Mr. Van der Haagen hield een boeiende causerie in Leiden Boerenleenbank wil nieuw gebouw fcEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 31 JANUARI 1961 «Agenda voor Leiden insty Dinsdag mtrè Gulden Vlies, 8 uur: Filmavond: anti- tr aötjviseofciestiohiting. b Gebouw Chr. Sociale Belangen, Oude ïïf^ingel 236, 8 uur: Leidse Chr. Besturen- satj5ond, ds. J. H. de Boer over „Zondag, en zondagsarbeid". op 3' De Harmonie, 8 uur; Expogé Leiden, Wvorud over afsluiting Zuiderzee en inpol. n Roering IJsselmeer. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; Ghr. reisstich. ing. Films en causerie „Van Trondheim ot Napels". Filmzaal academie, 8 uur: K. en -MAlmstudiefcring „Eve wants to sleep". f yClubhuis De Mirt, Lage Rijndijk 64, 2— *6.30 uur: verkoopdag damesfcrans „De kelpende hand" voor stichting Jeugd- laven. Woensdag f Rehoboth, 8 uur: Jaarfeest Leidse Chr. Jranjevereniging. Academisch ziekenhuis, 12.501.20 uur: 'n-j Marekerk, 8 uur: bijeenkomst Her- r°*ormde Wijkgemeente Molenwijk, ds. "sct D. van Soest te Rotterdam spreekt eertyer „Van hart tot hart", jtli Leiderdorp Irene, 89 scrijeceptie bestuur Chr. Oranjevereniging. g, Donderdag e, Gravensteen, 3.15 uur: Herdenking (prof. j'hr. mr. W. J. M. van Eysinga; spre- aafers mr- F. baron Van Asbeck naTpi prof. j'hr. mr. H. F. van Panhuys. ejei De Lakenhal, 7.30 uur: Vereniging Oud. jeiden, algemene ledenvergadering, daar- yva vertoning lichtbeelden met toelichting. Het Gulden Vlies, 8 uur: Contaotcom- nissie Kinderbescherming Leiden en., dr. r. de Koek van Leeuwen over: „D* lunctie en werkwijze van de medisch op- Ig^oedfcundige bureaus". zj Schouwburg, 8 uur: Diesviering univer ts tfiteit, opvoering „Banja" van W. Maja- 1 efowski door Leids Studenten Toneel er vocCVSL. bbii Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur. Ohr. Oranjevereniging, ij nf Vrijdag -cot Leiderdorp, Raadhuis, 6.45 Jegrotingsraad. oi Zaterdag 19J Kantine Doelenkazerne, 3 uur; Jaarver- Bond Ned. MiL Oorlogsslacht- gjffers Zuid-Holland-noord; 7.30 uur: gTeestavond. 'est. Schouwburg, 8 uur; Diesviering opvoering „Banja" van W. Maja- ,Vski, door LST en TVSL. Academie, 11.15- ou( Apotheken de Geopend apotheek Herdingh i ofen, Hogewoerd 171, tel. 20502. 2b Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Losban- iige liefde (18 jaar); donderdag: Hoff- oanns vertellingen; zaterdag- en woens- lagmiddag Dik Trom. Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Vlammen heiver India (14 jaar). n «Lux-or (2.30 7 en 9.15 uur): Het ver- jnrfaal van Ruflh (14 jaar). lijvJRex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De spion- erkie van Berlijn (18 jaar) öp hoop van zegen, esii Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De afenbron (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mjtem in de mist (18 jaar). ,r® Academische opleiding tot leraar in de godsdienstvakken De theologische faculteit van de Leidse ïiiversiteit is begonnen met de opleiding m kandidaten in de godgeleerdheid tot iraren in de godsdienstvakken bij het liddelbaar en voorbereidend hoger on- erwijs. De speciale didactiek van deze 3 takken zal voorlopig worden gegeven prof. dr. L. de Klerk, die onderwijs de opvoedkunde geeft Tot dusver be- ond deze opleiding in universitair kader Schaaktoernooi V.T.L. sMoneei van de n.v. Verenigde Touwfabrie- deten en de N.E.K.O. te Leiderdorp) een f jchaaktoernooi op 7 en 8 april. Water bedreigt kunstschatten in Nubië Onteigening aan Stationsweg e.o. In de zitting van 11 oktober 1960 heeft de Leidse raad besloten tot onteigening van percelen, gelegen aan de Morssingel en aan het Pleter Hulbertshof, teneinde voor dit gebied de uitvoering Wederopbouwplan Leiden-Stationsplein en omgeving, herziening 1960, mogelijk te maken. De procedure tot onteigening moest met spoed worden aangevangen in verband met de uitvoering bouwplan ter plaatse. Nagenoeg alle in dit onteigcningsplan gelegen percelen zijn inmiddels langs minnelijke weg in eigendom bij de gemeente gekomen. Thans