L Zondag is een dag van de ware vrijheid Tulpenstortvloed nog steeds niet op hoogtepunt Th. ten Hooven nam afscheid I. A. van fa. P.S.ANES Huldiging mej. A. E. Smit werd verrukkelijk kleuterfeest Klacht van de C.J.B.T.B. Landbouw ondervindt weinig waardering te Papoea krijgt vijf jaar wegens doodslag Zwijndrechts „goede heertje55 in arrest NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Dinsdag Gulden Vlies, 8 uur: Filmavond anti- vivisectiestichting. Gebouw Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236, 8 uur: Leidse Chr. Besturen bond, ds. J. H. de Boer over „Zondag, zondagsrust en zondagsarbeid". De Harmonie, 8 uur: Expogé Leiden, avond over afsluiting Zuiderzee en inpol dering IJssekneer. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; Ghr. reisstich- limg, Films en causerie „Van Trondheira tot Napels". Filmzaal academie, 8 uur: K. en filmstudiekring „Eve wants to sleep". Clubhuis De Mirt, Lage Rijndijk 64, 10.30 uur: verkoopdag dameskrans „De helpende hand" voor stichting Jeugd- Woensdag Rehoboth, 3 uur: Jaarfeest Leidse Chr. Oranjevereniging. Academisch ziekenhuis, 12.50—1.20 uur: Middagpauzebij eenkomst Marekerk, 8 uur: bijeenkomst Her vormde Wijkgemeente Molenwijk, ds. T. D. van Soest te Rotterdam spreekt over „Van hart tot hart". Leiderdorp Irene, 89 uur Receptie bestuur Chr. Oranjevereniging. Donderdag Gravensteen, 3-15 uur: Herdenking prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; spre kers prof. mr. F. M. baron Van Asbeck en prof. jhr. mr. H. F. van Panhuya. De Lakenhal, 7.30 uur: Vereniging Oud- Leiden, algemene ledenvergadering, daar na vertoning lichtbeelden met toelichting. Het Gulden Vlies, 8 uur: Contactcom missie Kinderbescherming Leiden e.a., dr. J. de Kook van Leeuwen over: „De functie en werkwijze van de medisch op voedkundige bureaus". Schouwburg, 8 uur: Diesviering univer siteit, opvoering „Banja" van W. Maja- kowski door Leids Studenten Toneel en TVSL. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Ledenvergadering Chr. Oranjevereniging. Vrijdag Leiderdorp, Raadhuis, 6.45 uur Begrotingsraad. Zaterdag Kantine Doelenkazerne, 3 uur: Jaarver gadering Bond Ned. Mil Oorlogsslacht offers Zuid-Hol 1 a n d-noord7.30 kowski, door LST en TVSL. Academie, 11.154 uur: Diescolleges. Apotheken Geopend apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Losban dige liefde (18 iaar); donderdag: Hoff manns vertellingen; zaterdag- en woens dagmiddag Dik Trom. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vlammen over India (14 jaar). Luxor (2.30 7 en 9.15 uur): Het ver haal van Ruth (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De spion ne van Berlijn (18 jaar); donderdag: Op hoop van zegen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De maag denbron (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stem in de mist (18 jaar). Christelijke hesturenbond Leiden TTET VRAAGSTUK van de zondagsrust en de zondagsarbeid is ir AA christelijke vakbeweging een zaak van ernstige overweging, actueel geworden door de vijfdaagse werkweek en de toenemende continu-aiibeid. De christen-werknemers moeten hun standpunt bepalen en daarom had de Leidsche christelijke besturenbond ds. J. H. de Boer, gereformeerd predikant te Leiden, uitgenodigd voor het houden van een inleiding over het betrokken onderwerp. Op de gisteravond in het gebouw voor chris- telijk-sooiale belangen aan de Oude Singel gehouden bijeenkomst stelde ds. De Boer, dat het vraagstuk een principiële en een praktische kant heeft, waarbij het eerste bepalend dient te zijn voor het tweede. kw;yn, had voorzitter A. L. Verhoog e: de aandacht