Zeer snelle systeembouw in Leiden-Zuidwest Leiden kan Kunst en trots zijn op Genoegen Koopwoningen reeds vóór voltooiing aan de man van het draaiboek Vlammen over India, een goede avonturenfilm NIEUWE LE1DSCHE COURANT 3 ZATERDAG 28 JANUARI 1961 Agenda voor Leiden j Zondag Luxortheater, 10 30 uur: Bij'zonder ker- kewer-k Hervormde Gemeente, prof. dr. L. van Ho Ik over „Eerbied voor het leven" (met vraaggesprek). Maandag Academiegebouw, groot-auditorium, 8 uur: mr. J. K. van de Haagen over „Nubië en zijn bedreigde monumenitensohait". Central, 8 uur-. Jaarvergadering broe ds- derschap i>ud-padvind(st)ers. Filmzaal academie, 7 en 9 uur nm.: LAK-film „Eve wants to sleep". ®r7 Foyer igèhoonzaal, 8 uur: K en O-cause- llfg rie met dia's en films „'Nederlandse heli- kopters boven het woelige Nabije Oosten", ;rd door E. J. W. Schuilei-, jje_ OegiSitgeest, zaal W. de Zwijger- ge- kerk, 8 uur; Voorlichtingsavond huis- houdtextiel. sns Dinsdag -\®n Gulden Vlies, 8 uur; Filmavond anti- jviviseobiestichting. Gebouw Chr. Sociale Belangen, Oude Singel 236, 8 uur: Leidse Chr. Besturen j i bond, ds. J. H. de Boer over „Zondag, zondagsrust en zondagsarbeid". de De Harmonie, 8 uur: Expogé Leiden, avond over afsluiting Zuiderzee en inpol dering Usselmeer. op Foyer Gehoorzaal, 8 uur; 0hr. reisstich- ti.ng, Films en causerie „Van Trondheim ko- tot Napels", 'Filmzaal academie, 8 uur: K. en O.- erp filmstudiekring „Eve wants to sleep". Clubhuis De Mirt, Lage Rijndijk 64, 2— ,er_ 10.30 uur; verkoopdag dameskrans „De 'helpende hand" voor stichting Jeugd ig haven. .tri- Woensdag ling Rehobotih, 8 uur: Jaarfeest Leidse Chr jke Oranjevereniging. Academisch ziekenhuis, 1C-50-1-20 uur: Middagpauzebijeenkomst Leiderdorp; Irene, 89 uur nm. Rec®Pti® bestuur Chr. O-rangeverendging. Donderdag jgj" Gravensteen, 3.15 uur: Herdenking prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga; spre kers prof. mr. F. M. baron Van As-beek en prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys. De Lakenhal, 7.30 -uur; Vereniging Oud'. Leiden, algemene ledenvergadering, daar- lat. na vertoning lichtbeelden met toelichting. Hij- Het Gulden Vlies, 8 uur: Contaoteom- te missie Kinderbescherming Leiden e.a., dr. I*1®" J. de Kook van Leeuwen over: „De *e functie en werkwijze van de medisch op- voedfcundige bureaus". Schouwburg, 8 uur: Diesviering un siteit, opvoering „Banja" van W. Maja- aan kowski door Leids Studenten Toneel en A TVSL. Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: Ledenvergadering Ohr. Oranjevereniging, Vrijdag Leiderdorp, Raadhuis, 7.45 uur: .O.- Begrotingsraad'. Zaterdag de Kantine Doelenkazerne, 3 uur: Jaarver- hie- gadering Bond Ned, Mil. Oorlpgsslacht- aan offers Zuid-iHolland-noord; 7.30 uur: din- Feestavond. aan Schouwburg, 8 uur; Diesviering univer-. dijk siteit, opvoering „Banja" van W. Maja- 'eg- kowski, door LST en TVSL. Academie, 11.154 uur: Diescolleges. te Films de Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Losban- dige liefde (18 jaar); donderdag: Hoff- ventellingen; zaterdag- en woens- 'ag EXiik Trom. (2.30, 7 en 9.15 uur): Vlammen over India (14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Het haal van Rutih (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De spion ne van Berlijn (18 jaar); donderdag: Op hoop van zegen. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De maag denbron (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stem in de mist (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, Negen Leidse tekenaars (tot 23 januari). Academiegebouw, grafiek en schilde rijen van Wim Bors en Johannes van Hoften (tot 5 februari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr. Tb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u. Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen- j bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Montage als bouwdoos voor kolen fa-P.S.ANES Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Forum student en bedrijfsleven ur- en sterrenkunde, in de chemie, I biologie, geologie en farmacie omvat, hield een forum over student en bedrijfs leven. Voorzitter was mr. H. van Manen, curattor, in zijn functie van directeur van de Nederlanden van 1845. leden wa ren dr, ir. K. de Boer (Philips), dr. J. Lens (Organon), dr. G. Muller, (BPM) en ir. H. J. Ringers (Unilever). Tijdens dit forum werd de tevreden heid van het (grote) bedrijfsleven met de tegenwoordige academische opleiding in de faculteit cfe-r wis- en natuurkunde be tuigd, alhoewel men graag de studieduur bekort zag, omdat het bedrijfsleven in verband met eigen opleidingen en de daling der creativiteit op latere leeftijd. '1° academici zo vroeg mogelijk wil heb- Daarnaast werd de actieve deelname, (niet hef lidmaatschap zonder meer) aan het studentenleven van belang geacht; het vormen van de persoonlijkheid, het leren samenwerken met en waarderen van anderen, het kunnen verkopen van eigen kwaliteiten, het onder woorden brengen van ideeën zijn alle eigenschappen, die in een aofief studentenleven ontwikkeld kunnen worden. Natuurlijk zijn deze eigenschappen voor de leidende functies belangrijker dan voor de specialistische. Bij het oordeel over de bacca-laureaabs- sfudie, die te Leiden zal worden Inge voerd, refereerde men naar helt rapport van een industrie-commissie, die aarze lend adhesie betuigde; het ls een ty pisch experiment, waar wel geloof in is, al zijn er gevaren (heit vormen van een half-academische tussengroep) aan ver bonden. Z~AP een terrein bij de Eduard van Beinu-mstraat in Leiden^zuidwest A-' staan de wandelaars, die hun escapades zover naar de grenzen van de Leidse bebouwing uitstrekken, zioh de ogen uit te kijken. Er worden daar- namelijk eengezinswoningen gebouwd in een tempo, dat meer aan èen lopende band in de fabriek doet denken dan aan de rustige wijze waarop bouwvakarbeiders in de traditionele bouw zich van hun taak kwijten. Het betreft hier slechts een klein complex van 24 koopwoningen, maar deze bouw levert gienoeg interessante aspecten op om er even bij stil te Mijven staan. deze betrekkelijk goedkope bouw voor de verkoop wordt wel bewezen door het feit dat de gegadigden 'i aantal be- De 24 eengezinswoningen werden ge bouwd in opdracht van Nationaal Grond bezit N.V. te Den Haag door de aanne- mingmaatsohappij Panago N.V. uit War mond. Het systeem staat bekend onder de benaming Smit II en het is ontwikkeld in samenwerking met Schokbeton N.V. te Zeist. Het gaat hier om een bouwsysteem waarbij gebruik wordt gemaakt van grote elementen. Het is tot nu toe alleen toegepast in blokken eengezinswoningen Met behulp van een verrijdbare kraan worden in de ruwbouw elementen ge monteerd van hollithbeton. Deze ver- diepinghoge elementen worden gesteld op de tevoren gereed gemaakte funde ring, waarop de balken van de begane grondvloer reeds zijn aangebracht. Over het algemeen zijn dezeelementen een halve kamerwand groot, zodat de bouw spectaculaire vorderingen maakt, wan neer de bouwpakketten eenmaal zijn gearriveerd. De betonnen elementen worden ver vaardigd in de Schokbetonfabriek te Zwijndreoht en aangevoerd op grote trailers. - De Leidse woningen zijn ver deeld in vier- blokken. Interessant is te vens dat de raampartijen van beneden en bovenverdieping in één keer worden gesteld, zoals zij uit de fabriek zijn aan gevoerd. Indeling De diepte van de woningen is 6.69 m, de breedte 6-48 m. Qp de benedenver dieping bevatten zij een hall, toilet, k-.. derkast, keuken en woonkamer ter breedte van 3.54 m over de gehele diep te, op de verdieping een overloop, dr.-e slaapkamers en een douchecel. In de tuin komt een schuur. De firma B. J. Huurman en Zoon, die de verkoop in handen heeft, deelde ons made dat alle woningen reeds zijn ver kocht. De middenwoningen komen op 23.650 gulden, de hoekwoningen op 24.000 gulden. Hiervan gaan af een rijksprt.