leggen B. en W. een plan tot het, met toepassing van het bepaalde in artikel 10, eerste lid, onder le, der Wederopbouw wet, onteigenen van de overige ter realisering van het Weder opbouwplan nodige percelen. De te ont eigenen percelen zijn alle gelegen gedeelte van het Wederopbouwplan, dat de ministeriële goedkeuring heeft ven- kregen. Er is bezwaar ingediend door J. J. H. van Ree, eigenaar-bewoner van het per ceel Rijnsburgersingel no. 8. Het be zwaarschrift is tijdig ingekomen, zodat n zijn bezwaar ontvankelijk heer Van Ree verzoekt de grens tér onteigening voorgedragen percelen zodanig te verleggen, dat zijn pand kan worden gehandhaafd. Reclamant voert aan, dat zijn woning op medisch advies' in 1956 is verbouwd en dat het in deze tijd van woningnood oneconomisch een nieuwe woning te slopen. Tegen het onteigeningsplan zelf heeft reclamant geen bezwaren kenbaar gemaakt. B. merken op, dat hij, toen de gelegenheid daartoe werd opengesteld, tegen de het Wederopbouwplan aan de gronden langs de Rijnsburgersingel gegeven be stemming, waarmede de huidige be stemming van de eigendom van recla mant niet in overeenstemming ls, geen bezwaren heeft ingediend. Wanneer aan het verzoek zou worden tegemoet gekomen, zou de beoogde weg- verbreding van de Rijnsburgersingel niet kunnen worden uitgevoerd en bevredigende stedebouwkundige situatie ter plaatse worden verkregen. Omtrent het bezwaarschrift hebben en W. het advies ingewonnen Hoofdingenieur-Directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid Zuid-Holland. Deze heeft bij schrijven 11 januari 1961 bericht, dat hij 't be- ir ongegrond acht Met dit advies kunnen B. en W. zich verenigen. Verkoop bouwterrein aan de Ulilenbeckkade In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van middenstandswoningen, overeenkomstig het geldende uitbrei dingsplan „LeidenRodenburgerpolder", heelt de heer J. Ravestein, alhier, de gemeente verzocht aan hem, en/of aan de nader door hem te noemen lastgevers te verkopen een perceel bouwterrein, groot ongeveer 675 m2, gelegen aan de Uhlenbeckkade, hoek Snouck Hurgronje- Met adressant is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van 1,50 per m2 (bouwrijp, niet opge hoogd). T7-OOR EEN, zeer groot aantal belangstellenden sprak mr. J. K. v. d. Haagen, directeur van de afdeling musea en monumenten van de in Parijs gevestigde Unesco, gisteravond in het groot-auditorium van de rijksuniversiteit te Leiden over „Nubië en zijn bedreigde kunstschatten". Hij werd ingeleid door de rector-magnificus, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Onder de aanwezigen bevonden zich onder anderen burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot en wethouder J. C. van Schaik. Mr. Van der Haagen, die zijn causerie hield aan de hand van een grote serie kleurendia's, maakt thans een tournet door vele landen teneinde vooral ir wetenschappelijke kringen belangstel ling te wekken voor alles wat thans op internationaal niveau wordt gedaan nog zoveel mogelijk cultuurmonumen ten, die in Nubië als gevolg van de leg van de Assoeandam door ovei ming worden bedreigd, te redden of door het maken van uitvoerge documen- taties aan de vergetelheid te ontrukken. Niet voor niets is Nubië, dat binnen korte tijd voor het grootste deel onde: water zal staan, vaak het openluchtmu- i bij uitstek genoemd. Een- museum vestingwerken van enkele duizen den jaren voor Christus en beroemde tempels als de tempels van Philea de Aboe-Simbel. Water stijgt In het begin van deze eeuw werd1 de eerste dam van Assoean gebouwd er als gevolg hiervan ontstond een stuw- met een' hoogte van 121 meter boven de zeespiegel. De thans bouw zijn de dam zal het water nog 61 meter verder doen stijgen; het stuw meer wordt 500 km lang. Hier valt niet veel tegen in te brengen want Egypte, dat de eeuwen door al afhankelijk is geweest van het water van de Nijl, heeft ten slotte het recht een zo goed mogelijk gebruik te maken water. Consequentie van dit project ten be hoeve van een