Woningnood is in de grote steden minder nijpend De heer S. H. van Eybergen hield vur' pleidooi voor haven in Katwijk Qeuqeot Gedeputeerde Van der Kwaak U leest een krant van formaat! Feestavond L.C.O.V.- bijna 500 leden Gemeentebesturen hebben taak bij luchtverontreiniging NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Donderdag: Gravensteen, 3.15 uur: Herdenking prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; spre kers prof. mr. F. M. baron Van Asbeck en prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys. De Lakenihal, 7.30 uur: Vereniging Oud- Leiden, algemene ledenvergadering, daar na vertoning lichtbeelden met toelichting. Het Gulden Vlies, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming Leiden e.a J. de Kook van Leeuwen over: functie en werkwijze van de medisch op voedkundige bureaus". Schouwburg, 8 uur: Diesviering univer siteit, opvoering „Banja" van W. Maja- kowski door Leids Studenten Toneel TVSL. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Ledenvergadering Ohr. Oranjevereniging. Vrijdag Remonstrantse kerk. Hooglandse Kerk- gracht 34: 8 uur, ds. J. T. Mackenzie spreekt in de reeks „Om de menselijk heid en het Evangelie" over „De mem en zijn bestemming". Leiderdorp, Raadhuis, 6.45 uur Begrot in gsraa d Zaterdag Kantine Doelenkazerne, 3 uur: Jaarver gadering Bond Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-moord; 7.30 uur Feestavond. Schouwburg, 8 uur; Diesviering univer- elteit, opvoering „Banja" \y. Maja- kowski, door LST en TVSL. Academie, 11.15—4 uur: Diescollege6. Apotheken Geopend apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Losban dige liefde (18 iaar); donderdag: Hoff manns vertellingen; zaterdag- en w< dagmiddag Dik Trom. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vlammen over India (14 jaar). Luxor (2.30 7 en 9.15 uur): Het ver haal van Rutfh (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De spion ne van Berlijn (18 jaar); donderdag: Op hoop van zegen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De maag denbron (16 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stem in de mist (18 jaar). Films van vrijdag af Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Voor wie de klok luidt (18 jaar); donderdag: Gij zult niet begeren (13 jaar). Lido (230, 7 en 9.15 uur): De commis saris in moeilijkheden (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): The cap tains paradise (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fort Yuma (14 jaar); donderdag: Bittere rijst- Studio (2.30, 7 en 915 uur): De maag- dembron (18 jaax). Trianon (230, 7 en 915 uur): Een stem im de mist (18 jaar). Sociëteit Minerva Directeur De Gunst gehuldigd Vandaag is In besloten kring het feit herdacht, dat de heer P. de Gunst veer tig jaar aan de sociëteit Minerva is verbonden. Hij trad i sept. 1920 als hoofdboekhouder in dienst van de toen 550 leden tellende sociëteit Gedurende 20 jaar heeft hy samen met de heer Oost veen de boeken van de sociëteit bijge houden. In de oorlog werkte de heer De Gunst op een accountantskantoor in Den Haag, daartoe genoodzaakt door de gedwongen sluiting van sociëteit Mi nerva, Na de heropening in 1945 werd hij benoemd tot adjunct-direoteur en na het overlijden van de heer Pitlo tot direoteur. Van het volledig berooide be drijf, zonder inventaris, zonder voorraad en zonder geld, heeft de heer De Gunst, met steun van het gehele personeel, in één jaar tijd weer een bloeiende socië teit gemaakt. De heer De Gunst staat thans aan het hoofd van het 45 man tellende per soneel van sociëteit Minerva. De 