Ilicume £riitsrl)e ÖTourartl WANHOOP Santa op Maria Commentaar Baders trekken haaien aan land NIEUWS in één oogopslag- De RAI is open BON Sleepboot en kruiser op Oceaan in moeilijkheden Den Haag bouwt 3J„3n5) een „winkelhof" DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-1 Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRIST ELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvastkft is ghebltoen tngn hert in legljeaspotT Eenenveertigste jaargang no. 12090 Residentie-Orkest komt voor zijn rechten op Zie pagina 7 Vanmorgen lag de Santa Maria nog altijd drie mijl voor de haven van Recife. De situatie aan boord was bijzonder zorge lijk. De onderhandelingen tussen Galvao en de Braziliaanse president Quadros zijn mislukt. Galvao blijft aan zijn vér gaande eisen vasthouden. Het eerste „shopping center" in Nederland zal aan het Kleine Loo in de nieuwe Haagse wijk Mariahoeve worden gebouwd. Het uitgebreide complex zal over vele voorzieningen beschik ken. variërend van bioscopen tot een kinderbewaarplaats. En winkels natuurlijk. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de Veiligheidsraad verzocht hem bevoegdheid te geven het Kongolese leger te verhinderen tussenbeide te komen in de politieke conflicten van Kongo. De Loemoemba-gezinde troepen blijken over wa pens van Tsjechische makelij te beschikken. Prins Bernhard heeft vanmorgen zowel het nieuwe RAI-ge- bouw als de 43e RAI-tentoonstelling geopend. In dit nummer •is een pagina geheel gewijd aan hetgeen op de expositie te zien is. Koningin Juliana heeft vanmorgen in Den Haag de Culturele adviesraad van het Koninkrijk officieel geïnstalleerd. Hij be staat uit vertegenwoordigers van Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. Een Westduitse functionaris heeft in Djakarta de Indonesische regering hoge kredieten en technische hulp toegezegd, o.a. voor de bouw van een technische school en een kunstzijdefabriek. De grootste Nederlandse zeesleper, de Oceaan, verkeert op de Stille Oceaan in moeilijkheden. Men kreeg een tros in de schroeven. De sleper en de sleep (een sloop-kruiser) dobberen nu stuurloos rond. "TVEZE papegaai ge- zeten in een kood op wieden, heeft iets met de RAI te maken. Niet dat op dit vehikel de klanten zullen toestro men. Dc kooi reed gisteren door de straten van Amsterdam, als een der voertuigen in de rally van „zelfgemaakte gek- kenauto's", een toeristisch" evenement georganiseerd ter gelegenheid van de RAI. En dat de RAI vandaag geopend is weet u natuurlijk want er zijn niet veel mensen meer in Nederland die geen be langstelling hebben voor autos en alles wat daarmee te maken heeft. Trouwens, over het nieuwe RAI-ge- bouw en over de auto-zon- der-wielen hebt u in onze krant al zo het een en ander kunnen lezen. Nu mag z kooiauto een opleveren en de „levacar" i een revolutie j'n papagaaie- aardig plaatje misschien zal n de toekomst op autogebied betekenen de opzet van deze automobieltentoonstel ling is toch iets anders dan een aardigheid. Het gaat de exposanten om zaken doen en dus gaat het de kran ten erom hun lezers ook op dit gebied voorlichting te ge ven. Onze verkeersredacteur heeft in deze krant hiervoor de ruimte gekregen en hij heeft die gebruikt om u auto rijder of adspirant-autorijder enig inzicht te geven in wat de RAI u biedt- Alles beke ken dus uit het oogpunt van ,,de klant". Hebt u geen interesse voor auto's? Uw vrienden mis schien wel. Laat onze krant eens aan hen zien het kan zijn dat het u het boek „TIPPARADE" oplevert.Dan heeft de RAI toch ook nog iets voor u betekend! