Verbond en de strijdkrachten KRONIEK Een noord poor vandaag Handhaving belijdenis op hervormde Synode NeJÜDAMPO Brieven van Hugo de Groot worden gepubliceerd s Gij wilt mij wel spoedig als christen laten optreden", is de niet al te mooie vertaling van de woorden van Agrippa tot Paulus in Handelingen 26 28. Maar ze geven in ieder geval heter weer wat de bedoeling is dan de woorden: „Gij beweegt me bijna een christen te worden" in de Statenvertaling. Agrippa was niet „bijna bewogen", maar verweet Paulus, dat hij zijn best deed om hem te bekeren. En toch is dat een trek van het waarachtig christen zijn. Een christen heeft het werkelijke Leven ontvangen, en leven wil zich voortplanten. Wie God echt heeft leren kennen, kan het niet nalaten dat in zijn leven te laten blijken. Paulus wil niet alleen zichzelf verdedigen. Hij kan het eenvoudig niet nalaten zijn tegenstanders te laten zien, wat Christus ook voor hen heeft gedaan. Deze tekst spreekt dus niet van de bewogenheid van Agrippa, maar van Paulus. De grote vraag is: Wordt ook ons christen zijn beheerst door bewogenheid over hen die buiten staan? Dat wil niet zeggen, dat we als preekmachines rond gaan hollen en ook niet, dat wij er altijd maar over moeten praten. Maar het spreekwoord zegt: Waar het hart vol van is loopt de mond van over. En als het hart vol van Christus is, moet dat op de een of andere manier er in ons leven door woord en daad uitkomen. Beroepinsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Oldenkeppel: W. J. J. van der Waal, legerpredikant te Amersfoort. Bedankt voor Groot-Ammers: H. N. van Hehsbergen Ie Renkum; voor Adelaide (Australië): J.L. Meesters te Kampen; voor Kootwijkerbroek: L. Blok te Capel- le a.d. IJssel. Aangenomen: de eerwaarde heer Schaap te Huizen heeft de benoeming GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dordrecht <vac. A. Donkers)1 Joh. Heule te Rotterdam-Zuid: te Hen gelo (O.) (vac. R. Slofstra): H. J. Lug- tigheid te Slootdorp. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Krabbendijke (vac J. B. Bel): K. de Gier te Den Haag; te Vlis- singen: Chr. van Dam te' Rotterdam- Zuid. Advertentie voor kracht cn gezondheid' pindakaai eten van, 777c 77!lila n Last van zenuwen? Pensioenvoorziening oneervol ontslagen Indische ambtenaren (Van i parlementaredactie) De regering heeft „na ampel beraad" besloten voor een bepaalde groep hier te lande oneervol ontslagen Indische ambtenaren en hun nagelaten of na te laten betrekkingen van rijkswege zeke re pensioenvoorzieningen te treilen. Aan hen zal een onderstand worden toegekend tot een bedrag, gelijk aan viervijfde van het (evenredig) pensioen, dat hun zou kunnen zijn verleend, in dien zij op 10 mei 1940 eervol (d.w.z. met aanspraak op pensioen) uit de In dische overheidsdienst waren ontslagen. De toekenning zal geschieden ond?r voorwaarde, dat na de oorlog geen strafvervolging cn veroordeling tot een vrijheidsstraf van 10 jaar of langer heeft Aan hun na te laten betrekkingen wordt toegekend: een premievrij we- duwenpensioen en (Of) wezenonoerstand tot een bedrag, gelijk aan viervijfde het weauwenpensioen en lof) wezenon derstand, waarop aanspraak zou heb ben bestaan. Een zelfde voorziening zal voor de nagelaten betrekkingen worden getroffen indien de echtgenoot-vader ware hij nog in leven, in aanmerking zou kunnen worden gebracht voor toe kenning van een onderstand als boven omschreven. Minister Luns (buitenl. zaken) h«eft deze maatregelen getroffen naar aan leiding van een adres van de heer L. F. Stoelman iDen Haag), die zich ge ruime tijd geleden tot de Tweede Ka mer wendde met het verzoek weer in zijn pensioenrechten te worden hersteld. De Kamercommissie voor de verzoek schriften meende, dat de minister de ze zaak nader moest bezien, met welke cooclusie de hele Kamer zich verenigde. Eervol ontslag Bij K.B. is met ingang van 1 septem ber aan dr. P. E. Verkade op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als hoogle raar aan do