vem hi een. doate Ky, Lord Home: koude oorlog vraagt bezield antwoord Distributiekaarten zijn al gedrukt en opgeslagen Bombardement Manono lokt Y .N.-protest uit Havenarbeiders krijgen straks vrije zaterdag Rusland wil uitstel van verkiezingen in Roeanda Ex-president heeft het moeilijk Deventer blijft streven naar eigen T.H. Arme Klare s ASSURANTIEBEMIDDELING De minimumsalariseisen, waaraan de in loondienst in het assurantie- bemiddelingsbedrijf werkzame functionarissen moeten voldoen om voor vrijstelling van de vereisten ingevolge de wet assurantiebemiddeling in aanmerking te komen, zijn de laatste maal vastgesteld in december 1954. Dé wens tot aanpassing van de minimumsalariseisen i.v.m. de na 1954 opgetreden algemene sterke stijging van de nominale lonen, was aan leiding tot herziening van deze eisen. Met ingang van 1 februari zijn deze bij Koninklijk besluit voor de categorie van tussenpersonen die hoofdzakelijk agenten omvat, gebracht van 1.500 per jaar op 2.000 per jaar en voor de categorie van tussen personen waaronder de hogere functionarissen (zoals inspecteurs) Vallen, van 3.000 per jaar op 4.000 per jaar. SPAANSE ARBEIDERS Op 27 januari is te Madrid een voorlopig akkoord getekend dat de tewerkstelling van 2000 Spaanse arbeiders in Nederland behelst. Dr. ir. Mansholt, directeur-generaal van de arbeidsvoorziening en de Spanjaard F. Ituriaga, de Spaanse directeur voor consulaire zaken, parafeerden het akkoord. In tegenstelling tot de Italiaanse arbeiders, zijn hun Spaanse collega's geschoold, althans, er is aan de Spaanse regering het verzoek gedaan om te onderzoeken of daar geschoold personeel aangetrokken kan worden. In de voorlopige Overeenkomst wordt een voorstel gedaan tot gelijke behandeling van de Spaanse en de Nederlandse arbeiders. Ook voor een regeling voor de reis- en verblijfkosten wordt gezorgd. Zoals bekend verblijven in ons land op het ogenblik ongeveer 1450 van de overeengekomen 2000 Italiaanse arbeiders in ons land. CIRCUSVOORSTELLINGEN Minister Toxopeus (binnenl, zaken) kan noch wil een afkeurend oordeel uitspreken over het feit, dat de burgemeesters van de gemeenten Amersfoort en Zandvoort geen vergunningen verlenen voor het geven van circusvoorstellingen, waarin dressuurnummers met wilde dieren zijn opgenomen. In zijn antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Van Meel (kath. v.) wijst de minister er o.m. op, dat de burge meesters krachtens de Gemeentewet bevoegd zijn circusvoorstellingen met wilde dieren te verbieden, wanneer deze naar hun oordeel zijn te be schouwen als strijdig mét de openbare orde of de zedelijkheid. De burge meester van Amersfoort grondt zijn weigering op de overweging, dat het vertonen van allerlei tegennatuurlijke kunstjes door wilde dieren weerzin wekt, in een beschaafde maatschappij niet thuishoort en in strijd is met de goede zeden. Dit standpunt wordt onderschreven door o.m. het college van b. en w. De burgemeester van Zandvoort laat soortgelijke over wegingen gelden. Naar het oordeel van minister Toxopeus komt de toetsing van deze maatstaven aan de burgemeester toe. Zijns inziens kan niet worden gesteld, „dat de burgemeester, op grond van de vermelde overwegingen, in redelijkheid niet tot het door hen in dezen ingenomen standpunt konden kómen". De chef van de staf voor civiele verdediging, luitenant-generaal T. E. E. H. Mathon, heeft op een bijeenkomst van het departement Groningen van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel gezegd, dat de organisatie op het gebied van de voed selvoorziening bij een eventuele oor log in Nederland wel zal kloppen. Op papier is een noodvoedselvoorziening al geregeld en