Stil Lagere straf voor Heinrich Weidmann in Köppern 11% jyL Pleidooi voor Rampenwei Quadros wil man met de bezem worden |»l)il L®1 a Koning Kigeri V ontkent bestaan van republiek ]*i een &anfce Kij, Onbekende spierwerking POLITIEUNIFORM Minister Toxopeus (binnenl. zaken) heeft blijkens zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer nog geen beslissing genomen over het aanbrengen van het gemeentewapen op de politieuniform. Hij heeft dit voorgelegd aan de uniformcommissie, die echter veel meer bleek te voelen voor het aanbrengen van de naam van de gemeente op de borst van elke politieambtenaar. De uniformcommissie acht dit een betere aan duiding dan het gemeentewapen, dat niet altijd geschikt is om op een uniform te prijken. SUBSIDIËRING KERKBOUW Bij de voorgenomen subsidiëring van de kerkenbouw valt het accent vooral op de naoorlogse stedebouwkundige ontwikkelingen (het ontstaan van nieuwe wijken en de scherpe stijging van de bouwkosten) en op de financiële onmogelijkheid van de kerkgenootschappen daarmee gelijke tred te doen houden. Op grond hiervan heeft de regering het wenselijk geacht de primaire verantwoordelijkheid voor een wettelijke regeling op dit punt toe te vertrouwen aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Dit staat los van de vraag of de subsidiëring van de kerkenbouw al dan niet geheel tot rijkstaak zal worden en al dan niet zal zyn onttrokken aan de gemeentelijke bemoeiingen. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus meent op dit laatste in af wachting van het subsidiëringsontwerp thans niet te moeten ingaan, zo schrijft hij in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. BURGEMEESTERS Minister Toxopeus (binnenl. zaken) meent, dat een burgemeester by het bekleden van nevenfuncties in het algemeen reeds de nodige voor zichtigheid dient te betrachten, maar dat hem zeker een grote mate van terughoudendheid past bij het vervullen van functies als die van com missaris, firmant e.d. in een industrie of handelsonderneming, die in zijn eigen gemeente gevestigd is. Anders zou een ongewenste vermenging van belangen ontstaan, zo schrijft de bewindsman in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van binnenlandse zaken. Vragen over de recente gevallen van „verschrijvingen" en fraudes (Goes!) be antwoordend, zegt de minister in hetgeen is gebeurd geen reden te zien zelf de bevoegdheid tot en de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de controle op de gemeentefinanciën ter hand te nemen. Wel heeft de ver betering van deze controle zijn volle aandacht. Hij heeft zich hierover met de provinciale besturen in verbinding gesteld. Bovendien stelt hij zich voor het vraagstuk o.m. met de directeur van het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te bespreken. SPEELSTRATEN De minister van verkeer en waterstaat bereidt een wijziging van het Wegenverkeersreglement voor, waardoor bepaalde straten aangewezen kunnen worden als z.g. speelstraten. Na de totstandkoming van deze wijziging, die binnenkort te verwachten is, zal het de wegbeheerder mo gelijk zijn om ten behoeve van speelgelegenheid voor de jeugd wegen, die binnen de bebouwde kom liggen, gesloten te verklaren voor de ver schillende categorieën weggebruikers. Minister Toxopeus (binnenl. zaken) heeft dit de Eerste Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord over de begroting van binnenlandse zaken. STATENCOLLEGES De minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus overweegt in de nieuwe Provinciewet alsnog een bepaling op te nemen, die het mogelijk maakt dat de voorgenomen uitbreiding van de Provinciale-Statencol- leges niet tot 1966 behoeft te worden uitgesteld, maar onmiddellijk na de inwerkingtreding van de wet kan worden verwezenlijkt op grond van de cijfers van de in 1962 gehouden verkiezingen. Deze procedure is ook bij de uitbreiding van de Tweede Kamer in 1956 gevolgd. De memorie van antwoord over de nieuwe Provinciewet kan thans binnen enkele maanden tegemoet worden gezien. Minister Toxopeus schrijft dit in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting van binnen landse zaken. Verklaringen van Max Kaufmann niet geloofd horen gebruiken en moet caféhouder Sumpf wel hebben ingefluisterd daar voor een aanklacht in te dienen, waarby hü dan wel tegen Weidmann zou tuigen. Bovendien liet hy Weidmann weten, dat hij hem er wel „achter zou draaien" Hij had al lang ruzie met Weidmann e wilde hem een hak zetten. (Van onze correspondent Bonn) Frankfurt, woensdagmorgen DE arrondissementsrechtbank in Frankfurt heeft gisteren het vonnis van oktober 1959 tegen de vrachtrijder Heinrich Weidmann uit Köppern van vier maanden ge vangenisstraf wegens belediging van de Joodse volksgroep hij zou de Joodse caféhouder Kurt Sumpf eind november 1958 voor Saujude hebben uitgescholden gewijzigd in een maand gevange nisstraf wegens eenvoudige beledi ging. Tijdens het verdere verhoor bleek na melijk, dat de beledigde Sumpf het scheldwoord niet had kunnen horen en dat dit in ieder geval niet is gevallen in aanwezigheid van een menigte Köpper- naren, diie zich voor het café van Sumpf hadden verzameld, nadat vrachtrijder Weidmann binnen in een vechtpartij verwikkeld was geweest. Dit hebben vorige week trouwens alle als getuige gedagvaarde Köppernaren (evenals in de eerste behandeling van de Sumpf-affaire) bestreden. De veroordeling van Weidmann in 1959 geschiedde op grond van de verklaringen van de vroegere Köppcrnse vrachtrijder Max Kaufmann, die inmiddels met vrouw en kroost naar Oosterbeek (bij Arnhem) is verhuisd, nadat de Köp pernaren hem het leven zuur hadden gemaakt Geen geloof De rechtbank liet er gisteren in de motivering van het gewijzigde vonnis geen twijfel over bestaan, dat rü van de getuigenis van Kaufmann geen woord geloofde. Hij was de enige, die Weid mann het scheldwoord Saujude had Oprichting Russisch economisch instituut Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat de Sowjetunie besloten heeft economisch instituut op te richten de coördinatie van communistische handelsconcurrentie met het kapitalis tische westen. Volgens het radiobericht was dit be sluit het gevolg van de jongste com munistische topconferentie in Moskou. Onder meer zal het instituut prijzen vaststellen voor markten waar commu nistische landen him goederen afzet ten en de economische strategie,, voe ren ten aanzien van de kapitalistische cn onderontwikkelde landen. Het instituut werd opgericht onder auspiciën van de Russische akademie van wetenschappen. De 39-jarige arbeider M. Klokdieter uit Boekei is gisteren met zijn brom fiets in Aarle-Rixtel tegen een autobus van de Zuid-Ooster busonderneming aan gereden en omgekomen. Hij was gehuwd m vader van vijf kinderen. Zeer scherp trad Weidmann's verde diger op tegen de als getuige gedag vaarde mevrouw Kaufmann en een zekere mevrouw Velte, die schijnbaar nogal intieme vriendin van Kauf- i is geweest. Hij wees erop, dat Max Kaufmann reeds in 1957 zijn vervoer bedrijf op naam van zyn vrouw liet overschrijven en dat hy 87.000 Mark aan wisselschulden had. Hierop barstte me vrouw Kaufmann in de. rechtszaal in snikken uit. Met nadruk wees de verde diger Kaufmann's voorstelling van de hand als zou hij vanwege de anti-semi- tische instelling van de Köppernaren zyn verdreven en hij vroeg het gerecht zich niet voor Kaufmann's wagen te laten spannen. Het hof is de verdediger deze argumentatie gevolgd. Rechter Lessing een nazaat van de be roemde Duitse dichter rekende in zijn motivering van het vonnis dan ook af met de veronderstelling, dat Köppern i anti-semitisch broeinest zou zijn. Scherp Als rijst geweigerd wordt droppings Nationalistisch China heeft het Inter nationale Rode Kruis verzocht de 100.000 ton rijst te verschepen die het commu nistisch China heeft aangeboden om de hongersnood te verlichten. Er is reeds op gerekend dat commu nistisch China het aanbod zal afwijzen. Men is begonnen met het klaarmaken van 10.000 voedselpakketten van een halve kilo, die gedropt zullen worden wanneer de zending rijst geweigerd wordt. De pakketten bevatten gedroogd vlees, vispoeder cn gedroogde groenten. Ambassadeur in Moskou