ga ven houvast en blonken uit door ver zorgde taal en stijl. Ze waren doorspekt met actuele voorbeelden, want hij was niet de man van theorie-alleen, doch legde vooral ook het accent op de prak tijk. In het bijzonder in de eerste we reldoorlog waren voor hem de voor beelden op het gebied van het contem poraine volkenrecht-in-de-praktijk voor het grijpen, en hü maakte hier steeds gebruik van. Van Eysinga was een veelstjdlg mens, wiens belangstelling ver reikte bulten het terrein der rechtsgeleerdheid. Hul- zlnga beschouwde hem als een der beste kenners van de buitenlandse geschie denis, h(j wist alles van de wetenschap pelijke arbeid van een Snouck Hurgronje al, de sterrekunde cn de natuurkunde hadden zijn bijzondere belangstelling en zodoende was hjj met talrijke ambtge noten van andere faculteiten zeer be- Prof. Van Asbeck verhaalde van de ..aantrekkelijke geestdrift", zoals hü het uitdrukte, waarmee Van Eysinga voor het volkenrecht was bezield. Hij heeft zijn studenten en lezers het volkenrecht in al zijn aspecten getoond, in zün groei en in zijn stagnatie, in zün mogelük- heden en in zün onmogelijkheden. Nadat spreker had gewezen op het feit dat Van Eysinga aan de toenmalige prinses Juliana toen nog middelbaar onderwijs genietend privaatlessen in het volkenrecht gaf en haar later aan de Leidse universiteit onder zün leerlingen mocht rekenen, lichtte hij een tipje op van de sluier, die altüd min of meer om de persoon van deze grote geleerde lag. Een sluier, gevormd door zün grote be scheidenheid, waardoor hü zichzelf altüd op de achtergrond stelde. Hü had altüd bewondering voor grote mannen, doch had geen last van eigen belangrükheid en gTootheid. Prof. Van Asbeck besloot zijn rede met enkele persoonlijke herinneringen aan de eminente jurist, wiens secretaris hü o.m. was gedurende diens lidmaat schap van de Rynvaartcommissic. Begrafenis rechercheur Barends Gistermiddag om 1 uur is op Rhünhof het stoffeUjk overschot ter aarde besteld van de zondag plotseling overleden re chercheur J. Barends. Commissaris J. Dreeuws, die in de aula het woord voerde, noemde het overlijden van deze politieman een grote slag voor het Leid se korps. „Hü dwong door zijn persoon lijkheid groot respect af." Ook spraken nog afgevaardigden var het hoofdbestuur en van de afdeling Leiden van de Ned. Politie Bond. Na enkele verzen te hebben gelezen uit 1 Corinthen verklaarde ds. K. Dron- kert, Geref. predikant, dat met de heer Barends een gelovig Christen is heen gegaan. Een groep collega's bracht de overledene de laatste eer. Burgerlijke stand vaD Leiden GEBOREN: Catharina, d v P Groe nendijk en W J Abspoel; Monique Jacqueline Maria, d v T C E See- bregts en J H M Ruiter; Yvonne, d v H J Dubbeldam en C Keyzer; An- netta. d v P H Harmse en T Harte- velt; Fredericus Johannes Petrus, z v J H Duivenvoorden en H A de Groot; Karei Pieter, z v C F Ver schoor en G Wiekhart; Nicolaas z v N Bosma en A P M Visser; Hendri- kus Johannes Maria, z v W J G Warmerdam en C A B van Leeuwen; Monika, d v W F Verduijn en M S G M Bergman; Evert, z v W J Lancel en G G Eijgendaal; Johannes Jaco bus, z v J G v d Born en E J Roo sendaal; Dana, d v R A Dool en D Jou bert. GEHUWD: J A Roobol en M G Stuij; L Cornet en A J Brussee; G de Bruin en C C S Hansen. OVERLEDEN: J. Stouten. 81 J, man; A J Kat, 78 J, man; M Sikking. 