op gevestigd, dat het werk van de christelijke vakbeweging het af gelopen jaar zeer gezegend is. Er is ech ter ook reden tot droefheid wegens het overlijden van twee prominenten: drs. C. Hazenbosch en de heer F. Fuijckschot Beiden zijn op uitnemende wijze voor de vakbeweging werkzaam geweest Hun heengaan betekent een zware slag voor het CNV. Men spreke liever niet over he derhouden van de zondag, maar ove vieren ervan. De zondag is namelijk be slist geen dag van de wet, maai dag van het Evangelie, van de Blijde Boodschap. Het is de dag van de op standing van Christus. Zo heeft de oud-christelijke Kerk het ook gezien. Voor haar was de zondag meer een geschenk dan een gebod. Cal- vijn zag het essentiële van de zondag de kerkelijke samenkomsten, waartoe het gewenst was dat de arbeid bleef rusten. Het niet-werken was voor hem niet het wezenlijke, evenmin als het dat is in de Catechismus, waarin met geen woord over niet-werken wordt ge sproken. Verlost Afgezien echter van de samenkomst der Gemeente heeft het rusten een eigen betekenis: de mens mag geen slaaf zijn van zijn arbeid. Hij is een door Chris tus verloste. Uit liefde tot Hem, ii bondenheid en gemeenschap met de Heer moet de dag worden beleefd. Daar bij moet de nadruk evenzeer vallen op het christelijke van onze vrijheid als op die vrijheid zelf. Beide aspecten moeten de praktijk van de zondagsviering be heersen. De ingetogenheid op de zondag is ei niet om de wereld te ontvluchten, maai om de ware vrijheid niet te verdonkeren. Anderzijds moeten we de vrijheid niet gaan beknotten. Recreatie is voor d Agrariër een ander begrip dan voor d kantoormens. De vijfdaagse werkweek houdt gevaren in voor de zondag. WU kan nen elkaar niet dringend genoeg op het hart binden: Niet teveel accent op die ene dag leggen, maar alle dagen rusten van onze boze wer ken (Zondag 38). Dan komt het met die ene dag wel in orde. Voordat ds. De Boer aan het woord G.S.-plan Leidse grenswijziging nu bij minister De minister van binnenlandse za ken heeft in zijn memorie van ant woord op de begroting voor 1961 aan de Eerste Kamer een reeks mede delingen gedaan over agglomeraties grenswijzigingen. Daarin staat, dat Ged. Staten van Zuid-Holland de Leidse agglomeratie een plan hebben voorbereid, dat voor ziet in uitbreiding van het grondge bied van Leiden door middel van grenswijziging. Dit plan heeft de minister juist een dezer dagen be reikt. Wij vernemen nader, dat het plan van Ged. Staten moet worden gezien als een advies. De minister gaat het nu bestuderen en zal het Ged. Staten te zijner tijd terugzenden met het verzoek een wetsontwerp voor te bereiden. Wekelijkse keuring ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 31 Januari Rijksuniversiteit. Jeelaagd voor het doet. ex. scheikunde oej. A Roos te Leiden, mej. G M Sanders e Lelden en de heren J van Ham, H J C acobe (cum laude) en C A Emeis. allen e Leiden; voor het doet. ex. geologie de heer P L Oöerhaus te Leiden: voor het doet. ex. biologie de heren W C de Bruyn te Koudekerk a. d. Rijn en G Starftzfcy Leiden: voor het doet. ex. wiskunde me). N Westerkamp te kand. ex. A' wie. J G F Thiemann fc. F wis- en natuurkunde de heer P W J Jansen te Lelden: voor het kand. ex. H en natuurkunde de heer E J H F faer te Leiden: voor het kand. ex. K en natuurkunde de heer J Th Locher te Leiden: voor het doet. ex. Engelse taal- letter&cunde de heer T A Westendorp te Den Haag: voor het doet. ex. klassieke en letterkunde d« heer M J G Vler- te Doetlnchem. Filmavond van de Chr, Reisstichting Ds. J. de Wit sprak er in zijn openingswoord, gisteravond in de joyer van de Stadsgehoorzaal