1200 sociëteitsleden drinken per jaar onge veer 180.000 glazen bier en 50.000 kopjes koffie. De keuken verzorgt per jaar on geveer 120 000 maaltijden. Op het spits uur, van 6 uur tot 7.30 uur, eten er per dag gemiddeld 400 leden. Een groot deel van de zorgen veroor zaakt door de brand in december 1959, drukte en drukt nog op de schouders van de directeur. De herbouw stelit ook hem voor vele problemen. Toch hoopt de heer De Gunst nog vele jaren zijn krachten te kunnen geven aan „zijn" sociëteit. Als jubileumgeschenk is hem een televisietoestel aangeboden. BUREN Seinposttoernooi Hoofdgroep: A. HumerM. D. Etmans afgebr.; J. Turk—J. Bey 1—0; J. Piket— IV. F. Schüss l—O; A. v. d. Berg— Th. Weyland afgebr.; R. D. Westra—C. C. Berg 1—0. Groep B 1: Th. v. d. Berg-mebr. Tim mer 1—0; ds. R. C. de Lange—D. Hoek V4—R A. G. de Graaff—Th. Piket Groep B 2:: mevr. HammerJ. Leeuw 10; P BavelaarF. Hoek H. Veenstra—C. A. v. d. Bosch o—1. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM loopt de achter stand in de woningnood be hoorlijk in en van Den Haag kan men toch echt niet zeggen dat hier de woningnood groter is dan elders in Zuid-Holland. Het Statenlid Groe nendijk heeft de suggestie gedaan om een motie in te dienen. Het col lege van Gedeputeerde Staten heeft geen behoefte aan een motie. Zou toch een motie worden ingediend en zou de meerderheid van mijn fractie daar vóór stemmen dan kan ik nu reeds bij voorbaat zeggen dat ik niet heenga." Onder grote hilariteit besloot gedepu teerde D. van der Kwaak gisteren ir de voortgezette zitting van de Provinciale Staten hiermede zijn beantwoording de talrijke vragen die de Statenleden de woningbouw in onze provincie gister middag hadden gesteld. De heer Van der Kwaak begon betoog met een overzicht te geven van 'oningbouw in ons gewest in het af gelopen jaar. In totaal kreeg Zuid-Holland 1960 toewijzing van 9150 woningen, van kreeg Rotterdam er 3300 en Den Haag 1500. Voor lopende contracten kre gen Schiedam en Dordrecht resp. 595 en 272 woningen, het restant hebben Gede puteerde Staten over de overige gemeen- Ln onze provincie kunnen verdelen. Uit het Dura-Coignet systeem ontving Maassluis 250, Schiedam 250 en Rotterdam 500 woningen extra, die echter niet uit de provinciale „pot" kwamen. Alle ge meenten in onze provincie hebben in 1 toewijzing woningwet ontvangen maal 4 huizen begin december bleek echter dat 179 woningen niet ge bouwd zouden worden als gevolg van het feit dat men geen bouwrijpe grond had, dan wel dat men niet voldeed aan de door de minister vastgestelde curve-prijs VOORSCHOT Deze 179 woningen zijn door Ged. Staten aan een tiental gemeenten met goedgekeurde bouwplannen toegewezen als voorschot op het contingent 1961. De gedupeerde gemeenten hebben echter de kans gekregen om de bouw van het hun toegewezen aantal woningen over 1960 in het eerste kwartaal 1961 te realiseren. Hoewel men verleden jaar aanvankelijk een toewijzing van 8000 premiewoningen kreeg, bleek spoedig dat dit aantal der zou worden. Dit is voor Ged. Staten aanleiding geweest contact met de m ter van volkshuisvesting en "bouwnijver heid op te nemen. Het beeld over 1961 schetsende deelde Gedeputeerde Van der Kwaak mede dat in Zuid-Holland 7240 woningwetwonin gen en 7260 premiewoningen gebouwd zullen kunnen worden. Bovendien heeft Zuid-Holland nog een toewijzing Zondagmorgenbijeenkomst in Luxortheater Zondagmorgen half elf wordt in hel Luxortheater, Stationsweg 19, een bijeen komst gehouden van Bijzonder Kerke- (Open Deur-werk) van de Her vormde gemeente Leiden, waarin dr. P. L. Schoonheim een uitgewerkt