26 j, man; R Bloemendaal, 87 j. wed van L Muller. Jaarvergadering Mij. voor Toonkunst Muziekschool meer en meer streekschool - 1800 leerlingen Op de algemene ledenvergadering van de Maatschappij voor Toonkunst, gehouden in het gebouw der Maatschappij aan het Rapenburg, onder voor zitterschap van jhr. ir. A. C. von Weiler, zijn het jaarverslag 1959/*60, uitgebracht door de secretaresse mevr. M. H. J. Teebaal-Hulsekamp en het financieel verslag van de penningmeester, de heer L. Moulijn, goedgekeurd. Steeds meer blijkt, dat deze onderwijsinstelling tot een echte streekschool uitgroeit: er zijn er nu al bijna achttienhonderd. Aan het jaarverslag ontlenen wij de volgende bijzonderheden: het leerlingen tal der Muziekschool stygt nog steeds; dit bedroeg (met inbegrip van de 380 leerlingen der balletklasse) op 31 augus tus 1960 niet minder dan 1779. Het aantal leden der Maatschappij bedroeg op die datum 476. De grote belangstelling voor de en bleklassen. zowel voor de jongeren als voor de volwassenen, is opmerkelijk. Het uit 26 leden bestaande jeugdorkest mu siceerde met veel animo onder de ent housiaste leiding van de directeur der muziekschool de heer Henk Geirnaert oogstte op de jaarlükse uitvoering veel succes. Het aantal leerlingen „Algemeen mend muziekonderwijs" (AVMO) ging met sprongen omhoog; de operetteklas onder leiding van mevrouw L. Stevens- Ridderhof gaf een zeer geslaagde uitvoe ring in de Schouwburg. Onder de des kundige leiding van de heer Bylsma re peteerden wekelijks een 60-tal jeugdige blazers. Terwyl in vroeger jaren de piano bij de leerlingen favoriet was. is thans de belangstelling meer verdeeld: zü zijn er. naast 311 pianisten en 29 leerlingen kerk orgel o.a. 114 violisten, 29 cellisten, 28 vo calisten, 51 fluitisten, 64 klarinettisten, 25 trompetblazers en trombonisten, 70 gita risten, 61 accordeonisten, 33 blokfluit Advertentie EEN CENTRIFUGE IS CEEN LUXE Reeds vanaf ƒ149.50 A. DE WIT S HANDELSHUIS Oude Vest 111 Tel 25328 De laatste van 76 heipalen, die de uit breiding van het zoölogisch laborato rium aan de Kalserstraat te Leiden zul len dragen, werd gistermiddag de grond Ingedreven. De oudste medewerker van het laboratorium, de 64-jarige amanuen sis-tekenaar C. L. van Helden, die hier sinds 1931 werkt, bediende uit een ca- Jij hebt prachtig gereden hoor, heel prachtig zei prins Hendrik „Met prins Hendrik en zijn broer Gustav Adolf was ik gaan rijden, de beide heren in het rijtuig en ik op de bok. De prins prees mij om mijn keurig rijden. Maar prins Hendrik liet het hier niet bij. De volgende mor gen kwam hij weer naar de stallen. Ik weet niet precies meer wat ik aan het doen was, roskammen of tuig poetsen, maar ik zie hem nog komen, hij groette me en liep door naar mijn onmiddellijke chefs. „Deze jongeman", zei hij op mij wijzend, „heeft gisteren voortreffelijk gereden. Ja, ja". U begrijpt, dat het heel prettig voor mij was om dit te horen." Het is de heer J. L. Lammcrs, koetsier majoor van het Konlnklüke Staldeparte ment, die deze „konlnklüke" geschiede nis vertelde. Naar aanleiding van zün 40-jarig jnbilenm in de Konlnklüke stal len heeft de heer Lammers ons het één en ander utt zün „koninklyk-verhalen- archief' verteld. „In 1921 kwam ik bij de Stallen, ik was toen 21 jaar en had altijd in de paarden gezeten, zoals dat heet. Natuur lijk ben ik hier in de stallen, net als iedereen, als krullejongen begonnen. Ik kreeg een gedegen opleiding. Beginnend in de manege, les in paardrijden en in het africhten van paarden, dat nog steeds één van mün hobbies is. Al onze paarden worden onder het zadel