Technische Hogeschool te Onoplosbaar probleem De generale synode der Neder landse Hervormde Kerk zal op 6 en 7 februari op Woudschoten te Zeist vergaderen. Na de opening zal allereerst het moderamen voor het nieuwe zittingsjaar worden ge kozen, waarna afscheid wordt ge nomen van de scheidende praeses, dr. A. A. Koolhaas en de praeses visitatoren-generaal ds. W. A. Zeydner. Dr. Koolhaas, die sedert 1957 praeses m de synode is geweest is niet meer herkiesbaar. Hij is thans conrector van het Theologisch Seminarium van de Hervormde Kerk. Ds. Zeydner legt het preasidiaat-visitatoren-generaal neer we gens het bereiken van de 70-jarige leef tijd. a da van de synode komt :raad over de belijdenis der kerk en haar handhaving. Dit geschiedt in verband met het feit dat op 1 mei 1961 ook die delen van ordinantie 11 van de kerkorde in werking treden, die het mo gelijk maken, dat de generale synode niet alleen een oordeel uitspreekt de verkondiging en het onderricht een predikant, maar ook een predikant wiens gevoelens door haar geoordeeld mocht worden het belijden der kerk te weerspreken en die niet bereid is ont heffing van zijn ambt te vragen, van zijn ambt ontheft. Prof. dr. A. A. van Ruler heeft nota opgesteld die tot uitgangspunt dit beraad kan dienen. De synode zal zich verder bezighouden met de voorg stelde wijzigingen van de basisformu! ren van de Wereldraad van Kerken, e aantal benoemingen doen en enkele kerkordelijke aangelegenheden behande- strekt. Opmerkelijk is dat met geen woord wordt gesproken over het reeds eerder aangekondigde agendapunt dat het moderamen op deze synodezitting ook verslag zal uitbrengen van zijn besprekingen met prof. dr P. Smits. Ongetwijfeld zullen zijn uitspraken ter sprake komen als de synodeleden zich zullen beraden over de handha ving van de belijdenis. Zij zullen zich op deze zitting moeten bezinnen over een van de moeilijkste vraagstukken die de synode in de afge lopen jaren te behandelen heeft gekre gen. Zoals wij reeds op onze oude-jaars- pagina schreven, ziet het er naar uit dat de verschillende modaliteiten geen stap dichter tot elkaar zijn gekomen dan tien aar geleden. Het gesprek tussen de •ichtingen is óp een enkele gunstige uit zondering na vastgelopen en het is waar schijnlijk niemand duidelijk hoe het - eer op gang moet worden gebracht. Was dat wel duidelijk dan zou e voudig de overgangsperiode, die op tien jaar werd gesteld, verlengd kunnen wor den. Dit zou een tijdelijke oplossing hie rnaar gezien de omstandigheden lijkt het niet waarschijnlijk dat deze zal worden gekozen. Welke andere oplossing gevonden zal worden en of er een oplossing zal wor den gevonden is op het ogenblik niet echt duidelijk. len. Ter synode zal ontvangen worden aartsbisschop J. Kiivit, van de kerk van Estland, die zijn zetel heeft te Tallin. Aartsbisschop Kiivit die een reis door West-Europa maakt is een van de voor zitters van de Europese Raad van Kerken. Moeilijke beslissing Tot zover het officiële perscommu niqué zoals dat door het Hervormde Persbureau aan het A.N.P. werd ver- ANDERZIJDS Advertentie KINDERBIJSLAG Uit De commentaar de te Arnli ven zaken het niet ee bescliou* lkskrant het volgende „Prof. Oud heeft in een re- n het kabinet de raad gege- .regeringepartijen" zijn als „vrije kwestie»" te Dat zon ook voor de alge-me- kinderbijslagverzekering moeten gelden waar de liberalen, zoals prof. Oud tegelijk mededeelde, nog altijd grote beswaren te- gen hebben. Wat betekent een dergelijk ad vies voor de politieke praktijk? Het kan mooi lijken als prof. Oud de liberale minis ters al bij voorbaat verlof geeft rustig te blijven zitten voor bet gcvsl het kabinet bij de behandeling van de algemene kinderbij slagverzekering de VVD tegenover ridi vindt. Maar dit verlof komt enkel van pas als er door wie dan ook gevormd toch wel een meerderheid voor de algemene kin- derbijslapverzekering zou anjn. Is dat «e ver wachten? Ook bij de CHU is men alles behalve geestdriftig voor een algemene