|lirumc £dJisrl|e lümircmt geeft in Galvao Recife strijd op Commentaar Telefoneren met onzichtbaar licht 3 NIEUWS in één oogopslag- ife Zij en haar goudvis.,.. BON Vrijlating Loemoemba op agenda V-raad? Geen Duitse propaganda bij hulp aan Indonesië VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaarpang no. 12091 CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfi i« qhtbltofo mgn fieri ia Ugljenspotf Kennedy AMERIKA IS STERK GENOEG Zie pagina 3 Alle passagiers van de Santa Maria zijn veilig aan land ge bracht en het schip is door Braziliaanse mariniers bezet. Slechts zes bemanningsleden wilden bij kapitein Galvao blijven, de meerderheid van zijn volgelingen heeft in Brazilië politiek asiel aangevraagd- De Santa Maria zal niet meer uitvaren. In de veiligheidsraad heeft Ceylon voorgesteld de troepen van generaal Moboetoe te ontwapenen en te ontbinden.. Loemoem ba en zijn aanhang zouden het bewind weer volledig in handen moeten nemen, terwijl het Kongolese parlement bijeen geroepen zou moeten worden. President Kennedy heeft een ingrijpend programma aange kondigd ter bevordering van de nationale veiligheid en wel vaart. Een van de uitgangspunten is: de kloof versmallen tus- De waarnemend minister van buitenlandse zaken van West- Duitsland, dr. H. von Merkatz, heeft verklaard, dat de West duitse hulp aan Indonesië niet met propaganda-oogmerken wordt gegeven. De Indonesische minister Soebandrio heeft gezegd, dat een bezoek van een V.N.-missie aan Nieuw-Guinea zonder Indonesische toestemming als van geen waarde zal worden beschouwd. Fokker ls bezig met nieuwe ontwerpen voor een grotere Friendship en voor een gewijzigde Friendship voor de lucht machten. De verkoop der huidige toestellen is zodanig, dat binnen afzienbare tijd de kosten van ontwerpen e.d. zullen zijn terugverdiend. HET kan natuurlijk. Het is mogelijk dat iemand de deur van zijn huis achter zich dicht trekt en zich dan niet op zijn (of haar) gemak voelt omdat de goudvis nu zo alleen is. Het is mogelijk dat die iemand er eens met deze en gene over gepraat heeft, echt met een zorgelijk gezicht, voortkomend uit een ge prangd gemoed, dat deze zorgen ter ore zijn geko men aan een fabrikant en dat deze man ten slotte gedaan heeft wat een fa brikant behoort te doen: peilen waaraan het pu bliek behoefte heeft en daarop zijn produktie af stemmen. Dat zijn allemaal mogelijk heden feit is dat deze „aquabag", deze goudvissen- tas dus, op het ogenblik te zien is op een internationale beurs in Blackpool. En feit is dat er naar gekeken wordt. Nu zullen er bij u (en bij ons trouwens ook) wel eh- kele vragen opdoemen. Zijn er mensen die het zich aan trekken dat hun goudvis al leen thuis is? Onze mening: neen. Zijn er mensen die met zo'n vreemd geval wil len lopen? Onze mening ja. Want net zo goed als er een fabrikant is die heeft willen opvallen door zo'n ding te maken, zijn er men sen die willen opvallen door zo'n ding te dragen. Heus, heel wat „heldendaden", waarover u in uw krant leest en waarvoor u mis- schien wel bewondering hebt, komen voort uit deze zelfde zucht om op te vallen. En nu we het toch over de krant hebben ook u kunt opvallen. Op drieërlei wijze. Omdat u onze krant leest, bent u opvallend. Als u geen nieuwe abonnee aanbrengt, blijft u opvallend achter bij al diegenen die wél diac tiviteit ontplooiden. En als u wel een nieuwe abonnee aanbrengt, valt het op dat u voor geen gat meer te van. gen bent. Geen wonder, want dan hebt u TIP-PARA- DE in huis. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewfja van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „lip-Parade" op onderstaand adres: Jongens trachtten Praags vliegtuig te overmeesteren Berichten die in Praag de ronde doen zeggen dat drie jongelui vorige wee* vrijdag geprobeerd hebben zich mees ter te maken van een vliegtuig om naar het westen te ontsnappen. De poging mislukte, en de drie jon gens, allen 16 jaar, werden gearresteerd Kort nadat het toestel Praag-Bratisla- va opgestegen was, aldus het ver haal trokken drie jongelui revolver* om de passagiers in bedwang te houden Zij traden de cockpit binnen en zei den de piloot dat hij zijn koers moesi wijzigen en naar het westen vliegen. De piloot nam echter een scherp* bocht en schudde daardoor de jongelui van zich af. Niettegenstaande hun hef tige verdediging werden zij overmees terd door leden van de bemanning en enkele passagiers. Bij deze worsteling weiden de twee de piloot, de navigator en een passagie» door schoten van de jongens gewond Het toestel keerde naar Praag terug waar de jongens overgedragen werden aan de veiligheidspolitie. Van Algerijnse zijde is meegedeeld, dat de kwestie Algerije in de hervatte zitting van de Algemene Vergadering van de V.N. op 7 maart ter sprake ge bracht zal worden, tenzjj Frankrijk vopr die tijd met de Algerijnse" opstandelin gen gaat onderhandelen. Ex-premier Menderes van Turkije is gisteren schuldig bevonden aan het misbruik van openbare fondsen tot een bedrag van dertien miljoen lira (circa 15 miljoen gulden) in de tien jaar van zijn bewind. GALVAO heeft in alle opzichten gecapituleerd. Gisteravond zag hij zaoh door de explosieve situatie op de Santa Maria genoodzaakt, het schip de haven van Recife in Brazilië te laten binnenstomen en de passagiers op sleepboten te laten overstappen, waarmede zij naar de wal werden gebracht. Toen de passagiers in veiligheid waren gebracht, bezetten Brazi liaanse mariniers het schip om de ongeveer 370 leden van de bemanning gelegenheid te geven in vrijheid te beslissen, of zij op het schip wilden blijven. Zes wilden bij Galvao blijven, de rest ging van boord. Ook 45 van zijn 70 volgelingen ga ven er de voorkeur aan: aan land te gaan en in Brazilië politiek asiel te vragen. Galvao bleef toen niet an ders over dan een persconferentie te beleggen en op dramatische wijze te verklaren, dat het schip niet meer zal uitvaren, omdat hij over te wei nig mensen beschikt om de Santa Maria te bemannen. .Het zou krankzinnig zijn om met dit ongewapende schip de strijd aan te bin- met de marine-eenheden, die tegen zijn samengebracht" zei hij. Twee Portugese oorlogsschepen en een Spaan se kruiser, benevens vier Braziliaanse fregatten, lagen buiten Recife te wach ten. Enkele uren tevoren waren de bijna 600 passagiers en 360 bemanningsleden aan land gegaan. Galvao en zijn helpers zullen nu vermoedelijk vragen. De ontscheping ten geschied. De Santa Maria was* na- melijk enkele honderden meters van d« kade voor anker gegaan om inbeslag neming door de reahterüjke macht op verzoek van de Portugese regering en de eigenaars van het schip te vermij- De passagiers giirngen gedwongen reis van twaalf dagen op zee. Een grote menigte sloeg gade, hoe het schip hert anker liet vallen en ten slotte de eerste passagiers van boord gingen. Het leak, alsof de gehele stad uitgelopen was naar de haven. Een snel le boot met een doziju main aan boord (in zwempak) werd naar de zijde van de Santa Maria gezonden voor het ge val een passagier bij het overstappen op een van de sleepboten zou misstap pen en in het water zou vallen. Als laatste van de bemanning verliet de gezagvoerder, kapitein Mario San tos Maia het sahip. Op de wal verklaar de hij dat Galvao en diens bandieten niet in staat zouden zijn, met de Santa Maria weg te varen. Hij sprak de hoop uit, dat de Braziliaanse marine het schip aan de ketting zal leggen krach tens het beslag, dat het hof voor de scheepvaart te Recife heeft opgelegd. AFGELOPEN De ongeveer honderd Braziliaanse mariniers, die aan boord van de Santa 1 znn nemers M?ria waren gegaan, hadden opdracht bSSüÏ Sis! "°odig ««wsM t« eebniitai De afgevaardigden van de'elf lan den in de Veiligheidsraad gaan over leg met hun regeringen plegen over de laatste ontwikkeling in Kongo. Als de bespreking dinsdag wordt hervat, hopen de Afrikaanse en Aziatische afgevaardigden de raad een resolutie te kunnen voorleggen over Kongo, waarin waarschijnlijk de vrijlating van ex-premier Loe moemba, bijeenroeping van het Kon- golese parlement en terugtrekking van de Belgische troepen zal worden gevraagd. Deze eisen zijn al eerder door die raad verworpen. In de vergadering van donderdag heeft de Russische afgevaardigde Zorin het besluit van de nieuwe Amerikaanse re gering om het standpunt ten aanzien van Kongo opnieuw te bezien, toege juicht. Hij beschuldigde België van agressie, maar oefende in dit venband geen directe kritiek meer op Amerika. Engeland en Frankrijk. Zorin is van mening, dat Hammarskjoeld en de op perbevelhebber van de V.N.