Onzekerheid over lot Santa Maria Commentaar |licuwe gtitectfe (Garant Groot wild maakt Nairobi onveilig NIEUWS in één oogopslag- ■pCUNST BON Griep begint in Engeland leven te ontwrichten Sleepboot overvaren op Maas: 45 geredden Toch waarnemers naar Ned. Nieuw-Guinea [AANDAG 30 JANUARI 1961 19< Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „Stüntoaslfch is ghebleom mgn hert ia tcgjjenspotT Eenenveertigste jaargang no. 12087 Levacar: glijden op lucht Zie pagina 6 Tijdens de storm van het afgelopen weekeinde zijn vele sche pen in moeilijkheden geraakt. Van twee Russische treilers bij Doggersbank bij het eiland Yell zijn alle opvarenden om het leven gekomen. Vanmorgen heeft een rijntanker.op de Maas voor de ingang van de Waalhaven de sleepboot Maria-J geramd. Na enkele mi nuten is de sleepboot gezonken. Alle 45 opvarenden zijn in veiligheid. De Santa Maria ligt thans 50 kilometer voor de Braziliaanse haven Recife voor anker. Van de uitslag van besprekingen met de Amerikaanse admiraal Allen Smith hangt het af, of de passagiers in volle zee zullen worden ontscheept dan wel op het eiland Fernando de Noronha of dat het schip de haven van Recife zal binnenlopen op het moment, dat Janio Quadros als president van Brazilië is geïnstalleerd. Hij heeft laten weten de Santa Maria niet in beslag te zullen laten nemen. De Braziliaanse regering heeft Portugal evenwel medege deeld, dat het schip wél in beslag zal worden genomen, aldus een bericht uit Lissabon. Een vergadering van gemeentebestuurders heeft de mwami of heerser van het Belgische mandaatgebied Roeanda afge zet en de republiek uitgeroepen. Men erkent voorlopig het beheerschap, dat België voor de Ver. Naties uitoefent. Woensdag zal de Veiligheidsraad opnieuw bijeen komen voor een bespreking van de toestand in Kongo. Daarbij zal o.m. de terugtrekking van Afrikaanse V.N.-troepencohtingenten aan de orde komen. Hierdoor wordt de positie van de V.N. in Kongo uiterst moeilijk. In de te Utrecht gehouden vergadering van de Vereniging van christelijk-historische gemeentebestuurders is uitvoerig ge sproken over de vraagstukken, waarvoor de gemeenten wor den gesteld als gevolg van de voortgaande industrialisatie. dal L... etaling geschiedt per week/ laand/kwartaal/per giro. Doorhalen wat niet van oepasslng ls). Als bewUs van dankbaar- eid uwerzijds, ontvang ik raag het boek ..Tip-Parade" P onderstaand adres: (naam) p»*> (straat) SPEELSE idle, de: T mag aliles zeggen wat aar-^ u denikit van dit nogeeldhouwwerk. Dat zuil- In de Lonidenaren ook edeiM dioen want het staat >n hun stad. Het is van laMfT beeldhouwster Patrd- Rowland die het de tam „Moeder en kind" tza^ De kritiek zal wel zijn dat •allemaal wat „latterig" en grapjas zal wel dat de kunstenares waarschijnlijk te vontd om moeder en kind een paar honden te enk ven. Maar het moet een urks zijn -die niet even ekoord wordt door de >eelse indruk die het ge- eel maakt. Die niet langs- eecj/pend (en kijkend) even iets -- blijheid in zich voelt men. En die glimlach- -binnen is dan een com- iment van de maakster! [Misschien dat u nu .i-_- la ch t om dat u het KJf;plemaal niet met ons eens 'rit. Dat mag. Het gezegde ?pn I no° aitijdi van kracht dat in niet moet twisten over taak, vermaak en liefde! dan ook maar niet be- 'ist dat de krant tot taak al die kiunstuitin- ide-ën aandacht te schenken, 'ant ook al interesseert het J niets er zijn er toch ^'pizenden die wel die gliim- n' :h-van-binnen voelen als i speels kunst- •kje als dit in aanraking En ook die duizen- -ben er recht op dat un krant aandacht besteedit an wat zij interessant vin- en! [Nu weten we wel: voor r (gelukkig) zijn nu bezig een open deur te trappen. Zij zijn er al overtuigd dat „cul- 1 wezenlijk onder ons leven is en dat (tingen van diie cultuur ook de krant besproken 'be- m te worden. Zij zullen zich <met ons) in verhlij- dat onze krant veel ite beschikbaar heeft kunst, al