Noodweer ontredderde de scheepvaart Coco Chanel handhaaft haar vaste lijn Indonesië wapent zich i tegen Nederland C' Twee mannen bij branden in Amsterdam overleden Mode is nu bepaald De Zon gaat op MAANDAG 30 JANUARI 1961 i ri Schaak-vraag 53 i Matzetten in drie, zo stelt Jos. Op- denoordt de witspeler tot eis in on- B' derstaand probleem. De compositie won in 1917 de eerste prijs in een wedstrijd van de Boston Evening Transcript. Er ligt een bijzonder aar- dig idee aan ten grondslag. g n| i tarbt KW Wit: Kgl, Da8, Pc4 en e3, Lf3, pi kw d2 en h5. KW; Zwart: Kei, Tbl, Lh7, pi c3, d3, e2, S '6. «2- Dam-vraag 52 ark De stand in het probleem van J. •flag; Pennings te 's-Hertogenbosch was als 93. volgt: 2-03. Zwart: 9, 11, 19, 21, 23, 26, 27, 29, 37. >ran Wit: 25' 32' 36' 38> 39' 4143' 47' 48' kere Wit wint in de volgende zetten: del 32—28, 23x32; 48—42, ad lib; 36—31, over, 26X46 of 48; 47—41, 46x37; 39—34, r 48X30; 25X3, 32x43; 3x6. lil Bridge 7S 'In een viertallenwedstrijd krijgt u Tul. als Noord de volgende kaarten: M Sch. A H 7 3, Ha. H 8 2, Ru. V 9 8 5 4, KI. B. 78- U bent gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: imp Noord 1 schoppen Oost pas ,,?1 Zuid 3 klaveren minstens 13 punten I met lange, sterke klaverkaart) West pas Noord? Wat zou u thans bieden? ,t JACK DIAMOND. STORMWEER met windkracht 11 tot 12 heeft in het achter ons liggende weekeinde de scheepvaart in Europa geteisterd. Twee Rus sische treilers zijn met man en muis vergaan. De een verdween bij Dog- gersbank in de golven, de andere even buiten het eiland Yell. Het is niet bekend, hoeveel mensen zich aan boord van deze schepen bevon den. Verder verkeerden vele schepen in moeilijkheden en hebben zich drama's afgespeeld, die gelukkig geen mensenlevens hebben gekost, maar voor een weekeinde vol span ning hebben gezorgd, vooral voor bemanningen van reddingboten en sleepboten, die wind en golven trot seerden om in nood verkerende mensen te helpen. Een van die drama's speelde zich af op de Westduitse Tete Oldendorff (975 ton), waarvan aanvankelijk werd gemeld ,dat het zaterdag op 25 km van Svinoy aan de Noorse west kust in een storm was vergaan. De veertien opvarenden hadden het schip verlaten, toen het al grotendeels on der water was verdwenen, zo werd bericht. Vele uren later kon echter worden gemeld dat de Tete Olden dorff de Noorse haven Aalesund wa: binnengesleept en dat alle leden van de bèmanningg behouden waren. En tussen die twee berichten in zat hele geschiedenis. Zaterdagavond tradhtte een Noorse reddingboot vergeefs, de veertien opva renden van de Tete Oldendorff boord te halen. Adht sohepen spoe zioh op dat ogenblik naar de plaats des onheils. Een Noors vrachtschip zou op de golven laten vloeien maar dnt achterwege, omdat het zelf te licht zou zijn geworden en dan een speelbal van wind en golven zou zijn geworden Reddingsloepen konden niet gebruikt worden, omdat de zee veel te ruw was en het zag er naar uit, dat de veertien man reddeloos verloren waren. De hoop werd opgegeven, toen de Tete Olden dorff berichtte, dat de bemanning over boord zou springen, omdat het schip in zinkende toestand was: 45 minuten later was nog geen overlevende gevonden. Later bleek pas, dat de Tete Olden dorff nog niet was gezonken. Toen werd ook duidelijk, dat de bemanning niet overboord was gesprongen. De Duitse treiler Halle slaagde er in, een lijn over te sdhieten, waarna een spannende red dingspoging begon. Ook de Noorse red- 9/1 CUKARNO heeft verklaard, dat Indo- nesië bijna de helft van de begro- i tlngslnkomsten besteedt aan de strijd krachten. Indonesics wens om 't vraag stuk Nieuw-Guinea vreedzaam op te lossen, is volgens Sukarno door de Ne derlanders