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ts). Als bewfjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang Ik graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: Galvao in bus nagevolgd Kennelijk geïnspireerd door het voorbeeld van de Santa Maria, heeft een groep buspassagiers uit de Parijse voorstad Villéjuif zich meester gemaakt van een Parijse stadsbus, de passagiers eruit ge gooid en de verbaasde chauffeur gedwongen te keren en hen naar de stad te rijden. Het verhaal be gon toen bij een halte in Villéjuif de rij wachtende passagiers tot een lengte van 200 meter was aange groeid en reeds tien volle bussen zonder stoppen waren voorbij ge reden. De „rebellen" odder de waohtenden hielden de elfde bus aan, zetten de passagiers er uit en lieten zichzelf naar de stad rijden. Trein ontspoorde: veertien doden Twee Italiaanse rijtuigen die in Mi laan gekoppeld waren aan de expresse- trein van Parijs naar Triest, zijn giste ren ontspoord, waarbij 14 reizigers ge dood en 26 gewond werden. De twee rijtuigen werden uit de rails geslingerd, terwijl de trein met een snel heid van 110 km door een bocht raas de. De rijtuigen zijn omgeslagen en te gen elektriciteifsmagten geslingerd. Personeelsuitkering spoorwegen Het ministerie van verkeer en water staat en het ooilege van rijksbemidde- laars hebben de extra-uitkering van 1% procent aan het personeel der Neder landse Spoorwegen goedgekeurd, daar zij past in de gedifferentieerde loonpolitiek. DE SPANNING aan boord van de Santa Maria, die nog steeds op drie mijl van de Braziliaanse haven Recife voor anker ligt, is verschrik kelijk. Onder de passagiers ontstond een heftige beroering, toen gister avond laat bleek, dat de onderhandelingen tussen Galvao en de Brazi liaanse president Quadros waren mislukt. Er zouden zich ernstige inci denten hebben voorgedaan. Sommige mensen zijn de wanhoop nabij moeten door gewapende volgelingen van Galvao in bedwang worden ge houden. Het eten is streng gerantsoeneerd en de watervoorraad zou van daag uitgeput zijn geraakt. Een aantal vrouwelijke passagiers is hysterisch geworden. Zij roepen voortdurend: „Laat ons in vredesnaam hier af". ter, brandstof en een kleine hoeveel heid voedsel aan boord te nemen; 6. Toestemming om met eigen personeel geringe averij te herstellen. De 600 passagiers, die weer een nacht op (een rustige) zee hebben doorgebracht, zullen misschien inplaats van een loop plank af te wandelen, op zee op schepen van de Amerikaanse marine worden ove gebracht. De Amerikanen proberen dit vermijden wegens het risico voor oudere passagiers en kinderen. De jongste is pas vier dagen en geboren, nadat Galvao elf dagen geleden het schip „overnam". Er bestaat nog een mogelijkheid, dat president Quadros zal voorstellen het po litieke en humanitaire probleem te schei den: Galvao zou in Recife de passagiers mogen ontschepen en vervolgens, zonder brandstof, water en levensmiddelen boord te mogen nemen, moeten terug keren naar de grens van de territoriale wateren. Galvao schijnt in elk geval van plan te zijn, met het schip weg te varen, nadat hij de passagiers en een deel van de bemanning van boord heeft laten gaan. Uit een uitlating van generaal Delgado. die in Recife is gearriveerd, valt op te maken, dat nog steeds het plan bestaat, naar de Portugese kolonie Angola in West-Afrika te varen. Een deel van de passagiers zou gereed staan, een ongewapende opstand tegen de rebellen te beginnen. Ook de Portugese bemanning is onrustig geworden. Een groep zeelieden zou wapens hebben be machtigd en de eis stellen, dat zjj aan land gezet zullen worden. 1I\ DE KISEL Intussen zit ex-kapitein Galvao behoor lijk in de knel. Aanvankelijk (gistermid dag nog) verkeerde hij in de veronder stelling, dat de Santa Maria ongehinderd de haven van Recife zou kunnen binnen varen, de passagiers aan land zou kun nen zetten, nieuwe voorraden brandstof, voedsel en water zou kunnen innemen en vervolgens weer naar open zee zou kunnen 'vertrekken. President Quadros, die vorige week voor zijn ambtsaanvaar ding nog al zijn medewerking toezegde, blijkt hiertoe echter niet meer bereid te zijn. Hij wil Galvao en de zijnen politiek asyl verlenen, maar houdt zich verder aan de internationale wetten wat de toe komstige bestemming van de Santa Maria betreft. Hetgeen betekent, dat het schip aan de rechtmatige eigenaars zou moe ten worden teruggegeven. Zo kwam het dan ook, dat de Santa Maria gistermiddag niet de haven van Recife is binnengeva ren, maar op de grens van de driemijls- zone voor anker ging. Voordat hij het schip verder wil laten varen, eist Galvao van Quadros inwilliging van de volgende 1. De Santa Maria moet onder zijn com mando blijven; 2. Geen der opstandelingen mag worden geïnterneerd: 3. Alle