dan niet met !n grote K. En zij zullen zich temeer over ver lijden dat dit mogelijk is 1 wijze die in een rant als de onze past. Dat gebeurt dat de krant een krant voor het telijk gezin. Voor uw oor dat van uw tenrienden (men zie de bon)! De A-griep-epidemie verplaatst zlcb van het noorden van Engeland naar het zuiden na sedert begin januari 754 men senleven geëist te hebben. Duizenden mensen liggen ziek, er ontstaat stagnatie In de fabrieken en in sommige streken zjjn de postbestellingen in de war ge raakt. Het ministerie van volksgezondheid deelt mee, dat in dezelfde periode van het vorig jaar lol mensen aan dezelfde ziekte stierven. Niettemin noemde een woordvoerder voor het ministerie de peidemie mild. „Zij kan niet vergeleken worden met de uitbarsting van Aziati sche griep in 1867-1958 toen er meer dan 100 mensen per week stierven". De Londenaren zijn er voor gewaar schuwd dat de ziekte later hun stad kan bereiken. Inmiddels blijkt uit de cijfers van het ministerie, dat het aantal doden ten gevolge van 'bronchitis en longont steking gestegen ls. Aan bronchitis stier ven 4124 personen tegen 2179 in dezelfde periode verleden jaar en aan longont steking 3679 personen tegen 2032. EEN woordvoerder van bet Portugese ministerie van buitenlandse zaken verklaarde vandaag dat Brazilië beloofd heeft de Santa Maria, wan neer zij een Braziliaanse haven aandoet, aan haar eigenaar terug te geven en de bemanning in hechtenis te nemen. Dit is gisteravond aan het minis terie meegedeeld door de Braziliaanse ambassadeur dr. Negrao de Lima. „Het is de enige officiële verklaring die de Portugese regering betreffende de Santa Maria van de Braziliaanse regering gekregen heeft", aldus de woordvoerder. Deze verklaring is in tegenspraak met de beichten uit Rio de Janeio, als zou Quadros beloofd hebben het schip met rust te laten wanneer het een Braziliaanse haven aandoet om de passagiers aan land te zetten Over de berichten uit Rio zei de Portugese woordvoerder: „Er is geen ander officieel standpunt van Brazilië bekend dan diat wat ik zo juist heb meegedeeld". Na een speurtocht van elf uren door acht Amerikaanse vliegtuigen is de „Santa Maria" in de afgelopen nacht ge signaleerd op negentig kilometer uit de Braziliaanse kust. Een woordvoerder der Amerikaanse marine in Recife heeft medegedeeld, dat admiraal Allen Smith waarschijnlijk vanavond laat of dinsdag morgen vroeg aan boord van de „Santa Maria" een onderhoud met kapitein Gal- vao zal hebben. Generaal Huanberto Delgado, de in ballingschap levende leider van Portugese opstandelingenbeweging, heeft kapitein Henrique Galvao opdracht ge geven het passagiersschip in de inter nationale wateren te houden, totdat president Janio Quadros van Brazilië dinsdagmiddag te 12 uur ingehuldigd is. GEEN BESLAG Quadros heeft de verzekering gege ven, dat hij het grote passagiersschip niet in beslag zal nemen om het terug te geven aan de Portugese rederfj, wan neer Galvao een Braziliaanse haven bin- Vanmorgen in striemende regen Tien mensen uit water opgepikt (Van een onzer verslaggevers) vankelijk dacht men dat toch nog vier opvarenden tot de slachtoffers hadden behoord, maar later bleek dat een passe rende sleepboot hen had opgenomen, en aan de andere zijde van de rivier aan land gebracht. De Dordtenaren zijn door de zorg van de rivierpolitie naar huis gebracht. dens een striemende regen is op de Maas bij de Ingang van de Waalhaven, een ernstig ongeluk gebeurd. Op het ogenblik dat de Maria-J, een sleepboot van het classificeerdersbedrijf van Julius, de rivier overstak, werd z(j in de flank gegrepen door een snel varende rijntan ker De tanker boorde zich met de kop ln de romp van de sleepboot en daaraan is het te danken dat, zü het ook op het laatste nippertje, alle opvarenden van de sleepboot konden worden gered. Want al vorens zij zonk, bleef de sleepboot nog enkele minuten boven water, maar dat was ruim