een distributie georga niseerd. Distributiekaarten zijn ge drukt en opgelegd op verschillende plaatsen in ons land. Generaal Mathon zei dit in een rede over het onderwerp „De civiele defen sie in het bijzonder op sociaal-economisch gebied". Het is zaak, een organisatie voor te bereiden om des te beter te kun nen improviseren, aldus de generaal. De grondslag voor deze organisatie is een militaire veronderstelling, zijnde de meest voor de hand liggende waarschijnlijk heid. Ons land azal etappegebied zijn (aanvoer en doorvoer van troepen) en tegelijkertijd basisgebied, waar gepro duceerd en gerepareerd moet worden. De industriële voorziening is moei lijker te organiseren. Kolen en zout hebben we in ons land en binnenkort wordt een begin gemaakt met het men van olie-opslag op verschillende plaatsen. De moeilijkheid was de be schikking te krijgen over geschikte ter reinen. Wat betreft de produktie reparatie deelde spreker mee, dat wet op dit punt in voorbereiding is, zijn onder meer lijsten gemaakt In communistische diplomatieke lerin gen in Washington wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat pre mier Chroesjtsjef in maart de openings zitting van de Verenigde Naties (die 7 maart begint) zal bijwonen. Of hij bij die gelegenheid ook een ont moeting zal hebben met president Ken nedy is grotendeels afhankelijk van het Witte Huis. Adlai Stevenson, Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Naties liet vorige week uitkomen dat Kennedy de mogelijkheid niet uitsluit van een ontmoeting met de Russische leider zo deze naar New York zou ko- Britse krantenstrijd in het parlement Premier Macmillan van Engeland heeft met de minister van binnenlandse zaken, Butler, overleg gepleegd over de toe nemende machtsconcentratie in de Britse krantenwereld. Het concern van Daily Mirror en de Canadese uitgever Roy Thomson vechten nu om de Odharos Press, die de Daily Herald én tal weekbladen uitgeeft. Het schijnt dat de Britse regering commissie van onderzoek wil instellen naar de monopolistische tendenties in Fleet Street, de Londense krantenwijk. Vandaag kwam ook het Lagerhuis bijeen om zich over de moeilijkheden lijkheden te beraden. Op de effectenbeurs is de Daily Mirror tot winnaar uitverkoren. Deze aandelen stegen gisteren tot 12 shilling 9 pence. De aandelen van Odhams stegen met 5 shilling 3 pence tot een recordhoogte 50 shilling 3 pence. Hierdoor is de geverij weer bijna drie miljoen in w; de gestegen. De aandelen van Roy Th' son, uitgever J- vitale bedrijven. Al deze voorbereidingen hebben tot doel, paraat te zijn om snel en eenvoudig een gewijzigde situatie de baas te kunnen. Maar alle voorbereidin gen op het gebied van de civiele de fensie blijven een dode techniek, indien de wil om weerstand te bieden ontbreekt, aldus luitenant-generaal Mathon. Ben Goerion kreeg in Knesseth vertrouwen De Knesseth, de Israëlische volksver tegenwoordiging, heeft een door de twee oppositiepartijen der Algemene Zionisten en van de Herloet ingediende motie van wantrouwen met 77 tegen stemmen verworpen. De motie was ingediend in verband met het regeringsbeleid in de zaak- La Von, Pinhas Lavon, in 1954 minister landsverdediging en thans een staand vakbondsleider, was t- schuldigd ^verantwoordelijk te zijn derm dienst. Een ministeriële commissie van onder zoek had Lavon vrij gepleit van elke verantwoordelijkheid, doch hiermee was premier Ben Goerion, die zelfs met af treden dreigde, het niet eens geweest President Ben Zwi wist tenslotte een dreigende regeringscrisis te bezweren. dagbladen, daalde shilling tot 27 shilling 6 pence. Thomson heeft haar eerste aanbod op Odhams gedaan, dat nooit openbaar gemaakt