Uw probleem is het onze KRONIEK Prof. dr. A. Goslinga overleden Ds. R. H. Bremmer promoveert aan de Vrije Universiteit Een woord voor vandaag Chr. geref. vrouwen gaven kleding voor Chili HOEDER WORDEN... ZWITSAL 1 ANDERZIJDS POSTORDERBEDRIJF Het postorderbedrijf is een nieuwe bedrijfsvorm welke op het ogenblik hand over hand in betekenis toeneemt. In het bui tenland, met name in Duitsland is dit het geval, maar ook Ne derland blijft niet achter. De middenstand slaat deze ontwik keling over het algemeen met Argusogen gade, omdat het post orderbedrijf zich langzamerhand tot een concurrent begint te ont wikkelen, waarmee rekening ge houden dient te worden. Het le vensmid dele nbedrijf heeft hier mee nog niet zoveel te maken, omdat het postorderbedrijf zich voornamelijk richt op de kostba re, meer duurzame artikelen. Toch wordt ook in de levensmid delenbranche al gewaarschuwd tegen de invloed van het postor derbedrijf. Via de parallellisatie zouden immers in de toekomst ook de kruidenierszaken hun as sortiment kunnen gaan uitbreiden met duurzamer artikelen, waar voor ook het postorderbedrijf in teresse heeft. De Christelijke Kruidenier, orgaan van de Chris telijke Kruideniersbond schrijft daarom over dit onderwerp het volgende: Een bekend Nederlands postor derbedrijf heeft bekend gemaakt, dat zijn omzet in het jaar 1960 met rond dertig procent is geste gen. Dit is merkwaardig genoeg pre cies hetzelfde percentage, waar mee de omzetten van het Duitse postorderbedrijf in het afgelopen jaar zijn toegenomen. De veron derstelling. dat de omzettoename van het postorderbedrijf in de Duitse Bondsrepubliek aan de za terdagmiddagsluiting toegeschreven moet worden, kan dientengevolge moeilijk worden volgehouden. Als een Nederlands postorderbe drijf zonder dat de winkels op za terdagmiddag gesloten zijn dezelf de omzetstijging weet te bereiken als dezelfde bedrijven in een land mèt zaterdagmiddagsluiting. dan kan men deze omzetstijging als ar gument tegen de zaterdagmiddag sluiting in ons land beter niet meer gebruiken. Dit betekent natuurlijk niet, dat wij geen aandacht zouden moeten schenken aan de successen van de postorderbedrijven, zowel ln ons land als in het buitenland. Inte gendeel. al moge het kruideniers- bedrijf niet zoveel van het postor derbedrijf te duchten hebben als andere branches, toch zullen ook wij op onze hoede moeten zijn. Het vreemde in de ontwikkeling van de postorderbedrijven is zon der twijfel, dat. terwijl hun om zetten in Amerika teruglopen, ze in Europa krachtig terrein winnen. Tot voor kort werd aangenomen, dat het postorderbedrijf in Ameri ka en Canada zijn opkomst en zijn succes te danken had aan de over brugging van de grote afstanden in deze, met West-Europa vergeleken, dun bevolkte landen. Daarom sche nen de toenemende en verbeterde verkeersmogelijkheden dan ook een redelijke verklaring voor de achter uitgang van het Amerikaanse post orderbedrijf. dat deze teruggang thans tracht te stuiten door het in richten van filialen en directe ver- Doch ir afstanden tekort aan verkeersmogelijkheden geen rol hebben gespeeld bij de opkomst van dit bedrijfstype. Nog minder kan daaruit het spectacu laire succes van de laatste jaren verklaard worden. Hier moeten an dere en vooral psychologische fac toren een rol spelen. Hoewel levensmiddelen zich slecht lener voor de activiteiten van het postorderbedrijf moet het kruideniersbedrijf er toch rekening mee houden, dat de moderne ver pakkingstechniek de mogelijkhe den voor de uitvoering van ver- zendorders. aanzienlijk heeft ver groot. In Duitsland blijken sommi ge postorderbedrijven er al lang niet meer afkerig van te zijn ook bepaalde artikelen van het levens middelenassortiment in hun