Burgemeester van Valkenburg pende het jaar met een opmerkelijke rede o Voorlichtingsdag in Ter Aar voor tuinders was leerzaam Bijeenkomst „In de rechte straat" maakte indruk NflMWE Lfc IDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 Evidente problemen in klein dorp Bruisende levensdrift van de jeugd eist moderne middelen Bij hot begin van de eerste ver gadering van de gemeenteraad van Valkenburg in 1961 hield burge meester Van der Have zijn „nieuw jaarstoespraak". De burgemeester deelde daarin mee, dat Valkenburg wat het aantal inwoners betreft in het afgelopen jaar een bijzondere groei te zien heeft gegeven, name lijk van 137, een toeneming van 1836 tot 1973, ofwel een groei van ruim 7% procent. Deze aanwas is voor namelijk te danken aan het klaar komen van in totaal 50 woningen, namelijk 43 aan de Mar. Poststraat en 7 aan de Hoofdstraat, een uit breiding van de woningvoorraad van ruim 10 procent. Door 30 bin- ncnverhuizingen konden 94 inwo ners aan betere woonruimte worden geholpen. JHot vooruitzidht is, aldus de burge meester, dat het geboortecijfer eerder zal toe- dan afnemen. Juist de bouw van wantngwetwonij>gcn verdien; voorkeur. Bouw in de vrije sector trekt in over wegende mate „vreemden" aan. Met die woningwetboruw gaat het echter niet goed. Ondanks vele inspanningen is het tie gemeente niet mogen gelukken het toegewezen contingent te doen bouwen. Een onovcriramelijke hinderpaal bleek telkens de ourveprijs. Bij de bouw van rle goedkope premiewoning is er weer een andere handicap: de lange wacht tijd. Het is begrijpelijk, dat men in deze omstandigheden zijn toevlucht neemt tot de vrije bouw, maar deze biedt voor slechts enkele inwoners uitkomst. Het aantal geregistreerde woningzockendzn bedraagt nu 56. Op dit ogenblik zijn 11 woningen in de vrije sector in aanbouw. Het laat zich aanzien, dat slechts vijf eigen inwoners hiervan zullen profiteren. Het plan voor de bouw van 15 flatwoningen op de hoek Hoofdstraat—Boonrak wacht op de noodzakelijke premieverlening. Het plan voor de bouw van 6 bescheiden woning wetwoningen met een lage huur heeft de eindstreep nog niet kunnen halen. Om de woningbouw verder mogelijk te ma ken, is een uitbreidingsplan voor Zuid in voorbereiding, terwijl in het raam van het saneringsplan, dat vrijwel ge reed is, nieuwe mogelijkheden zullen worden geschapen, zonder de bebouwde kom uit te breiden. Tuinbouw Hiermede raakte de burgemeester het zeer moeilijke probleem, dat het belang van de volkshuisvesting op directe wijze strijdig is met het Uiindersbelang. Op ons zeer beperkte grondgebied dient met de ruimte, die ons nog is gelaten, ite worden gewoekerd. Dat de tuinbouw in dit beperkte gdbied intensiever be dreven zal moeten worden, staat voor mij als een paal boven water, zo zei hij. Ons zo bij uitstek gunstig gelegen tuin bouwgebied, in het centrum des lands, aan goede rij- cn vaarwegen, vlak bij grote veilingen, behoeft een krachtige stimulans tot intensivering, wil men al thans meeprofiteren "van do alom geste gen welvaart. Oude. vertrouwde paden •zullen daarbii verlaten dienen te wor den .De ontwikkeling gaat voort in de richting van de intensieve glascultuur. Achter raakt, wie stil blijft staan. De burgemeester gaf nog een summier over zicht van de in de afgelopen jaren ver leende bouwvergunningen voor kassen: in 1957 ruim 2000 m2 in 19S8 ruim 3000 m2 m 1959 ruim 7000 m2 in I960 ruim 4000 m2 In januari 1961 reeds ruim 5000 m2 De hard werkende jonge tuinder en tulnderszoon, die thans bUna uitzichtloos op het bedrijf van vader meewerkt In ondergeschikt dienstverband, kan de kans worden geboden, zich als zelfstan dige tuinder te ontplooien. Daartoe is de hulp van waarborginstltuut, velling, standsorganlsatle cn wat dies meer zy noodzakelijk. Daartoe ls óók de hulp van