passagiers moeten worden ont scheept; 4. De leden van de bemanning, die hij overbodig acht, moeten boord gaan; 5. Hij moet toestemming hebben AP DE Stille Oceaan, op ongeveer 300 mijl uit de Japanse kust, is de Nederlandse zeesleepboot Oceaan uit Rotterdam in de nacht van dins dag op woensdag met haar sleep in ernstige moeilijkheden geraakt. De sleepboot, die onderweg was met de voor de sloop bestemde Canadese kruiser Quebec van Hallifax (Canada) naar Osaka (Japan) heeft de sleep- draad in de schroef gekregen. Zowel de kruiser, die acht runners aan boord heeft, als de sleepboot Oceaan, die negentien opvarenden heeft, drij ven hulpeloos op de Stille Oceaan rond. De kruiser Quebec meet 26.000 ton dead weight en heeft een waterverplaat- sirug van 8000 ton. Het sleep transport was al drie maanden onderweg. Op 3 november 1960 vertrok de sleep uit Hal lifax; eind november werd het Panama- kanaal gepasseerd. Deze week werd de sleep in Osaka verwacht. Omtrent de hulpverlening aan de sleepboot en de kruiser zijn nog geen definitieve beridhten bekend. De rederij hoopt dat de bemanning van de Oceaan zelf de tros uit de schroef kan verwij deren. Inmiddels is de kruiser, die door haar hoge opbouw veel wind vangit en daardoor meer drift maakt dan de sleepboot, in de 24 uur dat zij ronddrijft, al zestig mijl van de sleepboot wegge- KLM-er in Moskou toch veroordeeld De hoofdvertegenwoordiger van de K.L.M. in de Sowjetunie, de heer H. J. van der Staak is tot een boete van 50 roebel (ongeveer 200 gulden) veroor deeld wegens een aanrijding. In okto ber van het afgelopen jaar reed hij in Moskou, toen hij van het vliegveld te rugkeerde naar de stad, een man aan, die zestien dagen later aan de gevol gen van het ongeluk overleed. De aanrijding gebeurde toen de heer Van der Staak met matige snelheid over een spiegelgladde weg reed. Hij ver klaarde daarom geen schuld aan het ongeluk te hebben. Het volksgerechts hof te Moskou legde hem echter een boete op en veroordeelde hem voorts tot de kosten van de verpleging en be grafenis van het slachtoffer (3600 gul den) en een almentatie voor de wedu- w evan het slachtoffer van 100 gulden per maand. woensdagavond echter K.L.M. WACHT AF Of dit zal gelukken is zeer de vraag, omdat volgens nog onbevestigde berich ten Portugese korvetten buiten de terri toriale wateren van Brazilië in de buurt Recife op de loer liggen. Galvao kan zich echter ook niet veroorloven. Recife aan te doen, omdat een Brazi- se rechtbank in beginsel heeft be slist, dat het schip op verzoek van de eigenaars aan de ketting zal worden ge legd. Galvao zou dan tien dagen de tijd krijgen om de eis te betwisten. Intussen heeft de KLM meegedeeld, dat de chartervlucht met een Douglas DC-66b 24 uur Is uitgesteld. Daarna zal opnieuw worden beraden, of een vlucht Recife noodzakelijk Is. Er zijn maatregelen genomen om de passagiers vlug mogelijk naar Nederland over te brengen. Het gaat hier om 44 Neder- Reb ellenlei der Galvao midden gaf kort nadat de Santa Maria de Braziliaanse haven van Re cife was binnengelopen, een persconferentie (Telefoto). In Limburg kampen enige Maasdorpen met wateroverlast. Borgharen. I Itteren en Bunde zijn gedeeltelijk ondergelopen. Foto: een beeld uit I Borgharen. Groots project in Mariahoeve (Van een onzer verslaggevers) TN HET NAJAAR zal in de nieuwste Haagse wijk, Mariahoeve, worden begonnen met de bouw van een cen trum van winkels, café's, een bio scoop, parkeergelegenheid, een waren huis en een kantoorflat. De opzet zal grootser zijn dan de tot dusverre in de nieuwe wijken gebouwde winkel centra. Het geheel is geïnspireerd op de Amerikaanse „shopping-center", een combinatie van winkels alsmede ge legenheden om zich te vermaken en vooral zijn auto te kunnen parkeren Wij zouden kunnen spreken van een „winkelhof" De initiatiefneemster tot de bouw s De Landbank N.V. (R. Zwolsman- Jr. P. Rijkens). De bouwkosten (exclusief grond) worden geraamd op 35 miljoen. Het winkelhof zal omvatten: twee parkeerplaatsen voor 1000 auto's; winkelstraat met aan beide zijden winkels in twee lagen: warenhuis: 6 wijkcentrum: torenflat met kantoren. Onder het gehele complex komt een kelder van 500x80 meter, waarin een expeddtiestraat wordt aangelegd. Aan weerszijden van deze straat komen de magazijnen. Ook kunnen in de kelder winkels worden ondergebracht. Drs. H. J. Neefs, algemeen-secretaris m het hoofdbedrijfschap detailhandel, noemde een „shopping-center" (winkel hof) de eenheid waarin alles is gericht op de dienst aan de verbruiker en het .