Australiërs tuk op tegenwoordig overuren Bufferzone volgens VN-plan in Kongo Eerst geen animo, nu weg tot welvaart de Teg en Amerikaan en zijn vrouw drie jaar geëist Kijkmoeheid treedt op in Amerikaanse landen De Zon gaat op ■NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG I FEBRUARI 1961 Schaak-vraag 54 Voor de geregelde oplosser van deze schaakvragen zal onderstaande partij- stelling waarschijnlijk niet al te veel moeilijkheden opleveren. Hij weet hoe we dit soort stellingen aanpakken: fors, en dan zoekt hij al gauw in de goede richting. De stelling ontstond in een partij om het kampioenschap van België in het zojuist verscheiden jaar 1960. Go- bert voerde de witte stukken aan, te gen Tibaut met zwart. (Voorafgegaan waren de volgende zetten: 1. d4, d5; 2. c4, dc4:; 3. Pf6; 4. Da4i, Pbd7; 5. Pc3, e6; 6. e4, c5; 7. d5, ed5:; 8. e5, b5; 9. Db5:, Tb8; 10. Da4, d4; 11. ef6:, dc3:; 12. Lc4:, cb2:). Hier maakte wit het in negen ten uit. Wat speelde hij? En hoe ging het verder? i MME mm m m mm mm &A E A'A Wit: Kei, Da4, Tal en hl, Lel en c4, Pf3, pl a2. f2, f6, g2 en h2. Zwart: Ke8, Dd8, Tb8 en h8, Lc8 en f8, Pd7, pi a7, c5, b2, f7, g7 en h7. Dam-vraag 53 De stand in het probleem van Groe- neveld te Rotterdam was als volgt; Zwart: 3. 6, 9, 12, 20, 22, 28, 32, 38. Wit: 11, 26, 29, 30, 37, 41. 44, 49. 50. Wit wint in de volgende zetten: 50—45, 6x17; 26—21, 17x26; 29—23, 28X19; 37X8. 3X12; 30—24. ad lib.; 49—43. 38x40; 45x3, 12—17; 3x21, 26X17; 41—37. Bridge 5 de kaartverdeling: 10954 O 764 O HB6 A 4 2 V B 6 AB10 HV109653 De vorige keer besprak ik, hoe Noord-Zuid na goed bieden van Noord tot 6 klaveren kwamen. Wal gebeurde er echter in de andere kamer met dit spel? Hier bereikten Noord- Zuid het ogenschijnlijk eveneens on- verliesbare contract van 6 schoppen, te spelen door Noord. Ogenschijnlijk onverliesbaar, zeg ik, want wanneer Oost in een bepaalde kleur uitkomt en Oost-West hierna goed tegenspelen, gaat het spel down! De vraag luidt nu: Met welke kleur moet Oost starten en hoe verloopt het vernietigende te genspel? Jack Diamond. T AURIE SHORT, de secretaris der -*-1 Australische Federatie van IJzer- iverkers vertelde dezer dagen een aardige grap met een ernstige ach tergrond. Een jongeman kwam de eerste dag in een fabriek waar hij zou gaan werken. „Kun je met deze machine om gaan informeerde de voorman. „Nee", zei de nieuweling. „Met die andere machine dan probeerde de voorman. Weer volgde een ontken nend antwoord. „Maar wat kun je dan wèl", vroeg de voorman radeloos. „Overuren maken," luidde het ant woord. Er bestaat in Australië in de laatste tijd een jacht op overuren. Eerlijk ge zegd is deze jacht min of meer door de immigranten ontketend. Ik herinner mij van een jaar of tien geleden, dat toen maals de immigranten door de Austra liërs sterk werden veroordeeld vanwege hun jacht naar het maken van „We hebben hard gevochten -urige werkweek, we gaan die niet zelf ;er afbreken", luidde toen het stand punt Daar is in de loop der jaren wij- ging in gekomen. De weigering Australiërs tot het werken in oi hetgeen zelfs tot stakingen heeft geleid, is verdwenen en heeft nu zelfs plaats ge maakt voor een jacht gegeven. Dit alles werpt wel een scherp licht op de veranderde toestanden in de Australische arbeidswereld. De werknemer die eertijds als verwerpelijk beschouwde, maakt thans jacht op en stelt die zelfs als eis Het resultaat van die overuren in het loonzakje is, dat in plaats van rond 15— 16 pond per week, dus ongeveer 130 gul den. tot bijna of ruim het dubbele daar- an wordt verdiend. Short gaf zelfs lonen van 3040 pound i