maar beschreven werd als „yc de aandeelhouders voordelig", De Daily Mirror heeft ongeveer 30 miljoen pond geboden. Duitse hulp voor betalingsbalans der Ver. Staten De woordvoerder der Westduitse bonds regering F von Eckardt, heeft na eer bijzondere zitting van het kabinet be kendgemaakt dat het kabinet hulpmaat regelen voor de Amerikaanse betalings balans heeft goedgekeurd. De maatrege len, die binnen enkele dagen aan d( Verenigde Staten zullen worden voor gesteld, omvatten de vervroegde aflos sing van de naoorlogse schulden, vooruit betaling van in de Ver. Staten bestelde militaire uitrusting. Duitse N.A.V.O.-hulp aan Griekenland en Turkije en het o nemen van ontwikkelingsprojecten. Kasavoeboe: Desnoods hulp van buiten Toen gistermorgen bij Nootdorp tussen Zoetermeer en Heems kerk een oplegger met dragline op de rails van een met automa tische knipperlichten beveiligde overweg bleef steken, was een ongeluk niet mèer te voorko men. De trein reed et op en het treinverkeer werd in beide rich tingen gestremd. De bestuurder Van de oplegger kon zich nog net op tijd in veiligheid stellen. De schade aan de leiding werd spoedig hersteld, maar er was enkele uren tang nog wel ver traging in het treinverkeer tus sen Rotterdam en Den Haag. De Britse minister van buiten landse zaken, Lord Home, heeft gisteravond verklaard, dat een em- poging van de Russische pre mier Chroesjtsjef om de koude oorlog te doen ontdooien „een edel moedig en bezield antwoord" van het westen ten gevolge zal hebben. Hij legde deze verklaring af in een réde voor het Milanese insti tuut voor de bestudering van in ternationale politieke instelling. Lord Home zei, dat de landen v 1. de beschuldigingen die de communis tische landen uitspreken tegen de vrije landen van de hand wijzen- 2. krachtige en vastbesloten steun ge ven aan de nucleaire afschrikking. 3. trachten de Sowjetunle en haar bond genoten te brengen tot ernstige er rechte onderhandelingen ten einde de oorlogskansen te verminderen. De mjnistêr zei nog, dat de commu nistische t en niet communistische lan den moeten samenwerken bij het hulp verlenen aan onderontwikkelde gebieden de druk van de bevolking op de hulpbronnen „misschien het grootste vraagstuk vormt waarvoor het n dom zich geplaatst ziet'. Minimumpri j zen weer in studie De ministerraad van de Europese economische gemeenschap heeft een ontwerp-Verordening van de E.E.G.- commissie inzake de minimumprijzen voor landbouwprodukten voor verdere behandeling verwezen naar een specia le werkgroep van de permanente ver tegenwoordigers der zes landen in Brus sel. Deze werkgroep zal proberen criteria voor het vaststellen van de minimum prijzen te formulerén en te toetsen aan praktijkgevallen. De E.E.G.-commissie heeft namelijk onlangs gegevens bijeen gebracht die dit voor een aantal pro- dukten mógelijk maken. Volgens de ontwerp-vetordening die de E.E.G.-comtnissie hééft opgesteld zouden de minimumprijzen in het On derlinge-handelsverkeer van de zes (Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland en Italië) yoor een aantal produkten moéten worden vastgesteld op het niveau van de interventieprijzen en Voor andere produkten (groente én fruit met name) óp basis van 90 pro cent van de gemiddelde der marktprij zen in de afgelopen drie jaar. scheepvaartverenigingen Noord en Zuid zijn met de vakor ganisaties voor de werknemers in het havenbedrijf een werktijdver korting overeengekomen ingaand: 1 maart aanstaande. De wekelijkse arbeidstijd wordt teruggebracht van 35% uur tot 43% uur en per jaar komen er 34 vrije zaterdagen. Dit voorstel zal thans ter goedkeu ring aan het College van Rijksbe middelaars worden