voldoende voor 35 opvarenden om op de tanker over te springen. Tien classificeerders konden zich niet meer in veiligheid stellen en raakten te water. Van alle kanten snelden sleep boten toe en ook de boten van de rivier politie, die ijlings waren gewaarschuwd, voeren uit. Hoewel het pikdonker en zoals gezegd een striemende regen over het water ging, gelukte het toch de tien drenkelingen op het droge te bren gen. Zij werden naar het bureau van de rivierpolitie gebracht en daar van droge kleren voorzien. Enkelen van hen werden voor nader onderzoek in het ziekenhuis opgenomen. Van de 45 opvarenden van de Maria-J waren er 15 afkomstig uit Dordrecht, die vanmorgen vroeg met een auto van Julius van hun woonplaats waren gehaald en naar Katendrecht waren gebracht. Om 6.35 uur vertrok de Maria-J onder com mando van kapitein J. van Gelderen in de richting Schiedam. Alle 45 man zaten in de kajuit en zagen dus niet wat gebeurde. Naar een van van de geredden ons vertelde, voelden zij plotseling een zware schok, zij werden allen door el kaar gesmeten en lagen met flinke bui len hér en derwaarts in de kajuit. Zij verloren geen ogenblik "hun tegenwoor digheid van geest, maar strompelden na dat zij de kreet „aanvaring" hadden ge hoord, naar boven. Kapitein J. van Gel deren wilde niet eerder van boord dan nadat ook de stuurman het snel zinkende schip had verlaten en daardoor kwam het dat hij te water raakte. De tien man hebben ongeveer een kwartier in het wa ter liggen rondspartelen en rondgezwom men, alvorens zij allen waren gered. Aan- Het in de afgelopen week geïsoleerde Ameland zal de komende zomer een nieuwe en snelle verbinding met het vaste land krijgen. Een luchtvaartbe drijf in Rotterdam deelt mede, dat het met ingang van 3 juni een luchttaxi-ver binding tussen het vliegveld op Ameland naar Eelde bij Groningen gaat onder houden. nenloopt om de 588 passagiers aan land te zetten. De gaande regering heeft ge dreigd het schip te Interneren en Gal vao voor een verhoor te arresteren. Delgado zei, dat Galvao hem zaterdag medegedeeld had, dat hij de Santa Maria in de richting van een Noord-Braziliaan se haven dirigeerde en dat hij de hulp van Quadros inriep. Volgens Delgado veronderstelde Gal vao dat Quadros de macht reeds aan vaard had. In een antwoord-telegram aan Galvao had de opstandige generaal verklaard, dat hij naar het eiland Ascension moest varen om de passagiers aan land te zet ten of naar een onbekende bestemming varen, die alleen aan Delgado en Galvao bekend was, indien het onmogelijk bleek een Braziliaanse haven binnen te lopen. Zes van de acht bemanningeleden van de Santa Maria, die acht dagen geleden aan land gezet werden in St. Lucia in VVest-Indië, zijn gisteren per vliegtuig in Lissabon aangekomen. Portugese en buitenlandse journalisten waren in groten getale op het vliegveld aanwezig. >nd er vroegen de mannen gedu rende meer dan 40 minuten voordat deze hun familie en vrienden konden begroe ten. Allen spraken vrijuit, maar een van hen, de steward Jose Pires, zag er wat afwezig uit en scheen niet te begrijpen eigenlijk aan de hand was. as van de Santa Maria aan wal gezet, omdat hij geelzucht had. Hij vluchtte uit het ziekenhuis terwijl hy daar onder behandeling was, maar werd later gevonden. De Portugese ambassadeur In Brazilië heeft by de Braziliaanse regering ge protesteerd tegen het optreden van gene raal Delgado, die zich gedraagt als de leider van een regering die niet bestaat. Aldus welingelichte kringen. Voorts zou de ambassadeur hebben geelst, dat Gal vao en zijn volgelingen aan de Portugese justitie worden uitgeleverd, als de San ta Maria een Braziliaanse haven mocht aandoen. H.K.H. prinses Beatrix hoopt morgen haar 23ste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid van die dag een nieuwe zonnige foto (Foto Max Koot) York aan dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammar- skjöld onderzoekt of er mogelijkheden bestaan voor de V.N. om de spanning tussen Nederland en Indonesië over Ne derlands N.