afgericht. Wanneer je de eerste beginselen onder de knie hebt, wordt je byrijder. Dan mag je op een paard voor een koets uit rijden, bijvoorbeeld wanneer een gezant zyn geloofsbrieven komt aanbieden. Postillon D* DOTTER BLOUSES EN ROKKEN- MODEHUIS „LUCIENNE" Exclusieve Damesconfectie Afscheid brugwachter Woensdag 8 februari hoopt de heer F. van Dissel sr., brugwachter eerste klasse der gemeente Leiden (Schrijvers- brug), afscheid te nemen van de markt en havendienst, bü welke tak van dienst hij 42 jaar werkzaam is geweest, 's Morgens tien uur wordt in het Waag gebouw een afscheidsbüeenkomst ge houden. By zijn veertigjarig arbeidsju- bileum werd brugwachter Van Dissel onderscheiden met de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden bronzen ere medaille. bestaat dan voornamelijk uit op een paard in een span rijden- Dat is geen kleinigheid. Het is moeilük paard te rij den in een span. Een hele tijd daarna mag je jezelf koetsier noemen en hele maal aan het eind van je opleiding staat sectie koetsier. Dan ben je de baas over tien paarden en vüf mensen, die tezamen een sectie Het is moeilük te zeggen wat je werk nu precies is. Een buitenstaander heeft er zo geen kük op. Ik kan nu wel zeggen je houdt je bezig met je mensen op ti leiden en het af richten van hun paar den, maar dan weet u het nog niet. Het lykt eenvoudig maar als je bedenkt dat een opleiding tot koetsier zo'n tien jaar vergt, dan ga je er anders over denken. Er zün niet zoveel jongens meer die „ln de paarden" willen gaan. En met dit onderwerp is de heer Lammers op zün praatstoel gekomen. „Het gaat me 't hart, maar als ik so de stallen doorloop en al die hokken leeg sle staan, dan voel je wel Iets. En als je dan bovendien nog bedenkt dat we vroeger wel 140 paarden hadden en nn 30, dan Is het wel triest We hebben nu 14 koetsiers, hiervan sün er zes nog leerlingen, dat Is wel erg weinig. Ik snap niet waarom er geen jongens meer zün, die dit mooie en levende be roep willen hebben. Onder het vertellen door is de heer Lammers door de stallen en het koetshuis gelopen. Hier is de glazen koets, gemaakt in 1826, en hier de gouden uit 1898, en dan is hier de familiekoets, de crème calèche uit 1901. Ja, op die gouden koets heb lk heel wat jaartjes gezeten. In 1928 reed ik al mee in de stoet als voorpostillon, af 1948 reed ik de koets vanaf de bok, zoals wry dat in vaktaal noemen. De heer Lammers heeft heel wat foto's waar hü op afgebeeld Is, rüdend op de gouden koets. Getooid met de speciaal voor hem gemaakte witte pruik cn prachtig tenue reed hij dan op de metershoge bok, met de teugels de zes paarden in toom hou- Hoogste baas de Koninklüke Stallen op de opper stalmeester na. In zün „schatkamer" thuis heeft de koetsier^majoor talrijke geschenken, die hij ontving van koninklüke perso nen. Bü een bezoek van de Koningin van Engeland aan ons land, werd de heer Lammers na afloop bü Hare Ma jesteit geroepen. Be/halve de compli menten over zün correcte ryden om ving hü een fraai gesigneerd portret van de Koninklyke Familie uit Enge land. Van de president Padro ont ving hij een paar gouden manchetkno pen. En zo zyn er nog veel meer per- soonlyke geschenken, o.a veel onder scheidingen die de heer Lammers' kamer en kleding sieren. Dezer dagen is de julbilaris in het voormalige koetshuis, nu een fraaie recreatiezaal, van het Koninklijke Stal len Departement ontvangen. In vol te nue hoorde hü staande de toespraken aan, die tot hem werden gericht