het gemeentebestuur vereist. En juist <l«»rtoe (Ut wil bil nog tins b™cb"t onderstrepen, omdat telkens biykt, dat Andere motieven ons worden toegedacht). Xlver en alleen in het belang van een noodzaktlUkt ontplooiing v»n M"- bouw, hibbtn wij. n» grondlgt .Indie to voorbereiding, btl plan opgtv.t door onUloltliK to wattrbthttrslnj een ro tonsllt mogelijk klimaat It helpen vooruitstrevende Gefundeerde basis De heer Van der Have wees er in dit verband op, dat het vooral niet in de bdoeling ligt dwingend iets te gaan op leggen. Het is integendeel ons streven, zo zei hij, om tezamen met alle belang hebbenden te werken naar een bepaald gunstiger bedrijtsmogelijkheid van de tuinders. Hiertoe hebben wij by schrij ven van 29 november 1960 aan de stands organisaties, de veilingbestatren en de jonge-tuinders-studieclub ter inzage ge zonden de in onze opdracht, door des kundigen opgestelde „Schets van de tuinbouw in de gemeente Valkenburg (ZJï.). r^ct verzoek, dit rapport aan dachtig tc bestuderen en daarvoor met ons (in de loop van februari) van ge- dadhten te wisselen. Dit rapport beoogt een gefundeerde basis te zijn, een uit gangspunt, van waaruit wij hopen, in onderlinge samenwerking onze beste krachten «te mogen geven in het belang van een zo economisch mogelijke be drijfsvoering. Het streven naar inten siever grondgebruik behoeft niet alleen onze sympathie, maar ook onze daad werkelijke steun en leiding, niet in dien zin, dat overheidsingrijpen de kassen bouw zal bemoeilijken, maar integen- VALKENBURG Goed gedaan, meisjes! De inzameling, die Joke K°PP?^t en Anneke van 't Veer gehouden hebben Cow hongerend Kongo heeft een nog mooier reeuluat goh»d den we kei ijk gedacht hadden Vandaag kon een bedrag van honderd vijftig gulden worden overgemaakt Dat is voor deze meisjes zeker een heel mooi succes. Spreekbeurt Morgenavond, acht uur. hoopt d<t. J. van Rootselaar van Delft in zaal De Vries een spreekbeurt te vervullen voor d# Hervormde Evangelisatie. BurgerlUke Stand GEBOREN: Maria Hammv. d. v. D Bol Burgemeester VAN DER HAVE ...ernstig beroep... deel, dat een klimaat tot rationeler grondgebruik op zo economisch moge. lijke wijze aal worden geschapen. Dorpshuis Een ander onderwerp, dat de burge meester besprak, was de bouw van dorpshuis. De initiatieven hebben ertoe geleid, dat het dorpshuisplan in het afgelopen jaar gereed kwam en de instemming verkreeg van de diverse instanties, die met het ontwerpen daarvan bemoeienis hebben. Het raadsbesluit tot participe ring in de Stidhtingskosten heeft de goedkeuring van Gedeputeerde Staten verworven. Dezer dagen bereikte de gemeente het verheugende bericht, dat eveneens het provinciale aandeel in de stichtingskosten is beschikbaar gesteld. Het is bekend, dat ook het rijkssubsidie eerlang zal worden toegekend. Na deze goedkeuringen moet thans nog gewacht worden op de rijksgoedkeuring, de ver gunning, af te geven door of namens de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Ben ik goed ingelicht, aldus de burge meester, dan zou deze laatste vergunning wel eens op zich kunnen laten wachten. Dit uitstel gaat ten koste van onze jeugd. Wy kunnen onze jeugd nog steeds niets bieden ter ontspanning, geen sport terrein, geen speelplaats, geen recreatie ruimte. niets. Het gevolg is. dat onze jongens cn meisjes hun vertier moeten zoeken op straat of daarmee gelijk te stellen oorden Waarom, vraag ik mü af, worden er toch zoveel moeliykheden in de weg gelegd bü ons streven een dorps huls, tevens gymnastiekzaal te bouwen, buiten het onderwljsquotum om? Er Is alom in ons land een schreeuwende be hoefte aan gymnastieklokalen. Wü gemeentebestuur zien kans. ter plaatse een gvmnastiekgebouw te doen verry- zen. zonder een aanslag tc doen op het landelijk beschikbaar gestelde aantal. Probleemsfeer