grotere welvaart voor Egypte is echter de overstroming onvergelijkbare cultuurschatten, i onder 20 tempels en 16 oude vesting werken. De Unesco heeft begin vorig jaar een appèl gedaan op de gehele wereld samen te werken voor de red ding van de kostbaarste dezer schat ten. Ook de regeringen van Soedan en Egypte doen hieraan mee. De heer Van der Haagen liet achter eenvolgens een aantal van de kunst schatten de revue passeren. Zo zijn ei oude vestingwerken, die door hun lig ging en het gebruikte materiaal (on gebakken klei) niet kunnen worden gered hiervan moeten binnen zo kort mogelijke tijd1 zo goed mogelijke docu mentaries worden gemaakt. Omhoog vijzelen Andere schatten kunnen echter wel geheel of ten dele worden gered al zal dit enorme bedragen vergen en de spectaculairste objecten zijn ongetwij feld de genoemde tempels Philea "ten die Aboe-Simbel. Een internationale commissie van vijf deskundige technici heeft kort geleden een keus gemaakt uit twee fantastische plannen tot behoud van de Aboe-Simbel. Verworpen werd een door Franse experts gemaakt afdammingsplan en inplaats daarvan werd besloten een nog veel opzien barender plan, aangeboden door de Italiaanse regering, te accepteren: de gehele Aboe-Simbel met het omrin gende landschap zal millimeter voor millimeter zestig meter omhoog worden gevijzeld. Het project zal Lezing voor K. en O. Iran, land van tradities en snelle ontwikkeling enkele jaren duren. Rusland heeft op zich genomen de tempels van Philea te redden. Ook Nederlandse deskundigen, zijn momenteel in actie in Nubië. Prof. dr. A. W. Bijvanck sprak na al loop van deze boeiende causerie ee dankwoord tot de oud-Leidenaar Van der Haagen. De bijeenkomst was georganiseerd door de „Leidse commissie voor inter nationale samenwerking", het mus van oudheden en het Instituut voor het Nabije Oosten. Twee extra-busdiensten Leiden—Alphen Als proefneming zijn met ingang va gisteren de volgende ritten aan c dienstregeling van de autobusonderne ming „Citosa n.v." te Boskoop op het trajectgedeelte Leiden—Alpihen aan d< Rijn (Hoge Zijde) toegevoegd: Leiden, station: vertrek 16.50u. 18.05 Leiderdorp (brug): 17.00 u. 18.15 Café Verhaar: 17.10u. 18.25 Koudekerk (brug): 17.13 u. 18.28 Avifauna: 17.22 u. 18.37 Alpihen, station: aankomst 17.28 u. 18.43 Bovenstaande diensten gelden alleen van maandag tot en met vrijdag. - BENTHUIZEN Voor terstond gevraagd aank. winkeljuffrouw JAN VERHEUL Iran is een land, Nederland voornamelijk 'n de bodem zit en het eind vajn het vorig jaar uitbundig feestvierde, omdat er een troonopvolger was géboren. Dat Perzië ook het land is, dat in record-tempo werkt economische ontwikkeling, wa\ Sjah een groot voorstander is, vertelde gisteravond de heer E. J. W. Schuller de leden van K. O in de foyer de Stadsgehoorzaal. Kleurendia' films lieten de toeschouwers zien onherbergzaam vele streken van land zijn, dat in de laatste wereldoorlog een belangrijke rol heeft gespeeld als „brug" tussen Rusland en Amerika bij hier in het overbrengen van munitie- Onderhoudsmaterialen Leidse Sportstichting Het bestuur van de Sportstichting heeft de gemeente verzocht een extra-krediet 7000 te verlenen voor de aanschaf fing van een lichte trekker met maai- andere bijbehorende werktuigen, aan bij de stichting grote behoefte bestaat. De tractoren, waarover de stich ting beschikt, zijn namelijk te zwaai voor het gebruik op de zachte grond van sommige grasvelden. Het gevraagde ma. teriaal is voorts nodig voor het onder houd van de halfverharde jefenvelden en s zijner tijd ook kunnen worden gebruikt op de sportvelden in Leiden- Noord, die thans in aanleg zijn- jVerlichting op Kanaalweg en 1 Voorschoterweg Bn Reeds geruime tyd wordt de behoefte fevoeld aan een openbare verlichting £an de Kanaalweg en de Voorschoterweg. |T>eze wegen zijn in beheer en onderhoud "tój de provincie Zuid-Holland, die ech- fler geen verlichting op de by haar in on derhoud zijnde wegen pleegt aan te bren gen. In bepaalde gevallen zyn Gedepu teerde Staten