Tijdens de onderhandelingen kwamen partijen tot de conclusie, dat het on mogelijk zou zijn voor het havenbedrijf de volledige vrije zaterdag in te voeren, omdat het scheepvaartbedrijf en het hele karakter van de werkzaamheden in de haven nu eenmaal meebrengt, dat er op zaterdag gewerkt dient te worden, 's Za terdags zal daarom steeds een derde van het aantal werknemers aanwezig moeten zijn. Ieder zal verplicht zijn 1 op de 3 zaterdagen op het werk te ver schijnen. Het werk op zaterdag wordt echter als overwerk aangemerkt en ook als zodanig betaald. Op de overige vijf dagen van de week zal de werktijd per dag met een half uur worden verlengd. Regelingen hiervoor worden op hat ogen blik per bedrijf uitgewerkt. Rotterdam denkt nu in de richting in een half uur eerder beginnen 'emor-1 gens, Amsterdam zal waarschijnlijk een kwartier eerder beginnen en een kwar tier langer doorwerken. Deze verkorting van de wèrktUd met uur per week mét behoud van loon betekent een stijging van het uurloon met 4,6 procent. Tevens Is in de voorstellen aa College èen regeling opgénomen, door ook dit jaar de l'i week loon extra kan worden uitbetaald. De nieuwe rege ling zal van kracht zUn tot het eind van dit jaar. Over de c.a.o. voor 1962 zal dan ooniéuw onderhandeld moeten worden. De ledenvergaderingen van de organi saties van havenarbeiders hebben reeds hun goedkeuring gehecht aan de voor- stéllcrt. 9?^ W(;Hc£evers cn werknemers in het destilleérbedrijf zijn overeen gekomen de werktijd té verkorten. Ge middeld wil men naar een werkweek van 46 uur en vóór een benerkt aantal ondernemingen wordt de mogelijkheid opengelaten nu reeds tot 45 uur te gaan. Wat betreft de lonen is bovendien overeengekomen deze nog te verhogen met 3.— per week. Over de instelling van een pensioenfonds wordt bet gesprek nog voortgezet De bedoe ling is dat dit fonds op 1 juli a,s. zal starten en dat de premiebetaling geheel voor rekening van de bedrijven zal ko men Deze voorstellen tot vernieuwing van de c.a.o. voor het gedestilleerd bedrijf zullen oo korte termijn aan het College van Rijksbemiddelaars worden voorgelegd Verduistering van ruim een miljoen dollar De hoofdkassier van het kantoor te Parijs van „The American Express com pany" is door eén Parijse rechtbank wegens verduistering van 1.200.000 dollar tot drie jaar gevangenisstraf verbordeeld. Hij had het geld geleend aan een Ita liaanse industrieel. Dé industrieel had de kassier in mei 1959 om een lening n 70.000 dollar verzocht, naar hij zeide verband met een dringende aandelen transactie, waarvoor hij geld in Zwitser- Uitvinder „gaswagens kwam dronken in zijn auto op het idee Pe openbare aanklager van Hanno- 'er' meent in Arthur Nebe, die hoofd ran de criminele politie in het „Derde Rijk" was, de initiatiefnemer tot de zo genaamde „gaswagen-actle" gevonden te hebben. Zoals gemeld zijn bij deze actiè meer dan honderdduizend joden Polen, Rusland, Letland en Zuid-Sla- vië vermoord. Dit geschiedde door tor-uitlaatgassen in het interieur autobussen te leiden waarin de slacht offers zaten opgesloten. Nebe zou eens op een nacht dronken in zijn auto in de garage in slaap gevallen en toen door de uitlaatgassen bedwelmd zijn. Dit zou hem op het idee van de „gas- wagen" gebracht hebben, aldus de aan klager. Borgwardfahrieken in grote moeilij kheden De staat Bremen wil 50 miljoen mark steken in hét autoconcern Borgward om slüiting van de fabrieken waar onge veer 20.000 arbeiders werken, te voor komen. Door de sterk verminderde afzet var- de kleine Lloyd-wagens h'eeft Borgward het afgelopen najaar réeds 3.000 arbei ders naar liujs moeten sturen. De uitvoer van de Borgward fabrie ken waar ook