antwoord zal geven op de vraag, hoe mensen, danks verschillen in taal, godsdienst huidskleur kunnen samengaan. ze toespraak sluit aan bij enkele vragen van bezoekers die in de vorige bijeenkomsten aanwezig waren, naar aanleiding van gegevens over de her- komst van de rassen en talen uit de »rste bijbelhoofdstukken. Dr. Schoonheim wil deze gegevens zo toelichten, dat het getuigenis van de bijbelschrijver duidelijk kan worden. De gedachtenlijn die in andere bijbelboeken wordt getrokken, zal daarbij eveneens worden nagegaan. Het is wel geen preek, iaar het persoonlijke element zal in deze iteenzetting zeker niet ontbreken. Zoals men weet, wordt in de Luxor- bijeenkomsten op zondagmorgen de Bijbel niet gebruikt als studieboek. Steeds wordt gestreefd naar een duide lijke en voor ieder verstaanbare toelich- van de Bijbel, met name voor hen die de waarde van de bijbelse boodschap willen onderzoeken. Aan de bezoekers wordt bij het bin nenkomen een liederenblad voor de samenzang uitgereikt. Dit blad vermeldt ook de eenvoudige geestelijke liederen, die het zangkoor De Zaaiers o.l.v. mevr. in der Reijden hoopt te zingen. Bege leid door gitaarspel van haar dochter il mevr. Van der Reijden ook solo :n gehore brengen. De bijeenkomst is bestemd voor langstellendon van elke leeftijd en elke overtuiging. Leidse goochelaar „Anverdi" voor Duitse t.v. Als gevolg van het grote succes, dat de Leidse amateur-goochelaar „Anver di" op het nationaal goochelconcours in Nijmegen vorig jaar behaalde, kreeg hij tal van uitnodigingen om in het binnen- en buitenland (o.a. in Amerika) op te treden. Een aantal éclatante successen in het buitenland, onder meer in Bre men. Baden-Baden en Keulen, resul teerde in de vererende uitnodiging op 12 februari op te treden voor de Duitse televisie te Hamburg. Het T.V.-pro- gramma zal dan gewijd zijn aan het amateurgoochelen in diverse Europese landen. In dit programma zal „Anverdi", als enige Nederlander onder een aantal buitenlandse goochel-amateurs, enkele i zijn befaamde trucs demonstreren zijn bekend clownsnummer brengen. Voor 1961 zullen Gedeputeerde Staten zulks in tegenstelling met voorgaande jaren ook het contingent aan Rotterdam en Den Haag en zo mogelijk per agglo meratie toewijzen. De verdeling van de premiewoningen zal in" overleg met de hoofdingenieur-directeur van de Volks huisvesting in de provincie geschieden. De heer Van der Kwaak was het eens met de heer Vos (kath. v.) en Hammer (a.r.) dat aan de plattelandsgemeenten een behoorlijk kwantum woningwet woningen moet worden toegewezen. Trouwens, verleden jaar is daar al een begin mee gemaakt. De gemeenten die een toewijzing van vier en meer wonin gen zullen ontvangen, zullen direct be richt krijgen; de overige gemeenten zul len in de gelegenheid worden gesteld hun plannen bij het Provinciaal Bestuur in te dienen. Hiervoor hebben Ged. Staten een behoorlijke reserve aangehouden. Voor wat de premiewoningen betreft zullen aan een aantal gemeenten direct een toe wijzing van 10 eri meer woningen worden toegezonden. De andere gemeenten kun nen ook hiervoor hun plannen indienen. Ook hier heeft men een reserve. In antwoord op een vraag van burgemeester Hammer (a.r.) van Oud- Beijerland om aandacht voor de kleine gemeenten met industrievestigingen, antwoordde de heer Van der Kwaak, dat men in 1960 aan deze gemeenten reeds de volle aandacht heeft geschon ken. Ook in 1961 zal dit geschieden. De heer Vlasblom (sg.p.) die de bijzondere aandacht had gevraagd voor de wo ningnood in Delft, kreeg tot antwoord dat het in het voornemen van Ged. Staten