kin derbijslagverzekering. Bij de „regeringspar tijen" blijven dan enkel de KVP en mis schien ook de AR als voorstanders over. De regeling kan er dan nog enkel komen met de steun van de socialistische opposi tie. Onder een extra-parlementair kabinet is dat beslist onmogelijk. Toch -zou het niet verstandig zijn op die socialistische steun te rekenen. De PvdA kan tegenstemmen zo wel op politieke als zakelijke gronden. Loopt bet zo, dan speelt de vraag hoe de „regeringspartijen" zich gedroegen geen rol meer. Dan moet het kabinet, ook als het zonder meer de neuzen telt, tot de conclu sie komen, dat de algemene kinderbijslag- verzekering het niet heeft gehaald. Nu ko men we weer terug bij de raad van prof. Oud. Moet het kabinet zich dan ook in dat geval op het standpunt stellen, dat de alge mene kinderbijslagverzekering een „vrije kwestie" is? Kan het, ondanks de afwijzing door de Kamer, dan toch maar rustig blij ven zitten? Dat lijkt ons zonder meer on mogelijk. De algemene kinderbijslagvcrze- kering is een van de voornaamste punten van het regeringsprogram. AU het kabinet- De Quay bij de uitvoering hiervan onvol- doende medewerking ondervindt, dan zal het, dunkt ons, zeker willen aftreden. Ook de KVP zal een verwerping van de alge mene kinderbijslagverzekering zeker niet als een „vrije kwestie" kunnen beschouwen. De katholieke partij heeft al jarenlang be toogd, dat het hier voor haar om een „hals zaak" gaat. Al blijft het altijd mogelijk naar een vorm te zoeken, die ook anderen zoveel mogelijk bevredigt. De katholieke partij moet er onverminderd op blijven staan, dat ook de zelfstandigen hun kinder bijslag krijgen. Zou er daarvoor onder de huidige politieke verhoudingen geen moge lijkheid zijn, dan dient de KVP voor nu en straks naar andere mogelijkheden te zoe ken om haar doel te bereiken. De raad van prof. Oud om de algemene kinderbijslag verzekering als een „vrije kwestie" te be schouwen, biedt dus bepaald geen oplos sing. Zijn andere verklaring, dat de libe ralen nog altijd grote bezwaren tegen de al gemene kinderbijslagverzekering hebben blijft het belangrijkste. Met die verklaring maakt hij de weg niet vrij, maar komen er integendeel nieuwe moeilijkheden in het zicht, waarover het kabinet opnieuw en dan met ernstiger gevolgen zou kunnen struikelen". AFGEVAARDIGDEN De Utrechtse synode van de Gereformeerde Kerken (Syno daal) zou graag twee afgevaar digden naar de Asser synode van de Gereformeerde Kerken (Vrij gemaakt) zenden, om hen daar haar standpunt te laten uiteen zetten. In de Gereformeerde Ker ken (Vnjg.) wordt op het ogen blik fel gediscussieerd over het wel of niet toelaten van deze de- putaten. In de gereformeerde (Vrijg.) ..Kamper Kerkbode" geeft ds. G. Visee hierop zijn visie: JlfOET de a.s. synode van As- sen de door de Utrechtse sy node gedeputeerden ontvangen, ja, dan neen? Ik zou niet weten, waarom niet. Niet op dat punt ligt dc moeilijkheid der synode. Die ligt ergens anders. Het ligt er maar aan hoe men procedeert. Indien de door de Utrechtse sy node gedeputeerden een monde linge boodschap van hun last- geefster willen overbrengen, dan kan ik met de beste wil van de wereld niet inzien, waarom niet een mondelinge boodschap zou mogen aangehoord, maar wel een geschreven missive in behande ling zou mogen worden genomen. Daar zit geen verschil van bete kenis in. Het zou m.i. geen zaak van beginsel zijn, indien de ge nerale synode de gedeputeerden zou aanhoren. Dat te doen zou m.i. een zaak van wellevendheid zijn. En indien iemand zou op merken dat men ons van gene zijde in het verleden dikwijls on wellevend en erger behandeld heeft, dan ben ik terstond bereid dat toe te stemmen, maar ik zou er terstond dc vraag aan willen verbinden of dat misschien een toereikende grond zou wezen om de gedeputeerden ook onwelle vend te behandelen en hen niet aan te horen? T\E moeilijkheid ligt niet In dat aanhoren. Ik ben ran mening dat de generale synode de depu- taten gerust zou kunnen