de bouwvakken per week aan. welke nog hoger zijn. Dat dit alles voor sommige bedrijven, zoals de Spoorwegen enorme lasten met zich brengt, valt te begrijpen. De arbeiders zoeken nu eenmaal werk waar „overtime" is. Wel besteed besteed- De immigranten gebruiken het om zo snel mogelijk op peil te komen, de Australiërs besteden een groot deel voor genoemde hogere levensstandaard, maar ook voor het maken van buiten landse reizen, in het bijzonder naar En geland en Europa. En ongetwijfeld wordt ook van dat reizen nut voor het jonge land afgewor pen. In d& „race" rpOEGEGEVEN dus dat het de immi granten zijn geweest die aanvanke-j lijk gaarne bereid waren tot werken in de Australiërs ziin nu hard in die „race". Deze week las ik in een rapport, dat de levensstandaard in Aus-tralië gedurende de laatste tien jaar met 23 procent is gestegen. In de opsomming van hetgeen die standaard heeft verhoogd vind ik vermeld, dat de huisvesting aanzienlijk is verbeterd, mede door bouw van 'n groter aantal stenen huizen. Voorts een ruimer bezit van -auto's (een auto op de drie Australiërs), ruimer eisen inzake meubi lair, bezit van tv.-toestellen enz. Dat alle» kost geld en dat werd ver kregen door de overuren. Want eerlijk gezegd, in het algemeen zou van een weekloon die verhoogde levens standaard moeilijk zijn te financieren. Laurie Short constateerde dan ook: „Vele arbeiders nemen zoveel lasten van afbetalingen op zich, dat er rampen zullen gebeuren wanneer die overuren ophou den" En inderdaad, die overuren verdubbelen >ms het loon en ook wel meer dan dat. Blijkens een onderzoek dat het „Depart ment of Labour" in juni van dit jaar stelde en waarover dezer dagen een i port verscheen, wordt in 64,7 procent van het totaal aantal van 2350 fabrieken, met gezamenlijk 434.000 arbeiders, overuren gewerkt. In de staat Nieuw Zuid Wales bedroeg dat zelfs 73 procent. Geen overuren geen personeel i de hiervoor be- typerend voor de huidige arbeidssituatie in Australië. De grootste aantrekkelijkheid voor da werknemer tot aanvaarden van een baan wordt gevormd door het aantal over- uren dat kan worden gewerkt. Als ge volg daarvan zijn vele werkgevers ge dwongen die overuren te verschaffen omdat ande^ het grote gevaar bestaat De 35-jarige Amerikaan Joseph Ed ward L., geboren in Pontiac (U.S.A.), cn zijn 30-jarige echtgenote, de buffet juffrouw Johanna Fenna Clasina M. uit Amsterdam, hoorden gisteren voor de rechtbank in Alkmaar elk drie jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Zij stonden terecht wegens dief stal van 5600 gulden. Het echtpaar werd begin augustus ir Amsterdam gearresteerd toen het op het punt stond naar Amerika uit te wijken. Zij hadden-de passagebiljetten al i-n hun bezit. Op het Centraal Station stonden hun koffers vol met spullen die van ge stolen geld waren gekocht. Op 1 augus tus hadden zij een bezoek gebracht bij de 57-jarige alleenwonende veehouder J. de Groot in Krabbendam. L. wilde kamers huren en bood tevens hulp aan in de huishouding en op de boerderij. De veehouder, die ziekelijk en enigszins hulpbehoevend was, ging daar direct op in. Men kwam tot over- Cliloorgas vergiftigt lucht in Louisiana; vele zieken Een groene wolk van chloorgas heeft zich gisteren in een streek in het zuid oosten van de Amerikaanse staat Louisi ana verspreid nadat een tankwagen van een ontspoorde goederentrein was open gescheurd. Bijna vijftig mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Vijf verkeren in ernstige toestand. Een aantal dieren vond de dood. Vierhonderd kinderen moesten ln al lerijl een school, op een halve km af stand van de