ligt om gemeenten als Delft zo mogelijk in 1961 te helpen met een extra contingent uit de reserve van 1110 premiewomngen te bouwen door wo ningbouwverenigingen met garantie van de gemeente. In dit verband dacht de heer Van der Kwaak ook aan Gouda en Leiden. Het is ons voornemen om ook aan deze gemeenten een extra toewij zing te verstrekken, aldus spreker. Wethouder De Bruin Csoc.) uit Vlaar- dinigen, die vragen had gesteld over het woningbouwbeleid in de provincie voor 1961, kreeg tot antwoord dat Ged. Sta ten de voorrang zullen geven aan de bouw vafi premiewoningen en aan de eigen bezitswoningen. Er is een sterke samenhang in de verdeling tussen de woningwet, en premiewoningen, aldus de heer Van der Kwaak, die een mo gelijkheid van .switchen" wilde open laten. Hij dacht o.a. om 70 pet van het contingent premiewon-ingen in te zet ten voor de huurpremiewoning en 30 pet voor de eigen bezitswoning. De heer Vam der Kwaak gaf de heer De Bruin toe. dat er grote hoeveelheden olannen zijn ingediend, ongeveer drie maal het jaarcontingent. Het is niet steeds bekend of de financiering rond is. Spreker overwoog om de gemeentebe sturen op te dragen bij het indienen van hun plannen een verklaring van de be leggers te geven dat de zaak financieel ook rond is. Inderdaad worden dikwijls extra voorzieningen getroffen in de huizen en worden de huren daardoor weer opgevoerd. Spreker zag hier een taak voor de gemeentebesturen, om aan de goedkoopste plannen voorrang te ver- In antwoord op de vraag van burge meester Vogelaar (c.h.) uit Nieuwer- kerk a/d IJssel deelde de heer Van der Kwaak mede, dat door Ged. Staten on langs de suggestie is gedaan om ten aanzien van de huurklassen voor ge meenten onder de rook van grote sste- den een onderzoek in te stellen waar door deze huurklasse per agglomeratie kan worden vastgesteld. Reeds in verleden is een en ander besproken op het departement. In i960 zijn de ge meenten Rozenburg, Spijkenisse opge trokken. Antwoordende op de vraag ir. Boersma (c.h.) deelde Gedeputeerde Van der Kwaak mede, dat Zuid- Holland rekening houdend met het absolute woningtekort nog 15 000 wc gen extra zou moeten bouwen. Met de heer Boersma was hij het eens dat de goedkope bouw gestimuleerd zal moeten worden. „Gedeputeerde Staten zijn ech- ter geheel afhankelijk van het rege ringsbeleid. Het spijt mij dat ik mij dikwijls op dit punt meer een filiaal houder acht, dan iemand die de leiding van initiatieven kan geven en nen aldus spreker. Ten slotte deelde de heer Van der Kwaak mede, dat in Rotter dam in i960 ruim 5000 huizen zijn ge bouwd. Op 31 december waren er in de Maastad 8200 woningen in uitvoering; voor Den Haag waren deze cijfers resp. De „Club van Vier" hielp spontaan Van de Nederlandse bevol king kan gezegd, worden, dat ze in een welvarend land woont. Af en toe wordt ge vraagd slechts een kleinigheid van de persoonlijke welvaart af te ftaan voor een of ander goed doel. Als dat doel een beetje aanspreekt, wil het gros van de bevolking de gevraagde kleinigheid wel geven. Zo ging het ook de laatste weken. Schoolkinderen werden door het Jeugd Rode Kruis inge schakeld om blikjes melk en geld voor de hongerende be volking van Kongo in te zame len. Vele kinderen hebben hun uiterste best gedaan. Sommi gen wisten wel 30 a 40 blikjes bijeen te garen. Een viertal jongens uit de vijfde klas van de Leidse-Hout- school zorgde voor een brokje spontaneïteit. Deze jongens hadden, zoals vaker gebeurt, een „Club van Vier" opgericht. Elke week betaalden ze hun „contributie". Bovendien gin gen ze langs de huizen om oude kranten