zijn vreugde over uit dat zwelen aan wezig waren op de avond, die de Christelijke Reisstichting organi seerde. Men kan met vakantie gaan en de radio meenemen, maar men kan ook iets moois gaan zien zonder zakagenda hij zich te hebben en de krant op tijd te krijgen. Wil op de laatste manier met vakantie, dan heeft de Chr. Reisstichting dit jaar vél$ mogelijkheden. Ds. De Wit wijdde ook nog aandacht verjaardag van prinses Beatrix. Het eerste en zesde couplet van het Wil helmus werden gezongen. Op deze avond kon men genieten zes prachtige kleurenfilms over landen van Europa, waarbij de voorzitter de Chr. Reisstichting, de heer A. J. B. Paulis, steeds een inleiding hield. Be gonnen werd met een film over Noor wegen. Scandinavië^ is erg in trek, wat wel blijkt uit het feit dat de folder de Reisstichting 24 uur uit was ei reeds 75 aanmeldingen binnen w van mensen, die in dit deel van Europa hun vakantie willen doorbrengen. Op de film zag men hoe de Noren leven en dat de zon 's zomers ook in Noor wegen niet verstek laat gaan. Een tem peratuur van 25° C. is dan gewoon. Ook bleek dat ieder zich hier goed kan vermaken. De film van Duitsland was getiteld: De meren, de zon en de bossen. Van deze onderwerpen had men heel opnamen gemaakt Het bleek dat voorbeeld in het Zwarte Woud prach tige vogels en herten leven. Aan de Rijn en de Donau zag men enkele roman tische kastelen. Oostenrijk is niet alleen bekoorlijk de natuur, maar de mensen werken zelf ook aan mee. Ze zijn erg gemoe delijk, blijken echter niet zo goed te kun nen regelen, want men moet soms heel lang wachten op trein of bus. Misschien zag men daardoor wel dat twee fietsers een tocht door Oostenrijk maakten. Verder waren er films over Zwitser land, de vijf grote meren, en over Italië, Lombardije. Tot slot de KLM-film Euro- 25 vragen. Wen Uw kind aan een goede aanslag en een mooie klank. Een kostelijke piano hoeft beslist niet kostbaar te zijn Bef of schrijf om onze foto-brochure nr 60 A BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - lel. 20097 Amsterdam - Arnhem - Breda - Rotterdam Gisteren nam ln de gTote personeels- j jongeren en stipte zijn correctheid, be- kamer van de Inspectie der Invoerrech- trouwbaarheid, openhartigheid, zelfs tan- in Accijnzen de heer Th. A. ten digheid en durf en onderscheidingsver- Hooven, hoofdass. A, wegens liet berel- mogen De tulpen en narcissen die nu al enige weken bezig zijn aan te zwellen tot eer allesovcrwcldigendc stroom, zijn kenne lijk nog steeds niet op hun hoogtepunt. Gisteren werden de bestaande records in do keuringszaal van het Krelagehuis op nieuw gebroken. Een machtige hoeveel heid tulpen cn narcissen stond daar te pronk en het merendeel was ln een i dan excellente conditie. Daar was om te beginnen de fa. Piet Nijssen Zn uit Santpoort met een fraaie groep, waarin Piet Nijssen's Memory, ideale Copland-vorm met een fraaie kleur de hoofdtoon voerde. In het groepje van Anton Nijssen Zn uit Santpoort zagen we een tulp die een naam droeg die in deze dagen op aller lippen is weest: Santa Maria, een prachtige winst Daarnaast noteerden we nog de dubbele gele Leonidas en de rode Klip fontein. Ruigroks Broeiproevenbedrijf uit Hille- gom, bracht onder meer een goede gele Ralph, de fris getinte Crown Imperial- Sport Mappa, een uitstekende gele Yellow Triumph, de forse bostulp Purple Star en de fraaie rode Red Fox naar voren. Van Eugène v. d. Schoot, Hillegom, was er opnieuw de rode, geel-gerande Mali, ter wijl Jac. Uittenbogaard Zn. uit Oegst- geest, de rode geelgerande Sport uit Vic- torine Max onder de naam El Dorado ten tonele voerde. De gele aanwinst Cup