-Guinea te verminderen. Hij heeft dezfef dagen een onderhoud gehad met de Nederlandse vaste verte genwoordiger mr. C. W. A. Schürmann. Het personeel van de secretaris-generaal zweeg hierover zoals altijd wanneer deze bezig is met „stille diplomatie" en ook Nederlandse en Indonesische diplomaten hebben niets gezegd. Van zekere zijde op het hoofdkwartier in de V.N. is het denkbeeld geopperd dat Hammarskjöld overweegt of het niet Acht Belgische militairen uit het mandaatgebied Roeanda- Oeroendi waren verdwaald en in de Kongolese provincie Ki- voe terecht gekomen. Loemoem- bagezinde troepen namen de mannen gevangen. Alvorens van Boekavoe naar Stanleystad toerden vervoerd, moesten de Belgen op deze manier voor camera poseren, bewaakt door „flinke" Kongolezen. Vooral het machinegeweer links onder doet lichtelijk dwaas aan Niets bekend Inmiddels meldt Ass. Press, dat de Nederlandse ambassadeur te Canberra verklaard heeft niet over inlichtingen te beschikken, die een bericht zouden kunnen staven, dat Nederland aan landen rondom Indonesië in verband met het geschil rondom Nieuw-Guinea verzocht zou hebben indien nodig Neder landse marineschepen in staat te stellen daar te bunkeren. Communistisch China maakt volgens het onafhankelijke, in de Chinese taal verschijnende blad „Tien Yat Po" ge bruik van geheime agenten, die voor uitgewekenen moeten doorgaan, om te pogen een deel van de slechte publici- beiten, die het de laatste tijd heeft ge kregen, krachteloos te maken. Deze agenten schilderen een roos kleurig beeld van het leven in commu nistisch China, dat in scherpe tegenstel ling staat tot de berichten van echte vluchtelingen. TN ENGELAND is groeiende ongerust heid over toenemende concentratie- verschijnselen binnen de wereld van de pers. Er zijn in dat wonderlijke wereldje enige „perskoningen", in wier handen steeds meer dagbladondernemingen te recht komen. Telkens weer leest men van een bod, soms onvoorstelbaar groot, dat op een krant of een groep van kranten wordt gedaan. De situatie is nog opmer kelijker geworden, nu een tweetal „pers koningen", wier macht reeds afzonderlijk ontzagwekkend groot was, tot „samen werking" hebben besloten. Geen wonder, dat ander tot ongerustheid aanleiding geeft. De En gelse regering is al doende, zich op de toestand te beraden, en ingreep harerzijds, hoe ook, lijkt onvermijdelijk. Het minste wat zij voorlopig kan doen in het instel len van een commissie van onderzoek. Dit is destijds, in de jaren veertig, ook reeds geschied. Toen bleken maatregelen nog niet of nog nauwelijks noodzakelijk. Het verschijnsel echter van de concentratie heeft zich intussen in toenemende mate voortgezet Dat de situatie bedenkelijk kan wor den, is ook voor een kind begrijpelijk. De krant is er om op onafhankelijke wijze haar lezers van inlichting en voorlichting te dienen. Daarbij is het, zowel voor de lezers als niet minder voor een gezond perswezen zelf, wenselijk, dat de lezer een redelijke mogelijkheid van keuze heeft. De vrijheid van de pers behoort haar vervolg te hebben in de vrijheid van de lezer om die krant te kiezen, waar toe hij zich het sterkst voelt aangetrokken. Hiervan komt des te minder terecht naarmate binnen de wereld van de pers de concentra+ie in de handen van wei nigen toeneemt. Zeker, aanvankelijk zal het de gecon centreerde kranten zijn toegestaan, een „eigen geluid" te laten horen. Maar welke garantie is er, dat dit zal worden besten digd? Die garantie is er nog te minder, nu deze concentratie bovendien door lou ter commerciële overwegingen is ingege ven. Besef voor de krant als geestelijk produkt is er dan weinig meer bij. Een situatie als in Engeland mag ons te dankbaarder stemmen voor het beeld, dat de Nederlandse pers, over het geheel genomen, vertoont. Ten onzent draagt de pers over het