beantwoord met krachtsver- *Deze uitdaging moet en zal door In- eea donesië worden beantwoord in de i. tuiging dat de eindoverwinning aan Nonze zijde zal zijn. Daarom moet van nu af aan ons gezamenlijke nationale po- i tentieel in het bijzonder de strijd- krachten worden vergroot om het jjj^l hoofd ;fce bieden aan de Nederlandse be- wn dreiging". De inkomsten worden begroot op 6f •a I miljard roepiah, waarvan 32^ miljard besteed wordt aan de strijdkrachten. Van ïvcb de inkomsten komt 47 miljard uit de ,n gewone bronnen, de rest moet komen uit verhoogde produktie en belastingen. De lln4 totale uitgaven zijn 82.6 miljard- Een ross deel van 'het tekort moet wonden opge- u vangen door de Indonesische bank voor nationale ontwikkeling, waarna nog 4.6 t miljard ongedekt zal zijn. irot Volgens Indonesische kringen te Lon- den heeft de Indonesische ambassadeur de Britse minister van buitenlandse za- i ken bezocht cn aangedrongen op de le vering van zware wapenen. Engeland heeft in 1960 kanonneerboten en lichte wapens aan Indonesië gele- zffi verd. Men zou van Indonesische zijde menen dat Engeland geen zware Arrest in zaak tegen (ex-) weekblad T.V. De Hoge Raad in Den Haag heeft dezer dagen arrest gewezen in de procedure tus sen de omroepverenigingen en de n.v. Explicator in Doetinchem, uitgever van tjJ het inmiddels opgeheven Weekblad T.V. reek De omroepverenigingen hadden de uit- 'lD<j geverij gedagvaard voor de president van -w dc Arnhemse rechtbank en vroegen de ECrl president de uitgeverij te verbieden nog odj langer radio- en televisieprogramma's in het blad op te nemen. De president van de rechtbank beval een deskundigenon- I derzoek en het gerechtshof bekrachtigde in tweede instantie dit vonnis. Hiertegen kwamen de omroepverenigingen echter in cassatie. De Hoge Raad nu wees de zaak el tenug naar het Gerechtshof in Arnhem onder de overweging dat dit hof had moeten bezien of de uitgeverij de gege vens over de programma's op andere wij- ze in zijn bezit kreeg dan door overname I ervan. (Met name overname uit de bui- j tenlandse t.v.-bladen). Nog geen scheepvaart in het IJssehneer De vaarwateren in het noorden en het oosten zijn grotendeels toegevroren. Op het IJsselmeer en het Veluwe- b I meer is gisteren geen scheepvaart ge weest. Over het algemeen komt hier 1 middelzwaar vast ijs en drijfijs voor. Op de Waddenzee tussen Harlingen en Ter- schelling en Harlingen en Den Helder en op de Eems komt nog enig drijfijs Jgv voor dat geen hinder meer oplevert. H Vermist vliegtuig van Garuda gevonden De vermiste Dakota van de Garuda Indonesian Airways is gevonden. Er zijn i geen overlevenden. Het toestel is tegep berg gevlogen. pens wil leveren oen het evenwicht In bewapening niet ben nadele van Neder land zijn bondgenoot in de Noordat- lantische verdragsonganisatie te ver storen. De ambassadeur zou <Je minister hébben laten weten dat zijm land on tevreden is, te meer omdat Rusland bereid is zware wapens en torpedo- bootjagers aan Indonesië te leveren. Indonesië zou nu geen andere keus hebben dan zich tot de Sowjetumie te wenden teneinde „de laatste res ten van het Nederlandse kolonia lisme in Nieuw-Guinea weg te ne men". De minister zou volgens waar nemers geen enkele belofte of toe zegging hebben gedaan. Japans schip opgebracht door Indonesiërs Het Japanse 1548 ton metende schip Mansui-Maru (volgens andere berichten Banshu-Maru) is in de buurt van Ceram door een Indonesisch patrouillevaartuig aangehouden en opgebracht naar Am- bon. De 33 leden der bemanning werden door de Indonesiërs met revolvers in bedwang gehouden. Het schip vaart voor de rederij Taiyo en was met 1492 ton walvisvlees op weg van de Zuidpool tiaar Japan. Het