ontvan gen. hun gelegenheid zou kunnen geven voor het uitspreken van hun boodschap en dat de leden der synode vervolgens toelichting zouden kunnen vragen over het geen in die boodschap niet dui delijk was. En tenslotte zou aan de Utrechtse gedeputeerden ge vraagd kunnen worden of zij ook een schriftelijk stuk van hun sy node te overhandigen hebben en of het hun ook mogelijk is het geen zij in persoon mondeling ter tafel brachten, schriftelijk te fi xeren? En een en ander ge schied zijnde en deputaten ver trokken zijnde, zou de synode haar werkzaamheden kunnen voortzetten. Daarmee was niets gebeurd dat geen daglicht kan zien. Het zou, dacht ik, niet op de weg der synode liggen, met de gedeputeerden in discussie te treden, noch in sympathiserende, noch in bestrijdende zin. Om de eenvoudige reden dat de synode daartoe geen opdracht heeft. Een synode is geen kerke- raad. Ook niet een hoger kerkbe- JPEN synode is een vergadering van afgevaardigden. Zij be paalt niet zelf haar werkzaamhe den. Dat doen de kerken. En de synode heeft niet de macht noch het recht het haar voorgelegde agendum te wijzigen, zij mag daaraan niet toedoen en zij mag daarvan niet afdoen. En nog veel minder heeft zij het recht te gaan handelen over zaken, door ande re instanties dan de kerken, die haar agendum vormden, aan de orde gesteld. Dat moet de syno de nu nagaan. Indien de gedepu teerden der Utrechtse synode in hun mondelinge boodschap en/of hun schriftelijke missive zaken aan de orde zouden stellen, die niet tevoren ter kennis van de kerken zijn gebracht, dan zou de svnode niet anders resten dan de uitspraak: Wij zijn niet bij mach te daarover te handelen, want de kerken hebben ons dat niet opge dragen. Indien de synode zó pro cedeert. handelt zij zakelijk. En kerkrechtelijk juist. En zonder zich te laten leiden door subjec tieve gevoeligheden. De vraag is niet of zij de gedeputeerden van Utrecht ontvangt. De zaak is Binnenkort zal in de reeks 's Rijks Geschiedkundige Publica- tiën het derde deel van de brief wisseling van Hugo de Groot ver schijnen. Deze uitgave werd moge lijk gemaakt door de subsidie, wel ke de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek indertijd verstrekte aan de Stichting voor de Uitgave van de Werken van Hugo Grotius. De edi tie werd verzorgd door dr. B. L. Meulenbroek te Voorburg, leraar in de klassieke letteren aan het Aloysius College te 's-Gravenhage. Het eerste en het tweede deel van Gro tius' briefwisseling zagen reeds eerder het licht, namelijk in de jaren 1928 en 1938. Zij werden uitgegeven door d.r. P. C. Molhuysen. in leven bibliothecaris van de koninklijk bibliotheek, die reeds in 1917. tezamen met prof. mr. C. van Vollenhoven, het plan had geopperd om tot een complete uitgave van Grotius' werken te komen. Deze suggestie had ten gevolge, dat de Stichting voor de Uitgave van de Werken van Hugo Grotius in het leven werd geroepen. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog en het overlijden van dr. Molhuysen stagneerde de voort zetting van het werk in ernstige mate, zodat dr. Meulenbroek pas in januari 1954 op voordracht van de commissie voor ,.'s Rijks Geschiedkundige Publika- tiën" de taak kreeg deze arbeid voort te zetten. De brieven, die de bewerker in het derde deel bijeen heeft gebracht, date ren uit de jaren 1626. 1627 en 1628. Of schoon dr. Meulenbroek zich in het al gemeen heeft gehouden aan de opzet, die dr. Molhuysen in deel één en twee heeft gevolgd, ruimde hij toch Overdracht De Hamert op 3 februari Over de overdracht van het natuur reservaat „De Hamert" bij Borgen ir Limburg aan de stichting „Het Lim burgse landschap" deelt het ministerie van O.. K. en W. mede, dat dank zij het initiatief van de heer W. A. de Jon ge. lid van de raad van bestuur va n.v. Philips Gloeilampenfabrieken, dit natuurreservaat veilig gesteld kan wor den. Na onderhandelingen met de eige naren. een Duitse boerenbelangenorga- nisatie. kon de met Philips gelieerde maatschappij „De