plaats van het ongeluk, ontruimen. Automobilisten vergrootten hun snelheid om uit de wolk te geraken nadat zij hoestaanvallen hadden ge kregen. Politiemannen en vrijwilligers zetten gasmaskers op toen zij het ge bied ingingen. Chloorgas, dat vele industriële toe passingen heeft, is een bestanddeel van enige gifgassen en het werd in de eerste wereldoorlog als wapen gebruikt eenstemming, waarop het echtpaar even wegging om een kind te halen. Het zou 's avonds terugkomen. Toen het echtpaar op zich Wet wachten, kreeg de veehouder argwaan. Bij Inspectie van zijn geldkist je miste hij de hele inhoud van f 5600. Bij verhoor kwam vast te staan dat dc Amerikaan nog vele autodiefstallen op zijn geweten had. Hij maakte daarbij kof fers, camera's en schrijfmachines buit. In Amerika had hij vijf veroordelingen achter de rug. Civiele verdediging geen hopeloze zaak (Van onze parlementsredactlei Minister-president De Quay heeft gis termiddag bij de behandeling van de begroting van algemene zaken nog eens met klem de opvatting bestreden, dat tegen de (uiteraard zeer ernstige) gevol gen van een oorlog met nucleaire wapens niets zou zijn te doen. Het verwaarlozen van de civiele verdediging noemde de premier even erg, en misschien nog er ger. dan het verwaarlozen van de mili taire verdediging. Hij herinnerde er de Senaat aan, dat bij de begroting voor 1962 een meerjarenplan voor de civiele verdedigingsvoorbereiding zal worden ingediend. Daarin zal ook aandacht ge schonken worden aan de voorlichting. Men zal het niet zo mogen voorstellen, dat bij de civiele verdedigingsvoorberei ding alles in orde is. maar zeker ook niet. dat het hier een hopeloze zaak betreft. Bij interruptie vroeg prof. Schermer- horn (soc.) de minister-president om in lichtingen over de rede. die de voorzit ter van de Civiele Verdedigingsraad gen. Mathon maandag jl. heeft gehouden. De generaal had daarin o.m. gezegd, dat met het oog op een eventuele oorlog reeds distributiekaarten zijn gedrukt. Prof. Schermerhorn noemde dit verhaal „belachelijk", omdat het de ernst van de werkelijke vraagstukken waarvoor de civiele verdediging zich ziet gesteld, miskent. De minister-president had de rede van gen. Mathon nog niet bestu deerd en wilde er dan ook geen oordeel De begroting van algemene zaken werd z.h.s. aangenomen, nadat staatssecretaris Schmclzer in antwoord op vragen van de K.V.P.-er Maenen enkele opmerkin gen over het bezitsvormingsbeleid had gemaakt. Volgende week behandelt de Eerste Kamer de begroting van binnen landse zaken (met uitzondering van de afdeling Nieuw-Guinea). Veel repatriëring uit Nieuw-Guinea Met een vijftal ehartervliegtuigen zal een groot deel van de zogenaamde soci ale gevallen onder de Indische Neder landers en deta-contractanten naar Ne derland terugkeren. Zij vallen onder de speciale regeling Maatsohappelijke Zorg Nederland. Weer onlusten in Zuid-Af rika De Zuidafrikaanse pers meldt een euwe uitbarsting van gewelddadighe- ïn in het inheemse reservaat Transkei in de kust van de Indische Oceaan ten zuiden van Durban. Een grote groep le- den van de Temba-stam zou een vijande lijk stamhoofd en diens plaatsvervanger met bijlslagen om het leven hebben ge- bracht toen beide mannen hun kraal verlieten. Begin van deze maand maakte de Zuidafrikaanse regering bekend, dat om- vangrijke troepeneenheden en ge wapen- de politie een eind hadden gemaakt aan de onrust in Transkei en het woeligste deel van dit gebied, Pondoland. Er wer- den toen 4800 inboorlingen gearresteerd. De pers wordt tot deze gebieden nog steeds de toegang geweigerd. In verschillende Amerikaanse lleid- u