activi teiten te betrekken. Daarbij dienen wij er rekening mee te houden dat ook in het Ne derlandse kruideniersbedrijf als ge volg van de toenemende parallel lisatie. welke straks onder de nieu we vestigingsregelingen mogelijk zal worden, steeds meer niet-le- vensmiddelen aan het assortiment zullen worden toegevoegd. En bij deze artikelen zijn er zonder twij fel een aantal, waarop ook de post orderbedrijven het oog reeds heb ben gericht of het anders in de ko mende jaren zullen doen. Daarbij dient men te bedenken, dat het juist deze artikelen zijn, waarop de kruidenier doorgaans, vergeleken met die op de artike len, welke tot de eerste levensbe hoeften worden gerekend, de bes te marges heeft. Het gevaar be staat. dat de postorderbedrijven ook voor de kruidenier een con current gaan worden juist door het aantrekken van de artikelen met hoge marges. Want daarin schuilt de Kracht van het postorderbedrijf. Het stelt zijn assortiment bij voor keur samen uit artikelen met de hoogste marges. De verkoop van de artikelen met lage marges kan het zonder bez^vaar aan het win kelbedrijf overlaten. De kruide niers zullen er dus verstandig aan doen deze artikelen zó te pousse ren en door hun verkoopmethode, hun service en de sfeer in hun be drijven een zodanige binding met de consumenten te verkrijgen en te behouden, dat dc concurrentie van het postorderbedrijf hun deur voorbij gaat. Groen-kenner bij uitnemendheid Van onze kerkredacteur Nog voor prof. dr. Aalders ter grave is gedaald, betreurt de Vrije Universiteit van Amsterdam het verlies van een tweede emeritus hoogleraar, die een stempel ge drukt heeft op het werk aan deze instelling voor hoger onderwijs. Gistermorgen is op 76-jarige leef tijd overleden prof. dr. A. Goslin ga, die door prof. Zuidema eens genoemd werd de „apocalyptische figuur die in de rij van hooglera ren steeds opviel." Maar prof. Goslinga viel niet slechts op door zijn lange witte baard en hij was ook niet bekend om zijn acopalyp- tische toekomstbeschouwing. Hij was de man van de geschiedenis, die meer dan enig ander gedaan heeft aan het be kend maken van het werk van Groen van Prinsterer. Hij was een kenner van de kerk- en schoolgeschiedenis van de vorige eeuw bij uitnemendheid. Prof. Goslinga, die de zoon was van een Schiedams predikant, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij promoveerde op een proefschrift: „De buitenlandse staatkunde van de raads pensionaris Simon van Slingeland". Hij was enige jaren leraar te Rotterdam aan het Marnixgymnasium en aan de Rijks h.b.3. te Winterswijk. In 1918 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de V.U. toen een mogelijkheid werd ge schapen om historici op te leiden. Twee thema's Twee thema's hebben de studie prof. Goslinga gekenmerkt. In de eerste plaats werd hR bekend door zijn weten schappelijke studie van de schoolstrijd, waaraan hR zich met grote nauwkeurig. held en volgens sommigen met al te veel precisie heeft gewijd. Het tweede thema was de figuur Groen van Prin sterer, die, toen hR hoogleraar werd, een bijna vergeten man was. Samen I met wRlcn prof. dr. C. Gerretson heeft s 0 hij gewerkt aan de uitgave van Groens correspondentie en zijn gehele schrif telijke nalatenschap; een arbeid die meer :en kwart eeuw ln beslag heeft genomen. „Wij zijn nog niet zover", schreef prof. Goslinga in 1927, „dat we klaarheid heb ben over wat Groen in zijn onderschei den perioden over de inwerking van het christendom op de staat en hetgeen daarmee verband houdt gedacht heeft". Goslinga heeft een belangrijke bijdrage geleverd om tot deze klaarheid te ko- „Maupertuus" Maar naast de geschiedenis had hij ook bijzondere interesse voor het Mid delnederlands. Zo had hij zich ingeleefd