Met het dorpshuis hangt het jeugdpro bleem samen. Wanneer wij gemakshalve de minderjarigen onze jeugd noemen, dan beslaat het getal onzer inwoners voor 50% uit jeugd. Sprekend over de jeugd, bedoel ik dus de helft der Val- kenburgsc bevolking, of afgerond 1000 personen. Tot voor kort was er in ons dorp geen jeugdprobleem, in dien zin, dat de jeugd bepaalde politionele maat regelen vergde. Gelukkig is dat nóg niet zo, maar geleidelijk aan groeien wij toch steeds meer n3ar de próbleemsfeer. Er zijn de laatste tijd toch af en toe enigszins alarmerende symptomen, die erop wijzen, dat wij langzaam maar ze ker de verkeerde kant opgaan. Bijzonder grote waardering heb ik voor ouders, onderwijzers, jeugdleiders, die treffelijk in slagen de hope des vader lands bezig te houden, op "te voeden ontspanning te bieden, waar het meest elementaire, n.l. zaalruimte ontbreekt. Het is een bekend feit, dat vele vol gens het schema anno 1900 werkende jeugdverenigingen de jongeren niets meer zeggen. Zij hebben in deze ener verende tijd andere behoeften, die de ouderen dikwijls verfoeien. Verbieden is zeer gemakkelijk, maar heeft alleen tot gevolg, dat de jeugd buiten de ouder lijke gezichtskring rustig haar gang gaat. Maar deze bruisende levensdrift der jon geren voorzichtig in de goede riohting ombuigen, vereist kundigheid, vertrou wen. veel geduld, bovenal moderne middelen. Het dorpshuis is er één van. Een frisse geest tot vernieuwing van het» jeugdwerk is in onze gemeente ge lukkig. dank zij enkele uitermate be kwame ouderen, wel aanwezig. Maar zonder de noodzakelijke hulpmiddelen loopt elke aanpak dood, en wat nog er ger is. verliezen wij ook nog die enkele enthousiastelingen die hun vrije tijd in het belang van de jeugd willen geven. De agenda Het voorlopig vastgestelde bedrag var f 44 per leerLirug voor het bijzonder la- ger onderwijs werd definitief bepaald en het bestuur van de Vereniging Christólijk Onderwijs zal een voorschot verkrijgen in overeenstemming met dit bedrag. Aan de Stidhting Kraamcentrum Noordiwijk en 'het Wit-Gcle Kruis-Cen- trum voor kraamhulp „Leiden en Om- stroken" zal met ingang van 1 januari 1960 een subsidie worden verstrekt van f 1.75 per verzorgingsdag. Aan de Mafer- Amabilisschoo 1 te Leiden zal voor twee leerlingen uit onze gemeente een sub sidie van 25% der kosten per leerling worden gegeven. De aftredende loden van de commissie tot wering van schoolverzuim, de heren J. Varkcvisser, Anflh. v. d. Berg. G. van Dij"k, P. van der Perk en P. Visscher werden opnieuw benoemd. Van deze commissie was een verslag over de werkzaamheden in het jaar 1960 ontvan gen. Daarin werd gemeld, dat men drie keer had vergaderd. Het ongeoorloofd schoolverzuim is tot een minimum be perkt gebleven. Nadat men een aantal wijzigingen in de begrotingen over de jaren 1960 en 1961 had goedgekeurd, stelde de voorzitter de rondvraag aan de orde. Alleen de heer S. M. Poot had hiervoor belang stelling. Hij informeerde, of de school tandartsendienst ook al bemoeienis had met de school in Valkenburg. De heer Anth. v. d. Berg verstrekte hierover de nodige inlichtingen. Kort geleden ls deze aangelegenheid In de vergadering van het schoolbestuur een onderwerp van bespreking geweest. Dit bestuur vH echter eerst de mening van de ledenvergadering over deze kwestie horen en daarbü zal men dan vooral moeten weten, welke financiële conse quenties dit met zich brengt. Burgemeester Van der Have noemde in dit verband ook de schoolmelkvoor- ziening. Het bleek duidelijk, dat de raadsleden over het algemeen meer ge porteerd zijn voor de tandartsend lenst dan voor de verstrekking van school- melk. De heer Th. van der Meij wees erop, dat het schoolbestuur „soeverein in eigen kring" is. Het gemeentebestuur kan deze richting wel suggesties doen. De