hebt- wanneer U verleden landen wordt een zekere kükmoe- heid gesignaleerd. Er is in de laat- installatie in Washington, zelf even ste tijd in binnenlandse en buiten- zo'n onderbreking meegemaakt! plot seling verschenen er een paar dame» landse pers zoveel geschreven over de inhoudloosheid van Ameri kaanse televisieprogramma's, dat dit zijn invloed op de kijkers laat gelden. Duidelijk blijkt nu dat er veel grotere toeloop gaat ontstaan naar toneel, film en concerten van culturele betekenis. Er worden stemmen gehoord die zeg gen, dat de Amerikaanse commerciële televisie meer gericht is op het dienen van de adverteerders die de program ma's betalen, dan op hetgeen de kijker verlangt. Wel wordt er actualiteiten en kan iedere Ame- En, zoals de commentator erbtf vertelde: dit gebeurde tijdens deze uitzending zeker honderdmaal. Deze ene had men „vergeten er uit te knip pen", maar zjj diende ons „tot leer- linghe endc vermaeck". Of w(j echter met honder d onderbrekingen ver- maeckt" waren....? Vele jaren lang hebben miljoenen Amerikanen bioscoop, theater en con certzaal verwaarloosd voor de televisie. Men zat avond aan avond aan het toestel geklonken en men slikte alle .eel aandacht besteed re=la,":e en 'u' vrotülüieid. alle sen. re Ame- satiefilms en alle moord- en doodslag- rikaanse kijker er zeker van zijn dat evenementen trouw op. hem of haar geen gebeurtenis van eni- Nu komt daar een aanwijsbare ken- ge betekenis in binnen- of buitenland tering in. Men begint het toestel in de zal worden onthouden, evenals een steek te laten om rustig en zonder on- massa sportgebeuren, maar daar tus- derbrekingen voor reclame te kunnen senin blijven de vele, vele uren bij dag kijken en luisteren naar kunst en cul- »n avond, die met louter „amusement" tuur. worden opgevuld In Amerikaanse televisiekringen heeft Trouwens, ook de altijddurende re- men dit allang gevreesd. Verleden clame-onderbrekingen veroorzaken ïaar nog zijn er pogingen gedaan om langzamerhand een zekere kijkmoe- regelmatige programma's van betere inhoud te brengen. Men probeerde het met opera en concert, met ernstig toneel en culturele films. Gevolg: verlies aan kijkdichtheid en ontevredenheid bij de adverteerders. Dus komen programma's op hoger niveau nog maar sporadisch Commentaar Hl blijft toch maar tobben met de nationale programma's voor de ra dio. Wie zal nu gisteravond geboeid hebben geluisterd naar de uitzending HHPm Nu begint een deel van de kij- de jarige Prinses Beatrix? kers de televisie een beetje op het Zeker, men had zich Uitgesloofd om iets tweede plan te schuiven. Hoe de origineels te bedenken: Gelukwensen voor de jarige, uitgesproken door stu- resctie van de televisie-diensten denten in landen over de gehele wereld: hierop zal zijn dient nog te worden Europese landen, Amerika, Canada, Australië en zelfs Japan. Met eéh eigen muzikale groep erbij. Op zichzelf een goede vondst en heus geen programma dat gemakkelijk en goedkoop was klaar te maken. Maar waarom werd het dan toch zo'n saai geheel? Zelfs het Neder landse slaapliedje uit Parijs gaf er geen echte fleur aan. Moeizaam te volgen door de vele frag menten was liet door B. A. van Mourik en Joop Rein boud samengestelde klank beeld over de Leidse universiteit, zo m de afgewacht. Met de camera even terug naar 1927 „Nou spreek ik van '27" is de titel van een half uur televisieshow, die de NCRV vrijdag 3 februari as. uit zendt. Missohien herinnert u zich nog dat programma „1925" vorige zomer. kennismaakte met „The O.K. Grossier voor 70 mille benadeeld De politie te Enschede heeft de 50- jarige kruidenier