dezer provincie bereid lijvoor door de gemeente aan te brengen op provinciale wegen een sub sidie in de aanlegkosten, variërende van ,85% tot 50%, te verlenen. I In verband met een en ander hebben I B. en W. een verlichtingsplan doen ont werpen. Het plan omvat het aanbrengen van ■sen openbare verlichting op een gedeel- |te van de Kanaalweg naby de Lamme- ■>rug en op de Voorschoterweg, voorzo- uVeel gelegen tussen de Churchilllaan en 'fie Zoeterwoudseweg. B. en W. hebben Intussen het plan door tussenkomst van de Directeur-Hoofdin genieur van de provinciale waterstaat in Zuid-Holland aan Gedeputeerde Sta ten toegezonden met verzoek mede te delen, of dit zich daarmede kan vereni gen en te bevorderen, dat aan de gemeen te een provinciale subsidie wordt ver leend in de kosten, welke in totaal op 66.550 worden begroot. Een beslissing is hierop nog niet genomen. De op de Kanaalweg nabij de Larame- brug te plaatsen lichtmasten zullen te zijner tijd bij de aanleg van het ver keersplein ter plaatse kunnen worden ge handhaafd, zij het ook, dat er enkele zul len moeten worden verplaatst of bijge plaatst. De kosten van het aanbrengen van een verlichting aldaar, welke in het bedrag van 66.550 zijn begrepen, zul len 28.000 bedragen. dere voorraden. Als grote tegenstelling werd een moderne stad als Teheran ge- toond. In 1959 leidde de heer Schuller, be kend Nederlands helikopterpiloot, een expeditie naar Iran. Na een training in Zwitserland in het vliegen boven het hooggebergte (wat een speciale techniek vereist) verleende de expeditie o.m. hulp bij het enorme havenproject, dat bij de koraaleilanden voor de Perzische kust wordt uitgevoerd door twee Ne- derlandse maatschappijen. Het overbren gen van post, materiaal en deskundigen op velerlei gebied was een van de eer ste taken van de bemanningsleden van de twee hefschroefvliegitouigenDoor de daar zeer woelige zee kan men moeilijk dit werk verrichten door middel van schepen. De Perzische Golf heeft een geweldige rijkdom aan vis. Zowel kwaliteit als kwantiteit is buitengewoon, zodat vele diepzeeduikers uit o.a. Frankrijk en Duitsland een bezoek aan dit gebied brengen. Haaien, mantaroggen (die soms 20 meter lang zyn en een gewicht heb ben van 1500 kg), en andere waterbewo ners zorgen in hun domein voor een prachtig schouwspel. Edain In geen enlkel schoolboekje voor va derlandse geschiedenis staat vermeld, da-t in 1759 in de Perzische Golf twee* Nederlandse buitenposten van de O.I. Compagnie ontstonden. Negentien jaar lang heette het eiland Hharg „Edam" en het dichtstbijzijnde eiland „Monni kendam". Dank zij de hiulp van de Ne derlandse ambassadeur in Iran gelukte het de heer Schuller enige gegevens hieromtrent te verkrijgen. Dat de Perzi sche gidsen op de eilanden aan Neder landse bezoekers vertellen dat 't O.I.C.- buitenposten waren, en aan Engelsen dat het Britse gebieden geweest zijn, deed bij de heer Schuller wel de vraag opkomen wat nu eigenlijk de waarheid was een feit is echter, dat hij op -oeiende en vaak humoristische wijze de dingen naar voren bracht. Hoe grillig de natuur is tewerkgegaan in Iran, hoe woelig de historie is geweest en hoe snel daar werkt aan de opbouw en ont wikkeling, werd gezien en beleefd door 'e heer Schuller en zijn collega's. De wijze, waarop hij gisteravond zijn toehoorders dit alles duidelijk maakte, was geestig en enthousiast en het grote aantal belangstellenden genoot zowel zijn verhalen als van de prachtige lichtbeelden en de films, waaronder één rolprent van de huwelijksplechtigheden van de Sjah en Farah Diba. KOUDEKERK A. D. RIJN Voor Kongo De leden van de Gereformeerde Vrou wenvereniging hebben ten bate van de nood in de Kongo, onder de Gerefor meerde gezinnen een collecte gehouden, die met inbegrip van enkele nagiften f 500 heeft opgebracht. Burgerlijke Stand GEBOREN: Jannigje Hendrika, d t Johannes van Wensveen en Marritje An- nigje de Jong; Antje, d v Arie Zweeris Adriana Maria van Harskamp; Cor nells Maarten en Maartje Cornelia, z en Eimbertus