-- mie aan de bewoner van rond 3.000 gul den en een premie voor eigen bewo ning, die afhankelijk is van de grootte van het gezin. „Schoon" komen deze huizen dus op rond 20.000 gulden per Grote behoefte Dat er In Leiden behoefte bestaat aan Na een ómmetseling van bak steen zien de systeem Smit II- woningen er uit als normale, traditioneel gebouwde eengezins woningen. Foto N.V. Schokbeton schikbare woningen ver overtroffen Men krijgt dan weliswaar een woning die, qua afmetingen een normale wo ningwetwoning niet te boven gaat, maar het grote voordeel van eigendom zonder Montage van de ruwbouwele- menten van hollithbeton volgens systeem Smit II, dat thans in Leiden-zuidwest wórdt toegepast (Foto N.V. Schokbeton) In hoeverre het goed wonen is in een woning die et, dank zij de oin metsel mg van een spouwmuur van nor male baksteen, als een traditionele wa ning uitziet, maar die dus uitsluitend hollithbeton als binnenwanden heeft, dient te worden adlgewacht. De erva ringen zijn nog erg jong met het sys teem, veel hangt af van de venti'lati^- mogelij'kheden maar wijs nemen aan dat de ontwerpers hiermee' terdege rekef- ning hebben gehouden. De goede naam van de hierbij betrokken ondernemin gen geeft trouwens wel een aanwijzing dat het systeem terdege" is uitgedokterd voor het overal in het land werd toe- Oegstgeester geoloog werkt in Afrika In een Engntetalig blad. uitgegeven door de Britse regeringspersdienst voor het Britse Gemenebest, troffen wij een artikel aan, waarin de aandacht wordt gevestigd op het werk van een uit Oegstgeest afkomstige geoloog, dr. P. D. Jungerius. De heer Jungerius promo veerde op woensdag 28 januari 1959 aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam tot doctor in de wis- en natuur- In juni 1956 werd hij als assistent aan de Amsterdamse universiteit verbonden. Zijn studie vormde een bijdrage tot de kennis van de ontwikkeling van de lias- cuesta in het Groothertogdom Luxem burg, waar hij veel veldwerk verrichtte. Het artikel handelt over de technische bijstand, die Ghana levert aan andere Afrikaanse landen. In 1959, toen de Or ganisatie voor Wederzijdse Bijstand in Afrika tot stand kwam, bood Ghana aan zes personen uit Afrikaanse landen stu diebeurzen aan voor de studie van de ontwikkeling van gemeenschappen. Één van de mensen die volgens een ander bijstands-programma in Ghana heeft gewerkt gedurende een periode van zes maanden is dr. Jungerius. die lid is van de groep van bodemspeciaks- ten van het Britse Gemenebest en die heeft gewerkt, bij het experimentele sta- van Rotha-mste-d in Engeland. In samenwerking met het ministerie van oedselvoorziening en landbouw van Gihana heeft hij de technieken bestu deerd van grondconserv.ering in de tro- Vóór hij vertrok naar Oost-Nigeria erklaarde dr. Jungerius: „Ghana mag zioh beschouwen als een land dat het is gevorderd op het gebied van de bodemconservering ter wereld", In mei keert dr. Jungerius voor een erlof van enkele maanden naar Neder land terug, waarna hij opnieuw naar Oost-Nigeria vertrekt. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Losbandige liefde CASINO. Helt in filmbeeld brengen van vrijerijtjes tegenwoordig een gelief koosde mode der Franse filmindustrie. Thans heeft Jacques Doniol-Valcroze weer voor zo'n vreselijk ding gezorgd. In een Frans kasteel ziet men jonge paartjes hun Itijd doden met wat men liefde noemt. Men ziet er niet tegen op Bachs cantate ,,Jesu meine Freude" als illustraltöemuziek te gebruiken omdat deze muziek zozeer de „bedreigde vreug de" uitdrukt. Men kan zich moeilijk iets walgelijkere indenken. (Bah). Tussen de bladzijden LIDO. Men moet toch wel een groot regisseur zijn, als men in staat is in een film, die een zo machtig onderwerp heeft als de opstand van 1910 in India, bij alle grootscheepse massa-scènes van oprukkende opstande lingen over enorm uitgestrekte terreinen, nog zoveel ruimte over te laten voor de eenvoudige humor van de kleine ontmoetingen tussen mens en mens. J. Lee Thompson is deze kunstenaar, die het klaarspeelt temidden van alle wapengeweld de humor levend