H. C. A. en de 45-jarige erpakker F. G. W„ beiden afkomstig an Hengelo, gearresteerd. A. wordt er an beschuldigd een in Enschede geves tigde groothandel in kruidenierswaren ongeveer vier jaar tijds voor een be drag van ongeveer f 70.000 te hebben benadeeld. Hij zou gefingeerde credit nota's voor ingeleverde emballage heb ben ingeleverd, waarop W„ die als zijn medeplichtige wordt beschouwd, na deze nota's afgetekend te hebben, geld heeft uitbetaald. A. kocht voor dit geld weer goederen bij de groothandel. Wekelijks zou hij op deze manier voor ongeveer f600 aan goederen hebben afgenomen. De fraude kwam aan het licht toen de groothandel een intern onderzoek in- Stelende zusters veroordeeld De vijf gezusters uit Amsterdam die veertien dagen geleden terecht stonden wegens diefstal en heling, zijn door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot straffen variërend van tien maanden ge vangenisstraf met aftrek tot 25 boete. In de jaren 1959 en 1960 maakte het vijftal zich in de hoofdstad schuldig aan winkeldiefstallen. De waarde van de gestolen goederen wordt geraamd op 15.000,-. Koning Boudcwijn en koningin Fabiola hebben in Brussel een galaavond van de Belgische pers bijgewoond. Een van de jongste zangers bij de opvoering van Mo zart s Zauberflöte maakt zijn opwachting. Voor roofoverval 30 mnd. geëist De officier van justitie in Alkmaar heeft tegen de 25-jarige perser H. J. B. uit Koedijk een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar met aftrek geëist. B. stond terecht wegens poging tot diefstal met geweldpleging. In de nacht van 18 op 19 juli 1960 werd het bejaarde echtpaar (70 jaar) Heuvel-Mantel in Koedijk-zuid door overvallen, die geld eiste. Met een steeksleutel Verwondde hij de bejaarde vrouw, die alleen boven sliep. Op haar hulpgeroep kwam haar man, die wegens ziekte beneden sliep, de trap op, waar hij de indringer tegen het lijf liep. Deze wist te ontkomen, maar werd enkele weken later gearresteerd.. Politieman geschorst Hangende een juslieel onderzoek is de wachtmeester der rijkspolitie eer ste klasse P. L., postcommandant te Wel- lerloo, ressorterende onder de groep Bergen van de rijkspolitie, voorlopig geschorst in zijn functie. Nagegaan wordt, of deze politiefunctionaris zich heeft schuldig gemaakt aan laakbare handelingen. Verondersteld wordt, dat hij in zijn kwaliteit van politieman geld heeft aangenomen van een burger. schoolrad.»],,,,,,. Op ,ich„l/ Wobblers', het huisorkest van een se- zeker niet oninteressant, maar ook weer renommeerd etablissement uit die vcr- zo weinig feestelijk. Een beetje meer in vlogen jaren. de goede richting was het half uurtje Datzelfde orkest liet u vrijdagavond met het studentenleven in verband ge- terug, maar nu spelen zij muzikale brachte muziek. Maar ook hieraan ont- „toppers' uit 1927. In dit programma, brak werkelijke levendigheid, en enige weer samengesteld door Dick van spontaneïteit was helemaal zoek. Neen, Bommel, treedt verder Henk ElsLnk op een programma als dit sloot bepaald als .zanger van het levenslied" (na- niet aan bij de gezellige viering van de tuurlijk ook uit die tijd) en verder verjaring van een jong meisje. _~ziet u om- ..Tbc charming mesdemoi- jselles" die toen nog niet geboren i 1927 GENERAAL RIKHYE, militair ad viseur van de secretaris-gene raal der V.N. in Kongo, heeft ver klaard, dat de V.N. van plan zijn een bufferzone van militaire posten in te richten langs de grens tussen de Eve- j r en de Oostprovincie. Langs deze grens staan troepen van- Moboetoe- en Loemoemba-gezinde troepen in de Oostprovincie tegenover elkaar en waarnemers achten een treffen op grote schaal niet uitgesloten. In de afgelopen dagen is reeds melding gemaakt van botsingen tussen Moboetoe's troepen en Loemoemba-gezinde strijd krachten diep in de Oostprovincie. Mili taire deskundigen van de Verenigde Na ties geloven evenwel niet, dat deze bot singen het voorspel zijn van een groot offensief. Zowel generaal Moboetoe als generaal Loendoola, de bevelhebber van de Loe- moembatroepen, hebben niet-officieel te kennen gegeven, dat zij zich niet verzet ten tegen de inrichting van de V.N.