de Goliath-wagens gefa briceerd worden, is in de eerste negen maanden van het afgelopen jaar ge daald van 62 tot 42 procent. De vorderingen op hét concern bedra gen ongévepr 200 miljoen mark, waar onder 120 miljoen die aan leveran ciers verschuldigd zijn. Volgens deze zegslieden zijn de activa evénwel ruftn voldoende. De enige eigenaars van de Borgward- groep zijn de oprichter van het concern, de 70 jaar oude dr. Carl F. W. Borg- Huishuur opgezegd om rassendiscriminatie Een Amerikaanse huiseigenares hééft de vader van een negenjarige jongen, die gebroken heeft met de blanke boycot tegen de geïntegreerde school in New Orleans, aangezegd woning te verlaten. Maar John Thompson, de 33-jarige vadér van zes kinderen, heeft ver klaard niet van plan te zijn aan het ultimatum gevolg te geven. Zijn negenjarige zoon Gregory is gisteren in gezelschap van twee Ame rikaanse rechercheurs naar de Modo. nogh no. 19 school gegaan. HU werd nagejauwd door 35 hysterisch gillende vrouwen en mannen met de woorden nigger lover, ga naar huis". Thompson weigert het huis uit trekken voor 7 februari, omdat huur reeds tot 9 februari is voldaan. „Het heeft me twee maanden gekost om deze woning te krijgen wat moet ik doen, de straat op gaan?' De huiseigenares zegt erg nerveus te zijn en geen ongeregeldheden in buurt te kunnen verdragen. In de Italiaanse stad Bol zano heeft zich bij een elektrische centrale een ontploffing voorgedaan, waarbij ruiten in de om trek en een monument vernield werden. Zoals wij gisteren meldden hebben de Italiaans-Oos tenrijkse besprekingen niet het gewenste doel bereikt. Li Brussel hebben vier of vijf mannen een overval gepleegd In jen juwe lierszaak. Een van de mannen hield de eigena res van de zaak met een revolver in bedwang, ter wijl de anderer hun slag sloegen. Zij wistep zich meester te maken van een buit van bijna 400.000 gulden. Vanaf 1 februari van dit jaar zullen in Amster dam alle verkeerslichten dagelijks, dus ook zon dags, in werking zijn. Men hoopt hiermee een grotere veiligheid en een verbetering van de ver keersregeling te verkrij gen. De 42-jarige Belgische garagehouder de Joncker kan met zijn stem een auto commanderen. Se dert zondag demonstreert de Belg met een type auto, dat voorzien is van een elektronische uitrus ting. Ook het aan en uit schakelen van de radio Kan per stem gebeuren. Het voertuig zal „slechts" 175.000 gulden kosten. 1 In een samenvattend verslag van de te Parijs gehouden vergadering van de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N. Is gewezen op on middellijke incn ing van paarden tegen de Afri kaanse paardenziekte. DU zou een voorzorg zijn tegen de bedreiging die deze ziekte vormt in het Middellandse zeegebied en Europa plns de Sow- jetunic. Het geïnfecteer de gebied strekt zich uit van Turkije tot India. Vorig jaar zijn 200.000 a 300.000 paarden aan de ziekte gestorven. ■J Radio Moskou hoeft gis teren bekend gemaakt dat er plannen zijn tot oprichting van een twee de Russisch persbureau. Dit bureau zou volgens Radio Moskou onafhan kelijk naast liet officiële persbureau Tass werken. Het idee zou afkomstig zijn van Russische schrij vers en journalisten die een voorziening wilden in de behoefte aan meer bronnen van inlichtingen. land beschikbaar had, dat echter niet tijdig kon worden overgemaakt. De hoófdkassier leênde het geld, dat prompt werd terugbetaald. Daarop volgden andere leningen en deze werden niet terugbetaald. Toen het tekort' 1.200.000 dollar was geworden, gaf de hoofd kassier zich zelf bij de politie aan. De industrieel werd tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld, terwijl het verblijf in Frankrijk hem voor de