voor overleg terug President Kennedy heeft besloten de Amerikaanse ambassadeur in de Sow jetunie. Llewellyn Thompson, te ontbie den ,.voor overleg over alle aspecten van de Amerikaans-Russische betrek kingen", zo heeft het Witte Huis be kendgemaakt. Thompson zal omstreeks 8 februari in Washington aankomen. J/J.I/ J.J-4 Prof. mr. A. KLEIJN De nieuwe president van Brazi lië, Janio Quadros, die in de-afge lopen maanden steeds in Europa zoek was, heeft zijn ambt aan vaard en de teugels van het bewind uit de handen van Kubitschek overgenomen. Bij de inhuldigings plechtigheid sprak hij woorden van lof voor de aftredende rege ring, maar in zijn inaugurele rede viel hij haar fel aan om de econo mische situatie, waarin zij het land gebracht heeft. Duizenden waren, ondanks de stromen de regen naar de hoofdstad Brasilia ge komen om het feest bij te wonen, maar de nieuwe 43-jarige president, een leef tijdgenoot van Kennedy, legde er de na druk op dat er niets feestelijks zat in de situatie, waarin Brazilië zich bevindt. Alleen al de buitenlandse schuld be draagt 3,8 miljard dollar. In een felle rede van 40 minuten, waarin hy met geen woord aandacht schonk aan dc Santa Maria-affaire, waarmee hy zich voor alles zal moeten bemoeien, zei hü, dat hij iedere cent twee maal zal omdraaien voor hem uit te geven. „Wy zullen alle schulden af lossen," riep hy uit, „omdat zy in de (Advertentie) /net RDTERDDN Het is gelukkig voor de Esso dat er nog stoomlocomotieven zijn! In de raffinaderij in Pernis is een ketel uitgevallen, waardoor het bedrijf een deel van zijn stoomcapaciteit verloor. Er moest gezocht worden naar een noodoplossing men vond die in Duitsland. Drie daar gehuur de locomotieven zijn nu aange sloten op het net van stoomlei- dingen van de raffinaderij. Over een dag of tien zullen ze weer naar Duitsland terug kunnen. o van Brazilië zyn aangegaan." H(j beloofde de „man met de bezem" te zul len worden, die nieuwe wegen zal banen voor een gezonde financiële basis voor het land. Reeds eerder in zijn leven heeft Qua dros tegen corruptie en wanbeheer moe ten strijden. Als burgemeester van de stad Sao Paulo verwierf hij zich een roep van eerlijkheid en van een doelmatig be stuurder, die een gezonde financiële po litiek volgde. Ook als gouverneur de staat Sao Paulo verwierf hij zich eenzelfde naam. Doelend op de linkse regering van del Castro in Cuba en de toenemende onrust in het noordoosten van Brazilië zei Quadros: „Wij zullen onze oplossing op democratische wijze vinden, omdat in landen, waar ze oplossingen door re voluties hebben trachten te vinden, de mensen altijd volkomen onder toezicht van de regering kwamen te staan." Volgens de nieuwe president zijn de Brazilianen zich niet bewust hoe schrikkelijk de financiële situatie het land is, omdat zij door publiciteit misleid zijn. Zijn inaugurele rede had tot doel hen wakker te doen schrikken uit hun dommel. O Op 8 februari wordt bij Unilever te Rotterdam een bijeenkomst gehouden over het thema ..ideeënbus en werktijd verkorting". De discussies zullen worden ingeleid door beschouwingen van dr. J. L. J. van de Vliervoet en J. Ris, resp. efficiencydeskundige en voorlichter bij een der Unilever-bedrijven, over „hoe ziet de arbeider de ideeënbus?" De Westduitse socialisten hebben op aangedrongen dat Hans Globke, die in 1935 commentaren schreef op de z.g. Neurenberger rassenwetten, ontslag neemt als staatssecretaris, in elk geval j tot een onderzoek naar zijn optreden de tijd van Hitler is voltooid. In alle rivieren wast het water sterk en vooral België heeft hiervan te lijden. In het gebied van de beneden-Sambre zijn honderden hectaren land over stroomd en de spoorlijn van Charleroi naar Namen staat on der water. Ook de Maas en de Ourthe dreigen buiten hun oevers te treden. Militairen zijn bij de hulpverlening ingeschakeld. De Amerikaanse Senaat heeft de be noeming van Averell Harriman tot rei zend ambassadeur goedgekeurd. Harri man verklaarde voor de senaat dat de mogelijkheid bestaat om met de Sowjet- tot overeenstemming te komen over beperking der bewapening. 