Final van C. van Paridon uit Noordwijkerhout enkele weken geleden voor het eerst op de keuring en plots als een meteoor stijgend aan het bloembollenfirmament maakte ook nu weer een beste indruk. Warnaar Co., Sassenheim, was present met de fraaie Santiago, de witte darwin White Standard en de gele Golden Trophy. Jac. Tol, St. Pancras, trok weer de aan dacht met zijn High Society en stelde daarnaast de rode, heerlijk geurende Al- bon Hansson ten toon. Een tulp die zeer sterk op het water moet zijn. Van der Hoeks Broeiproevenbedrijf, Nieuwe Niedorp, bracht een imposante groep, waarin we weinig nieuws konden ontdekken maar veel verbluffend beste kwaliteit. Colijn Zn, Voorhout, toonde opnieuw de prima tulpen Cantor. Anne Claire en Danseuse. Narcissen Bij de narcissen trokken in de groep van Ruigroks Broeiproevenbedrijf vooral d« aandacht de fraaie roodcup Walt Dis ney, de kleine elegante W. P. Milner, de sierlijk gebouwde February Gold, de fraaie Shangrila, een type als Yellow Sun, de middelgrote gele trompet Golden Tri bune en vele andere soorten. Beste narcissen zagen we ook ii groep van Van der Hoek met Rembrandt, Golden Top, Birma, Dutch Master en di verse andere variëteiten. Gerritsen Zn, Voorschoten, had met de typische aan winst Gold Collar met de gespleten kro nen weer veel bekijks, maar nog de aandacht trok de charmante klein- bloemige bicolor Little Beauty, die bo vendien rijk bloeit Deze firma exposeer de ook de gele trompet Artois. Last but not Least: de gele trompet Royal Gold van Warnaar Co. Sassenheim, die tot de allerbeste en allermooiste narcisser van de gehele keuring behoorde. Vlekke loos van vorm, stand en kleur! VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Aria Jacobus z v H G Bloemendaal en D A Boekee; Irene d v J P Velthuyzen en C Smit; Maria d v D van Rossen en J de Boer; Wilhelmina Petronella Theresia Ge rard a d v J H Schrijer en P T G Wekking; Albertus z v A van der Linden en J Levisson; Annette d v T IJ Mol en A Marck; Juzyna d v J H van der Meij en A C Guijt; Petronella Elisabeth d v J van Duij- venbode en J van Duijn; Theodora Elisabeth Anthonia d v A A Owel en T J T RotteveeL OVERLEDEN: A W van Steenber gen, 4 dagen, zoon; J Barends. 53 J. man; J C P Schneider, 60 j, vrouw; P J Melet, 79 j, man; G C Rotteveel. 49 j, man. de pensioengerechtigde leeftijd, afscheid. Het hoofd van de Inspectie, hoofd inspecteur tit. L. H. Bodde Bonman, de als eerste spreker het woord. Reed9 op 13-jarlge leeftijd trad de heer Ten Hooven in dienst. Na beëdiging ln 1919 te A'dam volgden vijf jaren met veel verplaatsingen. Na een verblijf jaar ln Tilburg kwam ln 1931 dc heer Ten Hooven naar Leiden. Dit bleef zijn definitieve standplaats. Hoewel oorspronkelijk administratief ambtenaar, schakelde hij later over de actieve dienst. Naast ambtenaar. Ten Hooven nog een ander mens. Buiten de ambtenaar-sfeer bewoog hij zich op velerlei cultureel en sociaal terrein. De personeelsvereniging diende hij vele jaren als vice-voorzitter en als hoofd redacteur van het personeelsblad schonk hij zijn schrijverstalenten. Onvergetelijk zijn de pauze-orgelconcerten. Door zijn persoonlijkheid nam hij in 't ambtena ren-corps een bijzondere plaats in, die klank en kleur gaf aan ons ambtenaren- bestaan. Ten Hooven is een autodidact, die zijn gaven op allerlei gebied.kwistig uitstrooide over zijn collega's. De verificateur J. van Diggelen ver trouwde erop, dat het niet zal gaan als met een emigrant, die met de boot uit het gezicht verdwijnt zo af en toe eens een prentbriefkaart ontvangt. Wij hopen ten Hooven nog ge regeld op de post te ontmoeten. Hij stel de Ten