Als eerste sprak de opper-stalmeester, de heer W. F- K. Bischoff van Heems- kerek. Uit naam van Koningin Juliana spelde hij de koetsier-majoor Eet zilveren kruis van verdienste op verbonden aan de huisorde van Oranje Nassau. Een per soonlijk geschenk kwam van de opper stalmeester en kolonel Weeckenstroom, de paardenarts van de stallen een zilve ren sigaretten koker. Namens het perso neel voerde sectie koetsier H. P. van der Touw het woord. Hij liet zyn woorden vergezeld gaan van twee fraaie schilde rijen. De heer Van der Touw sprak te vens namens de voetbalvereniging K.S-D. en overhandigde de jubilaris een fraaie boeket bloemen. Als laatste sprak de gepensioneerde koetsier-majoor, J. Ouwe- kerk, die vooral de jongeren op het hart drukte goed te luisteren naar hun chef. De jubilaris sprak tot slot een dank- woord. bine met vaste hand het heiblok. Onder anderen waren hlerby tegenwoordig prof. dr. D. J. Kuenen. directeur van het la boratorium, wethouder A. J .Jongeleen en dc medewerkers van het laboratorium. Prof. Kuenen zei er bijzonder ver heugd over te zijn, dat de basis voor de laatste fase van de uitbreiding nu is ge legd. Nadat onder directie van de prof. dr. C. J. van der Klaauw het mooie hoofd gebouw, dat nu ver boven de Kaiserstraat uittorent, was voltooid bleek al gauw, dat het ernaast staande oude gebouw niet geschikt was om de nu nog elders (aan de Houtstraat en het Rapenburg) geves tigde afdelingen onder te brengen. Het gebouw werd daarom gesloopt. In het voorjaar van 1962 hoopt men het nieuwe gebouw te voltooien. Het krijgt twee ver diepingen. Zodra het gereed is. kan de centralisatie van het zoölogische labo ratorium worden voltooid. Het Is al weer ruim drie jaar ge leden, dat de heer Lammers op de bok van de gouden koets zat. Op de dag vari zijn 40-jarig ju bileum wilde hij er in ceremo nieel tenue wel graag nog even voor poseren. (privé) en 124 blokfluit (klassikaal) en 135 AVMO-ers. Meer en meer neemt de betekenis der Muziekschool als .streekschool" toe. Het aantal buitenleerlingen, afkom stig uit de gemeenten Oegstgeest, Al phen, Boskoop, Hazerswoude, Hillegom, Dc Kaag, Katwijk. Leimuiden. Leider, dorp, Leidschendam, Lisse, Noordwijk, Nieuw Vennep, Noordwijkerhout, Oude Wetering, Rijnsburg, Rijpwetering, Roe lof arendsveen, Sassenheim, Voorburg, Voorschoten, Voorhout, Valkenburg, Warmond, Wassenaar, en Zoeterwoude, bedroeg op 1 januari 1960: 563, onder u'ie uit de gemeente Oegstgeest alleen al 290! Voor de AVMO-klassen in Voorscho- ten onder leiding van de heer S. Dekker bestond zeer veel belangstelling. In Stichting De ouderavonden, waar alle leerlingen van een bepaalde leerkracht speelden voor ouders en directeur, mochten zich al evenzeer in grote belangstelling ver heugen. Ondanks de bloeiende gang van zaken is, gelijk bekend, het voortbestaan van de muziekschool in haar huidige opzet financieel niet langer mogelijk. Velerlei besprekingen om de school in een Ge meentelijke Stichting onder te brengen, wettigen echter dc verwachting, dat dit in de loop van het huidige jaar nog een feit zal kunnen worden. Daardoor zal o.m. de sociale en finan ciële positie van de leerkrachten aanzien- lük verbeteren. Ook werd voorlezing gedaan van de gunstig luidende jaarverslagen der Con certcommissie (concerten voor volwasse nen en jongeren), het Toonkunstkoor, Toonkunstorkest en de Bibliotheekcom missie (thans ongeveer 7000 werken). Het financieel verslag sluit op een be drag aan inkomsten