't helpt en't is lekker RED BAND- ROOSENDAAL De koning van Roeanda heeft bekendgemaakt, dat de zaterdag in Roeanda uitgeroepen republiek „onwettig" is en „niet bestaat". Mwami (koning) Kigeri V verliet Roe anda, het noordelijke deel van het be- heerschapsgebied Roeanda-Oeroendi, na een geschil met het Belgische bestuur. De vorst heeft een tijdlang in de wo ning van Loemoemba, de eerste Kongo lese premier, in Leopoldstad vertoefd en verblijft thans in een hotel in Brussel. De secretaris van de koning heeft op een persconferentie een verklaring voor gelezen waarin gezegd wordt, dat de koning wacht op een verklaring van de Belgische regering over de proclamatie van de republiek in zijn land alvorens een beslissing te nemen over verdere stappen. Volgens de koning heeft het besluit van België de verkiezingen voor een wetgevend lichaam in Roeanda, die deze maand gehouden zouden worden, De politie heeft op ver schillende toegangswegen Rome de papieren ge controleerd van 1300 auto's. Het bleek dat cr van deze wagens achtenvijftig gesto len waren. Een kippenboer te Me- nai, tweeëndertig km van Sydney heeft in zijn kippen hok een muziekdoos ge plaatst om zijn dieren er toe te brengen meer eieren te leggen. De resultaten moeten nog blijken. De kip pen scbünen echter verzot te zijn op semi-klassieke muziek cn dromerige mo derne muziek, zoals „Moon light and roses". Prins Burchard van Prui sen, de zoon van de prins Oskar van Pruisen, is gisteren met de Duitse gravin Eleo- nora von Fugger aus Baben- hausen in het huwelük ge treden. Onder dc gasten be vond zich o.a. prins Louis Ferdinand van Pruisen, het hoofd van het huis Hohen- zollern. In Israël is geprotes teerd tegen de aanstootge vende bioscoopreclames. Naar aanleiding hiervan is een dubbel levensgrote af beelding van Brigitte Bar dot aan een bioscoop in Tel Aviv met blauw doek be kleed. Ook in de bioscopen van Tel Aviv geldt een rookver bod. En ook daar zijn men sen die zich niet aan elk verbod storen. De rechter gaf hun de keuze: of een boete betalen, of toezicht houden ln de bioscoop op het gepleegde vergrijp. Slechts twee van de elf be taalden liever een boete. In Tel Aviv is een nieuw systeem geïntroduceerd. Vanaf de geboorte van een kind kunnen de ouders liet schoolgeld voor dc middel bare school die het kind la ter zal bezoeken betalen. Zij zullen rente ontvangen voor het afbetaalde geld. Dc bank van het vakverbond, het ministerie van onderwijs en het stadsbestuur werken hierbij samen. Dc voormalige gezant van Ethiopië te Stockholm, Teferi Sjareoe en zijn twee dochters, hebben een Zweeds vreemdelingenpaspoort en een verblijfsvergunning ge kregen. Zoals bekend heeft hij instemming bctnigd met de opstand tegen de keizer Ha lie Selassie, die hij een „feodale tiran" noemde. De Israëlische professor Michael Evenari van de He breeuwse universiteit ia Je ruzalem, heeft bewezen, dat de landbouwers uit vroegere tijden meer van de bebou wing van droog land afwis ten dan hun collega's uit de twintigste eeuw. Hij deed dat met een geslaagd ex periment dat hij uitvoerde in de woestijn de Ovdat. Alle boeren in dit gebied klaagden over een slechte oogst ten gevolge van de droogte, terwül de profes sor kans zag zijn land goed te irrigeren en een mooie graan- en fruitoogst binnen te halen. Koning Boudewijn van België heeft in een brief de in Brescia (Italië) woon achtige Norls Rosa bedankt voor het feit dat zij haar dochtertje dat op dc trouw dag van koning Boudewijn en dona Fabiola geboren is naar de vrouw van Boude wijn heeft genoemd. tot maart uit te stellen, „een onwettige daad uitgelokt". Naar verluidt dringt het Belgische be stuur in Roeanda-Oeroendi er bij de regering in Brussel op aan de nieuwe republiek Roeanda te erkennen. Het bestuur is kennelijk van mening dat de nieuwe regering, ook al is ze dan op onwettige wijze tot stand geko men, tegenover België vriendschappelijk De toestand in Roeanda is rustig. De nieuwe regering schijnt de macht stevig in handen te hebben en houdt zich op het ogenblik bezig met het hijsen van de groen-geel-rode vlag