Hooven een voorbeeld aan vele Vivisectie nog steeds een probleem Sedert enige tijd kent de Anti-Vivisec- tie-Stichting een opleving. Verheugd was de distrlcts-commissaris van de Anti- Vivisectie-Stichtlng te Leiden, de heer C. Lau, dit reeds geruime tijd te kun nen constateren, zo merkte hij gisteren op in z(jn openingswoord tijdens filmavond van de Stichting in het „Gul den Vlies". Een inleiding door mevr. Jemina Oudhaarlem, adjunct-secretaresse de Wereld Coalitie tegen Vivisectie te Genève belichtte de vraag waarom zoveel mensen tegen het „noodzakelijke kwaad' van de vivisectie zijn. Per jaar worden gemiddeld 60 miljoen dieren voor vivisectie gebruikt. Slechts 5 tot 10 pet daarvan dient voor wetenschappelijke doeleinden. Het overige deel is voor com merciële belangen, bijvoorbeeld voor schoonheidsmiddelen en de verf- en lak- kenindustrie, aldus mevr. Oudhaarlem. De Wereld Coalitie tracht deze misstan den onder de aandacht van het publiek te brengen. Vervolgens sprak de heer W. Groen, perschef van de Anti-Vivisectie-Slich- ting en van de Wereld Coalitie, een be geleidend woord bij de te vertonen films. ,De wetenschap vergrijpt zich aan het leven", aldus de heer Groen, 95 pet van de experimenten heeft niets met de volks gezondheid te maken. De heer Groen meende dit o.a. te kunnen aantonen naar aanleiding van een vijftal verklaringen aantal ouderejaars medische studenten. Hij heeft deze verklaringen aan de Eerste en Tweede Kamer aange boden en was gaarne bereid tegenover eventuele commissie de gestelde be weringen te bewijzen. Reacties, in welke vorm ook, zijn hem door het parlement onthouden. Drie films besloten deze bijeenkomst; vooral de film „Monkey Farm" maakte grote indruk door het schrikwekkende beeld dat hij gaf over de huisvesting en behandeling van apen uit de tropische Hnden in de opvangcentra in Engeland. Een speech, doorspekt met humor, volgde van de ontvanger van het kan toor Accijnzen, de heer K. v. d. Veen Hij beschouwde zich als midvoor van een voetbalelftal die de bal aan het rol len bracht t.o.v. de persoon van Hooven als aangenaam mens en gaf de bal verder aan zijn chef de bureau, de commies H. Valentgoed die als oud-col lega meer op de finesses inging. De adj. commies le kl. A. F. Bakker vertolkte de gevoelens van het admi nistratief personeel. De hoofd. ass. dglr. J. Ramondt memoreerde, dat alhoewel Ten Hooven, vanwege zijn specifieke taak vaak niet op de post aanwezig was, hij er toch altijd bijhoorde. Voor zijn ac tiviteiten als voorzitter van de ambten, schaakvereniging „De Rijnstreek" dank te hij hem ten zeerste. De voorzitter van de personeelsvere niging „De Sleutelring", adj. commies F. W. ter Schiphorst, wees op de vele gaven, die hij in dienst van de vereni ging had gesteld. Zeer veel vrije tijd werd opgeofferd om de onderlinge band en saamhorigheidsgevoel aan te kweken. Zijn woorden gingen vergezeld van een boekenbon. Namens de gehele Leidse I. A. bood de hoofdcontroleur H. Meyer een elec- trisch scheerapparaat aan. In zijn dankwoord bracht de heer Ten Hooven naar voren, dat hij steeds ge tracht heeft goodwill bij de handel te kweken voor de ambtenaar. Als sym bool van afscheid overhandigde hjj het hoofd van dienst zijn aanstelling. Hierna volgde nog een gezellig sai zijn, waar vele collega's uit andere dienstvakken en uit de handel hem de hand ten afscheid drukten. Jongen slipte viel met lioofd onder autowiel Gistermiddag fietste op de Bostelbrug de 13-jarige T. P. de Vries uit Sassen heim in de richting van het Kort Ra penburg. Een auto wilde hem op dat ogenblik juist passeren toen de jongen door de tramrails slipte en