Dorrepaal en Abra den Hertog. ONDERTROUWD: Teunis Vonk, 29 en Margaretha Cornelia van Vegten. I jaar. GETROUWD: Leendert Johannes de Does, 22 j., Rotterdam en Leentje Struyk. OVDE WETERING Feestavond S.V.O.W. De voetbalvereniging S.V.O.W. hield in zaal-Sneeboer haar jaarlijkse feestavond „The Maluku-showband" onder leiding de heer J. Nieuwesteeg, vulde de avond met muziek, zang en kleine schets jes. Het besloot het programma met een optreden als Tiroler dansgroep. WOVBRIJGGE Feestavond voetbalvereniging De plaatselijke voetbalvereniging houdt op donderdag 2 februari in Het oude Raedthuys haar jaarlijkse feestavond. Het programma omvat onder meer het optre- van het toneelgezelschap Studio uit Alphen a.d. Rijn met de klucht: Huize Amor. Muziek vang 8 uur. Alphen aan den Rijn In Toor is gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Coöperatieve Boerenleenbank. Er is voor deze vergaderingen de laatste jaren veel be langstelling en een grotere vergaderzaal zou geen luxe betekenen. De voorzitter, de heer H. S. Kroft, constateerde met voldoening, dat het niet eerder voorkwam, dat deze vergadering zo vroeg in het nieuwe jaar kon worden gehouden. De gang van zaken geeft voor de Bank reden tot dank baarheid. De cijfers spreken alle van vooruitgang. Op de foto v.Ln.r. staande: overste Roodenburg, mej. J. Arlman, J. Huisman, W. Kruit en jhr. Verspyk; zittend: L. Spreij, J. van Brammen en G. van Staalduinen. Het werk van het bestuur en de raad van toezicht neemt toe en de agenda's worden langer. Men komt ook In ruim tenood, want het kantoor aan de Sta tionsstraat wordt te klein voor een goed functioneren der zaken. Men heeft o wogen een bijkantoor te beginnen In ander deel der gemeente, maar heeft dit weer losgelaten. Thans is in studie de stichting van een nieuw gebouw aa Pleter Doelmanstraat, waarvoor reeds een schetsplan werd vervaardigd. Men hoopt hierover binnen enkele maanden te kunnen beslissen. Voorts deelde spreker mee, dat klok werd geschonken voor het carillon. De heer Kroft herdacht ten slotte het overleden oud-lid van de raad van toe zicht, de 'heer A. den Ouden sr. De secretaris, de heer J. A. Wolmer stett, gaf een uitvoerig jaaroverzicht Agrariërs in de knel Voor Nederland was 1960 economisch een goed jaar, maar de agrariërs hebben daarin niet voldoende meegeteld. Daar waren de weersomstandigheden debet ALPHEN AAN DEN RUN Motorbeunschlp te water Dezer dagen had op de scheepsbouw- werf „De industrie" te Alphen aan der Rijn de tewaterlating plaats van he: motorbeunschip „Avontuur", in aanbouw rekening van de heer C. Heuvelman te Ouderkerk a. d. IJssel. De lengte, breedte en holte van het schip zijn res pectievelijk 55.10 m„ 7,20 m. en 2.50 m. Het wordt uitgerust met een Industrie- motor van 275 pk. De inhoud vai zandruimen bedraagt circa 380m3 en laadvermogen van het sierlijke schip ls ton. Eind deze maand hoopt de eige- r zijn eerste reis te maken met dit moderne schip. Woningbouw Aan het Goudenregenplantsoen zal het bouwbedrijf F. K. Qrsel uit Leiden voor eigen rekening 40 woningen gaan Bouwopdracht Het architectenbureau Vogel en te Amsterdam heeft aan de firma Gesman Zoetemeyer te Alphen aan den Rijn nens de directie het verbouwen en The Rithm Boys. Aan-1 uitbreiden van hotel café restaurant Bloemink te Apeldoorn opgedragen. Ter Aar Omzet veiling flink tegengevallen Ook de afgelopen week is de prijs het witlof weer heel goed geweest. Er was regelmatig veel vraag naar dit pro- dukt, waarvan de aanvoer veel kleiner is dan vorig jaar. De tuinders blijven echter klagen over het slechte rooiper- centage en ze zijn dan ook blij dat de prijs zo hoog is, want dan komt er toch nog wat van terecht. Door d^vorstperiode waren de sprui ten sterk in prijs gestegen. De aanvoei was niet groot, de kwaliteit over het al gemeen niet zo best. De boerenkool is in prijs gedaald in de loop van de v en nu de vorst voorbij is, zal hij nog wel Zes bungalows in omgeving Kanaalweg In verband met de bouw van een bun galow ter