van de republiek aan alle beschikbare vlaggestokken in het gebied. WIET LANG geleden heeft Mep- pel een dag of drie voor bijna de helft onder water gestaan. Het bevond zich daarmee in een situa tie, waar velen al jaren voor had den gevreesd, een situatie die ook in vroeger tijden wel placht voor te komen en die samenhangt met de ligging van Meppel op de plaats, waar vrijwel alle water van Zuid- Drenthe samenkomt om vandaar via het Meppelerdiep en het Zwar- tewater te worden afgevoerd naar het IJsselmeer. Deze overstroming, die voor velen meer of minder ernstige schade ople verde, werd in de eerste plaats ver oorzaakt door een orkaanachtige storm, die de waterafvoer stopzette door het opwaaien van het peil van het buitenwater en door een hevi ge regenval, die de kanalen en beek jes snel deed wassen. Door „natuur lijke" omstandigheden dus. Maar daarnaast kon de overstroming ook plaatsvinden, doordat, wat ik nu maar samenvattend de waterafvoer-regelen- de-werken zal noemen, van onvoldoen de capaciteit ble ken om de door regen en storm ont stane situatie het hoofd te kunnen bieden. Ze waren daar niet op ge- Ik geef deze korte beschrijving met het oog op de vraag: moet de overheid de als gevolg van deze overstroming door particulieren geleden schade aan deze vergoeden' eigenlijk alleen nog m; Wie ge leden deze vraag had gesteld, zou stellig een negatief antwoord hebben ontvangen. Toen gold nog onverkort het beginsel: ieder Wie een jaar of dertig geleden de zelfde vraag had gesteld, zou al een meer genuanceerd antwoord hebben gekregen. Men zou hem hebben ge zegd: In het alge meen komt deze schade niet voor vergoeding in aan merking, tenzij zonneklaar voor de burgerlijke rechter bewezen kan wor den, dat de overheid in de vervulling van haar plichten is tekortgeschoten, zodanig dat ze zich terzake niet op overmacht kan be roepen; dat ze heeft nagelaten wat tot haar taak behoor de; dat ze in het algemeen niet die zorgvuldigheid heeft betracht welke in het maatschappelijk verkeer betaamt. Hoe zal op dit moment nu het ant woord moeten luiden? De wereld heeft de laatste dertig jaar niet stil gestaan. Sinds de tweede wereldoor log hebben zich duidelijk nieuwe in zichten baangebroken met betrekking tot de taak, de plichten en de positie der overheid. De gedachte van de welvaartsstaat werd geboren en zet te zich snel en krachtig door. De zorgende en beschermende taak van de overheid is in ongemene mate toe genomen en voor wat betreft de alge mene rechtsverhouding tussen burgers en overheid, heeft zich ook een ver dere belangwekkende ontwikkeling voorgedaan. Aanvaardde men 30 jaar geleden schadevergoeding door de overheid op grond duidelijk bewijsbare onrecht matige overheidsdaad, sindsdien heb ben zich daarnaast algemene begin selen baangebroken, die weer verder gaan. Eén van deze beginselen, dat waarop ook de meeste gemeentelijke schadevergoedingsverordeningen ge baseerd zijn, houdt in, dat een bur ger die ten gevolge van een overi gens rechtmatige handeling of nalaten van de overheid in verhouding tot zijn medebugers een onevenredige schade lijdt, recht heeft op vergoeding daar- Gelden deze verordeningen voor schade voortvloeiend uit de realise ring van gemeentelijke uitbreidings plannen, daarnaast wordt het ook meer.en meer gebruik, dit in navol ging van de pachtbeschermingsrege- lingen, dat huurders van winkels, die bijv. in verband met stadssanering moeten worden afgebroken, een rede lijke schadevergoeding ontvangen voor als gevolg daarvan geleden schade. De eis dat voor alle burgers rechtsgelijkheid behoort te bestaan, brengt met zich, dat het niet aan gaat, dat tengevolge van het optreden der overheid de ene burger ten opzich te van de andere, wiens winkel on aangetast blijft, in een nadeliger po sitie komt te ver- DE SCHRIJVER Prof. mr. A. Kleijn (1907) kwam na lijn gymnasiumjaren in Den Haag en Haarlem en zijn studie aan dc stedelijke korte tijd bij Maatschappelijk Hulpbetoon in Haarlem en ver volgens ter gemeentesecretarie van Haarlemmermeer. In 1935 volgde zijn benoeming tot bur gemeester-secretaris