naar links HÜ kwam met zÜn hoofd onder de achterwielen van de auto. kaakfractuur. lichte hersen schudding en een hoofdwonde werd hij door de E.HD. naar het Academische Ziekenhuis vervoerd. Mej. A. E. Smit vierde vandaag haar zilveren jubileum als hoofd van de Hervormde kleuterschool „De zonnebloem" in de Asserstraat te Leiden, voorheen gevestigd aan het Plantsoen. Uiteraard was dit een gelegenheid bij uitstek voor het vie- ren van een heerlijk kinderfeest. Omstreeks half tien werd de jubi- laress-e (die al 41 jaar bij het kleu teronderwijs werkzaam is) binnen geleid. In de gang stond een ere haag van feestelijk geklede mutste kinderen opgesteld, die haar zwaaiend met vlaggetjes toezongen. Popelend van ongeduld zaten de an dere kleuters haar in een versierd lokaal op te wachten, allen getooid met een papieren hoofdband, waarop zélf vervaardigde zonnebloemen. Ook enige bestuursleden waren hier bij tegenwoordig. Keurig zongen de kinderen hun lied, waarna enige kleuters mej. Smit een prachtige corsage, een grammofoon en enkele platen aanboden alsmede verschil lende boeketten bloemen. De heer M. H. de Reede sprak enkele woor den namens het schoolbestuur het is gebleken, dat we 25 jaar ge leden een goede keus hebben gedaan door u tot hoofd te benoemen" en hij bood mej. Smit een enveloppe met inhoud aan. Dit voorbeeld werd later gevolgd door mej. N. de Rave, die als oudste collega en namens de Studiekring sprak. Mej. Smit zei in haar dankwoord onder meer, dat het werk onder de kleuters haar heel erg lief is; iedere dag weer is zij vervuld van dankbaarheid jegens God, die haar voor dit mooie werk geschikt heeft gemaakt. Ik ben er altijd van uitgegaan, dat de kinde ren zich hélemaal thuis moeten voe- de school en ik ben blij in dit mooie gebouw te mogen werken, al dus mej. Smit. De kleuters verzorg den hierna een afwisselend en door tractaties onderbroken programma, onder meer als boertjes en boerin netjes en als bloempjes in de wei. Om 11 uur kwamen vele ouders mej. Smit hun gelukwensen aanbieden. (Foto N. van der Horst) „De agirarisdhe bedrijfstak geniet niet de waardering, die men er aan miag hechlten. Bepaalde uitspraken wekken de indruk, dat de landbouw alleen maar geld kost. Dit is onjuist en teleurstellend. De betekenis van het platteland mag niet veronacht zaamd worden. Christelijk-sociale politiek zonder de landbouw is niet aanvaardbaar^ Aldus de voorzitter van de Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond (CJBTB) heer T. Tolman uit Oldeholtpade Leidse Expogé'ers hadden filmavond „En de zee was niet meer". Onder dit motto werd gisteren in een goed bezette zaal van de Harmonie een voorlichtings avond gegeven voor de Leidse afdeling van de Nederlandse "Vereniging van cx. politieke gevangenen uit dc Bezettingstijd. Na de opening door de waarnemend voonzibter, de heer F. Voorzaat, vertoonde de heer J. Korbee van de Rijksvoorlich tingsdienst. een film van Bert Haanstra „De afsluiting van de Zuiderzee". Hierin wordt het trieste beeld van de ondergang der levendige havenstadjes getoond. Men zag straatjes met trotse pakhuizen, die tot de nok waren gevuld met handels waar. En hoe toen de kerken bezet wa ren met mannen en vrouwen dn kleurige klederdrachten en nu, weliswaar niet als gevolg van het droogleggen de Zuider zee, maar als het bewijs van tanende tra dities, de mensen in „strakke" kerken en in moderne kleding ter kerke gaan. Ook de tweede film „De inpoldering van het IJssekneer", toonde overduide lijk de overgang van het oude bedrijf naar het nieuwe. Natuurlijk kwam ook de Afsluitdijk in het beeld. Hoe dit grootse werk door mensenhanden