te houden; de kleine hebbelijk- heidjes van kleine mensen even duidelijk voor de camera te brengen als het grote werk van ruiteraanvallen door woeste horden. Het verhaal speelt zich af rondom de kleine troonopvolger in een of antler In dia s vorstendom. De Mohammedanen zijn in opstand gekomen tegen hun haradja, die Hindoes is. De stad en paleis worden belegerd door een ijzeren gordel van zwaargewapenden. Dan krijgt een Engelse kapitein opdracht het kleine vorsten zoontje uit de belegerde stad te begeleiden naar het veilige Kalapur. De laatste trein is reeds vertrokken. Op hel emplacement slaat nog een aftands rangeerlocomotiefje, dat naar de weidse naam „Empress of India" alias „Victoria' luistert. De machinist Gupta (een pracht rol van de Indiër I. S. Joh ar) heeft ech ter nog het volle vertrouwen in het oude beestje. De locomotief wordt opgelapt, een kolenwagen erachter en een passa- giersrijtuig en daar gaat 'het konvooi dwars door het gebied va-n de vijand. De film bestaat grotendeels uit avonturen, die het treintje op de tocht door d'it vijandelijk gebied begeleiden. Opgeblazen spoorwegen, die gerepareerd moeten worden, terwijl de vijand in tocht is; tot de grond afgebrande sta tionnetjes, waar water moet worden in genomen; een locomotiefje, dat het en dan vertikt; en dan de mensen, die op deze tocht meegaan: een Amerikaanse, een wapenhandelaar (die wapens heeft geleverd aan de rebellen), een En gouvernementsambtenaar, de vrouw de Engelse gouverneur, een mysterieuze journalist van Indonesische afkomst, Indisch baby'trje gered uit de voorgaande •trein, waarvan alle 'passagiers zijn moord, en dan uiteraard de jonge kroon prins en de kapitein, die met twee In dische soldaten en -de machinist ervooi moet zorgen Kalapur te bereiken. Of dit ooit bereikt zal worden is tot het laatste moment ongewis, vooral als der passagiers een verrader blijkt te zijnEn toch heeft regisseur Thomp son het voor elkaar gekregen de span ning van- deze barre -tocht te onderbreken door geestige waarnemingen van doen en laten van ddt wel zeer heterogene .Marching along together Keurige uitvoering vond een geestdriftig onthaal TTET CHRISTELIJKE tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoegen gaf gisteravond in de volle Gehoorzaal de jaarlijkse uitvoering voor ouders en donateurs. Doch vóór de martiale en muzikale activiteit begon, trad, na het inleidingswoord van voorzitter J. IJzerman, de secretaris penningmeester van K. en G., de heer M. H. de Reede, naar voren. In een eenvoudige, gevoelvolle toespraak herdacht hij de overleden vroegere voorzitter, de heer J. van Leeuwen, de stimulerende aanvoerder, aan wie het korps zo buitengewoon veel te danken heeft. Negen fluitisten bliezen daarop de melodie van Gezang 174. In stille aandacht werd deze ontroe rende plechtigheid staande door het publiek meegeleefd. De uitvoering had deze avond tolt mot to: Marching along together. Nu ja, men kan toch wed voorimarcheren, al is het verband wat minder hecht. Maar dit „together" neemt K. en G. in de hoog ste potentie. Hieraan toch hebben de seniores hun prachtige succes in Delft te danken. Ze moesten d'aar wedijveren met de beste korpsen van het land. Tóch sleepten ze een overtuigende eerste prijs met lof va-n de jury, in de wachf. En /..- zijn nog niet tevreden. Op hoger niveau, dat wil zeggen: internationaal, zullen ze trachten met succes de strijd aan te binden tegen de hegemonie van de Roo sendalers. Waaróm ook niet: hun ener gie staat voor niets Het valt altijd weer op, hoe de tal rijke supporters in de zaal hun favorie ten op de handen dragen. Nederlanders- boven-de-Moerddjk zijn moeilijk warm te malken. Maar bij K. en G. voelt men gaandeweg het vuur der geestdrift op- Laaien. De applausjes worden talrijker langduriger, totdat ze uitgroeien tot een begeleidend ritmisch handgeklap, dat de refreinen ondersteunt. De heer H. M. Schwedler trof met zijn oubollige, Rotterdams-gemoedelijke con. férence gevoelige snaren. En