te -verzamelen Hun doel was het bezit van een tent, die 's zomers als hut gebruikt zou worden. Toen hoorden ze van de hon ger in Kongo. En zonder dat er nog maar enig beroep op hen gedaan was, keerden ze spon taan de hele „kas" om en zet ten het geld om in een flink aantal blikken melk. En wat die tent betreft? Ze gaan weer vrolijk opnieuw be ginnen.' Stichting bejaardencentra In de raad van bestuur van de Stich ting tot exploitatie van bejaardencen tra is door periodieke aftreding een viertal vacatures ontstaan. Voorgesteld wordt mevrouw M. Buurmanden Hollander, mejuffrouw M, M. J. Noord man en de heren D. van Eek en P. C. Hilgersom te herbenoemen. Gisteren heeft de heer S. H. van Eybergen (CHU), lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal een vurig pleidooi voor de Katwijkse haven gehouden. De heer Van Eybergen zei onder „De visserij van Katwijk, waarvoc de aandacht van Gedeputeerde Staten wil vragen, kenmerkt zich de laatste jaren door een sterke uitbreiding van de kottervloot. De kotter is een scheepstype, dat zich bij uitstek leent voor het klein bedrijf. al dan niet in familie-verband uitgeoefend. De logger en de trawler daarentegen zijn aanmerkelijk grotere schepen, waarmee, vooral in rederij- verband de visserij wordt beoefend. Aantal kotters stijgt Een enkel getal om deze groei te type- :n. In 1955 telde de kottervloot in Kat wijk 50 schepen tegen 85 in 1960. Vele we kotters staan op stapel, zodat de Vereniging van Schippers-elgenaren, in deze kotter-eigenaars zijn geor ganiseerd, verwacht, dat haar ledental in de loop van dit jaar de honderd zal over schrijden. De aanvoer van de kotibers steeg evenredig met deze uitbreiding, droeg deze in 1955 ruim vijf miljoen gulden, in 1960 werd meer dan het dubbele besomd. De logger- trawlervioot wijzigde zich na lijks in omvang. Het aantal schepen steeg gedurende de afgelopen vijf jaar van 63 tot 65, maar vele oude schepen werden vervangen door mo derne grote trawlers, uitgerust met zwaardere motoren. Een verhoogde aanvoer, die steeg van elf tot zestien miljoen gulden, was daarvan het ge volg. Meer personeel Met de uitbreiding van de kottervloot ging gepaard een toeneming van de be manning. Zien vQ overal de vissersbe volking afnemen, in Katwijk was d( tendens daaraan tegengesteld. Het hierna volgende overzicht moge dit duidelijk maken: Katwijk Scheveningen IJmuiden Vlaardingen Noordwijk Egmond Overige 1948 1959 165 138 16 3.932 12% Katwijk vertoont niet slechts de grootste toeneming van de vissers- bevolking, nog belangwekkender wordt het beeld, als men bedenkt, dat Katwijk bijna 40'/t van de Ne derlandse zeevisserijvloot van perso neel voorziet. Dit houdt verband met het feit, dat men in andere visserij plaatsen de in Katwijk tot ontwik keling gebrachte bedrijfsvoering ten aanzien van de kotters heeft over genomen. Nergens in ons land telt de visserij- school meer leerlingen dan in Katwijk. Wij kunnen een nieuw aspect zien in de grote groei van de kottervloot. Bij dit alles kan men zich slechts verbazen het feit, dat deze plaats met zo'n IJmuiclen overbelast Dat het vorige jaar juist door de kot- tereigenaren (hun bedrijf is te vergelij ken met de particuliere Rijnvaartrede rijen) een nieuw plan is gelanceerd om een eigen haven te krijgen, ligt dan ook wel voor de hand. Het is bekend, dat het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui den (de aanvoerplaats, waarop de Kat wijkse reders en eigenaren nog steeds zijn aangewezen) deze uitbreiding van de vissersvloot niet meer heeft kunnen opvangen. Nog onlangs is in een uitvoerig rapport