in het leven van de vos Reinaerde dat hij zijn huis noemde naar het hol van dit slimme dier: „Maupertuus". Naast zijn studie en colleges aan de V.U. interesseerde hij zich ook voor andere historische studieën. Hij was on dermeer medeoprichter van de stichting ..Reveil-arcbief'. Samen met and» heeft hij onder meer de aktestukken van de afscheiding gepubliceerd. Voorts was hij jarenlang voorzitter van de Vereni ging Het Bilderdijk-museum en had hij een groot aandeel in de oprichting van het Gezelschap voor Christelijke His- liiiu JANOS QUADROS Dc commentaren in de diverse dagbladen «ijn het er over eens, dat de nieuwe E siliainse president. Janos Quadros voor Het Alge Handelsblad achrijft „Zal Qnadros de Hercules zijn in de Au giasstal, die zijn voorganger Kubitschek beeft achtergelaten? Hij zou dan inder daad een halfgod moeten wezen en geen ge woon mens. Hij staat voor de noodzaak, ii het bnitenland geld te lenen, om dit jaar 600 miljoen dollar af te lossen der buiten landse schuld, die de vier miljard dollar bedenkelijk nadert. Hij moet de inflatie stuiten door streng te bezuinigen. Doch de bevolking van 65 miljoen jaar toe met bijna anderhalf miljoen. De werkeloosheid wordt onrustbarend. Hoe kan Quadros zonder grote uitgaven zorgen t werkgelegenheid, landbouw en veeteelt breiden en saneren? In dit potentieel rijke land moeten levensmiddelen (met broodkoren) worden ingevoerd, de devie zen daarvoor ontbreken, en economische expansie op dit terrein vereist tijd. Tijdens 'en van zijn verkiezingscampagnes lanceer de Quadros de lcu»c: gen een miljoen." Aan stuivers heeft bij nu niets, hij beeft miljarden nodig. Men neemt aan, dat hij de investering van buitenlands kapitaal ral aanmoedigen en daarvoor allereerst bij bankiers uit de Ver. Staten, bij de regering in Washington en de Wereldbank zal aan kloppen. Doch bet nationalisme is sterk en aal het hem niet gemakkelijker maken. Vandaar dat de nieuwe president, hoewel een voorstander van het „pan-Amerikanis- me", rich niet uitsluitend aan de V.S. wil of kan binden. Hij stelt dus in uitzicht dat bij ook bij Europese landen en de Sowjet- unie zal aankloppen. Zonder neutralist te zijn zal hij bulp aanvaarden vanwaar die ook kan komen. Nu is d« koffie nog altijd het voornaamste exportprodukt, dat devie zen moet inbrengen. Met deze bnitenlandse betaalmiddelen behoorden machines en in dustriële artikelen re worden ingevoerd. Dat is onder Kuhitschek te rijkelijk geschied. Het land wordt wellicht door zijn nieuwe industrieën iets minder afhankelijk van de ze import. Toch moet de export worden verhoogd om scholden te betalen. De win ning en uitvoer van delfstoffen kan nog worden uitgebreid. Dan is evenwel hei pro bleem nog niet opgelost, boe de noozakelij- ke binnenlandse economische ontwikkeling te financieren. En het siet er niet naar uit, «lat de inflatie voorlopig zal worden gestuit, met alle sociale onrust, welke daar het gevolg zal zijn. En ook versobering grote ontevredenheid wekken. Zo wordt de in wezen conservatieve Quadros president in een revolutionaire periode. Alleen steun van de strijdkrachten zal hem toela ten, zich tc handhaven." Ook het dagblad De Telegraaf ver wacht dat Quadros het zwaar zal krijgen. Het blad schrijft: „De nieuwe president van Brazilië, Janos Quadros, wacht de bovenmenselijk moeilijke laak om zijn land te tillen nil de economische chaos waar in het verkeert. Zijn voorganger, die alles op de industrialisatie zette, heeft zonder verantwoorde economische grond ten koste Tan miljarden guldens een nieuwe hoofd stad midden in d« rimboe gebouwd en heeft door het verlenen van premies hel koffie- planten aangemoedigd, terwijl voor de oogst geen afaet op de wereldmarkt te