cn uitgaven van f 157.821.33 (nadelig saldo f 7707). Aan de beurt van aftreden waren de commissarissen dc heren C. de Kemp, Th. J. Hannema en L. Moulün. De eerste twee werden als zodanig herkozen, de heer MouJyn stelde zich, wegens aan staand vertrek naar elders, niet meer be schikbaar. De voorzitter huldigde hem uitvoerig voor zyn gedurende elf jaren verrichte uitstekende werkzaamheden, onder overhandiging van een boekwerk, waarvoor de heer Moulyn zün dank uit sprak. In zijn plaats zal de heer ir. W. H. B. van Dunné tijdelijk de functie van penningmeester vervullen. Na benoeming van de leden der kas- commissie en het uitloten van twee obli gaties, sloot de voorzitter de vergadering. P. Oudshoorn 40 jaar bij H.C.W. De heer P. Oudshoorn heeft gisteren zün veertigjarig jubileum gevierd bü de H.C.W. te Lelden. Velen waren hier voor naar de recreatiezaal gekomen. Eerste spreker was de heer Nolles, bedrijfsleider van de H.C.W. Hü prees* de heer Oudshoorn om de accuratesse waarmee deze zün werk altüd heeft ge daan, alsook om het plezier in zün werk. Gezegd kan worden, dat er niet één klacht over hem is gehoord. Spr. her innerde ook aan de activiteiten van de jubilaris voor het sociale fonds. Dat is een potje waar vroeger het drie-oktober- verzuim uit gefinancierd werd; nu kan er in noodgevallen uit worden geleend. De heer Epskamp, procuratiehouder, sprak vooral over het expeditiewerk van de heer Oudshoorn. De heer Meertens voegde er het zyne aan toe als veilig heidsinspecteur. Nooit was hem iets te veel. zei hij. Namens alle „veiligheids mensen" in het bedrijf bood hy siga- De heer Van der Linden voerde het woord namens het tekenkamerpersoneeL Een mand met fruit was zün geschenk. „De stalen Band" had de heer Laman als vertegenwoordiger. Hü schonk een aansteker. Als laatste sprak collega Ar- keveld. De jubilaris zelf besloot met een dank woord. In de directiekamer werd hü nog toe gesproken door directeur ir. Bongaerts, die hem een enveloppe met inhoud over handigde. Winterconcert L.P.M.G. Het Leidsch Politic-Muziekgezelschap geeft op woensdag 15 februari ln de stadsgehoorzaal zyn jaarlijks wintercon cert onder leiding van dirigent D. An derson. Het programma vermeldt onder meer werken van Payne. Meindert Boekcl. Gerard Boedijn. Edrich Siebert, T. Walles en J. Duez. Peter Haysom. en John. Philip Sousa. Na dc pauze treedt And ré Carrel met zijn cabaretgroep op m een programma, getiteld „De carrou sel van Carrel". Bevrijdingskerk De Hervormde dienst in de Bevrijdings kerk begint zondagmorgen niet om half tien, zoals foutief in Hervormd Leiden is vermeld, maar om half elf. Voorgan ger is ds. Overgaauw van Woubrugge. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 fdbruarl Rijksuniversiteit. Geslaagd voor liet doet. cx Ned. recht: mej. J M F van Gurp te Breda en mej. R J F KJelpool te Rotterdam: voor het doet. ex. rechten vrije studierichting: de heer G A P dc Kort te Wassenaar; voor het kand. cx. sociologie: mej. F C v d Maarel te Den Haag, mej. M C G Hedeman te Den der Kwaak to Leiden de la Porie te Hilversum. F H de Vries Wassenaar. A G Roos to Amsterdam. J M J Chorus te Oegstgeest. JOL van Boetxelaer te Den Haag, J H Slklce te Ridderkerk en Puzzel prom inenten 1. Mej. Truus Tolk, Juliana- straat 52. Alphen aan den Ryn; 2. N. Bijsterbosch-Ooms, Prinses Irenestraat 12, Koudekerk aan den Rijn; 3. J. van Duyvenboden. Meidoornstraat 32. Leide.t.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3