-enkopen. Een ruimtelijke, architectoni sche en verkeerstechnische eenheid die uitsluitend ten dienste staat van het kopen en verkopen. Een „shoppimg-center" is een logisch voortbouwen van de zakelijke denkbeel den die hun waarde en nut in Neder land reeds hebben bewezen. De verwachting is dat het winkelhof zal worden bezocht door mensen uit de verre omtrek. De vraag in hoeverre de winkels in de binnenstad van Den Haag nadeel zulilen hebben van de nieuwe winkelconcentratie, is nog niet te be antwoorden. De shopping-centers" In de Ver. Staten maken talloze zaken ln de „city" kapot. In ons land zullen winkels in bepaalde branches in de binnenstad zeker hun betekenis niet verliezen, maar het winkelhof heeft vóór, dat de adsplrant- kopers hun auto of scooter kwijt kun nen, hetgeen in de binnenstad aller minst het geval is. Wel dient men er voor te waken dat het aantal grote win kelconcentraties beperkt blijft. Ook in Amsterdam Den Haag is niet de eerste en enige stad in Nederland die een groots opge zet winkelcentrum zal krijgen. Ook Am sterdam heeft plannen in de tuinstad Osdorp. Over een maand zal de eerste paal worden geslagen. Kosten ongeveer ƒ20 miljoen. Er komen rond een plein warenhuizen en winkels, ongeveer 60 in getal, maar ook een hoofdkantoorgebouw en woon blokken alsmede een café-restaurant, een bioscoop en een verenigingsgebouw. Men heeft parkeerruimte voor 1200 auto's geprojecteerd. A-griep in Engeand gaat steeds verder In Engeland krijgt de A-griep. waar door in de afgelopen drie weken 651 mensen zijn overleden, steeds meer het karakter van een epidemie. De ziekte breidt zich thans uit van het noorden en midden naar de zuidelijke graaf schappen. In Liverpool moeten de art sen behalve de griep ook nog een ma zelenepidemie bestrijden. '"TEMIDDEN van alles wat ons vanuit de wijde wereld boeit en bezighoudt mogen wij toch de aangelegenheden van ons eigen Nederland niet vergeten. Ze ker, naar de verhoudingen van de wijde wereld gerekend zal wat bij ons geschiedt veelal minder spectaculair zijn, minder tot de verbeelding spreken. Maar het zou stellig onjuist zijn om er daarom alle waarde en betekenis aan te ontzeggen. In tegendeel, in dagen van internationale spanningen en moeilijkheden, waarin de grote staten hun zorgen hebben om el kaar te vinden, heeft soms plotseling een klein land de kans en de mogelijkheid om voor de grote landen tot een voor beeld te zijn. Zulk een mogelijkheid is er, nu van daag ten onzent kon worden overgegaan tot de installatie van hetgeen genoemd wordt de Culturele Adviesraad voor het Koninkrijk der Nederlanden. Dit hoge lichaam is bedoeld voor het plegen van het overleg over samenwerking op cul tureel gebied tussen de landen in de West en in Europa van ons koninkrijk. Nie mand minder dan onze Koningin heeft aan deze installatie luister bijgezet en daarbij wederom woorden gesproken als waarom wij haar temeer hoogachten. De samenwerking binnen ons gemeen schappelijk* koninkrijk blijft een uiterst gelukkige zaak. Onze landen hebben veel gemeen, ook in het respecteren van el kaar, daarin waar de een zich van de ander onderscheidt. Een oceaan moge ons verdeeld houden, er is echter aanzienlijk meer dat ons verbindt. En zoals een van de sprekers uit de West het vanmorgen kernachtig uitdrukte: het is over de oceanen dat wij elkander nochtans de hand reiken. Er zijn bij de installatie nog vele andere goede dingen gezegd. Wij denken daarbij aan de mogelgfkheid die geopperd werd om dit samengaan van deze landen uit onderscheidene wereld delen dienstbaar te maken aan een hech ter samengaan tussen deze werelddelen zelf. Zo kan de West voor heel het wes telijk halfrond worden tot een brugge- hoofd voor de Nederlandse cultuur, en omgekeerd Nederland voor hetgeen het westelijk halfrond aan cultuur te bieden heeft. Van het samengaan tussen de landen van ons koninkrijk hebben wij op deze plaats steeds gesteld: het mag niet maar zijn een zaak van statuten en reglemen ten. het moet zijn een zaak van geest en van gezindheid, en eerst dan kan zij sla gen. Er zijn gelukkig tal van aanwijzin gen, dat zij bezig is te slagen. De Instal latie van dit hoge lichaam is van die aanwijzingen de laatste, doch niet de minste. Reeds waren er vele terreinen van ont moeting, dat van de cultuur was er niet een om achter te blijven. 