heer Van der Meij stelde het op prijs, dat de heer Poot deze kwestie had ge noemd. Heropening rüwielzaak De rijwielzaak van de heer Joh. Rhijnsburger sr. is heropend. Jarenlang heeft hij z'n zaak aan de Hoofdstraat ge had. Door bedrijfswijziging is me: nu toe overgegaan een tweetal auto- boxen aan de Mar. Poststraat voor dit doel in te richten. De ruimte is niet groot, maar men heeft er op voorbeel dige wijze mee gewoekerd. Een show room aan de ene en een reparatie-in richting aan de andere kant bieden vele mogelijkheden. De bloemstukken gaven het geheel een fleurig aanzien. ALPHEN AAN DEN RIJN Jaarvergadering J.V. en M.V. In gebouw „Rehoboth", dat tot de laat ste plaats bezet was, hebben de M-V. „Lydia" en de J.V. „De Here is onze Banier" hun gecombineerde jaarvergade ring gehouden, die een vlot en gezellig verloop had. De heer A. Vis, ouderling van de Oudshoornse Hervormde Gemeen te, had de leiding. Voor de pauze werd door Kees Riet kerk van de J.V. een Bijbelinleiding ge houden over 1 Timotheus 4. na de pauze had mejuffrouw S. Hesseling een vrij onderwerp getiteld: „Zondag en kerk- gang". Uit de jaarverslagen bleek, dat beide verenigingen over een behoorlijk en mee levend ledental beschikken en dat ook de financiën gezond zijn. Er was eei gave-wedstrijd, een spraakwaterva declamatie, die alle bijdroegen tot goede sfeer- Ds. A. Breure, die weer in zoverre her steld is van zijn ziekte, dat hij tot aller blijdschap de gehele avond mocht mee maken. verrichtte de sluiting- Uitvoeringen Arti et Rellgionl Naar aanleiding van ons bericht over de uitvoeringen van Arti deelt men ons mede, dat voor hedenavond de zaal ge heel is uitverkocht; voor morgenavond zijn nog wat plaatsen beschikbaar. Spreekbeurt Morgenavond om 7.45 uur spreekt in de Rem. Geref. kerk te Zwammerdam voor de Herv. mannenvereniging Abr. Hellenbroek ds. B. Haverkamp uit Groe- I nekan. Waarborginstituut bleek succes te zijn Evenals voorgas -cn heeft de Tulnbouwvoorllcbti it in samen werking met de t uwveillng een oorlichtingsdag gehouden voor de tuin ders. Namens de samenwerkende stands- organisaties berustte de leiding van deze dag by de heer J. Th. Volgering De heer W. de Wit sprak over „Tien jaar waarborginstituut De Veenstreek". Hij gaf een overzicht van de tuinbouw in de Veenstreek. Aan het hof van Napo leon werden zelfs produkten geconsu meerd van de tuinders uit deze streek! De beoefenaars van de tuinbouw hadden daarmee nog geen rijke boterham en vooral in de dertiger jaren was het hier bitter slecht. In de Tweede Wereldoor log moest men alle zeilen bijzetten om Hazerswoude—Rijndijk Bus beschadigd Gistermorgen, omstreeks tien minilten voor acht uur, reed een autobus, stuurd door J. H. uit Dordrecht, de Rijndijk, komende uit de richting Lel_ den. Dicht bij de grens met Alphen aan den Rijn stond, in de rijrichting van de bus aan de rechterzijde van de weg een vrachtauto waarachter een aanhang wagen, d<ie daar was geplaatst door W. J. van W.. wonende te Hazerswoude. Id verband met van de tegenovergesteldi richting komend verkeer moest de b« 6tuurder van de autobus remmen. Doot. dat de remmen weigerden, gelukte 't niet de bus tijdig tot stilstand te brengen, zodat deze tegen de achterzijde van d« aanhangwagen reed. De autobus werd aan de rechtervoorzijde vrij ernstig bescha dlgd, terwijl de aanhangwagen aan d» achterkant licht beschadig werd. Van. de inzittenden van de autobus liep vijftal, o.a. door glasscherven, lichte wondingen op. R1JNSATF.RWOUDE ïl.T.C.