Japanse ministerie van bulten! z&kep heeft onmiddellijk geprotesteerd. Functionarissen van dé rederij vroe gen zich af waarom het schip buiten de route voer en waarom de Indonesiërs zo zijn opgetreden. Twee Russische treilers vergaan dingiboot Johansen wist een lijn naar het sohLp over te brengen. Alle beman ningsleden konden worden gered en het ontredderde schip werd op sleeptouw genomen naar de haven van Aalesund, waar het gisteravond arriveerde. Uit New Castle werd gisteravond ge meld, dat het 3400 ton metende Duitse vraohtsohip Jobft Oldendorf op de Noordzee een schroef had verloren en hulpeloos ronddreef. De sleepboot Quay side voer uit en hoopte vannacht het schip (met 20 man aan boord) te be reiken. Optornend tegen een storm met wind kracht 11 tot 12 sleepte de treiler IJM 20 de 315 ton metende IJM 34 over dc Noordzee in de richting van IJmuiden. De sleep vorderde slechts drie myl per uur en werd in de loop van de middag in de thuishaven verwacht. In de nacht van zaterdag op zondag waren de ma chines van de IJM 34 geheel uitgevallen. De storm overviel de treilers toe ze na een lange reis van veertien dagen met een vangst van elk slechts 400 kis ten verse vis op weg naar hujs waren- Gisteravond gingen de motoren van de Allan Walter weer draaien en men dacht Wel dat de beide schepen het nu zouden de stelt zich sinds gisteren over de Ierse zee naar de haven van Manchester. Het stuurhuis van het schip is aan de voor zijde geheel en aan de zijkanten gro tendeels weggeslagen. Het kompas is van zijn fundament gerukt en aan stuur boord overboord geslagen. Ook de in stallaties van zender en echolood op de brug zijn beschadigd. Enkele opvaren den zijn licht gewond. De vuurtorenwachter van Vlieland heeft een scheepje waargenomen, dat in de omgeving van de Vlieree in moeilijk heden verkeerde De sleepboot Holland voer ter assistentie uit en constateerde dat het de Den Helder 19 was van het zoölogisch instituut te Den Helder. Het zou naar Harlingen of Terschelling wór den gesleept. De Franse motortreiler San Catherine uit Lorient werd gisteravond de Ierse haven Rosslare binnengesleept, terwijl dek en ruim onder water stonden. De treiler was bijna gezonken voor de oost kust van Ierland in een storm met een snelheid van meer dan 110 km per uur. De negen bemanningsleden zijn veilig aan land gekomen. Nadat de gaten de San CatherLna provisorisch wa gedicht werd het schip de haven bin nengetrokken. In de haven van Le Havre kwam het 51.839 ton metende Franse passagiers schip Liberté (de vroegere Duitse Euro- na) in aanvaring met het Franse vracht schip Moine Duberville (6933 ton). De schade aan de Liberté (die juist in een droogdok helemaal was opgeknapt) kan spoedig worden gerepareerd. Er werd niemand gewond. In de nacht van zaterdag op dag hebben twee Amsterdammers bij binnenbranden het leven gelaten. In een vele slaapkamertjes en zitkamer bevattende zolderverdieping van een pension, gevestigd Reguliers- dwarsstraat 34, werd de 58-jarige em- balleur L. N. Barbierie levenloos op zijn bed gevonden. De man was door de rook van een brandje, ontstaan rond de kachel in de zitkamer, gestikt. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk de stormwind, die ae kachel heeft aangewakkerd, waabij door uit vallend vuur de houten vloer vlam vatte. Zeven medebewoners van de zol der zijn elders onderdak gebracht. In zijn woning aan de Albert Cuyp- straat 4S drie hoog, is de 86-jarige al leenstaande G. A. Geek, zittend in een stoel bij een elektrisch kacheltje, in slaap gevallen. Door straling van de kaahel is een stoelpoot gaan verkolen, waardoor deze brak. De stoel viel om daarna zijn de kleren van de man en de vloer van de kamer aan het smeu len gegaan. Toen het vuur zondagmor gen werd ontdekt was in de Vloer reeds een groot gat gebrand, waardoor de be nen van de toen reeds bewusteloze, met brandwonden overdekte, oude man hin gen. Tijdens vervoer naar het ziekenhuis de heer Geek overleden, i In Amsterdam heeft zaterdag een vrij grote brand gewoed in een confec tiebedrijf in de Zwanenburgerstraat. De brand ontstond op de bovenste verdie ping van het gebouw. De 20 meter lan- vierde verdieping brandde geheel uit. De daaronder gelegen verdiepingen liepen ernstige waterschade op, evenals tegenover het confectiebedrijf gele gen huizen. Bij de brand zijn enige honderden japonnen verloren gegaan. I Een korte, hevige brand aan boord Diefstal accordeon nu opgelost De Amsterdams» politie heeft zater dag In hun woningen aangehouden de 15-jarige scholier K. O. en de 20-jarige kantoorbediende A. W. S., die hebben bekend zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van de kostbare accordeon van Harry Moo ten in de avond van 15 januari uit diens auto. Evenzo is aan gehouden de 19-jarige fotograaf C. W. R. die op het verzoek van het genoemde tweetal te zijn ingegaan, het instrument oor hen te verkopen. R. had de accordeon bij de eigenaar teruggebracht, nadat deze uitdrukke- had beloofd hem- wiet aan de politie te verraden. Deze zaak kon tot oplossing worden gebracht doordat het de poli tie is gelukt de taxi te achterhalen die de fotograaf had gebruikt om het in strument bij Harry Mooten terug te be- van het kustvaartuig Jonet te IJmui den is gisteren door de Velsense brand weer geblust. Dit schip van 196 ton (bouwjaar 1927. rederij Gruno Groningen) lag gemeerd bij de zuidersluis van IJmuiden op be ter weer te wachten. Alleen de wachits- Op het achterschip ontstond brand Logies en kombuis brandden geheel uit. Ook de opbouw kreeg schade. 9 Een onbekende militair heeft vannacht een hevige brand ontdekt in een land- bouwschuur in Berlieum. De bewone: konden zich met moeite redden uit het eveneens spoedig brandende woonhuis. De schade bedraagt tienduizenden gul- Eveneens vannacht Is een woonwagen van de familie A. Finke te Wierden uit gebrand. De wagen viel door de hevige storm om, zodat een brandende kachel vrij spel had. Het echtpaar en vijf kin deren konden zich op het nippertje red- CBS over aanbouw van schepen Per 1 januari j! waren lil Neder landse zeeschepen, met een totale in houd van 648.000 brt., in aanbouw of bestelling, waarvan 100 (441-600 brt) in Nederland en ll (207.200 brt.) in het buitenland, zo blijkt uit cijfers van het C.B.S. (met als bron het Directoraat- Generaal van Scheepvaart). Op 1 janua ri 1960 waren eveneens 111 schepen, doch met een totale inhoud van 874.600 brt., in aanbouw of op bestelling, waar van 98 (687.400 brt) in Nederland en 13 (187-200 brt) in het buitenland. De cij fers per 1 oktober van dat jaar had den betrekking op 108 sohepen met een totale tonnage van 684.900 brt, waar van 96 477.200 brt) in aanbouw of be stelling in Nederland en 12 (207.700 brt) in aanbouw of bestelling in het buitenland. De verdeling van de 111 aan het be gin van 1961 in aanbouw of bestelling zijnde schepen is: 1 passagiersschip van 8-500 brt in Nederland, 38 vracht schepen van 500 brt en meer (227.600 brt), waarvan 32 (178-400. brt) in Ne derland en 6 (49.200 brt) in het bui tenland, 59 vrachtschepen van minder dan 500 brt (27.300 brt) in Nederland en 12 tankschepen (385 400 brt), waar van 8 (227.400 brt) in Nederland en 5 (158.000 brt) in het buitenland. Opgelegd waren op l januari van dit jaar in Nederland (niet voor reparatie) 12 schepen (43-000 brt), waarvan 5 (1.400 brt) varende onder Nederlandse en 7 (41.600 brt) varende onder buiten