-troepen in Kongo zich niet houden aan de be sluiten van de volkerenorganisatie en daardoor haar prestige schaden. De Belgische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Loridan, heeft in een nota aan de voorzitter van de algemene vergadering de Russisdhe beschuldiging tegengesproken als zou België in strijd met een aanbeveling van de algemene vergadering voornemens zijn in Roe- anda-Oeroendi algemene verkiezingen te doen houden voordat de algemene vergadering haar zitting in maart zal hervatten. President Kasavoeboe heeft opnieuw de eis gesteld, dat de Verenigde Naties de Indiër Radjesjwar Dajal terugtrek ken als hun voornaamste vertegenwoor diger in Kongo. In een boodschap aan de secretaris-generaal verzocht het Kon golese staatshoofd Dajal te vervangen door een „neutrale figuur". Intussen heeft ook Tsjombe, de leider van Katanga, een boodschap tot Ham marskjoeld gericht waarin hij zegt verbaasd te zijn over de bezorgdheid van de V.N. over „een ex-premier die toevallig door de internationale orga nisatie schuldig is bevonden aan groeps- rooord" VLUCHTELINGEN Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft donderdag meegedeeld dat Ethiopische soldaten van de V.N.- strljdmacht die 51 Belgen ze mannen, 13 vrouwen en 12 kinderen in het oerwoud hebben aangetroffen en deze vluchtelingen woensdagavond hebben begeleid naar de grens tussen de Kon golese provincie Klvoe en Oeganda. Verscheidene vluchtelingen die dach ten woensdagavond por vliegtuig van Stanleystad naar Leopolds tad te gaan, zagen hun plan gedwarsboomd door een gewone Kongolese soldaat die wil lekeurig uitmaakte wie van de vluch telingen mochten vertrokken en wie niet. Alle vluchtelingen die met het vlieigtuig mee wilden, beschikten over de vereiste papieren. Vertegenwoordigers van de Franse en Westduitse regering hebben gisteren Oesoemiboera verlaten na een diploma tieke onheuse bejegening te hebben on dervonden van Anicet Kasjamoera, het hoofd van de Loemoemba-gezinde re gering van de provincie Kivoe. zich toegang tot het sohip te schaffen. Er werd echter geen verzet geboden. Galvao deed alsof het zenden van de mariniers een vriendschappelijk gebaar van de zijde van de Braziliaan se regering was. Hl' hield vandaag ook nog vol, dat hij niet van plan is, de San ta Maria aan de Braziliaanse autoritei ten over te dragen. Niettemin verwacht ten dezen, dat de rebellen-kapitein oir uiterlijk vijf uur vanmiddag zijn avon tuurlijke plannen zal opgeven. Overi gens heeft Brazilië reeds beslist, het schip niet meer te laten vertrekken, omdat het wil handelen overeenkomstig het internationale recht. Galvao sohijnt nog van plan geweest te zijn, de buitenboordkranen v Santa Maria open te laten draaien, het zou ongeveer twintig uur hebben geduurd, voordat het schip op die wij ze tot zinken zou zijn gebracht En in die tijd was hem niet meer gegund Alle Nederlandse passagiers, over het algemeen werknemers van de Shell en functionarissen uit de Antil len, maken het wel. Zij zijn met een speciale KLM-machine op weg naar Schiphol, waar zij vanavond om tien nur hopen te arriveren. Er zijn veel kinderen onder hen. De heer Van der Meer uit Amsterdam heeft vo!gen> Ass. Press een knappe brunette uit Oviedo in Spanje leren kennen aan boord va nde Santa Maria. Zij zouden nu zoveel van elkaar honden, dat zij van plan zijn, met elkaar te tronwen. Dus toch nog een happy ending. (Zie ook pagina 5-) Journalisten en fotografen waren er in Recife tuk op, aan boord van de Santa Maria te komen. Een fotograaf is halverwege de romp ge klommen en smeekt vanaf een touwladder leden van de bemanning hem aan boord te halen. Voorlopig