de trillin gen plantten zich voort naar de lach spieren. Het jolijt viert bij K. en G. hoogtij. De tijd vlóóg om. Jung K. en G„ de hoop der vereni ging begon met populaire soldatensones te blazen. Nee, het ging er eohit niet o-m. leden voor het leger te werven, ver zekerde de heer Schwedler. Maar dat meende hij toch niet, want even later verheugden de jongens zij'n mariniers, muzikantenhart met Zorg. dat je er bij De jeugd floot als lijsiers. Omdat al haar fluiten en piccolo's de Böhm- constructie hebben, werd hel spel door geen schrille wanklank verstoord. Met een stipte toewijding zetten de fluitis ten zich in. Onder de tamboers on. derscheidde zich een kwartet, dat met enkele moeilijke marsies een eerste prijs had veroverd. Tijdens het klinkende marine-reclame, lied tippelde onder grote hilariteit enige malen een imitatie-Dor-us voorbij. Jong K. en G. zong ook in koor, ter wijl instructeur Herman Freysen aan de piano accompagneerde. Een grooi succes behaalden ze met de nog altijd vitale patriotjes en de soldaat Ferdinand. Het refrein „nog éénentwintig dagen, dan zijn we er weer vandoor" slak de hele zaal aan. Een serieus, bovendien waardevol in- termezzo werd het optreden van de K. en G.-fluitist Rien de Reede, die door de pianiste Ada van der Bent werd begeleid. Hun muzikale verklanking van César Cui's Scherzetto verdiende veel waardering. Toen de gordijnen opnieuw weken, vertoonden zich K. en G.'s senioren i hun volle kleurige en glanzende glori' De zittende pijpers, met de tamboers aan de flanken, werden van achteren door de hoornisten gedomineerd. Een nieuwe verlichte opstand vertoonde in het midden een gestileerde lier met de K. en G.-initialen in de blauw-rode, ■erlichte vulling. Beurtelings Uit het bonte allerlei noemen we een tamboer-mars Glorie van Rot terdam (1940), aan de Mariniers-kapel ogedragen, de drie-okfo'ber mars: door de hoornisten geblazen en door de tamboers geassisteerd, de festi val-song Wat een geluk, dat ik eeu stukje van de wereld ben, en het slot, een potpourri van soldaten liederen uit twee wereldoorlogen, waarin de angelsaksische verreweg in de meerderheid waren. Al dit werk klonk als het resultaat van nauwkeurige studie, misschien wat te weinig spontaan, maar wel zeei disciplineerd, en afgezien van een paar vergefelijke ontsporingen, opvallend co: De bekwame instructeurs zijn voo hun mooi jeugdwerk de dank van all Leidenaars waard. De stad mag mc recht trots zijn op dit keurige korps. De toneelgroep Studio bracht n, pauze het spannende detective-spel De Kluis (The Mousetrap) van Agatha Christie met succes ten tonele. ikeds Stem in de mist TRIANON. Doris Day is ons bekend uit vriendelijke familiefilms, maar wie denkt, dat de door David Miller geregis seerde film Midnight Lace (voortreffelijke Nederlandse titel Een stem in de mist) ook wel weer zoiets zal zijn, is er lelijk naast. Dit is een film, waarbij een ieder wordlt verzocht de ontknoping niet aan anderen te vertellen, M.a.w. een detec tivefilm, die uitnemend dn elkaar is ge zet. Het is een society-thriller, geheel vervuld van de stijf-deftige sfeer va-n de Londense upper ten. De regisseur is er in geslaagd het hy- penbeschaafde karakter van deze krin gen vast te houden. De mensen zijn zo beschaafd, dat men halverwege geneigd is alle verdenking van misdaad maar opzij te zetten en te menen, dat de Ame rikaanse vrouw van de Engelse lord (een rol van Doris Day) werkelijk zich alleen maar inbeeldt, dat een geheim zinnige moordenaar het op haar heeft Deze pasgetrouwde vrouw hoort in de mislt de luguber-gieheimzinnige stem. La ter wordt zij door dezelfde stem voort durend opgebeld, maar Scotland Yard suggereert ha-ar echtgenoot (Rex Har rison, dat de vrouw zach dit wel verbeeld zal hebben. Toch worden de aanwijzin gen van een echte bedreiging steeds sterteer en melt recht kan men verschil lende figuren gaan verdenken, totdat de totaal verrassende ontknoping komt. De film munt uit door drie kwalitei ten: de