plaatse, heeft mr. H. P. De gens, alhier, de gemeente verzocht aan, hem te verkopen een perceel bouwter rein, gelegen aan de Kanaalweg, groot ongeveer 530 m2- Volgens het thans geldende uitbrei dingsplan „Leiden-Rodenburgerpolder is de onderhavige grond bestemd voor de bouw van middenstandswoningen in half open bouw. Het college van B. en W. is echter voornemens binnenkort een voor stel te doen tot herziening van dit uit breidingsplan, waarbij o.m. een deel van de grond, gelegen tussen de Duyvendak- straat en de Kanaalweg, zal worden be stemd voor de bouw van zes bungalows- Met adressant is overeenstemming be reikt omtrent de verkoopprijs van 35 per m2 (bouwrijp en niet opgehoogd). Bijeenkomst van Hervormde wijkgemeente „Molenwijk" Woensdagavond om 8 uur wordt in de Marekerk een bijeenkomst' gehouden voor de Hervormde Wijkgemeente „Molen wijk". Ds. T. D. van Soest te Rotterdam spreekt over „Van hart tot hart". Mede werking verlenen verder de chr. gemeng de zangvereniging te Alphen aan den Rijn, de heer J. Nieuwenhüis (declama tie), de heer A. Plomp (trombone) en de heer Frans van der Reijden (orgel). verder dalen. Prei brengt nog steeds e goede prijs. De kwaliteit is heel goed. Dat de omzet van 1960 flink beneden die van 1959 is gebleven, blijkt nu duide lijk uit de jaarcijfers, die een verschil aangeven van ruim f 733.000, een belang rijk bedrag op nog geen drie miljoen. Uitvoering Arti Gisteraivond gaf de r.k. muziekvereni ging Arti een uitvoering voor haar donateurs. De band The Rainbowers, O.I.V. Tom Koeleman, bracht de stem ming erin met liöhte muziek. Onder lei ding van instructeur J. C. Versluis, gaf de drumband enkele nummers ten beste. De voorzitter van Arti, de heer C. A. Volgering, sprak een woord van wel kom. Daarna begon de muziekuitvoering met het Aan U o Koning der eeuwen. Voorts stonden onder meer op het pro gramma: Our Director (van Btgelon- Mol), de dramatische ouverture Caesar Cleopatra van Gerard Boedijn, Judex Gounod, Kleine Blasorchester van Eugen Fulling en een wals van Paul Lincke. De heer J. L. Cornelissen trad op als dirigent. Na de pauze speelde de toneelvereni ging TOBO uit Bovenkerk het blijspel Mijn vriend Leonard, van Piet Mossin- koff. Er werd hartelijk gelachen. HAZERSWOUDE Schaaknieuws Gisteravond werden in de bovenzaal in „Het Oude Raadhuis" de wedstrij den voor de bordenbezetting voortgezet. J. v. d. Haven boekte tweemaal een over winning door zijn tegenstander W. J. Turenhout twee keer te verslaan. P. den Hertog won van P. C. Helmus en bracht zijn afgebroken partij tegen J. Vondeling tot remise. H. Merbis verloor van Jac. Harkes die zich hiermede een goede plaats aan de kop veroverde. Gedetailleerde uitslagen: J. v. d. Ha ven—W. J. Turenhout 1—0; W. J. Tu- renhout-dT. v. d. Haven 0—1; P. C. Hel musP. den Hertog 01; J. Vondeling— P. den Hertog Vz—V2; Jac. Harkes—H. Merbis 1—0; W. v. Ofwegen—J. v. Dorp xx; J. A. VosM. J. Ravensberg xx; J. de GrootJ. Vondeling xx. Inwendige zending Aan giften voor de „Hervormde Bond Dor inwendige zending op Geref. grond- ag in Nederland" is door de zendings commissie met de inzamelingen en nagif ten het bedrag van f 900 ontvangen. aan, maar ook (het minder juiste beleid van de regering, waar al veel over 1: gesproken. Van de ingelegde spaargel- den daalde het aandeel van de boeren dan ook belangrijk en het maakt minder dan een derde deel uit van totaal. Bovendien wordt het bestaan voor land- en tuinbouw door de onverzadig bare gemeente,- die de gronden andere doeleinden vordert, steeds bemoeilijkt. Wellicht kan spoedig niet meer van een Boerenleenbank g ken worden. Aa n hyp o tfheekaanvragen kon- steeds volledig worden voldaan, slotte zei spreker, dat de gemaakte winst voldoet aan de norm, door de Centrale bank gesteld. De heer Kroft werd als voorzitter her benoemd en mr. A. J. Meyer bracht hem dank voor zijn zeer vele werk. De -he: Kroft prees op zijn beurt de grote werk zaamheid van de directeur de heer A. Pool met zijn personeel. Ook de secretaris van de raad toezicht, de heer E. van Doorn, werd herbenoemd. De cijfers, onlangs door ons gepubliceerd, werden vastgesteld. Drs. Wind van de Centrale Bank te Utrecht, hield een toespraak en ver toonde dia's. Ds. Tom: Apartheid in Z.