landse vlag. Het betrof hier 11 schepen (36.300 brt) voor droge lading en l tan ker van 6.700 brt. Op 1 januari i960 waren in totaal 16 schepen (76300 brt) opgelegd, waarvan 5 Nederlandse (4.700 brt) en ll buitenlandse (71.600 brt) en op i oktober van dat jaar 13 sohepen (99.4J0 brt), waaronder 1 Nederlands van 400 brt en 12 buitenlandse met in totaal 99-000 brt. Bovendien waren op 2 december i960 in het buitenland opgelegd 8 Neder landse tankers met een totale inhoud van 64.681 brt tegen 25 schepen, waar onder 7 tankers, op 2 december 1959. Rietschutting in Ouderkerk weg De in Ouderkerk (gemeente Ouder Amstel) wonende bouwkundige F. H. Ruppert, zal moeten toestaan dat de ge meente de rieten omheining, die hij om zijn achtertuin heeft gebouwd, binnen kort een halve meter lager komt maken. De schutting, die dan 1.20 meter hoog zal worden, zal in oktober a.s. geheel moeten verdwijnen. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Steehman, die dezer dagen uitspraak deed in het korte geding dat de bouwkundige tegen de ge meente Ouder-Amstel had aangespannen, verklaarde dat voor het bouwen van een dergelijke omheining een schriftelijke vergunning nodig is. Met het standpunt van eiser, dat zijn schutting als een bouwwerk van ondergeschikt belang ge- moet worden, kon de president zich niet verenigen. De heer Ruppert had de omheining op getrokken omdat hij o.m. bij het zonne baden niet bespied wilde worden. De president veroordeelde eiser tevens tot betaling van de kosten van het korte geding, zijnde f 200. frinses Margriet is terug in Ne derland. Een stewardess zorgde voor enige beschutting tegen de regenvlagen. Leprabestrijdiüg in Nieuw-Guinea gebundeld lepr; te bestrijden en steun te verlenen stellingen en organisaties, die op dit ge bied werkzaam zijn, alsmede medische e sociale zorg aan patiënten. De stichting komt tegemoet aan de b> hoefte om de krachten te bundelen. Zij zal daarom contact zoeken met lichamen in Nederland zoals Simavi en het Natio naal Nieuw-Guinea-Comité, dat thans ao tie voert voor bouw van een leprozerie te Kaimana, Het bestuur beslaat uit de heren P. de Bruyn (Nederlander), voorzitter, Lucas Jouwe (Papoea), ondervoorzitter, R- L Pattynama (van Ambonesc afkomst), se. cretaris, Liauw Joe Tik (Chinees), pen ningmeester, en mevrou-' F. J. Nieuwen, huys (Nederlandse), lid. (Van onze moderedactrice) PARIJS, maandagochtend "DARIJS heeft gesproken of liever -®- getoond en we weten nu zo on geveer, wat we voor de mode zomer 1961 mogen verwachten. Dat zullen dus korte rokken zijn, lange lijven, vage vormen en over het algemeen ook vage kleuren. De laatste dag van de shows, zaterdag, heeft echter toch nog wel iets anders te zien ge geven. Dat was in de show van de, we zouden bijna zeggen, aloude Coco Chanel. Onverstoorbaar gaat Madame Chanel voort Chanel-pakjes te ontwerpen. Waar ze gezien het succes groot ge lijk in heeft. Ze heeft zich nooit iets aangetrokken van de veranderingen in de modelijn en ongetwijfeld is zij de enige couturier, die nooit slapeloze nachten heeft gehad omdat een ander een modelijn uitbracht, die meer suc ces dreigde te hebben dan de hare. Zo heeft zij zich onderscheiden door de soepelheid van haar pakjes, die wel naar type werden overgenomen door anderen, maar dan met stijf binnen werk, iets wat Chanel verfoeide. Zo is het nu ook gegaan met de avondtoi letten. De soepele lijn heeft de stijve keurslijfjes en wijde rokken verdre ven. De stijl van Chanel, die zij on middellijk na de heropening van haar huis na de oorlog vasthield, is m gemeen geworden; gladde lijfjes met ingestikte plooien of plissee, die op de heup uitwaaieren. Maar Chanels mantelpakjes blijven toch de voornaamste