vinden is. Het gevolg van dit alles is uiter aard een uiterst gevaarlijke inflatie, waar bij de koster, van levensonderhoud in twee jaar tijd ruim 60 procent gestegen aijn. Het zal in deze situatie voor de nieuwe president zeer moeilijk zijn de nodige le- ■sagen voor d« verdere ontwikkeling van Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, zeker nog drie maal verkouden zult zijn, dan is voor U Aflukin-C een uitkomst. AFLUKIN-C ter voorkoming van verkoudheid en griep. versiteit gepromoveerd de gerefor meerde (vrijgemaakt) predikant van Enschede-Zuid drs. R. H. Bre mer tot doctor in de theologie op het proefschrift „Herman Bavinck als dogmaticus." Promotor was prof. dr. G. C. Berkouwer. Deze promotie heeft grote aandacht ge trokken omdat het de eerste keer is dat een predikant van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) aan de V.U. promoveert. Zoals men weet is het ook mogelijk „m aan de Theologische Hogeschool van deze kerken te Kampen te promoveren. Ds. Bremmer heeft echter besloten om ondanks het kerkelijke conflict van de afgelopen jaren te promoveren aan de school, waar ook zijn vader in 1916 de doctorstitel verwierf. De jonge doctor werd op 27 maart 1917 te De Bilt geboren. Zijn vader was onder meer president van het Utrechtse tribu naal en juridisch adviseur van de Stich ting 1940-45. Na zijn gymnasiale oplei ding studeerde ds. Bremmer aan de Theologische Hogeschool te Kampen. In de eerste twee oorlogsjaren ging hij naar de Vrije Universiteit, waar hij 1942 zijn doctoraal-examen deed en cum laude slaagde. Hij bestudeerde vooral de dogmatische vakken onder prof. Berkou- er. die nu zijn promovendus is. Ongeveer een jaar later maakte ds- Fries verzet tegen mammoetwet Na het indienen van de zogenaamde mammoetwet benoemde de Raad van de Friese Beweging een commissie onderwijsdeskundigen om dit wetsontwerp te bestuderen. Deze com-| missie heeft thans haar rapport uitge-1 bracht. De commissie komt tot de con clusie dat, bij toepassing van de in het wetsontwerp gestelde minima voor het aantal leerlingen, een groot aantal scholen, met name bij het gymnasiale en het uitgebreid lager onderwijs in Friesland in hun voortbestaan be dreigd zullen worden. Het voortbestaan zal dan afhangen van de vraag of de minister dispensatie zal verlenen, daarmee wordt aan het be staan van de betreffende scholen elke rechtsgrond ontnomen, aldus dit rapport. Als de scholen verdwijnen, zal de orga nische opbouw van het middelbaar on derwijs in Friesland worden verstoord. Voor dun bevolkte gebieden kan de wet Cals daarom funeste gevolgen hebben, aldus een der conclusies. Het rapport bepleit voor dunbevolkte gebieden, andere en anderssoortige men. Men zal rekening dienen te houden met de geografische spreiding van onderwijs. Tegenover de mening va minister, dat grotere scholen economische voordelen bieden, stelt het rapport, dat de kleinere school een niet te vervangen waarde heeft voor de persoonlijke sociale vorming van het kind. De rapporteurs zijn van oordeel, dat het wetsontwerp de minister te grote bevoegdheden toekent. Zij menen, dat moet worden aangestuurd op grotere bevoegdheden voor de provincies. De commissie doet de suggestie dat de cen trale regering haar bevoegdheden zal overdragen aan de provincie, waarbij voor opleiding en diplomering va onderwijskrachten unifore normen steld kunnen worden, en verder dat de mogelijkheid van beroep bij een lande lijke onpartijdige instantie wordt ge- Drie maal komt het woord „christen" in de bijbel voor. Twee maal in Handelingen en een maal in Petrus. Daar zegt deze apostel: „Indien hij echter als christen lijdt Een mens kan op vele manieren lijden. Door zijn zonden, door zijn karakterfouten, door