-nieuvvs Zaterdag speelde het herenteam tegen het Haagse SETT I. Het is RTC gelukt de punten te veroveren; de uitslag was 73. J. de Wagenaar won drie partijen, de gebroeders Bouwmeester ieder Het damesteam speelde tegen Ce- busta I ook uit de Residentie. Ook deze wedstrijd werd met 73 ge wonnen. Al eerder werd met deze uitslag gewonnen, maar de Bond verklaarde hem ongeldig. Dit was van groot belang daar de dames de eerste plaats op de rangiyst innemen. Mej. Kinkel won al haar par tijen. mej. v. Dorp twee en mej. Opdam een. Tevens was het dubbelspel voor RTC. Het tweede herenteam speelde ln Den Haag. Ook dit was spannend, met een 64 overwinning keerde men huis waarts. Het dubbelspel werd gewonnen, C. v. d. Meer won drie. en G. Mokken- storm en J. Kinkel elk cén partij. Het derde team moest de strijd aanbinden tegen het sterke PTT I uit Leiden. Alleen N. Bouwmeester kon een partij winnen, zodat de uitslag 91 werd voor de Lei- denaars. Het vierde team kwam thuis uit tegen Slagvaardig I uit Hazerswoude. Na enkele spannende partijen moest RTC ten slotte met 46 het hoofd buigen. Het pro gramma voor deze week is: buiten de partijen van maandag, zaterdag in Den Haag, Batswingers 4—RTC (heren). (Advertentie) t uw AANCIFTEBILIET INKOMSTENBELASTING verzorgen door Administratiekant. VAN KESTEREN d. Rijn KATWIJK AAN ZEE Postzegelverzamelaars bijeen De afdeling Katwijk van de Ned. Postzegelverzamelaarsvereniging verga derde onder leiding van de heer J. L. van Kempen in Casa Cara. Nadat een verloting was gehouden, werden onder ling zegels geruild. Ook had nog een veiling plaats. Agendanienws Vanavond om 8 uur vergaderen de ama teurfotografen in „Riche". De heer J. J. ;r .Portretfotografie". >m half acht houdt ds. bijbellezing in de Chr. Hens spreekt Morgenavond N. de Jong eer Geref. kerk. i laag water Donderdag: hoog water 4.31 uur (springvloed); laag water 12.36 uur. Joch. van Doorn te Koudekerk a. d. Rijn met de bronzen medaille onderscheiden In tegenwoordigheid van het college an burgemeester en wethouders, het gehele personeel van de gemeente er van de heer De Jong, oud-gemeente architect der gemeente Koudekerk aan den Ryn, thans directeur van gemeen tewerken tc Hillegom, nam dc heer Joc. van Doorn na 38 jaren afscheid de gemeentedienst. Burgemeester Waveryn nam het woord en begon met erop te wgzen, dat de heer Van Doorn 38 jaren onafgebroken in dienst van deze gemeente ls geweest. Alles hebt gU ln dit tijdvak meegemaakt. Burgemees- en gemeente-architecten hebt gU zien komen en gaan. Met allen hebt gü het goed kunnen stellen. Ook ten aan zien van het werk voltrok zich een grote verandering. De tijd van het sproeien van de we gen tegen het stof ging voorbij en hier voor in de plaats kwam na het paar- denipaadje het ophalen van kuilen in de wegen. Spreker noemde enikele van de vele werkzaamheden, zoals het peilen van hooi, watermeters opnemen en zand strooien. Steeds was bij u het pogen deze taak zo goed mogelijk te ver richten. Het gemeentebestuur is u hier- dankbaar. Hierin ligt ook het be- LEIMUIDEN Feestavond S.V.O.W. De Sportvereniging Oudewetering (SV OW) gat gisteren haar jaarlijkse feest avond in zaal Sneeboer te Leimuiden. De voorzitter, de heer Y. de Jong sprak welkomstwoord- Nadat hij de feestgangers een gezellige avond had toegewenst, bracht Joop Koster met eigen gitaarbege leiding enkele liedjes ten gehore. The Maluku Showband onder leiding van Jac. Nieuwesteeg voerde een rijk gemonteerd programma uit, waarvan iedereen genoot. Rita Hornéé, die alleen met zang en voor dracht op de planken kwam, werd ge volgd door Joop Koster. Ben van Win gerden en John Eenhoorn voerden enige schetsjes op. Max Brouwer op de drums en Jac. Nieuwesteeg aan het Hammond orgel begeleidden de verschillende lied jes. Het programma werd vlot afgewerkt. In de pauze was er een grote verloting. Joop Koster en Pia Kersbergen kwamen na de pauze op en zongen enige Weense liederen, die erg in de smaak vielen. Pia Kersbergen oogstte met haar jodelen veel succes. Aan het einde dankte de heer W. van Driel het gezelschap voor de gezel lige