plaats innemen. Dit keer heeft ze er tweed in pastel tinten voor gekozen. Ze gebruikt alle kleuren van de regenboog, voorname lijk zacht rose en zacht lila, maar al tijd zijn drie of vier kleuren dooreen- gemengd. De tweed maakt het effect van breiwerk van gemêleerde wol (dus steeds een stukje draad in verschil lende kleur) en dan in tamelijk brede horizontale strepen. De pakjes hebben kleine kragen met een dasje op de blouse of een kleine kraag met revers. Kraag en revers zijn met dezelfde Op één van de aangrenzende akkers zag zij een man lopen achter een paard en eg. Zij moest toegeven, dat er jongens waren, die minder knap waren dan Knut. Haar vader was niet een van die mensen, die hun dochters versjacheren aan rijke, oude kerels. Knut was nauwelijks ouder dan zij zelf en hij zat werkelijk niet op de geld kist. Hij had een brede rechtschapen rug, en zijn handenneen met die handen zou zij het nooit kunnen vinden. Die zouden haar bloed nooit sneller laten stromen. Zij waren groot en lomp en alleen maar geschikt om de grond te scheu ren, om stenen te verbrijzelen en om de teugels vast te houden. Maar zij wilde rijker leven. Zij wilde liever een knorrende maag en een lied in het hart dan een voilé buik en ijs in haar aderen. Imber werkte de volgende dagen als bezeten en zij dwong Elin en de meid even verwoed te werken. De was. werd gedaan, de stof werd van de wêefstoel genaaid, Elin kon vertrekken. Met haar vader stond zij op gespannen voet. maar het kwam niet tot een uitbarsting. Toen het Zaterdag werd gloeide Imbers gezicht van de opwinding. Als haar vader Erland de deur zou wijzen, dan zou zij met hém meegaan. Na het avondeten zei Ersson, dat hij nog even naar de buren moest. Imber keek hem argwa nend aan. Vader ging bijna nooit zo laat uit. Zij bleef voor het raam staan kijken, tot hij achter de schuur verdwenen was. Vijf minuten later rende Imber het bospad op, Erland tegemoet. Haar hart bonsde dof. haai ogen brandden in haar hoofd. De volgende ochtend was het Imber aan te zien, dat zij een slechte nacht had gehad, maai onbevreesd doorstond Zij de onderzoekende blik van haar vader. Zij vroeg, of zij hem ergens kon spreken, ergens, waar zij niet gestoord zouden worden. Ersson zei, dat zij wel naar de nieuwe akker konden gaan. Er was in elk geval wel een én ander te bespreken. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH De nieuwe akker lag aan de rand van het bos; üi de loop van de zomer zouden zij hem om ploegen; er moesten nog stenen en boomstronken worden verwijderd. Van dat werk zou een lange rij nakomelingen profijt trekken. Ersson woelde een beetje met zijn stok door de as van het ver brande rijshout. Hij mompelde iets, maar Imber was hem voor. „Ik ben gisteren bij Erland geweest," zei zij haastig. „Dat weet ik". „Hij wil de hoeve niet eens hebben." „Geloof je dat?" „Hij wil naar het noorden trekken, naar de onontgonnen gebieden om daar zelf een stuk land te ontginnen." „En wat heb jij daarop gezegd?" „Wat in de Bijbel staat." Moeizaam liet Ersson zich neervallen op een steen. Hij wist wat Imber bedoeldevader en moeder verlaten en Hij wroette met de stok in de grond en keek naar de losgewoelde aarde. „Hoeveel verstand van ontginnen heeft Er land?" Imber antwoordde, dat Erland in de afgelopen winter de grote jaarmarkt bezocht had. Daar had hij talrijke kolonisten gezien met grote pak ken bont vossen-, hermelijn-, wolven-, ja zelfs berenvellen. „Erland zegt, dat men deze vellen voor alles en nog wat kan inruilen. Men heeft maar 'n paar poolvossen nodig voor één koe. Wolfs- vellen leveren schapen en geiten. Daar ginds in het noorden is het bos nog vrij en de grond kost er niets". „Heeft hij je ook