volleomen onverwachte gang van het verhaal, verteld met schijnbaar on belangrijke gebeurtenisjes; een uitermate goede verfilming van Londens society- leven melt, de geheel daarbij passende sfeer; en ten slotte een buitengewoon mooie cameravoering, waarop o-a. enkele voortreffelijke beelden van Londen op het doek komen. Een film, die bewijst, dat ook anderen dan Hdifchcock voor een behoorlijke thriller kunnen zorgen. Span nend en beschaafd en op de koop toe (voor de dames) een fraaie modestiow- tSpannend). De Maagdenbron STUDIO Ingmar Bergmans aangrij pende film De Maagdenbron is geprolon geerd. Het betreft hier het knap in beeld gebrachte verhaal van Töres dochter, die zich verslapen had, maar door haar moeder wordt gewekt om in het nabij gelegen kerkje de kaarsen te brengen voor de Heilige Maagd. Op weg naar de kerk wordt zij aangerand door twee zwervers en doodgeslagen, terwijl hun broertje, een kind nog, niet-begrijpend toeziet. De vader wreekt zijn dochter en doodt het drietal; ook he^ onschuldige jongetje. Als hij het dode meisje in zijn armen tilt, ontspringt op de plek waar zij gelegen heeft een heldere bron, sinds dien geheten De Maagdenbron- In zijn uitbeelding dringt Bergman door tot het hart van het Evangeliedat wij van vergeving moeten leven. De film is harmonieus opgebouwd en begeeft zich in zijn strenge compositie onontkoombaar naar een innerlijke climax. Moeilijkmaar mooi)é De spionne van Berlijn REX De Tweede Wereldoorlog is voor vele scenarioschrijvers een dankbaar onderwerp geweest, vaak zonder enige reden. Dit is ook weer het geval met „De spionne van Berlijn". Het verhaal van deze film speelt zich af in 1944 en het behelst de kloekmoedige geschiede nis van een Engels officier, die nabij Berlijn wordt „gedropt" met de opdracht te onderzoeken hoever Duitsland op dat moment was met de ontwikkeling van de atoombom. De goede en voor vrouwen onweer staanbare man beleeft allerlei wonder lijke avonturen; er wordt gefusilleerd en geminnekoosd, er worden mensen neergeknald en er worden toekomstplan nen gemaakt. De Engelse officier blijft ondertussen ongrijpbaar voor Gestapo en S.D. en hij weet zioh in een warnet van spionage en contra-spionage waarin een roodharige vrouw een belangrijke rol speelt toch volledig van zijn taak Beladen met documenten en micro films verlaat hij tenslotte per vliegtuig Duitsland, nageschoten door een stelletje woedende officieren- In hoeverre dit ver haal authentiek is, laten we maar in het midden. Regisseur Rudolf Jugert is er in elk geval niet in geslaagd het aanvaard baar te makenwel moeten we hem na geven, dat hij spannende scènes weet op te bouwen. De film in zijn geheel is ech ter maar een verwarde aaneenschakeling daarvan. (Verward en knallerig). Het verhaal van Ruth LUXOR. Weer werd een bijbels ver haal gebruikt om tot draaiboek te die nen voor een film, die de behoefte aan verstrooiing van een wereld-publiek schijnt te moeten bevredigen. Ditmaal ls het onderwerp de boelende en ontroe rende levensperiode van de Moabietische Ruth. die haar geboortegrond de rug toekeert om na de dood van haar man met diens moeder, Naomi, naar het land van Juda te gaan. Het scenario wijkt helaas sterk af van de oudtestamentische gegevens, want de filmmagnaten misbruiken een dergelijke kern meestal om er een heleboel dra matiek. romantiek en glamour aan te verspillen. Het is weer een groot spek takelstuk geworden, Hollywood waardig. Vooral het eerste deel van de film presenteert weerzinwekkende uit de duim gezogen „slavernlj-taferelen" en „priesteressen", die doen denken aan nachtclubreclames, Het trieste resultaat: kitsch, stijlloos en een levensgroot be wijs van een mentaliteit, die wordt be heerst door een zucht naar geld en sen satie. Het verfilmen van een bijbels gegeven op deze wijze, doet men recht aan de bij belse boodschap zelf. Deze filmverhalen zijn alleen maar irritante vergissingen. (Bar en boos). B

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3