nieuwe erven" het reservaat opkopen. Deze aankoop ge schiedde in overleg met het ministerie van O., K. en W. en met Staatsbosbe heer. „De nieuwe erven" zou het land goed aan een daarvoor door het minis terie aan te wijzen organisatie afstaan. Deze organisatie is na overleg met de commissaris der Koningin in Limburg „Het Limburgse landschap" geworden. Zij wordt in staat gesteld de aankoop te doen door een royale subsidie van de zijde van het rijk en waarschijnlijk ook van de provincie. De overdracht zal op •i februari plaatsvinden. plaats in voor annotaties. Met het oog op de belangen van de diverse groepen potentiële gebruikers onder wie zich classici, historici, juristen en theologen kunnen bevinden meende dr. Meulen broek er namelijk goed aan te doen de aantekeningen enigszins aan de ruime kant te houden. Wanneer het vierde deel van dit werk verschenen is. heeft de bewerker in to taal ruim 650 brieven uitgegeven, waar van bijna de helft nog nimmer gepubli ceerd is. De brieven in het vierde deel betreffen de jaren 1629. 1630 en 1631. Dit deel is inmiddels gevorderd tot augus tus 1630. Onteigeningen in Zeeuwsvlaamse kanaalzone De centrale comissie voor onteige- ngsvergoedingen te Rotterdam zal bin- ïnkort beginnen met de taxaties voor de onteigeningen in de Zeeuwsvlaamse kanaalzone. Zoals bekend zal, groten deels in Sluiskil, een 140-tal woningen en bedrijfspanden langs het kanaal van Gent naar Terneuzen moeten verdwij nen In verband met de verbreding van het kanaal. Deze maand nog zullen de belanghebbenden In de gelegenheid wor den gesteld bij de commissie kenbaar te maken in hoeverre hun belangen door de onteigening worden geschaad. Aangenomen wordt, dat voor het eind van 1963 de onteigeningsprocedure is voltooid. Ambtsaanvaardingen Ir A. G. Vorster die benoemd is tot buitengewoon hoogleraar aan de tech nische hogeschool te Delft om onderwij: te geven in de elektrische tractie aan vaardde zijn ambt met het uitspreken Vrijdag 3 februari aanvaardt ir Zwart het ambt van lector aan de Tech nische Hogeschool te Delft met het uit spreken van een rede over het oeroude beton nog steeds in ontwikkeling. De heer Zwart zal onderwijs geven in het beton aan de afdeling weg- en water bouwkunde der hogeschool. Baskische priesters in hoger beroep Het merendeel van de 339 Baskische priesters die in mei vorig jaar een pro test tegen het huidige regime in Spanje tekenden zijn bij het tribunaal van de Rota in hoger beroep gegaan tegen de uitlatingen van de bisschoppen van Bil bao. San Sebastian, Vitoria en Pam plona. aldus is van doorgaans goed in gelichte zijde in Madrid vernomen. De bisschoppen van deze vier diocesen hebben zich afkeurend uitgelaten het optreden van de priesters er bisschop van San Sebastian dreigde priesters die een petitie steund in werd gevraagd hun protestbri baar te maken met schorsing REEDS jarenlang wordt er ge pleit in de Tweede Kamer dat het Humanistisch Verbond een plaats ingeruimd wordt bij de geestelijke verzorging in de strijdkrachten. Maar er is een on peilbaar diepe kloof tussen chris ten en humanist. Alle gelovige eerbied, liefde en dankbaarheid in het hart van een christen gruwt nu eenmaal van de uit spraak dat de geestelijke erva ring in de ontmoeting met God ongeveer gelijk zou zijn aan die in de ontmoeting met „geestelij ke en zedelijke voorgangers der mensheid" en dat Christus voor ons zou hebben geleefd en gele den zoals bijvoorbeeld Socrates en Thomas More zouden hebben gedaan. Dergelijke uitspraken wonden een christen meer dan een humanist ooit zal kunnen be grijpen. Toch zijn de humanisten zich van geen kwaad bewust bij het neer schrijven van een dergelijke passage, als wij aan het eind van ons vorig artikel citeerden. Ze zijn in goede trouw van mening dat ze de christen begrijpen. Maar juist dit bewijst hoe hachelijk het zou zijn humanistische geestelijke verzorgers in de strijd krachten op te nemen. Om dit laatste in te zien dienen we het terrein al daar wat