verteld, dat de mensen in het noorden vaak van honger sterven?" Erland had niets gezegd over honger en kou de, maar Imber wist toch wat zij moest ant woorden. „Honger en koude kunnen een mens overal treffen, als het hein tegen loopt. Erland wil zich in de eerste plaats toeleggen op de jacht. En u weet zelf, vader, hoe goed Erland met een jacht geweer kan omgaan." Ersson bromde. Dat wist hij en hoe! Heel wat elanden, die aan het dorp hadden behoord, waren neergeschoten door mensen van buiten het dorp. Hij bleef even zitten peinzen. „Nu ja, wat mij betreft, kan Erland zijn eigen jachtgebieden gaan opzoeken, maar dat moet hen dan maar alleen doen. Het is dwaasheid vrou wen mee te nemen naar een woest, onbekend land." Imber blies van woede. „Is 'n vrouw dan zo'n slappeling, dat zij niet eens meer 't bed kan maken waarin zij met haar man moet liggen? Met zijn tweeën overwin je moei lijkheden gemakkelijker dan alleen. Erland heeft ■?en boot, maar die kan hij nooit alleen over de stroomversnellingen slepen." „Je wilt dus met hem de rivier opvaren?" „Er zit niets anders op, Erland hoort niet op de hoeve, en ik wil hem niet in de steek laten." „En als ik je verbied weg te gaan?" „U hebt geen recht om me vast te houden, va der!" riep het meisje onbeheerst. „In dit geval zou ik dat recht misschien wel hebben," knarsetandde haar vader, .maar ik ben niet van plan er gebruik van te maken. Ik wens Knut iets beters toe." (Wordt vervolgd) voering als het manteltje tegenge werkt. Ook de blouse is altijd van deze voe- ringstof en meestal in een feller tint dan het pakje. De rok heeft aan de voorkant smalle banen, die door een zadelsteek geaccentueerd worden. De rokken zijn op, wat wij noemen, normale lengte, dus langer dan bij de andere couturiers. Beslist heel wat mooier dan al die knie-tonende rokjes. Ook veel rechte mantels en chemisier- jurken, op deze laatste wordt dikwijls een vergulde ketting als ceintuur ge dragen. Voor het eerst toonde Chanel ditmaal een collectie zonder haar mannequins ook maar één enkele keer een hoed op te zetten. Ze waren hooggekapt. met een pony. Oud-collega Bettina, gehuld in een hard groene japon, woonde met tal van filmsterren de première bij. Overigens zag men door de toeschouwsters me nig Chanel-pakje dragen. Ze zijn dan ook (origineel) bijzonder duur, al heeft de confectie er in betaalbare prijzen een ruime keuze in beschikbaar ge steld. Michiel Goina Dc lickkesluiter van onze reportages, Michiel Goma, heeft plezierige gemak kelijke tailleurs gemaakt met rokken, die wyd genoeg zijn om normaal in te lopen en die ons niet tot dribbel pasjes dwingen. De jasjes, die recht tot de heup vallen, hebben inplaats van een kraag een gedrapeerde sjaal Blouse en rok waren meestal vervan gen door een eenvoudige princesse- japon. Van voren echter was er laag om de heup dikwijls een brede zoom gelegd, die dus een blouse-effect sug gereerde. De middagjaponnen, mouwloos, hadden dikwijls een op de rug dichtgeknoopte pelerinekraag, die de bovenarm net bedekte. Mantels en tailleurs hadden mouwen, die net tot de elleboog reikten, won derlijk genoeg werden er korte hand schoenen bij gedragen. De avondjaponnen hadden aan de rug een los pand, dat van de rokzoom werd teruggeslagen tot de décolletélijn en even in de taille vastgehecht was. Bijzonder mooi was een japon van witte guipure kant, waaronder een brede lichtblauwe ceintuur was ge legd. Het V-vormig décolleté werd net boven het doorschemerende keursje afgesloten met een grote lichtblauwe strik. Overigens is Goma zeer spaarzaam met strikken, al ontkomt hij niet geheel aan deze grote rage. Zijn kleuren waren; zwart, uitsluitend voor geklede namiddag- of cocktailja ponnen; veel