kon worden gewrocht, is bijna ondenkbaar. Na de pauze vertoonde de heer Tlmmler, chef van de propagandadienst der Zuiderzeewerken, kleurendia's over dit grootse project. Vooral voor de In poldering van oostelijk Flevoland werd de aandacht gevraagd. dood, nadat deze zün dochtertje had gereden, is door de landschapsrechtbank te Blak veroordeeld tot vjjf jaar gevan genisstraf wegens zware mishandeling, de dood tengevolge hebbende. P. Sada werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenis straf wegens poging tot zware mishande- ling. Beiden hebben hoger beroep aange- Jediger was mr. J. Jonker. Er was Na een tocht (lopen en liften) naai de Riviera en terug.... TVE 32-JARIGE vertegenwoordiger J. K. uit Zwijndrecht. beter bekend als het Zwündrechtse „goed heertje", Is gisternacht bü een hotelcontrole in Am sterdam door de centrale recherche aan gehouden. man werd sinds 3 januari gezocht onder verdenking van diefstal van een gehuurde auto en diefstal van ƒ3500 ten nadele van zijn werkgever, een Rotter damse juke-boxhandel. "a een wekenlange tocht van lopen liften tot de Spaanse grens en de Franse Rivièra dook hij gisteren dood moe in Amsterdam op. Hij had geen cent meer op zak. Hij moet beseft heb ben dat het kat-en-muis spelletje met de politie van drie landen was uitge speeld, want hij liet zich in een hotel in de hoofdstad onder eigen naam inschrij ven. Om half vier vannacht lichtten re- ohercheurs hem van zijn bed. K. werd voorlopig in het hoofdbureau van po litie ingesloten. Vanochtend werd hij naar Zwijndrecht vervoerd. De werkgever van K. en een garage houder van wie een auto gestolen werd hebben K. aangeklaagd Sinds 1 mei 1960 was hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld, hij had daarvoor enorme schul den gemaakt onder bedrieglijke voor wendselen. grote belangstelling van Europeanen en Papoea's. Na de dodelijke aanrijding was de heer Driessen naar het meisje gelopen. Daarna wilde hij in een toko telefoneren. Beklaagde P. Sada had eerst een steen naar de auto geworpen en liep toen Dries sen met een dolk achterna. Een ongewa pende marinier sprong toen uit de auto, maar P. Sada was toen reeds ontwapend door een Papoea politieman, die zich ver volgens naar de toko begaf om te telefo neren. Een tweede marineman liep op Driessen toe maar zag toen in een flits M. Sada van achter zich op Driessen toe schieten en hem houwen geven met een kapmes. Volslagen verbouwereerd door het bloedbad bleef hij als aan de grond ge nageld staan, draaide zich om en liep vermoedelijk geheel verbijsterd naar de auto toe. Na zijn daad heeft M. Sada geen verzet meer gepleegd en hij gaf zijn kapmes de politieman af. Een derde marinier wilde nog uit de auto springen, maar toen was de daad reeds volbracht De heer Driessen is kort na de aaftval overleden. Mr. dr. J. Donner Mr. dr. J. Donner zal op 1 maart zUn ambt van president van de Hoge Raad der Nederlanden neerleggen. Vrijdag a.s. hoopt de heer Donner zijn zeventigste verjaardag te vieren. Dinsdag 28 februari zal des middags om drie uur e cn plech tige zitting van de Hoge Raad plaatsheb ben; dan zal hy afscheid nemen. Hem is op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten in ver schillende rechterlijke betrekkingen aan H.M de Koningin en aan den lande be wezen. (Friesrtand) gisteren in zijn openings woord ter algemene vergadering ln Utrecht. Uit de woorden van de heer Tolman bleek dat de CJBTB alles wil doen wat mogelijk is om bij te dragen in de ontwikkeling van de agrarische be drijfstak en de verheffing van het platte land. ..De jonge boer cn tuinder gaat niet leunen tegen de klaagmuur, maar