van Zwceloo (Dr.). In 1946 werd bij burgemeester van Meppel, een functie die hij nog vervult In 1952/53 ging hij een jaar naar Zuid-Aincrika, waar hij in dienst van de V.N. als adviseur van de regering van Paraguay optrad. In 1957 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de bestuursweten schap aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Hij is voorzitter van de A.N.V. Het Groene Kruis en van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, terwijl hij daarnaast nog verschillende andere func ties in liet openbare leven ver vult Van zijn band verschenen een tweetal boeken over het Drentse dorp, een boekje over de volkshuisvesting in Zweden, een pre-advies voor de Vereni ging voor Administratief Recht over nietigheid cn vernietig baarheid en talrijke artikelen over allerlei, meest met het openbadr bestuur samenhangen de, onderwerpen. Hoe staat het nu met de vergoeding van overstromings- schade als in het Meppeler geval? Deze schade is enerzijds ontstaan 511) Zo juist heeft u de krant ge pakt, één of meer pagina's omgesla gen cn uw blik gericht op deze ko lom. Het is volkomen ondoenlyk een beschrüving te geven van de har monische samenwerking die in dat korte ogenblik heeft plaats gehad tussen uw hersenen, zenuwen, spie ren, ogen en wat er allemaal nog meer bü te pas is gekomen, en welke samenwerking geleid heeft tot het brengen van de krant op de juiste hoogte en de juiste afstand van uw ogen. Nu ja, we weten allemaal wel dat zenuwen reageren op prikkels welke zü van de hersenen of het ruggemerg ontvangen, en dat de zenuwen op hun beurt weer prikkels doorgeven naar de spieren, zodat deze zich sa mentrekken of ontspannen, al naar gelang de bewegingen die we wil len uitvoeren. In derdaad, we weten dat allemaal, maar van het „waarom" en het „hoe" weet niemand iets af. In de hersenen of in de zenuwcellen ont staat een niet te definiëren „Iets" dat lang niet altyd bewust behoeft te zün want er zUn veel onbewuste bewegingen en als gevolg van dat „Iets" gaat cr een prikkel langs de zenuwbanen met als gevolg dat een spier zich samentrekt. Wanneer we een spjer wat nader beschouwen, blükt zü uit talloze bundeltjes samengevoegde draadjes te bestaan, die u zich ongetwyfeld wel zult herinneren van taaie run derlapjes. Deze draadjes zün reek sen langgerekte cellen. En bü een be paalde prikkeling trekken deze zich samen. Contractie heet dat. Inder daad, maar door dat vreemde woord wordt de zaak niet duidelijker. Want we zitten nog steeds met de vraag waarom die cellen zich samentrek ken. Of, met andere woorden, wat noodzaakt deze spiercellen volkomen van vorm te veranderen? TOCH IS HET ZO! Laten we cr maar eerRjk voor uit komen: ondanks diepgaande studie en bewonderenswaardige analyses, Is de spierfunctle nog steeds zeer mys terieus. En ook moet men het ant woord schnldig blijven op de vraag waardoor en hoe de spieren geleid worden, zodat bewegingen kunnen worden verricht met een waarlük verbluffende nauwkeurigheid en dan nog wel door samenwerking van ve lerlei volkomen verschillende spier groepen! Men beeft wel opgewor pen, dat het oog de spieren, of al thans de verschillende bewegingen controleert, maar dat is natuurlük maar een grapje, want niemand zal durven volhouden dat we ln onze eigen mond kunnen küken om de tongspieren te controleren, en toch blükcn deze over een buitengewone zekerheid te beschikken, evenals de stembanden cn de lippen, mits men niet te geëmotio neerd ls, of zich on zeker voelt. Want dan gaat het vaak mis. Bovendien, ook i het r zün dat het oog trolerende functie heeft wat bü- voorbeeld bü het staan het geval ls dan is hiermede nóg niets ver klaard. Hoe het ook zü, een bevredigend antwoord op de vraag, wat zich al lemaal afspeelt bü het verrichten van een handeling, is niet te geven en voor zover daartoe al pogingen zün aangewend, betekenen zü uit sluitend een verplaatsing van de moellükheden. Maar het wezen van dit alles is verborgen gebleven, het geen door de wetenschap trouwens ook volmondig wordt toegegeven (enkele uitzonderingen daargelaten). Maar