9 De Belgische regering heeft besloten de nieuwe regering van Roeanda de facto te erkennen. Zoals bekend is deze nieuwe regering gevormd na de uitroeping van de republiek Roeanda en de afzetting van ko ning Kigeri V. De vier grootste Amerikaanse ochtendbla den de Times, de Tribune, de News en de Mirror, zijn gisteren getroffen door een staking van de vrachtwagenchauffeurs, die de kranten bezorgen in New York en om streken. De Noorse gids Hogne Rissnes is gisteren vrijgesproken van dc tenlastelegging vol gens welke hij in 1959 brand zou hebben veroorzaakt in het hotel Stalhelm te Voss, waarbij achttien Amerikanen, drie Cana dezen, twee Nederfanders en twee Nieuw- zeelanders het leven verloren. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de notaris Ch. van M. uit Bladel veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaar ontzet, ting uit de bevoegdheid tot het bekleden van het notarisambt. Hij stond op 18 ja nuari in hoger beroep terecht wegens fraudes en verduisteringen ten nadele van zijn cliënten tot een bedrag van, ƒ100.000. :n stormdepressie wi ken in oostelijke richting was wegge- trokken, drong het neerslag gebied van een volgende oceaanstoring snel tot het zuiden en midden van Nederland door. Het centrum ervan bevond zich toen nog ten westen van Ierland- Deze depressie heeft de afgelopen dagen bijzonder zwa re stormen op het midden van de oceaan gebracht, maar sinds gisteren is de sto ring snel minder diep geworden. Ver- wacht wordt dat restanten ervan morgen op de Noordzee zullen aankomei door de wind in Nederland wee' 0,1 K"""— heJenmor,, De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Iets hogere temperaturen. Aan- Tendens; dalend Stand gisteren: 758 HET WEER EN EUROPA zeven uur „nkclUk zwakke let matlte wind uit vj,S5Sj zuidelijke richtingen- Later matige tot V!lr" vrij krachtige wind uit westelijke rich- tingen. (Opgemaakt ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 8.18, onder 17.31 maan op 20.34, onder 9.21 uur. Laatste kwartier op 8 februari. gADERS hebben de laatste klip «at, hebben potige ba- Te Clifton aag een zekere de 17-jarige Miehael Davis, politie nam bet beest in be- weken aan het Atlanti- ders uit Kaapstad jonge en Peter Kampers een haai voor eveneens te Clifton, een haai slag, nadat een toeschouwer sche strand van Kaapstad al te overmoedige haaien zich, toen hij in de branding van ruim 1.30 meter, die hij het had gedood haaien een onprettige erva- zonder plichtplegingen bij naar het strand zwom. Hij in de branding zag zwemmen ring bezorgd. hun staart uit de branding greep het ondier bij de staart op het strand. Het eebeur* hoogst zelden, Sinds bij Hermanus op on- gesleept. trok het op het droge en Vervolgens pakte bij de na- dat baaien in de wateren bij geveer 160 km afstand van De vorige week hebben doodde het met een bijl. De burige voorstad Camps Bay de Kaap aa"va,,en- Kaapstad een haai van ruim drie jonge scherp getande haai was ruim 1.15 meter D. Ransom een scherpgetan- Het is meer dan dertig twee meter uit het water was exemplaren van de mens- lang cn had een gemeen stel de haai van 1.15 meter In jaar geleden dat dit de laat- getrokken door een man, die etende soort deze schande lange tanden. laag water bij de staart en ste keer is gebeurd aan de het dier zag, toen hij op een moeten ondergaan. Twee dagen later sleepte trok het dier aan land. De Atlantische kant bij Clifton. Twente Elndh Za -I.unb Helsinki Stoekh. Oslo Kopenh Aberdeen Luxemb. PartJs Bordeaux Grenoble Genève Locamo Innabrudk Belgrado mist regen regen regen onbew windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1