maakten de bemanningsleden alleen maar foto's van hem.... (Telefoto). Dr. H. von Merkatz, waarnemend minister van buitenlandse zaken van Duitsland, heeft gisteren verklaard te hopen dat het geschil tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Guinea zal worden bijgelegd zonder geweld. Subaridrio, de Indonesische minister m buitenlandse zaken, heeft verklaard toen hem naar de mogelijkheid van missie van de Verenigde Naties het betwiste gebied werd ge vraagd, dat dit zonder de toestemming Indonesië als van geen waarde zou worden beschouwd. In scherpe tegenstelling tot andere bezoekende hoogwaardigheidsbekleders legde von Merkatz er de nadruk op dat dat Westduitse hulp niet met propagan da-oogmerken zal worden gegeven Von Merkatz heeft dan ook niet wil len zeggen, hoeveel krediet, West-Duits- land bereid is aan Indonesië te verle- Toen de journalisten bleven aandrln- _ïn. zei hij wel, dat West-Duitsland se dert 1957 ongeveer 400 miljoen mark (360 miljoen gulden) aan kredieten had verleend, ongeteld de aanzienlijke be dragen die dit jaar voor verscheidene projecten zullen worden uitgegeven Na vele vragen van Oost- en West duitse correspondenten onthulde hij dat de handel tussen Indonesië en West- Duitsland zeventig maal zo groot is als die van Indonesië met Oost-Duitsland. Von Merkatz zei, dat Indonesië, niet om militaire bijstand had gevraagd en die ook niet had gekregen. Over de kre dietverlening zei hij nog, dat de ont wikkelingslanden. die een gedeelte krij gen van de 900 miljoen dollar (3.42 miljard gulden) welke onlangs ter be schikking zijn gesteld, niet uitsluitend in West-Duitsland hoeven te koDen, maar overal in de Westerse wereld hun aankopen kunnen doen. De Franse parachutistenkoloncl Ro ger Trinquier heeft vrienden in Parijs meegedeeld dat hij van plan Ls spoedig naar Katanga terug te keren, waar pre mier Tsjombe hem hef commando over het leger en de politie zou hebben aan geboden- Trinquier is 29 januari op zijn ver zoek uit Franse dienst ontslagen. Premier Macmillan zal begin april op uitnodiging van president Kennedy naar Washington gaan voor overleg met de nieuwe Amerikaanse president. Mae millan zal eerst met zijn vrouw een bezoek aan West-Indië brengen. JN ZIJN ECONOMISCHE boodschap, die dc nieuwe Amerikaanse president thans aan het Amerikaanse Congres heeft doen toekomen, heeft Kennedy de ernstige en soms kritische toon aangehouden die reeds uit zijn vorige verklaringen geklonken had. De sombere, maar tevens vastbera den toon uit zijn betogen lijkt wat af te steken tegen het meer blijmoedige ge luid, dat uit de afscheidsboodschap van zijn voorganger Eisenhower te horen viel. Toch is de tegenstelling minder groot dan men op het eerste horen zou menen. Eisenhower heeft gezegd: we hebben het ver gebracht. Kennedy zegt thans we hadden het verder kunnen brengen. Zo kan men hun standpunten samenvatten, en dan heeft ook ieder van beide heren gelijk. In elk geval blijkt uit dc thans gepu bliceerde economische boodschap van Kennedy wel, dat deze het economische leven van zijn land nog eens extra wenste te stimuleren. Zelf aan zijn land het voorbeeld geven de aan produktiviteit van tot dusver voortreffelijke betogen, staat hij voor de economie van zijn land een niet on aanzienlijke produktiviteitsverhoging voor. Dit zal niet in de laatste plaats ge schieden door financiële injecties. De mo gelijkheid tot investeren zal belangrijk worden verruimd. Bekend Is. dat stijging in de produktie mede afhankelijk is van het peil van wetenschappelijk onderzoek en research. Welnu, ook deze zullen over meer middelen kunnen beschikken. De scholingsmogeliikhedcn voor de arbeiders zullen worden bevorderd. Behalve een economische, hebben de voornemens van Kennedy ook duidelijk een sociale inslag. De minimumlonen gaan omhoog en wat niet minder belangrijk is, Kennedy verwacht van de verhoging In de produktiviteit een daling van de prijzen. Nu valt niet te ontkennen .dat er in Amerika aan sociale voorzieningen nog een en ander te verrichten is. Uit dit be toog van Kennedy krijgt