nauwkeuriger te verkennen. „Boodschap" De strijdkrachten inclusief de geestelijke verzorgers zijn er om in oorlogstijd te kunnen optreden. Dat wil zeggen dat de taak van de gees telijke verzorging aldaar in dèt licht moet worden afgewogen. Het Huma nistisch Verbond is zich daarvan in derdaad bewust. In een cursus voor haar geestelijke raadslieden, onder de titel „Geestelijke verzorging op hu manistische grondslag" wordt een hoofdstuk gewijd aan de „boodschap het humanisme". Daarin worden de cursisten aan het slot van el ke paragraaf verschillende opdrachten gegeven die uitgewerkt moeten wor den aan de hand van datgene wat in de betreffende paragrafen is gesteld. Het blijft aan de stervende op de een of andere manier het vol gende kan worden duidelijk gemaakt: Het bestaan is een eenheid van tegendelen, van opbouw en ver nietiging, van leed en vreugde, van leven en dood. Het één is een voorwaarde voor het ander. Het leed is de voorwaarde voor de vreugde, de dood voor het le ven, de vernietiging voor de op- Met het leed kun je klaarko men als je beseft dat ook het leed aan het bestaan inhoud ver leent. Onze menselijkheid ver werkelijkt zich net zo goed aan de vernietiging als aan dc op bouw. En stel voor dat de dood er niet was! Wat was het leven dan? Een eindeloosheid van de tijd, waarin geen taak meer taak zou wezen, waar de mogelijkheid van uitstel aanwezig zou zijn tot in de eeuwigheid. Maar nu is de dood de altijd aanwezige moge lijkheid die je terugwerpt op het onherhaalbare nu. Je kunt ver - zoend zijn met je dood als je be seft dat juist de tijdelijkheid maakte dat je leven in zichzelf genoeg was, nu is de dood de vol- tooiiing van je bestaan. Als dit de geestelijke verzorging is Probleem van humanistische geestelijke verzorging (Van een onzer medewerkers) die het humanisme heeft te bieden in de vele grenssituaties waarin de oor log de mensen brengt, dan moet dc vraag wel zwaar gaan wegen: Kan de overheid de verantwoording dra gen dat zij haar militairen deze gees telijke verzorgers meegeeft? De humanist zal antwoorden: Waar om niet? Ik zal mij met deze bood schap heus niet wenden tot wie er niet van gediend is! Moeilijkheid extra-moeilijkheid. In vredes tijd kan men stellen dat de humanis tische geestelijke raadsman alleen op treedt waar behoefte aan zijn verzor ging is. Maar in oorlogstijd, vooral tijdens acties, kan de militaire com mandant onmogelijk bij de herhaal de vraag om geestelijke bijstand gaan uitzoeken van welk geloof de gewon de is. Ze zijn zelfs vaak moeilijk te bereiken. Hij stuurt zijn dichtsbijzijn- de geestelijke verzorger bericht. En dan kan het zijn dat het iemand is die niet van God wil weten, doch wel van de humanistische troost. Maar de humanisten mogen het geloven of niet er sterven in zul ke bijna onvoorstelbare omstandighe den niet veel mensen die niet behoef te hebben aan een gebed, en weinigen die niet de verkondiging van de ver geving der zonden in Christus willen horen. Ook onder de zogenaamde „bui tenkerkelijken", de bekende 17 pet. van de Nederlandse bevolking, leeft nog vaak een diep verlangen door het humanisme principieel onbeant woord gelaten naar een antwoord op de metafysische vraag. Had ik eerder gelet op uw schep pingswerk dan had ik het zeker ook eerder gemerkt. Hoewel ik nooit tot U heb be hoord. Vraag ik me af of U wacht bij Uw poort Heer, ik huil. Dat ben ik niet ge wend. Ik wou, dat ik U langer had ge kend. Ik moet nu gaan God, het duurt niet meer lang Vreemd, nu ben ik helemaal niet meer bang. Volgens de regel „Ziet U, God, ze zeiden, de hemel is leeg", zou iemand die zo denkt en i6 groot geworden een humanistisch geestelijk raadsman bij zich gehad moeten hebben. Maar de regels: Heer, ik huil. Dat ben ik niet ge wend Ik wou dat ik U langer had ge kend. geven een kreet uit een levensdimen sie, waarbij het humanisme zegt aan niets te kunnen denken. De protestantse en rooms-katholie- ke geestelijke verzorgers ontmoeten dit bezwaar niet. De