- posten. Volgens generaal Rikhye zijn de Ver enigde Naties „zeer bezorgd" over het bombarderen van Manono in Noord-Ka- tanga door onbekende vliegtuigen. De Verenigde Naties hebben b(j president Tsjombe van Katanga „zeer krachtig ge- De rivier verbreedde zich tot een langgerekt meer. Ook hier groeiden langs de oevers de don kere naaldbomen. Nergens viel er een huis te ontdekken, maar Erland en Imber wisten, dat er aan de zuidelijke oever van het meer drie kleine nederzettingen lagen. Tegen het noordwesten glansden de bergen als een blauwe zoom aan de horizon. De zon neeg steeds meer naar het wes ten. Imber keek naar een geschikte plek om te landen. Zij wilde vuur maken: haar maag schreeuwde om voedsel. Ineens dook een van de dorpjes op vanachter een landtong, zijn stuur den ijlings naar de oever. De -vier hoeven van het gehucht stonden dichi bij elkaar op een kleine, open plek; de stallen er schuren lagen er omheen. Het was geen oud dorp Vijftig jaar geleden had hier alleen nog maar één plaggenhut gestaan, die diende als nachtverblijf voor de eerste kolonist. Twee van zijn zoons en een schoonzoon woonden nu in het dorpje; hei vierde stuk grond hadden zij verkocht aan een kolonist uit een buurdorp. Toen de boot landde, was een man bezig netter op te hangen. Hij had een korte, gedrongen ge stalte, zijn gezicht toonde de sporen van harde strijd met wind en weer. Toen de vreemdelingen naderden, liet hij zijn netten in de steek. Erland groette vriendelijk en vertelde, vanwaar zij kwamen. „Zoekt u land?" „Ja." De man keek eens naar Erlands ranke gestalte, zijn zwarte, krullende haren, de tere huid en de mooie witte tanden. „Er zijn niet veel goede plekjes," mompelde hij. „Hier aan het meer is er zelfs niet één." Erland antwoordde, dat zij verder naar het wes ten wilden gaan. maar zij zouden het erg prettig vinden, als zij die nacht in één van de schuren mochten slapen. De boer liep voor hen uit naar zijn huis. Op de in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH weide graasden een paar koeien en geiten; Imbers geoefende oog zag direct, dat de dieren niet veel waard waren. Zij had nog nooit zulk mager vee gezien. Zij zag ook nergens in de omgeving enige behoorlijke akker; er lagen maar een paar kleine lapjes grond, die in de versie verte niet konden worden vergeleken met de akkers van haar vader Maar zij begreep ook waarom de ontgonnen stuk jes niet groter waren. Een mens kon nu eenmaal stenen niet in aarde en brood veranderen. Er hier waren meer stenen dan houwelen en spaden ooit zouden kunnen verwijderen. De man nodigde hen uit zijn huis binnen te gaan. Vijf, zes half-naakte kinderen verdrongen zich bij de open haard in een hoek. Zij waren niet gewend aan vreemde gezichten. Zij keek rond in de hut. Veel was er niet te zien. Tegen de muur een groot bed. dat de helft van de vloer in beslag nam. Een tafel, een paar krukjes. Geen gordij nen, geen tafelkleed, geen matten. Vergeleken bij deze armoede leek de armste dagloner thuis een rijkaard. De vrouw van de hoeve was bezig vissoep te koken. Zij was minstens tien jaar