tijd van vijf jaar werd ontzegd. EEN niet-geïdentificeerd vlieg tuig heeft gistermorgen zes bommen geworpen op de plaats Manono in Noord-Katanga, waar naar schatting 600 manschappen van Loemoemba-gezinde troepen verblijven en waar vandaag de on afhankelijkheid van de provincip Loealaba zou worden afgekondigd. De militairen openden het vuur op het tweemotorige toestel, dat niet werd geraakt. Er schijnen geen slachtoffers te zijn. Namens de Ver. Naties is een krachtig protest ingediend bij de Katangaanse re gering. In Leopoldstad verklaarde een V.N.-functionaris, dat onder deze omstandigheden de Ver. Na ties geen andere keuze hebben dan zich uit Manono terug te trkken. Volgens berichten uit Leopoldstad is een troepenmacht van generaal Moboetoe. welke onderweg was naar de zetel van de rebellenregering in Stanleystad, in Basoko 150 kilometer van het bolwerk der pro- Loèmoemba-regering van Gizenga slaags geraakt met troepen van Gizenga. De troepen van Moboetoe zouden met zware verliezen zijn teruggeslagen. Deze tegenslag zou de uitvoering van de plan nen tot hét stichten van een gezamenlijk militair front, waaromtrent Moboetoe en president Tjombe van Katanga overeen stemming hebben bereikt, versneld heb- Zendelingen V.N.-patrouilles zijn uitgezonden om 35 Zweedse zendelingen op te halen van hun buitenposten in de provincie Klvoe, waar militairen alt Stanleystad zicb schuldig zouden hebben gemaakt aan plunderin gen. Ook zjjn 164 Amerikaanse zendelin gen met hun gezinnen door V.N.-man- schappen overgebracht naar de plaats Mahagi bjj de grens met Oeganda. Volgens berichten uit Akkra is een of veertien geleden vrijwel een geheel 'bataljon van In Kongo gelegerde Gha- troepen der V.N, aan bet muiten geslagen. Dit zou zijn gebeurd in de provincie Kasai. Honderd manschappen zouden zijn gearresteerd. De comman derende officier heeft ternauwernood hot loven kunnen redden. Dreigement President Kasavoeboe heeft in een brief aan Ilammarskjoeld gedreigd mi litaire hulp van buitenaf te zullen Inroe pen, Indien de Ver. Naties niet onmid dellijk maatregelen nemen tegen de aanhangers van Loemoemba. Figuren als Gizenga maken zich schul- ig aan afpersing, plundering, arrestaties a martelingen, aldus Kasavoeboe, die verder zegt, dat de V.N. verplicht zijn op te treden, omdat het hier niet gant een conflict tussen de centraio regering en provinciale autoriteiten, maar om een 6trijd op leven en dood opstandig© elementen tegen een wettige centrale macht. Hammarskjoeld heeft Kasavoeboe la ten weten, dat de constitutionele proble men, welke de brief van Kasavoeboe opwerpt, onderwerp zyn van een inter nationale discussie en door de Algemene Vergadering van de V.N. of de Veilig heidsraad moeten worden opgelost. De Sowjetunie heeft geëist dat de algemene verkiezingen in Roe- anda-Oeroendi uitgesteld zullen King kent, kent ook dat heerlijke verkwikkende gevoel, dat elk tablet onmiddellijk geeft. Néem King, bereid uit het zuivere natuur product en ga de dag tegemoet met frisse moed en frisse mond. De natuurzuivere worden totdat een amnestie voor politieke gevangenen is afgekon digd en het voorlopige bewind dat de macht in Roeanda in han den heeft ontbonden is. De brief van de Sowjet-ondermlnister Valerian A. Zorin aan Frederick H. Boland, de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N. was op 24 januari gedateerd. Zorin wees op een bericht van| Belga dat de Belgische regering besloten had in .Roeanda-Oeroendi algemene ver kiezingen te houden voordat de Assem blee weer op 7 maart bijeenkomt. Hij herinnerde er aan dat in de resolutie, die de Assemblee op 20 december aange nomen had, bepaald werd dat de alge mene