men de indruk, dat de gedachten voorshands nog in het bijzonder uitgaan naar hulp in geval van werkloosheid. Afgewacht moet worden, welke sociale pijlen Kennedy nog meer op zijn reeds gespannen boog gaat nemen. Ook deze nieuwe boodschap van Ken nedy verraadt overigens dezelfde frisse aanpak als zijn vorige verhandelingen. Er klinken reeds gedachten van baan- breken de economisten als de ver maarde Galbraith en anderen door hun pubMkaties ook in ons land bekend in door. Zodat het een steeds boeiender aange legenheid wordt om ook uit de verte Kennedy in zijn bewind te volgen. Het aantal werklozen in de Verenigde Sta ten is van december op januari met 900.000 toegenomen tot 5.4 miljoen. De toeneming van de werkloosheid was iets kleiner dan normaal. In de uitgestrekte bossen in dc omgeving van Soest is gisteren het stoffelijk over schot gevonden van de 19-jarige mej. B. Hordijk. Op nieuwjaarsdag verliet zij in overspannen toestand haar woning in Soest Nadien is niets meer van haar ver nomen. De politie had reeds een onder zoek in -dit gebied ingesteld, dat zonder resultaat bleef. Gisteren werden militai ren voor dit werk ingezet, die bij het systematisch doorroeken van het terrein het lijk van het meisje aantroffen. De po litie stelt een onderroek in naar de doods oorzaak. President Kennedy heeft generaal Lauris Norstad verzocht aan te blijven als opper bevelhebber van de N.A.V.O. in Europa. Juichend verlaten de passagiers hongerig en op van de ze nuwen in Recife de Santa Maria. Een avontuur is, wat hen betreft, ten einde.(Telefoto) TVabij de Azoren handhaaft zich /link hogedrukgebtea. Aan zijn noord- flank bewegen verschillende luchtdruk, systemen van west naar oost. Onder an dere is dit het geval met een rug van hogeluchtdruk, die vanochtend nog ten westen van Ierland lag, maar die de komende nacht over Nederland zal trek ken. Dit zal plaatselijk mist en een tem peratuurdaling tot enkele graden bene den het vriespunt met zich brengen. De rug van hogeluchtdruk wordt gevolgd door een nieuwe depressie, die vermoe. delijk in een snel tempo in de richting van Schotland zal koersen Deze depressie HITTT stuwt zachte lucht in de richting West-Europa. De nadering van het w tefront, dat deze zachte lucht begrenst kan later in Nederland weer aanleiding geven tot enige regen. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht zwakke wind, plaatselijk d mist en ln het binnenland lichte vorst. Ypenhurg Morgen overdag half tot zwaar bewolkt Y'.iss met later enige regen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind en ongeveei ZON EN MAAN T^EN speciale neonbuis, die kunnen worden voor het re- dan alle bestaande. De kleur ls afstand v -Cj onzichtbaar licht uitzendt, ,a>'fren van televisieprogram- voor het menselijk oog niet te slechts 30 zal ln de toekomst misschien de Dezer dagen Is de buis, die Toch Is het licht dermate ge- oplossing blijken te zijn voor continu kan werken, gedemon- disclplineerd, dat de bundel van de afwikkeling van het steeds streerd door wetenschappelijke 1.25 cm over een afstand van rir.iirir„r medewerkers van de Bell Tele- anderhalve km een afwijking drukker wordende leletoonver- ph<m„ Lsboratorie, i„ de V.S. van slechte 30 cm ve-toon" In- keer. De buis wekt een lichtbundel dien de bundel vla een telescoop op, die honderdduizenden malen scherper gericht wordt, be- Ook aai de buis gebruikt fijner en zuiverder van kleur is draagt de afwijking over een 150 km nlcatlesysteem door middel van lichtbundels een grote stap De stralen zijn ln tegenstel- dichter bl) verwezenlijking ge ling tot die van een gewone komen. gloeilamp, die zich In alle rich- De uitvinder van het systeem tingen verspreiden, gericht. „Maser" oftewel „Microwave Door de nieuwe buis, die een amplification by stimulated meter lang ls en gevuld met emission of radiation" is Ali een mengsel van helium en Javana, een wetenschappelijk ncongas, zijn de fantastische medewerker van „Bell", die Jn mogelijkheden van een commu- Peralö is geboren. li

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1