avond, waarna men nog enkele uur tjes gelegenheid tot dansen kreeg met medewerking van de showband. ALPHEN AAN DEN RIJN Voorzitter Van Duyvenbode nam afscheid van DES Maandagavond heeft de Christelijke sportvereniging „Door eendracht sterk" na afloop van de training in de sport zaal aan de Ambonstraat afscheid genomen van haar voorzitter, de heer C. van Duyvenbode. Door verandering van standplaats (de heer Van Duyvenbode is werkzaam bij de P.T.T.) gaat hij Alphen binnenkort verlaten. Toen D.E.S. in dc zomer van 1950. op initiatief van de Alphense Hervormde Jeugdraad werd opgericht, behoorde de nu scheidende voorzitter tot één van de eersten, die zich als lid lieten inschrij- Thans. na ruim tien jaar, is alleen volleybalafdeling nog over. Dat deze afdeling zich, ondanks alle moeilijkheden vooral in de begintijd heeft weten te handhaven is voor een zeer belang rijk deel te danken aan de heer Van Duyvenbode. Hij heeft zich in al die tijd (verscheidene jaren als voorzitter) voor de sportvereniging bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Er zijn niet veel woorden gesproken. Maar wat gezegd werd klonk welge meend hartelijk. Als blijvend aanden ken ontving de heer Van Duyvenbode een vulpotlood en voor zijn echtgenote was er een boeket bloemen. De scheidende voorzitter bedankte voor de betoonde hartelijkheid en wekte de leden op de (betekenisvolle) r van de vereniging „Door eendracht sterk" steeds voor ogen te houden. Daar na nam een ieder met een handdruk af- Het bestuur is aangevuld en nu volgt samengesteld: mej. R. van Donk. voorzitster; A. van Tol, secretaris: mej. J. Walraven, peimingm.esse; mej. B. Post en H. Rozeboom, leden. Geen voorrang verleend De voorrang op het kruispunt Oranje NassausingelVerlengde Aarkade heeft weer eens tot een botsing geleid. De 74-jarige C. W. A. uit Woubrugge n met zijn personenauto de Singel passe ren en werd, doordat hij geen voorrang verleende in de flank gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door J. A. van H- uit onze gemeente. De auto van A. werd zwaar beschadigd, zelf kwam hij er met een hersenschud ding nog vrij goed af. wijs dat het in Koudekerk aan den Rijn goed werken is. In de tegenwoordige arbeidsverhoudingen strekt dit tot aan beveling. Gij hebt steeds met plezier en voldoening uw werk verricht. Na nogmaals de dank van het ge meentebestuur te hebben onderstreept, deelde burgemeester Waveryn mede, dat het H..M. de Koningin had behaagd aan Van Doorn de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau toe te kennen. Namens het ge meentebestuur bood hu vervolgens de legpenning van de gemeente met oor konde aan, alsmede een zilveren siga rendoos met inscriptie. Van oud-burgemeester Verheul kwam een telegram binnen met de medede ling. dat deze door ongesteldheid ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Namens het voltallige personeel van de gemeente sprak de heer L. de Wit. Deze onderstreepte de door burgemees ter Waverijn gesproken woorden. Hij wees vervier op de goede onderlinge verhouding. Namens het personeel.bood hij een klok aan. alsmede rookgerei, terwijl mevrouw Van Doorn bloemen kreeg. Hierna sprak de heer De Jong, als oud-chef van Vain Doorn. Ook hij gewaagde van de prettige omgang, die hij steeds heeft gehad met het gezin Van Doorn. Ten slotte dankte de heer Van Doorn alle sprekers voor de vele goede woor- en voor de hem aangeboden ge schenken. zelf met het gezin in het leven te blij- Na de oorlog kwam eigenlijk dc kwets baarheid van deze koude grond bedrijven pas goed aan het licht. Men kwam tot de overtuiging, dat een grote uitbrei ding van het nog maar kleine areaal glas een dringende levensbehoefte was geworden. Maar de tuinders waren niet in het bezit van de nodige gelden om dit te financieren: bovendien waren