aalmoezeniers kunnen bij een stervende protestantss jongen in de modder knielen en een hartelijk gebed tot Jezus Christus op zenden. Omgekeerd kan de legerpredi kant aan een rooms-katholiek de troost van het Evangelie geven. Ze weten van elkaar in welke bewoordingen dat het best gestalte krijgt. Hoeveel protestant en rooms-katho liek ook scheidt, voor de poorten van de dood en in het grootste gevaar en door de bitterste ellende heen, in con centratiekamp en op het slagveld is reeds zo vaak gebleken dat we niet tevergeefs „geloofd" hebben in „een heilige algemene christelijke kerk." Beperkt bruikbaar Maar nu de humanistische geestelij ke raadsman! Hij staat er buiten! Hij wil er buiten staan. Hij kan niet bid den. Hij wil niets weten van de troosv van de vergeving der zonden, van de verkondiging van de nabijheid van Christus. Dat betekent dat hij in oor logstijd slechts zeer, i.eer beperkt Gedicht Het is misschien goed nog eens in herinnering te brengen het gedicht dat gevonden werd op een gesneuvelde Amerikaanse soldaat in Italië op een van de slagvelden: (wat ruwweg iB het Nederlands vertaald) Ziet U, God, ik sprak tot U Maar nu wil ik vragen: Hoe gaat het met U? Ziet U God, ze zeiden, de hemel Vannacht keek ik op naar uw hemelboog en toen wist ik zeker dat ieder een loog. Met reumatiek kan niemand werken De zore voor Uw gezin vereist de inzet van al Uw kracht en energie. Alleen soepele spieren en lenige gewrichten zUn geschikt voor grote lichamelijke prestaties. Wrijf ze neg. Uw reumatiek. Uw spit. Uw lenden- EK >sterbalsem (Ak- e weefsels door- „Kloosterbalsom - geen goud zo goed." worden. En vra te hoe de humanistisch denkende mens op het slagveld moet worden bijge staan, indien dat nodig mocht wezen, dan is hét antwoord: er is geen le gerpredikant en geen legeraalmoeze nier die ooit zijn bijstand zal opdrin gen aan wie er niet van gediend is. Maar dat betekent niet dat hij zulk een mens in de steek zal laten. Als hij hem de enige grote troost in le ven en sterven niet mag verkondigen, zal hij hem toch dat kleine beetje menselijke troost dat wij elkaar ge ven kunnen, door tot onze laatste uren bij elkaar te blijven en zoveel als mo gelijk is te helpen, met heel zijn hart geven. En daarnaast is er geen comman dant, geen kameraad, geen ziekenver pleger die niet als het even kan de lijdende kameraad ter zijde staat. Om al deze redenen zal de over heid niet anders mogen beslissen dan dat aan het verzoek van het Humanistisch Verbond, reeds ruimschoots tegemoet is gekomen door de subsidie aan de Huma nistische militaire tehuizen en door de medewerking en subsidie die de overheid verleent aan het vormingswerk onder militairen in het Humanistisch Militair Vor mingscentrum. LIEVE MARJA, Voor de radio zingt een heel boos koor, allemaal snelle boze stemmen, ik word er helemaal melancholiek van. Maar Hilver sum geeft alleen hammondorgelmuziek, op het ogenblik, en dat is het ellendigste geluid wat ik me voor kan stellen, het zeurt, het lijkt op heel veel instrumenten tegelijk, maar eigenlijk is het helemaal niets. Luister jij wel eens naar uitzendingen van doedelzakmuziek? Sommige Engelse zenders hebben het wel eens uren achter elkaar, zonder aankondigingen ertussen, alleen maar de doedelzakken, dreigend, opwindend, schel, en als je er genoeg van hebt en aan de knop draait, krijg je opeens iets heel treurigs, oosters, een klagende stem die heel lange liederen zingt, met lange uithalen, jammerende fluiten op de achtergrond. Ik denk aan onze Donkey-roman om sneller warm te wor den, de kachel is pas aangemaakt en het poppetje dat er boven hangt begint heel langzaam te draaien (er hangt een poppetje boven de kachel, weet je, een meisje van roze plastic, het is een soort primitieve barometer, als ze snel ronddraait brandt de kachel hard, anders niet, vind je het erg wreed?). Je zegt: Mijn Donkey draagt geen Tyroler pakje, zoiets als „Mijn zoon doet zoiets niet", het zou werkelijk heel erg geweest zijn