verkiezingen uitgesteld moesten worden tot een datum die nog door de Assemblee bepaald zou worden. De resolutie deed een beroep op België om een volledige en onvoorwaardelijke amnestie af te kondigen en het voor verbannen of gevangen genomen poll- „Afstappen van de presidents zetel van de Verenigde Staten is zoiets als uit een vliegtuig springen en je leven toevertrouwen aan een parachute. Je bent er niet hele maal zeker van of het ding wel open gaat" Dit zei ex-president Eisenhower, die de laatste tien da gen druk bezig is zich voor te bereiden op het leven van gewoon burger. Dat een en ander helemaal niet meevalt is hem wel duidelijk geworden. In een periodó van 21 jaar heeft hij zich in auto's laten rijden en nu moet hij zelf het rij bewijs zien te halen. En dat is geen kleinigheid in de staat Pen- sylvania waar zijn landgoed staat. Overigens maakt Eisenhower het best de laatste tijd. Dit zal wel het gevolg zijn van het wegvallen van de spanning. Hij kan zich nu wijden aan zijn favoriete bezig heden, vissen, jagen, golf spelen en bridgen. Eisenhower is echter wel van plan om bepaalde gedachten die naar men vermoedt wel op het terrein van de politiek zullen lig gen te boekstaven. Maar eerst vissen en zo, en dan met zijn vrouw logeren in een huis dat hij in Palm Desert gehuurd heeft. Immigrant probeert het Ontariomeer over te zwemmen De 21-jarige Nederlandse immigrant Fred Smeeds, afkomstig uit Brunssum, wil in juli proberen hef Ontariomeer in Canada over te zwemmen. Hij is een voormalig kampioen van het Nederlandse leger. „Ik heb het willen doen sinds ik hoorde, dat Marilyn Bell het gedaan heeft", zei hij. Smeeds, die in het dorpje Dorchester bij London woont, zei bij non stop wedstrijden 25 kilometer afgelegd te hebben. Hij meent dat het Ontariomeer 50 km. breed is. Toen hij vijf jaar was leerde hij van zijn vader, een badmeester, zwemmen. Hij is van plan dit voorjaar in Port Stokeley aan het Eriemeer te gaan oefenen. Deventer heeft de moed nog niet opgegeven om de derde T.H. 510) Vol verwachting ontplooit de bloem van de herfsttijloos op de eerste dag van haar leven haar lila kleedje en staat ongerept te pronken tussen het donkere groen der herfst achtige welden. Naar zy vertrouwt, tal nu het grote geluk komen, en dit besef verleent haar jeugd een stra lender glans en een inniger teerheid. Maar de bloem schittert en lokt tevergeefs. Koude, witte nevels slie ren langs de grond en geen vlinder fladdert meer rond in de natte stra len van de herfstzon. Een welhaast kille en harteloze wereld, waarin niemand zich haar lot aantrekt, zelfs niet de insecten die haar toch zou den moeten bezoeken om haar het stuifmeel van anderen te brengen, waardoor de bevruchting tot stand moet komen. Nie mand slaat acht op dit verlaten plantje en na een lange, lange dag van ein deloos wachtc a vouwt het ontmoe digd de vüf blaad jes samen om haar stuifmeel ♦•egen vocht te bescher men en zo gaat ze de nacht in. De eerste jeugd is dan voorby. Maar de nieuwe dag geeft jleuwo kracht en herleefde moed- De bloem Is gedurende de nacht gegroeid en ais verlangende armen die het ge luk willen omvatten, staan de bloem bladeren wyd uitgestrekt. Schoner ert mooier ls de bloem die in de zwaarmoedige stilte van de herfst In volle wasdom lokt en smeekt, maar ook 6ohrynendcr Is haar ver langen. Gisteren was het een schuch ter pogen van de nog onvolgroeide, tere kelk, vandaag ts het een wan hopig smeken. Dan valt een kille najaarsregen en do bloem wordt ge noopt reeds voortydig haar bladen te sluiten. Ook deze dag Is vruchte loos aan baar voorby gegleden. Nog één kans rest haar: de derde dag. Alle energie sehynt de herfsttyioos