de banken niet zomaar bereid tot het geven van het daarvoor nodige krediet. Door besprekingen kwam het Waarborginstituut voor de Veen- streek tot stand, waarmee de namen van ir. W. G. v. d. Helm en burge meester B. J. Hogenboom onlosmake lijk verbonden zijn. Zo is in 1950 dit instituut met zijn werk begonnen: het verstrekken van krediet aan de tuinders voor de aanschaf van glas met garantie van verschillende in stanties. Hierdoor konden bonafide en vakbekwame tuinders glas op hun bedrijf krijgen, wat de kwetsbaar heid sterk verminderde en de be staansmogelijkheid vergrootte. De gelden werden verstrekt door de Boerenleenbanken. De heer De Wit toonde aan, dat de verstrekking van deze gelden ln een be hoefte heeft voorzien cn dat het Insti tuut tot tevredenheid heeft gewerkt. Dat dc tuinders een betere bestaansbron heb ben gekregen, biykt wel uit het feit, dat een derde gedeelte der verstrekte kre dieten vervroegd ls afgelost. Na de pauze sprak de heer C. Gelein over „Nieuwe inzichten in de anjerteelt". Hij constateerde, dat men vaak „achter de markt aanloopt" met de aanplant van anjer-rassen. Ook het opvoeren van de produktie van deze bloemensoort vraagt de aandacht. Het landelijke gemiddelde ligt nu op 123 bloemen per vierkante me ter. Bij goede selectie kan men wel tot 300 bloemen per vierkante meter komen. Hiervoor is het nodig het juiste kastype te kiezen voor de teelt van deze bloe men. Er moet met grotere overspannin gen worden gewerkt, waardoor er meer licht in de kassen komt. De heer K. Boschma behandelde de watervoorziening en tenslotte sprak de heer J. Veen, over de witlofteelt. Er zal voortaan meer op kwaliteit moeten wor den gewerkt in verband met de export. De veredeling der pennen is van veel belang; hiervoor zijn praktijkproeven genomen en het I.V.T. doet eveneens zijn best voor de selectie. Over het nog meer forceren van het produkt door het gebruik van warmwaterketeltjes en elek trische gaasverwarming is het laatste woord nog niet gezegd. LEIMUIDEN De heer Vonk overleden Op 56-jarige leeftijd is de heer W. Vonk, Vriezekoop 11 te Leiden over- Tijdens zijn leven heeft de heer Vonk vele functies bekleed. HÜ was o.a: ge meenteraadslid van Leimuiden, oud voorzitter van het bestuur van de Chris telijke school, hij zat in het bestuur van de Melkcontrolevereniging van Rijnsa- terwoude en omstreken, is enige jaren voorzitter geweest van afdeling van de Christelijke Boeren - en Tuindersbond, •werd als afgevaardigde vaadè gemeente raad naar de Vleeskeuringsdiénst van Alphen en omstreken gezonden. Voorts was hij enige jaren kerkeraadslid van de Gereformeerde Kerk te Leimuiden. In de laatste tijd had hen zich reeds In verband met zijn gezondheidstoestand uit verscheidene functies teruggetrok ken. Zaterdag om 2 uur zal op de alge mene begraafplaats de begrafenis van de heer Vonk plaats hebben. Ter Aar Uitgaande van een plaatselyk comité van de stichting „In de rechte Straat" werd een büeenkomst gehouden in de Geref. Kerk De Geref. predikant ds. A. P. Helncr opende met een korte toe- De eerwaarde heer G. E. Verlot, voor malig priester-arbeider te Brussel wil de bij zyn toespraak uitgaan van Matbh. 18::20 en Romeinen 6. Precies een jaar geleden was het dat de breuk tussen deze spreker en de r.k. Kerk een was geworden. Uit de door hem vertelde levensgescni edenis vermelden wij dat de heer Verlot twaalf jaar oud v toen hij roeping voelde om priester worden. Na een studie van twaalf Jaar kwam hij, na zyn wyding, in dienst van de Bisschop van Amiens, die hem naar Zuid-Frankrijk zond, waar hy vier a vijf parochies onder zijn hoede kreeg. Onder deze r.k. christenen was een gro te geestelijke nood, omdat er geen pries ters waren, zij wilden tot God gaan kwamen daartoe ook in de Kerk, maar er was geen priester die voor