pasteltinten, zowel voor tailleurs, mantels als avondjaponnen. Een zeer smaakvolle collectie, die nog veel van deze ontwerper doet verwach- Prinses Margriet hersteld terug uit Zwitserland Prinses Margriet, die drie weken ge leden na haar ziekte van Pfeiffer voor verder herstel naar Zwitserland ging cti daar op 19 januari haar achttiende ver jaardag vierde, is gisteravond met een lyntoestel uit Genève op Sohiphol te ruggekeerd. Zij was vergezeld van mej. tngen'housz, verzorgster van de jongste prinsessen, en door een vriendin, dc dochter van de commissaris der Konin gin in Limburg. Op Schiphol werd het een waarlijk stormachtig weerzien. Daar stonden koningin Juliana, prinses Marijke, een vriendin uit Laren en nog enkele ken nissen van de koninklijke familie te wachten. De hele groep trotseerde dc regenvlagen die de storm over het plat. form zwiepte toen de machine tot stil stand kwam. Prinses Margriet daalde als eerste dc trap af en tevergeefs poogde een grond stewardess haar in de storm een grote parapluie boven het hoofd te houden. De Prinses vloog haar moeder in de armen. Daarna worstelde het vorstelijk ge zelschap zich, tegen de wind in lopend, over het platform naar de ontvangst kamer, waar koffie en limonade werden geserveerd, terwijl prinses Margriet haar moeder en de andere aanwezigen het laatste nieuws over haar verblijf in Zwitserland vertelde. Intussen werden buiten de vele koffers met bagage in de twee gereedstaande hofauto's gelegd, waarna het gezelschap snel naar paleis Soestdijk reed. Radicale volkspartij in Antillen De voormalige gouvernementspsycho loog in de Nederlandse Antillen, dr. F. de Castro, heeft de oprichting bekend gemaakt van een nieuwe partij, de ra dicale volkspartij (P.R.P.), waarvan hij voorzitter is. Zij is samengesteld uit vroegere leden van de democratische partij en de nationale volkspartij. Onderzoek naar doodslag op chauffeur te Biak De Nieuw-Guinea Koerier meldt dat het onderzoek naar de doodslag op een chauffeur te Biak zich ook zal uitstrek- het gedrag van de marineman- de vrachtauto zaten. (Begin januari reed een auto van de Marine een vijfjarig Papoea-meisje aan, dat overleed. De chauffeur werd toen door de vader gedood. Volgens een le zing bleven de inzittende tien marine mannen buiten het gevecht tussen de chauffeur en de vader. Volgens een an dere lezing besteedden de inzittenden aandacht aan het gewonde kind en zij konden niet tijdig meer verhinderen dat. le chauffeur gedood werd). A. J. van der Toorn: Goedkope huizen ook elders Dc lieren A. J. van der Toorn cn J. B. de Römph dic het Initiatief namen tol de bouw van 62 betaalbare eensgc- zinshutzen in de wijk Mariahocve to Den Haag hebben reeds eerder verdere plannen by de gemeente Den Haag inge diend. De beide amateur-bouwers zagen kans ccngczinshuizen met zeven kaniers op eigen grond te bouwen voor f 23.000- Dit was mogelijk door een huis te ont werpen, dat voor de maximum rykspre- mic in aanmerking kwam. Dc belangstelling voor deze huizen bleek zo groot dat er zich comité's vorm den teneinde in andere gemeenten ook aan te dringen op de bouw van dit soort huizen, dat speciaal is bedoeld voor de zgn. middenklasse. De initiatiefnemers namen contact op ■net de randgemeenten van Den Haag, 'Wassenaar. Lcidschendam en Voorburg). 3ovendien blijkt ook in andere steden velen met verlangen uit te zien naar eengezinshuis-met-mogelijkheden, initiatiefnamers tot de bouw van leze huizen hebben bovendien contact opgenomen met de besturen van de ge meenten Rotterdam, Schiedam Leiden, Katwijk, Delft, Noordwijk, Vlaardingcn, Haarlem, Haarlemmermeer, Bussum, Enschede Deventer en Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7