de volgende dag in haar bloem te hebben opgehoopt. Dit is de laatste kans om het noodlot te ontlopen. Zwaar heeft do kelk zich in de af gelopen na£ht ontwikkeld, zodat de steel haar slechts met moeite kan torsen. En melancholiek, als met een Ironisch besef van haar onmacht tegenover dé wereld die haar niet aanvaardt, wiegt zy mee met het rhythme van de speelse herfstwind. Nu zy zich ten volle gerypt heeft, draagt zy het spoedige verval reeds In zich. En wanneer ook deze dag verstrijkt in gelaten wachten, bre ken de v loren Illusies haar op cn onder de inktzwarte hemel van jc koude herfstnacht sterft de verlaten bloem. „Arme Klare" wordt de herfst tyioos genoemd- Was haar versmade schoonheid dan voor niets? Neen! Want In nachtelijke stilte heeft zich een won der voltrokken, dat ongezien en ongewe ten in de drie dagen ivan ulteriyice pracht werd voorbereid. Met kleine groei- schokjes zyn do meeldraden naar boven gekomen, in sneller tempo dan de hoger gelegen stempel. En toen Arme Klare in het stervensuur moe deloos en voor de laatste maal haar bladen sloot, stonden de helmknopjc.* juist tegenover de stempel en wer den daar zachtjes tegen aan gedrukt, aldus op het laatste moment de be vruchting volbrengend cn doel ge vend aan haar leven. Hetgeen tot bezinning moge stern- Na het voorgaande Is het wellicht Interessant ons ook eens te verdiepen ln de bewegingen die verschillende organismen nltvoeren, zonder dat zU gelijk wy over spieren beschik ken. Dit ls een zeer mysterieus pro bleem. Daarover een volrende keer! TOCH IS HET ZO! binnen haar muren te krijgen. On- danks de bittere teleurstelling over het advies van minister Cals, wil de burgemeester toch nog een poging wagen om de leden van de Tweede Kamer tot de uitspraak te brengen dat Deventer beter geschikt is dan Drienerlo. Maar teleurgesteld zijn de Deven- tenaren wel, bitter teleurgesteld, volgens de burgemeester die gis teravond zijn verlate nieuwjaars rede hield. Mr. dr. N. Bolkestein merkte onder meer op: „Twee door de minister van o„ k. en w. ingestelde commissies kwamen, zonder dat er een Deventenaar in zat, met grote meerderheid tot de conclusie, dat er een universiteit moest worden gesticht in Deventer. Alle argumenten en aanbeve lingen van deze commissies wezen met veel feiten en cijfers in de richting van Deventer." De burgemeester noemde de argumen ten die. volgens de minister, voor En schede pleiten, of heel zwak of bepaald onjuist. Deventer ligt in het centrum van Oost-Nederland en is via goede spoor- en verkeerswegen van alle kanten goed bereikbaar. Uit de door de minis ter zelf genoemde cijfers blijkt, dat Deventer meer studenten zal trekken dan Enschede. ..Onder de studenten in Enschede zijn nog veel Duitsers. Ik geloof, dat eén dure. met Nederlands geld betaalde on derwijsinstelling toch in de eerste plaats voor Nederlanders is bestemd." DOOR VECHTEN •;,Een instelling van wetenschappelijk onderwijs geheel los van een stad te bouwen, tri de wildernis, is geheel ver- De IJsselstreek gaat volgens de heer Bolkestein een grote toekomst tegemoet Spreiding van het wetenschappelijk on derwijs mag men niet losmaken van de nevolkmgsspreiding „Nu Is er een gevoel van teleurstelling sterker: van onrechtvaardig te zyn be handeld, ln het grootste deel van dit oostelijke landsdeel. Maar wy zijn geens zins van plan het hoofd ln de schoot te leggen, wy zullen onze actie ln het be lang van liet oosten des lands voortzet ten. wy znllen de Staten-Generaa] voor dc vraag moeten stellen, of zij per se de minister willen volgen, of dat zf aan sterke argumenten toch meer waarde hechten."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5