zijn onwil om ongelijk te bekennen. Maar er is ook een lijden, dat voortkomt uit het feit, dat hij een christen is. In dit lijden zijn wij niet beter dan de Heiland zelf. Nimmer heeft Hij kwaad gedaan. Hij hielp de mensen en toch sloegen ze Hem aan het kruis, omdat hun eigen (althans bij de schriftgeleerden) positie op het spel stond. „Hij is zo vol maakt, dat hij irriteert", hoorde ik eens iemand van een ander zeggen. Hoeveel te meer gold dat niet van Jezus Christus. Hoe heiliger (in de echt bijbelse zin) wij zijn, hoe meer wij de mensen zullen irriteren. Maar er is nog een ander lijden van Christus waar wij ook deel aan moeten hebben als Zijn Geest in ons heerst. Christus werd met ontferming bewogen. Zijn hart kneep samen, toen hij de geestelijke en lichamelijke nood van de wereld zag. En Hij huilde, toen Jeruzalem weigerde Hem te aanvaarden. Verdriet over de nood van de wereld kenmerkt een christen. Hebben wij aan dat lijden ook deel? Advertentie) Rem-Saus is lichter en in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? mmittan zijn land te verkrijgen. Dc voornaamste Meun zal ongetwijfeld wel van dc Ver. Sta len komen. Duidelijk anti-communistisch gezind, beeft president Qnadros geen sym pathie voor de Cubaanse regering van Fi del Castro, evenmin als bet Braziliaanse volk zelf, dat vooral een afkeer heeft van de gewelddaden van het regime van Cas- Daar Qnadros wel een groot voorstander is van sociale hervormingen in zijn land, kan men aannemen, dat zijn politiek i goed zal aansluiten bij de opvattingen president Kennedy, die in zijn verkiezings campagne een nienwe aanpak van de Znid- amexiJtaanse problemen heeft aangekondigd. gel hij naar Zwolle en vandaar huidige gemeente. Ds. Bremmer onder meer voorzitter van de vrijge maakte mannenbond en eindredacteur _i„Petajah", het orgaan van deze In de afgelopen weken behoorde ds. Bremmer tot de groep van predikanten die wil streven naar betere verhou dingen in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) waar zich grote span- nigen openbaren. Sommigen hebben het ds. Bremmer zeer kwalijk genomen dat hij onder Berkouwer promoveert, omdat deze hoogleraar indertijd de voorzitter was van de synode die prof. Schilder schorste. Morgen publiceren wij een verslag van de promotieplechtigheid en tevens een uitvoerige beschouwing over het proef schrift dat niet minder dan 475 pagina's beslaat. Het is door de auteur opge dragen aan zijn ouders, zijn vrouw en prof. dr. Schilder. Deze beschouwing verschijnt op onze pagina „Geestelijk leven" is het zondagsblad. Kardinaal Alfrink eredoctor De aartsbisschop van Utrecht, kardi naal Alferink, is donderdagochtend ho noris causa gepromoveerd aan de Leu vense Universiteit Op dezelfde bijeen komst is Prins Albert van België, bis schop Lienart van Riissel, de prefect Roberti van het opperste tribunaal der pauselijke signatuur te Rome en de pro fessoren Messner (Wenen), Roubier (Ly on), Heilmeyer (Freiburg in Breisgau) Calderini (Milaan), Germain (Parijs) en fi itz (Aken), het eredoctoraat verleend. )e plechtige academische zitting werd gehouden in de aula van het paus Adri- aan de zesö'e-college. Spaanse bisschoppen tegen nieuwe perswet De bisschhoppiïn van Malage, Ciudad- Real en Lugo, die lid zijn v< missie die het ontwerp voor eon nieuwe Spaanse perswet moet uitwerken, heb ben niet willen deelnemen aan de com missiebijeenkomst, waarop het ontwerp goedgekeurd moest worden. ZU hebben verklaard dat zy de tekst als ideologisch onaanvaardbaar beschouwen. Het schijnt dat het ontwerp minstens even weinig Met dit heengaan van de 76-jarige hoogleraar, die ridder was in de orde van de Nederlandse Leeuw, verliest ons land een man, die, als weinig anderen, heeft bijgedragen aan de kennis van de Ds. F. J. Jonkhof met emeritaat Ds. F. J. Jonkhof te ParRs is voorn e- ïens op de vergadering in mei van de classis Dordrecht der Geref. Kerken te gen 1 september a.s. emeritaat aan te vragen. Ds. Jonkhof hoopt zich metter woon in Rotterdam te vestigen, waar hR aan het CalvRn Lyceum enkele uren per week godsdienstonderwijs hoopt te gaan geven. Ds. H. J. Winter te Sens zal in Parys ds. Jonkhof opvolgen: hy heeft het beroep aanvaard. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Langezwaag: Franke te Ouwerkerk. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hoogmade: J. H. de Vree, a.s. ritus pred. te Oud-Beyerland. Beroepbaarstelling: J. J. Botma, vic. te Eersel (NB.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Parys c.a. (in de komende vacature F. J. Jonkhof): H. J. Winter te Sens (FrankrRk), die <üt beroep ook aan vaardde; te Servs en Chatillon-Coligny: A. L. Janse de Jonge, tot 15 mei a.s. te Willemstad, Curasao. Aangenomen naar Scheveningen (vac. G. O. Donncx): A. C. Scherpenisse te Barendrecht. Examens: de classis Den Haag heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar gesteld: de heer L. R. Krol te Scheve ningen. kand. aan de V.U.. die een even tueel beroep gaarne terstond in overwe ging nemen zal. Adres: Zeekant 42, Sche veningen. Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE <4 Enthousiast laden de leden van de christelijke gereformeerde vrouwenvereniging in Haarlem met behulp van de heer A. War- naar Jz., (hoog ~boven) ds. J. C. Maris (midden) en de expedi teur de 97 kisten in de vracht wagen, die ze naar het motor schip Pericles zal brengen. (Van onze kerkredacteur) Vandaag vertrekt het motor schip Perikles van de K.N.S.M. van Amsterdam naar Valparaiso in Chili, met aan boord 97 kisten kleding voor de gelovigen uit het rampgebied in Chili. Deze kleding bijeengebracht door de Bond' van Christelijke Gereformeerde Vrouwenverenigingen in ons land en zal daar uitgedeeld worden aan de gelovigen van kerken die zijn aangesloten bij de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken, de I.C.C.C. Tijdens een korte persconferentie vertelde de plaatsvervangende secreta ris-generaal van deze oecumenische or ganisatie, de heer A. Warnaar Jz, oud burgemeester van Waddinxveen, dat onmiddellijk na de ramp in Chili de hulporganisatie van de I.C.C.C.Interna tional Christian Relief, hulp ging bie- Zoals men weet werd de kuststrook .an Chili geteisterd door een storm vloed die duizenden het leven kostte. De fabrieken werden verwoest, zodat de arbeiders zonder werk zijn, de boe- verloren hun landbouwgronden, die aee m schoven, en de vissers raak ten hun boten kwijt. De I.C.C.C. steunt een honderdvijftigtal gemeenten in het district Valdivia. Toen men in Nederland hoorde van de hulp die de Amerikanen en Canade zen boden, meende men ook iets te moeten doen. De actie werd opgezet door mevrouw Maris, die presidente is van de Bond van Christelijke Gerefor meerde Vrouwenverenigingen. Begin december ging een circulaire uit en nauwelijks enige dagen later reageerde al een vereniging uit het Nederlandse rampgebied van 1953. Middelharnis deed wat het kon. Spoedig volgden de andere verenigingen. Goede kwaliteit kwam al gauw zoveel dat een andere oplossing moest worden ge vonden. Er werd ruimte beschikbaar gesteld in de Prinses Irene-school in Haarlem-Noord. De concierge van de ze school hielp zo enthousiast mee dat het zelfs voorkwam, dat hij ver gat de bel te luiden voor het uitgaan van de school. Maar ook daar was al gauw ruimtegebrek, zodat een aantal aanbouw zijnde winkelpanden moesten worden ingeschakeld. Mevrouw Maris is enthousiast over de artikelen die gegeven zijn. De kle ding