hen stond als bemiddelaar bij God. In al de arbeid als geestelijke, waarin hy de mensen naar God leidde, vond hy voor zijn eigen ziel geen vrede. Hij bemerkte de grote honger naar God in de harten der mensen, die aan zijn geesteiyke zorgen waren toevertrouwd. Na gesprekken hierover met andere priesters vond de heer Verlot nog geen rust. Herinneringen aan zyn studie aan het seminarie deden hem onderzoeken in de geschiedenis der Kerk naar haar oorsprong en doel. Ook de Bijbel kwam hem voor de geest, waaruit hij even eens bij zijn studie had gelezen en ge leerd. In Handelingen 8 kwam hem de primitieve Kerk tegemoet, waarin door handoplegging de Heilige Geest yerd toebedeeld, ook aan niet-geleerde men- De twijfel die hierdoor in het hart van deze jonge priester was gekomen, bleef ook de Bisschop niet onbekend Deze zond hem naar een nieuw werk terrein als priester-arbeider in Brussel, waar hij bij de stadstram in dienst kwam. Hier ontdekte hij een nog gro tere geestelijke nood onder de arbeiders, van wie een groot deel de Kerk de rug had toegekeerd. De Kerk sprak hen niet meer aan, dc wettische weg van he' geloof waren ze moe geworden Innerlijke conflicten In dc vergaderingen met het personeel van de tram had deze priester-arbeider het zeer moeilijk, want hij kon niet spreken vanuit eigen vrede in het hart. Opnieuw greep hij naar de Bijbel en daarbij sprak de Bergrede hem bijzon der toe. Bovendien kwam hy ln conflict met de Bijbel die sprak van het een maal geofferd zyn van Christus, terwijl dit in de Kerk nog zovele malen door de priester werd gedaan in de H. Mis. Op dit moment kwam hy voor de keuze te staan, die zo verklaarde spreker met nadruk, voor ieder mens komt. Ook "de reformatorische christenen ko men voor die keuze te staan. Het ver dienstelijke van de goede werken waar in hij steeds had geloofd, kwam ln te genspraak met de vrijheid van de mens in Christus zoals de Bybel die leert. Toen ontdekte de priester het ware licht van de Bijbel en kwam hy tot bekering en tot rust. „Meen niet", zo verklaarde de heer Verlot, „dat ik gekomen ben om haat te zaaien tegen de r.k. Kerk. Ik ben gekomen om u op te roepen het licht van de Bijbel, waarin u leeft, door uw gedrag mede te delen aan alle mensen ook aan hen die in de r.k. Kerk leven en eveneens hongeren naar dat licht. Ik houd van de priesters, van de bis schoppen en van de Paus en begeer niet anders dan hen deelgenoot te ma ken van het licht van de Bübel, dat ik thans mag bezitten door genade van Jezus Christus." Vrijheid Ds. Gravendeel uit Gent sprak hierna over de vrijheid van de gelovige in Christus aan de hand van de brief yan Paulus aan Filemon. Wij christenen dra gen een mooie naam. maar leven we ook naar die mooie naam,- zUn wy de mensen die vreugde aanbrengen aan an deren, die staan in de vrijheid waar mede Christus ons heeft vrijgemaakt? In een hartstochtelijk betoog riep ds. Gravendeel zijn toehoorders op vrede brengers te zijn aan de mensen, ook aan de r.k. christenen, die deze vréde zoe ken aan het verkeerde adres. Ik heb diep respect, zo sprak ds. Gra vendeel, voor de mensen die ik In Bel gië 60 tot 90 km. zie lopen naar de basi liek van Scherpenheuvel, om hun hon ger naar vrede met God te laven. Heb ben wij er ook zoveel voor over? Wij hebben de kerk soms naast ons huls staan en wij komen er soms niet eens. Het gaat er om: hoe staat u tegenover God? Dank God voor het licht en de vrij heid die Zyn woord u geeft en wUs alle mensen die u kent op het juiste adres waar echte vrede is 'te bekomen, name lijk bij het Kruis van Jezus. Ds. A. M. Lindenburg. Ned. Herv. pre dikant sprak een slotwoord, waarin hij opwekte tot dankbaarheid voor het feit dat wij vanaf onze geboorte bij de Bijbel hebben mogen leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4