geheel het levens- en maat- schappijbeschouwelijk karakter, dat te vens de voorwaarde is voor in ware zin onafhankelijke berichtgeving. Daarvan wordt in Engeland te weinig aangetroffen. Men was er daar te weer lozer door voor enkele magnaten met een neus voor zakelijke ondernemingen. Die magnaten menen in volle vrrheid te mo gen handelen. Maar de vrijheid van de geest is er niet bij gebaat. Honderden aanhangers en tegenstanders van de Portugese regering hebben gisteravond voor het Portugese consulaat in Toronto een hevig geveoht geleverd. Een Amerikaans tijdschrift meldt, dat com munistisch Ohina een eind op weg is zijn eerste kernwapen op een honderd meter hoge toren tot ontploffing te brengen. Bij een hevige brand in de staat Tennessee zijn vijf negerkinderen uit één gezin om gekomen. De moeder wist zich op het nip pertje te redden. weer in Nederland beheerst. De kwam van de Golf van Biscaje en trok zaterdag over Engeland naar Zuid-Noor wegen. De tweede, die in de nacht van vrijdag op zaterdag nog ten zuiden van New Foundland lag stak met zeer grote snelheid de oceaan over om twee etmalen later het Skagerrak te bereiken. Deze depressie deed gisteren de zuidweste lijke wind langs onze kust tot storm aan wakkeren. Zachte Oceaanlucht drong daarbij tot ver in Europa door. Gisteren werden in Nederland maximum tempe raturen van 8 en 9 graden bereikt, ook de afgelopen nacht bleef het erg zacht. In het koufront van de in het Skagerak aan gekomen depressie ontstond een kleine storing. Deze passeerde vannacht land, hetgeen behalve in het uiterste noordwesten veel regen veroorzaakte. In D het midden en zuidwesten van het land Rapporten hedenmorgen zeven uur viel bijna overal meer dan 20 millimeter. Een volgende storing in het front is in jM|É fi zal morgen over of dicht Tendens: langzaam dalend ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 8.23, onder 17.25 uur; laan op 17.25, onder 7.56 uur. Volle maan op 1 februari. HET WEER IN EUROPA aantocht. Deze langs Nederland voorbijtrekken. Dc re- StatioD genkansen blijven daarom groot D« Bilt verwacht tot dinsdagavond: ypSmr Veel bewolking en verspreid voorko- Eelde mende opklaringen, maar voornamelijk De Bilt in het zuiden van het land ook tijdeiyk Tvrente regen. Overwegend matige wind tussen Elndjl west en zuidwest. In het algemeen iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om hoofdstad van Kenia, Nairobi, de autoriteiten en de bevol king van de stad grote moei lijkheden bezorgd. Dc luipaard heeft al twee mensen gedood. Tot grote schrik van dc be zoekers van een bioscoop dook het dier plotseling by de ach teruitgang op. De stedeiyke politie riep de hulp van een jachtopziener in, doch deze niet goed in zijn vizier kon komt, doch het Keniase de- richten niet te onderschatten, die beloning is. Als hij groot V- beloning uitgeloofd genoeg Is dan kunnen wij het nog gevaarlijker zou worden. Daarom loopt het nog steeds lopen. Dit is vrU rond in de straten van de drie kilometer, hetgeen wereldstad Nairobi. de neger die er in slaagt zelf eens gaan proberen. ^Zo'n wildzaken het beest te vangen. Nog niet beest heeft een hele lange i j °ko,dil uit één vrywilliger heeft echter staart, waar je heel veel zout ?C_ s komcn ,ust getoond de stryd aan te op kunt leggen. Zou deze afstand van binden met een krokodil'van jachtmethode ook v< de lengte van het bewuste dillen opgaan? Ja, dier. Een bewüs dus, dat het senmaar stel je t marathon betekent krokodil. Aangezien de streek Een ander ondier dat deze nogal bezocht wordt door ont. wel geen kleine jongen zal het zogenaamde grote wild zijn, die krokodil. daar tegen kan. Je hebt toch ook mensen die tegen kietelen af hoe groot kunnen. Zd -I.imb Helsinki Stoekh. Oslo K o-penh Lonaen Luxemb Parijs Frankfort MUiehe ZUrlcb Genève Rome AJacclo gosteldh gh bew windstil windstil windstil 8-&I E\ £3 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1