jonger dan de man, maar het harde leven had haar oud ge maakt. Zij sleepte zich voort; het leek, alsof er nooit een lachje om haar smalle mond zou komen. Haar haar was al voor de helft grijs, het hing in slierten langs héar hoofd. Toen zij in dit dorp ge komen was, was zij een jong meisje met ronde, ronde wangen geweest Sedert die dag waren nog geen tien jaren verstreken. Imber kon eenvoudig niet blijven, haar maag begon op te spelen. Nooit zou zij zo'n honger krijgen, dat zij één hap uit de pan van deze vrouw naar binnen zou kunnen krijgen. Zij zei, dat zij niets hoefden te eten, want dat zij voldoende voorraad in de boot hadden. Zij zou meteen wat gaan halen. Toen Erland haar na een poosje volg de, zat zij niets ziende in de boot voor zich uit te staren. „Wat mankeert je?" Imber maakte een fel gebaar naar de hoeve. ..Als ons zo'n armoe te wachten staat, kunnen wij net zo goed meteen sterven." „Trek je er toch niets van aan, hoe andere mensen leven! Dit gat ligt erg ongunstig. Bov in de bergen is de jacht veel beter en van de acht moeten wij leven. Jij en ik wij willen 'lees in de pan hebben." Erlands stem klonk zo rustig en overtuigend, dat rtiber kalmer werd. Maar de nachtmerrie 1 dween niet helemaal. Vol vuur greep zij brood, ïoter en kaas. Vanavond wilde zij eten als een •cht mens. Imber en Erland mochten de nacht doorbren gen in één van de schuren. Daar was geen kor reltje graan te vinden. De boer zei, dat het een hele toer was geweest het vee die winter in leven te houden. Toen het gras weer was beginnen te groeien, vele weken geleden al, hadden de die ren geen kracht genoeg gehad om naar de wei te lopen. Zij hadden ze er heen moeten slepen, maar nu gedijen ze weer goed en binnenkort zou er weer vlees op hun botten zitten. In de stem van de boer was geen spoor van een klacht te be speuren. Hij vond zichzelf allerminst een zielige drommel. Dat was hij ook niet. Hij had een huis cn vee, een boot en netten om te vissen. Onder zijn dak was nog niet één kind van honger ge storven. protesteerd" tegen de bombardementen. Een officier van de V.N. in Albertstad had een vliegtuig gezien met een Belgi sche bemanning, die handgranaten laad de, vertrok en 15 minuten later zonder de granaten terugkeerde, aldus generaal Rikhye. De terugtrekking van troepen van de V.A.R. uit Kongo is gisteren begonnen. Globemasters brengen 500 man naar Egypte terug. Volgens generaal Rikhye zal de uit eindelijke repatriëring van meer dan 5.000 man troepen (van de VAR., Guinea, Ma rokko en Indonesië) de strijdmacht van de V.N. grotendeels voor haar taak on bruikbaar maken. Dc 500 man van Guinea zullen later deze week uit Matadi vertrekken en de 3.000 Marokkanen vertrekken ook spoe dig. Daarna gaan de 1100 Indonesiërs naar huis. Generaal Rikhye schat de Katangcse strijdmacht op ongeveer 7.000 man. met inbegrip van 140 Belgische officieren en onderofficieren en 200 tot 300 „buiten landse vrijwilligers". Bovendien beschikt het Katangese leger over ongeveer 25 vliegtuigen, die strikt genomen niet mili tair zijn, maar wel voor militaire doel einden gebruikt kunnen worden. De regering van Leopoldstad, met Mo boetoe als opperbevelhebber, heeft de be schikking over een leger van naar schat ting 15.000 man en bovendien enkele pantserwagens en misschien buitenlandse militaire adviseurs. De Loemoembagezinde troepen schat Rikhye op 5.000 tot 7.000 man. W.A.