als er nog iemand zou bestaan die op hem leek, in alle auto's liggen de laatste tijd tijgertjes, allemaal eender, het is dom en fantasieloos. Als je genoeg geld ervoor had, zou je dan een auto kopen, en welk merk? Heb jij ook zo'n hekel aan Volkswagens, met die platte domme neuzen, en zo'n voorliefde voor Renaultjes, zelfs voor de allerkleinsten? (toen ik heel klein was, dacht ik dat alle stilstaande auto's kapot waren, zielige zieke dieren...). Het boze koor is weg, er komt een verzoekplatenprogramma, een lieve Limburgse man noemt ons zijn beste vrienden, ziek zijn we toch niet. het geeft niet. (Dit was geen mooie zin, sorry, ik ben een beetje verstrooid vandaag). Het is de schuld van de kou. denk ik, mijn bloed was helemaal bevroren, daar net. Kun jij ook zo slecht tegen kou? Het verlamt je, je kunt het alleen nog maar koud hebben, en verder ben je nergens toe in staat. Toch houd ik veel van de winter, het is een hel- der jaargetijde, alles is even duidelijk, je kunt ie er niet vergissen. De winter is heel eerlijk, dat is het. In ieder geval lijk ik niet zóveel op Donkey dat mijn pijpje ook oranje is, maar het kan niet veel groter zijn dan dat van hem. Ik rook t"bak die naar toffees ruikt, de hele kamer komt vol rook met een caramelsmaak, en vol van de warmte. Weet je, Marja, dat is ook nog een voordeel van de winter, dat je je zo vaak beter gaat voelen. Dag, en uit de radio komen negrospirituals van Mahalia Jackson, je PETER. Hervormde zending vraagt onderwijzers In het detiat dat verleden voorjaar in de Tweede Kamer plaatsvond over de gang van zaken in Nieuw-Guinea is van de zijde der regering meegedeeld, dat de ontwikkeling van dit land zoveel mogelijk zou worden versneld. Het is duidelijk dat om dit mogelijk te maken in de eerste plaats het onderwijs moet worden uitgebreid, zowel in de breedte als in de diepte. Waar het onderwijs voor een zeer groot deel op Nieuw- Guinea in handen is van de Zending betekent dit dat de Raad voor de Zen ding van de Nederlandse Hervormde Kerk door deze ontwikkeling nog krach tiger dan tevoren een beroep moet doen op de Nederlandse onderwijzers om zich beschikbaar te stellen voor uitzending naar Nieuw-Guinea. Ondanks het feit dat de cursussen tot opleiding voor zendingsonderwijzers, die tweemaal per jaar gedurende vier maanden aan de Zendingshogeschool in Oegstgeest ge geven worden, de laatste tijd zeer goed bezet zijn, worstelt men in Nieuw-Gui nea nog steeds aan vele scholen met een tekort aan leerkrachten. De Raad voor de Zending verheugt zich erover dat vele jongeren zich spon taan ter beschikking stellen. De boven vermelde ontwikkeling van het onderwiis gaat echter als gezegd niet slechts in de breedte maar ook in de diepte. Dat betekent dat het aantal opleidingsscho len voor dorpsonderwijzers en ook het aantal primaire middelbare scholen (on geveer te vergelijken met onze ulo scholen) is uitgebreid. Om aan de eisen die deze opleidingen stellen te voldoen heeft de zending naast jonge onderwijzers en onderwijzeressen ook een aantal er varen krachten nodig. Die zijn er op Nieuw-Guinea beslist te weinig. Uit de brieven die ons hier van de algemeen schoolbeheerder bereiken, blijkt telkens weer hoezeer het gebrek aan ervaren onderwijzers hem bij de bezetting der stelt!13 V0°r onoplosbare Problemen Op woensdag 5 april wordt In he: Zendingshuis te Oegstgeest de jaarlijks' onderwijsdag gehouden waarop voor lichting gegeven wordt over het zending- onderwijs in Nieuw-Guinea en de mo gelijkheden om daarheen uit te gaar Onderwijskrachten die geheel vrij blijvend meer willen weten over d' mogelijkheden om het zendingsonderwi' in Nieuw-Guinea te gaan dienen worde' deze dag in de paasvacantie in Oegs'. geest verwacht. Een uitnodiging met programma wordt op verzoek gaarne toegezonden. Dit geldt voor a.s. onder wijzers en onderwijzeressen, voor jon geren en zeer in het bijzonder ditmaal yoor meer ervaren krachten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2