wil bouwen op een fundament, waarvan de pijlers niet tekort zijn. Meer dan ooit in de geschiedenis zal de komende boe renstand op de proef worden gesteld", zo voorspelde de voorzitter. „Om in de sterk veranderde omstandigheden te sla gen, zal het ondernemerschap moeten worden aangevoeld en een enorme dosis aanpassingsvermogen getoond". De heer Tolman wees er op, dat de taak van de CJBTB omvangrijk en veel zijdig is. Het is niet alleen een technisch, maar vooral ook principieel voorlichtende taak. Het Nederlandse volk is er mee ge diend dat in de toekomst jonge mensen vastberaden de taak van de ouderen over nemen. Via de vorming van de Jonge leden wil de CJBTB meehelpen de be langrijk blijvende land- en tuinbouw op een hoger peil te brengen, aldus de voor zitter. Ter algemene vergadering bleek dat onder de plattelandsjongeren sterk dc wens leeft één christelijk-agrarische jeugdorganisatie te stichten, onderver deeld in secties voor jongens en meisjes. Op het ogenblik organiseert de CJBTB het mannelijk deel van de christelijke plattelands jeugd en de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes (CPB) het vrouwelijk deel. In de provin cie Zuid-Holland zijn de jongens en meis jes reeds een fusie aangegaan. Voorzitter Tolman sprak de hoop uit, dat dit binnen niet al te lange tijd ook landelijk kan worden verwezenlijkt KADERVORMING Blijkens het jaarverslag van secretaris R. Bos te Ede, is 1960 een jaar van grote activiteit geweest. Niet alleen werden er negen nieuwe afdelingen opgericht, maar ook het ledental nam toe tot ongeveer 6650 jonge plattelanders. Dit ondanks de voortgaande ontvolking van het platte land en de geleidelijke vergroting van de bedrijven, die het totaal van de agrarische jongeren doet dalen. In de loop der jaren zijn de bonds dagen, de provinciale conferenties en ka- derdagen, de landdagen, de technische wedstrijden (bijvoorbeeld in ploegen), en de internationale uitwisselingen de' ge woonste zaken van de wereld geworden naast het afdelingswerk. Ook dit jaar zullen er weer zo'n 50 jongeren naar Ca nada reizen om daar een stage op een landbouwbedrijf door te maken. Speciale aandacht heeft de bondslcl- ding de laatste tijd voor de kadervor ming. zowel voor de leden als de leiding. Daartoe worden geregeld op provinciaal niveau studiedagen georganiseerd, dlc zich ln een toenemende belangstelling mogen verheugen. Voorts zijn er plannen om te komen tot een speciaal vormings centrum, waaraan grote behoefte is, zo als secretaris Bos zei. Of dit centrum de vorm van een volkshogeschool zal moe ten krügen. wordt nog nader bekeken ln samenwerking met andere jeugdorgani saties. Op 3 en 4 mei worden dit jaar de na tionale bondsdagen gehouden in Coevor- HILLEGOM Interkerkelijk zaterdagavondgebed Het streven naar meer éénheid on'der de Kerken heeft er toe geleld dat de leden van de Chr. Gereformeerde, Ge reformeerde Kerk en Hervormde Ge meente, te begirmen met zaterdag 4 fe bruari 1961, iedere zaterdagavond van half acht tot acht uur bijeenkomen in het gebouw van de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Raadhuisstraat te HiUe- Om beurten zal een lid van een der Kerken voorgaan in gebed. Gebeden zal worden om meer éénheid, algemene en bijzondere noden en als erom gevraagd wordt zal voorbede voor personen wor den gedaan. Tevens wordt dit als voor bereiding op de zondag beschouwd. OEGSTGEEST De lezing van de heer C. Vecnendaal over de Marjon-eilanden wordt niet woensdag 15 februari, maar maandag avond 13 februari om acht uur gehou den in de kantine van de MarinebedriJ- ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3