uiteengezet hoe groot de moeilijkheden daar wel zijn. Mij is bekend, dat op da gen van topaanvoer IJmuiden de aanvoer niet meer kan verwerken en dat ver scheidene schepen soms tot de volgende dag moeten blijven liggen voordat ze kunnen worden gelost. Vermindering van kwaliteit en verlies van kostbare visuren is daarvan het delige gevolg. Vrije zondag Men meent in IJmuiden aan de uit de overbelasting voortvloeiende moeilijk heden tegemoet te komen door spreiding van de aanvoer. Voor de Katwijkse vis sers is het principe van de vrye zondag echter een heilige zaak. Men vreest ove rigens, dat het onttrekken van de Kat wijkse schepen aan de haven van IJmui den de doodsteek van het Staatsvissers havenbedrijf zal zijn. Mij werd verzekerd, dat slechts een derde van de totale voer in IJmuiden van Katwijkse sche pen afkomstig is, zodat het dirigeren van de Katwijkse schepen naar een eigen thuishaven de oplossing zal betekenen \oor de overbelasting van de IJmuidense haven. Deze overbezetting levert lang zamerhand onoverkomelijke gevaren op voor de veilige ligplaats van de schepen. Advertentto 403 met schuifdak. airconditioning, ruitensproeiers f9180.— 403 Sept f 7980.— DEVILEE - REIZEVOORT DA COSTASTFAAT 14—16 - LEIDEN TELEFOON 31209 Verzekeringsmaatschappijen klagen reeds over de hoge schadestatistiek in de ha ven van IJmuiden. Vastgesteld moet wor den, dat als gevolg van de scheiding van aanvoerhaven en vestigingsplaats van de rederijen jaarlijks extra uitgaven moeten worden gedaan. Voor een trawler en een logger is dit becijferd op 6.500 gulden en voor een kotter op ruim 4.000 gulden per jaar. Dit alles nog afgezien van de hinder, die men ondervindt bij het overbrengen van de schepen van Katwijk naar de IJmuider haven. Nog altijd gelden de eindconclusies »n de bekende en uitgebreide rapporten, nl. dat een visserijhaven voor Katwijk omisch en financieel absoluut ver antwoord is, aldus de heer Van Eybergen. Zoals we gisteren berichtten heeft ge deputeerde A. C. A. v. Deerenberg op dit vurige pleidooi geantwoord, dat het plan •oor een Katwijkse haven een naam loze vennootschap op te richten, thans in onderzoek is bij de Provinciale Water een volgende zitting van de provin ciale staten hopen G.S. nadere medede lingen te kunnen doen. Voor die tijd zul len G.S. nog met de rijkswaterstaat over leg plegen over de Katwijkse en Scheve- ningse problemen De Leidsche Christelijke Oranje vereniging, die zich momenteel in een snel stijgend ledental mag ver heugen er zijn al bijna 500 leden hield gisteravond in de geheel gevulde benedenzaal van „Reho- both" een feestelijke jaarvergade ring, mede naar aanleiding van de verjaardag van prinses Beatrix. Voorzitter L. Schipper wees in openingswoord op de bijzondere band, die er altijd is geweest tussen het Oran jehuis en Leiden. De vereniging beleeft nu een bloeiperiode en er zijn al grote plannen voor de viering van Koningin nedag in april. Op 28 april houdt de L.C.O.V. namelijk een avond in de Schouwburg. De Timdelerclub verleent medewerking. De stijging van het ledei il is vooral te danken aan de activite >n van mevr. De Jonige. De avond werd verder gevuld met een afwisselend programma, dat de jeugdige pianisten Jack de Graaf en Piet Bontje openden met enkele quatre-mains. Mevr. F. Kouwenho- venv. d. Boom droeg vervolgens het door Godfried Bomans geschre ven sprookje van de rijke bramen- plukker voor. wiens gelukkig be staan in de natuur op ruwe wijze werd beëindigd zodat er niemand' meer was om naar de nachtegaal te luisteren. Een aantal meisjes zorgde voor ee vrolijk intermezzo