is van uitstekende kwaliteit. Er zijn enige honderden mantels, nog meer jurken, honderden paren schoenen. Juist de mensen uit het rampgebied slo ten vaak kleinigheden in als pakjes 'eiligheidsspelden en drukknopen. Ver- Ier is er vooral veel baby- en kleuter- Door gratis medewerking van bollen- handelaren kon het goed verpakt wor den, een expediteur zorgde voor het vervoer naar Amsterdam, en de K.N. S.M. bood gratis vervoer aan naar Chi li. De pakken zullen daar over onge ler vijf weken aankomen. Hoewel het grootste gedeelte van de actie achter de rug is, blijven de kle ren toch nog binnenstromen. Ds. Maris heeft nog goede hoop dat de schoon maak nog veel op zal leveren. Zo mo gelijk zal er over enige weken nog een volgende zending worden verstuurd. (Advertentie) CHRIST. GEREF. KERKEN GEREFORMEERDE GEMEENTEN Vier negerpredikanten en N.Y. Times moeten 500.000 dollar betalen De New York Times en vier neger- predikanten moeten wegens smaad een boete van 500.000 dollar betalen aan de burgemeester van Montgomery, Earl James, zo luidde gisteren de uit spraak van een jury (die uitsluitend uit blanken bestond). James werd het volle bedrag toegekend dat hij geëist had. Het proces is aangespannen naar aanleiding van een artikel in de New York Times van 29 maart, waarin kri tiek werd uitgeoefend op het optreden tegen demonstraties van negerstudenten in Montgomery in het begin van het vorige jaar. Verleden jaar is eveneens 500.000 doF lar aan een ambtenaar van Montgomery toegewezen, namelijk aan politiecom missaris Sullivan, die ook wegens smaad De Tunesische regering heeft de leden van een Franse religieuze orde, de „zus tertjes der armen", opdracht gegeven het land voor 15 februari te verlaten. De orde heeft in Tunis een tehuis waar 165 ouden van dagen worden verpleegd. De autoriteiten zeggen dit gebouw nodig tc hebben voor een meisjesschool. Vraag: Ik al 23 jaar in Vraag: In het water voor ons huis daarbij veertien tot vijftien maal zag ik een paar watervogels, ongeveer veel zeepsop of glycerine. Na het w half zo groot als waterhoentjes, grijs- sen spoelt u de broek met schoon bruin van kleur als een wilde eend. ter, liefst tweemaal. Zij bleven de meeste tijd onder water. Weet u wat dit voor vogels zijn? Antwoord: Gezien de afmetingen, de kleur en de duikgewoonten kan het bij na niet anderi of u heeft dodaarsjes daartoe verplicht' gezien. Een dodaars is iets meer dan half zo groot als een waterhoen, maai dit is op een afstand moeilijk te schat ten. Het is een zeer klein duikvogeltje scheidene, verschillende, meer dan één, ben, had ik een familielid volmacht grote hoeveelheid", gegeven namens mij te tekenen en het Seld in ontvangst te nemen. Deze deel- e later aan mij mede, dat er i\a kosten 3500 was overgebleven. Ik aantal, enz Er zijn dus genoeg Nederlandse woorden beschikbaar. Het Nederlandse woord „meerdere" betekent o.a. de huurwoning. Nu ontving ik een brief hogere in rang, of datgene wat de af- gaf hem toen 100 voor zijn moeite, van de huurophaler, dat de huur voort- gepaste hoeveelheid te boven gaat. Later bleek dit in strijd met de aan moet worden gegireerd. Ben ik „Groter als" is eveneens niet Ne* - lands. Het moet zijn „groter dan", Vraag: Er wordt bij ons wel Antwoord: De huur Is schuld. De eigenaar is niet verplicht geleurd met borstelwaren. dweilen, j- i u-1__ i 1 blinden. Dc prij- Vraag: Hoe wordt de verhouding ik veel hindei behoeve r... zen zijn aanmerkelijk hoger dan de kunt gewone winkelprijzen. Komt dit meer dere nu werkelijk ten goede aan blin- Antwoord: Wanneer u koopt niet Neder- heid te zijn. Is hieraan iets te doen? ||H Antwoord: Uw vraag wijst er op. dat het familielid zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering. Indien