-Afrika nodig De afdeling Alphen-noord van de Ned. Christen Vrouwenbond vergaderde gis teravond in het verenigingslokaal van de Salvatorikerk. Het was de eerste bij eenkomst van dit jaar. Er was veel be langstelling. Na het welkomstwoord van de presidente, mej. De Vries, en het regelen van enige huishoudelijke zaken, vertelde ds. W. Tom, Gereformeerd pre dikant te Alphen aan den Rijn-noord, over zUn reis naar Zuid-Afrika. Ds. Tom had, in gezelschap van zoveel dames, geen beter begin voor z'n cause rie kunnen kiezen, door te zeggen, dat hij zich vergaapt had aan de mooie, kost bare hoeden. Hij sprak zelfs over hoeden met een complete bloementuin er op en erkende, dat zijn vrouw nimmer zo'n kostbare hoed heeft gedragen. Zoeloe's en kaffers in Zuid-Afrika dragen echter ook wel iets anders op hun hoofd: koffers, dekens en melkflessen. Dat vinden ze gemakkelijk: kunnen ze hun handen ln de zak houden. Dat ds. Tom op z'n reis naar en tijdens zijn verblijf in Afrika ontzaggelijk veel heeft gezien en beleefd, werd de aan wezigen deze avond wel duidelijk. De vliegtocht vond de predikant een belevenis op zichzelf. En dan plaatsen gezien te mogen hebben als Athene. Kairo en Hilton. „Op zo'n reis kom je onder de indruk van Gods schepping." Ds. Tom merkte met betrokking tot het kafferprobleem op, dat de mentaliteit van deze mensen haast niet te snappen is. De kaffers zijn heus erg „moeilijk". 90% is debiel. Er wordt door de blanken (3^ miljoen) heel veel voor de (11 mil joen) zwarten gedaan. Op 't gebied var onderwijs bijv. en ook de medische zorg Ds. Tom zei van mening te zijn, dat de „apartheid" noodzakelijk is. Alleen als de blanken daar kunnen blijven, kan er toekomst zijn voor het christendom. Na de pauze werden filmpjes vertoond, door ds. Tom tijdens zijn reis opgenomen. AJphense Damclub hield jaarvergadering In liet clnbhnis van de speeltuin vereniging „Vreugde-oord" kwamen gis teravond de leden van de Alpliense Dam club onder leiding van voorzitter A. Jes se in jaarvergadering byeen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de goede plaats, die het eerste tiental menteel op de ranglijst inneemt, u door deelneming aan de promotiewed strijden voor een hogere klasse nog niet is uitgesloten. Een hangpartij Jesse van ADG en C. Terveen van DVN (Noordwijk) zar de beslissing moeten geven. De beste individuele prestatie ls dit jaar geleverd door R. W. Verkade. die uit de negen voor dc competitie ge speelde wedstrijden 16 punten heeft ver gaard. Uit het jaarverslag van de secretaris blijkt, dat de vereniging thans 34 leden telt. De penningmeester de heer J. Gel derblom kon een klein batig saldo naar het nieuwe boekjaar overbrengen. De voorzitter de heer A. Jesse werd herkozen alsmede de aftredende be stuurstelen G. van Berkel en J. Gelder- blom. Hierna werd de regeling voor de borden- en bekerwedstrijden vastgesteld. Enkele spelers zullen gaan deelnemen aan de grote jubileumdamdag van de Kon. Ned. Dambond, die op 11 mei a.s. in Amsterdam zal worden gehouden. Over de organisatie van de wedstrijden n het damkampioenschap van Alphen zal nader contact worden opgenomen met het bestuur van de Hoornse Dam club. geanimeerde rondvraag werd de avond besloten met een gezellige gong-damwedstrijd. Onderscheiding voor Rode Kruis-mensen In het oefenlokaal van het Rode Kruis in de Hooftstraat had gisteravond een bijeenkomst van de colonne plaats. Ook de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, jhr. Verspyk uit Den Haag, en de afgezant van generaal Alons, luitenant kolonel Roodenburg, wezen op het bij zondere karakter van deze avond. De colonne-commandant, dokter J. H. J. Pilon, sprak een kort begroetingswoord. Hij wees er op, dat het doel van deze bij eenkomst was voorzitter L. Spreij Jzn., penningmeester