-verzekering op kerngebied Een W.A—verzekerlng op atoomgebied is gisteren het onderwerp van gesprek geweest in de ministerraad van Euratom in BrusseL In het kader van le OEES is reeds een conventie tot stand gekomen die eigenaars van kernreactors en andere kernmaterialen en installaties zal ver plichten zich tegen schade-aanspraken te verzekeren tot een bedrag van vijftien miljoen dollar. De zes Euratom-landen willen echter een veel grotere financiële zekerheid op dit gebied scheppen. Men is van plan te bepalen dat de zes nationale regeringen garant staan voor schade, door ongelukken met kernmate riaal op hun grondgebied, tot een bedrag van 70 miljoen dollar. En daarenboven, tot 120 miljoen, zou de garantie door de Euratom-gemeen- schap ais geheel moeten worden gedra- "en. De Euratomministers hebben voorts be_ sloten een speciaal raadgevend comité het onderzoek op kern- vanavond Met het NTS-journaal opent het televisieprogramma om 3 uur, waar na om 820 uur de KRO in de ether komt. Dat betekent dus voortzetting van de cursus Nederlands (9.40 uur). Maar eerst hoort u Musicbox, dan ziet u een reportage over de zusters Augustinessen en om 9.20 de film- rubriek. 13adcc/' /anavond Hans Rosbaud dirigeert het Con certgebouworkest, dat tussen 8.15 en 10.30 uur optreedt voor de NCRV. Solist is de pianist Robert Casade- sus. U hoort hem in het Keizercon- cert van Beethoven. Verder staan op het programma werken van Handel, Berg en Ketting. Na de avondover- denking kunt u nog luisteren naar platennieuws. De VARA begint om 8.05 uur met een aflevering van „Dc wilde vaart" en zendt om 8.50 uur de hoorspel- reportage van S. de Vries jr „Haar naam was Henriëtte Szold" uit. Om 9.40 uur zingt het Klein Radiokoor zigeunerlieoeren van Brahms en om 9.55 kunt u luisteren naar een uit voering van de sonate in G voor viool cn piano door Paul Makono- witzky en Noël Lee. Programma voor morgen in te stellen gebied te coördineren i mogelijk te organiseren. doeltreffend (Wordt De Franse politie heeft vier perso- gearresteerd, die worden verdacht hulpverlening een de Algerijnse op standelingenorganisatie, die de naam .Jeune résistance" draagt. D Dr. Servatius, de advocaat van Eich- nann heeft de Westduitse bondsregering aansprakelijk gesteld voor de kossten van de verdediging. Weliswaar heeft Israël hem een honorarium van 20.000 dollar toegezegd, maar dit wordt in ter- mijnen uitbetaald en hij heeft zelf al ervolgd) 10.000 mark moeten voorschieten. Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8 15 Gram 0.00 Gym v d vrouw 9.30 De groente man 9.16 Gram 9.35 Waterst 9.40 Morgen wijding 10.00 Gram 10,50 V d kleuter» MMMMH. piano 11.33 Gram 12.00 Promenade ortc 12.30 Land- 'UWtmcded 12.33 Lichte mui 12.50 bedrijfsleven, lezing 13.00 Nws 13.35 Beuraber 13.30 1.00 Planoduo 14.30 V d Odyssee met z'n Uit h. 13.15 Meded Lichte mui vrouw 15.05 hogrspcl 3. htrh.) 15.45 Gram 16.00 Ge- var progr 17.00 Vd Jeugd 17.30 Dana- '3.00 Nws 18.15 V d jeugd 18.30 Lichte muz 18.45 Sportpraatje 18.53 Gesproken brief 19.00 V d kind 19.03 Gevar progr. 20 00 Nws 20.05 Brabant* ork en solist. In dc pauze ±20.55—21.15 Voordracht 22.00 Latdjns-Amcriknanee mui 22.30 Nws bc-ureber van New York cn meded 22.45 Journ 20 Oo Sportaet 20.10 Nwc gram Lichtjprc m mis 9.30 Gram 9.40 schoolradio. NORV: lOOO Gram 10.15 Morgendienst 10.43 Gram. "n j cewjjde 17.00 J bor 17 43 Politlekap'el. 1S15 Sportrubriek 18.30 Gram 18 50 K'fa 00 ««'- oer U.l0 Op do man af, praatje 19.15 PoHt <-10'30 Rad|okrant 19.50 at sn P^T.5n^,:00 £cvür ^ogr 24.30 Gram 52 ~erlodlek,'n Para<Je 22.00 Orgelconc ^SOS-ber 22.4o Avondoverdcn- jc.ng 22.56 Boekbwpr 23.00 Gram 23.30 Van cp!^te^pierement' Televlsic-progr. NTS: 20.00 Journaal en Wee rove rz NCRV: 20.20 Act 20 30 EHe Ent-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7