hij geen redelijke verklaring wil geven, kunt u hem de ernst van het feit onder ogen brengen en hem waar schuwen. Meestal is dit reeds voldoen- iemand van zijn dwaling te- tussen twee echtgenoten geregeld scheiding van tafel en bed, ook finan cieel? Antwoord: De verhouding wordt in de praktijk dezelfde als die na echt scheiding. alleen met dit grote waardoor het behang in <ie van de woonkamer altijd nat is. Wat moet ik doen? Antwoord: Wanneer het vocht inder daad van buiten komt, kan men het beste de buitenzijde bekende blin'denvereniging, dan kunt u .9. pr xplfpr van ziin. dat de ODbrenest ter- •'ir; schil dat het huwelijk in stand blijft strijken met een siliconenpreparaat, dat i de scheiding tafel makkelijker ongedaan kan worden ge- baar i bed ge- bij de bouwmaterialenhandel verkrljg- tydens de Spaanse burgeroorlog van kracht werd. Vele waarnemers zien in de houding van de bisschoppen een nieuwe aanwR- zing voor d'e juistheid van de mening, dat de r.k. hiërarchie van Spanje haar onafhankelykheid wil blijven tonen te genover bepaalde staatsorganen en ini tiatieven van de regering. maakt. De reebter zal regelingen tref- terdichtL fen ten aanzien van de woonplaats der kleur. De houdbaarheid vrouw, het gezag over de kinderen jaar. Men zeker van zijn, dat de opbrengst ter dege voor het goede doel wordt ge bruikt en dat u niet wordt opgelicht. Maar u moet een legitimatiebewijs vragen, alvoren® u iets koopt. Vraag: In mijn groene terlenkarok zijn levertraanvlekken gekomen. Hoe kan ik deze het beste verwijderen? Antwoord: Het is moeilijk lever- wordt daardoor behoudt de oorspronkelijke aarheid is drie tot vier ------ - ucv jttat Jaai. echter goed nagaan of kans °P ,su^ce^ t A n ,oor„jA cut.. Wat bet vermogen betreft, dit niet lekkage condens of iets anders plek oeurtelir.gs te betten met zaeP* wordt gescheiden. Een boedelscheiding de oorzaak is. daar anders het middel spintus (d.w.' ""i" zal dus nodig zijn. Aangezien het altijd wel eens erger kan zijn dan de kwaal, 'n 3n cr" raadzaam is een eigen advocaat te heb- aangezien de uitwaseming van de muur [door net preparaat verminderd wordt. Vraag: Het is mij opgevallen, dat slaolie c zuiver wollen (Delana) tegenwoordig bijna iedereen spreekt gekleurde katoenen Cologne). Kleui en vezel worden ech- Van, ter hierdoor sterk aangetast, dus dit en middel is alleen te gebruiken een burgerlijk proces moge- Vraag: Twee jaar geleden kocht ik een televisietoestel waarin een hin derlijk hoge toon wordt waargeno men. Volgens de leverancier is hier aan niets te doen. Heeft mijn kana rie er ook last van en is er verbe tering mogelijk? Antwoord: Inderdaad hebben we reeds geschreven dat televisietoestel- zodat men deze naar een ander rmd vertrek moet overbrengen. katten hebben er ook last deze wennen er wel .aan weglopen. Antwoord: Wij raden u aan de vlek ter dan" zijn dit geen germanismen? te behandelen met linnen stoffen. toon wej 14.000 per seconde. Alleen moeilijk wasbare stoffen jonge kinderen kunnen de zeer hoge j|gï ODn chemische tonen horen (denk dus aan de baby's) er zijn heel weinig mensen bo- Vlekken kan men beter door wasserij iaten behandelen. Antwoord: Het woord ..meerdere" Vraag: Door bemiddeling van mijn ven de 20, die de toon kunnen huishoudzeep of zeepvlokken. Hieraan kan een verschrikkelijk germanisme makelaar heb ik mijn woning Hieraan is niets te doen, ten- voegt u een scheut ammoniak en een zijn. wanneer het gebruikt wordt in de kocht. Na aftrek van de kosten bleef zij men zeer hoge kosten wil maken scheut glycerine toe. Men gebruike betekenis van: „enkele, ettelijke, ver- er 3700 over. Daar ik zelf varende en wie wil dit?

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2