G. van Staalduinen, con tactman J. van Brummen en de colonne leden mej. J. Arlman, en de heren J. Huis man en W. Kruit te huldigen voor hun vele diensten, aan het Rode Kruis ver- Jhr. Verspyk reikte vervolgens onder dankzegging aan de heren Spreij, Van Staalduinen en Van Brummen de Rode- Kruisonderscheiding uit, die hij hun op de revers speldde. Vervolgens reikte overste Roodenburg dezelfde onderschei ding uit aan de colonneleden mej. Arl man en de heren Huisman en Kruit. De voorzitter, de heer L. Spreij, dankte mede namens de andere heren voor de ontvangen onderscheiding. Dokter Pilon vertelde hierna enkele bijzonderheden uit de laatste oorlogs jaren. Nadat de heer Van Brummen als con tactman nog aan de gehuldigde colonne leden een plaquette had uitgereikt, werd het officiële gedeelte afgesloten. Snertmiddag Gistermiddag hebben de bejaarden van de vereniging Ouderdomszorg in het ge bouw Rhenania een gezellige „snert- middag" gehad. De oudjes lieten zich de door de dames Davelaar en Martens bereidde erwtensoep best smaken. Voor hen, die geen „snert" konden verdragen, 2n geurige en smaakvolle groen- De leiding van deze middag was in handen van de voorzitter, de heer R. Davelaar. Arti geeft concert De christelijke muziekvereniging „Arti et religioni" geeft woensdagavond om kwart voor acht in het Nutsgebouw een onder leiding van de heer Peet van Bruggen. Het programma vermeldt onder meer werken van Jadin, Furter, Rossini, Chesterton, Boedijn, Orsomando, Zehle en Meindert Boekei. Na de pauze wordt de kleurenfilm „Wien bleibt Wien" vertoond. (Advertentie) Donderdag 2 februari te 7.45 uur inam. hoopt Ds. B. Haverkamp van Groenekan te spreken voor de Ned. Herv. Mannen- verenigdng „Abr. Hellenbroeck" in de Rem. Ger. Kerk te Zwammerdam. Uit de middeleeuwse porseleinkast Voor de historische vereniging „Alphen en omstreken" sprak gisteravond de heer J. G. N. Renand, specialist voor dc Mid deleeuwen van de ryksoudheidkundlge dienst voor bodemonderzoek te Amers foort, over het onderwerp „Uit de Mid deleeuwse porseleinkast". In zijn openingswoord bracht de voor zitter, de heer A. J. Dekker, spreker dank voor de hulp bij de identificatie van enkele recente vondsten op Alphens grondgebied: een urn uit de bronstijd (gevonden bij de aanleg van de nieuwe insteekhaven)een Bataafs-Friese pot en een kan uit de dertiende eeuw. Al deze voorwerpen krijgen te zijner tijd een plaats in het museum aan de Rijnkade. Voor de pauze gaf de heer Renaud een uiteenzetting van de problemen, die zich kunnen voordoen bij het identificeren van gevonden voorwerpen. Aangezien deze middeleeuwse gebruiksvoorwerpen, die wij nu als kunst beschouwen, alleen maar op 't gebruik waren afgestemd, en dus weinig aan mode onderhevig waren, kan in principe alleen maar het tijdvak opgegeven worden, dat door nieuwe vondsten steeds weer kan worden ge wijzigd. Alleen als men ook andere scherven in dezelfde laag vindt kan men nauwkeurig dateren. Voorts ruimde spreker enige misver standen uit de weg. Jacobakannetjes bij voorbeeld hebben niets met Jacoba van Beieren te maken. Alleen doordat er grote hoeveelheden daarvan Ln de slot gracht van kasteel Teylingen bij Sassen- heim (waar Jacoba drie jaar heeft ge woond) worden gevonden, is men ze zo gaan noemen. Naast de vraag: Hoe oud is het?", rijst met betrekking tot een opgegraven voor werp altijd direct de vraag: „Waarvoor werd het gebruikt?". Al heeft men de beschikking over enkele middeleeuwse inventarislijsten (bijv. die van de reis koffer van Floris V), toch valt het niet altijd mee aan de hand van een naam alleen een voorwerp thuis te brengen Sinds in de zestiende eeuw de zgn. „Em blemata" zijn verschenen, kan men aan de hand van daarin voorkomende afbeel dingen, verschillende namen met voor werpen coördineren. Na de pauze werden aan de hand van lichtbeelden de verschillende huisraad artikelen nader bekeken. Er besfond voor deze vergadering goede belangstelling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3