ondanks het feit dat we halt moeten houden voor een geheim zinnige muur, moeten we toch de be wegingen van enkele ééncelllge or ganismen eens bezien, want ook ln de kleinste levenseenheid schuilt het mysterie. tuurgeweld, maar anderzijds óók doordat de over heid, die zich uit drukkelijk en uit sluitend met de instandohuding en verzorging van de waterkerende wer ken heeft belast, daarbij te spaar zaam tewerk is gegaan. Zuiver cn misehe redenen heeft de overheid, als enige op dit punt bevoegde in stantie. haar bevei- ligingswerken zo danig krap opgezet, dat ze in dit geval onvoldoende ble ken. In zekere zin is de overheid ge- geheel vrij bij het bepalen hoever ze gaan zaL Ze kan immers beslissen zoals ze wenst. Maar wanneer men dit handelen dan beziet in het licht van de huidige op vattingen, behoort naar mij voorkomt aan die burgers, die als gevolg er van onevenredige schade hebben ge leden, deze schade te worden vergoed. Door te bandelen zoals ze deed heeft de overheid immers ten bate der gemeenschap, namens welke ze optreedt, een besparing op de bevei liging doorgevoerd, die in een be paald opzicht deze gedeeltelijke overstroming tot funeste gevolgen heeft geleid. Het is billijk dat in zekere zin uit de besparing de scha de wordt vergoed, die er door ont- Voor elk waterstaatswerk gaat de overheid een compromis aan tussen veiligheid en economie en zo heeft elke beveiliging om zo te zeggen een economisch plafond. De overheid gaat daarbij uit van bepaalde veron derstellingen. Voor de Delta-dijken bijvoorbeeld, dat slechts eens in de duizend jaar een stormvloed zal kun nen optreden, waartegen dijken van dit kaliber wellicht niet bestand zul len blijken. Voor andere werken van minder importantie en met geringere geva- renkansen zal dit plafond aanmerke lijk lager worden aangehouden. Men zal dan bijv. een overstromingskgns van eens in de vijftig jaar op de koop toe nemen. Zou dan echter een calamiteit optreden, zouden de Del ta-dijken doorbreken of zou een over stroming optreden, dan zal in een dergelijk geval de schade van over heidswege moeten worden vergoed, ten laste van de gemeenschap dienen te komen, voor zover bepaalde bur gers onevenredig zwaar worden ge troffen. Daarnaast zal de overheid nog ln een ander geval schadevergoeding moeten betalen, op grond van andere rechtsgronden, wanneer als gevolg van natuurgeweld, waartegen van overheidswege geen beschermende maatregelen kunnen worden geno men langdurige regenval, aardbe ving burgers of bevolkingsgroepen zodanige schade leiden, dat ze tot de bedelstaf worden gebracht, dan wel dat er gevaar ontstaat voor onge wenste verstoringen van de openba re orde. Hier is een tegemoetkoming in de geleden schade gerechtvaardigd op grond van het beginsel der Armen wet. die de overheid doet inspringen, wanneer iemand niet langer in het eigen levensonderhoud kan voorzien en dit niet van anderen ontvangt. En daarnaast ook op grond van de over weging, dat de overheid als bewaak ster van de openbare orde en veilig heid maatregelen heeft te nemen, die inbreuken op de openbare orde voor komen. Ziehier een drietal rechtsgronden voor vergoeding van overheidswege van schade tengevolge van rampen geleden. Het zou alleszins wenselijk zijn dat op grond ervan een Rampen wet in het leven werd geroepen, die niet alleen het recht op schadeloos stelling op grond van de hier beschre ven rechtsgronden met zoveel woor den erkent, in geval zich een gebeur tenis voordoet die als een ramp in de zin der wet kan worden aange merkt, maar die bovendien een min of meer uitgewerkte regeling geeft voor de wijze waarop de schade zal worden bepaald en uitgekeerd. Een dergelijke wet zou in een behoefte voorzien en in overeenstemming zijn met de ontwikkeling der rechtsbegin selen, zoals deze zich sinds de be vrijding heeft gemanifesteerd. T Dc Oostenrijkse politie heeft dc 49- jarige voormalige SS-officier Herman Höfle aangehouden wegens medeplichtig heid aan de „oplossing van het Joodse vraagstuk" onder het bewind van da nazi'*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5