door onder leiding van mevr. D. Hagenbeekvan Weeren enige volksdansjes uit te voeren. De meisjes zagen, evenals de genoemde pia nisten, hun activiteit met chocolade be loond. Ten slotte was er vóór de pauze nog het optreden van Thomasvaer en Pieternel. In een even vlot ails geestig praatje liet dit echtpaar allerlei Leidse zaken, als de slechte verlichting van de Witte Singel, de smalle Breestraat, de nieuwe Gans- oordbrug, de aanvankelijk trage r nu drastische aanpak van het Stationsplein en het gebrek aan goede zalen de revue passeren. Na de pauze kreeg de heer E. Tim an !-r W VA IVÏ UI Binnen 24 uur van uw griep af! Gedeputeerde mr. T. A. van Dijken:. (Van een onzer redacteuren) Het dagelijks bestuur der provincie doet alles wat mogelijk Is op zijn ter rein om de verontreiniging van het boe zemwater in de provincie te voorkomen. De gemeentebesturen hebben echter voor wat de luchtverontreiniging aan gaat een belangrijke taak. Zij toch moe ten aan de bedrijven een Hinderwets vergunning afgeven, waarover zonodig de Kroon een beslissing kan neme Gedeputeerde mr. Van Dijken deelde dit in de gisteren gehouden voortgezette vergadering van de Provinciale Staten mede, nadat als eerste de heer A. Vlas blom (Sjg.p.) klachten had geuit over de verontreiniging van lucht, water en dem. „Het is in Zuid-Holland niet gezond •wonen", zo meende de sjg.p.- spreker te moeben conoluderen. ir. W. Venhoeven (soc.) meende, dat het probleem van de waterveront- ging groot is geworden, dat de waterschappen in ons gewest dit zelf meer kunnen oplossen. „Het is dig. dat dit vraagstuk centraal, dan provinciaal wordt opgelost", zo was oordeel. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna Pieternella dr v A van Rijswijk en J J Martens, Willibrordus Abraham Jozef zn v B C J van Klaveren en C C ten Brink. Peter zn v W Poeliejoe en J E M v d Weijden, Maria Jacoba dr v N P Elijzen en A C Roeleveld, Jürgen zn v J D de Koning en J H Fontein. Jitske Maria dr v A Altenburg en M Koomen, Hanneke dr v H Kindt en B W Jonkers. OVERLEDEN: J Brouwer, 87 j, man; W Vonk, 56 j, man. Gedeputeerde mr. Van Dijken kon zijn beantwoording kort zyn omdat de Staten aan het begin van deze winter- zitting uitvoerig hadden gesproken de reglementswijziging voor het Hoog heemraadschap Rynland in verband met de zuivering van het afvalwater. Door deze wijziging komen namelijk ook ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven in een commissie, die het Hoogheem raadschap ten aanzien van de bestry- ding van de verontreiniging van het af valwater zal moeten adviseren. Gedepu teerde mr. Van Dijken meende, dat de Staten door deze reglementswijziging goed te keuren een stap op de goede weg hebben gezet. Ook andere water schapsbesturen zullen hier initiatieven kunnen ontplooien, omdat hier in de eenste plaats een taak voor de water schappen ligt. Beatrix-tocht W.S.V. „Nieuw Voordorp" Zaterdag 4 februari houdt de W.S.V. „Nieuw Voordorp" (Voorschoten) onder auspiciën van de NWB-ZHWB haar der de „Prinses Beatrix Wandeltocht" waar de baten bestemd zijn voor de ont spanning van de kinderen van het kin dertehuis „Nieuw Voordorp", Leidse- weg 96. Voorschoten, tussen i4 uur en 15-30. Deelnemers (sters) die voor de eerste maal aan deze tocht deelnemen ontvangen een speciaal ontworpen her inneringsmedaille. De overige deelne- (sters) ontvangen het bronzen jaarcijfer. Inschrijfadres: Willem de Zwijgerlaan 74, Voorschoten, (tel 01717- of zaterdag middag aan de star;. Gezien het doel van deze tocht, die reeds tweemaal zeer succesvol verliep, rekenen de organisatoren ook ditmaal en grote deelname. gelegenheid emge van zijn films te ver tonen. Het waren de vier specifiek Leid se films Sleutels. Spiegelstad, (Waard) - Gracht en 3 Oktober. Aanvullend krediet Bij besluit van 19 september i960 stel de de raad een krediet van f 21.200 be schikbaar voor het verplaatsen van het houten schoolgebouw van de voormali ge Ir. Lelyschool aan de Storm Buy- singstraat naar een terrein aan de Wil lem de Zwijgerlaan, hoek Sumatra- straat- Bij de raming van het krediet werd nog geen rekening gehouden met kos ten voor grondophoging, bestrating en groenvoorziening, die thans noodzakelijk zijn gebleken. Voorts wordt het gefbouw op grotere afstand! van de openbare weg geplaatst dan bij de raming was aan genomen, waardoor diverse kosten thans hoger moeten worden geraamd. Ten slot te is door de jeugd aan het leegstaande gebouw schade toegebracht, due moet worden hersteld. In verband met een en ander dienen de kosten nader te worden geraamd op f 38.970, zodat 'n aanvullend krediet nodig is van f 17.770. Samenstelling Leids volleybalteam De samenstelling van de vertegen woordigende Leidse volleybalploeg die op 10 februari ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de afdeling Leiden van de NeVoBo een wedstrijd ral spe len tegen het Rotterdamse Libanon '50, is als volgt: A. de Wegert, J. van Heek, H. Kwestro, D. Bonnet (allen HVL), Jacques Vink (Kangeroes), en F. Sie- val (PW). Reserves: P. B. v. Duijvenbode (KVC), J. Broersma (Kamgeroes), P. Stikike- lorm, B. Leurink en C. Karstens (allen PW). VOORHOUT Toneelstuk voor bejaarden Woensdagavond 8 februari zal het to neelgezelschap „Cultuur Verheft" oen blijspel opvoeren. De opbrengst hiervan zal worden afgedragen aan het comité dat ieder jaar de autotochten voor de ouden in dagen organiseert. Op donderdagmiddag 9 februari zal het toneelstuk wederom worden opgevoerd, nu voor de ouden van dagen zelf. RIJNSBURG R.D.C. won weer Voor de derde maal in successie boek ten de Rijnsburgse dammers in het kader het vierdorpentoernooi een ruime overwinning. Deze keer moest het Saa- senheimse SDV het ontgelden. De RDC- begonnen al met een voorsprong, wamt SDV versoheen met slechts negen man. Deze voorsprong groeide al gauw door gedecideerde overwinning van voor zitter Joh. Kromhout tegen Snel. De Sas- senheimer IJ. de Jong kon het tegen W. Leeuwenburg al evenmin houden en toen H. Ravensbergen, die een verloren stand had, verrassend won. was het pleit be slecht. van Egmond hield tegen Couvé de balans in evenwicht en aangezien c:rste- bordspeler N. B. J. Imming in een overi gens sterk overwegende stelling remise accepteerde, had men reeds na zes par tyen de halve winst bereikt De stand kreeg een voor SVD wat draaglijker aan zien. doordat G. van Stamkenbung verloor (4—10). v. d. Mey en J. v. d. Mey wonnen. Invaller G. Noteboom hield aan het vier de bord lang stand tegen N. Demmenie, doch hij ging in de eindstrijd eervol ten onder, zodat de eindstand 6—14 ln het voordeel van RDC werd. Volgende week donderdag speelt SDV m^Jtijnsburg de terugwedstrijd tegen Persoonlijk damkampioenschap W. Leeuwenburg ls de wedstrijden om et persoonlijk kampioenschap van de LDDB succesvol begonnen. Hy won van M. Brinks door reeds op de 11e zet een fraaie slagizet te lanceren, die er oorzaak was, dat Brinks na 37 zetten moest opgeven. (Advertentie) TELEFUNKEN RADIO en T.V. UW DEALER KROMHOUT RIJNSBURG i siuveriennej Gevraagd 3e of 2e BEDIENDE en EEN LEERLING Banketbakkerij L. P. VAN EGMOND Vliet Z.Z. 14, RUnsburg. Telefoon 2634.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3